Rijk geschakeerd advies over verkeer Pierrot Hi OQ Itot MOOTING •►BANKSTELLEN »EETHOEKEN »SIAAPKAMERS»FAUTCUILS 'een ander beleid mogelijk VOOR VADER! Van werkgroepen Leidse binnenstadsraad v.a. zaterdag 10 juni a.s. 9 uur Uitsluitend in onze filialen Den Haag-Leiden-Rijswijk VRIJDAG 9 JUNI 1972 LEIDEN eg ver: «.v.- orop stellen, dat zij er van uit K at, dat met de grootste voortva- le,c ndheid zal worden gewerkt aan de istandkoming van de „buitenring" n rijks- en provinciale wegen. De 5d1e or de gemeente voorgestane „bin- !ufl nring" acht de werkgroep niet nvaardbaar, althans niet voor de H or de gemeente aan die ring ge ilde doelen .De groep meent, dat prikkeling van het grootste ver- ersaanbod verder van het centrum raijderd dient te geschieden, plaats van de „binnenring": •jttte Singel- Hooigracht- Lange- !m" «M- M rssingel- Trekvliet advi- rt zij overgaan tot de onmiddel- ontsluiting van de z.g. „midden- Vondellaan- "Churchilllaan lèanaalweg- Hoge Rijndijk -Enge ls daal- Willem de Zwijgerlaan-sta- 3. Indien de afwikkeling van het verkeersaanbod via deze naïjjdenring geschiedt (de binnen blijft vanaf de ring radiaal be- ibaar) kunnen grote delen van de oenring mede als parkeerruimte len benut. Te denken valt hier- met name aan Trekvliet en Lan- SPECIALE AANBIEDING: GOUDEN MANCHETKNOPEN reeds vanaf f49,50 Grote collectie HORLOGES, BORREL-, BIER- COGNAC GLAZEN met ZILVEREN VOET, enz. HORLOGER - JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 JEIDEN - TEL. 20778 Eigen reparatie-atelier. geracht, die in deze conceptie aan twee rijbanen voldoende hebben. Di recte consekwentie van deze visie is, dat met grote voorrang de brug over de Rijn aan het einde van de Churchilllaan zal moeten worden gebouwd, terwijl de bouw van de brug over het Galgewater kan worden ge temporiseerd, dan wel geheel ge stopt. De werkgroep beschouwt als 'n be langrijk argument voor de door haar ontwikkelde visie, dat deze voorziet in een belangrijke ontlasting van de noord-zuidroute via de Hooigracht, een traverse welke naar haar mening de binnenstad op niet verantwoorde wijze in tweeën splitst en welke dan ook onder geen voorwaarde verder zou mogen worden uitgebouwd. De werkgroep wonen zegt niet zo veel over Verkeer, maar het speelt uiteraard ook in haar beschouwin gen een rol. Drie punten van de groep over verkeerszaken: Oude plannen (als bijv. verkeers- voorzieningen)die goedgekeurd zijn maar nog niet zijn uitgevoerd, die nen opnieuw bekeken te worden van uit een nieuwe visie en in verband gebracht te worden met de andere omringende functies. Verkeersaantrekkende instellingen moeten op eigen kosten en op eigen terrein voor voldoende parkeergele genheid zorgen. In de binnenstad moet geen door gaand verkeer zijn; parkeergelegen heid is nodig; eventuele afsluiting voor het verkeer. De werkgroep mo numenten gebruikt het woord ver keer niet. maar uit haar benadering van de problematiek blijkt, dat op j veel plaatsen het verkeer in de weg zit. De groep wil een groot deel van de binnenstad tot beschermd stads gezicht verklaren om het specifieke karakter te behouden. Ik kom daar op terug. De werkgroep leefbaarheid en stadsverfraaiing concludeert, dat doorrijdbaarheid van de binnenstad ongewenst is. Er dienen geen door braken ten behoeve van het verkeer te worden uitgevoerd en er dienen geen dempingen en/of versmallingen van waterwegen plaats te vinden. Bereikbaarheid dient gezien te worden als een zich in de tijd ont wikkelend begrip. Gezorgd moet wor den dat de binnenstad een aantrek kelijk alternatief blijft vormen ten opzichte van andere plaatsen die bepaalde binnenstadsfuncties zouden kunnen vervullen (winkelcentra) De uitgangsstelling schrijft dwin gend voor: 1. een stelsel van wegen, dat, naarmate men verder van de binnenstad verwijderd is, een grote re capaciteit heeft. 