Defensie scherp onder vuur m Juristen praten over zichzelf ZEEKRIJGSRAAD BEHANDELT ZINLOZE MOORD COLLEGEGELD WEL OMHOOG \\rmM J y: op een GAZELLE fiets beleef je iets Stuyt: sluikhandel drugs met Zweden aan banden leggen DONDERDAG 15 JUNI 1972 DEN HAAG Van links en van rechts wordt het ministe rie van Defensie onder parlementair vuur genomen. De „mid denstander" Jac. H. de Jong (Democratische Middenpartij) wil staatssecretaris A. van Es en de PvdA-er mr. A. Stemerdink wil minister H. J. de Koster nog deze maand tijdens een inter pellatie in de Tweede Kamer aan de tand voelen. Stemerdink wil vragen stellen over meningsverschillen in de militaire top van de Nederlandse krijgsmacht en over de overplaatsing van de AR-gezinde luitenant-kolonel H. Volten van het ministerie van Defensie naar een legeronderdeel in Amersfoort. De PvdA-er is niet tevreden over de mededeling die minister De Kos ter gistermorgen in een overleg met de vaste Kamercommissie voor de fensie heeft gedaan. Na afloop van het communiqué meegedeeld, overplaatsing van de heer Volten "geheel past in het carrièrebeleid". Ook zou Volten "volledig begrip" hebben voor de overplaatsing. ie parlementaire oppositie echter verband tussen de i het bekend worden van afwijkende opvattingen van ge neraal F. E. Meynderts, comman dant van het Eerste Legerkorps. De generaal heeft zijn reactie op da voorstellen van de commissie-Van Rijckevorsel ook naar minister-pre sident Biesheuvel gestuurd. Het communiqué merkt hierover op, dat dit "niet gebruikelijk is". Niet noodzakelijk Generaal Meynderts heeft laten weten, dat aanleg van 't grote oefen terrein bij Ter Apel zoals de com missie heeft aanbevolen niet erg noodzakelijk is. De kosten van dit oefenterrein bedragen naar schat ting een halfmiljard gulden. Minis ter De Koster heeft de Kamercom missie laten weten, dat hij "te eni ger tijd" (een precies tijdstip wilde hij niet noemen) de memorie van antwoord op het voorlopige stand punt van de verschillende Kamer fracties over de Nota militaire oefenterreinen zal sturen. In poli tieke kringen leidt men hieruit af, dat de minister van plan is vast te houden aan het plan-Ter Apel. Over de opvolging van de Starfigh- ter als gevechtsvliegtuig van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft minister de Koster meegedeeld, dat in de eer ste helft van volgend Jaar een keuze gemaakt moet worden uit de nog in ontwikkeling zijnde COBRA van de firma Northrop, en de al operatione le Mirage F1 van de Franse fir ma Dassault of de door SAAB ge construeerde Zweedse Viggen. 'Alle firma's bieden de Neder landse industrie interessante samen werkingsmogelijkheden", heeft de mi nister de Kamerleden verteld. De minister zette zich af tegen het standpunt van de parlementaire op positie, dat vervanging van de Star- fighter niet nodig zou zijn. Het was voor hem vast komen te staan, dat de voor Nederland in NAVO-ver- band weggelegde luchtmachttaak, niet door andere NAVO-landen zal worden overgenomen, zei hij. Het in zijn eentje opererende Ka merlid Jac. de Jong heeft aangekon digd staatssecretaris Van Es te wil len interpelleren over diens perso neelsbeleid inzake verzetsmilitairen. In de persoonsregistratie zouden, volgens De Jong, belangrijke gege vens over deze militairen uit de oor logsjaren zijn weggelaten. DE REISDUIF LEIDEN Met 157 duiven nam „De Reisduif" deel aan een vlucht vanuit Orleans. De uitslag luidt: 1— 3 P. Kooyman, 2. A. Singeling, 4. W. v. d. Nieuwendijk, 5—7—8—9 W. v. Oosten, 6. T. v. Duuren, 10. P. Moo- DEN HAAG De krijgsraad hoeft in vredestijd niet te wor den gehandhaafd. Dat bleek de mening van de meerderheid van de Tweede Kamer te zijn, toen gisteren daar de nota over een nieuw militair strafprocesrecht werd behandeld. PvdA en D'66 gingen het verst. Zij willen de militaire rechters geheel afschaffen en de rechtspraak over militaireu overhevelen naar de gewone rechter. Mr. Stemerdink (PvdA) diende hierover een amende ment in, dat waarschijnlijk ech ter de meerderheid