Studenten deden erg vies Texoro shirts In Witwatersrand begon het met een spotprent Verzoening in Angolese bevrijdingsstrijd ZUIDAFRIKAANSE MINISTER: Brief uit gevangenis in Saigon: foltering PRAAG LONKT NAAR BONN Stockholm milieu '72 na 1 week in vogelvlucht ffraïHD in vogelvlucht OPEC ACHTER MAATREGELEN VAN IRAK gATERPAO 10 JUNI 1973 PRETORIA (AP) Een spotprent jn een studentenblad is de aanleiding geweest tot de huidige studenten demonstraties tegen de apartheid. Het was een foto in "Wits Student", »en publikatle van de Witwatersrand universiteit In Johannesburg. Er gtond een naakt kind op dat in een wc-pot gluurt en heit onderschrift luidde: "Verontschuldig mij. Bent u d6 minister-president?" Met spoed werdi dit gebrek door het officiële gezag in beide huizen van het parlement besproken. MarkDou- glas-Home, een Brit en neef van de minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home die de verant woordelijk redacteur van Wits Stu dent was, dook onder en werd ten slotte het lanid uitgezet. Aanhangers van de aan de rege ring zijnde nationalistische partij za gen de spotprent als een onduldbare aanval op premier John Vonster en een poging om het gezag te onder mijnen. Andexen verweten de rege ring dat zij te paniekerig gereageerd had op een studentengrap. "Verantwoordelijke regeringen schenken in dit opzicht geen aan dacht aan wat er onder studenten ge beurt, zij gaan zeker niet over een studentenblad debatteren in het par lement," zo betoogde een volksver tegenwoordiger van de oppositie. De minister van Onderwijs Joha-nw nea P. van der Spuy zag in de spot prent slechts de top van de ijsberg van onvrede aan zekere universitei ten "welke aan subversie grenst." Het past precies in het kader van het stu- dentenaktivisme zoals diit zich in an dere delen van de wereld heeft ge openbaard. Er is een kleine groep studenten die het gezag in iedere vorm wil aantasten". Van der Spuy ontbood de réktor van Witwatersrand naar Kaapstad en dwong hem zijn verontschuldigin gen aan te bieden. De studentenraad van de universiteit wilde echter niet van verontschuldigingen weten en de meeste leden traden af. Aan Stellenbosch dat lang een burcht van behoudendheid is ge weest, proberen de studenten de laat ste tijd een eigen weg te gaan. De studenten beginnen gemakkelijk over haardracht en kleding te denken. Be langrijker is het hartelijke welkom dat bekende niet-blanke bezoekers werd bereid. Tot hen behoorde Roy Wilkins, voorvechter voor die burger rechten in de VS. genwoordigers op de VN-conferen tie over het menselijk leefmilieu zullen t dit weekeinde rustig aan doen. De 1600 gedelegeerden gaan zich zater dag en zondag vooral bezighouden met de vele recepties, ontvangsten, vliegreizen en excursies, die hen met eentallen tegelijk worden aangebo den door internationale oganisaties en bedrijven. Misschien vinden ze tussendoor ook nog tijd om de re sultaten van de eerste week eens te evalueren. Door Henk Ruijssenaers a Hans-Ludo van Mierlo Wat heeft deze week dan opgele id? In ieder geval een aanval van Zweedse premier Olof Palme op 't rikaanse optreden in Vietnam het Amerikaanse verwijt, dat de beer de sfeer vertroebelt: ver- gens een andere aanval van Zwe- op het Frans-Engelse supersoni- _e verkeersvliegtuig Concorde, dat veel gevaar voor het milieu zou weren en de Engelse toezegging nog eens nader te bestuderen, fverder een poging van Tanzanië en ije om de armoede als onder- _r van de conferentie op de agen- te krijgen en ook nog het spreek- rbod voor de Zweedse hoogleraar nobelprijswimnaar Hugo Alien, die .fee gevaren van atoomcentrales wilde inder strepen. Ten slotte nog de dreiging van Tnina uit de vergadering weg te lo- ien als Zuid-Vietnam en Zuid-Ko- n ea niet mogen spréken en het v ;eglopen van de communisten uit de P iweedse delegatie. 