EIDSCH DAGBLAD 5om ont ploft in liegend oestel SALT-akkoorden schieten tekort Geen subsidie y> vandaag van VS-leger" PvdA wil geen krijgs raad (Durf ^ÏCteums- OOR WONDER GEEN DODEN flakantie- itkering n ambte- laren naar procent okale bui Universiteitsraad LEIDSCH DAGBLAD GS: RIJKSWEGEN NIET DOOR HET PLASSENGEBIED •richt 1 maart 1860 DINSDAG 13 JUNI 1972 No. 33732 G. Koopman [i-edaoteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leidein - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur) JROIT (UPI) In het bagageruim van een Ameri- ïns lijnvliegtuig met 67 mensen aan boord is vannacht :ns de vlucht een bom ontploft. HAAG (ANP) Het Ka- ■Biesiieuvel heeft besloten de itieuitkering voor overheidsper- I te verhogen van 6,5 tot 7 at. De verhoging gaat in per 1 Het betekent dat de verho- in het algemeen pas merkbaar |n bij de uitbetaling in mei van olgend jaar. I minimumbedrag van de uitke- gaat van f71,87 per maand f77,50 (f928.80 per Jaar). De age per kind zal minimaal f 5.88 gen (was: f5,46), op jaarbasis Bilt verwacht van vanavond wrgenavondzonnige perioden, ln de middag enkele lokale In het algemeen een zwakke Eerlijke wind. Min. tempera tu- vannacht omstreeks 8 graden, Ier en daar mist. Maxima mor gan 16 graden aan zee tot 21 f pelijk in het binnenland (Opgemaakt om 11.15 uur) op 04.19 uur onder 21.01 uur. 07.35 uur, onder 23.24 uur. *ater te Katwijk 5.02 en 17.32 aagwater 0.55 en 13.16 uur. De explosie sloeg een gat in de vloer van de passagierscabine, waardoor verscheidene passagiers in het bagageruim tuimelden. Zeker eif inzittenden raakten gewond. Maar door een wonder kwam nie mand om het leven. Het vliegtuig een DC-10 van "American Air lines" maakte op de luchthaven van Detroit een noodlanding. De bom ontplofte circa tien mi nuten nadat het vliegtuig in De troit was opgestegen voor een vlucht naar Buffalo (New York). De gezagvoerder zette het toestel een kwartier na de explosie aan de grond met een zwaar beschadigd landingsgestel. Hij kon geen ge bruik meer maken van remmen, roer en grondstuur terwijl ook het radiocontact was uitgevallen. Het toestel schoot over de volle lengte van de landingsbaan heen en hield pas in het gras aan het eind stil. Het FBI heeft de zaak in onder zoek. Volgens de politie was er in het gebied van Detroit tevoren niet met een bomaanslag op een vlieg tuig gedreigd. Zeven van de gewonden konden na behandeling het ziekenhuis ver laten. De meeste verwondingen had men opgelopen tijdens de nood landing toen het vliegtuig heen en weer, op een van de landingsbanen schommelde en na 800 meter tot stilstand kwam. Er was geen pa niek. De passagiers gedroegen zich geweldig, aldus één van de inzit tenden. Zij hielden zich nauwkeu rig aan de instructies, deden hun schoenen uit en de riemen vast. De passagiers die Los Angeles en Detroit aan boord waren gegaan waren de gebruikelijke veiligheids controle gepasseerd, maar op geen van beide vliegvelden was de ba gage doorzocht. Nederland In de Nederlandse wetgeving moet naast het kapen van vliegtui gen en het in gevaar brengen van het luchtverkeer ook strafbaar wor den gesteld het plegen van geweld tegen iemand aan boord van een vliegtuig en het doorgeven van on juiste gegevens als dat gevaar voor de vlucht kan opleveren (bommel dingen). Dit zegt de regering in een aantal wetsontwerpen dat van daag is ingediend bij de Tweede Kamer. M PAGINA'S LEIDEN Een subsidie van 14.500 dollar (ruim 47.000 gulden) die de Leidse hoogleraar prof. dr. J. J. van Rood van het Ameri kaanse leger heeft gekregen om een onderzoek te verrichten, moet worden teruggestuurd. Dat heeft de universiteitsraad van de rijksuni versiteit gisteravond besloten. De raad besloot tevens ten behoeve van de onderzoekingen aan prof. van Rood een bedrag gelijk aan de verleende subsidie beschik baar te stellen. Overwegingen bij het besluit waren dat "dat 't Amerikaanse leger bij voortduring misbruik maakt van wetenschappelijke kennis en ont wikkelingen voor destructieve doel einden. Geld van zulk een partner is besmet geld. Het accepteren van subsidies van het Amerikaanse