niet zal ha len. De regeringsfracties hadden namelijk een andere oplossing bij de hand. KVP, ARP en OHL willen enerzijds de gespecial1- seerde militaire rechter behou den, maar hem anderzijds in passen in een gewoon rechts college. Een krijgsraad-nieuwe stijl, gespecialiseerd als tot nu toe, zou dan kunnen optreden als militaire strafkamer van een gewone rechtbank. Het Militair Gerechtshof zou op dezelfde wijze worden in gepast. Namens de WD kondigde mr. Koning een amendement aaa. dat uitgaat van de opvatting, dat in vredestijd de militaire rechter voor de rechtspleging niet de voorkeur verdient. Vol gens de liberale fractie zouden bij de gewone arrondissements rechtbanken speciale kamers in het leven moeten worden geroe pen ter berechting van straf bare feiten waarbij militairen zijn betrokken. De vervolging is in handen van de officier van Justitie. De militaire comman danten kunnen eventueel bij de opsporing de bevoegdheden van hulp-officier van Justitie krij- SOEST DIJK Ruim 650 be jaarden uit Den Haag, Leiden, Vlaardingen, DordrechtHendrik Ido Ambacht, Ridderkerk, Hoe ven en Maasland hebben gister middag in de tuin van het paleis Soestdijk voor koningin Juliana gedefileerd (foto boven). Ze waren met zestien bussen naar Soestdijk gekomen. Iedere bus stopte voor de trap van het bordes. De koningin (links) sprak met deputaties uit de acht ge meentes. De vorstin kreeg ondermeer bloemen, poppen in klederdracht, antiek kuipersgereedschap en een Indonesische spekkoek. Een gecombineerd koor van bejaar den uit Dordrecht en Hendrik Prinses Margriet brengt op dit ogenblik haar vakantie door op Schiermonnikoog (onder). Zij blijkt een geduldig „paard voor de wagen" te zijn. Links achter in de kar prins Constantijn, links voor prins Maurits. ADVERTENTIE 'Deze aktie geldt voor Gazelle/Juncker! Locomotief/Simplex fietsen! Berini bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. HET GAZELLE OP SAFA1U Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, Direkt doen! Morgen en zaterdag gaat de Neder landse Juristnvereniging in Utrecht over de juridische opleiding verga deren. Drie preaadviseure zijn Juris ten: prof. A. Heijder, (hoogleraar strafrecht in Amsterdsm), prof. T. Koopmans (hoogleraar staatsrecht in Lelden) en P. Neleman vroeger wetenschappelijk medewerker in Leiden; nu werkzaam op het depar- merrt van Justitie, afdeling wetge ving). Een nieuwigheid je is dat de vierde pre-adviseur geen jurist is, maar een psycholoog: dr. H. F. M. Cr om bag. Nu is dit ook weer niet zo*n waag stuk. want dr. Crombag staat aan het hoofd van het Leidse bureau voor onderzoek onderwijs (BOVO) dat zich de afgelopen Jaren inten sief heeft bezig gehouden met de Juridische opleiding. Dit bureau heeft de basis gelegd voor een nieuw element in die opleiding met de introductie van het practicum methoden en technieken. In zijn pre-advies trekt Crombag zich dan ook volledig terug op het bastillon: vakmanschap is meesterschap. Door onze juridische medewerkster Er komen steeds meer studenten aan bij de Juridische faculteiten. Sinds 1966 is dit aantal met bijna 100 procent gestegen. Maar er be staan nog geen systematische gege vens over de vraag waar al die meesters in de rechten blijven. Om dat juristen verdwijnen in het be drijfsleven. In bestuursfuncties, op departementen en eigenlijk overal weer opduiken, wordt rechten stu- DEN HAAG De sluikhandel in verdovende middelen (amfetaminen) met Zweden wil de regering aan handen leggen. