Met laser opereren „om een hoekje" PIONIER ep\ ries-kijkje in de Teld der atomen QUASAR-STUDIE VIA „GEKOPPELDE" AARDSE EN KOSMISCHE TELESCOPEN op maat JUNI 1972 Wetenschap en technologie door P. Bok De fysici Günther Nath en Georg Schindler van de technische hoge school te München ziln er in ge slaagd, een buigzame buis te ver vaardigen waardoor men met be hulp van een laser-straal operaties "om een hoekje" kan uitvoeren. Dit is niet alleen voor de medische techniek van belang, maar het sy steem kan ook worden gebruikt voor industriële doeleinden, b.v. het snijden van staal, het boren van gaten in hard materiaal e.d. op punten, die moeilijk voor traditio nele technieken bereikbaar zijn. Het systeem is een verdere vervolmaking van eerder bekende methoden maar het schept wel unieke nieuwe moge lijkheden. Enerzijds werd de laserstraal reeds medisch-operatief gebruikt. Men brandde er moedervlekken, wratten en huidgezwellen mee uit en ook anderszins kon de straal min of meer oppervlakkig van nut zijn. Maar het lukte niet erg om het "messcherpe" maar in principe rechtlijnig verlopende licht om te buigen. Systemen van starre buizen en spiegels bleken niet te voldoen voor inwendige operaties, en waren zeker minder effectief dan de men selijke hand met het operatie mesZelfs met behulp van ui terst dunne (0.05 mm) glasvezels kon men niet bevredigend voor de geleiding van laserstralen in bochten zorgen. De verstrooiing was te groot, waardoor de intensiteit van de straal afbreuk werd gedaan en daarmee het effect verminderde. De onderzoekers in München heb ben er nu wat op gevonden. Hun "operatie-kanon", dat soepel is als een dunne rubberslag en zonder meer de straal langs bochten leidt, verliest op redelijke afstand slechts 20 procent energie door verstrooiing en invangen. De buis verdraagt zonder beschadiging continue straalgeleiding van 200-watt-lasers en ook pulserende laserstralen met een frequentie van 5000 maal per seconde op een vermogen van 100 kilowatt. De lichtgeleider werd vervaardigd met behulp van op glas gelijkend zeer sterk materiaal dat zo goed als geen verontreiniging vertoont. De laser-scalpel werd reeds met succes toegepast bij lever-operaties op honden. Men verwacht er ook heil van bij de behandeling van maag kwalen en bij tandbehandelingen. De op 10 maart in Amerika gelanceerde ruimtesonde Pionier-10 naar Jupiter is onlangs de baan van de planeet Mars ge passeerd. Die reis van 248 miljoen kilometer werd binnen drie maanden afgelegd. Sondes naar Mars deden er tot dusver onge veer 7 maanden over. De snelheid van de Pionier is dan ook groter dan van enig voorgaand ruimtevoertuig. Zij bedraagt thans 108.000 km per uur. In totaal moet de Pionier 992 miljoen km afleggen voordat de omgeving van Jupiter wordt bereikt. Zonder beschadiging is de Pionier de gordel van kleine metorie- ten gepasseerd binnen de Marsbaan, waardoor Mars-sondes in het verleden vaak beschadigd werden. Binnenkort gaat de sonde gedu rende enige maanden door de planetoidengordel. maar men ver wacht geen moeilijkheden. en een gewicht van 27 ton heeft deze ruwe vervaardigd wordt van een nieuw materiaal en de grootste van drie telescopen van het Max astronomie in Heidelberg. De lens wordt ge- *or - materiaal "zeroduur". Door dit materiaal kleiner gemaakt worden dan van het traditionele tevens een warmte-uitzettingscoëfficiënt ul. Tot dusver zijn de grootste telescooplenzen die van Mount Palomar (5 meter) en de meter) Met een gewone optische micros coop kan men geen atomen waar nemen. De uiterste grens van opti sche waarneming wordt bepaald door de golflengte van het zichtbare licht: enige duizenden Angstroms. Een Angstrom is een tienmiljardste millimeter. De grootte van atomen is ongeveer één Angström. Gelukkig bleek de Griekse wijsgeer Democritus drieëntwintig eeuwen geleden ongelijk te hebben toen hij op filosofische gronden tot de con clusie kwam, dat alle materie sa mengesteld was uit "ondeelbare" zeer kleine elementjes, letterlijk "atomen". De atomen bleken later samengestelde objecten te zijn, waarvan de veel kleinere elektronen belangrijke bouwstenen zijn. Dit zijn negatief geladen elementaire deeltjes of (naar moderne in zichten) energie-pakketjes. Doordat deze deeltjes een veel kleinere "golf lengte" hebben (afhankelijk van hun snelheid) dan de fotonen van het zichtbare licht, kan men er veel kleinere objecten mee waarnemen Elektronen-microscopen werken met elektronenbundels in plaats van lichtbundels, die niet door glazen lenzen worden gevoerd maar door magnetische lenzen, mogelijk door dat elektronen elektrisch negatief geladen zijn. De techniek van magnetische lenzen