Scherpe krill van YVD-leider Wiegel op steun aan dagbladen RALVERING BEDRIJF WAS NIET NODIG GEWEEST Universiteiten laken plannen van De Brauw Min-BOBats bijdrage uit verhoging omroepgelclen VOOR NK roENSPAO 1 J™1 1972 .DIRECTEUR" PERK LEIDT GERZON ALS EEN DIXIELANDORKEST lommercieel zijn we nog lang niet de problemen, maar toch durf te zeggen: Gerzon redt het. Dit ar spelen we quitte, verdienen we ize afschrijvingen, en volgend Jaar innen we in de winst zitten. uidelijke taal van een man die al J zijn geboorte. 52 jaar geleden, wereld paf deed staan. De Ier P.A.F. Perk. sinds 1 Juli vorig ar algemeen directeur van de be oten vennootschap Gebr. Gerzon, »eft al geruime tijd zijn voorlet- rs niet meer nodig om toeschou- ers te verbazen. Hij maakte er z'n >bbie en z'n werk van. e raad van commissarissen van erzon deed daarom begin 1971 een •roep op de man die als bedrijfse- nomisch adviseur van de detail- indel z'n sporen wel al had ver end. •n opdracht was even kort als on- ogelijkRed Gerzon Leidne! aarlem, Nijmegen. Tilburg, Arn- gm en Groningen waren toen al cht. Het hoofdkantoor aan de ngel in Amsterdam voor 3.5 mil- en gulden verkocht. Over waren filialen Amsterdam, Den Haag. fa-echt, Rotterdam en Eindhoven. »n zwaar verliesgevende puinhoop. d'r maar aan staan als nieuwe -..1. erk aanvaardde de uitdaging, ij kwam, maakte vluchtig kennis et de ook nu nog geheimzinnige litenlanders die alleen in naam jenaar zijn van het gehalveerde ns zo onwrikbare Gerzon-bolwerk )ifora A.G. Zwitserland), begreep it niet Difora aan de Gerzon- uwtjes trok maai- de Nederlandse edietbank (waar de door ene >rnelis de Ruiter - „Ik sticht een euw mode-imperium" aan Difora verkochte Gerzon-aandelen als on derpand voor verstrekte kredieten in de kluis liggen), overzag de door een over de textiel gestruikelde on- roerendgoedkoning aangerichte ging aan de slag en lijkt thans te overwinnen. En met hem wat over is van het Gerzon-concern, wat nu ook weer niet zo weinig is. Zeven zaken met toch altijd nog, intotaal, zo'n vierhonderd mensen in dienst. Twee jaar geleden, met Leiden, Haarlem, Nijmegen, Arnhem, Til burg en Groningen er nog bij. wa ren dat er 1250. De afvloeiingsrege ling die tot stand kwam voor de 850 mensen die er nu niet meer zijn, loopt eind dit jaar af. Kosten van die regeling circa anderhalf miljoen gulden. Beschuldigend Wat de nieuwe leider van Gerzon („begeleider" noemt hij het liever) bij zijn benoeming nog niet wilde of kon zeggen, zit hem thans erg hoog: Halvering van Gerzon was niet nodig geweest". Een bewering die hij stut met beschuldigend klin kende uitspraken. Wie de schoen past trekke hem aan. Daar gaat ie dan„Als de oude aandeelhouders de moed hadden gehad het hoofd kantoor aan de Singel al veel eer der te verkopen dan had het aantal af te vloeien personeelsleden tot driehonderd man beperkt kunnen blijven. Tijdige afstoting van het bastion aan de Singel had Gerzon de kapitaalsinjectie kunnen geven die sluiting van filialen had voorko men." En: „Het oude Gerzon heeft de slag om het publiek op alle fronten ver loren. Men is te lang afgegaan op historische gegevens zonder zioh te verdiepen in het zich na de oorlog sterk wijzigende consumptie gedrag. Zo is men bijvoorbeeld voorbijge gaan aan het steeds sneller wisse lende modebeeld." Gebrekkig De heer Perk is bereid om het zijn voorgangers niet persoonlijk aan te wrijven: „Het was heus niet alleen Gerzon waar ze het niet door had den, het is eigenlijk het verhaal van de gehele, wetenschappelijk ge brekkig geschoolde, Nederlandse middenstand. Het verhaal van de katholieke vader en moeder die bij voorbeeld een textielbedrijf begon nen. Hoe ging dat vroeger? Hun oudste zoon kon uitstekend leren en werd dan ook prompt dokter. Zoon nummer drie kon of wou niet leren en ging dus automatisch bij vader in de zaak. Ziedaar hoe de Neder landse middenstand de eigen onder gang heeft bewerkstelligd." Bij een bedrijf als Gerzon aon de totale ondergang nog net worden afgewend. Jarenlang geprolongeerde