(G)nephoek: valkuil tl - voor automobilisten Kwart miljoen voor riolering WILLEM HOEK BRACHT KONINGINNE HARING BINNEN Ex-rietdekker Kromhout had al heel wat gewonden in huis Kinderen stichten brandje WOENSDAG 14 JUNI 197j hij Gnephoek ALPHEN AAN DEN RIJN De (G)nephoek wordt zo langzamerhand een beruchte plaats waar automobilisten uit de richting Alphen om de haverklap de bocht uit vlie gen en in de sloot belanden. Afgelopen weekeinde waren er opnieuw twee (onze krant berichtte daar reeds over) die naar beneden doken. Vier personen moesten met ver wondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd om daar te worden behandeld. Wat zou de oorzaak kunnen zijn, dat zoveel chauffeurs de macht over het stuur verliezen? In de eer ste plaats kan zonder meer worden gesteld, dat er veel te hard wordt gereden. Zowel door personenwagens als door vrachtauto's. Zonder snel heid te verminderen nadert men de onoverzichtelijke bocht en het mag een wonder heten d'at fietsers en bromfietsers er tot op heden zo goed vanaf gekomen zijn. Ten tweede zou het heel goed mogelijk kunnen zijn, dat de auto mobilist, die niet zo goed bekend is ter plaatse, zich in de breedte van de weg vergist. Want wat is name lijk het geval: Over 'sMolenaarsbrug is er geen vuiltje aan de lucht en kunnen de auto's elkaar gemakkelijk passeren. Maar zodra het industrie terrein ten einde is wordt de weg een stuk smaller. Vreemd want zwaar verkeer maakt dagelijks intensief ge bruik van het smalle weggetje. Een vraag, die direct opdringt is, waar om wordt er niets ondernomen? Naar het antwoord kan alleen maar wor den gegist. Misschien speelt de indu strie in een buurgemeente wel een rol Er zal rigoureus moeten worden ingegrepen. Aan lapmiddelen heeft men hier niets. Waarom wordt de screrpe bocht niet verwijderd en geeft men de bewoners, in overleg met de provincie, niet een stuk grond, dat braak tussen de huizen en de Oude Rijn ligt. Hiermee wordt de weg 'n stuk overzichtelijker en hoogstwaar schijnlijk wordt dan ook voorkomen. Burgemeester P. M. F. Smolders van Alkemade is verhinderd morgen spreekuur te houden. I dat er geregeld een auto de diep- I te inschiet. Beter dat er nu wat geld tegenaan wordt gegooid dan dat I men het straks gaat doen als er ern stiger ongevallen gebeuren Laat I Alphen wijs zijn en de put dempen vóór dat het kalf is verdronken, i Ex-rietdekker Kromhout, die pal langs de weg woont, zal het alleen maar toejuichen als er maatregelen j worden getroffen. Steeds als er ge- j wonden zijn gevallen wordt hij. of het nu d'ag of nacht is, opgetrom meld om een dokter, ziekenwagen, politie enz. te bellen. „Dit weekeinde zaten er neg vier gewonden bij me in de gang", zegt hij „En het „vreemde" is, dat het bijna altijd nacht is als zoiets gebeurt". MAATREGELEN De politie «afdeling verkeerszaken). die gistermiddag met de dienst ge- i meentewerken heeft vergaderd heeft dit punt eveneens ter discussie ge- steld. Brigadier Groenendijk vertel- de, dat er binnen een maand een i asmarkering komt: er twee borden, zullen worden aangebracht waarop de gevaarlijke bocht «en) worden aangegeven; er tevens een aantal bermpla nkjes word't neergezet en I zowel vóór als dóór de bocht een sohrikhek met reflectoren komt. Van een vangrial heeft men af gezien. omdat een wagen hiervan kan j „afschieten" op de andere weghelft en -zodoende een frontale bctïir.'g zcu j kunnen veroorzaken. De beruchte bocht in Alphen I aan den Rijn, waar veel chauf feurs brokken maken. Op de 1 voorgrond de valkuil, waarin veel I auto's terecht komenhet geva- j ren-teken ligt er al in. (Foto Wim Dijkman) WADDINXVEEN Zoals het zich thans laat aanzien, zal het nog be schikbare industrieterrein aan de zuidzijde van de Staringlaan in Wad- dinxveen binnenkort worden uitge geven. Met een tweetal gegadigden worden over het resterende terrein van ongeveer 