VBB schorst bestuurders an frauderend Mars E. S. T oernooi om Dokters Cup wordt niet uitgespeeld SOWJETSKI SPORT WIL PROPERE VOETBALLERS Fuente niet in Tour de France VIER BEDANKJES VOOR HET BASKETBALTEAM Alle boeken moeten open i itenspelregel Srijzigd bij en-hockey iRSENIN IVERSUM Agostini vindt TT op Man te gevaarlijk Adri van Polanen naar Oost Berlijn Aad Koudijzer gaat naar Waregem Tennistoernooi TE AN Theunissen marcheert op naar eindstrijd heren enkelspel C FINNJOLLEN IN EUROPESE TITELSTRIJD PROMOTIE VAN DIOK Geen lange haren, medaljons of afzakkende kousen IDENSDAG 14 JUNI 1972 AMSTERDAM Nu al het enthousiasme rond het succes i ran het Nederlands basketbal lt team tijdens het pre-Olympisch toernooi was is geluwd en men goed is gaan nadenken ever het komende toernooi in i! Augsburg, rijzen er nogal wat (1 aoeilijkheden. Tijdens een vergadering van spelers van het Nederlands m met het bondsbestuur eek, dat Pieter van Tuyll van erooskerke en Erik van Woer- i :m hebben bedankt, dat Hes- van Wilgen terug is naar uriname en dat Kees Aker- oom een stage volgt in Ame- wat nog belangrijker daar wellicht ook zal ljvem. Hij heeft een aanbod e{j iregen van de universiteit g. a Tennessee. «i Dat zijn dus vier spelers die A beschikbaar zyn, van wie ie „lange". Men heeft inmid- s Bernhard van der Molen de selectie gehaald en waar- aijnlijk zullen ook Jaap Maassen, Paul Hoeksema en Roel Tuinstra weer mee gaan trainen. Tijdens het gesprek vroegen de spelers voorzitter Storm om bij het NOC toch vooral te vra gen, wat voor resultaat men daar verwacht. Als men zuiver op het resultaat van ddt pré- Olympisch toernooi afgaat, voe len de spelers er niet veel voor. Men is bang voor een afgang. Wanneer men dit toernooi ech ter kan zien als een voorberei ding voor de voorronde van de Europese kampioenschappen, in mei '73 in Oostenrijk, dan willen de spelers wèl. Blijven over de clubs, die met angst en vreze de terugkomst van hun spiers tegemoet zien. Want een competitie beginnen met mentaal geknakte spelers dat is niet zo aantrekkelijk. Bovendien zullen er veel dub bels worden gespeeld, omdat de competitie voor mei zal moeten zijn afgelopen in verband met de kampioenschappen in Oos tenrijk. AMSTERDAM In afwachting van de uitspraak van de straf- en geschillencommissie van de Nederlandse Basketbal- bond heeft het bestuur een aantal maatregelen afgekondigd tegen de vereniging Mars Energie Stars, die, zoals bekend, blijkt te hebben gefraudeerd bij het opgeven van het sponsor- bedrag en bij het afdragen van het voorgeschreven percentage daarvan aan de basketbalbond. De leden van he,t huidige en het [oude bestuur - tijdens het afgelo- |pen seizoen had er een bestuurswis- I seling plaats bij de Zandvoortsa [vereniging - zijn geschorst, evenals ae ex-coach Jan Bogaardt. Het 'te [weinig afgedragen geld moet zo snel [mogelijk aan de bond worden vol- 'daan. Bovendien heeft de club een I flinke geldboete gekregen. De ver eniging zal verder opening van za- 11 (EN Het herenhockey een nieuwe buitenspelregel gelijk aan die bij voetbal, wordt de nieuwe regel cht op 11 september a.s. de de Olympische Spelen in Jij'en, nationaal op 3 september jsi ingaan van de nieuwe com- leuwe buitenspelregel, waartoe igelcommissle van de inter - e hockeyfederatie dezer da- jonden heeft besloten, houdt jjlwanneer de bal wordt gesla- 3 tenminste twee spelers van 'partij dichter bij hun eigen 1 moeten zijn voor een speler I buitenspel te staan. Bij de <1 is dit drie. ZATERDAG !d—HCB-jeugd (op „Room- uur). ZONDAG Hoofdklasse •JJK I; Quick Hg.