03 Wordt er niet veel meer gedaan n fan alleen maar gepraat en ge- eigd? Ten dele is dat waar .De b01 sidse hoogleraar, prof. dr. D. J. Lddo ueneIli vertrouwde ons toe: .piet perbodig gepraat is nog erger dan ik P ii] had kunnen voorstellen voor ik <ës 1 erheen kwam". Dat betekent ove- n-m gens niet dat prof. Kuenen die s nifci uitmaakt van de Nederlandse 'legatie, bepaald ontevreden is 'er de gang van zaken. „Nu al is and< een aantal belangrijke beslissingen irm' nomen over enkele aanbevelingen ven t het actieprogramma ten aanzien noeó a de coördinatie voor het verzame- ii van gegevens voor bosbouw en landbouwzaken. Verder is besloten ïumf t het oprichten van een centrum, i, dl iar men elkaar kan vragen om ge- sen vens over milieu-aangelegenhe- )nlai m, Ook is overeenstemming be iets ikt over het instellen van een mo- enhJ torsysteem voor het meten van de in rvuiling in de hele wereld. Zelfs na orde ze eerste week kunnen we al zeg- eërg n dat we niet met lege handen rspri lar huis gaan". De afgelopen week heeft inmiddels n d leerd, dat de problemen heel wat ren Kliijker liggen dan men vaak heeft 1 Hen aannemen. Terwijl de Noorse tdekkingsreiziger Thor Heyerdal jok gedelegeerden voorhield, dat te v it gebruik van insecticiden een [e Pi Dot gevaar voor het milieu *ople- ,een t verklaarde secretaris-generaal er v lersma van de Wereldvoedselorga- en satle (FAO) dat de ontwikkelings- pri iden DDT zullen moeten blijven Jedsel willen hebben voor hun snel ide bevolking. En de president Senegal verklaarde, dat men de (est vervuilende insecticiden Jven gebruiken omdat die KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van Politie, Muller, heeft in antwoord op vragen in het parlement verklaard dat demonstrerende studenten in het begin van de week in de Anglicaanse St. Georgekathedraal in Kaapstad heb ben gerookt, gevloekt, gevrijd "en zich op andere wijze mis dragen". Muller zei dat ook wordt onder zocht of het waar is dat in de kerk marihuana werd gerookt „en tussen blanken en niet-blanken van beider lei sekse andere strafbare handelin gen zijn gepleegd". Volgens minister Muller heeft de koster van de kathedraal gezegd dat „een varken meer respect voor een apenootje zou tonen, dan die studen ten voor het interieur van het huis van God aan de dag legden". De betogende studenten trokken zich maandag in de kathedraal te rug, toen hun voorgenomen betoging op de trappen ervoor, door de over heid verboden werd. De demonstratie was een protest tegen politieoptreden tegen betogers op vrijdag van de vorige week. Beschonken Onder de demonstranten in de ka thedraal bevond zich volgens Muller „een beschonken kleurling, die tot algemene vreugde voor schut werd gezet". De Zuidafrikaanse regering heeft bekendgemaakt dat een commissie van onderzoek is ingesteld die de oorzaken van de studentenonrust op Afrikaanse universiteit van het noorden in Turfloop zal opsporen. De verwijdering van deze univer siteit in mei van studentenpraeses Abraham Tiro vanwege kritiek op het onderwijsstelsel in Zuid-Afrika, leidde tot de jongste betogingen van blanke en niet-blanke studenten. De Zuidafrikaanse politie heeft ook gisteren met wapenstok en de blote vuist een groepje studenten van de universiteit van Witwatersrand ver dreven die vlak buiten de campus demonstreerden Het handgemeen duurde ongeveer een minuut. Dertig studenten wer den gearresteerd. Minstens twee wer den aan de haren over straat getrok ken. uit ïeid dere itaat. met Op de conferentie heerst nog veel mluidelijkheid. Er wordt soms over stemming bereikt over punten arover men het in de landen zelf B lang niet eens is. Nederland wist een meerderheid te vinden voor plan een bureau op te richten, de hele weg moet registreren die faarlijke chemisohe stoffen gaan. Nederland bestaat echter nog enkele vorm van wet die de «ring in staat stelt volledig in- te krijgen van de produktie- tm van de bedrijven, li de conferentie uiteindelijk ultaat zal opleverendat secretaris- aeraal Maurice Strong schetste w de conferentie begon, is nog «da niet duidelijk. Als absolute Twaarde voor succes noemde de Badese inspirator van de conferen ce aanvaarding van de universele klaring, de aanvaarding van mijn Man