Huisplattegronden ontdekt bij Valkenburgs opgraving Riolering Alpheuse wijk vol breuke Bridgen voor goed doel Archeologen willen werk in „De Woerd" heel graag nog enige tijd voortzetten Veehouders betalen volgend jaar voor waterverontreiniging Scylla winnaar toernooi KUNST NAA NIEUWKOOl PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 7 JUK VALKENBURG Wanneer het aan de archeologen ligt wordt voorlopig niet gestopt met de op gravingen in het Valkenburgse tuindersgebied - in - opbouw "De Woerd". Er worden daar, zuidelijk van de Voorschoterweg bij de Achterweg, zulke wonderbaarlijke en waardevolle vondsten gedaan en men moet nog zo'n groot stuk grond bewerken, dat het eeuwig zonae zou zijn er omstreeks juli een definitieve punt achter te zetten. Een belangrijke rol spelen echter de financiën. Of die be schikbaar worden gesteld of niet. Zonder geld kan men nu eenmaal geen onderzoekingen verrichten naar wat er in het grijze verleden in deze en anaere landstreken is geweest. Daarom zal waarschijn lijk deze week nog op hoog niveau worden besproken of de werk zaamheden inderdaad kunnen worden voortgezet. Wanneer het aan de gemeente Valkenburg ligt aan maar zo spoedig mogelijk, want zij zit om de grond te sprin gen om er tuindersbedrijven op te kunnen vestigen. Door Cees Combee Foto Holvast Oud Katwijker Cees van Duijn <56 wonend in Amersfoort en al 32 Jaar werkzaam bij het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemondtr- zoek, speciaal belast met de super visie op alle opgravingen in ons land) staat op een sombere junidag af en toe komt er regen uit het grauw grijze wolkendek te turen in een put. Twee medewerktrs van het RIOB. A. Buisman en K. Greving. zijn bezig de grondlagen in tekening te brengen. Overal zijn scherven van aardewerk te zien. Kleine en grote en zelfs hier en daar een bijna gaaf potje. Waardevol Zegt Van Duijn met klem: „Dit is een bijzonder leuk en waardevol on derzoek. Wel het meest verrassende, dat ik de laatste Jaren heb meege maakt. Er wordt zoveel blootgelegd, dat 't zonde zou zijn als we deze op graving voortijdig zouden moeten be ëindigen. Klaar zijn we hier nog. lang niet. We moeten zeker dat stuk nog hebben voor en opzij van de tuinderswoning langs de Achterweg Maanden en maanden kunnen we hier nog voort. Of dat zal geschie den hangt af van het feit of de pro vincie Zuid-Holland de nodige finan ciële middelen beschikbaar wil stel len. De leiding berust bij de pro vinciale archeoloog van Zuid-Holland dr. H. Serfaty". Dt opgravingen in „De Woerd" zijn begin april begonnen nadat men bij de graafwerkzaamheden in dit ver- kavelingsgebied scherven was tegen gekomen. die van grote waarde ble ken te zijn en die erop wezen, dat zich hier in ver vervlogen tijden een nederzetting had bevonden. Trou wens Valkenburg heeft toch een roemruchte geschiedenis, want tij dens vroeger verrichtte opgravingen, kwam men tot de verrassende ont dekking. dat er in dit dorp ten min ste zes Romeinse Castella zijn ge weest. Reden temeer om. nu men weer zo'n belangrijk gebied heeft ontdekt, de onderzoekingen voor te zetten. Geduld Om dit opgravingswerk te ver richten moet men over veel ge duld beschikken. Men is nu al aan ae zevende put bezig. Deze heeft een lengte van een meter of twintig en een breedte van drie meter. Met een dieplepel een hydraulische kraan met een bak van 2.40 meter breed er aan wordt zeer voorzichtig de cultuurlaag van ongeveer een halve meter er af geschoven en dan gaat het onderzoekwerk beginnen. Dat afschuiven geschiedt met uiterst dunne lagen en de RIOB- medewerkers Buisman en Greving lopen