leger is ook zon der voorwaarden niet in over eenstemming met de maatschap pelijke verantwoordelijkheid van de Leidse universiteit. Bovendien worden aan vele Amerikaanse universiteiten in toenemende mate protesten geuit tegen de grote invloed die het Amerikaan se leger via subsidies uitoefent op het wetenschappelijk onder zoek". De bewuste subsidie gold een on derzoek, gericht op de verhoging van de overlevingskansen bij transplantaties. Prof. Van Rood reageerde op het besluit. "U moet beseffen dat de ze legersubsidie geen losstaande zaak is. Subsidies van de Ameri kaanse overheid die de rijks universiteit van Leiden ont vangt, lopen nu ook risico. De afgelopen Jaren is door Washing ton een miljoen gulden ter be schikking gesteld zodat we kon den opbouwen wat we nu heb ben". (Zie ook Leidse pagina) Het toestel van de American Airlines na de noodlanding. Dui delijk is het gat door de homont ploffing geslagen te zien. A. Sterner dink Ter kennismaking: hef 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 28 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. PI Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: «dres: plaats: 9Ïronummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DEN HAAG (ANP) De PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft voorgesteld de militaire rechter af te schaffen. Zij meent dat de recht spraak over militairen overgeheveld dient te worden naar de gewone rechter. Dit blijkt uit een amende ment van het kamerlid Stemerdink (PvdA)-oud-secretaris van de krijgs raad te Den Bosch op de nota over een nieuw militair strafprocesrecht. Dezé nota, die morgen of donder dag in de tweede kamer in openbare behandeling komt, dateert van een vorig kabinet. De ministers Agt van Justitie en De Koster van Defensie, deelden eind vorige maand mee dat zij achter het uitgangspunt van hun voorgangers staan en de afzonderlijke militaire rechter wil len handhaven. STOCKHOLM (ANP) De on langs Hoor de Verenigde Staten en Sofjet-Unie gesloten overeen- ke-^'en tot -'«-"■'•r'.JHse bencrking J van hun strategische kernbe wapening (de zogenoemde Salt-ak- koorden) schieten op een aantal we zenlijke punten tekort. Tot deze con clusie komt het Internationale In- stit""* voor Vredesonderzoek in Stockholm in zijn jaarboek voor 1972 „World armoments and disar- mement". Volgens het in 1966 door het Zweeds? parlement ingestelde insti tuut zou een algeheel verbod van de fensieve raketten zeker noodzakelijk geweest, evenals 'n aanzienlijke ver mindering van het aantal offensieve raketten, een verbod van raketten met verscheidene afzonderliik richt- bare kernladingen, een beperking van de systemen voor onderzeeboot- bestrijdtng en een verbod van mili tair onderzoek op alle hier genoemde terreinen. Nu dat niet is gebeurd zal het „strategisch evenwicht" verder worden uitgehold, aan de reusachtige kosten van een nucleaire wapenwed loop wordt geen halt toegeroepen en de ondermijning van het verdrag tot niet-verspreiding van kernwapens gaat door. aldus het Sipri. Ook in 1971. zo wordt in het jaar boek vastgesteld, zijn weer kolossale bedragen besteed aan bewapening, Van alle beschikbare middelen ter wereld wordt nu ongeveer 6 procent besteed aan militaire uitgaven. Het afgelopen jaar was dat een bedrag dat gelijk staat aan 180 millard dol lar en dat overeenkomt met het to taal, dat alle regeringen ter wereld uitgeven ten behoeve van gezond heidszorg en onderwijs. Het verschilt overigens niet veel van het bedrag voor 1970, toen voor het eerst in vier Jaar tijds een lichte daling viel te constateren. Zes landen (de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China, de Bondsre publiek Duitsland, Frankrijk en Gr.