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft gisteren maatregelen aangekondigd, die het de douane mogelijk moeten maken by grensverkeer van amfetaminen en dergelijke stoffen strengere con troles uit te oefenen. Daartoe zal een vergunningstelsel worden ontworpen. Stuyts Justitiecollega Van Agt kondigde gisteren aan, dat het „soe pele beleid" van de justitie bij over tredingen van de opiumwet in Ne derland zelf vooralsnog wordt ge handhaafd. Minister Stuyt deelde verder mee. dat de regering nog voor het einde van de maand aan de hand van het op 6 maart van dit Jaar gepubli ceerde drug-rapport van de commis sie-Baan haar opvattingen over het gebruik van verdovende middelen bekend zal maken. In het najaar wil de Tweede Ka mer over het drug-beleid in Neder land een groot debat houden. Op verzoek van de regering is, zo deelde minister Stuyt mee, het Europese overleg inzake verdovende middelen (het zogenaamde Pompidou-over- Leg) dat deze maand in Rome zou worden gehouden, verschoven naar oktober. DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat minister De Brauw (Weten schapsbeleid) het voorstel om de collegegelden tot f 1000 op te trekken op dinsdag 27 juni wel door de Tweede Kamer zal kunnen loodsen. Hij zal dan wel enige concessies moe ten doen aan de regeringspartijen, die het voorstel in principe steunen, maar op een aantal punten wijzi gingen willen zien. De oppositie spreekt zich wel uit tegen het wets ontwerp. Bovendien heeft zij bezwa ren tegen de late indiening ervan. Uit het gisteren ingediend voorlopig verslag blijkt dat vele Kamerleacn van diverse fracties alsnog aandrin gen op wijziging van: de regeling van "de moeilijke ge vallen". zoals student-assistenten en student-ambtenaren, die volgens het wetsontwerp ook het verhoogde col legegeld moeten gaan betalen; het besluit, dat ouderejaars, die volgens het oude systeem na vier jaar geen coliege-geld meer hoefden te betalen, nu opeens weer wel moe ten betalen; de verplichting f 1000.- ineens te betalen. Van verschillende kanten wordt op de mogelijkheid van ge spreide betaling aangedrongen; de regeling, dat "zaterdag"- en •'avond-studenten" f 125,- per jaar per college uur moeten gaan betalen. De mogelijkheden zijn bij de ver schillende universiteiten zo verschil lend, dat op een uniforme regeling wordt aangedrongen. DS'70 wil niet verder gaan dan hoogstens f 375,- per jaar, bij de confessionele par tijen kan f500,- ook nog door de beugel. Met de voorgestelde numerus fixus, de volgens een ander wetsontwerp van minister De Brauw noodzakelijke (tijdelijke) beperking van het aan tal studenten, is geen van de fracties gelukkig. Toch zal ook dit wetsont werp worden aangenomen omdat vrijwel iedereen overtuigd lijkt van de noodzaak van wat de WD noemt "een uiterst middel". De regerings- Oegstgeester- weg weer open LEIDEN/OEGSTGEEST D verkeersdruk op de Rijnsburgerweg ls met ingang van vanmorgen afge nomen doordat de Oegstgeesterweg tussen Warmonderweg en Willem de Zwijgerlaan weer gebruikt kan den. Het wegdek is geasfalteerd, aansluiting op de in reconstructie zijnde Warmonderweg is nog provi sorisch, maar het verkeer kan deze ader weer gebruiken. Het scheelt in de wijk bij de Leidsche Hout. het de Rijnsburgerweg ontwijkende verkeer voor gevaarlijke situaties zorgde. Experiment met dader als razend proefkonijn DEN HAAG Bloedig en zinloos was die slachting wan korporaal- barbier Cor Pijl aan boord van het bevoorradingschip der Koninklijke Marine Hr. Ms. „Poolster". Het was 'n schoolvoorbeeld van een patholo gische roes gedemonstreerd door de 18-jarige telegrafist Nico V., die op zondagavond 6 februari aan boord van de Poolster zijn dolk sta in het hart van een man met wie hij nog nooit ruzie had gehad, die hij eigenlijk nauwelijks kende: een toevallig slachtoffer. Door Sybe Stamm Vijftien familieleden van Cor Pijl, die een vrouw en vier kinderen na laat, woonden gisteren de zitting bij van de permanente krijgsraad Voor de zeemacht te Den Haag. Zij werden bedolven onder een urenlange stortvloed van Juridisch to psychiatrisch gepraat. Het ®as een unieke zaak. In zijn diensttijd die zondag tik te telegrafist Nico een paar bericht jes uit. Verder verbleef hij uren lang in de kantine waar hij tien tallen glazen bier verzwolg. De stil le en verlegen Jongen was de voor gaande dagen ook dronken geweest. Nico's stuntwerk was beroemd. In Den Helder klom hij eens dronken in een mast. Op twintig m ter hoogte sliep hij zijn roes uit. Toen hij wakker werd schrok hij zich bijna