Eenden durven het sterk vervuilde water niet in Kees y. d. Pias bomschuit modellen bouwt Ruzie met de buren Huis uit... deur sluiten r Zijderveld„Ik raap alle uitwerpselen op Kleurentelevisie terecht verkocht NU BEZIG MET DE Kil 86 JKATU IJK I IIT\ IIAARIN EEN KLEINE 500 UUR GAAT ZITTEN PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 9 JUNI 1972 WADDINXVEEN „Kijk. dat ze me pesten is tot daaraan toe, maar ze moeten niet aan ander mans spullen komen". Anton Zij derveld. die ae strijd aanbond tegen de verregaande vervuiling van de boerensloten, is er tege lijkertijd boos en een beetje ver drietig door. De boeren veroorzaken de ver vuiling zelf. Zijdervelds buren hebben hem laten voelen wat het betekent om 'tegen de draad in' te zijn. Het dierenpension 'Dier en Vriend' van Anton Zijderveld aan de Onderweg in Waddinx- veen is al diverse malen toneel geweest van ruzies en pesterijen. Van de week richtten zijn buren, allen varkenshouders, vlak naast het pension een galg op In de strop hing een hond. al was het dan gelukkig een pop. Zijderveld kan er nog wel om lachen. „Vind je het niet kinderachtig? Nou ja. ik laat dat ding er staan. Wan neer ik er wat aan doe. dan zeg gen ze meteen dat ik Jout ben, dat begrijp je wel". Zijderveld loopt over zijn kleine stukje grond naar achter, waar de pensionhokken staan opgesteld. Er loopt een smalle, vervuilde sloot. "Kan Je Je voorstellen, dat hier voor drie jaar terug nog kikkers in zaten en vissen in zwommen? Zij hebben 'm zo vervuild, dat nu zelfs de eenden op het land zitten en er wel voor passen om in de buurt van het slootwater te komen. Ik ben in de natuur opgegroeid. Je voelt wel. dat dit me erg aan het hart gaat". GIER De drie varkenshouders met wie hij overhoop ligt, hebben, naar zijn zeggen, bij elkaar ruim achthonderd varkens. "Alle gier wordt op de sloot geloosd. Daar zitten ook chemische stoffen in. Kijk. het is voor hun de goedkoopste manier om eraf te ko men en er is absoluut geen controle op. Zie jij hier nog ooit gierwagens rijden? Nou, ik niet. Niet alleen de ze drie doen het, maar ze doen het allemaal. Allemaal kleine boeren, maar stuk voor stuk grote vervui lers". Zijderveld vertelt, dat de mest vaak zo dicht langs de waterkant ligt, dat ook de afwatering daarvan op de sloot staat. De dierenpensionhouder heeft er enige maanden geleden bij de gemeente Waddinxveen werk van gemaakt. "Ik had er overlast van. Die stank was vaak niet om te har den". De gemeente sommeerde de veehouders zowel links als rechts van Zijdervelds woning gierkelders aan te leggen en voor mestspuiten te zorgen. "Het gaat geld kosten en nu moeten ze mij pesten". Vlak vóór pinksteren werd de jonge aanplant (een aantal fruitboompjes. wat groente en struiken) bespoten met landbouwzout. "Ik heb één van die zoons zien lopen met zo'n rug spuit. HIJ heeft hier aan de heining ge staan. Door de sterke wind kon dat spul makkelijk bij alle aanplant ko men". Zijderveld kon nog de ver dorde plekken in het groen laten zien. "Daar word ik kwaad over. Ze moe ten niet aan mijn spullen komen". ALPHEN AAN DEN RIJN „Huis uitdeur sluiten" is een foldertje waarin de Al- phense politie enkele belangrij ke tips geeft voor mensen, die dit jaar met vakantie gaan en hun huis enkele weken „onbe heerd" zullen achterlaten. Het is de bedoeling dat deze worden verspreid onder de plaatselijke