achter de bak aan om te zien of er wat van hun gading te vinden is. Is die cultuurlaag ver wijderd. dan komt de schep eraan te pas. Archeologen zijn voorzichtige mensen. Dat hebben we al meer malen gemerkt. „Ze Juichen niet voor de beer geschoten is". Ook Van Duijn is wat zijn uitla tingen over de vondsten betreft een zeer voorzichtige man. Wel wil hij kwijt: "We htbben al ver schillende huisplattegronden uit de jongste en latere tijd ontdekt, waaronder palisade-achtige recht hoeken, die er misschien op duiden, dat er hier veekralen zijn geweest. We hebben eerste eeuwse scherven gevonden en vrij veel in- LEIDEN De vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijn land nam in april van het vorig Jaar het besluit veehouderijen en -fokke rijen te gaan betrekken in de heffing waterkwaliteit. Hierover zou men ad vies vragen aan de gewestelijke raden van 't Landbouwschap in Zuid-Hol land en Noord-Holland. Deze raden bleken geen principiële bezwaren te hebben tegen de heffin gen. Hoewel van de zijde van het Landbouwschap voorkeur zou be staan om de heffing pas op 1 januari 1974 te laten ingaan, kon men zich er toch mee verenigen, dat Rijn land het al per 1 januari van het komend Jaar wil laten ingaan. Het bestuur van het Hoogheemraadschap zegt daarover: "Waar de noodzaak tot het betrekken van deze categorie vervuilers reeds geruime tijd is on derkend, achten wij de datum 1 janu ari 1973 inderdaad aangewezen. Een latere invoering zou onrechtvaardig zijn tegenover andere heffingsplich- tigen". Omdat aan de maatregelen ruime bekendheid is gegeven, vindt het bestuur, dat de vermoedelijkehef- fingsplichtigen de nodige sanerings maatregelen inmiddels hadden kun nen nemen of daartoe de nodige heems aardewerk van de autoch tone bevolking. Dat kan erop duiden, dat er hier mensen heb ben geleefd en gewoond in een ne- derzttting en dat eerst daarna de Romeinen zijn gekomen". Oudheidkundige Buisman, die nu al weer twee maanden bijna dag in, dag uit in het Valken burgse "De Woerd" aan het gra ven en zoeken is, knikt instem mend en vult aan: "Die vondsten beginnen al direct onder het maaiveld. Daar hebben we sporen gevonden van bewoners uit de jongste periode. I namelijk van het einde van de twee de tot het begin van de derde eeuw Verrassend veel hebben we tevoor- I schijn gehaald. Praten we normaal over vijf tot zes scherven per dag hier zijn het er vijftig tot zestig, die we uit de aarde gegraven hebben. Vrij gave potten, die behoorlijk ge restaureerd kunnen worden, en ook enkele niet beschadigde Bovendien j wat munten en terrasigilata <van ro de aarde i. 't Is werkelijk te hopen. I dat dit werk doorgang kan vinden, 't Provinciaal bestuur en het ministe rie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk moeten uiteindelij/k beslissen. Deze eerste fase kon wor den gerealiseerd door de zeer ge waardeerde financiële medewerking van de provincie". Al die vondsten worden nauw keurig verzameld en in kaart ge bracht en door 't Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek be studeerd. Want aan de hand daarvan kan men vaststellen wat voor ne- In één van de putten in het Valkenburgse tuinder sgebied-in- opbouw "De Woerd" zijn oudheid kundigen van het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemon derzoek bezig met het in kaart brengen van de lijnen in de grondlagen. derzettingen er zijn geweest en wie er in de eerste tweede en derde eeuw hebben gewoond. Een boeiend onder zoek. dat zeker nog wel enige tijd zal vergen. HAZERSWOUDE Het door de Hazerswoudse tafeltennisvereniging Avanti georganiseerde voetbaltoer nooi, waaraan