n k zou het liefst iedereen nisje met een tuintje gunnen Boertien: voorlopig nog niet voor tornen aan bedrag ontwikkelingshulp fiersemahoofdclir. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten jx' f (J v ogeiwijk heeft vele wensen. AMBTENAREN PRATEN MEE OVER NIEUW GEBOUW EINDEXAMENS Opendag van KIK Bezwaren Witte Singelproject WELKOM IN MUNCHEN IBM-toernooi Leidse dames voor voetbalselectie PROMOTIES Vanavond gesprek met commissie-Claus BAG 14 TOW 1972 VARIA PAGINA 17 we naar toe met onze steden? Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en rullen zich immers niet straffeloos permanent kunnen blijven uitbreiden. Dan we op den duur massa's onleefbare steenklompen krijgen en daarin zouden zich jaar weinigen thuisvoelen. anno 1972 maar al te oblematiek van het wo- I niveau. Hebben we al- niet eens gehoord van deskundigen «sociologen; medici niet op het mens in een flat zich never en/of depressiever een laag-bij-de-gronds- temin blijven we toren- ilo's uit de grond stam- De lucht in lijn er geen alternatie- dan zo weinig Neder - bodem dat we per se de eten? „Nee, zegt de heer ma, hoofddirekteur van onds Nederlandse Ge- ïoevelaken, „er is grond ons land. U weet toch n het in Nederland erg jen. Als er door de wo- eer grond wordt ont- landbouw, wordt de de overblijvende boeren rerheid heeft dit gezien, polders worden gedeelte- en voor een deel nieuwe steden om de de randstad op te ïordt zelfs voor gepleit Hj;rwaard helemaal niet ilderen" liefste iedereen een en tuintje gunnen. Het at dait als je per trein Utrecht of Rotterdam ]e eerst al die volkstuin die prieeltjes en huisje zijn daar niet meteen ingen neergezet? Daar iets van. Nu moet ie- jierhoog naar beneden, hele stad door en dan idelijk op zijn lapje jn gaan zitten". Woonruimte t de Amsterdammer en Buitenveldert. de er in Ommoord en de I Lunetten. Zijn bij de h deze flat-steden in- fcuten gemaakt? i moeilijk te zeggen, de noodzaak scheppen. Nou en Bedenk tro uwens eld de Bijlmer nog is. Volgens mij is geweldig ontwerp. Er 1CI iets n iai niet. Er is intussen armule die men han- indelen van woon wij- aule op basis van 20 80 procent begrijp ik niet dat ss ook nog flats moe- Dat is mij werkelijk s* i doet men doorgaans ind van de grote stad. ling zich wel zo ge- preiden? laat verplaatsen? Ik an wel. Ja, bij een zullen heel wat en kleinere stad, een stedelijke agglomeratie aantrekkelijk vinden. Anderen hebben zich in de loop der tijd echter zo gehecht aan het geluid van de tram in de bocht dat ze niet gemakkelijk naar elders verhuizen. Ze gaan hooguit dagje vissen, langer niet". Bandsteden Maar als men de ruimte die voor woningbouw beschikbaar is anders gaat verdelen, zal men daardoor dan niet tevtns een komplete volks verhuizing bewerkstelligen? „Dat hoeft niet, heus niet, want, zoals ik al zei, lang niet iedereen wil weg uit de stad. Maar de ande ren die er niet zo aan hangen, geef die een huisje met een tuintje. Laat bijvoorbeeld zogenaamde bandsteden ontstaan, die gedachte bestaat ove rigens al. Dat kan prachtig langs het huidige spoorwegnet. Je krijgt dan een lint van kleinere woonbare plaatsen waar iedereen „buiten woont". „Het is uitermate menselijk wan neer je doorgaat op de weg die je eenmaal gekozen hebt. Om te zeg gen: we nemen een heel andere' richting, dat is heel