een ongeluk. Geen won der: hij lijdt aan hoogtevrees. In Gibraltar moest de Jonge te legrafist met geweld worden tegen gehouden toen hij onder drankin vloed besloot om naar Afrika te zwemmen. En steeds als hij later weer bij zijn positieven kwam, bleek Nico alles te zijn vergeten wat hij in dronkenschap had uitgehaald. In Saint Nazaire, gebeurde het op 6 februari. Spier naakt, slechts omgord door een koppelriem met dolk, drong Nico de kapsalon van barbier Pijl bin nen. „Wat doe Je nou?", riep de barbier verbaasd. Even later klonk zijn stem weer, nu angstig. „Niet doen!", riep hij. Toen was hij dood. Een werker uit de K alverstraat was er getuige van dat Nico de kap salon uitrende, terwijl Cor Pijl nog een enkele stuiptrekking maakte. D Kalverstraat heet de gang aan boord van de Poolster waaraan alle werkplaatsen zijn gevestigd. De ge tuige, een korporaal-schoenmaker, belde in paniek de officier van de wacht en de ziekenboeg. Maar alle hulp kwam te laat. Met een lijk en een gevangene aan boord stoomde de Poolster uit St. Nazaire naar Den Helder On derweg kwam de marinrecherche per helikopter aan boord. Nico werd ondervraagd. En Nico wist van niks hij kon zioh zijn misdaad niet her inneren. voerd (met cognac) terwijl hij zat vastgekoppeld aan een electronisch apparaat waarmee zijn hersens wer den „doorgemeten". De eleotronische registratie van Nico's hersenwerklng veranderde nauwelijks onder drankinvloed, ver telde gisteren kolonel-arts H. Ha ving a aan de Zeekrijgsraad, maar toen zijn bloed ongeveer 1,85 pro mille alcohol bevatte kreeg het menselijke proefkonijn een vre- selijke aanval van razernij. Zes Inrichting mannen in witte Jassen moesten hem vasthouden om te voorkomen dat hij de kostbare apparatuur zou vernielen. en toen hy de Straat van Gibral tar wilde overzwemmen was hij uit op zelfvernietiging. Tijdens een uitvoerige ondervra ging door de president zette de ma rinepsychiater uiteen dat Nico tij dens het plegen van zijn daad vol ledig ontoerekenbaar is geweest. Vóórdat hij begon te drinken was hij alleen maar verminderd toere kenbaar. Frankrijk, p. ari. Spier- Uoormeten HIJ kon zich gisteren ook niets herinneren van het experiment wat sindsdien met hem is uitge haald. Het was een uniek experi ment, waarbij Nico is dronken ge- Dit was dan een pathologische roes geweest, vergelijkbaar met de toestand waarin Nico verkeerde toen hij zijn dolkmes hanteerde, zei kolonel-arts Havinga. Krijgsraadvoorzitter mr. R. Prins wierp nog tegen dat Nico altijd zo kalm placht te blijven in dron kenschap, maar de kolonel-arts legde uit dat Nico's stuntwerk wel degelijk ook destructief gericht was geweest. Toen Nico in de mast klom Auditeur-fiscaal mr. Van Ee zocht verdachtes verantwoordelijk heid dan ook in het feit dat hij was gaan drinken, hoewel hij uit ervaring wist dat hij dan gevaarlij ke dingen kon doen. In 'n uitput tend jjiridisch betoog achtte de fis caal ook Nico's opzet tot dodelijke mishandeling bewezen. De eis luidde: zes maanden ge vangenisstraf met aftrek, voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering, met drie Jaar proeftijd en bijzondere voorwaar den. De voorwaarden waren: Nico moet zich gedragen naar de aan wijzingen van de dr. Meyersvereni- ging; hij moet zich gedurende de proeftijd laten behandelen door 'n psychiater, hij moet zich laten op nemen in een psychiatrische in richting en hij dient zich te onder werpen aan een esperal-implantatle waardoor alcoholgebruik voor hem onmogelijk wordt. Nico's verdediger luitenant ter zee J. C. Gmelich Meijllng bepleitte ontslag van rechtsvervolging op grond van ontoerekeningsvatbaar heid bij de zeekrijgsraad heet dit vrijspraak omdat Nico in zijn pathologische alcoholroes geen en- keel opzet kan hebben gehad. Hy had ook geen enkel motief. Ter bescherming van de maat- sehappy dient de jongeman natuur lijk wel te worden opgenomen en behandeld. Aangezien hij nog in dienst is kan dat tóch wel, zei lui tenant Gmelich Meijling, die toe zegde dat hij verdachte