FRANCISCA JANSEN: BURGERIJ ERBIJ ïeen Gal ge water brug en er lengde ar monder weg Leven, wonen en bewaren Huisvrouwen uit gewest Leiden over het milieu Uitnodiging Geslaagden hbs-B WOENSDAG 14 JUNI 1972 EN Vandaag nog enkele •edeelten uit het eerste advies van blnnenstadsraad, naar aanleiding jaarvan vrijdag om 8 uur in de bur- tfizaal van het stadhuis een con- Ltavond wordt gehouden. Meer Ejpjver in onderstaand interview mevr. F. W. D. Jansen -Hoon- jjjjjj van de adviesraad. r WONEN adviseert de werk- wonen. Enkele uitgangspunten: Noch het centrum, noch de woon reden mogen functies hebben die Jyerlast voor de bewoners veroor- jjj-en. Dit betekent een zekere be perking van het uitgaansleven in het itrum (lawaaierige discobars) en i zoveel mogelijk weren van be- ^ijfsjes in de meer specifieke woon gebieden. De werkgroep is unaniem van me- pg dat schaalvergroting uit den boze is. Geen grote bankgebouwen, Lyersiteitstorens en andere hoog bouw in de binnenstad. Zoveel moge- het historisch milieu behouden; te snel slopen; niet alles hoeft e wat kost behouden te worden, ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water als eventuele nieuwbouw maar met de omgeving harmonieert. De meerderheid is van mening dat het centrum niet alleen door stu denten en kunstenaars bewoond moet worden. Het moet voor alle Leidenaars mogelijk zijn hier te wonen: Voor schriften over kwaliteit van de wo ningen moeten in de binnenstad niet al te formalistisch worden toege past. Dit mag echter niet leiden tot het aanvaarden van de zeer slech te woonomstandigheden waarin een deel van de oorspronkelijke binnen stadsbevolking nog steeds leeft De commissie MONUMENTEN is van mening, dat de Pieterswijk en de Camp tot „beschermd- stadsgezicht" dienen te worden verklaard. Vooruitlopend op de „monumen tennota" vondt de werkgroep het noodzakelijk, ook andere wijken „be schermd Stadsgezicht" te verklaren om het specifieke karakter van Lei den te bewaren. Gedacht wordt aan de navolgende gebieden: Rapenburg W.Z.. Kaiserstraat, Witte Singelgracht, Noordeinde. Kaiserstraat, Boisotkade, Jan van Houtkade, Korevaarstraat, Steen- schuur, Rapenburg W.Z. De gevelwanden van de Witte Singel vanaf Groenhovenstraat tot Herenstraat, alsmede die van de Zoeterwoudse singel en het Plant soen (dit als begrenzing van de bin nenstad) Herengracht (beide zijden), Oude Rijn (beide zijden), Hooigracht, Nieuwe Rijn en de overzijde Vis- en Botermarkt. Zijlpoort met omgeving van Ha ven en Oude Herengracht. Apothekersdijk, Stille Rijn en de daartegenoverliggende Marktroute. Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto Holvast Oude Vest, Oude Singel, alsme de de Mare van de Haarlemmerstraat tot aan de Maresingel. Het gebied rond Molen de Valk. Morspoort met omgeving o.a. Gal gewater. De werkgroepj leefbaarheid en stadsverfraaiing wil een Jacht haven zo dicht mogelyk bij het aan te leggen watercafé Princesseka- de. De stadstimmerwerf zou hiervoor wellicht geschikt te maken zijn. De hoogte van 1.35 voor de vaste brug gen lijkt mede in verband met de stadsrondvaart onvoldoende. Hoewel wonen in de binnenstad slechts voor 'n beperkte categorie blijvend aan trekkelijk kan zijn, dient de bin nenstad waar mogelijk mede aan wooneisen te worden aangepast. Eni ge speelruimte voor de kinderen zal gecreëerd moeten worden. Leiden heeft weinig terras sen. Hier en daar in de binnen stad verschijnt er gelukkig één. Het weer is daarop uiteraard van invloed en totnogtoe is dat geen al te beste invloed. Soms is er langs de Oude Singel ook een ter ras in de vorm van eenvoudige houten banken met een parasol erboven. LEIDEN Mijn