Werkgevers zijn bereid tot controle op prijzen FAMA Gezinshulp in het geweer tegen de vacaturestop Javona OPHEFFINGS. UITVERKOOP Overleg matiging voor 1973 begonnen RADIOACTIEF AFVAL UIT ZEE GEVIST BREDA KRIJGT STEDELIJKE ANTENNE Het'tdena-^SevaennrS „Progressieve drie' samenwerking in Kamer verloopt bevredigend Vliegers maken ernst met plan tot staking Staatssecretaris CRM: "afstappen van moederpatroon" WOENSDAG 14 JUNI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG De werkgevers zijn bereid voor het komen de jaar een sluitend controlesysteem voor de prijzen te aan vaarden. Dit heeft mr. P. van Meeteren, vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, de grootste werkgeversorganisatie, meegedeeld. In een eerder verschenen nota hebben de werkgevers gesteld dat in 1973 loonkostenstij gingen en prijsverhogingen moeten worden beperkt tot resp. acht en vijf procent. De werkgevers zullen met een uit gewerkt idee voor een prijscontrole komen tijdens het tweede gesprek met de vakbeweging en kabinet, dat op 27 Juni wordt gehouden. In middels is het vooroverleg al begon nen: vandaag heeft een speciale commissie van de Stichting van de Arbeid, topoverlegorgaan van werk gevers en vakbeweging, de mati- gingsvoorstellen van beide partijen besproken. Partijen Deze week ook praat de vakbe weging met de politieke partijen, eerst met de confessionelen, mor gen met de VVD en DS'70 en ten slotte met de progressieve combi natie. De werkgevers hebben na het verschijnen van hun nota over de matiging voor 1973 ook bereidheid getoond met de politieke partijen te praten. Verwacht wordt dat na dien de voorzitters van de vakcen trales en werkgeversgroepe ringen nog bijeen zullen komen. De heer Van Meeteren kantte zich gisteren fel tegen de stelling van het Centraal Planbureau,1'dat de scherpere prijsstijging van dit Jaar (van 6,5 naar 7 procent, moge lijk meer) primair de zakken van de ondernemers spekt. "Die hogere prijsstijging is regelrecht doorge gaan naar de lonen", zo zei hij, "de reële loonstijging bedraagt dit Jaar vier procent". Extraatjes Het VNO heeft zich inmiddels op het standpunt gesteld dat de be wuste loonmatiging voor dit Jaar, zoals de meerderheid van de Soci aal-Economische Raad vorig Jaar wilde, volledig is mislukt. Het ver schil met de loonkostenstijging van vorig Jaar is het gevolg van minder incidenteel loon (extraatjes) en het wat lager uitvallen van de kosten van sociale voorzieningen. Wat het VNO betreft is daar ook sprake van enig zelfverwijt: volgens mr. Van Meeteren hebben werkgevers in een aantal sectoren zich niet krachtig genoeg verweerd tegen looneisen van de vakbonden. Reclame Het VNO, de grootste werkge versorganisatie, is tevens van plan het initiatief te nemen om sa men met de Nederlandse Reclame Stichting de groeiende weer stand tegen sommige radio- en te levisiereclames weg te nemen. Daarbij gaat het niet alleen om misleidende reclame, maar ook om reclameboodschappen, die in toe nemende mate irritatie veroorza ken bij kijkers en luisteraars. Zo wil het VNO laten onderzoeken of het wenselijk is de blokreclames een grotere spreiding over de zend uren te geven. De werkgevers zijn trouwens toch van plan meer aandacht te gaan geven aan de consument en zijn verlangens. Zo staat het VNO posi tief tegenover inschakeling van de Consumentenbond in een aantal werkzaamheden van de Sociaal- Economische Raad. De Consumen tenbond heeft al eerder een verte- genwoordiging in het sociaal-eco nomisch topadviesorgaan verlangd. Meest zuiver Voor wat de behartiging van consumentenbelangen betreft ge ven de werkgevers voorkeur aan de Consumentenbond boven het Con sumenten Contact Orgaan (CCO). Volgens het VNO is de Consumen tenbond de meest zuivere vertegen woordiger van de consumentenbe langen. In het CCO, waarin de vak beweging is vertegenwoordigd, spe len ook sociaal-politieke motieven mee, aldus het VNO. Het VNO wil ook meewerken aan