4.400 m2 floor B. en W. onderhandelignen gevoerd. Hoe wel er in het terrein nog geen gemeentelijk rioolstelsel aanwezig is, heeft dit tot nu toe nog geen pro blemen opgeleverd. De gevestigde be drijven moesten het rioolwater naar de grenssloot aan de Zuidzijde afvoe ren, in de verkoopvoorwaarden is daarover een bepaling opgenomen. Voor de uit te geven terreinen aan de noordzijde van de Staringlaan is de mogelijkheid van afvoer van het rioolwater naar het oppervlaktewater met aanwezig. In verband hiermee is het derhalve noodzakelijk over te gaan tot de aanleg van een rioolstel sel. Vanzelfsprekend wordt dit stelsel zo aangelegd, dat daarop ook de be drijven aan de zuidzijde van de laan j kunnen aansluiten. De kosten van aanleg voor deze rio- j lering worden door openbare werken geraamd op een kwart miljoen, de raad zal donderdag hierover moeten beslissen. Er komt dan nog een 'rio- lerings-zaak' aan de orde. In februari besloot de raad een kre diet beschikbaar te stellen van f 20.000 voor de uitvoering van on voorziene reparaties aan het fcr&nis- portriool van de Kerkweg naar de Prinses Beatrixlaan. Aangezien op het tijdstip van het besohikbaarstel- len van het krediet nog niet. kon worden overzien welke reparaties moesten worden verricht (dit zou eerst blijken tijdens de uitvoering van ue herstelwerkzaamheden) was ook niet te voorzien welk bedrag defini tief benodigd zou zijn. Inmiddels wee't men wat er alle maal is gebeurd: de kosten van de werkzaamheden waren in totaal f 40.000,. zodat er nog een aanvullend krediet van f 20.000 moet komen. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN Geboren Den nis z.v. A. J. v. d. Heijden en E. M. T v. Leeuwen. Marco z.v H. v. Klaveren en F. J. Jansen. Michael G. z. v. G. B L. J. Spendel en M S. F. M. v. Lier. Joep z.v. H. M. G. Sorée en M J. C. Roothans. Paula d. v. N. J. v. d. Put ten en M. A. C. Lieverse .Suzanne Y. D. d. v. H. J T. de Groen en J. G. Vis ser, Sebastiaan J. Z. V. H. Verboog en S. J. v. RoeiJ, Tommy A. z. v. C P M. Witteman en A. C. Zandvliet Niels M. z. v. L. W. Nouwens en D. D. Hus- ken. Mubkater d. v. F Tümer en Y. Hardha, Raoel A. z. v. A. Oostenbrink en L. L. J. Schreuder. Sef R z. v. P. M. A. Baaijens en E. L. Nljholt. Alfred z. v. N. Noort en A. Bosveld, Caroline J. C. d. v. K. Koopmans en G. M Van Hese LDJ verlaat raad van Noordwijk Ondertrouwd: F. W Kraaijeveld ei P. J. Aarten. B. Karremans en C. H Roos 's-Gravenhage, A. Lamberts en C. H. den Hollander. H. Nagelkerke en j M. I. v. Alphen. G. Aylmer 's-Graven- hage en E. Alberts. R. Nleuwenburg I sterdam en H. Bakker. i Overleden: D. L e. v. Van Meurs 73 jr. (Leldseweg 146). J. Hagenaars 59 jr. (Narcisstr. 28) S. L. Gerrits 71 jr. (Noortheystr. 7), W Kuipers 73 Jr. (Groningen), A. M, C. Paanakker w.v. Blomjous 93 jr. i Veurseweg 196). P. C. Dieleman 10 JR. (Van Helsdlngen- laan 15). s NOORDWIJK VVD-raadslid X van Hese gaat de Noordwlfa gemeenteraad voor het eind van rit verlaten. Als zijn opvolger is 60-jarige C. P. Schaafsma aangevt. Van Hese. directeur van ta Noordwijkse Casino, kwam vijf jag, geleden tussentijds in de raad. Hij volgde toen R. P. Berrevoets op, dii naar Borne vertrok. Zijn aftreda geldt „strikt zakelijke redenes* Nummer drie op de VVD-lijst m». vrouw M. U. van de Poll-Venn» heeft van plaatsnemen in de raai afgezien. De liberalen zijn met twa man in de Noordwijkse raad vertt. genwoordigd, waarvan één de func tie van wethouder bekleedt. Aanrijding op de W. de Zwijgerlaan LEIDEN Op de kruising Wil lem de Zwijgerlaan/ Kooilaan vond gisterochtend een aanrijd^ I plaats tussen 'n bakfiets met hulp- j motor, waarvan de bestuurder ea 19-jarige Leidenaar d'e macht ove het stuur verloor en een 17-jari? bromfietster uit Oude Wetering. Dj jongeman liep hierbij een hoofdwou op, het meisje een hersenschudding. WADDINXVEEN Het fietsenhc bij Albert Hein