ïen vergissing van Saigon Schaduw van mislukking over milieu conferentie PILOOT GEKAAPT VLIEGTUIG GEDOOD STOOM GAAT WEER RIJDEN IN ENGELAND NIXON LIET DIJKEN BOMBARDEREN ^apalmbombardement op TrangBang alvissen linnen kaar al et meer nden MOORDEN IN BOEROENDI GAAN DOOR Verkeersvliegers dreigen te staken Oude romantiek vertaald in toeristische attractie STUDENTEN IN KAAPSTAD PROTESTEREN VERDER VRIJDAG 9 JUNI 1972 BUITENLAND PAGINA 9 cltholm ieu 72 (Van onze correspondent) STOCKHOLM Het succes van vN-conferentie over het men- ijlc leefmilieu is bijzonder onze- geworden nu de universele ver- ring, die men had opgesteld, op helling gaat. Een dergelijk voor van China werd gistermiddag de plenaire vergadering aan- jrd, terwijl slechts 30 van de 113 idendelegaties aanvezig waren, u speciale commissie, waarin ie- v delegatie met een man verte- jwoordigd mag zijn, zou zich nochtend over df tekst van de rüaring gaan buigen, om te kij- n in hoeverre aar de kritiek van paalde landen tejemoet kan wor- ik Ruijsenaers -lans-Ludo ^an Mierlo gekomen. Inde loop van vol- idp week zal te plenaire verga ing zich over de nieuwe tekst nnen beraden. let de aanvaa'ding van het Chi- voorstel kant de conferentie grote moeilijkheden. Voor de iferentie begin had men de hoop dat de verklaring zonder discussie vooraf ter ondertekening aan de delegaties zou kunnen worden voor gelegd. Daartegen is echter grote oppositie gerezen van de landen die niet in de voorbereidingscom missie voor deze verklaring heb ben gezeten. Nederland maakte wel deel uit van deze commissie. Men vreest nu dat de conferentie In grote tijdnood zal komen te verkeren, want in het werkschema heeft men een dergelijke discussie niet opgenomen. Ernstiger in ver band hiermede is de vraag of de conferentie te redlden zal zijn. Nu de universele verklaring wordt open gebroken krijgen de Afrikaanse lan den de gelgenheid ook andere pro blemen. zoals de specifieke proble men van de ontwikkelingslanden, aan de orde te stellen. Het kan dan wel eens erg moeilijk worden om over de universele verklaring over eenstemming te bereiken. Met na me de Canadese delegatie zag de ze problemen opdoemen. Inmiddels gaat men in de drie commissies verder met het bespre ken van de onderdelen van het actieprogramma. Vele amendemen ten. nieuwe aanbevelingen en voor stellen volgen elkaar snel op. De Nederlandse delegatie boekte gis teren een klein succes, toen het 'n meerderheid vond voor een voorstel een internationaal bureau op te richten, dat de weg van gevaar lijke chemische stoffen moet vol gen van de produktie tot hun ver nietiging of verwerking in de kring loopindustrie. Mansholt waarschuwt WASHINGTON De campagne van de Europese commissie, hield in de plenaire vergadering een speech die van verschillende zijden met grote instemming werd begroet. De heer Mansholt wees erop, dat het langzamerhand tijd wordt, dat we leren van onze mislukkingen in het verleden. „Al meer dan 20 jaar nemen we Jaar in, Jaar uit resolu ties aan over de verbetering van de positie van de arme landen, maar tot nu toe is het enige succes ge weest, dat de kloof tussen de rijke en de arme landen steeds groter wordt", aldus dr. Mansholt. „Ook de derde Unctad-conferentie heeft aangetoond, dat we nog steeds niet goed genoeg zijn uitgerust voor 't oplossen van onze problemen". Dat zelfde dreigt volgens hem ook voor de milieuproblematiek. Om de problemen goed en snel in de hand te krijgen is het nood zakelijk, dat er een internationaal gezag komt, wiens beslissingen door een internat, parlement gecontro leerd moeten worden, maar er zou geen vetorecht mogen bestaan. Omdat het menselijk leefmilieu een zaak van de wereld als geheel is, mag men niet meer uitgaan van nationale souvereiniteit, ver klaarde hij. Voor het oplossen van de milieu problemen moeten volgens dr. Mansholt meer sociale verande ringen worden