Als 'journalist' verdient Cruijff ook goed eeds een maker *rge Best ndert mening Moulijn bondsridder Cruijff scoort voor het „sterrenelftal" Slechts één zege in Oostende Gevoelige nederlaag voor draverpikeurs Staartjes en Imhoff verspelen hun kansen op eerste plaatsen ierpao 10 JUNI 1972 Uitdrukkingen als: „Men zegt dat", „de geruchten willen", „naar het schijnt", zullen in het navolgende enige keren opduiken, vrees ik. Het gaat namelijk over de betaling van prof. voetballers in ruil voor in terviews of voor stukjes die de schijn wekken door hen zelf ge schreven te zijn, maar die on danks de handtekening eron der, en de ik-vorm waarin zij geschreven zijn, in werkelijk heid een soort verkapte inter views zijn. En dan spreek ik nog maar van de gunstigste Door Nico Scheepmaker Ik zelf heb overigens nooit te klagen gehad, ik heb enkele jaren geleden pagina-grote in terviews gemaakt met Johan Cruijff, Piet Keizer, Georg ;sler, Leo Horn, Gert Bals en anderen zonder dat iemand ooit gerept heeft over betaling. Ook ik zelf niet, want ik kreeg mijn honorarium automatisch gegireerd door Vrij Nederland, dat was nooit een probleem. Toch voelde ik het kennelijk zelf wel als een probleem, want als een soort bedankje voor de moeite en de beschikbaar ge stelde tijd nam ik meestal een boek mee dat ik ten geschen ke gaf. Als interviewer doe Je natuurlijk het meeste werk, maar daar staat tegenover dat je toch op iemands tijd beslag legt. En er komt op een gege ven moment een punt, waarop het rendement voor de geïnter viewde (hij komt weer eens in de krant, hij heeft een goed gesprek met iemand die ver stand van voetbal heeft, zijn dubbelgebakken spiegelei wordt betaald) niet meer opweegt tegen de verloren gegane tijd. Als, bijvoorbeeld, een verslag geefster van de Libelle Johan Cruijff komt interviewen in zijn huis in Vinkeveent maakt die publiciteit hem niet be roemder of waardevoller voor PC Barcelona. Het goede ge sprek over voetbal zal ook wel tegenvallen, en Danny bakt zelf het ei dat genuttigd moet worden. Een onkostenvergoe ding lijkt dan niet onredelijk, bovendien kan je je als vedet te afvragen of het nodig is dat een commerciële instelling de omzet van een blad vergroot door triomfantelijk aan te kon digen dat zij Johan Cruijff heeft geïnterviewd. Je kan er als vedette natuur lijk van uit gaan, dat de in terviewer ook zijn werk moet doen, en dat hij ook nooit geld gevraagd heeft voor interviews toen de betreffende vedette nog geen vedette was en wat extra publiciteit best kon gebruiken. Vooral in het buitenland schijnt het nog wel eens voor te komen dat beeldende kunstenaars aan de recensent een bijdrage leve ren in zijn onderhoudskosten, mits hij lovend over een ten toonstelling schrijf tl Aanko mende profvoetballers in Neder land hebben mij nooit een der gelijk vererend voorstel gedaan, dus je kan je afvragen of dat niet opweegt tgen het feit dat zij die pbublic'teit nu minder nodig hebben dan de kranten en weekbladen. Maar goed, zo werkt zo'tn systeem nu eenmaal niet bij voetbal, en daarom zou het mij niet verbazen als Piet Keizer, publiciteitsschuw als hij is, een onkostenvergoe ding of een vergoeding voor het gebruiken van zijn goede naam heetf gehad toen hij Frits Ba rend toestond hem voor Vrij Nederland te interviewen. Vra gen in die richting aan Frits Ba rend en hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse brachten geen licht in de zaak. Rinus „wist van niks", en Frits „zou het ook niet willen weten, als het zo