roerisme, vandalisme, comite's en elevisiereclame :zers schrijven Eigen aansprakelijkheid: uitermate delicate materie Bedosan E*10 voor de slanke HET KARPETTENHUIS speciaal cassis pAG 9 JUNI 1972 derland mag wel oppassen met reputatie als toeristen- d. Onlang citeerde ik te dezer Is een waarschuwing van des- Uge zijde tegen de gevaarlijke ng van sommige hoteliers de inde kosten te verhalen op de mg van het ontbijt, dat juist van de attracties voor buiten- se gasten is. Wie dan verder wat de directeur van het Am- amse hotel l'Europe onlangs in redacteur van „De Tele- vertelde, vraagt zich af waar als het zo doorgaat, heen moet een bedrijfstak, die voor Ne- nd een belangrijke bron van asten vormt. een sterke teruggang te be en, aldus l'Europe-directeur C. Galen, in de komst van de onafhankelijk reizende Ame- n. De Amerikanen hebben na- steeds meer klachten over de stad, zoals: de straten zijn te je moet steeds kijken waar je anders val je in een gat; op is het gevaarlyk, vele toeris- irven 's avonds niet meer al- e stad in te gaan, maar bly- hun hotelkamer; de steeds groeiende hippie-invasies. Ze- olgens de cijfers stijgt het toeristen elk jaar, maar m den drommel niet wat oeristen dat zijn. Het niveau elk jaar lagerMaar de Amerikaan komt niet meer Amsterdam. Directeur Van sprak met zes grote ma- van Amerikaanse lucht- laatschappijen, die in hun reizen-in-het-groot naar Eu- ïoeten verkopen. Toen ik het imsterdam had, zeiden ze: hou op, Amsterdam is niet te verkopen, daar wil geen toerist meer naar toe jit seizoen is het percentage onafhankelijk reizende Ame- naar ons land vijfentwin- ocent lager dan vorig jaar. gen ons dan wel op de borst dat Amsterdam de meest to- stad van de wereld is, maar jaat het op die manier naar 'e worden de vuilnisbak van Wie na lezing van het boven staande zegt: „Nu ja, dat is dan jammer, maar Amsterdam krijgt op die manier waar het om vraagt, wat gaat ons dat verder aan?", die vergist zich. Want voor vele buiten landse toeristen is Amsterdam de poort van Nederland. En als die poort er zo vies bij ligt, neemt de neiging tot bezoek aan andere de len van ons land in gelijke mate af. Het gaat dus niet alleen om het toeristisch bezoek aan de hoofd stad, maar zeker ook om de rest van het land. En het lijkt mij een belangwekkende vraag of andere toeristische centra daar vrede mee hebben In het „Rotterdamsch Nieuws blad" geeft M. de Ronde uiting aan zijn ergernis over de vandalen, die telefooncellen vernielen. Hij be pleit strengere bestraffing. „Op de een of andere manier moet ze toch eens aan het verstand worden ge- deren aandoen. Dat zou waar schijnlijk de beste „straf" zijn. Maar daar kunnen we niet op wachten. De strengst mogelijke straf is hier gewenst". De heer De Ronde heeft gelijk; dit soort vandalisme, namelijk het vernielen van apparatuur die voor iederéén beschikbaar moet zijn, is bijzonder laf. Maar de dader ligt vrijwel steeds op het kerkhof. Men zal dus moeten wachten tot het algemene beschavingspeil zo geste gen is, dat niemand het in zijn hoofd haalt vernielingen aan te richten aan gemeenschappelijke ge bruiksvoorwerpen. In „Elsevier" kondigt Th. van Raay uit Rosmalen niet zonder iro nie in navolging van het Ango- la-Comité de oprichting aan van de volgende comités: een Engeland-Comité, dat boycot verlangt van Engelse schepen en goederen wegens de onderdrukking Door C. J. Rotteveel bracht hoeveel schade, last en on gemak ze aan anderen veroorza ken". De inzender vertelt dan, dat hij zijn dochter in