- Brittannië) zijn samen verantwoor delijk voor 80 procent van alle militaire uitgaven ter wereld. De lan den van de z.g. 3de wereld (met uit zondering van China) geven samen 8 procent van het wereldtotaal uit. Hun militaire uitgaven zijn de af gelopen tien Jaar echter, voorname lijk als gevolg van de conflicten in het nabije en Verre Oosten, sneller gestegen dan die van de ontwikkelde landen. Koninginneharing KATWIJK AAN ZEE - Vanmor gen heeft de heer W. van der Windt, hoofd van dé dienst voor de Neder landse Haringcontrole de aanvoer van de KW 15 „Rijnmond I", van Rederij en haringhandel N. Parle- vliet Jr. waardig bevonden als Ko ninginneharing te fungeren. De KW 15 voer<?3 154 kantjes Noordzeeharing van bijzonder goede kwaliteit aan. Deze haring zal waar schijnlijk donderdag of vrijdag (er moet nog overleg worden gepleegd) op paleis Soestdijk aan koningin Ju liana worden aangeboden. De overlevende Japanse aan-1 vens verstrekt over de training en valler van het Israëlische vlieg- bewegingen van de Japanse veld Lod met zijn Israëlische on- stadsguerrillastrijders en de Pa dervrager. Kozo Okamoto heeft lestijnen. de Israëliërs een schat van gege- DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben ern stige bezwaren tegen aanleg van de rijkswegen 16 en 3 door het „piassen- gebied" van Zuid-Holland. Van deze ln het rijkswegen plan opgenomen noord-zuidverbindingen moet rijks weg 16 gaan lopen tussen Alkmaar en de Belgische grens bij Breda. Rijksweg 3 zou een rechtstreekse verbinding tussen de Amsterdamse en de Rotterdamse agglomeratie moeten worden. Ongewenst G. S. stellen dit in een voorontwerp van een streekplan voor - het Zuid hollandse „plassengebied". Zij vinden aanleg van de rijkswegen door het gebied ongewenst en willen de we gen daarom niet opnemen in het we genschema voor het streekplan, waarin de gewenste ontwikkeling voor 't gebied tot 1980 wordt aange geven. Van rijksweg 16 vrezen G. S. versnippering van een barrièrevor ming in het plassengebied. Gevaar Rijksweg 3 zien zjj als "n gevaar voor de ecologische en landschappelijke waarde van de Nieuwkoopse plassen. Minister Drees wil overigens de noodzaak om rijksweg 3 aan te leg gen nog bezien, zo heeft hij on langs meegedeeld. G. S. pleiten er voor om eerst de capaciteit te ver groten van rijksweg 4 Amst-^iam- Den Haag. waarover ook veel ver keer tussen Amsterdam en Rotter dam wordt afgewikkeld. Ngoejen Van-thioe (op de foto samen met zijn echtgenote) is president van Zuid-Vietnam. On danks alles, zo constateert onze correspondent in het Verre Oos ten nadert de oorlog zijn hoofd stad. De Saigonezen lijken niet bereid voor zijn regime te sterven. PAGINA 8 O De Leidse raad nam besluiten voor en tegen de auto. PAGINA LEIDEN De vaste kamercommissie voor CRM heeft zich gisteren bezig ge houden met de subsidie aan de pers. Voor en tegen hielden elkaar aardig in evenwicht. PAGINA 7 Touwtrekken tussen Ajax en Feyenoord om Jan Mulder. PAGINA 9 Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De eerste kersen zijn he den van Tiel, over Rotter dam, naar Engeland verzon den. De Spaansche generaal De Rada, opperbevelhebber der Carlisten, blijkt de zaak van Don Carlos te hébben verlaten en naar Frankrijk te zijn vertrokken. In eene met Carlos gehouden bij eenkomst verklaarde hij, dat het gebrek aan krijgstucht onder de opstandelingen, de gebleken ontrouw van zoo- velen op wie hij meende te mogen rekenen en de ge brekkige organisatie van den geheélen opstand hem hadden genoopt zich terug te trekken van een post, waaraan zooveel verant woordelijkheid verbonden was. Dr. Kapp, de leider van den KappPutsch een rechtse aanslag in 1920 te gen de regeringscoalitie in Deutschland van Centrum en socialisten, mislukt door een algemene staking, Red.) .is te Leipzig, waar hij aan zijn oogen ioas geope reerd, overleden. Kapp had zich vrijwillig overgegeven aan de Deutsche justitie, maar zijn ziekte belette een behandeling zijner zaak. Uit Nairobi wordt aan de "Times" gemeld, dat drie in boorlingen te Kampala ter dood zijn veroordeeld we gens moord op een meisje Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de daders een kannibalistische dood voor ogen hadden. Inboorlingen- deelden mee, dat zij wisten van kannibalisme in Oegan damaar gezwegen hadden uit vrees voor weerwraak Vele ontvoeringen zijn thans opgehelderd. De autoriteiten nemen maatregelen om het kannibalisme uit te roeien.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1