2. Omleidings routen voor doorgaand verkeer. De beterd worden. 3. Parkeerplaatsen bewegwijzering kan aanzienlijk ver die duurder worden naarmate zij LEIDEN Het verkeersaspect is belangrijk in de binnenstadsproblematiek. Dat blijkt uit het advies van de vijf werkgroepen van de adviesraad op de binnenstadsnota, welk advies wij in grote lijnen hebben weer gegeven, maar dat verdient wat meer uitge werkt in de krant te komen. Vandaag dus het verkeersaspect. Als je dat onder de loep neemt, kom je tot de conclusie, dat er tal van meningen zijn hoe kan het anders in n gezelschap van zestig geïnteresseerde burgers met als uitersten in de binnenstad moet geen doorgaand verkeer zijn; eventueel afsluiting (werk groep wonen) centrum moet goed bereikbaar zijn, wat mogelijk is door demping Nieuwe Rijn (minderheid van werkgroep verkeer en vervoer). Daartussen ligt een breed terrein, waarop naar mijn mening werkgroep structuurplan het meest gefundeerd voor de dag >mt. De afsluiting van de binnenstad zou zich naar het oor- iel van de groep in deze fasen moeten voltrekken: afsluiten voor en omleiding van het doorgaand verkeer; e opstellen van een circulatieplan voor de binnenstad, dat wel- m swaar de bereikbaarheid van objecten in de binnenstad niet iDt onmogelijk maakt, doch dat het gebruik van eigen auto minder lantrekkelijk maakt; scheppen van parkeerruimte onmiddellijk in de schil van de a linnens tad; totale afsluiting van die gedeelten waar de cityfunctie, on- 104 janks de maatregelen a t/m c, door het verkeer in het gedrang i reigt te komen. Daarbij moeten d:e fasen b. en c., wil de bnenstad niet tijdelijk een grote teruggang in bereikbaarheid indervinden, vrijwel samenvallen. Direct hiermee in verband staat verkeersafwikkeling rond de bin- De werkgroep wil hierbij Ja, ook u kunt uw zegje zeggen over de binnenstads problematiek. De adviesraad poor de binnenstad wil graag weten hoe u erover denkt. Vandaar de contactavond volgende week vrijdagavond in de burgerzaal van het stadhuis. Dat klinkt heel for meel, maar het wordt een in formele bijeenkomst, waar ieder zijn hart kan luchten. zich dichter bij het centrum bevin den. Men late zich door economi sche principes leiden bij de aanleg hiervan. Uiteraard gaat het advies van de werkgroep verkeer en vervoer uit sluitend over het verkeer. Ze zegt in het algemeen iets en daarnaast hebben 'tjwee punten bijzondere aandacht: afsluiting van Steen straat en Breestraat. De gedachte in de binnenstads nota is doorgaand verkeer om de stad, goede interwijkse verbindin gen en voldoende dwarsverbindin gen, wordt door de werkgroep on dersteund. Ten aanzien van de gemeentelijke competenties advi seert de werkgroep met spoed aan te vangen met de bouw van de nieuwe Valkbruig, om de route Stationsplein- Stationsweg-2e Bin nenvestgracht te ontlasten van ver keer. Voorts adviseert de werkgroep de gehele bewegwijzering in en om de stad te herzien en daarbij onder scheid te maken tussen Leiden cen trum, Leiden noord en Leiden zuid. De centrumfuntefcie die Leiden vervult, vereist dat de binnenstad goed bereikbaar is, zowel per open baar vervoer, als per particulier vervoermiddel. Goede bereikbaarheid per open baar vervoer vereist daar waar dit mogelijk