Rotterdam-Zuid wilde opbellen, maar van een cel aan de Middellandstraat geen ge bruik kon maken omdat die ver nield was: de ophangbeugel was er met geweld uitgetrokken. Toen hij zich daarop naar het Centraal Station begaf, bleek daar bij elke cel een bordje „defect" te hangen. In arren moede begaf hij zich toen met de metro en per tram naar zijn dochter. „Dat betekende, dat ik, inplaats van een telefoon gesprek van vijf minuten, twee uur kwijt was met reizen, ongerekend de extra kosten. Men kan slechts hopen, dat de vlerken, die deze ver nielingen aanrichten, zelf ook eens dringend een telfooncel nodig zul len hebben en dan dezelfde erger nis zullen ondervinden, die zij an van het Noordierse volk; boycot van Spaanse sinaasappelen en van Sinterklaas wegens de onderdruk king van het Baskische volk; een Oost-Duitsland-Comité, stopzetten van handel met dit land, omdat een kleine groep machthebbers achttien miljoen mensen al 25 jaar tussen prikkeldraad-versperringen van de buitenwereld heeft afgesloten; een Rusland-Comité: geen handel meer met Rusland, daar dit land ieder een die protesteert in de gevange nis zet en bovendien Estland, Let land, Litouwen, een deel van Fin land, 40% van Polen, Oost-Pruisen, 10% van Slowakije en 30% van het Roemeense grondgebied heeft be zet; een Tsjechoslowaaks Comité: boycot van Tsjechische produkten, omdat een satelliet-regering twaalf miljoen mensen totaal onderdrukt; een Griekenland-Comité: geen va kantie meer naar Griekenland, daar hier een niet door het volk gekozen regering een aantal on schuldige politici gevangen houdt en de vrije meningsuiting onder drukt; een Indonesië-Comité: on middellijke stopzetting van de hulp aan dit land, daar Indonesië er nog meer dan 10.000 politieke gevange nen op na houdt; een Soedan-Co- mité: boycot van alle produkten, omdat dit land volgens schatting van de V.N. meer dan een miljoen negers heeft vermoord of verjaagd; een Anti-Verenigde Staten-Comité: de V.S. hebben in 1972 alleen al meer Vietnamese burgers met bom men en plantengiften vermoord dan Portugal in 150 jaar in Angola; Anti-Zuid-Afrika en Anti-Rhode- sië-Comités wegens rassendiscrimi natie". Tot zover de heer Van Raay, die overigens nog verre van volledig is. Wat zou hij zeggen van Anti-Chi- na-, Anti-Boeroendi-, Anti-Nige- rië-, Anti-Bangladesj-, Anti-Ara bische- en Anti-Israëlische-Comi- tés? Het leukste lijkt me een Anti- Nederland-Comité, omdat dit land ruim een kwart eeuw na de oorlog o.a. het woningprobleem nog altijd niet heeft opgelost, waarvan dui zenden jonge mensen de dupe zijn. Er is dus gelukkig nog werk genoeg voor de talrijke Nederlandse „schoolmeesters-met-het- opgehe ven-vingert je" In de rubriek „Amsterdams Dag boek" van „Het Parool" gaat „In valler" (Evert Werkman) wat die per in op de kritiek van rode da mes op de t. v. - r e c 1 a m e. „Heb ik ze goed begrepen, dan zijn ze", zo schrijft hij, „niét tegen reclame, maar die moet wel eerlijk zijn. Vandaar dat lekker-naar-zichzelf- ruikende meisje, die toffe jongen („Ma-ham, moet je koffie?") in de keuken, die jolige echtgenoot bij de afwas met zijn parmantig gehe ven afwaskwast en die schoolmees ter, die je kwam vertellen hoe het nu zit met dat harde en dat zachte water. De eerlijkheid ten voeten uit. Maar ddar zit 'm nou net de kneep De STER laat elke avond kleine sprookjes zien, sprookjes, waarin onwezenlijke feeën in prachtige gewaden met dampende koffiebladen schitteren de zalen binnenwandelen vol vriendelijk koutende mensen, sprookjes vol