persoonlijk naar het marinehospitaal te Over- veen zou brengen. Nico wil zelf niet anders. Na een uur lang beraad wees de zeekrijgsraad vonnis conform de eis van de fiscaaL deren wel eens beschouwd als een soort algemene vorming op univer sitair niveau. Toch wordt door de meeste universiteiten de opleiding nog sterk afgestemd op de typisch juridische beroepen, zoals dat van rechter, officier van Justitie of ad vocaat. Voor de oorlog ging nog de helft van de afgestudeerde juristen in die sector werken. In 1960 was dit 30 procent, een percentage dat sinds dien steeds kleiner is geworden. Voor Rotterdam is dit aanleiding geweest de Juridische opleiding fun damenteel te herzien. Sinds 1970 ..draait" in Rotterdam een studie programma dat sterk maatschap- py-gericht is, Wil een student zyn opleiding toch richten op een ty pisch juridisch beroep, dan kan hy dit doen door de traditionele vak ken te kiezen. Maar het is ook mo gelijk dat de helft van het studie pakket uit wetenschappen zoals so ciologie. psychologie en dergelijke bestaat. Deze Rotterdamse ommezwaai heeft nogal wat deining veroorzaakt op het Juridische front. Wie dit weet verbaast zich misschien minder over het feit, dat geen van de pre-advi seurs uit Rotterdam komt. terwijl Leiden zwaar vertegenwoordigd is. Ook In de pre-advrezen zelf komt het Rotterdamse experiment nauwe lijks uit de verf en wordt het voor namelijk in de voetnoten bestreden. Mondjesmaat Alle pre-adviseurs zyn het er over eens. dat de sociale wetenschappen meer aandacht moeten krijgen in de juridische opleiding, maar het blijft mondjesmaat. Koopmans er kent dat veel juridisch werk een „politiek" aspect heeft. Hij pleit er voor de jurist tijdens zijn opleiding hiervan bewust te maken. Verder wil hij niet gaan omdat de richting waarin dit beleid moet gaan en de eventuele consequenties van de te nemen beslissing te onbepaald zijn. De taak van de Jurist is primair ..problem centered" (het probleem staat centraal), stelt Koopmans. „Wanneer hengelaars of voetballers zich tot een jurist wanden omdat zij een vereniging willen oprichten, is het niet de rol van een Jurist om hun erop te wijzen, dat zij beter niet kunnen hengelen of voetballen (er wordt al genoeg gemoraliseerd in ons land) maar om hun hulp te bieden bij het zoeken van een reohtvorra by hun gezameniyke ac tiviteit". Mijn commentaar: akkoord, maar juist dit „zoeken naar een rechts vorm" heeft een beleidsmarge waar maar al te graag over heen gehup peld wordt. Het zijn Juristen die „domweg" doorgaan met de archaï sche stichtingsstructuur toe te pas sen. een vorm die in een democrati sche samenleving vaak tot proble men leidt, die dan weer door Juris ten mogen worden „opgelost". Be vorderen Juristen het zoeken naar werkbare alternatieven? Of promo veren zij rustig op „de stichting" zonder dat dit maatschappelijk as pect zelfs maar aan de orde wordt gesteld? Er zijn vele terreinen aan te wij zen, zoals de afwikkeling van ver- keersschades. waar het Juridisch model - het hoogst hachelijke vast stellen van de mate van schuld - een groot aantal nadelen heeft. Zoeken hier de Juristen - ook als zij werken voor verzekeringsmaat schappijen - naar maatschappelijk minder schadelijke oplossingen, of zijn zij zo ..problem centered", dat zij in de dossiers ten onder gaan? Verleden Over het algemeen zijn Juristen geen maatscliappijbestormers. Dit is ook begrijpelijk omdat het traditio nele oriëntatiepunt voor de Jurist m het verleden ligt. Zijn beslissing of advies moet aansluiten bij de rechtsontwikkeling, de bestaande wetgeving en de bestaande recht spraak. Wanneer het zou lukken Ju risten op te lelden die één oog naar het verleden en één oog naar de toekomst richten, zou dit een sti mulerend effect op de hele rechts ontwikkeling kunnen hebben. Op merkelijk is dat Crombag wel een aantal werkterreinen van de Jurist aanwijst maar Juist deze rechtsvor- mende taak niet noemt. Recht la niet, het wordt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7