Kr et: vertraging lijkt op boycot ÜUST' VOOR TOOS FALLAUX NOG ONBEKEND BEGRIP SHV of Engels bedrijf ldschieter IBB-Kondor? Over Roomburg en wat daaraan voorafging Plan om Witte Singelcomplex op Schuttersveld te bouwen KERKNIEUWS De Rijnklievers SAG 7 JUNI 1972 I en Toos Fallaux loopt eken wat onwennig door t uis aan de Gerard Dou- II Na acht jaar dag en nacht te zijn geweest in de van Roomburg blijkt zij t te wennen aan het "ge- huisvrouwenbestaan. "Ach, geen huisvrouw Joh", ver- joviaal. "Ik zie mezelf ei- nog helemaal niet zonder in Dommelen ïolvast boel opgerold en hebben de Duit sers één van ons doodgeschoten. Op de Langebrug 16, waar ik toen woonde, maakten we ook valse persoonsbewijzen, samen met Ni co Bonnet, die moet je er wel bij schrijven. Toen de oorlog was afgelopen ben ik verkoopster geweest. Eerst een jaar bij de Hema, daarna twee jaar bij V. en D. De leukste tijd als verkoopster heb ik echter gehad toen ik op de markt stond, wat ik vijf jaar heb gedaan. Nu nog kom ik mensen tegen die me nog kennen uit dlie tijd". Sportleven ik gevraagd voor de kantine van Roomburg. Een machtige tijd is dat geweest. Van alles hebben we gedaan. Op een gegeven moment kwam één van de jongens die er altijd zaten naar me toe. Hij ver telde me, dat hij met een paar vrienden een jazz-club wilde op richten. Ze hadden niet veel geld. maar zou het niet in de kantine kunnen? "We gaan het met me kaar proberen", heb ik gezegd. Hardstikke leuk is dat geworden We begonnen met een man of 40. later werden werden het er 80 of meer. Ik heb toen de gebroeders Jacobs gehad, Michiel de Ruijter, Johnny Engels en ga zo maar door. Na de jazz kregen we de pop. gegeven is. hebben zij nog ge speeld". Toos Fallaux praat nu al met weemoed over alle leuke dingen, die ze op Roomburg heeft meege maakt, over alle clubs, alle toer nooien. "Ik zal het allemaal echt wel missen. Aan al dit soort din gen verdiende ik eigenlijk geen klap, maar ik had er zelf enorm veel gein in". Ik heb altijd graag tussen de Jeugd gezeten. Liever dan tussen mensen van mijn eigen generatie. Jonge mensen leven veel meer. hebben meer te zeggen. Het werk, dat ik voor de jeugd van al die clubs heb gedaan, heeft me altijd het idee gegeven, dat ik iets voor de jongeren deed. heeft Toos besloten het irg-bijltje er voorlopig bij gooilen. "Het werd op den druk. En bovendien wilde man op zondag ook wel liiten schot houden". ver- Maar ze windt er geen om, dat ze mocht ze een kunnen krijgen- direct het oude pad zal terugke- |n met Toos Fallaux komt pelijk neer op luisteren spervuur van verhalen lotes, uit alle perioden van fen. [en over hoe zij als 13-Ja- "bij een mevrouw" ging, Ie Zich naar eigen zeggen verveelde". [haar tijd als kookster in lemisch Ziekenhuis, waar- het uitbreken van de einde kwam. oorlog is zij het verzet in- y "Ik maakte in die tijd de Sterrenwacht Op een nacht heb ik daar irteur van het dak ge in huis genomen. Daar een Joods echt- jaar later is de Toos' eerste contact met het Leidse sportleven dateert van 1961. Op verzoek van de Sportstichting nam zij toen het beheer van de kantine van Pomona op zich. Toen al was er sprake van, dat het com plex zou verdwijnen. In 1964 zou dat gebeuren. Toos bleek in de wieg gelegd voor het kantine-werk. "Ontzet