parfum en zachte kleuren, die een droomwereld op roepen, die nooit echt is, waarin kinderen rondbuitelen in groene bossen en vrolijke vaders rond huppelen, die best even trek heb ben in zo'n lekkere brosse, fijne chocoladereep, sprookjes waarin Amsterdam mag dan de naam hébben van de meest tolerants stad ter wereld, maar als toeris- tenland heeft Nederland nog wel andere bezoekers nodig..,. joelende Jongelui op blinkende brommers gezangen aanheffen over de voortreffelijkheid van hun ge mengde smering. Belachelijk? Irri terend? Ja, in hoge mate. Maar doe het anders en Je mist als re clameman volslagen de boot. Die alternatieve rode dames brachten geen sprookjes, maar boodschapjes aan de mensheid. Over luchtver vuiling en zo. Ze bedreven zen- dingsarbeid. Goed bedoeld en vol strekt eerlijk, maar reclame? Nee". Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. '7\4/'£l£lT* damsport \_y B O -i T «A V/J--I- v/ JLJB. -ü I Nu het wekelijks dammen voor drie maanden is gestaakt, en men weer de jaarlijkse vakantie-vreugdekreten slaakt, V—S de verwoede visser eindelijk weer in z'n element is, jaar had ik het genoegen weer enige weken in te zijn. Het ver doorge- éénrichtingsverkeer, afge- ipotte?) bruggen en weg- ngen, zorgden ervoor, dat unuten extra nodig had om binnenstad per auto mijn ts te bereiken. Ik bemerkte dat Leiden, zo beroemd om orische. sfeervolle en vooral gezellige binnenstad, geschonden was. Wellicht ie invloed van de mei-her- sdagen kwam ik tot een ing met een door bombar - getroffen stad die op wacht; die soms proviso- as hersteld. Tijdens mijn heb ik met mijn gastheer enstad te voet doorkruist, ik iedere „Leienaar" drin- ïbevelen, vooral indien liij stad houdt en die wil be veel wijzer geworden, iet verbijstering heb ik de eens opgemaakt, want Lei- ek onherstelbaar verminkt !t meer te redden, mits men een goed herstelbeleid Cn, dat „overmorgen" dan wordt uitgevoerd, as bekend, dat Leiden een leits-stad is, doch onbekend in' dat het bestuur van Leiden niet heeft ingezien, dat een steeds groeiende universiteit, onmogelijk in een NIET groeiende binnenstad geperst kan worden! In de be woonde en nog bewoonbare gedeel ten, kan ik me geen slop. steeg, straat, gracht of weg herinneren, of er was wel iets van één of meer studentenhuizen of iets dat daarop leek. Beperkte zich dit vroeger tot de directe omgeving en dat dan nog in beperkte mate, van het Ra penburg, thans is het gebied sterk uitgebreid. De omgrenzing „Leie naars" schrik niet alleen maar overtuig u zelf ook is nu: Oude Singel, Herengracht, Nieuwe Rijn, Utrechtse Veer, Plantsoen, Jan van Houtkade. Witte Singel. Jan van Goyenkade, Rijn- en Schiekade. Noordeinde, Galgewater, Steen straat. Morssingel, Rynsburgersin- gel, Lange Mare en Oude Singel. Het binnendringen is zover ook van andere dan normale woon functies dat van gewone bewo ning door de burgerbevolking bin nen 2 a 3 jaar vrijwel geen sprake meer zal kunnen zijn. Het geboden alternatief nieuw bouwwijken, die sfeerloos, eentonig en koel aandoen noodt niet tot een verblijf zoals de binnenstad. De in aanbouw zijnde Merenwijk (hoge huren naar ik vernam) is nu reeds een kleine „Amsterdamse Bijlmer" en zal dit verder worden, terwijl deze plaats eerder geschikt is voor de universiteit met toebeho rende voorzieningen. Nieuwbouw of herstel van enige belang behalve het fantastische Elisabeth Gasthof (de rest van de „Vrouwencamp" laat ik ter beschrijving graag aan echte „Leienaars" over). Den Burcht (met daarnaast een ver krottend