een verdere uitbouw van "consu mentenrechten", zoals betere in formatie over produkten, het uit bannen van agressieve verkoopme thoden en klachtenbehandeling, bij voorbeeld door een nationaal insti tuut. De werkgevers staan ook po sitief tegenover het door de Con sumentenbond gelanceerde idee van een consumenten-ombudsman. ADVERTENTIE HARLINGEN Tussen Ter schelling en Ameland is gisteren een buis met radioactief afval opgevist. Het vissersschip Harlingen I kreeg de buis per ongeluk in haar net ten. Op de een meter lange buis, die met een ketting aan een ton vast zat. stond dat er radioactief mate riaal inzat. De vissers hebben de aan de BB overgedragen. Bij meting bleek dat de buis aan de buitenkant niet radioactief was, maar de binnenkant wel. De koninklijke marine in Den Helder, waarnaar de buis is overgebracht, zal proberen de herkomst te achter halen. Eerste in Nederland BREDA Als eerste stad in Ne derland krijgt Breda een stedelijke antenne-inrichting. Dat zal onge veer tien miloen gulden gaan kos ten. Binnen vier Jaar zullen al 36.000 mensen daarmee alle FM-radiopro- gramma's en zes televisiestations kunnen ontvangen. De aanleg zal worden verzorgd door een dochter onderneming van Philips, het on derhoud en de exploitatie komt in handen van de NV Casema. De mogelijkheid van regionale uitzendingen zal nog worden onder zocht. Over een stedelijke antenne is de NV Casema verder ondermeer nog aan het onderhandelen met Voorburg en Rijswijk. ADVERTENTIE Probeer fcxh 's één keer een haarkleurspoeling want er is geen betere! Lavóna6maalfuMarp6' 'S fan,as,'scK O zult het zien: Lavona rs fa„lasfjsch. BORGER (ANP) Willy v. Hemert heeft gistermiddag tij dens een persconferentie in Bor ger vader en moeder Battels en hun zoontje Bartje het heken- de Drentse kereltje uit het ge lijknamige hoek van Anne de Vries voorgesteld. Zij zullen de hoofdrollen spelen in een tv-serie. Er waren 1200 gegadigden voor dez rollen. Gekozen voor de rol van Bartje werd tenslotte de 9- jarige Jan Krol uit Drouwen (midden). Voor het maken van de film opnamen moeten twee huisjes worden ontruimd. Het gezin En- sing in Roswinkel gaat zijn ty pisch Drentse huisje tijdelijk ver laten en de 80-jarige opa Harm Scheepers in Drouwenerveen gaat drie weken hij zijn dochter wo nen. Voorts worden opnamen ge maakt in de hervormde kerk in Zweeloo. de openbare lagere school in Roden en het Armen huis in Sleen. Aan de tv-serie werken onge veer 60 acteurs mee, onder wie 25 kinderen van 3 tot 16 jaar en 200 figuranten, allen uit Drenthe. De eerste opnamen worden morgen In Drouwenerveen gemaakt. Er zullen 60 dagen met de verfilming van de serie zijn gemoeid. Willy van Hemert hoopt dat de serie rond kerstmis kan worden uitgezonden. Als deze serie succes heeft, ivil hij ook het tweede deel Bartje zoekt het geluk" verfil men. Sparta contracteerde Hans Verel (speler van het B-team) en Van der Welden, die van de amateurclub Alexandria overkomt. (Van onze politieke redactie) king is goed De fracties van "de DEN HAAG De samenwerking tussen de Tweede Kamer-fracties van "de progressieve drie" verloopt bevredigend. Tot die conclusie zijn PvdA, D '66 en PPR gisteravond ge komen tijdens een gemeenschappe lijke vergadering van de drie frac ties. Besloten werd voor een aantal hoofdpunten van het gemeenschap pelijk beleid werkgroepen in te stel len. Dat zal eventueel kunnen leiden de mogelijkheid zal van geval tot geval worden bekeken tot ge meenschappelijke woordvoerders tij dens de kamerdebatten. De drie frac ties besloten ook vaker dan tot nu toe het geval was gemeenschappelijk te gaan vergaderen. De programmatische samenwer- SCHIPHOL (ANP) De vereni ging van Nederlandse verkeersvlie gers die voortdurend in contact staat met het hoofdbestuur van de Ifalpa in Londen, deelt mee dat de ze overkoepelende internationale or ganisatie van vliegersverenigingen waarbij 55 000 vliegers van de hele wereld zijn aangesloten, tot