bankinstellingen, bij de Nederlandse Spoorwegen, het postkantoor en reisbureau met het verzoek ze af tegeven aan mensen, die plannen hebben verre reizen te gaan maken. Wat de tips betreft, deze lui den als volgt: sluit ramen en deuren goed af: denk daarbij ook aan wc- raampjes, bovenlichten en der gelijke. Doe de buitendeur op het nachtslot; laat aan de bin nenzijde van de deuren geen sleutels in het slot zitten. laat geen geld of andere kost baarheden in de woning achter. Deponeer ze in een kluis of geef ze in bewaring bij familie of kennissen. sluit de kasten, bureauladen en dergelijke niet af: braak- schade aan meubilair kan aan zienlijk zijn. 0 sluit de overgordijnen niet; haal de planten niet uit de vensterbank en zorg er voor, dat de brievenbus niet vol post komt te zitten. Dit zijn namelijk ook aanwijzingen voor afwezigheid. laat niet door briefjes op raam of deur blijken, dat men voor kortere of langere tijd af wezig is. deel familie en kennissen mee, dat men met vakantie is; geeft hun het vakantie-adres en zorg er voor, dat zij in geval van nood in het huis kunnen. wanneer men nog meer wil weten, dan is de gemeentepolitie bereid alle inlichtingen te ver strekken. KAZERSWOUDE Volgens de minister van Binnenlandse Zaken bestond er geen enkele reden, om de enkele weken geleden te Hazeï-s- woude plaatsgevonden hebbende openbare verkoping van het kleuren- tv-toestel tegen te houden. De be windsman heeft dit geantwoord aan het Tweede Kamerlid Te Pas van de Nederlandse Middenstands Partij) Anton Zijderveld aan het spelen met zijn pensiongasten. De uitwerpselen van de honden raapt hij allemaal op en gooit ze op een hoop. ..De mest verstrooi ik over mijn eigen land. Ik wil niet graag dat ze mij een vervuiler zouden kunnen noemen", zegt hij daar over. (Foto Wim Dijkman) die, erop had gewezen, dat C. Kraa ii uit Hazerswoude geen reiniging! a rechten zou hebben behoeven te l talen, omdat hij geen gebruik maal e van de service van de plaatselijl i reinigingsdienst. Zoals bekend legi i; het gemeentebestuur van Hazet li woude beslag op het tv-toestel, omdi i Kraan had geweigerd de reiniging rechten te betalen, en besloot het ti openbare verkoping. De ministA; antwoordt Te Pas, dat Kraan gei o! bezwaarschrift heeft ingedie» |j tegen het opleggen van de betalin n van de reinigingsrechten en deurwaarder heeft getracht het verschuldigde bedrag langs minnej in ke weg te innen. Tijdens die sprekken heeft Kraan de rechtsgefcj digheid van de opgelegde aanslag! niet bestreden. "Hij wenste slecb niet te betalen", aldus de minister. DAMMEN De onenigheid duurt eigenlijk al vanaf het moment, dat Zijderveld zich vier Jaar geleden vestigde aan de Onderweg. Vanwege de overlast bouwde hij aan de grenzen van zijn grond dammen in de sloot. "Ik had daar toestemming voor van de pol der". Enige tijd geleden brak zijn buurman de dam af. "Het was 's avonds. Ik ging op de herrie af, toen ik bij hem kwam kreeg ik een klap met een stuk hout. Ik maak Je kapot, schreeuwde hij. Er is toen door de politie proces-verbaal opge maakt". Zijderveld wacht nu op de dingen die komen. "Ik wil niets uitlokken. Het enige waar het mij om gaat is die vervuiling. Ze kunnen bij mij ko men. Ik heb voor mijn huis een sep- tictank en achter nog één voor het dierenpension zelf. Alle uitwerpselen raap ik op en gooi ik op een hoop De mest verstrooi ik over mijn