hoofdzakelijk tafelten nisclubs deelnamen, is gewonnen door Scylla. De Leidenaars versloe gen de Roelofarendsveense De Tref fers in de eindstrijd na het nemen van strafschoppen. Avanti eindigde in dit toernooi, waaraan acht teams deelnamen, op de derde plaats voor de Hazerswoudse damvereniging Samen Sterk. Bij de dames zagen de St. Bernar- dus' girls de eerste plaats aan hun neus voorbij gaan. omdat het Noord- wijkse SJC de penalties beter nam. De Hazerswoudse girls werden derde voor Avanti. voorbereidingen hadden kunni fen. Uit de voorlichtingsbijei sten is gebleken, dat vele be nen reeds maatregelen neme ben genomen of zich daarovq den. Bij een invoering van de] per 1 Januari heeft men nog datum de gelegenheid de nod neringsmaatregelen te treffen. Daarom stelt het bestuur de dering voor in de bijeenkom 14 Juni te besluiten de heffi 1 Januari a.s. in te stellen, i voor de berekeningen wordt gaan van het gemiddelde t aantal vee. NIEUWKOOP De door et tal Zuid-Hollandse beeldhouw! gerichte „Caroluskring", well ten doel stelt de kunst uit i seum sfeer te halen, zodat hi leven" van deze kunst; slechts tot. de regelmatige mi bezoeker beperkt blilft. zal ook in Nieuwkoop gedurend aantal weken een expositie in: Vorig jaar heeft het gemeent«j al contact met de Carolus kr: had doch de inrichting van positie in 1971 was toen niej mogelijk. Thans heeft deze doen weten dat dit zomerseizq 7 tot en met 26 augustus eed sitie verzorgd kan worden. Er in totaal 25 tot 30 beeldhouw! beschikbaar zijn en gedacht! aan plaatsing op het. terrein i| gemeentetoren en op het gaa het bejaardentehuis „Aar en ij maar de definitieve plaats(ej len in overleg met de Carol worden bepaald. De kosten ai expositie zullen in totaal kort f 1200, en deze heeft het gen bestuur daarvoor gaarne over! ook omdat men het tot een ti kent van de gemeente om e« gelijke manifestatie, welke zes een educatief karakter heeft] vorderen. LEIDEN 7/6 1972 Leida Groente- en Fruitveiling. Aai 54'71; appelen 2253; aardi 87; andijvie 66—90; 5557; 250580; snijbonen 300370; bonen 380510; spit okol 344 telein 2042; prei 6276; r 920; spinazie 5372; cham 330355; tomaten A 680710; 680; C 660—680; CC 43044( mlddelgrof 2027; waspeen f bloemkool A 56—102; B 4f 50; komkommers AAA 41- 36; A 32—33; B 30—31; C 27- 2223; E 17; sla zwaar 18—2 1215; bospeen 5891; kroten peterselie 2134; radijs 20I derij 1829; uien 724. KATWIJK De Lionclub Kat wijk wil zo snel mogelijk f 10.000 bijeenbrengen. Men wil namelijk een hartbewakingsapparaat aanko pen, dat bestemd is voor Katwijk en onmiddellijke omgeving en dat zal worden geplaatst in de zieken auto. Dit apparaat dient om snel eerste hulp te kunnen verlenen aan mensen, die door een hartinfarct worden getroffen. Om dit bedrag bijeen te krijgen zullen allerlei ac ties worden georganiseerd en ook de leden van de Lionclub zelf zul- lin clubverband beoefenen en dege- len een belangrijk steentje bijdra- j nen, die thuis bridge spelen. Ook gen prijzen zijn hartelijk welkom. Spontane medewerking kreeg het bestuur van de Lionclub van de Bridgeclub "De Brug", die op vrij dag 16 Juni. 