tend leuk was het. De avondtoer- nooien die er gehouden werden, de samenwerking met WV. Zigeuners heb ik ook gehad. Dat gling heel goed. Ik maakte de grootste boef aanvoerder. "Jij lijkt me een moordverut", zei iik tegen hem. "Zorg Jij nou voor het schoon maken van de kleedhokken. Dan geef ik ze achteraf een flesje cola, en op die manier verliep het con tact altijd geweldig". Ik kreeg eens een man, die zich voorstelde als doctor die-en-die. "Doctoren ken ik niet", heb ik hem geantwoord. Als er hier vijf mensen onder de douche staan, kan ik niet zien wie er vuilnisman is en wie minister". Met die man ben ik reuze goede vrienden geworden. Na een paar jaar Pomona werd De "moempiepers", jongens die Leiden in die tijd zo'n beetje on veilig maakten, kwamen vragen of zij niet bij mij konen repeteren. "Probeer het maar eens drie maanden", heb ik ze gezegd. "Als het dan goed gaat, mogen jullie een avond houden". De pop-groepen werden opge volgd door de disc-jockey's. San Hardwijk, die later naar Hilver sum 3 is gegaan, is nog bij mij begonnen. Tussen dat alles door kreeg ik steeds meer vergaderingen, feest avonden van alle mogelijke Leid se sport- en andere verenigingen. Oh ja. en de Baker Street Jazz band is ook bij mij begonnen. Op het afscheidsfeest dat voor mij Als je nu nagaat dat ze allemaal op straat komen te staan. Van de week al zijn er een paar komen vragen of ik nou niet een zaaltje voor ze wist. Er is in Leiden een schreeuwend tekort aan betaalbare zalen. Kijk, de meeste verenigingen kunnen ge woon geen 150 f 200 gulden opbren gen voor een avondje. Bij mij kon den ze voor een tientje terecht. Daarvan kon ik dan gas en licht betalen. De rest moest van de pils jes komen. En die kim je ook weer niet te duur maken, want al die jonge jongens hebben natuurlijk weinig geld. Iedereen loopt nu wel zo hard „Kreatief Sentrum" te roepen, maar voor de jongeren die na hun werk willen komen sporten wordt op het ogenblik helemaal niets meer gedaan. Zeker niet nu het rijk al die pos ten op de gemeente-begroting heeft afgekeurd, die voor het Jeugdwerk waren opgenomen. Gewoon idioot De Jongeren krijgen zo geen kans. Net als met die zwembaden. Daarin loopt Leiden bij alle dorpen ach ter. De gemeente doet daar trou wens ook niet genoeg tegen, volgens mij. Als er alleen maar een oude school ter beschikking gesteld werd. Die verenigingen willen toch geen nieuw. Ze versieren de boel veel liever zelf. En financieel zouden we het best redden. Ga maar na: voordat ik de kantine van Roomburg overnam, waren er twee mensen failliet ge gaan. Ik kon het werk op den duur niet eens meer aan. Dan kun Je toch wel zien, dat we het kun nen". Toos Fallaux weinig waardering. Ook voor de Sportstichting heeft „Nooit een cent contact mee ge had". Veel meer ls zij te spreken over de Leidse politie. „Toen mijn man ziek was gingen ze elke avond even kijken of het goed met hem was Dat kwamen ze mij dan even mel den, zodat ik rustig door kon wer ken. Of als ik „vreemde" figuren bij Roomburg zag, kwamen ze mij na afloop van het werk even op halen. Voorlopig gaat Toos eerst eens met vakantie. Daarna gaat ze haar zoon Ed een beetje helpen in het theehuisje in de Leidse Hout, en „misschien wat meer in het ver enigingswerk". Daarnaast gaat ze elk