eigen land. Ik wil niet graag dat ze mij een vervuiler zouden kunnen noe men". KATWIJK AAN ZEE Kees van der Plas (82) is. op de zondag na, iedere dag een uur of zeven te vinden in zijn tot timmermanswerkplaats omgetoverde schuurtje achter de wo ning Kamperfoelieplein 2 in Katwijk aan Zee. Hij bouwt daar kleine en grote modellen van bomschuiten, waarmede vroeger de Katwijkse vissers ter vistvangst op de Noordzee uitvoeren en die het strand als haven hadden. Oude schilderijen en pren ten, die men hier en daar nog aantreft in de huizen van Kat wijkse families en die ook in het bezit zijn van het Genoot schap "Oud Katwijk", brengen de aankomst en het vertrek van die bommen in beeld. Ze waren kostelijke objecten voor de kunstschilders, die vroeger in Katwijk gewoond en gewerkt hebben. Van der Plas is nu bezig met 't bouwen van een 73 cm lange bom. Het is de KW 86 "Katwijk VIII". waarvan Jan Plug de schipper was. Dit model krijgt straks een plaats in de direc tiekamer van de Algemene Bank Nederland aan de Voorstraat Kees van der Plas 'k ben de 82Jaar al gepasseerd en kan dat precisiewerk je nog heel goed doen, want ik beschik gelukkig over een paar goede ogen" is een op en top modelbouwer. Hij maakt de bom men niet van een tekening, maar op het gezicht. Heel wat van die houten viszeeschepen heeft hij ge maakt. Voor vrienden en kennissen en ook één voor het Genootschap "Oud Katwijk". Dat was de KW Deze is al enige jaren achter elkaar zomers tentoongesteld geweest in de Vuurbaak en bewonderd door vele duizenden binnen- en bui tenlandse bezoekers. Nu is hij dus bezig met de bouw van de KW 86.. Het casco is al klaar en met de binnenbetimmering. zoals de hut ten en de ruimen, is hij reeds ver gevorderd. Toch zal het nog wel enige tijd duren voor hij dit fraaie schip kan afleveren. Er moet nog heel wat aan de opbouw bovendeks worden gedaan. Genoegen Het is een genoegen met deze Katwijker in hart en nieren te pra ten. Hij weet opmerkelijk veel van het oude Katwijk. We waren nog maar net binnen of hij kwam met enige plak- en fotoboeken aandra gen. waarin we knipsels, foto's en ansichtkaarten uit het verleden aantroffen en ook prachtige foto's van het gemaal aan de Sluisweg van Door Cees Combee Foto Van Duijn het Hoogheemraadschap van Rijn land. Van der Plas heeft daar maar liefst 35 jaar als timmerman ge werkt. Begrijpelijk, dat hij niet uit geraakt praat over dat oude stoom gemaal en het nieuwe electrische dat in 1953 ingebruik werd gesteld. Zegt Kees van der Plas: 'k Wat in mijn jeugd een bevoorrecht kind Tot mijn twaalfde jaar heb ik schoolgegaan op de Boorsmaschool De meeste jongens gingen in mijn tijd op hun negende jaar al met de bomschuit naar zee. Er moest zo snel mogelijk geld op tafel komen In die tijd was het in de meeste gezinnen heus geen vetpot. In 190" ging ik werken bij de scheepsbou wer Willem Taat aan de Voorstraat en later onder zijn zoon Dirk. Daar bouwden ze van die bomschuiten, die vaak helemaal tot Lerwick voe- om vis te vangen en natuurlijk ook haring. Van 1901 tot en met 1908 zijn er bij Taat zo'n acht bom men gebouwd. De laatste was de KW 20. Toen deden de loggers htm intrede. Een opleiding kreeg Je niet. Er was beslist geen tijd be schikbaar om je het vak te leren. Dus je moest het afkijken van de oude ren, wat zoveel wil zeggen als Je ogen heel goed de kost geven. Ook de namen van