was," omdat hij het altijd onzin heeft gevonden de spe lers voor een interview te beta len. „Bij radio Veronica hebben wij er ook nooit voor betaald". „U weet het dus, officieel heeft Piet Keizer er niets voor gehad. En gezien het feit dat hij wei gerde te antwoorden op zo'n simpele vraag of hij het leuk zou vinden als zijn zoontjes ook profvoetballer werden („volgen de vraag: je zit hier omdat ik voetballer ben, en niet omdat ik vader ben"), zal de onkosten vergoeding, als die er was, wel aan de lage kant zijn geweest. Behalve het betaalde inter view heb je ook nog de betaalde column. Johan Cruijff „schrijft" geregeld voor de Telegraaf, naar men zegt voor een vast Jaarsalaris van f 20.000,- Al tijd meegenomen Wie Johan kent weet, dat het onbenul en de nietszeggendheid die uit de ze kolommetjes opstijgen nooit van hem kunnen zijn, en dus wel van de Telegraaf-sportre dactie afkomstig moeten zijn. De inhoud ervan komt meestal tot Johan Cruijff is van alle markten thuis, als voetballer, stukjes-schrijver, maar ook als liedjes-zanger, waarvan deze (archief)foto. stand via een kort gesprekje dat de aanwezige Telegraaf-verslag gever na afloop van de wed strijd met Johan heeft. Maar ik heb me door insiders laten ver zekeren dat zo'n gesprekje soms helemaal achterwege blijft, zo dat de verslaggever maar even uit zijn blote hoofd bedenkt dat Johan „erg blij was met deze overwinning, omdat FC Utrecht altijd een lastige tegenstander is, vooral voor eigen publiek," en dat soort ongein. Het was geloof ik Rinus Israël die in een soort gelijke column, ook in de Tele graaf, de wedstrijd nabeschouw- de zonder ook maar even te rep pen over de waarschuwing die hij van de scheidsrechter had gekregen. De waarde van zo'n stukje houdt meestal dus op bij de wervingskracht van de naam, die er onder staat. Zo'n column op naam kan overigens best interessant zijn mits de naamgever iets te zeg gen heeft, en zijn opschrijver niet te lui is en schrijven kan. Johan Cruijff bewijst dat zelf in "10", en Leo Horn bewijst dat nu al enkele jaren in "Te- levizier". Leo Horn heeft altijd geloochend dat zijn artikelen, na de nodige ruggespraak met hem door Pierre Huyskens werden geschreven (bij diens afwezig heid trouwens ook wel door an deren, een lastig karwei, omdat je de stijl moet nabootsen van Huyskens, die de stijl van Horn nabootst), maar een verzame ling van zijn stukjes. "Mijn idee: AJax" wordt ingeleid door van Rooy, die niet verzuimt te melden dat Leo Horn veel dank verschuldigd is aan Pierre Huyskens, zijn trouwe eindre dacteur, wat een erg elegante manier is om te zeggen dat Huyskens de stukken in werke lijkheid schrijft. De stukken van Cruijff in "1— 0" onder de kop: "Johan Cruyff schrijft voor 1—0" (wat net zo fout is als: "Johan Cruijff schrijft voor 10"), worden ge schreven door Ruud Bonewit. Hij doet dat kennelijk serieus, praat eerst met Johan door welke onderwerpen zij dit keer onder de loep zullen nemen, en dan geeft Johan daar zijn mening over, die later in de ik- stijl worden uitgewerkt door Ruud Boneweit. 