is vrije busbanen en spe ciale verkeersmaatregelen. De werk groep doet de volgende suggesties: Onderzoeken van de mogelijk heid om een kleiner type bus (zgn. opstapbusje) op het stadsnet in te zetten. Fietsenstallingen aan te leggen bij bushalten aan de rand van de stad. Bereikbaarheid per particulier vervoer houdt in. dat men op rede lijke afstand van zijn doel moet kunnen komen en daar gedurende korte tijd de mogelijkheid hebben om te parkeren. De werkgroep ad viseert om braakliggende terreinen met behulp van eenvoudige mid delen tijdelijk als parkeerplaatsen in te richten. Voorts om op duide lijke wijze naar de diverse parkeer plaatsen te verwijzen (eventueel door een kleurcode aangeven of het om een terrein voor lang of kort parkeren gaat). Geadviseerd wordt ook in Leiden een "park-leit- system", zoals in Aken in gebruik, te bestuderen. De sitedebouwkund'ige aspecten dienen te worden gerespecteerd. Ruimte dient niet verkregen te worden door afbraak of doorbraak. Een deel van de werkgroep, 5 van 11, is van mening, dat deze ruimte verkregen kan worden door dem ping van de Rijn van Plantage tot Bostelbrug. Bezwaren van een ander deel van de groep zijn aantasting VP-fractieleider Andriessen op „Leids Appèl' Binnenstad onder de loep van het karakter van de stad en de vrees dat door demping juist alle doorgaand verkeer van de royale verkeersader gebruik zal maken. Verplaatsingen te voet en per fiets vormen in Leiden een groot deel van de totale verplaatsingen. Beide groepen verdienen ruime aan dacht te verkrijgen, meer dan in de Binnenstadsnota tot uiting komt. De werkgroep is van mening, dat •binnenkort een rapport moet ver schijnen, waarin de resultaten van de tijdelijke afsluiting van de Steen straat worden uiteengezet. De afsluiting van de Breestraat is naar de mening van de werkgroep een zaak, die pas na gereedkomen van de oost-west verbinding een na dere bestudering vereist. De werkgroep is van oordeel dat het gemeentebestuur, zodra deze vervangende route gereed zal zijn, allereerst dient zorg te dragen voor een verkeersgeleiding die het door gaande verkeer- voor zover dat nog niet op een eerder punt buiten de stad is omgeleid- langs deze nieu we route zal leiden door middel van een duidelijke en dwingende bewijzering. Vervolgens dient het beleid er op gericht te zijn door doel bewuste maatregelen de zogenaam de langparkeerders uit de binnen stad te weren. De werkgroep acht het van doorslaggevend belang voor de winkelstand en de dienstverle nende bedrijven in de binnenstad een zo groot mogelijk aanlbal plaat sen voor kortparkeer diers in d'e bin nenbad te handhaven dan wel te creeëren. Op deze parkeerplaatsen dient door middel van een doelmatige contro le voor een geregelde doorstroming te worden zorggedragen. Ten aanzien van de voorgenomen Breestraat-afsluiting stelt de werk groep dat het noodzakelijk is in de huidige route (voordat de vervan gende route gereed is) verkeers tellingen te houden en een moti vatie-onderzoek in te stellen met betrekking tot de verkeers- en koop gewoonten. Vervolgens dient een soortgelijk onderzoek te worden ge houden nadat de vervangende rou te gereed is. Slechts op deze w-ijze kan inspraak en vergelijkend cij fermateriaal worden verkregen dat als basis moet dienen voor een verantwoord beleid. De ervaringen met de als tijdelijk opgezette afsluiting van de Steen straat, waar het merendeel van de aldaar gevestigde zaken vanwege de achteruitgang in de bedrijfsresulta ten de genomen maatregel ernstig zou betreuren, acht de