heeft helaas ook technische beper kingen, zodat slechts onder heel be paalde omstandigheden vrij vage opnamen gemaakt kunnen worden van slechts enkele heel bepaalde atomen. Siemens heeft nu een elektronen microscoop in ontwikkeling (zie foto, die deze bezwaren ondervangt en veel gedetailleerder foto's van alle mogelijke atomen kan vervaar digen. In dit systeem wordt gebruik gemaakt van lenzen, waarin het magnetisch veld wordt opgewekt door stroom via een ring met vloei baar helium waarin supra-geleiding optreedt bij een temperatuur dicht bij het absolute nulpunt, dat is on geveer 273 graad Celsius onder het vriespunt van water bij 1 atmosfeer. Deze methode maakt het naar het zich laat aanzien, mogelijk om het scheidend vermogen van de elektro nenmicroscopen met een factor tien te vergroten. Een bijkomend voordeel is het aan zienlijk geringere gewicht. Een con ventioneel ferro-magnetisch systeem in een hoogwaardige elektronen-mi croscoop met één straal-spanning van meer dan één miljoen volt weegt twee ton, terwijl de supra-ge- leidende uitvoering inclusief de be nodigde koelinstallatie slechts 20 kg zou wegen dat is slechts één pro cent van het gewicht van de con ventionele uitvoering. Een ander systeem om het effectief scheidend vermogen van elektro nen-microscopen op te voeren wordt in Engeland ontwikkeld door de AEI Scientific Apparatus, een doch termaatschappij van de GEC-Elliott Grou^. Deze werkt aan een "scan ning-systeem", waarbij een object Obv een groot molecuul) afgetast wordt door een zeer nauwe elektro nenbundel, vergelijkbaar met het aftastangsssysteem voor onze huis kamer-televisie. Ook hiermee hoopt men vrijwel alle atomen zichtbaar te kunnen maken. Deze instrumen ten zouden echter bijzonder kost baar worden: minstens een half miljoen per exemplaar. Niettemin heeft de British Medical Research Council al een exemplaar besteld speciaal voor werk op het terrein van de moleculaire biologie en in het bijzonder de studie van het DNA. Het systeem is ontworpen door prof. Albert V. Crew, een En gelsman die thans in Amerika woont. Dit is de "diepvries-mi croscoop". die bij Siemens in ontwikkeling is. In het midden de eigenlijke microscoop an daaromheen de benodigde ap- oaratuur voor de regulatie van de eléktronenstroom en de koeling. Russische en Amerikaanse geleerden treffen onofficieel voorbereidingen voor een gezamenlijk astronomisch experient met behulp van de ruimte-technologie. Het doel is, het gelijktijdig observeren van objecten in de kosmos door middel van twee ver van elkaar verwijderde radio-te lescopen, namelijk één op aarde en één in een ruimtevoertuig. Op zeer bescheiden schaal en in andere uit voering is iets dergelijks al eens ge daan door de bemanning van de Apollo15 met behulp van normale fotografische apparatuur tijdens hun maanvlucht en tegelijkertijd door radio-telescopen op aarde, o.m. de radio-synthesetelescoop in Wes- terbork in Drente onder leiding van Leidse astronomen. Indien het geza menlijke Russisch-Amerikaanse pro ject officiële goedkeuring en status krijgt, zal het binnen twee tot vijf jaar kunnen worden uitgevoerd. Zeer simpel gezegd wordt het "scheidend vermogen" (het vermo gen om dicht bij elkaar liggende punten afzonderlijk waar te nemen vergroot naarmate de spiegel, lens of antenne van de telescoop een groter diameter heeft. Met allerlei foefjes kan men dit scheidend ver mogen opvoeren zonder tot al te gi gantische en technisch niet uitvoer bare constructies te komen. Dit geldt in het bijzonder de radio- astronomie. Een voorbeeld hiervan is de reeds genoemde radio-stynthe- se-telescoop van Westerbork, de grootste in zijn soort ter wereld, die bestaat uit een rij van betrekkelijk kleine antennes, met de aarde mee draaiend en mede daardoor funge rend als een enorme, slechts gedeel telijk "opgevulde" antenne. Russische en Aerikaanse geleerden werken thans samen aan de ont wikkeling van een interferometer, dwz iweer erg symplistisch) een sy steem van twee telescopen op enor me steeds wisselende afstand van elkaar waardoor na verloop van tijd waarnemingen van telkens één ob ject aan de sterrenhemel kunnen worden uitgevoerd alsof deze wer den gedaan door een gigantische radioantenne van tienduizenden ki lometers diameter. Er zijn al voorbereidende experi menten uitgevoerd met behulp van enkele op aarde staande telescopen, namelijk een Russische in de Krim en Amerikaanse in Green Bank in West Virginia en Westford in Mas sachusetts. De grootste afstand tus sen die telescopen bedroeg 10.000 ki lometer. Door hun vaste onderlinge positie konden deze telescopen ech ter niet bereiken, wat een flexibeler systeem van