's avonds kwart voor acht in het restaurant van de sport hal "Cleyn Duin" een bridgedrive gaat organiseren Gehoopt wordt dat alle Katwijkse bridgers deel zullen nemen. Dus zij, die deze sport Men kan zich voor deze drive aanmelden bij B. de Bruyn, Sal. Huygenslaan 6, telefoon 15845. Zowel voor deelneming als het be schikbaar stellen van prijzen. De in schrijfkosten zijn minimaal f 7 per Jaar en voor jeugdige bridgers f 5 per paar. Gehoopt wordt op een record inschrijving. De verbinding tussen twee putten (zie pijlen) aan de Lupinesingel in Ridder- veld kan niet meer plaats vinden via het diep onder de grond liggende riool: dat is kapot. Met behulp van twee slangen en een pomp wordt het afvalwater nu boven gronds van de ene put naai de ander getransporteerd. (Foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Minstens een mi gulden zal de gemeente Alphen moeten uittrekken o rioleringsstelsel in Ridderveld ten oosten van de f weg, te vernieuwen of te herstellen. Dit bedrag kam nog hoger uitvallen, omdat het gedeelte ten weste genoemde weg nog moet worden gecontroleerd. De 1 die stuk is, bedraagt ongeveer anderhalve kilometer. De dienst gemeentewerken heeft nog geen conclusies j ken hoe de breuken zijn ontstaan. Het ligt echter wel v hand. dat de paalconstructies (hout) te licht zijn. Alli vuilwaterriolering is stuk (dus afvoer van o.a. faecalië egenwaterafvoer is intact doordat hiervoor flexibele zijn gebruikt en deze niet zo gauw stuk gaan als bel leidingen. Ir, C. Hakstege vermoedt, dat er in j zal direct een aanemer wor hetverleden te weinig berekeningen geschakeld. TE VOORTVAREND Een van de oorzaken van potte riolering zou ook kum dat er een aantal ja „voortvarend" is begonnen bebouwing van de opgespo reinen in Ridderveld I. Ir. 1 gaf de verzekering, Ridderveld II beslist niet beuren. Hier zullen eerst all zorgsmaatregelen worden voor het sein op groen wordl Als er calamiteiten optrei de dienst gemeentewerken meer ingrijpen. Er zyn die gaten, slangen en dergelijke raad als er inwoners zyn, ondervinden van de kapot! ring. Zodra er onraad wordt wordt er direct ingegrepen matig worden de putten leerd of de waterstand in ori Op het ogenblik wordt h< complex onder de loep nog niet bekend. Overwogen wordt ,s e ld Ir Haksl|| onder andere om een gedeelte van de zekerde Bdaï d»„ njrts aan riolering met zand vol te spuiten en I hiervoor een nieuw aan te leggen. dat gelijk dienst kan doen voor Rid derveld D. Helemaal zeker is dit echter nog niet. omdat de werkgroep die in het leven is geroepen, het on derzoek niet heeft afgesloten. Wel staat nu vast, dat de bewoners van de nieuwe woonwijk zo weinig moge lijk hinder zullen ondervinden van de reparatiewerkzaamheden. Hoewel er toch straten zullen moeten wor den opgebroken om het karwei te kunnen klaren. Wanneer een begin zal worden ge maakt met de eerste werkzaamheden is eveneens nog niet bekend. Als de afwachten, het kan mee- werkgroep met de plannen rond is, tegenvallen". zijn gemaakt en de oude constructie is voortgezet in het nieuwe gebied. Het euvel kwam aan het licht toen men een mankement aan de Dia mantstraat moest repareren. Het vermoeden rees toen, dat het ook elders wel eens „mis" zou kunnen zijn. Met spiegeltjes werd van put tot put de riolering bekeken, zag men licht dan werd aangenomen, dat de leiding in orde was. TELEVISIE Later stapte men op een ander systeem over. Er werd een televisie camera ingeschakeld, die men aan touwtjes door de riolering voorttrok en die de beelden vastlegde op de video-recorder. Toen kon men pas goed zien wat er precies aan de hand was. Welke stappen er zullen worden ondernomen en hoe lang het gaat duren om de schade te herstellen, is TE VROEG Burgemeester Gallas verU de de fianciële consequen niet zijn te overzien. Het za of wegen worden wat het t woredn uitgevoerd, „want Je dubbeltje maar één keer i Omdat de rapportage van ken nog pas halverwege is, is te vroeg om al definitieve ui te doen. „Het valt ons wel ir het dak" verzuchtte Alphen meester. „Het is nu een kw(

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4