—HBS; idufWit—VOC; HCC H—ACC. Tweede klasse A I !H—Ajax. Tweede klasse B I en -Groninger Cricket Club Roomburg). ,-.27.4), 2. Kwita Norma. Toto w. 6.90, pl. 1.90. 1.60, 1.50, trio 117.90. "^-prijs: 1. Icarus (R. Krant) Joviaal, 3. Jamyra IJmui- w. 2.10. pl. 1.40, 3.10, kop. I i>djs: i. ido van Alkestis °yen) (1.23.9), 2. Ideal Prise. 1 Lente. Toto w. 23.20, pl. M De uitslagen van de gisteravond ln Hilversum len, luiden fïl 19°. kop. 8.50. trio 913. ïees' etbeker (le afd.): 1. de Coole) (1.26.4), 2. Iris nid P1. 3. Imke Wav. Toto w. Dn,a°. 1.20, 1.60, kop. 7.70. r alt '-prijs (le afd.)1. Hideaway dlnf' (1.22.9), 2. litis Hollan- D. Toto w. 2.80, pl. 1.40, 1.30. tel-S «0, trio 36.50. WJs der 5-jarigen: 1. Ironie toyeweerd) (1.19.3), 2. Illya bnmet Treu. Toto w. 3.70. 0.1-80, kop. 4.20. "beker II (2e afd.): 1. Goal- van Eyden) (1.25.3). 2. Ju- »dlg! 'oris Six. Toto w. 17.60, pl. final 2.., 27.30, trio 767.10. prijs (2e afd.): 1. Henry It W van Klaveren) (1.23.2), 2. ngs -Godfried van S. Toto w. Hf JO, 3.50, kop. 21.60. den '-prijs1. Gyas (W. Hauber) »nds Gran" andft ito w. tbif" «p 1341.60. .dl°« ?ïïs: 1. Jamaica Boy (P. ,et r?7-3). 2. Kamo Quick, 3. 33 Toto w. 3.20, pl. 1.60. '50. K-omzet f. 321.118,-. MILAAN (AP) De vermaarde motorrenner en tienvoudige wereld kampioen Giacomo Agostini heeft gisteren verklaard dat er een einde moet worden gemaakt aan de tt-race op het Britse eiland Man, hij noem de het circuit een van de gevaarlijk ste in Europa. Agostini zei dit in verband met de dood van zijn landgenoot Gilberto Parlotti, die op Man tijdens de wed- strydten van het afgelopen week einde is gevallen en overleden. „Het circuit op Man is buiten gewoon gevaarlijk", zei Agostini. „Er is niets gedaan om de ren ners te beschermen. Langs het par cours bevinden zich geen strobalen en zelfs electriciteitsmasten en der gelijke langs de weg zijn niet afge schermd. Als d'e internationale fe deratie van motorrenners de TT op Man als wereldevenement zou gaan schrappen dan zal daar geen renner meer heenga an. Ik hoop dat ik het volgend Jaar niet aan de TT. op Man hoef deel te nemen en verwacht dat MV Agusta (het merk waar Agosti ni voor rijdt) mij hierin onder steunt". LEIDEN Van Polanen, 4e Dan en mededirecteur van "Sportschool Luiten", is door de Judo Bond Ne derland aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen in de midden gewichtsklasse by de Open Oost- duites Judokampioenschappen die in Oost-Berlijn worden gehouden. Het Nederlands judo-team ziet er als volgt uit: Lichtgewicht tot 63 kg: F. Schil der (Velp), J. Koning (Amsterdam). Half midden tot 70 kg: T. Schnei der (Den Haag), D. Boersma (Amersfoort) Middengewicht tot 80 kg: A. van Polanen (Leiden), B. den Edel (Gouda). Half zwaargewicht tot 93 kg: J. Bosman (Amsterdam), E. Eugster (Utrecht) Zwaargewicht boven 93 kg: W. Ruska (Amsterdam), H. Kruys (Ut recht). Als chef d'equipe is aangewezen de heer W .Luiten, 6e Dan, Leiden. ROTTERDAM Sparta's Aad Koudijzer gaat definitief naar het Belgische Waregem. Gisteren vond een afrondend gesprek plaats, waar een bedrag van ruim anderhalve ton werd genoteerd. ken moeten geven. Alle boeken moeten open, evenals de spelerscon