LIBIË VERSCHAFT IRA WAPENi Oorlog is wreed, alles doet zo n pijn China wil Amerika op milieu conferentie veroordelen MUUR WATER VERWOEST DEEL VAN ZUID-DAKOTA Waldheim wil kapingen voor Veiligheidsraad ZO Honderden doden en gewonden in en om Rapid City „Geef bewust geef sigaren" Gaddafiguerrillastrijders kunnen bij ons terecht PACIFICATIE IN VIETNAM 5000 BURGEE VERMOORD maandag re toni rere BUITENLAND In vele dagbladen in alle delen van de wer eld heeft deze week een foto van het Ameri- rikaanse persbureau Associated Press gesta an van een klein meisje, dat naakt een weg afholde na door napalm getroffen te zijn. Een correspondent van Associated Press heeft dit meisje (op de foto 4de van links) thans in een ziekenhuis in Saigon opge spoord. SAIGON De negenjarige Phan Thi Kiin-phoe ligt in een kinder ziekenhuis in Saigon. Haar toe stand is nu bevredigend, maar het napalmincident in Trang Bang zal door koorts, zware brandwon den en de nagedachtenis aan een dood broertje wel onuitwisbare herinneringen bij haar hebben achtergelaten. Haai* moeder en vader kunnen haar troosten met liefde, voedsel en geneesmiddelen. Hun ogen zijn rood van de tranen over de dood van hun twee jaar oude zoon, die aan zware brandwonden ten ge volge van dezelfde napalmaanvaJ overleed. „De oorlog is zo wreed" zegt Pah Thanh-toeng, een werk loze districts-ambtenaar. Als de kinderen maar in de pagode waren gebleven. Tranen Zijn ogen staan vol tranen. Hy zwijgt halverwege de zin en be gint verbitterd te praten over de piloten van de bommenwerpers. Toeng kykt naar zijn doohter. Haar rug armen en benen zijn een en al verband. Zjj is nog te jong om verbitterd te zijn. Ze lijdt alleen pün. „Ik voel mij nu wat beter", zegl Kim-Phuc. „Maar ik heb nog koorts en alles doet zo'n pijn". Het gezin-Toeng telde acht kin deren en het bewoonde een huis bij de Cao Dai-pagode in de dis trictsplaats Trang Bang. 40 km ten noord-westen van Saigon. In de loop van de week waren groep jes leden van het Bevrijdingsfront de plaats binnengeslopen. Zij ont ketenden gevechten met de daar gelegerde regeringstroepen. Halve kilometer „De gevechten woedden op een halve kilometer afstand", zegt Toeng. „Didhter bij de markt en aan de andere zijde van de weg. Het gezin was veilig en er zaten nog soldaten in de nabijgelegen voorpost". De kinderen gingen bij de pa gode spelen. De ouders bleven thuis. In de buurt werd gevochten en vliegtuigen wierpen bommen af op de stellingen van het Bevrij dingsfront. hei De Zuidvietnamese bommenwer. pers kwamen laag overvliegen, dus Toeng. Zij zaten zo laag de kinderen buiten de pagode een loopgraaf kropen. De soldaten waarschuwden de kinderen, dat beter weg konden gaan en groepje begon de weg af te ren nen. Opnieuw kwam een Zuidvietna mese bommenwerper aanvliegen, die blikken napalm als vuurballen over de weg uitstrooide. Kleren Door de napalm vatten de kleren van Kim-Phoe vlam. Zij liep met haar vriendjes door. Zij gilde i de vurige verschrikkingen en gruwelijke pijn in haar rug. Zy reikte nabij gelegen regeringsstet lingen, waar de soldaten de brand wonden met water overgoten. Enkele minuten later kwam naai moeder met haar verbrande broer tje de weg afgelopen. Een soldaai hield moeder tegen en hing zjjc rozenkrans om de hals van jongetje. Het kind overleed enkek uren later. Stockholm Milieu '72 (Van onze speciale verslaggevers) STOCKHOLM China heeft za terdag tijdens de VN-conferentie over het menselijk leefmilieu in Stockholm een felle aanval gedaan op wat het noemt "de barbaarse ge welddadigheden van de Amerikanen in Vietnam". De Chinezen riepen al le delegaties op. een scherpe veroor deling te laten horen over de Ame rikaanse bombardementen, het ge bruik van chemische wapens, de ver nietiging van mensenlevens, de uit roeiing van planten en dieren en de vernieling van het milieu. "Deze za ken kunnen op deze conferentie niet onbesproken blyven", meende de lei der van de Chinese delegatie, de vice- minister