moeilijk. Er zou landelijk gezien veel meer ge coördineerd en onderzocht dienen te worden. Aan research is grote be hoefte. niet alleen op technisch, maar ook op maatschappelijk ter- DEN HAAG Met de ambte naren vein de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie is te voren geen overleg gepleegd over de beslissing beide ministeries in nieuwe gebouwen onder te brengen. Dat heeft minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) mede na mens minister Van Agt «Justitie) geantwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamer-lid Imkamp (D'66) Mr. Geertsema wijst erop, dat de reeds lang geleden genomen beslis sing beide departementen in één nieuwbouw onder te brengen nood zakelijk was gezien de huidige „zeer ondoelmatige en buitensporige" verspreiding van de afdelingen van beide departenten over Den Haag en Rijswijk. De concentratie in het rein. Maar ja, aan de ene kant houden we gaarne de autonomie (zelfbestuur) van de gemeenten en aan de andere kant willen we dat de rijksoverheid plannen op langere termijn kan maken. Nu blijft een gemeentebestuur of een regering ten hoogste vier jaar maar die periode is te kort om wat de woningbouw betreft goed uit de voeten te kun nen. Tot nu toe wordt er veel te veel een opportunistisch beleid ge voerd, dat merken we elke dag. Het is tenminste noodzakelijk dat er meer ministeries gaan samenwer ken. Nu opereren ze vaak en te veel afzonderlijk. Daarvan raakt men inmiddels wel d<x>rdrongen. De vori ge ministers van Volkshuisvesting begonnen althans met het uitstip pelen van een landelijke politiek en de huidige bewindsman zet die lijn voort. Dat zou ook diens opvolger, ongeacht zijn politieke kleur, moe ten doen zodat we verzekerd zijn van continuiteit in het beleid. „Dat is wellicht het beste te realiseren via een zelfstandig werkende Raad voor de Woningbouw die de grote lijnen aangeeft, een Raad die een beleid over langere tijd kan bepa len". iDat dat nog niet zo is, is dat te wijten aan te weinig visie of een tekort aan mogelijkheden? „Vergeet niet, dat de gemeenten niet de middelen hadden om betere oplossingen te vinden en uit te voe ren. Denk aan de prijs waarbinnen gebouwd moest worden. Er is met het geld heel wat gegoocheld. De wethouders hidden constant een stroom mensen op het spreekuur. Ze waren daardoor wel gedwongen op snelle resultaten te werken". Een hard en duidelijk antwoord: „Er zal ook dan nog te veel worden gebouwd op plaatsen waar het niet moet". Niettemin wonen inmiddels een paar miljoen Nederlanders in nieu we buurten die binnenkort wellicht al achterbuurten zullen zijn. Er dient dus beter gepland en in tensiever gecoördineerd te worden. Dat is bekend,- maar is het bij voorbeeld ook bekend waar de 120.000 huizen waren die over vijf jaar gebouwd zullen worden? centrum van Den Haag zal een i Vest 45. De toegang is vrij. LEIDEN Bij het Chr. Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft zijn ge slaagd voor het eindexamen gym nasium Hanneke Berrety, Ans Breebaart, Oegstgeest, Liesje Croles, Bodegra- Paula van Cuilenborg, Theo van Duij venbode, Katwijk, Jean- nette Galjaard, Leiderdorp, Bert Hulsbos, Leiden, Henriëtte Smit. Voorschoten, Elisabeth Verloop, Noordwüjk, Nettie Blankenstein, Lei den, Wim Boesaard, Katwijk, Huib van den Brink, Oegstgeest, Wim van 's middags en "s avonds aan de Oude j Dijk, Voorschoten, Anneke Gerzon, Hulshoff, mchijning op pop- fóe gisteren in Hil- gouden platen uit Earring. De groep edelmetaal met de high' en 'Seven rn/ Hay, Cesar Zui- tëe Barry Hulshoff, Kooymans, Gerritsen. einde maken aan de huisvesting op 20 adressen. Overleg met de betrokken ambte naren zou, aldus minister Geert sema, niet goed' mogelijk zijn ge weest „al was het slechts omdat het niet doenlijk zou zijn de diverse togen elkaar af te wegen belangen voor alle betrokkenen onder één noemer te brengen: de ambtena ren gehuisvest aan het Binnenhof of het Plein hebben b.v. geheel andere belangen dan die ge huisvest in de overige gebouwen". Over de wijze van uitvoering van de beslissing krijgen de betrokkenen echter ruimschoots inspraak. Mi nister Geertsema wijst daarbij op de voorlichting aan de ambtenaren- organisaties, die zijn betrokken bij het overleg. Deze organisaties zul len, evenals de afzonderlijke amb tenaren, in staat worden gesteld wensen op het gebied van indeling, leefmilieu verwarming, air-condi tioning e.d. naar voren te brengen. KIK is gericht op samen of al leen kreatief bezig zijn. KIK is dy namisch, ieder kan er zijn durf en fantasie uitleven onder leiding en be geleiding van kunstenaars. Nu is er een tentoonstelling van kreatieve werkstukken «wandkleden- batik- weef stukken- keramiek- tekeningen- macramé werk, etc.) er worden de monstraties gehouden op het weef getouw en aan de pottenbakkers draaischijf, de poppenspelers voeren een schimmenspel op, in de poppen kast staan poppen klaar voor het publiek om daarmee een opvoering te geven: er wordt geregeld een KIK film gedraaid, die door de groep-amateur -filmers is samen gesteld over de KIK-groepen «een echt bioscoopje is er gemaakt', er zijn grote werkstukken door de ge zamenlijke kindergroepen gemaakt. Een informatie-stand helpt iedere bezoeker om wegwijs te raken in het afwisselende en veelbelovende pro gramma voor het nieuwe seizoen. Wassenaar. Koos Groen, Katwijk, Joke ter Harmsel, Oegstgeest. Mi- chiel Hart, Wassenaar, Kees Lever. Oegstgeest, Gert Jan Mentink, Lei derdorp. Joost de Neef, Wassenaar, Joke Passchier, Noordwijk, Gerard van der Schee, Katwijk. Jan Schül- ler. Leiderdorp, Jan Peter Siljée. Oegstgeest. Janneke van Vliet, Lei den, Piet van Waveren, Lisse, Piet Zwaan. Oegstgeest. Voor het eindexamen hbs-a slaag den aan de Chr. Scholengemeen schap Leiden-zuidwest Dirk Beekman. Lieke Blok. Hans de Bruijn, Leiden, Ruud van Delft, Hellen Dominicus, Guus Hermsen, Voorschoten, Eric Ipenburg, Aat de Jonge. Trudy de Joode, Leiden, Ge rard Keyzer, Voorschoten, Leo van Noppen, Leiden, Gerrit de Ruiter, Chris Schot, Hans Schreudering, Jannie Segaar, Ed Sekeris, Voor schoten. Louise Sont, Cor Speksnij der, Dick Treur, Ted Wetting, Lei den LEIDEN Een groep van acht leden van de sectie Slavische taal-1 en letterkunde deelt de bezwaren van de werkgroep Milieubeheer tegen het Witte Singelproject. Zij steunen de werkgroep zowel wat betreft de nadelen die er voor de stad Leiden bezwaren tegen de werksfeer in zo'n groot gebouw als wat betreft de uitvóortvloieien. Zij verzoeken daar om het College van Bestuur en de j Universiteitsraad alternatieven, zoals j door de Werkgroep naar voren ge bracht. in serieuze overweging te ne men. Zoals een week geleden