'Ts het waar wat men zegt, dat hij daar f 650 per stuk voor krijgt?" vraag ik aan Ruud Bonewit. "Dat is niet waar", zegt Bonewit. "Is het meer of minder?" vraag ik. "Dat zeg ik niet", zegt Bone wit. De geruchten willen, dat "1—0" in ieder geval minder betaalt dan de Telegraaf. Om misverstand te voorkomen voeg ik hier haastig aan toe dat ik het niemand misgun, als hij een bepaald bedrag voor iets kan ontvangen, ook al doet het op het eerste gezicht wat vreemd aan dat een Journalist voor werk dat hij doet, minder krijgt dan een voetballer voor andermans werk dat hij niet doet, terwijl de naam van de journalist niet vermeld wordt, en de naam van de voetballer wel. Ook is het wat curieus, dat ministers, bloemisten, direc teuren en ouden van dagen zich wel gratis laten interviewen, maar nou net voetballers niet. Helemaal juist is dat overigens niet. Er zijn ook wel artiesten die geld vragen voor een inter view. Toch heeft Bibeb, die al honderden belangrijke mensen voor Vrij Nederland heeft geïn terviewd, het nog nooit meege maakt dat iemand daar geld voor vroeg, al is haar in Enge land wel eens verteld dat Gra ham Greene, de schrijver, dat wel deed. Ze kon zich dat ook wel voorstellen. Want wat voor baat heeft zo'n man er nog bij, en bovendien: in de tijd dat het hem kost kan hij beter over zichzelf schrijven, dan weet hij zeker dat hij er een smak geld voor krijgt ijd tegen Uruguay eindigt met slaapmutsop: 0-0 ÏRDAM Coen Moulijn heeft voor 65.000 toeschou- n carrière als profvoetballer afgesloten. Onder zijn ng speelde Feyenoord gisteravond tegen het nationale jt a Uruguay. Het werd, helaas voor Feyenoord en de i stervoetballer, geen glanzende overwinning. De naarmate de tijd verstreek, op lager niveau kwam, onbeslist, zonder doelpunten zelfs. De aanvalslinies bij machte de kansen, die beide ploegen zich toch 0DJn te scheppen, te benutten. na afloop op de schouders van achtereenvolgens Dick Schneider, Joop v. Daele, Theo Laseroms en Rinus Israël voor een ereronde, samen met. de scheidende inter nationale scheidsrechter Lau van Ravens. Rotterdam en Feyenoord bereidden Moulijn een groots af scheid dat lang in de herinnering zal blijven. Dit in tegenstelling tot de ivedstrijd, die boeiend begon, doch met de slaapmuts op werd uitgespeeld. De Feyenoorders ble ken aan vakantie toe. Het was voorlopig hun laatste ka/rwei. Coen Moulijns afscheid, 's mid dags tijdens de zeer druk bezochte receptie besprenkeld met fris- en alcoholische dranken, werd in de avonduren tijdens de wedstrijd te- ging Moulijn, die de aistrijd door zeer actief ictis 58 keer aan de bal iu Ivuldig iverd bejubeld :en< ESTER De Noord- baller George Best is chten veranderd. Hij 'eer gaan voetballen, •ell. de manager b Manchester Uni- gisteren verklaard. mij verzocht weer te De directie en ik _g weer Fan-i D bera vertelde dat Best tnenj1 contractbreuk heeft heeft zich niet ,t,telfir de vriendschappe- 'did, die we vorige pj: Tel Aviv hebben ge- H k had hij geen artike- wo; nten mogen laten pu- me( over zijn afscheid) te voorkennis", rieéi ter United zal Best .gen wat voor maatregelen ^ulïtem worden genomen, Latte! hij zich meldt «bing in juli. (26) maakte op lat hij met voet pen. in Marbella erklaarde hij dat het te „vermoordde", gen. Oud Feyenoord heeft gisteravond, voorafgaande aan de ontmoeting Feyenoord-Uruguay, het elftal van de Oud Internationals met 4r—1 ver slagen. Bij de rust leidden de Rot terdammers met 1—0. Voor Feyen oord scoorden Schouten (2x), Berg- holtz en Steenbergen, voor de Oud Internationals Van Ede. gen 1 guay overspoeld met regenwater. Halverwege de eerste helft gingen de hemelsluizen open en velen op de open tribunes het stadion was geheel uitverkocht zochten een droog heenkomen. Zij misten daar mee een deel van een niet oninte ressante strijd, waarin Feyenoord weliswaar toonaangevend was, maar deze suprematie in het veld niet in de score tot uitdrukking kon bren gen. Het