voor Milieuzaken Tang Ke. Door Henk Reijssenaers en Hans-Ludo van Mierlo Met name de Aziatische, Afrikaan se en Latijnsamerikaanse landen zou den zich volgens de Chinezen sterk moeten afzetten tegen het Ameri kaanse imperialisme dat hen be dreigt. Juist het imperialisme zou voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de vernieling van het men selijk leefmilieu. De landen die zich willen ontworstelen aan dit imperia lisme kunnen rekenen op de steun van China. Opslag Scherpe kritiek hadden de Chine zen ook op de atoommachten Ameri ka en Rusland, die niet alleen door blijven gaan met het maken van nucleaire wapens, maar deze boven dien opslaan in andere landen en daardoor de levens van een groot deel van de wereldbevolking in ge vaar brengen. De Chinese atoomwa pens, die nog in een experimenteel stadium verkeren, zouden volgens de Chinezen alleen bedoeld zijn voor zelfverdediging. De Chinezen herin nerden eraan, dat zij herhaaldelijk beloof hebben nooit als 1ste atoom wapens te zullen gebruiken. "De Amerikanen en de Russen zijn tot zo'n verklaring echter nooit bereid geweest", aldus Tang Ke. De Chinese aanval op Amerika kreeg later een vervolg in de werk groep. die gaat proberen de tekst van de universele verklaring over het menselijk leefmilieu te vervolmaken. Tijdens een besloten vergadering van deze werkgroep die op voorstel van China tot stand kwam .hebben de Chinezen geëist dat het Ameri kaanse optreden in Vietnam in de universele verklaring werd veroor deeld. De Chinezen presenteerden zelf een uitgewerkte verklaring van tien punten, waarin onder meer verklaai*d wordt: „Amerika heeft in Vietnam ernstige vergissingen be gaan door het doden en verwonden van veel mensen". Ontwerp Er is geen reden voor een pessi mistische kijk op de groei van de wereldbevolking en de bescherming van het milieu: beide kunnen gere geld worden door een nationale po litiek van bevolkingsspreiding, re clame voor gezinsplanning en voor. liohting over milieu-aangelegenhe den; de politiek van de supermachten heeft geleid tot de ernstigste aan tasting van het milieu; ieder land heeft het recht zijn eigen bronnen ten eigen nutte te gebruiken en te exploiteren; de wetenschap over het milieu en de techniek om het milieu te be schermen mogen niet beperkt blij ven tot enkele landen, maar die nen ter beschikking te worden ge steld van de ontwikkelingslanden; het intergouvernementele lichaam, dat belast zal worden met de coör dinatie van het internationale mi lieubeleid. mag de nationale soe vereiniteit niet aantasten. Hoewel de besprekingen over de uni versele verklaring in het diepste ge heim plaatsvinden, gaat inmiddels het gerucht, dat China eventueel bereid zou zijn genoegen te nemen met een verklaring, waarin het Amerikaanse optreden wordt ver oordeeld zonder dat Vietnam of Amerika met zoveel woorden ge noemd worden. Mocht dit gerust juist zijn, dan is de kans op een overeenstemming nog aanwezig. In het andere geval mag gevreesd worden, dat de conferentie geen universele verklaring meer zal op leveren. De problemen zyn toch al erg groot, want veel ontwikkelings landen hebben inmiddels de kans aangegrepen om te eisen dat hun problematiek duidelijker in de ver klaring wordt omschreven. De Amerikanen hebben tot nu toe nog niet gereageerd op de aanval van de Chinézen. Een aangekondig de persconferentie werd op het laatste moment verdaagd tot van- I daag. omdat naar men hier ver moedt eerst wilde wachten op nauwkeurige orders uit Wash ington. Het is bekend dat de Ame rikaanse delegatie dagelijks in structies moet inwinnen bij het pentagon. RAPID CITY (Reuter, UPI) Gevreesd wordt dat vel honderden mensen zijn omgekomen in de muur van water dj zich in de vroege zaterdagochtend een weg heeft gebaand doo de Amerikaanse stad Rapid City in de staat Zuid-Dakota. GENEVE (AFP, Reuter) Secre taris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft bij aan komst in Genève gezegd, dat hij zijn kabinetschef