kwalen speelden Cornells de Ruiter in de kaart? „Ja ik ontken dat hij ooit de be doeling heeft gehad Gerzon te red den. Onroerend goed was zijn enige liefde." Een liefde die Gerzon bijna fataal is geworden. En nog is het gevaar niet geweken. In doorgaans welin gelichte textielkringen groeit de overtuigen dat de heer Perk het naar de smaak van de Nederlandse Crediet Bank. de feitelijke Gerzon- eigenaar. „veel te goed doet". „Ze vinden het bij de NCB maar niks dat Gerzon straks uit de rode cijfers komt. Het zou betekenen dat ze hun oorspronkelijke plan, alle Gerzon-vestigingen sluiten en de panden verkopen, moeten opgeven. Ze zijn bang voor de vakbonden. Die zullen het immers nooit pikken dat een straks waarschijnlijk weer winstmakend bedrijf alsnog wordt opgedoekt", weet men in genoemde kringen te vertellen. De heer Perk gaat intussen stug door met het weer gezond maken van Gerzon. ,,Te goed" Hij heeft het er druk mee Niet slecshts met de commerciële aspec ten van de klus waartegen hij nu ruim een jaar geleden „ja" zei. Vooral ook in het menselijke vlak hanteerde hij de bezem in de auto ritair geleide stal die hij bij zijn komst aantrof. Een voorbeeld: „Als de directie vroeger filiaalbezoek pleegde, dan heette dat „grote visi te". Het personeel rilde en beefde. Iedereen deed het in z'n broek." „Begeleider" Perk schafte die „grote visite" onmiddellijk af. Zoals hij meer heilige Gerzon-huisies intrap te. „Vroeger was wat de inkopers zeiden alleen zaligmakend. Nu weegt ook de mening van een ver koopstertje mee." De heer Perk: „Het is ontzettend belangrijk dat Ie de mensen van de verkoop tegen de inkopers laat aan- kakken Een vroegere verkoopster bouwde hij zelfs om tot inkoopster. „Een dijk van een meid die het werk doet van drie inkopers uit de oude Gerzon-tijd. Een hoe! Ze is een ge weldige winner. Afgezien van haar inkoopvisie bespaart ze Gerzon ne gentigduizend gulden op de salaris- post." Hij heeft een hekel aan het woord directeur. „Natuurlijk ik geef direc tion aan deze onderneming, ik neem uiteindelijk de beslissingen, maar ideeën ziln welkom." Bedient zich van „mode-termen" als „in spraak" en „democratie" om duide lijk te maken hoe welkom ideetjes van personeelsleden, van portier tot chef verkoop herenconfectie, van verkoopstertje tot chef inkoop, zijn. „Ik heb een hekel aan bazen, maar een ontstellende hekel aan knech ten. Asjeblieft geen serviliteit. Geen hielenlikkers". Hij vergelijkt de vierhonderd men sen die Gerzon over heeft („ik ken er op z'n minst 250 bij naam en toenaam") graag met de bezetting van een dixielandorkest. „U moet weten: ik ben een fervent dixie- landspeler. De gTap van dit soort muziek is dat de bassist even be langrijk is als de trompetist. 't gaat om de totaliteit. Er is geen compe titie tussen de leden van het en semble." Mocht die vergelijking niet hele maal overkomen, hij heeft nog een hele simpele in voorraad: „Gerzon is nu een team, een elfaol. Jongens die samen proberen een wedstrijd te winnen. Voorlopig staat het 1-0 voor het ge- alveerde Gerzon. Maar de bal is rond. Hoe rond weten ze mogelijk bij het NCB het beste. Gerzon-directeur P. A. F. Perk: „De Nederlandse middenstand is te gebrekkig geschoold". Een welopgevoede bewoner van het nationaal park "De Hoge Veluive", dit everzwijn. Weliswaar waagt hij zich hier ver buiten zijn eigen stukje bos. maar hij blijft op het zebra-pad. „Links vrij, rechts ook vrij" wandelen maar. DEN HAAG Ernstige kritiek heeft VVD-fractieleider !ans Wiegel in de Tweede Kamer geuit op de ondersteunings- ïaatregelen die het kabinet-Biesheuvel heeft getroffen voor de agbladondernemingen. Hij zei dit gisteren naar aanleiding van het besluit van de jj linisterraad om de steun aan de in moeilijkheden verkerende ;rs voort te zetten. Besloten is tot stichting van een bedrijfsfonds, waarin met igang van volgend jaar 1973 een heffing op de STER-reclame fordt gestort. )'66-kamerlid looteboom: hoge mbtenaar komt 4r te goed af DEN HAAG (ANP) Er wordt gepraat over de