eerste ontmoe ting met een charmante vrouw, die zo weet ik later pas mevr. F. W. D. Jansen-Hoonhout heet, was in de stichtingsvergadering van de Leidse adviesraad voor de bin nenstad, vijf maanden geleden. Ze was kennelijk geërgerd al weet ze dat niet meer over opmerkin gen, die wij journalisten achter haar maakten over het gesprokene Bij de derde ontmoeting zou ik te weten komen waarom die ergernis. Mijn tweede ontmoeting was of ficieel in het stadhuis, toen ze van de kant van de adviesraad het eer ste advies mede presenteerde. Als een goede secretaresse zei ze heel weinig. Mijn derde ontmoeting in de flat aan de Moddermanstraat van haar man, biochemicus op Einde geest, haar dochter Saskia, en haar zelf leerde, dat Francisoa Jan sen („Zet Hoonhout erbij, want Jansen in zo'n verzamelnaam") erg betrokken is bü de binnenstads- problematiek. Ze staat er vrij tegenover en is duidelijk bang voor bindingen, die leden van de adviesraad hebben. Ze zit in de war, dat zo'n persoon lijke aanpak de zakelijkheid ver troebelen zal. Ze wil niet over per sonen praten vandaar die erger nis bij de eerste ontmoeting en heft waarschuwend de vinger als ik het toch doe. Zakelijk Mevr. Jansen (24) ziet de advies raad zakelijk en wil dat zo houden. Ze maakt deel uit van de werk groep monumenten. Ze koos die te gen de achtergrond van haar „ver leden": een half jaar kunstgeschie denis in Leiden en „in het an tiek" in Rotterdam. Ze werd als rapporteur sercetaresse van de eco nomisch-planologische afdeling, waaronder de vijf werkgroepen re- sorteren. De andere poot. de so ciaal-culturele afdeling, ontbreekt nog aan de adviesraad. Ze weet, dat zo'n opzet erg „stad- huizerig" klinkt en ze zit daarom met een probleem. Hoe is de bur gerij warm te krijgen (ze hoopt: te houden) voor het werk van de ad viesraad? Ze ziet de adviesraad niet als een verlengstuk van het stad huis „dat mag gewoon niet" maar als een dremDel tussen stad huis en burgerij. Maar hoe haal je drempelvrees weg? Dat is Francisca Jansen's grote probleem. Ze hoopt, dat de con tactavond van a. s. vrijdag haar moed zal geven. Ze is verlangend naar reaoties uit de burgerij. Ze zou iedereen willen toeroepen: kom toch. het is wel in de burgerzaal van het stadhuis, maar het is niet officieel. Ze weet, dat het beter zal gaan als de adviesraad in augus tus een eigen ruimte krijgt. Het moet volgens haar niet blij ven bij die ene contactavond. De adviesraad moet doorlopend steu nen op burgerij, die betrokken is by de binnenstadsproblematiek. Mevr. Jansen begrijpt, dat niet iedereen is ingegaan op de uitdaging van het gemeentebestuur (zelf woont ze pas een Jaar in Leiden, maar ze deed het wel), maar ze verwacht wel een begeleiding uit de burge rij van het werk van de zestig en thousiastelingen, die wel in de raad zitting hebben genomen. Ze geeft meteen twee mogelijkheden om te reageren: in de ideeënbus op de expositieruimte in het stadhuis of op haar adres Moddermanstraat 10. Ze is de vriendelijkheid zelf. maar ineens kan ze zich opwinden over dingen, die er met en in de binnenstad gebeuren. „Verdomme, zoals met het Witte Singelplan, waarover wethouder Kret zed, dat geen advies meer nodig was. Eén van de werkgroepen heeft het on gevraagd toch gegeven. Dat moet toch gewoon". Het is meteen een voorbeeld van het nut van de adviesraad. Mede LEIDSE WERKGROEP AAN RAAD; 'in LEIDEN Als algemene doelstelling voor de komende ja- zal moeten gelden, dat het wegennet tussen de Leidse bui- luiijlcen en binnenstad en in de binnenstad niet wordt uitge lid. Tot deze conclusie komt de werkgroep binnenstad in n adres aan de gemeenteraad, dat in afschrift