doorgevoerd dan men tot nu toe veronderstelt. Als voorwaarden voor verbetering van het milieu in de rijke landen, noemde hij: nieuwe produktiepro- cessen, beperking van de particulie re consumptie en vermindering van de groei. De VN moet volgens dr. Mansholt aangeven in hoeverre de economie van de rijke landen nog mag groeien in verband met het menselijk leefmilieu. Van de duurdere produktieprocessen in de rijke landen zouden de ontwikke lingslanden volgens hem niet het slachtoffer moeten worden. Arsenicum Terwijl er in Stockholm druk werd geoonfereerd over milieuver vuiling en verklaringen over het menselijk leefmilieu, vertrok vanuit een Noordzweedse haven een schip geladen met 14.000 ton arsenicum, dat naar Amerika wordt verscheept om daar tot ontbladeringsmiddel voor Vietnam verwerkt te worden. Met een vaart van 15 knonen is heit schip momenteel onderweg door de Oostzee met als bestem ming de Amerikaanse firma's Dia mond Shamrock in Houston. Te xas) en Commercial Chemicals in New Orleans. Deze beide firma's fabriceren voor rekening van het Pentagon de ontbladeringsmiddelen die in Indo china tot een omvattende milieu verwoesting hebben geleid. Dit arse nicum werd door de Zweedse firma Boliden verkocht. Desgevraagd verklaarde een Bo liden-woordvoerder: „We hebben noch de mogelijkheid noch het recht het gebruik van onze pro- dukten onder strenge controle te houden. Het nieuws over deze gif- lading heeft in Zweden tot de no dige verwondering en onrust geleid na de verklaring van premier Olaf Palme dat aan het gebruik van chemische en biologische oorlogs middelen een einde dient te ko men. Eerder dit Jaar werd reeds dui zend ton arsenicum naar Amerika verscheept, zo bevestigde men bij Boliden. Het drukst bezocht donderdag was de alternatieve volksforumcon- ferentie waar gesproken werd over het kolonialisme in Afrika. Arman do Panguene, woordvoerder van de "b^yriijdingsbweegang Frelimo in Mozambique, verklaarde dat de ring door Portugal in de koloniën steeds meer toeneemt. De Fokker- Friendships die Nederland levert worden ook hiervoor gebruikt." zo zei hij. Later op de avond werd een re solutie aangenomen, waarin het Portugese optreden in deze over zeese gebiedsdelen zoals Angola, Mozambique en de Kaapverdische eilanden werd veroordeeld. AIGQtf (AFP, AP) Twee "Skyraiders" van de Zuidviet- lese lichtmacht hebben gisterochtend per vergissing acht imen afgeworpen op een eenheid van de 25ste Zuidvietna- e inanteriedivisie. De bommen, waaronder vier napalm- mier, vielen neer op een plaats op veertig kilometer ten van Saigon. Een niet genoemd aantal Zuld- vietnamese militairen en burgers werd gedood of gewond, aldus is van militaire zijde in Saigon vernomen. Talrijke lijken zijn geheel ver koold. De Zuidvietnamese legerleiding heeft voorts bekend gemaakt, dal ook woensdag aan het front bij Hoe-ee een straalvliegtuig van de Zuidvietnamese luchtmacht eigen troepen heeft bestookt. Een A-37 "Dragonfly" schoot bij vergissing op een Zuidvietnamese eenheid. Negen militairen werden gedood en twintig gewond. Eenheden van het Bevrijdings front hadden gisteren een aanval in-gezet op de bestookte stad Trang Bang en waren de buitenwijken van de stad binnengetrokken. De vitale hoofdweg 1 was voor de derde dag gesloten. De aanval op Trang Bang zou het voorspel kun nen zijn van een gecoördineerd of fensief langs de traditionele infil tratie routes in de provincie Sai gon. Grote groepen burgers vlucht ten in alle richtingen uit de stad. Hoe-ee Honderden leden van de strijd macht van Thioe waren gisteren aan het noordelijke front een nieu we aanval begonnen. Officieren te velde verklaarden, dat de operatie zich in het gebied van Kwang Tri uitstrekt van de kust tot aan verkeersweg nr. 1. De operatie werd ondersteund door het vuur van Amerikaanse oorlogs schepen en door zware Amerikaan se luchtaanvallen. (holm u 