Leidse Buitenschool in Katwijk bestaat 50 jaar agenda Leidse fabrikant DJ. f de Koster schonk in 1922 villa met 1,5 hectare duinterrein Noordwijkerhouter ernstig gewond bij botsing in Alphen ZATERDAG 10 JUNI LEIDEN/KATWIJK De Leidse Buitenschool bestaat vijftig jaar. Een onderwijsinrichting die mag worden gerekend onder de negen verschillende vormen van buitengewoon onderwijs die Lei den telt. De school is al een halve eeuw lang gevestigd op één van de mooste plekjes in het hart van Katwijk Het beboste duingebied vlak bij 't raadhuis en begrensd september de dag waarop bur gemeester mr. dr. Schokking in 1922 de school opende worden gevierd. Voor de 84 kinderen, die de school nu telt, is het deze week al feest geweest met aller lei spelen in en buiten de school en met een bezoek aan het Haar lemse poppentheater. Door Cees Combee Foto» Van Duijn De Leidse Buitenschool kreeg ge stalte door een unieke geste van de Leidse meelfabrikant D. J. J de Koster. Deze schonk bij notariële acte van 18 augustus 1922 zijn rian te witte villa „Duinlust" aan de Zee weg met het daarbij behorende duin terrein van ongeveer anderhalve ha aan de Vereniging Herstellingsoord „De Leidsche Buitenschool". In de schenkingsacte stond voorts, dat er „niets van vergeven of verbouwd", mocht worden. De eerste kinderen kwamen reeds 18 juli naar Katwijk en van 4 september af werd er ge regeld onderwijs gegeven. Het doel van de vereniging was de door t.b.c bedreigde kinderen uit Leiden een zo goed mogelijke verzorging te ge ven. Veel veranderd Er is sinds 1922 wel wat veranderd op het gebied van verzorging van ziekelijke kinderen. Waren het eerst t.b.c.-patiëntjes, die daar in Kat wijk genezing zochten en tegelijk aangepast onderwijs ontvingen thans zijn het kinderen die op medische in dicatie een plaats op de school krij gen. Vroeger werden zij opgenomen door tussenkomst van de consulta tiebureaus en nu op advies van spe cialisten. Het zijn veelal jongeren met aanleg voor astma of bronchitus en die daardoor bijzondere zorg nodig hebben, welke men thuis, heel moei- ijk kan geven. Hoofd van de Leidse Buitenschool is sinds 1964 de heer H Tibben «56), die als trouwe medewerkers(sters) vijf onderwijskrachten heeft en vijf leden van de huishoudelijke en ver zorgende dienst. Hij vertelt over vroeger en nu: "Vroeger was er een internaat aan de school verbonden. Toen ik hier kwam waren er nog twaalf leerlingen intern, waarvoor vier verzorgsters in dienst waren. Een kostbare zaak. Dat is nu ver leden tijd. De school telt 84 leerlin gen. waarvan er 65 afkomstig zijn uit Leiden en de overigen uit Katwijk. Oegstgeest en Wassenaar. De Leid se kinderen worden iedere morgen met een speciale N.Z.H.-bus ge bracht en gehaald. Deze maakt daar voor een hele rondrit door de Sleutel stad. De anderen komen gewoon met de lijndiensten of worden door de ouders gebracht en weer gehaald. Toen er in het begin voornamelijk t.b.c.-patiëntjes werden verpleegd, kwam het erop aan hoeveel uur er buiten les werd gegeven Dat staat allemaal nauwkeurig in de verslagen. Van het vroege voorjaar tot in ok tober. Dan was het wel eens zo koud, dat niet alleen de Jassen aan waren gedaan, maar ook dat de voeten wer den gestoken in voetenzakken en dat de leerlingen wanten aan hadden. Als parool gold toen. t.b.c. moet Je met kou genezen". Wanneer we de vergeelde stuk ken doorbladeren blijkt, dat de I Leidse Buitenschool door de jaren heen in een grote behoefte voorzag. I Er waren er toen meerderen in ons I land. Nu zijn er nog twintig, die al lemaal dateren uit de twintiger ja ren. Werd er eerst lesgegeven in de I villa "Duinlust" in 1928 al werd de drieklassige school aan de Duinoord- I weg geopend waardoo: de opnemings capaciteit 74 leerlingen werd. Na