is gestuurd aan minister van Verkeer en Waterstaat en provinciale staten. >e werkgroep bestaat uit F. Dijk- mevr. S. C. Emanuel-van San- D. E. Krantz, Th. J. Meijer, T. I Mulder, R. M. Th. E. Oomes, W. van Rooijen en R. van Straten, [e werkgroep zegt, dat een maxi- deel van het autoverkeer van zuiver plaatselijk karakter zo ver ijk van de binnenstad wordt 'angen, resp. omgeleid. Uiter- dient dit te geschieden in com- met een vergroting van de van het openbaar vervoer en lering van het rijwielgebruik. inde van deze doelstelling werkgroep met klem uitstel, nog beter afstel, van iw van de Galgewaterbrug met tuitende doorbraken naar Mors- Trekvliet, Witte Singel etc. >uw van de Churchillbrug ddent (tegen de hoogste prioriteit als rsvoorziening te krijgen. Des kan vooreerst met een nood- worden. Alleen in dat kan de te verwachten grote ver- die na de voltooiing van het Stationsplien zal optreden, 'en afgeleid naar een route ver van de binnenstad, te weten Le- Churchillbrug Chur- (anetc. ^aansluiting van de Lelylaan op mania an dient zó te worden dat het van de rijksweg verkeer eerder geneigd is [zuidelijkste route via de Leley- h te kiezen, dan de richting Sta- PPlein via de Plesmanlaan. Wan- de Lelylaan en de verbindings- tussen de Lelylaan en de Ples manlaan eveneens snel worden vol tooid, dan kan het binnenliggende stadsgebied voor lange tijd tegen een onaanvaardbare verkeersdruk wor den beschermd. Bovendien krijgen Morskwartier en Leiden Zuidwest op deze wijze een rechtstreekse ver-' binding via de Churchillbrug. De genoemde wegen in het Mors kwartier kunnen zeker voorshands als tweestrooksweg worden aan- legd. (De gemeentelijke plannen gaan uit van de vier rijstroken). Voor de Plesmanlaan kan wor den gedacht aan twee rijstroken voor het autoverkeer, gescheiden van een vrije busbaan ten behoeve van snel le busverbindingen tussen kuststreek en Leiden N.S. De ringweg om de binnen stad wordt in de gedachten van de Werkgroep voor het westelijk gedeel te dus als volgt: Willem de Zwijger- laan weg over Schuttersveld Stationsplein Plesmanlaan ver bindingsweg Lelylaan Chur- chilllaan. Ten aanzien van de verkeersvoor- zieningen rond de Leeuwenhoek en de Rijnsburger weg betreurt de werk groep 't dat voor de aansluiting Was- senaarseweg Rijnsburgerweg een oplossing gekozen is, die opnieuw een ernstige inkrimping van de in Lei den schaars aanwezige groenvoorzie ning met zich brengt. Daar staat dan mogelijk tegenover, dat het een voor deel zou kunnen zijn dat er ten be hoeve van de groeiende organisato rische samenwerking tussen de zie kenhuizen een rechtstreekse verbin ding voor het doelverkeer tussen Wassenaarseweg en Kagerstraat ont staat. Tot elke prijs zal echter voor komen dienen te worden ,dat er een nieuwe doorgaande route ontstaat naar de Oegstgeesterweg en wel via Plesmanlaan Leeuwenhoek Wassenaarseweg Kagerstraat. De noodzakelijke rust rond 't Diaco- nessenhuis en de scholen, alsmede de toch reeds aangetaste leefbaarheid voor de bewoners en de recreatieve functie van het gebied rond de Groe ne Maredijk zal anders ernstig in gevaar komen. Wandelgebied Om soortgelijke redenen wil de werkgroep ervoor pleiten om de reeds geheel of gedeeltelijk ontworpen verlengde Warmonderweg tussen Rijnsburgerweg en Wassenaarseweg niet aan te leggen. Het nog reste rende groengebied nabij de Vogelwijk en de klinieken waarborgt de nood zakelijke rust rondom de klinieken en is landschappelijk interessant ge noeg om ernstige bezwaren te koe steren tegen een nieuwe autoweg, die ook dit beperkte gebied onherstel baar zal aantasten en zijn huidige en toekomstige functies vernietigen. In