12 Kü,::: 0CKHOLM Japan heeft gisteren op de milieuconferen- erzet tegen een Amerikaans tel, de walvisvaart voor een de van tien Jaar te verbieden uitroeiing van de walvis te omen. Amerikaanse resolutie wit het ld voor alle soorten walvissen gelden. Japan bracht hier te er slechts drie van de soorten in gevaar zijn en dat cht op de vijf overige soorten worden voortgezet. Japan de walvissen nodig voor de elvoorziening en kan de Jacht ftopzetten. eeft de grootste walvis- van de wereld. De Sow jet- is het enige andere land dat ic? een vloot heeft. Noorwegen de Jacht op walvissen twee geleden beëindigd. Meer dan luizend mensen demonstreer- listeren by de conferentie v< >r ullging van deze jacht, ar schatting zijn er nog slechts lauwe walvissen over en de ge en vrezen dat deze soort niet te redden is omdat de man- in de grote uitgestrektheden de oceaan de vrouwtjes niet kunnen vinden. Ook de buit- wordt bedreigd en twee an- soorten, die enkele tientallen geleden byna waren uitge- zjjn daar nooit meer over gekomen. Alleen de Califor- a grijze walvis heeft zich gé- hersteld na tientallen ja- an volledige bescherming, blauwe vinvis verdwijnt snel a wateren rond de Zuidpool. begin van de jaren 1960 zijn aar dan 30.000 geslacht. On- het gebruik van radar en iroefvliegtuigen worden er Iwhts 2.500 per jaar gevangen, dlieubeschermers zeggen dat t drie, maar vijf van de acht 31 al commercieel zijn uitge- ilaten De voormalige vice- t van Malagasië, Andre Re- -dle sinds een Jaar huisarrest bet eiland Sainte Marie, is den. Hij arriveerde gisteren militaire vliegveld bij Tana- m een Dakota-vliegtuig van J Ramanantsoa, de nieuwe van Malagasië. Resampa, W56 met president Tsiranana ^al-democratische partij op en daarvan secretaris-gene- as, werd vorig jaar Juni gear- op beschuldiging van een M en verraad tegen de staat. KAMPALA (DPA) Het leven in de Oostafrikaanse republiek Boe- roendi wordt langzaam weer normaal, maar slechts aan de oppervlakte. Volgens berichten van reizigers die uit de hoofdstad Boejoemboera te rugkeren gaat de „vergeldingsactie" tegen de Hoetoes (de stam die 80 procent van de bevolking uitmaakt) voort, al geschiedt het op discreter wijze dan in de eerste dagen na het verijdelen van de staatsgreep tegen president Micombero toen verdach te personen in het openbaar werden terechtgesteld. Naar verluidt worden nu door de minderheidsstam de Toetsi's (die bijna de gehele regering vormen) aan de hand van naamlijsten regel matig indiviudele of groepen Hoe toes afgevoerd en keren ze niet meer in hun woonplaats terug. Het betreft voornamelijk de intellectuelen onder de Hoetoes, waarbij onder het begrip intellectueel wordt verstaan een ieder die lezen en schrijven kan. Vele bedrijven, en ook ontwikkelingspro jecten, zijn stilgelegd omdat een groot deel van de arbeidende bevol king van de Hoetoes is gelikwideerd. LONDEN (AFP) De Internationale Federatie van Verkeersvlie gersbonden heeft met een algemene staking op 19 juni aanstaande gedreigd als de Verenigde Naties niet besluiten tot doeltreffende maatregelen tegen het kapen van vliegtuigen en andere geweld daden tegen de burgerluchtvaart. Dit is gisteren op het hoofd kantoor van de Ifalpa meegedeeld. De Ifalpa omvat vierenzestig nationale pilotenorganisaties over de gehele wereld, waarin in totaal 50.000 verkeersvliegers zitten. Meer dan de helft van de bonden heeft volgens de Ifalpa al met een 24-uursstaking op 19 juni ingestemd. In haar verklaring eist het verbond dat Veiligheidsraad der Verenigde Naties op 16 juni bijeenkomst om te bespreken hoe de VN-besluiten kunnen worden uitgevoerd tegen landen die vliegtuigkapers asiel verlenen of wei geren hen strafrechtelijk te vervolgen. De Ifalpa vindt dat de maatregelen die de volkerenorganisatie tot dusver tegen kaping heeft genomen onvoldoende zijn, waar door passagiers en bemanningen van vliegtuigen