werkgroep reden om geen overhaaste maatregelen in andere stadsdelen met name in de Breestraat door te voeren. De werkgroep is van oor deel, dat thans onvoldoende gege vens voorhanden zijn om de afslui ting van de Breestraat door te voe- De Langegracht. gelegen in de schil van de Leidse binnenstad, maakt een wezenlijk onderdeel uit van de plannen. Erover loopt een deel van de omleidingsroute van Jan van Houtbrug tot Valkbrug, die binnenkort gereed komt. Er is al te veel gebroken in deze omge ving. Op de open plekken zijn stukjes "puur natuur" gekomen. Zo staat een te koop zijnd bouwterrein vol met gele bloemen (foto boven). Tussen twee rijen huizen hebben bewoners een soort kinder boerderij ingericht (foto onder). ADVERTENTIE Vrienden en relaties zijn welkom ter bezichtiging van ons verbouwde hotel-restaurant op woensdag 14 juni van 14.0017.00 uur. Familie OOSTDAM Hotel-restaurant „DE WITTE RAAF". i io5cs<®©§cK@cgc$<«a§c*<§c)S<s<£e§cs<8<a§cK§o§c*^^ ADVERTENTIE •ORSCHOTEN/LEIDEN zich noemende progressieve f zijn niet tot een wezenlijk an il beleid in staat dan thans door huidige kabinet uitgevoerd i. Politiek is een zaak van con- dat weet de heer Den. Uyl d. Zonder verleden is er i politiek te bedrijven en Juist ADVERTENTIE erlovingsringen Blyvende service. De ruimste maten. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. |e KONING der VERLOVINGSRINGEN, üw Juwelier \.d. WATER Haarlemmerstraat 181. die continuïteit maakt een sprong naar de toekomst mogelijk. Het is onzin om te beweren dat het regeer akkoord verraad betekent aan het verkiezingsprogramma van de con fessionele partijen. Wel waar is dat inzake de bestrijding van de inflatie tot dusverre maar heel weinig resul taten geboekt zijn". Tot deze uitspra ken kwam de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer mr. F. Andriessen, tijdens het gisteravond gehouden „Leids Appel" in „de Gou den Leeuw" in Voorschoten. Andriessen wees op de proble matiek van de inflatiebestrijding. Minister Nelissen heeft gezegd dat het kabinet moet opstapen indien het kabinet moet opstappen indien tegen te gaan. Volgens Andriessen heeft de minister van financiën daar volkomen gelijk in, maar het is geen politieke zelfmoord op klaarlichte dag zoals oppositieleider Den Uyl deze uitspraak betitelde, het is een reëele uitspraak. Den Uyl weet dat het ka binet niet anders kan. De Sleutel voor het probleem van de inflatiebestrij ding ligt bij het bedrijfsleven op korte termijn. Op langere termijn ligt die sleu tel bij de mentaliteit van het Neder landse volk. De burger moet zich bewust worden dat de Nederlandse gulden maar een keer uitgegeven kan worden. De minister-president zal het Nederlandse volk bewust moeten maken met de noodzaak tot het stoppen van overdreven beste dingen e.d. Op korte termijn zal het bedrijfs leven in nauwe samenwerking met de regering de inflatie moeten bestrij den. Er liggen thans twee discussie nota's: één van de werknemers en één van de werkgevers. De stand punten liggen ver uit elkaar, hoewel er mogelijkheden zijn om tot een vergelijk te komen. De Tweede Ka mer doet er goed aan de twee part ners met elkaar te laten praten en niet te snel in te grijpen. Andriessen: Den Uyl ziet ook alleen maar bezuiniging in het de fensie-apparaat. Een gemakkelijke zaak om dat te stellen, terwijl ook J de politieke geestverwanten van Den Uyl in de commissie van Rijckevor- sel niet zo erg optimistisch zijn. Onder de aanwezigen bevonden zich vijf kamerleden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3