Logement) en het huis van het Hoogheemraadschap Rijn land (nu vloekt de stijl van de te genoverliggende veranderde ingan gen van de Stadsgehoorzaal nog meer), heb ik in de binnenstad niet opgemerkt. Al wandelende kreeg ik soms hoop wanneer ik iets nieuws of hersteld zag. Doch vrijwel steeds bleek het dan iets van een studen tenhuis of van een bedrijf te zijn; ook de universiteit reken ik bij het laatste. Het schijnt dus wel te kun nen, doch niet voor de echte „Leie naar". Nu zijn deze door de eeuwen heen al achteruit gesteld. Misschien valt het hun daarom niet meer zo op. Maai- de geschiedenis en de hui dige cijfers wijzen dit uit. Oplei ding, inkomens en alles wat maar als slecht en ongunstig voor deze tijd is, daarin loopt Leiden voorop. Als industriestad (waarom ging die industrie, wol, laken .textiel enz. zich in andere delen van het land vestigen en trok men met subsidie nieuwe. Amerikaans/Duitse, weinig werkverschaffende industrie aan?), heeft Leiden ,als door de eeuwen heen, ook nu niet door de na-oor- logse welvaart kunnen opbloeien. De armste gemeente is nu als loon haar lot! Nu is er (weer!) voor de bevol king èn de voorzieningen èn herstel geen geld. Natuurlijk wél voor de grote projecten in aanbouw van de universiteit met aanhang. Leiden neemt zelf wel genoegen met leeg gekomen oude fabrieks^pbouwen als noodvestiging, te oude schoolge bouwen, terwijl zelfs verouderde ADVERTENTIE bouwketen als nood-leslokalen die nen voor het Leidse Beroepsonder wijs (met de streek erbij gere kend!). Nu hele woonwijken, in de op de Amsterdam na grootste binnen stad, door de universiteit dreigen te worden „geannexeerd", neen op gekocht met Rijksgeld van de rege ring, dat ook door de „Leienaars" middels hun belastinggeld is opge bracht ,heb ik voor het nog maar één wens: dat het Leidse Gemeen tebestuur en de Gemeenteraad op 3 oktober a.s. in plaats van het Spaanse ontzet in 1574, nu na bijna 400 jaar het ontzet kunnen vieren van de Haagse onderdrukking, die blijkt uit het onthouden van de broodnodige (geld)middelen, waar door zij Leiden aan banden heeft gelegd. Dat zy geen Haagse cura tor, maar nu zelf als echt Stadsbe stuur op die dag in een ontzet Lei den, De Vliet ingehaald moge wor den, mét geld en middelen in plWs van haring en wittebrood. L. J. MOENS Lothariusstraat 10. Hoensbroek (L.). eindelijk i betrap ik mezelf op een stemming van weemoed en licht gemis, 'n Spreekwoord is: een trevreden roker is geen onruststoker, herroep ik nou, in: 'n actief sportman of vrouw, daar staat het kleingeestige vaak in de kou. Niet dat door de sport (ongeacht wat voor een) 'n karakter veranderd wordt, maar 'n mens die ergens fanatiek mee bezig is, heeft geen tijd dat ie mort. Wat is er ftfner dan iets wat geestelijk boeit, en gelijktijdig in- en ontspanning geeft, 'n rustige altijd gemoedelijke sfeer, die men in dee'z tyd als weldadig beleeft De laatste avond werd gezellig afgesloten met een leuke simultaan, En weer bleek dat de kampioen van L.D.C. zich niet zomaar liet verslaan. Het lukte de heer v. Leek om toch remise te scoren, maar de anderen kregen mooi de wind van roren. Ook moest Van der Zwan sarcastische opmerkingen incasseren. Scheldwoorden als de vergeler en de vergrauwer konden hem niet deren. Dat laatste moet niet zo persoonlijk opgevat worden, Maar met snoeien en maaien op 't ruitenbord, breekt hij toch vaak recorden. Verder hulde voor de organisatie achter de schermen van LJ).C En tot slot allemaal 'n prettige vakantie en hopelijk tot ziens