opdracht heeft gegeven namens hem contact op te nemen met dë voorzitter van de Veilig heidsraad over de mogelijkheid van het bijeenroepen van de raad in verband met de vliegtuigkapingen Waldheim wees er echter op dat hij niet de macht heeft de raad zelf bij een te roepen. Hij kan het de voor zitter voorstellen. Zoals gemeld heeft de Internationale Federatie van Ver keersvliegersverenigingen gedreigd met een wereldomvattende staking, op 19 juni als de raad niet voor 16 Juni bijeen wordt geroepen. Nieuw Westduitse extremisten en Arabische guerrillastrijders zouden vijf ver keersvliegtuigen willen kapen en door middel van bommen in de ba gage van passagiers gebouwen op vliegvelden op verschillende plaatsen in de wereld willen opblazen. Op het vliegveld van Tel Aviv zegt men een waarschuwing uit Euroa te hebben ontvangen dat naar men gelooft één van de kapingen is be raamd door de Westduitse Baader- Meinh of groep. Een Zwitsers toestel zou worden gedwongen naar het Midden-Oosten te vliegen. Het zou worden opgeblazen als Israël niet de overlevende vrijliet van de groep van drie die 30 mei op Lydda Air- port 25 passagiers doodde met ma chinegeweren en handgranaten. Drie leden van de Dutse groep zouden de aanslagen op vliegvelden voor hun rekening nemen, terwijl vijftien Arabische guerrillastrijders zouden proberen de vijf vliegtui gen te kapen. De Israëlische lucht vaartautoriteiten hebben de waar schuwing doorgegeven aan alle lucht vaartmaatschappijen die Tel Aviv aandoen. West-Duitsland zal naar wordt verwacht volgende week een beslis sing nemen over het Tsjechisch ver zoek om uitlevering van de 10 per sonen, die betrokken waren bij de kaping van een Tsjechisch vliegtuig waarbij de piloot van het vliegtuig om het leven kwam. De Amerikaanse bond voor piloten Reddingsploegen aan het werk in Rapid City: qp zoek naar overlevenden op het dak van een huis. ADVERTENTIE Zondag is het weer vader dag. Wat zouden we vader dit jaar nou eens geven? Een doos geurige sigaren. Er is ÊÈjLvoor ieder soort vader Wjjtjwel een passende sigaar^^Bys vinden. Zoek JBillleen lekkere voor 'mi heeft gedreigd vluchten op West- Duitsland te boycotten, als de ka pers niet aan Tsjecho-Slowakye wor den uitgeleverd. Als gevolg van een hevige wolk breuk stortte het water zich met grote snelheid van de beboste hel lingen van de Black Hills op de stad en haar omgeving. Reddings ploegen. werkend onder chaotische omstandigheden, hadden gisteravond 164 lijken geborgen. Naar schatting 500 mensen werden toen nog ver mist, voor het merendeel vakantie gangers die kampeerden in de heu vels, eens gewijde grond van de Sioux-Indianen. De reddingsploe gen spanden zondag touwen over de rivier Cheyenne ongeveer 65 km. stroomafwaarts van Rapid City waar de Rapid Creek in de Chenne uitkomt om lijken op te vangen die door het snelstromende water zijn meegesleurd. Rampgebied De schade wordt tot nu toe ge schat op meer dan 350 miljoen gul den. President Nixon heeft de ge troffen streek tot nationaal ramp gebied verklaard. Senator George McGovern van Zuid-Dakota heeft besloten zijn, tot nu toe succes volle. campagne in de voorver kiezin gen te onderbreken om een bezoek aan Rapid City te brengen. Volgens de autoriteiten hebben zich zater dag en zondag enkele gevallen van roof voorgedaan en zijn er in de stad ook schoten gevallen. De natio nale garde heeft een uitgebreide be waking ingesteld. Het beeld dat Rapid City, een stad van 44.000 inwoners, en enkele nabijgelegen dorpen gaf was er een van verwoesting. Een dam in de ri vier was doorgebroken, op vele plaat sen waar gasleidingen gebroken zijn sloegen de brandvlammen hoog op en overal lagen de versplinterde overblijfselen van houten huizen en caravans die door de watervloed waren getroffen. De bliksemoverstroming was het gevolg van een wolkbreuk die zater dagmorgen binnen twee uur voor 17 cm regenval zorgde. Het beuken de water stortte zich van de hellin gen van de Black Hills in de