de toekomst kan hier bijvoorbeeld, met betrekkelijk eenvoudige midde len die het landschap sparen een zeer aantrekkelijk wandelgebied gescha pen worden. In verband met de doelstelling t.a.v. de verkeersplanning binnenLelden en 't standpunt als gevolg daarvan met betrekking tot de Galgewaterbrug acht de werkgroep het noodzakelijk dat de gedempte Trekvliet en de Lan gegracht slechts van twee rijstroken worden voorzien en voor het overi ge bestemd worden voor parkeergele genheid voor binnenstadsbezoe kers, waaronder vooral de langpar- keerders. Tenslotte wil de werkgroep ervoor pleiten dat ten behoeve van de ple- ziervaart Leiden ook als centrum van watertoerisme een baileybrug gelegd wordt boven de dam in de Mare, aansluitend op de Lammer markt, in afwachting van een onder zoek naar de meest wenselijke oplos sing voor de definitieve verbinding. ADVERTENTIE om vanavond (14 juni) even te komen kijken bij KIK (Kollektief en Individueel Kreëren). Als U wilt zien, wat kreatieve mensen het afgelopen seizoen hebben gepresteerd; Als U nader geïnformeerd wilt worden over de moge lijkheden bij KIK in het sei zoen 1972/1973: 25 verschillende werkgroepen, waaronder: tekenen, pottenbakken, weven, sieraden maken, wandlap- pen maken, dramatische vorming, muzikale vorming, etc. Alléén vanavond geopend van 19.30—22.00 uur; toegang gratis. KIK - Oude Vest 45 - Leiden De Eendracht zestig jaar LEIDEN In verband met het feit dat het ln december zestig jaar geleden is dat de woningbouwver eniging „De Eendracht" opgericht werd. is besloten om dit feit feeste lijk te vieren. Wat ontstaan is uit de idealistische grondslag: het bou wen van goede woningen voor min der draagkrachtigen, is uitgegroeid tot ruim 1300 woningen. Helaas door dit uitgroeien van een kleine woning bouwvereniging tot een vereniging met ruim 1500 leden, gaat het echte contact met de leden verloren. Voor veel leden/ bewoners betekent tegen woordig het lidmaatschap van een woningbouwvereniging niet veel meer dan het bewonen van een woning. Over het algemeen ontstaat dan pas een contact tussen leden en bestuur als een reparatie niet of onvoldoen de vlot verloopt of als er huurverho gingen in de lucht hangen. De leden raad van de woningbouwvereniging „De Eendracht" heeft gemeend om te trachten mede door het extra luis ter bij te zetten van het 60-jarig be staan. de contacten met de leden te verstevigen. Van den beginne af be talen de leden maandelijks een klei ne bijdrage voor het cultureel maat schappelijk fonds. Hieruit worden o. m. de diverse extra's welke buiten het normale woningbouwverenigingswerk vallen, gefinancierd. Een jubileumcommissie is samenge steld en een van de eerste uiterlijke gebeurtenissen vindt donderdag plaats. Met de leden van 65 Jaar en ouder zal een boottocht gemaakt wor den. Hoewel nog niet uit de school geklapt mag worden is bekend, dat door het advies wordt er over het plan gepraat. Nog twee voorbeeld jes van het nut van de raad: Het door de bewoners ingedien de plan voor de Vijfde Binnenvest gracht werd door een werkgroep aangepakt en het advies ging naar B. en W., waardoor er snel iets ge beurt. De dam in de Mare wordt zo danig gemaakt, dat hij later weg kan en vervangen worden door een brug. de adviesraad wil geen defi nitieve waterafsluiting tussen Kaag en binnenstad. Er ligt veel. heel veel werk te wachten. Mevr. Jansen weet dat heel goed. Na de contactavond even freewheelen in de vakantie - tijd, maar dan er weer tegenaan. Eén van de eerste dingen is het maken van een advies over het plan met het Stadhuisplein van „Springteam". De burgerij kan het zien op de expositie in het