de gebruikte gereed schappen moest je van het horen le ren. Ze vertelden je niets. Het was voor die ouderen zwoegen van de vroege morgen tot de de late avond Om aan eigen gereedschap te komen moesten de jongeren de zaak schoon maken en de krullen in zakken stop pen. Die verkochten we dan aan de Naar Rijnland Van der Plas maakte in 1922 een overstapje van Taat naar het hoog heemraadschap van Rijnland. Daar heeft hij tot zijn pensionering 35 Jaar lang als timmerman ge- Kees van der Plas (82) in zijn werkplaatsje bezig met het bouwen van een model van de bomschuit KW 86 "Katwijk VIII". waarop Jan Plug schipper was. werkt. Lange Jaren heeft hij in één de huisjes bij het gemaal aan de Sluisweg gewoond. Hij heeft het bij "Rijnland" best naar zijn zin gehad Zo af en toe gaat hij nog wel eens bij het gemaal kijken. Daar in omgeving liggen voor hem veel g n lukkige jaren. Het werk heeft hf ld altijd zeer geboeid. Met trots laat 1 een album met spiraalband zie waarin foto's van de verschillen! bouwfasen van het nieuwe gema^ de bouw duurde drie Jaar 2' geplakt. Een herinnering, die voor geen prijs zou willen missen. Na zijn pensionering is Klaas vie: der Plas als vrijetijdsbesteding brie gonnen met het bouwen van i.iodi ef len van bomschuiten. De be Jaar J Katwijker kan er wat van. Wann we hem vragen of hij wel babbeltje op de wurft (de bouleva gaat maken zegt hij: "Nee, worden voor het grootste deel gens verteld. Laat mij houden bij het maken van bomm 's Morgens vaak voor half acht ik al in mijn schuurtje. Iedere ben ik een uur of z Weet je dat ik voor zo'n model dit een 450 tot 500 uur nodig 1 En dan moeten de zeilen, het *01 werk en de lampen, alsmede de dingsvletten er nog op het dek i den aangebracht. Leuk eens. Ik hoop het nog lang te mo doen". De KW 86 Als we zo wat hebben geb beid over het verleden, heden 1 toekomst van Katwijk troont Van Plas ons weer mee naar zijn plaatsje. Op de draaibank staat KW 86. die 73 cm. lang breed is. De bejaarde modelbou zijn leeftijd ziet men hem aan blijkt een goed gevoel maten te hebben, want het is kleinigheid zo'n scheepje te bout zonder tekening. De romp is geheel van teakh Er zitten over elkaar veertien j gen rond van anderhalve centiffl breedte. Om aan een zijde 5 te maken heeft Van der Plas reepjes teakhout gebruikt. Deze den boven een gasvlam gebogel met kleine koperen spijkertjes I vestigd. Men doet dat buigen wel in kokend water, doch Van Plas geeft de voorkeur aan bras ;\a en ze uit de hand te buigen. Het 1 Jt moet namelijk van onderen krifl en van boven rekken. Ook de n heeft hij al klaar. Wanneer de boot, die in het v J onder kooien heeft voor elf ben ningsleden, gereed is helpen neef en nicht met het vervaard t en aanbrengen van de zeilen en tuig en het plaatsen van de ba verlichting. Het zal wel na de tie worden voor de KW plaatsje krijgt in het ABN-kan' want Van der Plas wil een k feilloos stukje werk afleveren. Onder het genot van een kopje I fie vertelt Van der Plas (B I milie. Trots is hij op de stambi die oud Katwijk-voorzitter Jan Brakel voor hem heetf gemaakt, aan het begin van de zeventfe eeuw is men gekomen. Daar 1 82-Jarige Cornelis een rechtstrel afstammeling van. Katwijk telt! wat Van der Plassen. Kees nadi kelijk: "We zijn vaak helemaal! familie van elkaar. Ook in de te niet". e 1 Zate

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4