noodzaak van 1 tweede Toxopeus-ronde in Den tag om de hoge ambtenaren beter kunnen vasthouden. Dat is klink je onzin. Dit heeft drs. G. Noote- om. lid van de fractie van D'66 in Tweede Kamer, opgemerkt in een laggesprek met het maandblad todern Ondernemerschap" van het anPninklijk Verbond van Onderne irs in het Midden- en Kleinbedrijf. ï>e heer Nooteboom voegde er aan Tt dat het onzin is te stellen dat de hge ambtenaar er zo slecht afkomt vergelijking met 't particuler be (jfsleven. Dat blijkt z.i. als men op t loonstrookje van de hoge ambte ren zou aangeven dat zij naast hun xis van b.v. f 40.000 ook nog eens aanspraak op welvaarts- en irdevast pensioen hebben van on- veer f 40.000 waarvoor zijzelf geen ïrkelijk dekkende premie moeten brengen. Dc heer Nooteboom meent dat een [>ot deel van het tekort van f 2,2 iljard op de rijksbegroting (bij on- wijzigd beleid) is toe te schrijven n niet-gedekte salarisverhogingen pensioenaanspraken De inflatie en de noodzaak te ko- ïn tot een inkomenspolitiek dwin- u zJ. tot een ander beleid. Een in- mensbeleid is evenwel niet moge- 8* k als bepaalde groepen hele grote zichtbare beloningen krijgen in de mi van een recht op latere uitke- len en andere niet. ^gei Naast dit fonds wil he<t kabinet ge durende twee jaren nog eens f 15 miljoen extra per jaar aan d'e pers ter beschikking stéllen. Dit bedrag wordt verkregen door een verdere verhoging van de 1 januari aan staande gedachte verhoging van de omroepbijdrage. Bij de verdeling van dit bedrag zal uitgegaan wor den van het aantal met redactio neel nieuws gevulde krahtepagina's. De beslissingen van de miiniisterraad zijn genomen naar aanleiding van het enkele maanden geleden gepu bliceerde Rapport-Rooij. Het rege ringsstandpunt zou vandaag aan de Tweede Kamer worden meege deeld. Wiegel noemde het „concurrentie vervalsend" dat de dagbladen wèl profiteren van de generieke maat regelen en de opinieweekbladen niet. Een belangrijk positief ele ment vond hij, dat de generieke maatregelen beperkt blijven tot 1972 en 1973. Het bedrijfsfonds voor de pers, waar uit leningen worden verstrekt aan dagbladondernemingen, vond Wiegel "het meest redelijke deel" van de regeringsvoorstellen. Wel vroeg de liberale fractieleider in de Tweede Kamer zioh af of subsi diëring van de pers wel noodzake lijk was. Hij dacht, dat het een "overbodige luxe' was"", "geld smij in een zodamloze put". De Tweede Kamer zal neg voor het begin van de zomervakantie d'e ma terie behandelen. Volgende week maandag is er een openbare com missievergadering en in de laatste week van juni za 1de Kamer in een plenaire vergadering haar oor deel geven Enkele maanden e.leden zijn ten laste van het bedrijfsfonds reeds uitkeringen gedaan aan kranten, die in moeilijkheden verkeerden. Daarvan profiteerde ondermeer het geïntegreerde ochtendblad „Trouw/' Het Kwartet". Op hoorzitting over herstructurering piraterij Problemen rond wetgeving radio- zendingen vanaf piratenschepen strafbaar wordt gesteld. Eind vorig jaar heeft de Tweede Kamer een voorlopig verslag uitge bracht over de betreffende wetten. Vooral van de kant van de VVD- fractle zijn daarin enkele interna tionale aspecten aangeroerd. Van die zijde wordt nu gesuggereerd, dat de regering het met de beantwoording van die vragen kennelijk moeilijk heeft. DEN HAAG In regeringskringen zijn aanzienlijke problemen gerezen rond de ratificering van de zoge naamde „Veronicawetjes" Het gaat hier om de parlementaire bekrachti ging van verdragen van Straatsburg, waarbij het verzorgen van radio-uit- DEN HAAG 1 ANP) De verte genwoordigers van universiteiten en hogescholen hebben gisteren op de hoorzitting van de vaste com missie voor wetenschappen uit de Tweede Kamer weinig goede woor den over gehad voor het wetsont werp om het wetenschappelijk on derwijs (WO) te herstructureren. Algemeen was de kritiek, die zich richtte op het feit. dat het wets voorstel slechts een onderdeel van een veel omvattender en diepgaan der problematiek aangaat. Ook al gemeen was het