emorgen zwemmen, en doet ze aan gym nastiek. Voor de winter heeft zi alvast een cursus Engels gekocht. „Rust" blijft voor haar een erg onbekend woord. kiwbonden vrezen overneming 1 BLT/LEIDEN De bouw- :$nd NKV vermoedt dat de Handelsvereniging SHV nde geldgever is die het in verkerende ook in ïvestigde aannemersbedrijf vier miljoen gulden end. De SHV zou een deel bedrijf willen overnemen bouwbonden vrezen dat de elk moment in het bezit van vier miljoen gulden aandelen IBB-Kondor. Het aandelen kapitaal 4.3 miljoen, zodat de geld- an de ene op de andere t bezit van bijna de helft mdelenkapitaal kan kompn. - en houtbond NKV KBBH het bondsblad De Steiger treuren dat ook na een tssen IBB-Kondor en dis- urders de naam van de niet bekend werd ge- ADVERTENTIE Voor GOUDEN iwaliteits-Sieraden voordeligste prijzen, ft Uw adres Juwelier v. d. Water larlemmerstraat 181 keuze en vak-service. De KBBH vreest, dat door deze gang van zaken de fusiecode van de SER wordt ontdoken. Het is name lijk volgens de bond niet uitgesloten dat het bedrijf van IBB-Kondor door de SHV zou kunnen worden over genomen, waarmee de positie van meer dan 1000 werknemers in gevaar zou kunnen komen. De KBBH vermoedt'dat de zaak onder tafel al is beklonken, mede daar volgens de bond een van de leden van de raad van commissaris- NED. HERV. KERK Bedankt voor Houtrijk en Polamen C J. Baart te Raamsdonkveer. CHR. GERREF. KERKEN BBeroepen te Hoogeveen K. Boers- ma te Haarlem-N. Bedankt voor Rotterdam-C P. Op den Vélde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel J. C. Weststrate te Meliskerke. LEIDERDORP Met 316 oude duiven nam de Postduivenvereni ging "De Rijnklievers" deel aan de vlucht vanuit St. Ghislain Hornu, een afstand van circa 197 km. De uitslag (eerste tien binnen komende duiven) was als volgt: - 1. K. v. Leyden, 2. N. Hooger- vorst, 3. J. Zevenhoven, 4. Bruines- Borst, 5. A. Pracht. 6. T. v d. Dop en zn., 7. J. Rozier, 8 Gebr. Kok, 9 v. Griensven, 10. P. Landesbergen. sen van IBB-Kondor ook lid is van de raad van bestuur van de SHV. De vakbonden eisen op korte termijn opening van zaken. „Onzin", aldus kwalificeerde een woordvoerder van SHV de suggestie van de drie bouwbonden. „Er is bij ons niets bekend dat aanleiding zou kunnen geven voor een derge lijk bericht". Een woordvoerder van IBB-Kon dor verklaarde desgevraagd dat de naam van geldgever nog steeds ge heim is. Daarom wenste hij de be richten van "De Steiger" noch te bevestigen noch te ontkennen. "Uiteraard weten enkelen van de commissarissen wel wie de geldge ver is, want er is natuurlijk een handtekening gezet", aldus de zegs man van IBB-Kondor. Uit weflingeiioht bron verneemt het ANP nader, dat vóór 1 septem ber bekend zal zijn wie het aanne mingsbedrijf te hulp is geschoten. Naar verluidt zou een Engels con cern de f 4 min. verstrekt hebben. LEIDEN Vandaag is het verjaardagsfeest van de Eerste Leidse Schoolvereni ging begonnen. Daar aan het Noordeinde bestaat de school nu al vijftig jaar De Eerste Leidse Schoolver eniging Is voor ieder die er was Van de laag- tot de hoogste klas Als een punt van vriend schap en vreugd Een stuk van onze jeugd. Dat zongen alle kinderen vanmorgen in de circustent, die op de speelplaats van de school is opgezet. Een groot feest met