nu toe van 40.000 leden positieve reacties heeft ontvangen op haar verzoek om zonodig maandag aanstaande 24 uur lang te staken. Naar bekend heeft de Ifalpa een staking aangekondigd, die naar het zich laat aanzien de burgerlucht vaart van de gehele wereld een dag lam zal leggen, en wel van maan dagochtend zeven uur (Nederland- tijd) tot dinsdagochtend zeven uur De staking zal alleen niet worden uitgeroepen indien de Veiligheids raad van de Verenigde Naties uiter lijk zaterdag aanstaande bijeen is gekomen om maatregelen te nemen tegen de luchtpiraterlj. De maatre gelen moeten inhouden dat reeds in het verleden genomen conventies en resoluties in alle landen ten uitvoer worden gelegd. Tot nu toe zijn reeds vliegtuigen van 52 naties met 15.000 passagiers en 1500 bemanningsleden het slachtoffer geweest van de vliegtuig kapers en hun misdadige prak tijken. aldus de vereniging van Ne derlandse verkeersvliegers. Het be stuur is ervan onder de indruk dat alle Nederlandse luchtvaartmaat schappijen positief op het Ifalpa- verzoek hebben gereageerd. Van hun kant zullen de vliegers zodra deze actie is beëindigd, al het moge lijke in het werk stellen om de sto ringen in de vliegschema's zo snel mogelijk te verhelpen, zodat de dienstregelingen in de burgerlucht vaart spoedig normaal zullen zijn. Om de nadelen voor de maatschap pijen enigszins te beperken hebben de vliegers tevens aangeboden een dag van hun vakantie aan de maat schappijen af te staan. progressieve drie" zijn nog steeds van oordeel, dat er in hun eigen "re geerakkoord" uitgangspunten aanwe- eig zijn om tot een ander beleid te komen, dan het kabinet-Biesheuvel biedt. Vooral op het gebied van de werkloosheidsbestrijding en het ze kerstellen van de gemeenschappelij ke voorzieningen zien de drie samen werkende oppositiepartijen mogelijk heden om tot een alternatief beleid te komen. "Wanneer wij daarover spreken en het met elkaar hebben over onze op stelling ten opzichte van de regering, dan zijn wij ons wel bewust, dat wij het kabinet niet ten val kunnen bren gen. omdat wij de meerderheid niet hebben", aldus PvdA-fractievoorzit- ter drs. Den Uyl gisteravond na de vergadering. "Daarom is het van het grootste belang, dat wij die al ternatieve mogelijkheden zo helder mogelijk geformuleerd naar buiten brengen. Hoe dat gebeuren moet, hangt van een aantal omstandighe den af, die nu nog niet geheel te pei len zijn, zoals het resultaat van het gesprek dat de regering opnieuw met het bedrijfsleven gaat hebben. Wat wij echter voor alles heel dui delijk willen maken is, dat er een an der beleid mogelijk is dan 't vertoon van machteloosheid dat zich momen teel zo nadrukkelijk manifesteert". Boksen Een 19-jarige Venezo laanse amateurbokser is, nadat hij in een gevecht knock-out was gesla gen in een ziekenhuis te Valera (Venezuela) overleden. De bokser, Carlos Alberto Perez werd zaterdag in de eerste ronde van zijn gevecht tegen Julio Meterano knock out ge slagen. Enkele uren erna klaagde Perez over zware hoofdpijnen en wer naar een ziekenhuis vervoerd. Dok toren schrijven zijn dood toe aan een hersenbloeding. ADVERTENTIE Nog 14 dagen reuzekoopjes halen Korting op vele artikelen. Extra voordelige aanbieding in kooi, nu al vanaf 18,99 Breestraat 3 - Telef. 33311 Leiden Tube voor 2 behandelingen 2?5 Lavona Is een WELLA produkt. UTRECHT (ANP) De instel lingen voor gezinsverzorging en gezinshulp hebben inmiddels bij bij de staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk een audiëntie aange vraagd om te overleggen over de door de staatssecretaris op 6 juni opgelegde vacaturestop voor ge zinshulpen in volledige dienst. Deze stop zal, wanneer hij van blijvende aard is. zeer ernstige gevolgen hebben voor deze vorm van maatschappelijke hulpverle ning. Het natuurlijk verloop onder de gezinshulpen is ongeveer 25 pro cent per jaar. Uitgaande van een totaal bestand van ongeveer 7000 gezinshulpen betekent de