tracten. waarvan ook al kopieën schijnen te bestaan. Tenslotte mag de vereniging Mars Energie Stars alleen nog maar contracten óf met de sponsor Mars óf met spelers te kenen in het bijzijn van iemand van de Nederlandse Basketbalbond. Hiermee is de zaak voor wat betreft het bestuur van de Nederlandse Basketbalbond voorlopig afgedaan. Logisch is het echter, dat er in Zandvoort, in de club zelf en dat is dan eigenlijk The Lions, ook heel wat is losgewoeld. Donderdag is er een ledenvergadering, waarop een nieuw bestuur zal worden gekozen-, maar de kans is groot dat de rest van de vereniging zich zal willen distantiëren van het eerste team met sponsor. Een sponsor overigens die het volgend seizoen niet meer dan vijftigduizend gulden wil „in vesteren" in de Zandvoortse club Zo'n club van één team kan - mits men twaalf leden telt - bestaan volgens de reglementen van de NBB, maar in dit geval zou men wel eens kunnen ingrijpen, wat zou betekenen dat Mars Energie Stars volgend jaar niet meer bestaat. De rel rond Mars heeft de andere clubs natuurlijk aan het denken ge zet, vooral ook omdat bijna geen enkele club het ware bedrag aan de bond heeft opgegeven. „Maar", al dus voorzitter Hakman van Transol RZ, „dat hoeft natuurlijk ook niet. Wij heben een contract met onze sponsor en dat bedrag is opgegeven aan de NBB, maar als in de loop van het seizoen onze sponsor, om dat hij erg enthousiast is, nog wat meer dingen voor de club gaat doen, dan heeft de hond daar niets mee te maken. Vandaar ook dat wij, maar zeker onze sponsor, erg boos zijn geworden over de uitlating van de competitieleider, dat het met Transol dezelfde weg op zou gaan als met Mars. Als hij dat werkelijk zwart op wit heeft ge schreven. kan hij daar nog wel eens moeilijkheden mee krijgen, want onze sponsor vindt dat een duide lijk geval van laster". De Finnjollendie vandaag op het IJsselmeer in de slag zijn gegaan voor het Europees kam pioenschap. werden gisteren zorgvuldig gewogen. TVIEDEMBLIK Mear dan vijftig Finnjollen uit 26 landen zijn van daag op het IJsselmeer voor Me- demblik van start gegaan voor het Europese kampioenschap. Voor velen betekent dit Europese kampioenschap de laatste selectie voor de Olympische zeilwedstrijden in. Kiel. Ook de winnaar van de Kiel-er Woche. de Zwee'dise s'tudenit Thomas Lundquist is van de partij. Verder zijn de Oostduitser Dehmel, de Fransman Serge Maury, en de Engelsman Ian MacDonald Smith direkt na de Kieler Woche naar Medemiblik gereisd. Voor Nederland zal de Amsterdamse arts Boudewijn Binkhorst zijn Eu ropese titel verdedigen en verder nemen zoals bekend Kees Douze en Kees Kruijer aan de ti telstrijd deel. Een van deze drie zal op maandag a.s. de laatste wed- stryrdag als de Olympische kan didaat worden aangewezen. Excelsiors Bep van der Heijden stopt als actief voetballer. De 25-Ja rige verdediger wordt trainer van Schiebroek of Alexandria. „Daar ben ik het met mezelf nog niet over eens'', zegt hij. ALPHEN Voor Paul Theunissen lykt er wat betreft het herenenkel spel C geen vuiltje aan de lucht. Gis teren wandelde de no. 1 geplaatste speler in dit onderdeel van het toer nooi met opmerkelijk gemak langs Blikman: 63, 63. Een score die het moedige verzet van Blikman ten spijt gemakkelijk hoger had kunnen uitvallen als Theunissen zich daar werkelijk op had gezet. Nu bleef hij slechts bij vlagen fel en geconcen treerd. Het is de verdienste van Blik man dat hij de grote favoriet dwong tot attent zyn. Voor de overige ge plaatste spelers ging het niet zo van een leien dakje. De no. 2, Broxter- man, had tegen R. de Bakker drie sets nodig om meester van het ter rein te blijven: 46, 63. 