ontbrak de Rotterdammers in het centrum van de aanval nog steeds aan een afmaker, zodat veel goed voorbereidend werk, onder an dere van de hoofdrolvertolker Coen Coen Moulijn en scheidsrechter Lau van Ravens op de schouders. Moulijn, maar ook van newcomer Peter Ressel onbeloond bleef. De meeste schoten op het Uruguese doel, goed verdedigd door Carrasco, kwa men van de gelegenheids-verdediger Henk Wery Te klein De Uruguezen, individueel handi ge spelers en soms geraffineerd in de combinaties, misten als team toch de kracht om hun tegenstan ders in de greep te nemen. Weliswaar braken zij enkele malen door in de eerste minuut reeds kreeg Lattua- da een unieke kans, die hij echter zelf verknoeide en Rijsbergen kon dezelfde speler in de negende minuut maar ternauwernood stoppen maar hun acties waren toch te „klein" van opzet om echt gevaar lijk te kunnen worden genoemd. Fey enoord, dat meer massaal ten aan val trok, was daardoor dreigender. Uruguese verdedigers grepen evenwel steeds goed in en zo de Feyenoorders nog tot een schot kwamen, was of de richting ver keerd of stuitte het af. Het aantal kansen was na de rust aanzienlijk minder dan in de eerste helft, vooral voor Feyenoord. De Uruguezen wisten zich aanvankelijk nog wel versoheidene doelrijpe kan sen te scheppen, zoals in de eerste tien minuten na rust, toen achter eenvolgens Jimenez, Lattuada en Condacio in vrije positie voor het doel van Treytel kwamen. Eerstgenoemde twee zagen him schot echter gekeerd door de Fey- enoordgoalie en Condacio kopte sier lijk over. De vervanging van Van Hanegem door Laseroms, waardoor Schoenmaker in de aanval kwam, bleek geen versterking en toen later Posthumus de plaats van Schoen maker ging innemen, verzwakte de aanval in feite nog meer. Slechts één keer kreeg doelman Carrasco nog gelegenheid zijn talen ten te tonen. Dat was na een half uur bij een schot van Israël. Ver der klaarden zijn verdedigers het wel. De stuwkracht van de Rotter dammers was te gering om hen onder de voet te kunnen lopen. Coentje voor het laatst in actie ROTTERDAM Voetballend Nederland heeft op een door bijna 500 genodigden bezochte receptie laten blijken hoe groot de waardering is voor Coen Moulijn. De afscheidsre ceptie in de koffiekamer van het Stadion Feyenoord werd een massale reünie van spelers, oud-spelers, trainers, scheids rechters en officials, die soms van verre waren gekomen. Op de grote tafel achter het echtpaar Moulijn stapelden de ge schenken zich op: veel zilver, glazen bokalen, kunstwerken, cadeaus onder couvert en vooral veel bloemen. Ook kreeg de scheidende Feyenoorder een kunstig gemaakt miniatuur- orgel. Moulijn, die al verscheidene keren is onderscheiden, werd door KNVB-voorzitter W. A. G. M. Meuleman tot bonds ridder geslagen. BELGRADO Het .sterrenelftal", waarvan de Ajacieden Cruijff, Suur- bier en Gerrie Mühren deel uit maakten, heeft gisteravond voor 50.000 toeschouwers in de erewed- strijd in Belgrado tegen Rode Ster met 22 gelijkgespeeld. Rode Ster werd na strafschoppen met 54 winnaar. By de rust had de selectie een voorsprong van 21. In de achttien de minuut opende Johan Cruijff de score. Nadat Petkovic gelijk had ge maakt na een half uur spelen bracht de Duitser Netzer enkele minuten voor de rust de stand op 2—1. Hal verwege de tweede helft zorgde Aci- movic voor de gelijkmaker. Het sterrenteam werd gevormd door: Marlc (71ste min. Dicrdjevie, beiden Zd-Sl), Suurbier (Ned). Luis Carlos (Braz. 46e min Srebrov (Zd- Sl), Holcer (Zd-Sl), Meszely (Hong), Netzer (W-Dld, 65 Sandrac Zd-Sl), Dumitri (Roem. 46 Mirandinho, Braz), Albert <Hcng). Gerrie Müh ren (Ned), Skoblar (Fr) en Cruijff (Ned). OOSTENDE De Nederlandse draverpikeurs hebben gisteravond in de 39ste interlandtwedstrijd tegen België een gevoelige nederlaag ge leden. Op de zeer natte, maar goed te berijden tounststoftoaan ran het Wel lington Hippodrome in Oostende boekten de Nederlandera slechts één overwinning tegen de Belgen drie. De eindstand was 13083. De vierjarige Jonker Volann, ge reden door Piet Smit, kon als enige de vergelijking met Belgische cracks 2!s Herr Ravioli en Fideel doorstaan, In zijn eentje zorgde hij voor bijna een kwart van dé Nederlandse puin- ten. Eerste koers: paarden van zes jaar en ouder, afstand 2025 meter: 1. El sie (Martens, Belg.); 2. Henri Bui tenzorg (Wagenaar, Ned.); 3. Fla mingo Six (De Boer, Nederland); 4. Davioli (Belg); 5. Dus iris (Belg.); 6. Gunnar Dear (Van Eykelenborg, Ned); 7. Happy Finst (Woud»tra, Ned.); 8. Clipper (Belg.). Tweede koers, vijfjarigen: 1. Fideel (De Soete. B 2. Fou de Roi (B.); 3. Iliina (Bouwhuis, Ned.); 4. Fred Worthy (B>; 5. Fantine d'Aiseeux (B)6. Ireland (Onrust, Ned.); 7. Icare Quick (Wagenaar jr.)8. Ivon- ne Mac (Knijnenburg, Ned.). Derde koers, vierjarigen: 1. Jonker Volann (Smft, Ned.); 2. Ganesh (B)t 3. Jury (Van Overeem, Ned.); 4. Ga- violl (B); 5. Junior (De Wredle, Ned); 6 Grand Pres (B); 7. Gagne Qui Perd (B); 8. Jacky Spencer (Van Dooyeweerd, Ned.). Vierde koers, driejarigen: 1. Herr Ravioli <B); 2. Herbage <B); 3. Kap- tein Setter B (Woudstra, Ned.); 4. Hatik B (B); 5. Kasimir (Bolwijn, (Ned.); 6. Koentje Dartel (Kooyman, Ned.); Korjak (De Leeuw, Ned.) en Horoscope (B) uitgeschakeld. KIEL Op de voorlaatste dag van de 90ste Kieler Woche hebben de Nederlandse Flnnzeilers, ondanks moeilijk zeilweer, uitstekende resulta ten behaald. Ook de moeilijkheden met de nieuwe metalen mast en het onbekende zeil hebben Beek (7), Douze (9), Kruyer (14) en Binkhorst (23) in korte tijd bestreden. Imhoff (10) in de Flying Dutchman en Staartjes (10) b(j de Tempesten heb ben echter definitief de kans op een eervolle plaats verspeeld. Voor het eerst in de lange historie van de Kiele Woche zijn op de voor laatste dag reeds vier hoofdwinnaars bekend. Het zijn: Tempest: Heinz Laprell (Duitsland), Finnjollen: Thomas Lundquist (Zwe den), Draken: Jensen (Denemarken), Soling: kroonprins Harald van Noor wegen. In de Flying Dutchman moet de Olympische winnaar Rodney Pat- tisson, die gisteren een vijfde gran dioze zege behaalde, er alleen voor zorgen op de slotdag bi) de eerste tien J te eindigen. By Pattisons indrukwekkende pres taties staat ook de Duitser Uil Libor (2-4-1-3-3), tweede in het klassement, in de schaduw. Imhoff kon in het laatste rak naar de finish de vele windschifttingen en windflauwten niet ontlopen en moest een verdiende derde plaats in ruimen voor een tiende. Imhoff bezet een zesde plaats op de totaallijst. Spijtig voor Ben Staartjes en zijn bemanning Kees Kurpershoek was het dat zij in het laatse rak, ook weer door de moeilijk te voorspellen wind- draaiingen, een zesde plaats moesten prijsgeven. Staartjes: „Was ik een plaats be ter gefinisht, dan had ik morgen nog een kans gehad Laprell te ver slaan. Laprell gaat nu naar huis, want zijn hoofdprijs is veilig". Staartjes zal vandaag zijn tweede plaats moeten verdedigen tegen de belde sterke Engelsen Allai Warren en Jack Knights.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13