omge ving langs de Rapid Creek, een ri viertje dat door het hart van Rapid City loopt. In deze tijd van het jaar kamperen honderden vakantiegangers op de bosrijke heuvels. Velen slie pen toen de hemelsluizen opengin- sfe gen en werden met tenten en car vans in de verwoestende stroo meegesleurd. Hoewel aanvankelino het ergste werd gevreesd bleek lat d® vele toeristen her en der veil Kr gestrand waren. Duizenden raakten door de overstroming da bruggen werden weggevaagd electriciteitsmasten knapten af luciferhoutjes. Bijna alle telefoa verbindingen werden verbroken de weinige resterende lijnen waizae snel overbezet. De grote kracht van het wat maakte van de Rapid Creek een viertje met een normale breedte van 6 meter, een kolkende stroo die op enkele plaatsen 157 met breed was. Het water bereikte hoogte van 3 meter in de westel wijken van de stad, het zwaarst troffen deel waar alle 400 caravsL^ op een camping werden weggevaa^ Honderden mensen klommen in men of vluchtten op de daken in wachting van reddingboten en 1 leden van de nationale garde slo; zich bij soldaten, politie, brandw en vrijwilligers aan om zoveel gelijk te redden. Volgens deskun"( gen gebeurt het waarschijnl slechts een keer in de honderd Ji™ dat de combinatie van stortreg. en een van de Black Hills neerl mende watermassa zich voorde ini lijk egee Ter NEW YORK (AFP, Reuter) Kevin Buckley die vier Jaar Vietnam is geweest voor "Ne week", zegt in het jongste numi TT, van dit tijdschrif t dat moge u wel 5.000 Vietnamese burgers d in 1 Amerikaans vuur zijn gedood tijd de pacificatiecampagne die in 1 onder de codenaam "Speedy I:, press" in de Mekong-delta is 1 voerd. ,leni wore echo en d w lezui ra cl if Is de opdr CAIRO (Reuter) Libië is be reid elke Arabier die zich vrijwil lig bij de Palestijnse guerrillabe weging wil voegen op te leiden en een militaire uitrusting te ge ven. Dit heeft president van Libië, Moeammar Gaddafi gisteren ge zegd ter gelegenheid van het feit dat de in zijn land gevestigde luchtmachtbasis Wheelus twee jaar geleden door de Amerikanen werd ontruimd. Gaddafi sprak tot een op de ba sis verzamelde menigte en zei ver der dat honderden Libiërs binnen en buiten Israël aan de kant van het Palestijnse verzet strijden. Het staatshoofd onthulde voorts dat Libië de Ierse "revolutionai ren" wapens heeft verschaft. "We steunen de Ierse Revolutionairen die in Engeland vechten. We heb ben sterke banden met deze revo lutionairen aan wie we wapens hebben verstrekt", aldus Kolonel Gaddafi. We hebben de Ierse revolutio nairen wapenen gegeven, niet om onschuldige kinderen te doden, maar voor de bevrijding van een volk in slavernij, aldus Gaddafi, die verder zei dat "de Arabische natie Engeland in zijn eigen huis bevecht" en dat Engeland "een hoge prijs zal betalen wegens zijn verraad aan verdragen en belof ten". Gaddafi naastte vorig Jaar eigendommen van de Britse petro leum maatschappij BP omdat En geland naar zyn mening Perzië had geholpen drie Arabische eilanden in de Perzische Golf te bezetten. Gaddafi sprak voorts de steun van Libië uit voor de strijd van de zwarte beweging in Amerika. "We staan aan de kant van 25 miljoen zwarte Amerikaanse mo hammedanen, die onder racisme lijden", zei de president. Kolonel Gaddafi verklaarde dat als de door Israël in Juni 1967 be zette Arabische gebieden tegen het eind van dit Jaar niet bevrijd zouden zijn Libië zelf "de verant woordelijkheid voor een oorlog" op zich zou nemen. Herdenking De Amerikaanse en de Britse ambassadeur verlieten de herden king in Tripoli voortijdig. De Amerikaan voelde zich I digd toen president Gaddafi waagde van ontberingen die bevolking had moeten doors toen Amerika vliegbases in land had en van misdaden door Amerikaanse milit-afdf werden gepleegd. De Brit ve het podium toen Gaddafi zei Engeland Palestina aan de Jo had gegeven en de Arabische den veel ongeluk had gebracht. cerk te nei een a

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4