62. In de tweede en derde set had Broxterman echter wel duidelijk de overhand. Voornamelijk door grotere controle op de groundstrokes en door een be ter spelinzicht. R. de Meijere gleed I vlot langs R. Maas, van wie ver- wacht werd dat hij het onderspit zou delven, maar die wat de geboden te genstand betreft toch wel beneden de maat bleef: 6—1, 6—2 voor R. de Meijere. Van Neutegem, no. 4 ge plaatst, kwam in nog grotere moei lijkheden dan Broxterman. Tunder- man gaf hem met opportunistisch aanvalsspel, hard werken en veel ha len, de handen vol. Bijna té vol, want Van Neutegem was met 16, 6—0, 86 een zichtbaar verheugde win naar. In het herenenkelspel B stuitte Hoying tegen Ted van der Brugge op wellicht ongedachte tegenstand. De speler, van de Leidsche Hout verloor de eerste set zelfs met 16. Bij het ter perse gaan van dit wedstrijdver-' slag was het duel nog niet verder ge vorderd dan 1—0 voor Hoying in de tweede set. Mulder bleef Lucas met 75, 64 de baas in een van meetaf volkomen gelykopgaande strijd, waarin Mulder een tikkeltje meer beheersing toonde op de geboden kansen en ook een tikkeltje meer veine had. Hanneke Langeveld, in het damesenkelspel C no. 2 geplaatst, won in de eerste ronde van het da mesenkelspel B met 63, 63 van S. Prager. Mevr. Huurman had met mevr. Van Neutegem gèen moeite en greep met haar forse spel een aan duidelijkheid niets te wensen latende 6—2, 6—2 zege. Nog deze week hoopt Excelsior Sjaak Roggeveen te contracteren. De FC Den Haag-aanvaller over weegt echter nog, omdat hij FC Den Bosch eveneens aantrekkelijk vindt. „Maar wij willen hem heb ben", zegt Excelsior-secreataris Li- bregts, „en dat weet hij". VITORIA José Manuel Fuente, de enige serieuze concurrent var. Eddy Merckx in de Ronae van Italië, winnaar van het bergklasse- ment in de Giro en winnaar van de Ronde van Spanje in dit seizoen, zal niet starten in de Ronde van Frankrijk. Met Fuente zal de hele ploeg van KAS ontbreken in de Tour de France. De leiders van de Spaanse équipe besloten gisteren, tijdens een vergadering in Vitoria niet naar de Franse ronde te gaan, aan gezien de renners in dit seizoen al te veel zwaar werk hebben ge daan. Daarom meende men dat de ploeg in Angers niet in de ver eiste conditie aan de start zou kunnen komen. In de laatste Ronde van Italië had Kas niet alleen met Fuente een hooggeplaatste renner in het eindklassement, ook Galdos (der de). Lopez-Carrill (vierde), Lasa (negende) en Lazcano (tiende) eindigden in de top. Kas werd bovendien tweede in het ploegen- klassement. RIJNSBURG Het toernooi om de Dokters Cup tussen de zaterdag clubs Quick Boys, Noordwijk, Ter Leede en Rijnsburgse Boys zal ook dit Jaar niet worden afgerond en geen eindoverwinnaar kennen. In het toernooi zouden nog drie wed strijden moeten worden afgewerkt (tweemaal Quick Boys—Noordwyk en éénmaal Quick BoysTer Lee de) maar omdat zowel het terrein van Quick Boys als dat van Noord- wijk voor de gebruikelijke jaar lijkse reparatieperiode is afgeslo ten is er geen mogelijkheid meer de duels te spelen. Een mogelijk heid. die trouwens door de al ver