stadhuis. „Weer een kans om in te sprin gen," zegt Francisca. Aan het Rijnlands Lyceum ln Oegstgeest zijn geslaagd voor hbs B: John Asselbergs Noordwijk, Philip Bakker Sassenheim. Geert Jan Goe- koop, Leiden, Chris de Groot Oegst geest, Hans Held Oegstgeest, Ype Pieter Henry Voorschoten, Renet Hey- broek Oegstgeest, Paul Klever Lei den, Cees Kruyt Oegstgeest. Jaap Laarman Oegstgeest, Rob van Leeu wen Sassenheim, Paul Noteboom Katwijk, Bart de Regt Leiden, Lex de Roo Leiden, Erik Versloot Oegst geest en Hein Visser Leiden. ln de maand december feestavonden gegeven zullen worden, ook staat do kinderen nog een feestmiddag te wachten. OEGSTGEEST Iedereen die wil kan meehelpen Nederland leefbaar te houden. Bezield van deze gedach te waren vele huisvrouwen uit Lei den en omgeving gisteren samen gekomen om de milieudag in het kasteel Oud-Poelgeest bij te wonen Behalve de als spreekster aange kondigde mej. drs. Hogeweg, biologe, was meegekomen de chemicus Hes per. De vingen die door hen aan de orde werden gesteld waren: wat zijn de feiten over milieuver ontreiniging in het groot en in het klein en wat is schadelijk en waar om? Tijdens de langdurige bespreking over deze vragen kwam steeds weer naar voren dat we met z'n allen on der invloed van onze welvaart, de wens naar luxe en de beïnvloeding van de reclame van velerlei dingen te veel en te ondoordacht gebruik maken. Daarom is het dringend no dig dat we bij onszelf beginnen en bij de opvoeding van onze kinderen het milieubewustzijn moeten laten doordringen. Vijftig jaar geleden was hygiëne een vrijwel onbekend begrip, nu vinden we hygiënische ge bruiken doodgewoon. Zo moet bin nenkort onze instelling worden ten Kwik Bestreden werd de noodzaak tot het gebruik van bestrijdingsmidde len zowel in de tuin als op de akkers. In de landbouw wordt gestreefd naar steeds hogere produktie, soms zo hoog opgevoerd dat geregeld tal van produkten op de veilingen door draaien!. We moeten af van D.D.T. en kwik. Vooral het laatste is een gevaarlijke stof omdat het praktisch niet verdwijnt. Het wordt in ons lichaam als het ware opgeslagen en tast o.m. onze hersenen aan. In schimmel werende middelen b.v. ge bruikt in de zaad- en bloembollen teelt komt kwik voor. Kwikvergifti ging wordt daardoor bevorderd. Tij dens de zwangerschap is de vrouw meer dan gewoon gevoelig voor kwik en dat kan onherstelbare gevolgen hebben. Zouden we vandaag ophou den met autorijden dan is onmiddel lijk de schadelijke invloed van luchtvervuiling opgehouden, maar kwik is hardnekkig en blijft zijn schadelijke werking dus lang hou den. Gebruik van chemicaliën werkt uitsterven van planten en dieren in de hand. Ook kinderen ondervinden ln het bijzonder nadeel van chemi caliën. De inleiders vonden b.v. de Vaponastrip ter bestrijding van vlie gen en muggen zonder meer verwer pelijk. De STER-reclame propageert het gebruik van middelen die huis- houdbacteriën doden, doch al die bacteriën zijn werkelijk niet zo schadelijk. Er moet een mentali teitsverandering optreden. We be hoeven niet meer zo bang te zijn voor vliegen en bacteriën. Politiek Huisvrouwen moesten massaal weigeren velerlei artikelen te gebrui ken die niet dringend nodig zijn, zo- aL b.v. spuitbussen. Aan de orde kwam de invloed die men zou kun nen aanwenden in politiek opzicht. Men zou van onze politieke partijen moeten verlangen actiever op te tre den tegen vervuilende Industrie. Aanbevolen werd dat de Vereni ging van Huisvrouwen zich eens moet bezinnen op de vraag of ze de aanbeveling tot het gebruik van be paalde, artikelen niet eens zou moe ten herzien.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3