en het oprichten van een (Nationaal miliebureau bij de Ten aanzien van de laatste twee ten lijkt succes al verzekerd, ider de vervulling van dat eer- punt is de conferentie echter toch mislukt en de aanvaarding daar- lijkt ondanks optimisme dit ment een moeilijke zaak te wor- Tussen de vergaderingen, de (preisjes en de ontvangsten door fdt er druk onderling overleg ge- om toch nog tot een oplos te komen. De tweede week van «mferentie kan daardoor wel eens interessanter en belangrijker dan de eerste. De ongeveer honderd betogers had den een uur met borden gestaan, toen de politie arriveerde. Inspecteur H. J. Schroder gaf de studenten drie minuten om uit elkaar te gaan, om dat ze het vergaderverbod overtra den, Een zestigtal studenten gehoor zaamde, maar de rest bleef staan. In de charge die volgde werden en kele mannelijke studenten met de wapenstok of de vuist bewerkt. Arabieren dreigen met een tegen-boycot CAIRO (UPI) Arabische trans portbonden hebben gisteren gedreigd met een contra-boycot als de bond van Amerikaanse verkeersvliegers zijn boycot van landen die kapers asiel geven, doorzet. Volgens het dagblad Al Achram in Cairo heeft Sabet el-Siffary, secre taris-generaal van de Arabische transportarbeidersbond, verklaard dat als de Amerikaanse boycot door gaat, „onze reactie heftig zal zijn". Ze zal volgens Siffary niet beperkt blijven tot terugbetaling met gelijke munt, maar zal ook een verbod op gebruik van het Arabische lucht ruim door vliegtuigen uit landen die aan de boycot meedoen, inhouden. De Arabische boycot zou zich over alle terreinen van transport uitstrek ken. Siffary zei dat instructies aan alle bondsleden uitgingen om de con tra-boycot in te stellen zodra de Amerikaanse piloten de daad bij het woord voegen. Dit is wat overbleef van een i loerden gedood en meer dan zes treinbotsing in de Braziliaanse tig gewond toen een trein met stad Suzano. Minstens 16 mensen 1500 studenten werd aangereden I door een andere trein. ADVERTENTIE K&erl'jkSoeQe\~- dus altijd korrekt Begin deze maand bes'looit de re gering van Irak het land van Eufraat en Tigris tot nationalise ring van de oliebronnen, die geëx ploiteerd worden door de IPC, de "Iraq Petroleum Corporation". Deze IPC, die al sindis 1926 in Irak werk- i zaam is, is een Engels-NederlawdE- Amerikaans-Franse produktiemaat- schappü, waarin British Petroleum (BP), de Royal Du'tch/Shell-groep, de Compagnie Fran^aise des Pétroles (elk voor 23% de Standard Oil of New Jersey en de Mobil Oil Cor poration (elk voor 11% en de Gulbewkian-groep (5%) gezamenlijk een bedrag van driekwart miljard dollar hebben geïnvesteerd. Het is overigens niet voor het eerst, dat Irak een nationaliiseringsmaatregel tegen oliemaatschappijen heeft geno men: in 1961 geschiedde dit met het olieveld van Noord-Roemaila, dat sinds kort met Sowjetrussische hulp wordt ontgonnen. Nog altijd vormt de betaling van die overneming door de Iraakse staat een punt van ge schil tussen Bagdad en genoemde maatschappijen. In januari vermin derde de IPC de produktie van de •tyke olievelden van Kirkoek in het noorden des land met bijna de helft wegens de hoge kosten en tengevolge van de aanvoer van goedkopere olie uit de landen aan de Perzische Golf. Maar volgens Irak was deze maat regel bedoeld als een nieuwe poginig om alsnog voldoende compensatie te krijgen voor de nationalisering van 1961. Hoe dan ook, Bagdad was he vig gepikeerd, omdat zijn olie-inkom sten door deze halvering der produk tie zouden dalen met (over 1 jaar ge rekend) 300 miljoen dollaT. Daardoor moest het bewind van generaal Bakr reeds besduiten verscheidene belang rijke openbare werken stil te leggen, De royalties van de IPC omvatten namelijk zestig procent van Iraks na tionale budget. Sindsdien ging het er naar uitzien, dat Irak met een- tegen maatregel uit de hoek zou komen. Maar nationalisering? Nee, dat niet, dacht men. Zo schreef de Partysp "Le Monde" op 19 mei j.l. in een hoofdartikel, dat Bagdad zich wel tweemaal zou bedenken alvorens het daartoe