rempel der eenheid staat in hevëtogne Ho Ho HOHO HOHO Lezers schrijven Stuk oecumene in Belgische Ardennen aujiujiiumiu.'i Scheiding kerk en staat in Engeland? an Dantzig ontroert sliet nieuw ballet Ou't voelt leffe gladder igister. A fa! Weg naar De Zilk gaat open PASTOOR UIT KERK GEZET Vuurwerk Spuugzat Betwiste f 5 in mindering op boete Ton Sijbrands (misschien) in Rijnsburg Pianist moet terug naar Rusland fflPAG 16 JUNI 1972 Een korte vakantie in de Belgische Ardennen deed ons in de osterse kerk van het klooster van Chevetogne (circa 25 km jjten Dinant) kennis maken met een stuk oecumene, dat wij niet verwachtten en diepe indruk op ons maakte. Enkele ten dwaalden wij daar door de immense ruimten van de en geheel met fresco's beschilderde byzantijnse kerk ;-Europa. De kerk wil een getuigenis zijn en i profetisch teken in dienst van de ibeid der kerken, een trefpunt v het Westen het Oosten ontmoet 4jn gebed, zijn liturgie en zijn prafie. Ilschoon de zuiver byzantijnse 1 van deze kerk de westerse chris- a beoogt in te wijden in de li- gische vroomheid van de ortho- je, tooh verleent de naam van jterse kerk" haar een ruimere iienis en maakt haar tot een baar teken van de openheid der terse christenen voor alle kerken bet Oosten, dit met het oog op wederzijds begrip, hechtere lief tot elkander en tot het opbouwen de christelijke eenheid in een ontmoeting. d Platteel architectuur van het gebouw niet slaafs een of ander voor- Men had b.v. een typisch Rus- kerk kunnen bouwen met ui lige koepels, of een Griekse kerk gegolfde koepels en ronde dak- len. De sobere stijl van Nowgo- (Xle eeuw) liet zich echter har- Ischer aanpassen aan het land- p en aan de architectuur van de iving, meer nog, aan de oecu- ische bestemming van deze tem- iCi|ler eenheid. circa vijftig jaar geleden vatte Lambert Beauduin, monnik van ibdij Keizersberg in Leuven, het ^■lop een klooster te stichten, dat geheel zou wijden aan de hereni- der christenen. Het was in een. dat de Russische emigratie de acht van het Westen had ge ld op de orthodoxe wereld. H|et werd toen goedgekeurd door Pius XI, die alle bendiktijner- ai uitnodigde zich te verdiepen toenadering tussen de Westerse Kterse kerken, waaronder voor- Russisch-Orthodoxe Kerk. De re stichting werd toevertrouwd aan de initiatiefnemer Beauduin en opgericht te Amay-sur-Meuse in het bisdom Luik in het Jaar 1925. Verge zeld van enkele volgelingen begon hij er een monnikenleven, dat gebed, studie en arbeid voor de eenheid om vatte. De liturgie werd in twee ri tussen gevierd, t.w. de latijnse en byzantijnse. In 1928 werd het kloos ter een onafhankelijke priorij. De communiteit breidde zich snel uit, zodat grotere gebouwen noodzakelijk werden. In 1939 verhuisde men naar Chevetogne, waar het kasteel reeds vroeger (1903-1923) de monniken van Ligugé onderdak had verschaft. In 1957 werd de Oosterse kerk inge richt, waar de byzantijnse liturgie zich nu in eigen omgeving kon ont plooien. In 1965 werd een oecume nisch centrum gebouwd waar theo logen van verscheidene christelijke belijdenissen jaarlijks studiedagen volgen. Het samengaan van twee geeste lijke en liturgische tradities in één gemeenschap en de internationale samenstelling van het klooster ma ken Chevetogne tot een profetisch teken van eenheid in verscheiden heid. Door hun streven naar toena dering met het christelijk Oosten en door het vieren van één van zijn be langrijkste liturgieën, zoeken de monniken van Chevetogne een betere kennis van de orthodoxie, basis voor