een aardse en kosmi sche antenne wel kan verwezenlij ken. terwijl in dat geval de onder linge afstand tot vele tienduizenden of zelfs honderdduizenden kilome ters vergroot kan worden. Het Amerikaans-Russische pro gramma zou in fasen worden uitge voerd. De eerste fase zou zijn het brengen van een telescoop in een baan om de aarde. Vervolgens zou er een in een baan om de maan kunnen worde gebracht, tenslotte moet er een veel dieper in de ruim te worden gestuurd. Een van de doelstellingen van het project is de studie van de quasars, die de wereld der sterrekundigen nog steeds voor raadsels stellen. Dit zijn objecten, die zich wonderlijk gedragen. Op grond van allerlei overwegingen moeten zij betrekke lijk klein zijn, maar zij stralen een onvoorstelbaar grote hoeveelheid energie uit. De sterkte van de op aarde opgevangen hoeveelheid is daarom vooral verwonderlijk, omdat zij zich op grond van hun "rood verschuiving" (het dopplereffect van alle van het Melkwegstelsel wegvlie dende extra-galactische kosmische objecten) op zeer grote afstand zouden moeten bevinden, zo tussen de 10 en 15 miljard lichtjaren. Men is het over die afstand en over de aard van de quasars nog altijd niet eens, maar zij zouden samen met de nog recenter ontdekte pulsars wel eens de sleutel tot de fundamentele problemen omtrent aard, ontstaan en geschiedenis van het heelal en de sterren kunnen behelzen. ehele wereld on tel- fltuurkundigen zich kken betr effen - atomen en de waaruit alle ouwel, is de belang- atoom als geheel die uit atomen geenszins ver uit zuiver we- mnt is die be- "gedaante" van belang, ook voor praktische doeleinden, b.v. voor in dustriële processen en voor molecu- lair-biologische onderzoekingen. Een van de hulpmiddelen, die we tenschappelijke onderzoekers ten dienste staan, is de microscoop. Maar zelfs de modernste versie daarvan, de elektronenmicroscoop, voldoet niet meer aan de eisen van de onderzoekers, die op "atomair" niveau in actie zijn. Er zijn thans enkele verbeterde uitvoeringen in de maak, die veel beloften inhouden. lassing van genetische technieken kan men "vis op en, hetgeen op langere termijn grote beloften inhoudt i wikkeling van vissers-bedrijven. Tijdens een onlangs in Engeland gehouden internationale conferentie over werd gewezen op de belangrijke voordelen van gene- opzichten gelijk en constant gemaakte vissoorten, je technieken komen overeen met wat b.v. in de land- veeteelt al heel lang toegepaste methoden zijn. Door kruising van kippen met bepaalde capaciteiten, b.v. erproduktie, heeft men grote economische voordelen eiken. De genetische "manipulatie" van granen en .1 el soorten opgeleverd, die veel en grote korrels leveren 1 tante kwaliteit in aren die alle tegelijk oogstrijp zijn. gen zijn koeientypen gefokt met bepaalde eigen- v. een rijke melk- of grote vleesproduktie. In de zijn door kruisingen ontelbare sierbloemen in het ïenten in Lowestoft (Engeland) wordt, na uiterst en en kruisen, thans reeds vis geproduceerd met een geboortecijfer, waarvan de overige eigenschappen ,n gewicht van de volwassen vis evenals de voedsel- exemplaar tot exemplaar^ uitermate constant zijn. illedig beheerste kweeksystemen lijken de enige te en duur economische rendabel zijn en mogelijkheden oduktieverhoging. Bij uniforme visproduktie zijn de n kosten van deze produktie nauwkeurig te calculeren. 3 ding van de eigenschappen van de gekweekte soort n daartoe ingericht viswater hetgeen automatische industrieel bereid voedsel in nauwkeurig bepaalde mogelijk maakt. Andere systemen zoals het uitzetten de oceanen of het on geselecteerd kweken in vis- veel hogere kosten en verspilling van voedsel met jjflvis-kwekerijen zal in de toekomst steeds groter wor- worden de kosten van de traditionele visvangst i de loonkosten en investeringen in de vloot voor de steeds hoger en anderzijds zal de zee-visserij heel geregeld worden door een quota-beleid van de linale overheden of op grond van internationale over- lit laatste wordt steeds noodzakelijker met het oog de van jaar tot jaar ernstiger bedreigde visstand. uilen steeds moeilijker worden en binnen vijftien Ie aanvoer van tong, tarbot, heilbot en ook haring le, unnen worden verhoogd, hoewel de vraag zal blijven ii{ e toeneming van de bevolking en de noodzakelijke n de voedselvoorziening (speciaal op het gebied van groot deel van de wereld. 5 experimentele technieken voor selectieve vis-kweek grote perspectieven voor exporbindustrieën in r? nden aangezien de behandeling van de "geoogste" vis aanzienlijk minder technologische problemen van de traditionele visvangst.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17