de oorlog kwam men tot de conclusie, dat deze school niet meer voldeed aan de gewijzigde inzichten met be trekking tot het onderwijs. In over leg met het gemeentebestuur werd besloten, dat er in twee fasen een nieuwe school zou worden gebouwd De eerste twee en een half lokaal kwam in 1962 gereed en aan de tweede moet nog steeds worden be gonnen. Zeer tot teleurstelling van het bestuur van de Vereniging Her stellingsoord "De Leidsche Buiten school" en degenen die met het on derwijs en de verzorging zijn belast. Het is nu wel een beetje heel erg behelpen. Liefde en geduld Wie een bezoek aan de school brengt valt het direct op met noe- veel liefde en geduld het hoofd en de leerkrachten twee dames en drie heren proberen de kinderen I zoveel mogelijk kennis bij te brengen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige motorrijder uit Noordwij- kerhout is gisteren bij een botsing op het kruispunt Oranje Nassausin- gel van Boetselaerstraat-De Bil len ernstig gewond. De motorrijdei kreeg op dit kruispunt geen voor rang van een Alphense autobestuur der (44) en vloog tegen de rechter zijde van de auto. Hij werd daarbij en dat zij daarbij ook nog een be langrijke opvoedende taak hebben. Aan de huishoudelijke en verzorgen de dienst worden ook hoge eisen ge steld. Het is een hele opgave maal tijden te moeten klaarmaken voor rond de negentig personen. Die huis houdelijke dienst heeft een budget van ongeveer f 20 000 per jaar. Toch loopt alles gesmeerd. De jongeren vertoeven graag in Katwijk. Dat blijkt uit alles. Ook uit gesprekjes, die we op de speelplaats met ze hebben gehad. Ze blijven er vaak voor langere tijd. Van de huidige 84 leerlingen zijn er 66 drie jaar of korter op de buitenschool en 18 vier jaar en langer. Opne ming voor een korte periode is haast niet mogelijk, want de jeugd heeft maanden nodig om te acclimati seren. Voorts vergt de eigenlijke be handeling in overleg met de art sen een behoorlijk lange tijd en tenslotte vragen de bereikte resulta ten een zekere tijd van consolidatie. Het allermoeilijkste is het moment te bepalen, waarop de kinderen er voorgoed de school kunnen verlaten. Schoolhoofd Tibben tenslotte over de Leidse Buitenschool, die nu lang zamerhand zelfs het karakter van een streekschool begint te krijgen: „Ik hoop. dat de gemeente Kat wijk spoedig over financiële middelen kan beschikken om de tweede bouw fase van de nieuwe school te vol tooien. Het is hard nodig. We ont vangen wel subsidie onder andere van rijk, provincie en gemeente Lei den, doch dat bedrog is onvol doende om alle kosten te voldoen. Daarom ben ik genoodzaakt bij ie dere aanmelding met de ouders te overleggen of zij ook nog een finan cieel steentje kunnen bijdragen. Te meer daar hun kinderen, howel ze thuis zijn, toch niet delen in de kosten, omdat zij de maaltijden op school ontvangen. Voor het aller grootste deel althans. Gelukkig kun nen de ouders voor die vraag be grip opbrengen. Met z'n allen hopen Op 18 augustus 1922 schonk de Leidse meelfabrikant D. J. J. I de Koster de villa "Duinlust" aan de Zeeweg in Katwijk met ander halve hectare duinterrein aan de Vereniging Herstellingsoord „De I Leidsche Buitenschool" we, dat de school nog vele Jaren I dienstbaar mag en kan zijn in het belang van deze jeugd met medische afwijkingen, die niet zozeer van bui tenaf zichtbaar zijn. In die halve eeuw heeft deze bijzondere onder wijsinrichting voor die categorie on- I der onze jeugd al heel veel mogen en kunnen doen". OPHALEN VAN GROF VUIL MAANDAG Hoee Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan. dr. Lelylaan. Granaathof. Dia mantlaan, Onyxhof, Amethisthof. Smaragdlaan, Robijnstraat. Parel straat. Topaaslaan. Aquamarijn- taat, Bothastraat. H. Costerstraat. Morskade, Rhijnhofweg, Agaath- laan. Saffierstraat. Turkooislaan, Berylstraat, Carneoolstraat, Barn steenpad, Kristalstraat, Toermalijn- straat. Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan. Vondellaan, van Baerlestraat, Jacob Catslaan. Gerard Brandstraat, Coornhertstraat, C. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, R. Visscherstraat, Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijkstraat. Stuw- straat, Sluisstraat. Duikerstraat, 1 Damlaan. Haagsestraatweg. DINSDAG Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Station), j Kamerlingh Onnesplein, de Sitter- l laan. v. d. Waalsstraat. Buys Bal lotstraat. Hugo de Vriesstraat, Kap- teynstraat. v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat. Lorentzkade, Zee manlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozeboomstraat. M. Treublaan, Stieltjensstraat, Fran- chimontlaan, v. d. Hoevenstraat. Kanaalweg «van v. Vollenhovenplein i tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuy- zenlaan. Beyerincklaan, Temminck- straat, Suringarstraat. Burggraven- laan. Asserstraat, Scholtenstraat, Moddermanstraat, Oppeniheimstraat. DONDERDAG Havenplein. Haarlemmerstraat van Haven tot Mare), Donkersteeg. Kui- persteeg, Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat, Koestraat. Lege Werfstraat, Bouwe- louwensteeg. Duizendraadsteeg, Van der Werfstraat. Meermanshof, Druc- kerstraat. Maredorpsedwarsstraat, Grevenstraat. Voldersgracht. Noord en Zuid Rundersteeg. Janvossen- steeg, Koddesteeg, Clarasteeg. Oude Singel «van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest «van Havenplein tot Ma re). Lange Zandstraat, Volmolen gracht, Oostdwarsgracht. Koolstraat, Emmastraat, Baatstraat, j Haarlemmerstraat van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg, Prinsessekade. Turfmarkt. Steen straat, Beestenmarkt. Nwe. Beesten markt. Kort Galgewater. Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en 2e Binnevestgracht, St. Aag- 1 tenstraat, Lammermarkt. Markt- steeg. Lange Scheistraat, Nieuwe Mare. Oude Singel (van Mare tot Turfmarktbrug), Fokkestraat. Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrou- wenkerkkoorsteeg, Dolhuissteeg, Si- onshof. St. Ursulasteeg, Caecilia- straat. Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Spij- kerboorsteeg. Vestwal, 3e Binnen vestgracht. Reineveststeeg, Lange- gracht, Vredehof. Houtmarkt, Noor- i derstraat, Hendrikstraat. VRIJDAG ZATERDAG Scarabee (Pieterskerkchoorsteeg Diederik van Zuylen (gitaar en jo) 8 uur nam. Huizen Buitenzorg (Hoge Rijt 316) Markt voor liefdadig doel ea treden van drumband bestaande geestelijk gehandicapten 15 uuri Kreatief Sentrum Breestraat uur nam.1 uur 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit Twen (voor kamerbewoners en alleenn den) 912 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) te it voor kamerbewoners staanden 8 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) h Jeugdschaaksocletelt 25.30 uur j Wassenaarsewee 25 Oncnino Scarabee (Pieterskerkchoorstee» Diederik van Zuylen (Gitaar en Jo) 8 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestr 66) 7 Zijlsingel 2 Evangeliecentrum evang. J Zijlstra 10 uur voorm. Middelweg 19c Poppentheater J Rijnlandslyceum (Apollolaan 1| meente voor oorspronkelijk ch« dom. afd. Oegstgeest Spr. evang d. Brugge 7.30 uur nam Leiderdorp Wllhelminastraat lfli spreksavond Bah'l 8.15 uur nam. Hogewoerd 175 Jehova getulgei uur nam. Vestestraat 39 Jehova getuigen uur voorm. en 3 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel) kamerbewoners en alleenstaande Oegstgeest (Geversstraat 65) telt voor kamerbewoners staanden 11 uur voorm.