aan het Koning Wilhelminaplein is geheel uitgebram In het gebouw waren oud papier c i kranten opgeslagen. Hoe de brand ontstaan is inmiddels opgeheldei twee kinderen van 5 en 6 jaar bl| I ken het brandje te hebben gestich I In de Toko op het terrein van h j gemeentelijk zwembad „De Sniep" j ingebroken door het vernielen vi een ruit. Het is nog niet bekend i I er iets wordt vermist en naar de da der(s) wordt nog gezocht. i Dominee Bezemer beroepen In de vacature van Ds. A. P. ner is door de kerkeraad van de gi reformeerde kerk tot predikant b roepen Ds. J. Bezemer te 0; derdendam in Groningen. KATWIJK AAN DEN RIJN „Als het mogelilk is kom dan van avond na negen uur. Dan zijn de kinderen naar bed en kan ik voor die tijd nog wat met ze babbelen. Ik heb daar helaas, doordat ik veel op zee ben, niet al te vaak gelegen heid voor". Dat (vriendelijke) ver zoek deed schipper Willem Hoek van de KW 15 „Rijnmond I" ons toen we hem onder avondetenstijd eindelijk telefonisch te pakken had den op de vraag of we met hem een babbeltje konden maken over de docr hem aangevoerde Koninginne- haring. De bemanningen van onze haringvloot zijn namelijk maar 48 uur thuis als ze van de reis terug komen en moeten dan weer naai de visgronden vertrekken. Die tijd buiten ze uit om zoveel mogelijk in de familiekring te verkeren en om met vrouw en kinderen op stap te gaan als het weer redelijk is. Dat was ook de oorzaak, dat we schipper Hoek eerst gistervond aan de telefoon kregen. Door Cees Combee Foto Van Duijn Het L.D. berichtte gisteren reeds, dat de Dienst van de Nederlandse Haringcontröle de aanvoer van de KW 15 „Rijnmond I" van de N.V. Rederij en Harir.ghandel N. Parle- vliet Jr. waardig had bevonden te fungeren als Koninginneharing. die volgens een oude traditie aan de koningin wordt aangeboden. Schip per Hoek zal deze aanbieding zelf niet mee kunnen maken. Om vier vertrok hij vanmiddag namelijk al weer met zijn dertien bemannings leden naar IJmuiden om met de KW 15 de vierde reis van dit haringseizoen naar de Ierse Zee te maken Zijn vrouw, mevrouw L. Hoek-v an Dijk. zal de honneurs waarschijnlijk mogen waarnemen. In z'n gezellig ingerichte wo ning op de eerste verdieping van de flat aan de Prins Alexanderlaan. zegt Willem A. Hoek «29, zes Jaar werkzaam bij rederij N. Par- levliet Jr., waarvan vier Jaar als stuurman en nu twee jaar als schip per van de KW 15 als opvolger van Klaas van der Plas bij wie hij daarvoor had gevaren) lachend: ,.'k Was wel wat verrast toen Niek- baas me vanmorgen opbelde en fe liciteerde met het binnenbrengen van de Koninginneharing. Daar had ik geen moment aan gedacht Toch is het een hele eer. Voor de reder, voor de bemanning en voor mij. Jammer, dat ik niet bij de aanbieding aan koningin Juliana aanwezig kan zijn. Dan zijn we ve moedelijk al weer vissende. Er is echter niets aan te doen. Je kunt nu eenmaal niet alle dingen mee maken, die je graag wil". Mevrouw Hoek onderbreekt het gesprek om een voortreffelijk kopje koffie aan te bieden met koek en al erbij. Ze is ook erg gelukkig met dit succesje van haar man en zijn trouwe medewerkers aan boord. „U had Wim moeten zien kijken toen meneer Niek Parlevliet hem opbel de en hem gelukwenste. Neen. daar hadden we geen moment aan ge dacht. Anders was mijn man wel even naar de afslag gaan kijken. We zijn vandaag heerlijk uitge weest met de kinderen. Echt gezel lig". Vorige week dinsdag is Hoek met de KW 15 naar de Ierse Zee ver trokken, donderdags werden veertig mijl uit de zuidkust van Ierland voor het eerst de netten uitge worpen. Er werden geen overmatig grote trekken gedaan, maar wel bleek dat het haring van uitste kende kwaliteit was en mooi van stuk. Toters zaten er hoegenaamd niet tussen. De grootste trek was een 25 kantjes. In drie dagen tijds zag men toch kans 155 kant jes te vangen. Er werden nog 220 kantjes van de KW 