aan ontoelaat bare gevaren worden blootgesteld. De organisatie is zelf bezig plannen uit te werken om landen die mets tegen vliegtuigkapers doen te boycotten. In dit verband is speciaal Algerije genoemd. Hartverscheurende tonelennamees fotograaf van het Ame-1 van de omvang van het leed, speelden zich gisteren in Trang rikaanse persbureau Associated dat de agressieoorlog in Vietnam Bang af na een bombardement press kan maar een indruk geven dagelijks aanricht, met napalm. Deze foto van Viet- I MUNCHEN (DPA) Op de dag af precies twee Jaar na de eerste vliegtuigkaping van Tsjecho- Slowakije naar West-Duitsland hebben donderdag zeven Jon- (Van onze correspondent) LONDEN Het ijzeren ros ver keert weer in Groot-Brittannië. Meer dan 500 kilometer aan spoor rails zullen zich deze zomer buigen onder het eerbiedwaardig gewicht van tientallen door spoorwegenthou siasten verzorgde stoomlocomotieven uit de laatste en vroegere stoom- tractieperiodes. De Britse spoorwegen zien weer brood in de stoomlocs. Ze hebben vijf routes uitgezocht voor dit ern stige grote-mensen-spel en er ko men speciale eleotrische- en diesel- treinen om de enthousiastelingen naar de uitverkoren stoomparadij zen te vervoeren. De routes werden gekozen omdat ze niet zo frequent voor passagiersver- keer worden benut, omdat ze dicht bij de locdepots van de clubs van spoorwegliefhebbers liggen en omdat er nog de mogelijkheid is om de lo comotieven aan het eind van de lijn om te draaien, zodat ze niet achterstevoren terug behoeven te rijden. De uitverkoren trajecten zijn van Birmingham naar Didkot, van York naar Scarborough, van Newcastle naar Carlisle, van Shrewsbury naar Newport en van Carnforth naar Barrow. De locomotieven, die door de privé-eigenaars zullen worden bemand, zullen eerst door de Britse spoorwegen op absolute rij veiligheid worden getest. Aan de kwaliteit be hoeft echter geen twijfel te bestaan. De locs worden als babies gekoes terd. Negatief De Britse spoorwegen stonden eerst negatief tegenover de terugkeer van de stoomlocomotieven. Ze hadden al moeite genoeg gehad de bevolking aanvankelijk van de stoomtractie af te brengen in deze periode ontstond een film-classic uit de Ealing-stu dio's als „The Titfield Thunder bolt". De Britse spoorwegen kwamen op andere gedachten na het succes van de reis van de indrukwekkende lo- komotief „King George 6000" van Hereford naar Birmingham oktober vorig jaar. Duizenden toeschouwers stonden langs de spoorbaan met fo totoestellen en taperecorders. Dan is er het voortdurend sucoes van de Festinglog Railway, die in 1970 meer dan 300.000 passagiers ver voerde. Winst Spoorwegen en toeristenindustrie zien weer winst in stoom. De hoofdredacteur van één van de vele tijdschriften voor spoorwegliefheb bers in Engeland sprak onlangs in een interview de hoop uit dat het publiek niet alleen aan de kant zal blijven staan om foto's te maken, maar ook zal meerijden. Hij beloof de in hoogsteigen persoon eerste hulp te verlenen aan al dat nage slacht uit het elektrische tijdperk dat onvermijdelijk' ook weer het hoofd uit de raampjes zal steken en dan roet in de ogen krijgt. De Britse spoorwegen beschouwen het stoomplan als een proef. Als het slaagt, kunnen de spoorweglief hebbers volgend jaar weer stoom afblazen. JOHANNESBURG, (Reuter) Duizenden blanke studenten hebben zich niet gestoord aan een demon stratieverbod van de regering en hiel den ook gisteren een bijeenkomst op een plein bij hun universiteit in Jo hannesburg en Kaapstad. Zij hadden de toegang tot de uni versiteit met motorfietsen en een au tobusje versperd. Een groep studen ten deelde natte doeken uit voor het geval de politie traangas zou gebrui ken, doch er waren slechts enkele rechercheurs die op een afstand toekeken. Tevoren hadden ongeveer zes duizend studenten op de campus een bijeenkomst gehouden waarbij een resolutie werd aangenomen