-2 i 8-12 uur nam Oude Rijn 3 Pinkstergemeente dhr. J. Eikerbout 3 uur neur MAANDAG Steenschuur 4 ruilavond Leidse zegelvrienden 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg 10) amateurfotografenvereniging 8 u» Stadhuis (Kamer 503) Spreekui burgerlijk pensioenfonds 2.30-4.3 Oude Singel 26 Informatie-avon ha'i 8 uur nam. Zaal Bevrijdingskerk Jaar dering Leidsche Kunstkring voor Stadhuis Gemeenteraad 7.30 DINSDAG Stadhuis Werkgroep verkeen Stadhuis Werkgroep leefbaarhe stadsverfraaiing 8 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum evang. J. Zijlstra 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwi, kamerbewoners en alleenstaand! 12 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) den sociëteit 2-4 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavom ha l 8.15 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr, gratiecentrale 7-8 uur nam. Hooigracht 38 Spreekuur Stic huisvesting werkende Jongeren Gew. Arbeidsbureau Spreekuui f vrouw-maatschappij over pari 1 werk 9.30-10.30 uur voorm. I Drijftstraat 49 (Morskwartier) uur sociale raadsvrouw 10.30-11, voorm. Breestraat 19 sociëteit voor ge .capten 2-5 uur nam. Mytylschool (gymzaal) bijeei q. 1 bewoners Vogelwijk, bespreking 6e buurtactlviteiten 8 uur nam. t Stadhuis (kamer 204) Adviesci ;e isle Huisvestingsvraagstuk 4 uu Oud-Poelgeest Milieudag voor 9.30 uur voorm. Leiden heeft een "muur" ge kregen, waarop inwoners hun I hart kunnen luchten. Een klaag- I muur dus, maar ook een ideeën- i muur. De muur is een integrerend onderdeel van de permanente ex- j positieruimte, waarover het ge meentelijk bureau voorlichting de beschikking heeft gekregen. De referendarissen-fietsenstalling is omgetoverd in een sfeervolle ruimte om actuele onderwerpen aan te snijden. Om te beginnen is dat in grote mate de binnen stad. Een deel van de binnen- J stads expositie is hier onderge- bracht, aangevuld met ideeën en werkstukken uit de bevolking, o.a. j het in deze krant uitvoerig om- schreven plan van „Springteam" j met het Stadhuisplein. Het is de I moeite waard om de gang naar j het Stadhuisplein te maken j voorlopig alleen op woensdagmid- 1 I dag en donderdagavond en tal van bij de gemeentelijke proble- 1 matiek betrokkenen hebben dat gisteravond al gedaan tijdens een doorlopende opening. Het is de bedoeling van de gemeentelijke I voorlichters, dat u niet alleen kijkt, maar vooral meedenkt en -doet. Die muur moet bestaan uit 1 bouwstenen van de bevolking. (Foto Holvast) Hoofd van de Leidse Buiten school H. Tibben, die van 1964 af aan de school is verbonden en daarvoor onder meer dertien jaar leraar was aan de Haarlemse Buitenschool. Hij beschikt ook over het diploma ziekenverpleger, hetgeen van grootbelang blijkt te zijn. omdat er aan deze school niet. zoals bijvoorbeeld in Rotter dam en Den Haag, een verpleeg ster is verbonden. Parkeerhavens in Benthuizen BENTHUIZEN De bewoners van de Ds Janszenstraat zullen tegen j net bestemmingsplan ..Zuidpolder" I geen bezwaren maken op voorwaarde, j dat in deze straat aan de zuidzijde I vier vakken van twee parkeerhavens en aan de westzijde maximaal vier 1 parkeerhavens voorzien van groen stroken worden aangebracht. Op verzoek van enkele rtadsleden komt de raad a.s. maandagavond in extra vergadering bijeen om hierover een beslissing te nemen. ZOETERWOUDE Ook de openbare basisschool in Zoeter woude houdt morgen van 3—4 uur open huis en niet alleen de kleuler- IsohooL van de motor geslingerd en bleef ernstig gewond op het asfalt liggen De motor vloog onmiddelljk na de botsing in brand, terwijl de auto de verkeersgeleider in De Bijlen opreed en daar tot stilstand kwam. Passerende automobilisten sleepten de gewonde motorrijder onmiddellijk uit de omgeving van de branden de motor, terwijl anderen met brand- blusapparaten nog voor de politie tei plaatste verscheen de brandende mo