bezwaar, dat de herstructurering onvoldoende ruim te biedt om verantwoorde onder wijsprogramma's op te stellen, juist met het oog op de realisering ervan in vier jaren. Bovendien meende bijna iedereen, dat de herstructure ring niet volgend jaar. maar eerst in 1974 dient in te gaan. Daarbij bleek verder, dat uniforme cursus duur niet wenselijk is en dat de in voering van de herstructurering niet voor alle studierichtingen op hetzelfde tijstip hoeft plaats te heb ben. Naar het gevoelen van de ree- tores-magnifici van de Technische Hogescholen van Delft, Eindhoven en Twenthe werd ten onrechte het wetenschappelijk onderzoek aan de instellingen voor WO alleen aan een overigens nog geheel onbekend nationaal wetenschapsbeleid ge- koppel. Verandert dit niet. dan zou den onderwijs en onderzoek als ..schering en inslag van een zelfde weefsel worden gescheiden en dan zou men poetskatoen overhouden", meenden de rector es De onverantwoorde beperktheid van het wetsontwerp bleek volgens vele delegaties ook uit het beknot ten van het recht om verder te stu deren voor de beste studenten. Wie trager studeert wordt gepremieerd, aldus de delegatie van de Rijksuni versiteit van Groningen. Deze vond. ADVERTENTIE dat het wetsvoorstel tot herstructu rering geen constructieve bijdrage levert. Het richt alleen nieuwe ver keersborden op. terwijl nieuwe we gen dienen te worden ontsloten. Een goede beleidsmaatregel zou het zijn, als het hoger beroepsonderwijs drastisch werd uitgebreid. De afgevaardigden van de Uni versiteit van Amsterdam twijfelden of onder de voorgestelde wet de kwaliteit van de academicus de zelfde zal blijven. Activiteiten voor de rijping en vorming van de stu denten zal men moeten laten vallen of op zijn minst moeten verminde ren. Prof. De Gaay Fortman van de Vrye Universiteit oordeelde onder meer. dat de herstructurering niet mag worden ingevoerd voor de verhouding tussen het WO en het Hoger Beroepsonderwijs (HBO) is geregeld. Daarbij wees hU ook op de numerus fixus voor het HBO Een op één Jaar gefixeerde en selectieve propedeuse achtten velen een onjuiste zaak. daar dan veel studenten een studie zullen begin nen met onvoldoende vooropleiding voor tal van studierichtingen. In dit verband stelde de delega tie van de Rijksuniversiteit van Leiden onder ander, dat de her structurering niet kan worden inge voerd zonder iets aan de mammoet wet te veranderen. Algemeen werd er op aangedron gen het postdoctoraal en postuni versitair onderwijs in zijn mogelijk heden uit te breiden en dit beter in de wet te regelen om waar te kunnen maken, dat dit onderwijs tot de taken van de universiteiten en hogescholen behoort. De Over legcommissie Tertiair Onderwijs Onderwijs <OTO> vroeg zich af of we in ons land al ver genoeg zijn om het wetenschappelijk onderwijs vast te leggen. De OTO-delegatie stond een geïntegreerd open on derwijssysteem voor tertiair onder wijs voor, maar constateerde, dat een totaalvisie voor dit onderwijs nog ontbreekt Het Landelijk Overleg Grond- raden 'LOG) hield de kamerleden voor, dat er nog te veel onbekend ls om een goed oordeel te kunnen hebben over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwiis, waarvan het LOG voorstander is. Het drong aan op een tweede hoor zitting als minister De Brauw de vaste kamercommissie heeft geant woord. Het LOG verwacht, dat de bewindsman dan met tamelijk veel nieuwe en mogelijk ingrijpende ver andering van het wetsvoorstel komt. dat hij al eens wijzigde. Zo als het wetsvoorstel er thans ligt, zal de verkorting van de studieduur ook tot gevolg hebben, dat er een „verschoolsing" van de studie op treedt. dat een standaard isatie van de onderwijspakketten tot stand komt, en dat onderwijs en onder zoek worden gekoppeld. Vandaag zouden nog 19 delegaties van Instellingen en organisaties hun opwachting in de Tweede Kamer maken om de vaste commis sie voor wetenschappen hun me ningen voor te houden over het wetsontwerp herstructurering. WO.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7