43 „Rijnmond II" op zee overgenomen, waarna zaterdagavond aan de thuisstoom werd begonnen. Maandagmiddag arriveerde men weer in IJmuiden. Een kort reisje dus als men de twee dagen varen heen en terug' er bij rekent. Op een vraag of er ook nog sche pen van andere nationaliteiten in het gebied rond de zuidkust van Ierland vissen antwoordde Hoek: „Neen. ik heb er alleen maar Hol landers gezien. Allemaal hektrei- lers, die de pelagische visserij uit oefenen. Vroeger visten we aan het begin van de teelt met het grond- net, doch daarvan zijn we dit jaar afgestapt. De westkustharing, waarover hier zoveel gesproken wordt en waarvan gezegd wordt, dat ze minder van kwaliteit is dan de Noordzee haring, behoeft daar echt niet voor onder te doen. Die hele kleintjes, die ze op de Noordzee buit maken, zien we daar niet. De west kustharing van de laatste reis bij voorbeeld was mooi van stuk en lekker vet. Helemaal niet stug, We proberen een zo goed mogelijk ver zorgde haring aan de markt te brengen. Dat is een eerste vereiste. Daar zijn mijn bemanningsleden ook van doordrongen. Een fijn stel. Met de meesten van hen vaar ik al Jaren". Willy van der Windt, hoofd van de Dienst Nederlandse Haringcon tröle in Den Haag, heeft met zijn Katwijkse medewerkers Kees Hou- waart en Leen Parlevliet de Konin ginneharing uitgezocht. Dat ge schiedde gistermorgen. Maandag hadden ze er ook al naar uitgeke ken. doch toen was er nog niets van hun gading bij. Van der Windt: „Bij het keuren van de haring, die aan koningin Juliana wordt aangeboden, letten we onder meer op de vorm, de af meting, de constitutie en of de reu- zeis in de buikwand aanwezig zijn. Die partij van de KW 15 voldeed aan alle eisen. Duidelijk was te zien, dat er aan boord veel zorg aan de verwerking was besteed. Acht a ne gen in een kilo was bovendien een mooi stuksgetal. Samengevat: prachtige volwassen haring, uitste kend van vetgehalte en uiterst blank en vet onder het huidje. Net wat we hebben moesten". Uit de 155 kantjes hebben Van der Windt en zijn medewerkers 2 kantjes de allerbeste gezocht en deze zijn gistermiddag nogmaals uitgesorteerd totdat men de ge wenste hoeveelheid had. De rest ging terug naar de reder, die deze Koninginneharing, zoals gebruike lijk aanbiedt aan de dienst. Het is namelijk een heel eer Koninginne haring te hebben aangevoerd. De uitgezochte haring bevindt zich nu in de diepvriescellen, waarin ze 36 uur moet verblijven om onder een temperatuur van 27 graden te worden diepgevroren. Daarna wordt ze ontdooid. Een proces, dat ook nog een uur of tien. twaalf in be slag neemt. Tenslotte wordt de ha ring in de traditionele vaatjes over- gepakt. zodat ze aan de vorstin kunnen worden overhandigd. Dat geschiedt meestal in tegenwoordig heid van de reder, één van de con troleurs en de schipper en bij diens afwezigheid vaak van zijn echtge note, die dan de honneurs van haai man mag overnemen. De aanbie ding zal vermoedelijk vrijdag plaatsvinden. Reder Niek Parlevliet Jr. was gis termorgen kennelijk ook ven-ast. dat één van zijn schepen de Koningin neharing had aangevoerd. Zijn broer Dirk kon geen getuigen zijn van de mededeling van v. d. Windt, want hij geniet ergens aan de zui delijke stranden van een welver diende rust. Het was voor hem, die alles met de schepen en hun be manningen te maken heeft, be grijpelijk Jammer. Z'n broer Niek zal hem echter wel op de hoogte hebben gesteld van de eer, die de rederij en de bemanning van één van hun schepen, de KW 15 „Rijn mond I" het vlaggeschip, was ten deel gevallen. Schipper Willem Hoek (29), die de Koninginneharing aan voerde, temidden van zijn gezin. Links mevrouw L. Hoék-Van Dijk, daarnaast schipper Hoek met op zijn knie de jongste zoon ht (3), vervolge?:s dochter Lida en achter vader de oudste ieij' het gezin zoon André (7),

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4