een diepgaander begrip van haar leer, en de vernieuwing van het christe lijk leven in het Westen, door een terugkeer naar de gemeenschappe lijke bronnen, te bevorderen. Op velerlei gebied streven de mon niken ernaar de wegen te effenen die leiden naar het zo vurig verlangde, door Christus zelf in zijn laatste ge bed uitgesproken einddoel: de vrede en de eenheid onder de christenen tot verlossing en heil van de gehele wereld. Ikonen en fresco's Ons bezoek aan het klooster kreeg nog meer reliëf toen wij onze aan dacht lieten gaan over de fresco's, LONDEN (DPA) De uit gees telijken en leken bestaande synode van het Anglicaanse bisdom Londen heeft met grote meerderheid een voorstel aangenomen van de als links bekend staande bisschop Tre vor Huddelston, waarin gepleit wordt voor scheiding van kerk en staat in Engeland op zo kort mo gelijke termijn. De synode behandelde een docu ment van een aartsbisschoppelijke mm missie waarin een geleidelijke en gedeeltelijke scheiding van kerk en staat wordt aanbevolen. Het voorstel van bisschop Trevor Huddelston gaat veel verder. Als de andere diocessen en de al gemene synode van de Anglicaan se Kerk ook akkoord gaan met dit voorstel, zal het vrijwel zeker komen tot een volledige breuk tus sen kerk en staat. Beroepingswerk die van een merkwaardige schoon heid zijn en die worden toegeschre- van aan de Griekse schilders Kop- sidis en Chochlidakis. De fresco's in de koepel en het schip van de kerk symboliseren de nabij heid van de hemel tot de mensheid. In de vier hoeken, die de overgang vormen tussen koepel en schip, wer den op indrukwekkende wijze de Wliefde van de choreograaf van Dantzig voor licht-geab- ferde verhalen als basis voor balletten is bekend: hij wijkt dat stramien niet af in zijn ste ballet „Aprés Visage", gis- in de Koninklijke Schouw- bij de HF-opening. basis reikt hem die overigens in veel vormen compositie „Visage" mwenstem (Cathy Barbe- jtn electronische klanken, hier [de componist aangevuld met (van het Residentieorkest toneel. In dat toneelbeeld ADVERTENTIE I aoet 'm voelen. le nieuwe Ishave'QQ Super. aak ook het gebaar ide tevreden fep-scheerder). een aan- en uatfüi&enii bord'je „exit". Daarbij zet Van Dantzig een sla pende man in een plastic doos, en een roerloze Jongevrouw op een stoel. Al deze zaken bepalen zeer duide lijk het klimaat binnen de concrete werkelijkheid, het theater van dit moment. Binnen dat wader damt een kleine groep wat men zou kun nen zien als beelden van het onder bewustzijn (de wereld van de schil der Magritte als men wil). Dat ge beurt, alweer zoals gewoonlijk bij Van Dantzig, in bewegingen van kleine groepen, die op soms vernuf tige manier worden opgelost in gro tere ensembles. Sommige van die bewegingsreeksen (en in Aprés Vi sage eigenlijk nogal veel) zijn sterk Intellectualistisch en soms haast wiskundig. Andere, en hier vooral die welke associaties wekken met jeugdherinneringen en jeugdtrau ma's, zijn sterker emotioneel gela den en, zoals in een pas de quatre, rechtstreeks ontroerend. Theater is hét geheel onmisken baar: het slot, waarbij ieder van de dansers via dat bord „exit" terecht komt in een fuik (uit de jeugd in de maatschappij?) is een vondst. En ook Berio's muziek heeft sterk dat theatrale karakter, maakt in ie der geval theater mogelijk. Vooral wanneer men zoals nu de beschik king heeft over de geweldige stem van Cathy Barberian: dat bleek ook weer in „Allez Hop" op muziek van Berio met Barberian en het Werk theater. Het is in de mei-cyclus