tor blusten. Dokter Pilon verleende 1 de motorrijder, die een gebroken lin- kerbovenbeen, een gebroken linker arm een hersenschudding en hoofd j wonden had opgelopen, de eerste hulp en liet hem overbrengen naai j het ziekenhuis Rijnoord. De Alphe- naar was licht gewond. Het motor rijwiel werd vrijwel vernield en de auto zwaar beschadigd. Van Vollenhovenkade en -plein: Snouck Hurgronjestraat. Huizinga- straat, Uhlenbeckkade, Colebrander- straat, Meyerskade, Duyvendak- straat, Kanaalweg (van Hoge Rijn dijk tot Van Vollenhovenplein), Rijndijkstraat. Kanaalstraat, Dozy- straat, de Goejestraat, Cosijnstraat. Hartmanstraat, Roomburgerlaan. Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug Catharinastraat, Rijnstroomstraat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijn- vreugd), Rhijnvreugd, Bruggestraat, Besjeslaan. Park „Die Ley the", Roomburgerweg, Aarstraat, Meer burgerkade en -straat, Gouwestraat, Amstelstraat, Leedestraat. Wiericke- straat, IJsselkade. Kasteelhof, Vlist- staat, Zaanstraat. Maasstraat. Mer- wedestraat. Drechtstraat, Linge- straat. Spaamestraat, Lekstraat, Castellumweg. 4r Voetbal Voor de 35ste FC Den HaagADO jeugdvoetbaltoer- nooi zijn gisteravond in het Zuider park twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: groep A: FC Brugge Sparta 10; groep B: AjaxHaags Jeugdelftal 21. Doktersdiensten Leiden tot zaterdagmorgen tl zi raadplege men de eigen huis daarna tot zondagnacht twaalf sluitend voor spoedgevallen de d telefoon 22822 Oegstgeest dr. J. B. Hugenho lianalaan 25. tel. 50605 (wijkr Laman. Lljtweg 1. tel 54500). Warmond dr. F. Walenkamp, straat 45. tel. 2220 (wijkzuster kers. Herenweg 77. tel 2250. I Voorschoten dr. A. Tromp. B '&l Ghentlaan 5. tel. 44697 (wijkvei f I Gezondheidscentrum, Wijn 2>- Leiderdorp dr. F Kemme. Gai 2 tel. 44898 (wijkzuster R. v Burggravenlaan 190 Lelden, 33773). Apothekers De avond-, nacht- en zond! wordt waargenomen door de apotheek. Lammenschansweg Breest Smalle-nburg. Loevesteli I derdorp en Apotheek Oegstgee helminapark 8. iOS-dienst SOS-Telefonische HulpdM (01710)-25202 Vooi aiie die I lifkheden verk»reD berelkb» I werkdae van acht uur vm doorlopend In net wt I d w z van vrilaag acht uur I maandag acht uur vjn Gezinsverzorging Aanvragen nulp oejaarden durig zieken en gezlnsverzorg singel 8. tel 24800. 910 ui' Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtshulp. Werkdagen (beh.l 913 uur; zaterdag 1012 i derdag ook van 1922 uu Leidse Volkshuis. Apotheken Paaltjes in Ververstraat LEIDEN Gistermiddag heeft de gemeente paaltjes gezet ter afsluting I van de Venerstraat, een voorlopige oplossing in aansluiting op de opbre king van de straat door de bewoners. De bewoners willen van hun straat een speelstraat maken. Bureau levens- en gezinsvragen LEIDEN Het algemeen bureau voor levens- en gezinsvragen is ver huisd naar Rijnsburgerweg 163. Het bureau ressorteert onder Stichting Algemeen Bureau voor Levens- en Gezinsvragen, die in april 1971 tot stand kwam als samenwerkingsver band van het Katholiek Bureau voo* Levens- en Ge zinsmoeilijkheden het Bureau voor Levens- en Gezins vragen op humanistische grondslag en de Protestantse Stichting voor verantwoorde gezinsvorming. In het afgelopen jaar werden de werkzaamheden van het algemeen bureau, bij gebrek aan voldoende ruimte, verspreid over twee adres sen uitgevoerd, n.l. Zoeterwoudse singel 106 en Steenschuur 19. De nieuwe hulsvesting op één adres aan de Rijnsburgerweg betekent een aanzienlijke vooruitgang zowel voor de staf van het bureau als voor de bezoekers Tegelijk met de ingebruikneming van de nieuwe accommodatie is een folder verschenen, waarin het .verk van het bureau nader wordt toege licht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2