maat regel van de staatssecretaris voor 1972 al een inkrimping van het totaal met ongeveer 800 help sters. Dit is gtsberminMa.g in Utrecht meegedeeld door het bestuur van de Centrale Raad voor Gezinsverzor ging. Deze raad is het resultaat van een fusie van de bureaus van zes instellingen van gezinsverzorging. Deze raad is gistermiddag door de staatssecretaris van CRM, mevrouw Van Veenendaal, geïnstalleerd. Volgens de directeur van de raad, drs. A. J. W. H. Schmitz, is de va caturestop voorlopig tot augustus afgekondigd. De reden zou zijn overschrijding van het budget van 260 miljoen gulden, dat op de be groting van CRM hiervoor is uit getrokken, met ongeveer vijftien miljoen. Óp basis van door de raad te verstrekken gegevens zal in augustus opnieuw overleg -tussen-die staatssecretaris en de instellingen worden geopend over deze kwestie Overigens is de stop volgens drs. Schmitz op een allerongelukkigst moment afgekondigd, namelijk in de periode die de instellingen an ders gebruiken om van school ko mende meisjes aan te trekken tier aanvulling van het natuurlijk ver loop. Ook als men in augustus weer personeel mag gaan aantrekken, zal het toch grote moeiiykheden geven om alle leeggekomen plaatsen aan te vullen, aldus de heer Schmitz. Bejaarden werk Het bestuur van de centrale raad meent dat andere sectoren van de gezinsverzorging min of meer het slachtoffer zijn van de wens van net ministerie van CRM het be jaarden-werk in snel tempo uit te breiden. Hiervoor zijn tot en met 1974 duizenden partïme gezinshul pen nodig totdat een totaal bestand van 45.000 parttime hulpen is be reikt. In de gezinsverzorging is, volgens drs. Schmitz, 85 tot 90 procent van de kosten bestemd voor salarissen van de gezinshulpen en de gezine- verzorgsters. De vrijwillige hulpverlening in ge zinnen, dfie hulp nodig hebben, is volgens drs Schmitz geen goede op lossing, omdat er in doe gevallen onzekerheid is over de continuïteit van de hulpverlening en eveneens de kwaliteit van de hulp in het ge ding komt. Staatssecretaris mevrouw Van Veenendaal heeft in haar rede bij de installatie van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging gezegd dat er nauwelijks financiële mo gelijkheden zijn voor een verdere uitbreiding van de gezinsverzorging en de gezinshulp, zy vindt dat de gezinsverzorging en gezinshulp in Nederland moet afstappen van heft tot nu toe gevolgde "moederpa troon"". waarby een hulpkracht op "moederiyke" wyze de uitgevallen moeder in een gezin vervangt. Afnemen Door het afnemend kindertal en arbeidsbesparende middelen in mo derne flats is de zwaarte van de huishoudeiyke arbeid zo aan het afnemen dat de 24-urige aanwezig heid van 6a moeder at eventuele verzorgster niet altijd meer nood- zakeiyk is, aldus de staatssecretaris. Mevr. Van Veenendaal betoogde dat nog slechte in geringe mate tegemoet wordt gekomen aan de behoefte aan verzorging onder al leens taanden. "Het is nog steeds vaak erg moeiiyk voor weduwen en weduwnaars afdoende hulp te kry- gen", 2b zei zy. Volgens mevr. Van Veenendaal dwingen de toenemende financiële problemen tot een herbezinning. Naast de inzet van de gezinsver- zorgster zyn er volgens mevr. Van Veenendaal andere middelen opdat met hetzelfde geld meer kan wor den ged-aan. Werkzaamheden als schoonmaken, koken en de was kunnen anders georganiseerd wor den, waardoor de gezinsverzorgster zich intensiever kan bezie houden met de begeleiding van de kinderen. Rydende schoonmaakdiensten, zo als men die al kent in Zweden, zouden volgens de staatssecretaris ook in Nederland het typische on derhoudswerk in het huis kun-nen overnemen. Kinderen zouden in be paalde sitiuaties eventueel opgeno men moeten worden in een kinder- dagiverbiyf. De gezinswas, die nu nog in efik gezin afzonderiyk plaatsvindt, zou volgens haar voor een aan1 tal ge» zinnen gebundeld en gerationali seerd kunnen worden,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7