van vorig jaar van het Residentie Or kest in ons land eerder gedaan: on danks de diepzinnige thema's als de r jrsonalisatie van de mens en zijn geneigdheid tot de oorlog boeiend en onderhoudend theater Jaap Joppe Voor maandag nog kaarten van Jubilate KATWIJK AA AN ZEE In ons blad berichtten wij gisteren, dat de Katwijkse Sporthal voor de uitvoe ring van "Jubilate" maandag zo goed als uitverkocht was, terwijl er voor dinsdag nog kaarten waren. Het is echter juist zo, dat er voor maandag nog wat kaarten verkrijg baar zijn, terwijl dinsdag byna alle ruimte is uitverkocht. NOORDWIJKERHOUT Op maandag 26 juni zal het gedeelte van de provinciale weg (secundaire weg no. 1) tussen de 's-Gravendamseweg en de Hoogduinweg (De Zilk) in de gemeente Noordwijkerhout voor het verkeer worden opengesteld. De ver harding van dit weggedeelte is ge reed, terwijl onlangs een groot ge deelte van de bermen, taluds en over- hoeken met struiken is ingeplant. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het plaatsen van de vei- ligheidsrails en de wegbewijzering. Te zijner tijd zal langs de op- en af ritten een openbare verlichting wor den aangebracht. De bewegwijzering zal gedeeltelijk in zogenaamde trans parante lichbwyzers worden uitge voerd. Gedeputeerde Staten hebben dit nieuwe weggedeelte aangewezen als autoweg en als voorrangsweg. Een en ander houdt in, dat deze weg verboden zal zyn voor voetgangers en langzaam verkeer. In verband met de veiligheid van de weggebruikers zyn nabij de 's-Gravendamseweg en de Hoogduinweg verkeersborden aan gebracht, die een aflopende snelheid (90 km - 70 km - 50 km) aangeven. Omdat de weg geheel kruisingvrij is uitgevoerd, gelden verder geen snel heidsbeperkingen. Ter verfraaiing van het weg- lichaam zijn in opdracht van de. pro vinciale waterstaat 169.885 bomen en struiken geplant. Om te voorkomen dat deze nieuwe aanplant wordt ver nield én omdat het betreden van de weg gevaarlijk kan zijn, zijn op som mige plaatsen in bermen en taluds bordjes verboden toegang geplaatst en afrasteringen aangebracht. Na de openstelling van de nieuwe hoofdrijbaan zullen de Herenweg en het deel van de Zilkerduinweg tus sen Ruigenhoek en de Zilk parallel weg worden. Hierdoor zal de huidige voorrangsmaatregel ter plaatse van het kruispunt bij de Ruigenhoek j (Herenweg/Zilkerduinweg - Ruigen- hoekerweg/Delfweg worden omge- j keerd Het verkeer op de Herenweg/ Zilkerduinweg zal dan voorrang moe- j ten verlenen aan het doorgaande verkeer Ruigenhoekerweg/Delfweg. vier evangelisten geschilderd. Van de aanwezige fresco's zijn prachtige reprodukties te koop. In de toonzaal van de ikonen ging onze bewondering uit naar de mooiste Griekse en Rus sische ikonen, een unieke verzameling brons- en emaillewerk in byzantijns- Russische stijl, die in de ateliers van het klooster vervaardigd worden. Het bezoek aan het klooster van Een en ander zal worden verduide lijkt door te plaatsen tekstborden en knipperlichten. Beginnende in de bebouwde kom van Noordwijkerhout is er thans tot De Zilk een veilige fietsroute. Deze route wordt gevormd door het fiets pad tussen De Brink en de omleg ging Herenweg, de Westelijke Land- bouwweg en het fietspad tussen de Ruigenhoek en de Sportlaan in De Zilk. In verband met de veiligheid van voetgangers en (brom)fietsers is het noodzakelijk, dat deze gebruik maken van de aangelegde fietspaden en oversteekplaatsen en zich niet op de autoweg begeven. Dit laatste moet gezien het karakter van de weg zeer gevaarlijk worden geacht. Binnen de Oosterse kerk van Chevetogne bevinden zich schat ten van bijzondere schoonheid en kunst. Chevetogne wellicht, dat uw ko mende vakantie naar deze omgeving leidt heeft bij ons een onuitwis bare herinnering achtergelaten. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hengelo in Gelderland, drs. J. P. Kabel te Eer beek. Bedankt voor Goudszwaard, R. W. Steur te Garderen. Geref. Kerken Beroepen te Bergum, E. C. Kim te Vroomshoop. Aangenomen naar Aalten, A. Prins te Den Haag. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Driebergen-Rijsen- burg, B. van Riet te Ridderkerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Poortvliet, H. Hof man, kandidaat te Klaaswaal, te Rotterdam- Alexanderpolder, L. Blok te Beekbergen. Moeilijkheden I DEN HAAG (ANP) In de ver- gadering van de hervormde synode die van 19 tot en met 21 juni te Drie- I bergen bijeenkomt, zullen de moei- I lijkheden rondom het het hervormd j werelddiakonaat opnieuw ter sprake j komen. Dit punt staat voor dinklag- I middag 20 juni op de agenda. De Anglicaanse Kerk is staats kerk. Dit houdt onder meer in dat de Britse premier bij een vacante bisschopszetel de kroon een lijst met namen voorlegt. De kroon benoemt dan de nieuwe bisschop. Haarlem Pastoor J. A. WL Rij kers (56) maakt zondag 2 juli de Christophoruskerk in Schagen vrij. voor zijn opvolger pastoor-deken B. M. Fritschy. Sinds november hield de pastoor kerk en pastorSe bezet; de deken hield met een deel van de parochianen diensten to zaaltjes en scholen. Na het ultimatum van bisschop drs. Th. H. M. Zwartkruis, dat pastoor Rijkers gisteren op het middaguur de kerk uit moest zijn, hebben bis schop en pastoor een gesprek gehad. Daarin zijn zij overeengekomen dat Rijkers op 2 juli afscheid zal nemen van zijn (deel van de) parochianen en die dag sleutels en administratie aan de nieuwe deken zal overdragen. De bisschop zal in overleg met hem een passende parochie of functie voor hem zoeken. Pastoor Rijkers heeft vorig Jaar twee benoemingen elders geweigerd. Tot september kan de pastoor In de Schager pastorie blijven wonen. ADVERTENTIE De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson. Haarlemmertrekvaart 16a telefoon 01710—54054 Zaterdag en zondag geopend ADVERTENTIE DEZE WEEK IN Ewout sliep voor haar ogen met een ander Hel wonder der gouden naalden Na zes behandelingen vrij van pijn NIEUWUit de praktijk van een huwelijkszwendelaar Brigitte onderging de huwe lijksnacht als een verplicht De Maffia en de Drug-spuit. Een blad dat gezellig leest verschijnt om de veertien dagen en is overal verkrijgbaar f 1.1,25 Ik heb mij de dagen vóór de laat ste jaarwisseling werkelijk kapot ge- ergerd aan het vuurwerk dat in mijin buurt bijna onophoudelijk werd af gestoken. Mijn zenuwen die waar schijnlijk net als d<e uwe in deze tyd en zéker gedurende de periode tussen kernt en oud en niieuw toch al veel te verduren hebben, brachten dat eenvoudig niet op. Wanneer U dit herkent, raad ik U aan zich te haasten en een be zwaarschrift ten stadhuize in te die nen tegen verkoop ervan bij het ver kooppunt in uw omgeving. De ter mijn daarvoor is nu nog open. Het gaat mij niet tegen de kleine mid denstander. Integendeel, om hem schadeloos te stellen sloot ik bij mijn bezwaarschrift aan het college van B. en W. f. 10,- in, ter bestemming voor een fonds zodla-t in eik ge val niet hij, wiens brood het is, de dupe wordt. Maar die aanslag op mijn welbevin den die dat onophoudelijke geknal voor my bstekerat diuüid ik ook