in september, tabeé. Een dammaniak Mevr. R. v. AMSTERDAM-HOOGENBOOM Iepenschans 8 Leiderdorp. Als het om een goed betaalbaar kamerbreed tapijt of klassiek kwaliteitsmeubel gaat moet u eens gaan informeren by Dealer van alle bekende merktapijten, uit voorraad leverbaar, o.a. DESSO, K.V.T., VENETA, HATEMA, enz. Dealer van kwaliteitsmeubelen Koekoek Raanhuis, Rego, Sprei, Maasland, Moh. Jongh, Anker. Reeds meer dan 40 jaar uw woninginrichter. KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAPUT LEIDEN.HERENSINGEL10-11-12 TEL.26003 Kg RÜNSBURG,OEGSTGEESTERWEG 46.TEL.01718-16813 «Sr N oorderk wartier zou 't proberen Onder het kopje: "Die Haghe winnaar toernooi Algemene" in dit blad van 5/6-'72, staat, dat de enige wanklank was, dat Noorderkwartier het op dit toernooi liet afweten. Langs deze weg willen wij er op wijzen dat Noorderkwartier 8 dagen voorafgaande aan het toernooi gevraagd in te vallen voor HKV, dat niet kon komen. Zeer beslist heeft onze wedstrijd secretaris geen vaste toezegging ge daan omdat wij een toernooi in Dordrecht hadden, doch hy zou proberen 8 senioren te vinden die bereid waren te spelen. Dit lukte hem niet en daar er geen goede af spraak was gemaakt heeft Alge mene aangenomen dat Noorder kwartier zou komen en wij namen aan, dat zonder bericht onzerzijds de Algemene niet op onze komst rekende. Het is op zyn minst "onelegant" om van een "wanklank" te spreken als Je daarin zelf de hand hebt ge had! Wy danken de schrijver dan ook voor dit artikeltje met anti- propaganda voor onze hardwerken de vereniging. Wij zijn echter be reid, aan te nemen dat zijn/haar informatiebron verkeerd is geweest. L.K.V. NOORDERKWARTIER, C. Nieuwenburg-Schmale, secretaresse. Het boeiend artikel van de heer Rotteveel „Afschuiven" in het LD van 1 juni, over de persoonlijke aansprakelijkheid van ieder mens voor zijn (wan) daden noopt mij enkele consequenties van zijn standpunt te noemen. Voor kindergebitten zijn in de eerste plaats de ouders verantwoor delijk en daarom géén fluor in het drinkwater. Maar.. U en ik draaien wél voor de ko6ten op van al die rotte gebitten: de zieken fondspremies stijgen elk jaar bij zonder fors! De conclusie zou moe ten luiden: óf fluorideren, óf de ouders hun tandartsenrekeningen geheel zelf laten betalen. Op andere gebieden ligt de zaak veel moeilijker. Vroeger, toen de gemeenschap er belang by had, dat de bevokling groeide, werd de kin derbijslag ingevoerd, zelfs met pro gressie: voor het zevende kind ont vangt men heel wat meer dan voor het eerste of tweede. Tegenwoordig heeft de gemeen schap er juist belang bij, dat het kindertal zo laag mogelijk blijft, vanwege het snel groeiende gevaar van overbevolking en milieuver vuiling. (hoe meer zielen, hoe meer afval). Daarom zouden we ook op dit gebied een keuze moeten ma ken: óf de kinderbijslag en andere sociale voorzieningen, zoals subsi dies op onderwijs en woningbouw, afschaffen, óf de gemeenschap in spraak geven in het aantal kinde ren, dat ieder maximaal mag heb ben. Een uitermate delicate materie, die niet zo maar even kan worden opgelost door te stellen, dat ieder de gevolgen van zyn eigen daden moet dragen. Dat kan lang niet altijd, maar het zou ook zeer on barmhartig zyn. Witte de Withlaan 21, Dr. A. WEILAND, Oegstgeest. ADVERTENTIE U%0RMS7 Haak er snel en eftektlel een eind san. U zult merken dat de Pedoaanpleister de oplossing la.waarnp u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V.. AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19