gevorderde vakantieperiode uiterst dubieus was geworden. Rijnsburgse Boys-secretaris en Dok ters Cup-wedstrijdleider Breedijk: "Het ligt dacht ik het meest voor de hand om het huidige toernooi verder maar als niet gespeeld te beschouwen en volgend Jaar op nieuw te beginnen. Ik heb deze week contact gehad met bestuurs leden van Quick Boys en Noordwyk en die houden wat betreft de voort zetting van de huidige serie de boot af. Wellicht, dat Noordwijk nog wel iets wilde, maar het ge heel stuit toch op problemen". Breedijk zoekt, met de andere be trokkenen, overigens naar een nieuwe opzet van het toernooi. Hij zegt: "Zes wedstrijden voor de Dokters Cup is aan het einde van de competitie teveel. Alleen Rijns burgse Boys heeft alle wedstrijden kunnen spelen. De moeilijkheden zijn eigenlijk gekomen door het feit dat de bekercompetitie dit sei zoen laat werd afgewerkt en Quick Boys lang in dit toernooi bleef. Daarnaast speelde Quick Boys ook nog voor de Zilveren Molen van LFC, waardoor de door-de-weekse wedstrijden onmogelijk werden". Breedijk ziet voor de toekomst (het toernooi om de Dokters Cup is de laatste Jaren steeds ln het water gevallen) verschillende mogelijk heden. "Allereerst natuurlijk een vorm in het verband van een halve competitie of een vaste program mering van wedstrijden op door-de- weekse dagen waarvan niet kan worden afgeweken". Over liet reeds in meerdere kringen geopperde denkbeeld te komen tot een toer nooi, waaraan naast de vier zater dagclubs ook de vier Leidse zon dag-topclubs UVS. Roodenburg, Lugdunum en LFC (eventueel ASC) deelnemen, wil de heer Bree dijk zich niet uitspreken. "Het is eventueel een mogelijkheid. Misschien ook wel een aantrekke lijke, wanneer de drie streekeerste- klassers bij elkaar in één afdeling worden ingedeeld. Maar er zal echt wel eerst over gesproken moeten worden. Op de huidige basis van zes duels na de normale competitie en bekerstrijd gaat het echter niet". In de huidige reeks waren door de verrassende overwinning van Rijnsburgse Boys op Noordwijk (twee weken geleden tijdens het laatst gespeelde duel) overigen» nog drie kandidaten voor de eind zege: Noordwyk, Ter Leede en Quick Boys. Het reeds uitgespeeld» Rijnsburgse Boys was kanslooa. Bij Fortuna VI. heeft na Cees Bouman en Peter Eikelenboom ook Gerrie Pijl zijn naam op de lijst laten bijschrijven. Bovendien is de kans niet gering dat Fortuna cok Arie Don verliest. Het Belgische FC Antwerp is sterk in hem geïnteres seerd. Beide partijen zijn elkaar reeds dicht genaderd. LEIDEN De eerste Leidse bur ger-rugby club DIOK is gepromo- d naar de C-poule. Hoe wel DIOK in de competitie in de D- poule als tweede achter Middelburg eindigde, heeft de Nederlandse Rug bybond tot die verhoging besloten op grond van de kracht van de Leid se vereniging, de grote aanwas van nieuwe teams en de poule-inde ling naar regio. De promotie van DIOK, dat zelf een verzoek daartoe had ingediend, is nog officieus. Het ligt echter niet in de lijn der ver wachtingen dat de algemene leden vergadering van de Rugbybond het bestuursvoorstel zal wijzigen. In het volgende seizoen zal de Leidse vereniging overigens met twee teams aan de competitie gaan deelne --en. Het tweede team van DIOK is ingedeeld in de D-poule. Veel Russen hebben last van lange haren, die op het scherm komen bij TV-voetbal. Niet alleen de tegen standers in internationale