die het recht van studenten en andere bur gers bevestigde om op vreedzame wij ze hun mening tot uiting te brengen.' Emigratie De emigratie uit En geland naar Zuid-Af rika neemt voortdurend toe. In 1964 vertrokken bijna 13.000 Britse emigranten naar Zuid-Afrika. Sindsdien is dit getal gestegen tot 21.000 jaarlijks. ge mannen en drie vrouwen een Let-410-vliegtuig van Slovair op een binnenlandse vlucht van Ma- rianske Lazne (Mariënbad) naar Praag gedwongen naar het wes ten te koersen. Het toestel landde korte tijd later op een veldje voor sportvllegtuigen in Latsch. een dorp in Noord-Beieren. Bij het incident is de 52-Jari- ge eerste piloot Jan Mitsica doodgeschoten toen hij weigerde aan de eisen van de kapers toe te geven. Hij kreeg een kogel in de nek en zakte hevig bloedend neer op de knieeen van zijn tweede piloot, de 44-jarige Dominik Chrobak, die na een klap op zijn hoofd gekregen te hebben eieren voor zijn geld koos en de wil van de kapers deed. In de passagierscabine vond intus sen een gevecht plaats tussen an dere leden van het gezelschap ka pers en twee passagiers, van wie de kapers dachten dat het politie mannen in burger waren. Het tweetal werd door klappen met flessen buiten gevecht gesteld. tn het vliegtuig zaten behalve de twwe piloten vier passagiers die niets met de kaping uitstaande hadden. Bij de groep kapers —ze ven mannen van 20 tot 23 Jaar en drie Jonge vrouwen was een kind. Het was de derde maal dat mensen per vliegtuig Tsjecho-Slowakije naar West-Duitsland vluchtten. Da twee Tsjechoslowaken die de bemanning van het gisteren ge kaakte vliegtuig overmeesterden ware.\ onmiddellijk na de lan ding gevlucht. Een politiepa trouille hield hen na een half uui later in de buurt van Latsch aan. Zij gaven elkaar de schuld het dodelijk sohot gelost te hebben. De zwaar gewonde piloot overleed op weg naar een ziekenhuis. De politie heeft het hele gezelschap kapers gearresteerd. De vier pas sagiers die niets met de kaping te maken hadden, één van hen is een piloot buiten dienst, hebben gezegd naar hun land terug te willen. PARIJS (AP) Een Noord- vietnamese functionaris heeft gis teren president Nixon beschuldigd van „onbeschrijflijke misdaden" door de afgelopen maanden op dracht te geven tot bombardemen ten op Noordvietnamese dijken. Ngoejen Thanh-le, woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie bij de Parijse vredesbesprekinten, zei dat de bombardementen het stel sel van dijken hadden verzwakt Juist voor het begin van de regen tijd. Tijdens een persconferentie gaf hij een lange lijst van aanvallen op dijken beginnende vanaf 10 april tot 6 juni. Vanaf 10 april tot 24 mei waren er 580 bommen gegooid op dijken langs de Rode Rivier en kleinere rivieren. Le zei dat sinds vorig Jaar sep tember 12 miljoen kubieke meter aarde was verplaatst om de dijken te beschermen en dat er tot nu toe geen serieuze dreiging voor over stromingen bestond. Maar hij voegde eraan toe dat de regenperio de al aan was gebroken en dat er bezorgdheid bestond dat de vlak te van Tonkin zou overstromen. In antwoord op vragen zei Le dat verscheidene schepen hun weg hadden gevonden door het Ameri kaanse mijnenveld voor de Noord vietnamese havens, maar hij wilde geen bijzonderheden geven. Hij zei dat, als de Amerikanen bereid zouden zijn om de vredesbe sprekingen te hervatten, de oorlog ..zeer snel, binnen 24 uur" zou kunnen worden beëindigd. NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort H. J. de Bie te Wierden. Bedankt voor We- kerom A. J. Timmer te Woudenberg voor Ede B. Haverkamp te Nijker- kerveen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Soestdijk W. Heer- ma te Utrecht. GEREF. GEM. Beroepen te Hoogvliet A. Hofman kandidaat te Klaaswaal, te Elspeet P. Blok te Dirksland. Aangenomen naar Veen drs. A. Vergunst te Rot terdam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9