zou besluiten en zich .min of meer zou overleveren aan de invloed van de Sowjet-Unie. De voorbeelden van Algerije en Libië die even eens tot nationalisering besloten tonen immers aan, aldus het blad, dat er dan moeilijkheden in de olie- afzet ontstaan. Want er zijn grenzen aan de edelmoedigheid van de Sow- j et-Unie Het gezaghebbende Paryse blad bltykt zioh echter in ztyn voorspelling te hebben vergist: Irak heeft töoh genationaliseerd. In juli 1968 kwaim in dat lanid de Baath- partij aan de macht en aangezien die minderheidsparty sinidsdien alle zei len heeft moeten bijzetten om haar economische programma te verwer kelijken, nam zy tal van andere na tionaliseringsmaatregelen. Zowel in binnen- als buitenland wekte dat verzet en om aan dat verzet het hoofd te bieden verbond de regering zich nauwer met Moskou, om. door het tekenen op 9 april j.l. van een verdrag van vriendschap en samen werking. Op 14 mei deden bovendien twee topleden van de Iraakse com munistische party hun intrede in de regering. Zonder zich nu met huid en haar aan het Kremlin over te leve ren heeft de regerinig-Bakr toch na drukkelijk de steun van de Sowj et- Unie gekozen. Intussen onderhandelt Irak met tal van landen over afzet van de ge nationaliseerde IPC-produktie, zoals met de Sowj et-Unie, India, Italië, Brazilië, Spanje en Frankrijk. Voor al in laatstgenoemde twee landen zou het wel eens succes kunnen heb ben: in Spanje omdat dit land in opdacht van Irak grote tankers bouwt waardoor Madrid als tegen prestatie wel verplicht zal zyn al thans een deel van de IPC-produk tie af te nemen, en in Frankrijk, om dat dit land voor 37% van zijn ge bruik afhankelijk is van de levering van Iraakse olie. Overigens loopt de Westerse olievoorziening door het wegvallen van de Iraakse produktie geen groot gevaar: het gaat slechts om 3% van de totale wereldproduk- tie; Europa beschikt, vooral door de zachte winter en door de verminder de industriële bedrijvigheid, over flinke voorraden: ondanks de omweg van het vervoer langs de Kaap zijn de vervoerskosten gedaald; en ten slotte vormt de aanvoer uit andere delen van de wereld geen enkel pro bleem. Bovendien heeft Irak behoefte aan Westerse deviezen. Het ziet er dus naar uit, dat de nationalisering in Irak eerder dit land zelf dan het Westen dupeert. Toch is er minder reden tot optimisme dan op het eer ste gezicht lijkt. In de eerste plaats, omdat de Westelyke wereld, met in begrip van de Verenigde Staten, zich gesteld ziet voor een nog steeds groeiende oliebehoefte. Belangrijker Is echter dit in de tweede plaats dat Irak, Algerye en Libië wel eens niet alléén zouden kimnen bly- ven staan in hun nationaliserings woede. Deskundigen hebben namelijk voorspeld, dat 411e Arabische olie over vtyf Jaar genationaliseerd zal ztyn en wel omdat de Arabische lan den „niet langer kunnen wachten". Op het ogenblik vormt het oliebezit een ware schat, waarvan de bezitten de landen in belangrijke mate kun nen profiteren door het binnenvloei en van buitenlandse deviezen. Maar, zo verwachten die deskundigen, bin nen vijftien jaar zal de olie, door het gebruik van andere energiebronnen (atoomkracht), aanzienlijk aan be tekenis hebben verloren. Vóór de overschakeling van olie naar atoom energie een voldongen feit is, menen met name Arabische landen er ver standig aan te doen de produktie in eigen hand te nemen. Het is de vraag of deze politiek inderdaad de beste is, want mogelijk verhaast zij het ge vreesde omschakelingsproces. Ook politieke factoren spelen voor het ogenblik een belangrijke rol. Sommi ge Arabische staten, aangemoedigd door Moskou, zien in de olielevering een sterk wapen in „de stryd tegen imperialisme en Zionisme". In Bei roet vergadert op het ogenblik de OPEC (Organisatie van olie-expor terende landen). Bagdad heeft die organisatie om steun gevraagd, o.a. in de vorm van het uitvaardigen van een verbod aan de grote producen ten elders olie te betrekken ter ver vanging van de olie uit Irak. Boven dien kan de OPEC dreigen met