niet. wel? M. F. VISSER. Lange Mare 71a. Leiden. De bewoners van de Marnixstraat, ten noorden van de Willem de Zwij gerlaan zijn op een t.v. voetbalavond In grote getale naar een vergadering getogen. Ze kijken reeds Jarenlang aan te gen een grote kale vlakte voor hun woningen en het wegdek van de straat één brok ellende. En dit ailles omdat de gemeente geen beslissingen neemt over een de finitief tracé voor een bromfietspad vanaf de Merenwijk. Men is het spuugzat, dat bleek duidelijk. En men maakte er kort en bondig een plan voor en dit plan werd eenstemmig aanvaard in één keer vergaderen. Toen tijdens de be spreking gemeentewerken ter sprake kwam zorgde een der aanwezige da mes voor de nodige hilariteit door te vragen: „Hoe laat komen ze mor gen?" Men besloot nog om B. en W met een brief te benaderen om hen het plan voor te leggen. Maar als het aan sommigen had gelegen was men gelijk met een mars naar het stadhuis begonnen. Het maken van een maquêtte van het plan werd echter wel alvast aange nomen onder het motto: „Dan kun Je het zien". J. VERVOORN, Prinsenstraat 20, LEIDEN Een 40-jarige ver huizer had in een winkeflanagazijn in Leiden de boel danig op stelten gezet. Zijn dochtertje had daar iets gekocht, betaalde met een biljet van tien gulden, maar kreeg van vijf gul den terug. Toen vader dat thuis vernam, ging hij even „verhaal halen". Daar kwa men uiteindeljik vier politiemannen aan te pas. De winkelchef had al meegedeeld, dat des avonds bij controle van de kas een en ander wel zou blijken, doch daar had de man geen ge noegen mee genomen. Hij wilde met een de beslissing, hetgeen vanwege de drukte in de zaak niet mogelijk Verdachte kondigde aan, dat hij het hele woonwagenkamp, waarin hij woonde, zou laten aanrukken om de zaak in elkaar te slaan. Er viel niet te praten. Dat lukte aanvankelijk aan de politie evenmin. Verdachte werd bevolen de zaak te verlaten, hetgeen hij weigerde. Daar na volgde verzet tegen de politie. De officier wilde met de opgewon denheid waarin verdachte verkeerde wel rekening houden en volstaan met f30 boete. Omdat de kwestie van de vijf gul den nog steeds niet Is opgelosi bracht de Haagse politierechter die in mindering op de boete het werd f.25. RIJNSBURG De kaas bestaat, dat wereldkampioen Ton Sy brands In Rijnsburg een damsimultaan komt spelen. De Rijnsburgse Dam Club gaat proberen deze speler of anders nummer twee Harm Wiersma naar hun gemeente te halen in het kader van de Corso-week. De leden van de damclub zullen door middel van een vrijwillige bijdrage de kosten van deze bijzondere gebeurtenis dek ken. Het verzoek voor de simultaan ging uit van de Oranje-vereniging. Op de vergadering van RDC was het toch al een feestelijke toestand, omdat de 17-Jarige Rijnsburger Gert Cederhout gehuldigd werd voor het behalen van het Zuidhollandse jeugd kampioenschap, terwijl hij ook in de strijd om de nationale titel hoge ogen zal gooien. Kampioen van Rijnsburg werd J. Slingerland. Niet naar Holland Festival BRUSSEL Valeris Afanassiev, de 25-Jarige Russische pianist, die op 3 Juni de eerste prijs won in de Ko ningin Elisabeth-wedstrijd, is naar verluidt door de Sowjet-autroritelten te verstaan gegeven dat hij niet al te lang meer in West-Europa moet blijven. Het gevolg van die wenk is dat hij in Nederland niet zal optre den in het kader van het Holland Festival. Zijn plaats zal nu worden Ingenomen door de 21-Jarige Ameri kaanse pianist Jeffrey Swann, die do tweede prijs won.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13