gepubli ceerd. worden de bezwaren tegen 't Witte Singelproject ook gedeeld door vier; leden van de letterenfaculteit, sectie algemene literatuurweten schap. Ook zij dringen aan op een her vatting van de discussie over het project. NED. HERV. KERK Beroepen te Oosteriand en Zuid- land G. H. van der Graaf, kandi daat te Utrecht, te Odoorn-Valther- mond. W. Burghgraef te Ferwerd, te Ede, C. J. Amesz te Capelle aan de IJssel. Aangenomen naar Schoonhoven, dr. J. Broekhuis te Onstwedde. Bedankt voor Den Haag- Loosdui nen. J. Veenendaal te Haarlem. GEREF. KERK Beroepen te 's Gravenzande. E. C. Kim te Vroomshoop, te Ter Aar, J. Bezemer te Onderdendam. Benoemd tot adjunct-directeur van het psycho-analystisch insti tuut te Amsterdam, drs. F. R. M. Elders, leraar godsdienst te Am sterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) buiten verband) Bedankt voor Heemstede J. C. Janse te Velp. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Lethbridge «Canada) MUNCHEN Wanneer Bob by Lee Hunter als een van de 12.000 deelnemers aan de Olym pische Spelen naar München komt, zal het hartelijk welkom stellig niet. voor hem bedoeld zijn. De Amerikaanse vliegge- wicht-bokser loopt grote kans gevangen te worden gezet in- plaats van te mogen deelne men. De reden van de ongast vrijheid van Duitse zijde is ge legen in het feit dat Bobby Lee Hunter wegens doodslag een gevangenisstraf uitzit van acht tien jaar. Dat heeft de 21-jari- ge Amerikaan niet belet een imponerende amateur-carrière als bokser op te bouwen. Zo werd hij verleden Jaar zomer derde bij de pan-Amerikaanse spelen in Cali. Hij is een van de meest serieuze gegadigden voor een plaats in de Ameri kaanse ploeg. Willy Daume, voorzitter van het organisatiecomité heeft voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comité, Clifford Buck, laten weten dat Hunter niet welkom zal zijn. „Een Olympische atleet dient een voorbeeld voor de Jeugd te zijn,' aldus Daume. Daume twijfelt eraan of dat het geval is bij een man, die is veroordeeld om dat hij een medemens met een mes heeft gedood. Als Hunter zich door de kwa lificatie werkt en het Ameri kaanse Olympische Comité hem ondanks het Duitse protest af vaardigt. staat het Olympische organisatie-comité voor de moeilijkheid voor een passende huisvesting te moeten zorgen. Dat is het Olympisch dorp of de Stadelheimgevangenis in München. Volgens Daume ver eisen de Olympische reglemen ten dat alle deelnemers in het Olympisch dorp worden onder gebracht. Maar dit voorschrift is verschillende malen overtre den. Onder meer door de win naar van de gouden medaille bij de dressuur in Mexico, de Duit ser Josef Neckermann, die zich tijdens de Spelen pleegt op te houden in hotels van de hoogste prijsklasse. AMSTERDAM De twaalfde ronde van het IBM-schaaktoernooi heeft geen wezenlijke verandering in de ranglijst gebracht, de diverse beslis singen ten spijt. Koploper Poloega- jewski versloeg, na twee zittingen, Enklaar. De schaker uit de Sowjet Unie heeft nu 10u> uit 12, een bij na ongeloofwaardig hoge score. Zijn landgenoot Kortsjnoj won van Har- toch. Desondanks moet die nog steeds de tweede plaats delen, daar concurrent Oostduitser Uhlmann, door een overtuigende zege op de Bulgaar Padewski, niet achterbleef, j Grootmeestergroep Malich (O.D1.)Browne (Aus.) 1-0, Timman (Ned.)