een embargo van alle olie-uitvoer, zoals vorig jaar geschiedde toen het erom ging in het Midden-Oosten een ho ger percentage uit de opbrengsten los te krygen. De grote maatschap pijen zijn overigens niet voornemens zich bij het besluit van Irak neer te leggen: zy overwegen deze zaak voor te leggen aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag, omdat zy de nationalisering door Bagdad als „on wettig" beschouwen. Rl. PARIJS (AP) Een Fransman, die reeds twee jaar in de gevangenis ln Saigon zit, omdat hy in de bin nenstad van Saigon de vlag van de Vietcong had gehesen, heeft in een brief aan het Franse communisti sche dagblad „L'Humanité verklaard dat er honderden politieke gevange nen in de gevangenis van Saigon zitten en dat folteringen, ondervoe ding en ziekte aan de orde van de dag zijn. De brief was afkomstig van An- dré Menras, die samen met Jean- Pierre Debreis werd gearresteerd toen zy de vlag van de Vietcong op een militair standbeeld in Saigon hesen. Menras. die in de Tshji Hou ge vangenis zit, schreef dat een derde van de 5000 gevangenen politieke ge vangenen zijn, waarvan er enkele nog niet volwassen ztyn. Van de 25 ge vangenen, die in zijn oei zitten, heb ben er 25 u t en en en en slecht BEIROET De elf landen tel lende organisatie van olie-exporte rende Landen OPEC) heeft zich geheel geschaard achter de handels wijze van Irak. Dit land heeft de afgelopen week de bezittingen van de Westerse Iraq Petroleum Com pany (IPC) genaast. Na afloop van de eendaagse bui tengewone bijeenkomst zei de OPEC in een verklaring dat zij de handels wijze van Irak steunt als een wettige daad van souvereiniteit ter bescher ming van zijn rechtmatige belangen In dit verband nam de vergadering een resolutie aan die op 19 juni zaJ worden gepubliceerd. De vergadering die door Irak btyeen was geroepen om steun te krij gen van de andere olieproducerende landen werd achter gesloten deuren gehouden in een hotel in Beiroet, PRAAG (Reuter) De ratificatie van de verzoeningsverdragen van W.-Duitsland met Rusland en Polen heeft onmiddellijk tot aanwijzingen van Tsjechoslowaakse zyde geleid dat Praag bereid is met Bonn een verdrag te sluiten ter normalisering van de betrekkingen. De twee buurlanden, gescheiden dopr de koude oorlog en een erfenis van wantrouwen uit de Tweede We reldoorlog, begonnen in maart vorig Jaar inleidende besprekingen om de onderlinge spanning te verminderen. De besprekingen zijn sinds november vorig jaar opgeschort, blijkbaar door een niet te schikken onenigheid over het verdrag van München van 1938 dat Südetenland bty Hitler-Duitsland bracht. Südetenland was een deel van Tspecho-Slowaktye met een be volking van voornamelijk etnische Duitsers. Nadat het parlement in Bonn echter vorige maand eindelijk de verdragen met Warschau en Moskou ratificeerde liet de Tsjecho slowaakse partijleider Goestaw Hoe sak prompt weten dot de tijd geko men was voor Tsjecho-Slowaktye en West-Duitsland de betrekkingen te normaliseren. De landen hebben geen diplomatieke betrekkingen. Tezelfdertijd heeft Roede Prawo een nieuwe formule geïntroduceerd voor het omschrijven van het ver drag van München, die volgens inge wijden een licht versoepeling van het aanvankelijke standpunt van Tsje cho-Slowaktye inhoudt. De kern van de controverse over het verdrag ligt in het mogelijke effekt op de even tuele aanspraken betreffende de sta tus van miljoenen inwoners van het vroegere Südetenland die nu in Duitsland wonen. De Jongste formu le van het Tsjechoslowaakse blad zegt dat het verdrag van München* getekend in 1938 door Duitsland, En geland. Frankrijk en Italië moet wor den beschouwd als „onwettig vanaf het eerste begin en daarom ongeldig ln het licht van het internationale recht". Tot nu toe heeft Praag de Bondsrepubliek pogen over te halen ermee in tee stemmen dat het ver drag „van nul en gener waarde waa vanaf het eerste begin met alle ge volgen die daar uit voortvloeien". Het verdrag was volgens de rede nering getekend onder de oorlogs dreiging van