wedstrij den, maar ook Russische spelers ziet men met lang haar en kettink jes met medaljon op het veld ver schijnen. Sowjtski Sport stelt zich achter de klachten van ingezon den-stukkenschrijvers en vraagt om maatregelen tegen „de sloddervos- „Het komt er niet op aan", zo lezen wij, „om de pruik van Best of Mül- ler na te bootsen, maar om van hen de balbeheersing te leren". De rubriek „Uit de bloknoot van een commentator" heeft ditmaal tot titel: „Smeerpoetsen op het voetbal veld". De schrijver stelt dat voetbal een aangenaam schouwspel is. wanneer men op het veld of op het televisie scherm gedisciplineerde, proper ge klede sportlieden ziet. „Maar hoe afstotend ziet de voetbalsmeerpoets eruit. Lange haren haast tot op het veld, kettingen met medaljons op de borst, afzakkende kousen, een ver schoten en verkreukeld shirt - kan zo'n voetballer respect wekken bij de voetballiefhebbers? Hierover schrijven aan de redactie onze le zers E. Grebennik uit Dnjepope- trowsk, A. Bodower uit Rostow aan de Don, I. Radisjtsjew uit Kazan en vele anderen". I. Belotserkowski uit ZJdanow ver klaart: „Ik heb met de hele familie met genoegen gekeken naar de wedstrijd Frankrijk-Sowjet-Unie ln Parijs. We waren blij met de over winning van onze spelers, die op weg zijn naar de Olympische Spe len. Maar het was niet helemaal vlekkeloos. Verschillende keren was onze middenspeler Weremejew clo- se-up in beeld, die de hele wed strijd met een afgezakte linkerkous speelde. Een naar gezicht! En als daar dan nog bij komt dat enigen van onze en van de Franse voetbal lers vrouwenhaar hadden, dan, ge loof mij, zou Je af en toe de televi sie willen afzetten". Afzakkende kousen zijn, aldus het artikel, niet alleen onaangenaam om naar te kijken, maar ook ge vaarlijk: de betrokken spelers riske ren verwondingen omdat ze geen scheenbeschermers hebben. „Een onaangename indruk maakte tot voor kort de middenspeler van het Moskovische Spartak, Logofjet die niet zelden de aanvoerdersband gedragen heeft. Het slechte voor beeld werkte aanstekelijk. De Jonge midvoor van Spartak, Andrejwe, gaat nu het veld op met een haar dos „a la Best" en Piakarew blijft niet achter". Er volgt een opsomming waaruit blijkt dat de „voetbalhippies" niet alleen in die club optreden. ,wy begrijpen de verontrusting van onze lezers, die zich zorgen maken om het aanzien van ons voetbal", aldus de schrijver, die zegt zich er over te verwonderen dat er geen maatregelen zijn genomen op grond van de bepaling in het regelement voor de kampioens- en bekercompe titie van de Sowjet-Unie: „De scheidsrechter laat op het veld geen voetballers toe die er slordig uitzien (lange haren), of kettinkjes of snuisterijen dragen". Het bestuur van de Russische voet balorganisatie en het scheidsrech- terscollege van de unie zal zich vol gens „Commentator" moeten uit spreken over deze kwestie, want zij gaat niet slechts één voetballer of één club aan. „Duizenden toeschou wers in de stadions en miljoenen mensen voor de beeldbuis willen dat ons voetbal in elk opzicht aantrek kelijk is". Wij hebben overigens gemerkt, dat misschien wel vele maar zeker niet alle Russen zich zo druk maken over deze kwestie. Dezer dagen zei er een: „Liever allemaal spelers met lange haren ln ons team die op Cruyff lijken, dan elf met kort haar die minder presteren".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15