— Szabo <Hon.) h*- té, Poloegajewski (Rus.)Enklaar «Ned.) 1-0. Robatsch (Oos.) Lju- bojevic (Z.S1.) 0-1, Donner (Ned.)— Langeweg 'Ned.) 0-1. Kortsjnol Rus landHar toch (Ned.) 1-0, Padewski «Bul.)— Uhlmann <ODl.) 0-1, Iv- kov (Z.S1.) Ree (Ned.) De stand na twaalf ronden is: I 1. Poloegajewski 10'^ pnt., 2. Uhl mann, Kortsjnoj 8 pnt., 4. Lju- bojevic 7% pnt., 5. Szabo 7 pnt., 6. Donner, Langeweg, Timman 6% pnt., 9. Ree, Malich 6 pnt., 11. Ivkow 5 pnt., 12. Robatsch 4^ pnt., 13. Browne 4 pnt., 14. Enklaar en Pa dewski 3^ pnt., 16. Hartoch 3 pnt. LEIDEN Tijdens een gisteren in de gymnastiekzaal van de Mytyl school gehouden buurtavond werden de bewoners van de Vogelwijk in d« gelegenheid gesteld hun wensen ken baar te maken met betrekking tot de recreatie, de sport, de bejaarden zorg etc. Van het forum, dat onder leiding stond van Hans van Dam en verder werd bezet door Enid Man te en de heren Beckers en Lelieveldt ging veel zeggingskracht uit. Van Dam dankte in zijn openingswoord o.m mej. Hilarius en de heer Gaas tra (plantsoenendienst), die beiden bij de voorbereidingen behulpzaam zijn geweest. Van Dam stelde om. dat elk initiatief, dat ontplooid zal worden, beperkt wordt door zijn fi nanciële mogelijkheden. Veel zal af hangen van het coördineren der werkzaamheden, waardoor de moge lijkheid, dat de subsidieverleners in- terresse zullen tonen, wordt vergroot Spreker waarschuwde de buurtbewo ners, dat dit initiatief van de buurt bewoners wat extra vrije tijd zou vergen. Hij ging er echter vanuit, dat de wil om samen iets te bereiken aanwezig was. Van de initiatieven, welke via de ideëenbus waren binnen gekomen. noemde hij onder meer: 'n gymnastiekles, een fotowedstrijd, het verleggen van het zebrapad op de Rijnsburgerweg en het organiseren van een barbeque. Na een kleine pau ze werden de buurtbewoners in de gelegenheid gesteld onder leiding van de heer Beckers hun wensen naar voren te brengen. Een positief uitgangspunt was daarbij, dat de Dienstencentra van Leiden en van Oegstgeest grote belangstelling to nen voor de ontwikkelingen binnen de wijk. J. van Haaren te Amersfoort, die bedankte voor Clifton «USA) te Klaaswaal, H. Hofman, kandidaat aldaar, te Waarde en Westzaan A. Bac, kandidaat te Moerkapelle. BAPTISTEN GEMEENTE Leiderdorpse Postduiven Ver eniging „De Rijnklievers" Wed vlucht vanaf Orleans afstand plm. 514 km. Gelost om 5.45 uur, met z.w. wind. In concours 321 oude duiven. Uitslag A. Dubbelaar 18, 11, A. v. d. Dod en zsn. 10, J. van Leyden 19, A. Rijsbergen 3. L. Klein 10, A. Dub- van I belaar. J. Rozier 17, N. Hoogervorst i 7. J. v. Leyden, C. Nieuwendijk 18. aankopen doen. LEIDEN in Juli zullen waar schijnlijk op "Papendal" de selectie wedstrijden om te komen tot 'n goed Nederlands damesvoetbalelftal wor den gehouden. Voor de selectiewed strijden zijn ook vier dames van de afdeling Leiden uitgenodigd. Het zijn Corry den Hollander aanvoerdster van Randstadsport Ladies en haar clubgenootje Marion de Groot. Van KRV ontving Nies van der Mark de geroutineerde buitenspeelster een uit nodiging en ook Nel Zuidam van Woubrugge zal van de partij zijn. LEIDEN Tot doctor in de ge neeskunde zijn aan de Leidse uni versiteit gepromoveerd P. P. M. Ree kers (Oegstgeest). E. Reerink (Lei den), F. Roelfsema (Den Haag). Tot doctor in de wis- en natuurkunde