Duitsland terwijl boven dien geen Tsjechoslowaakse verte genwoordigers deelnamen aan de onderhandelingen die tot het verdrag leidden. De nieuwe formule van Roede Prawvo wordt in het Westen gezien als een stap in de richting van een compromis dat wellicht ruimte laat voor de Westduitsers door te druk ken dat het verdrag eens heeft be staand en daarby tevens de onwet tigheid erkennend. De Tsjechoslowa- ken van hun kant kunnen echter nog blijven stellen dat het verdrag van nul en gener waarde was vanaf het begin omdat de overeenkomst ongel dig was op grond van het internatio naal recht. Zowel Roede Prawo als Goestaw Hoesak hebben duidelijk laten weten dat zij nog steeds een tijdelijke geldigheid van het verdrag bestrijden. Achter het geschil liggen coplexa problemen betreffende de status ln het verleden, het heden en de toe komst van ongeveer drie miljoen etnische Duitsers die door Tsjecho- Slowakije na de oorlog uit hun hui zen werden gedreven in de grensge bieden van Südetenland. Als het ver drag van München vanaf het begin van nul en gener waarde was, zou Tsjecho-Slowaktye kunnen stellen dat de Südeten-Duitsers verraders waren, of omdat zij tijdens de oorlog voor de Duitsers vochten, of zelfs omdat zij de Duitse wetten gehoor zaamden. Dit zou automatisch alle aanspraken ongeldig maken die de Südeten-Duitsers by de Tsjechoslo waakse regering zouden kunnen in dienen wegens verbeurd verklaard eigendom, en zou hen zelfs kunnen blootstellen aan vervolging wegens verraad als zy ooit weer voet op Tsjechoslowaakse bodem zetten. Als men echter stelt dat het verdrag heeft bestaan, dan zouden theore tisch gezien eisen om compensatie by Tsjecho-Slowaktye worden inge diend, hoewel weinig mensen geloven dat er ooit betalingen zullen worden gedaan. De Westduitse regering kan en zal onder politieke druk worden gezet door vluchtelingenorganisaties van Südeten-Duitsers in het land die het morele recht kunnen eisen op hun vroegere land en bezittingen. Deze groepen kunnen steun verwachten van enige miljoenen andere vluch telingen uit vroegere Duitse gebieden in Polen en de Sowjet-Unie. KINSJASA (AFP) De verzoe ning tussen twee Angolese bevrij dingsbewegingen, die donderdag in Kinsjasa bekend werd gemaakt is tot stand gekomen na bemiddeling van president Moboeto van Zaire en pre sident Marien Ngouabi van Kongo- Brazaville. Moboetoe reisde donderdag naar Brazzaville op uitnodiging van Ngouabi voor besprekingen met ver tegenwoordigers van de Volksbewe ging voor de bevrijding van Angola (MPLA) en de Revolutionaire rege ring van Angola in Ballingschap (GRAE)Ze gaven hiermee gevolg aan een verzoek van de conferentie van staatshoofden van de OAE (Or ganisatie van Afrikaanse eenheid) aan de staatshoofden van Zaire, Kongo, Zambia en Tanzania om hun goede diensten aan te bieden voor de vorming van een eenheids front tegen Portugal van Angolese bevrijdingsbewegingen. Moboetoe en Ngouabi zeggen in een gemeenschappelijk communiqué ervan overtuigd te zijn dat de inge stelde verzoeningscommissie met de twee partijen overeenstemming zal bereiken over de manier waarop zij samengevoegd kimnen worden tot een beweging. De twee presidenten zullen verslag uitbrengen aan de pre sidenten van Zambia en Tanzania en aan de OAE-conferentie. die maandag in Rabat begint. De MPLA van Agostino Neto en de GRAE van Holden Roberto hebben elkaar in het verleden vaak bestre den. De pro-Westerse GRAE heeft haar hoofdkwartier in Kinsjasa en de socialistische gezinde MPLA heeft heeft haar kantoren in Brazzaville en in Zambia. Tot dusver heeft Moboetoe geweigerd toestemming te geven voor de doortocht van MPLA- naar Angola. Het communiqué van de twee presidenten zegt niets over de derde Angolese bevrijdingsbeweging, de Unita die 'n gebied in Noord-Angola in handen heeft. De Unita heeft geen hoofdkwartier in het buiten land. Het merendeel van de bevrijde gebieden van Angola is in handen van de MPLA, die ook gesteund wordt door de OAE.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11