ia gepromoveerd V. Icke. Het doctoraal examen Nederlandse taal- en letter kunde is behaald door J. F. P. Smit (Oud Beijerland). Voor het docto raal examen scheikunde zijn ge slaagd K. de Jager (Leiden), C. E. G. G. Bakhuizen (Leiden), N. J. Wijn beek Leiden), A. Roberti (Leiden), A. H. Platzak (Leiden), A. P. Vuijk (Leidentde dames J. J. M. van Rhijn (Leiden), E. A. C. van Oortmerssen, cum laude (Leiden). Het doctoraal examen wiskunde is behaald door de heren W. M. J. van Kerbergen (Gouda) en P. G. Kluit (Leiden). Excelsiors Freek Mühlenbruch wil naar SW, waarmee hij inmid dels onderhandelt. Excelsior wil hem (voorlopig) geen contract aan bieden, wat inhoudt dat hij even tueel als amateur naar SVV kan overstappen. Mühlembruöh kwam ook met Fortuna VI. in contact, dat echter van onderhandelen afziet. De Vlaardingse eerste divisieclub zal, gezien de financiële positie, geen Moskou en Peking De Chinese volksrepubliek en de Sowjet-Unie hebben gisteren in Peking een finan cieel en handelsakkoord getekend, zo heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. De overeenkomst werd getekend door het hoofd van de Russische handelsdelegatie, Grisjin en de Chinese onderminister van Handel Li Sjiang. DEN HAAG Bij de herzie ning van het regeerakkoord zal aan de daarin vastgelegde bedra gen voor ontwikkelingshulp in de jaren 1973, 1974 en 1975 niet worden getornd. Minister Boertien (Ontwikke lingssamenwerking) heeft dit de Eerste Kamer gisteren te ver staan gegeven. Hij zei, dat het kabinet het niet gemakkelijk heeft met het sluitend krijgen van de begroting 1973, maar dat de ontwikkelingshulp ,een zeer hoge prioriteit" heeft. Volgens de minister zal Neder land ln 1975 0.7 r'n van het bruto nationaal product besteden aan ontwikkelingssamenwerking. „Ik zou wel graag een hoger pcrcen- tage bereiken," zei minister Boer tien, maar ik zie daar geen i kans toe". VVD-fractieleider Wiegel heeft verklaard, dat de afspraken over de j ontwikkelingshulp „ter discussie" gesteld moeten worden. Hij bedoel- de. dat zij omlaag zouden moeten. De AR-fractieleider Aantjes heeft daarop geantwoord, dat eerder een verhoging in aanmerking zou ko- I men. Over de Nationale Commissie voor j Ontwikkelingsstrategie onder lei ding van Prins Claus, die de tien i miljoen gulden die de regering voor het hele Jaar beschikbaar had ge steld nu al vrijwel verdeeld heeft, j zei minister Boertien gisteren in de Eerste Kamer, dat de commissie- Claus „zeer voortvarend" te werk is I gegaan. Vanavond heeft hij een1 gesprek met de commissie over enkele problemen die zijn gerezen, zoals de door de commissie wel aanbevolen, maar door de minister niet gesubsidieerde koffie-boycot- actie van het Angola-comité. Het gesprek van vanavond is een uitvloeisel van een ln meerderheid door de Tweede Kamer aanvaarde motie van de KVP-er Mommer- steeg. In deze motie wordt aange drongen op het aanscherpen van de maatstaven die worden gehan teerd bij de subsidie-aanbevelingen van de commissie. De opzet van de commissie-Claus is om zoveel mogelijk bestaande in stellingen te activeren tot het ge ven van voorlichting over ontwik kelingssamenwerking. Ook stelt de commissie-Claus zich ten doel het Nederladse volk te doordringen van de noodzaak van ontwikkelings hulp.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17