veel verklede kin deren. Elke klas speelde een toneelstukje (op foto Hol vast) waarna iedereen kon smikkelen van limonade en broodjes. Zoals de voorzitter van de Schoolvereniging in zijn ope ningwoordje zei is het een echt verjaardagsfeest: „We gaan spelletjes doen. we spe len toneelstukjes en gaan naar de bioscoop". Het feest duurt tot en met zaterdag. LEIDEN Het plan om de Witte Singel verkeersvrij te£r°nd. Kan die straks zomaar om maken (nodig voor de bouw van de universiteitstoren) komt laaj?" Kret: "een parkeereis is al- voorlopig niet aan de orde in de Leidse gemeenteraad. De raadscommissie stadsontwikkeling besloot gisteravond we derom tot uitstel. Vijf van de acht aanwezige gemeenteraads leden vroegen daarom, omdat zij de beschikbare informatie over het plan onvolledig vinden. Zij willen eerst een verga dering van de na een eerste bijeenkomst ingedommelde overlegcommissie tussen universiteit en gemeente. Volgens wethouder Kret is het nog de vraag, of deze commissie vóór de zomervakantie bijeen kan komen. De raadsleden Waal, Amptmeijer geven van de vergunning te vertra- en Oosterman herinnerden eraan, dat de door de wethouder toegezegde "stand van zaken" met betrekking tot de bouwaanvraag, er niet is Kret liet weten, dat dit overzicht ook niet zal komen: "sinds dit voor stel werd ingediend, is er niets ver anderd". Over de vertragingstaktiek van de raadsleden zei hij: "de universiteit vraagt met steeds grotere klem hoe het nu zit met de drie jaar geleden aangevraagde bouwvergunning waar normaal twee maanden voor staat. Er is geen enkele reden om het af- Rijnland bijeen LEIDEN De verenigde verga dering van het hoogheemraadschap van Rijnland komt woensdag 14 Ju ni om half tien in het gemeen- landshuis in Leiden bijeen. ADVERTENTIE Leidse School Detailhandel LEIDEN Aan de Leidse School voor de Detailhandel (Lei derdorp), waar dit Jaar voor het eerst eindexamens werden afgeno men, slaagden voor het diploma la gere detailhandelsschool: J. Aniba te Leiden. J. Bark Lisse, M. Bergers Leiden, A. v. Beveren Voorschoten, P. Bruggeman Noordwijk aan Zee, G. Castelein Roelof arendsveen, J. v. Delden Hazerswoude-dorp, J. Dis sel Alphen aan den Rijn, L. v. Draa- nen Leiden, A. Fokker Voorschoten, P. v. Gorkum Hazerswoude, H. Hak kaart en A. v. d. Heijden Leiden, M. v. d. Hulst Alphen aan den Rijn. R. Hunck Leiden, J. v. d. Kamp Roe- lofarendsveen, R. Karei Leiden. L. v. d. Klauw Leiderdorp, A. de Kok Alphen aan den Rijn, F. Kolster Bos koop, W. v. d. Krieken, A. Meiman, P. Mulder allen Leiden, P. Nieuwen- huisen Wassenaar, H. Oostingh Kat wijk, J. Rol Leiden, J. v. Rijn Al phen aan den Rijn, J. v. d. Schee Oegstgeest, I. Schoneveld Noordwijk P. Schouten Leiden, J. v. d. Steen Hazerswoude-dorp, R. v. Stijn Val kenburg (Z-H) J. Timmermans te Noordwijk, J. v. d. Welden Noord wij kerhout. J. Wijnands Leiden, J. Wijsman Roel of arendsveen, P. v. Zijp Leiden. gen. Dit gaat langzamerhand op een boycot lijken". Amptmeijer voerde daarentegen aan. dat bekend is geworden dat d> universiteit een alternatief plan heeft waarbij het niet nodig is dat he Witte Singel wegdek gedeelte lijk wordt bebouwd. Volgens de uni versiteit is dit plan evenwel veel min der fraai van architectuur. Ampt meijer, die om een keuze-mogelijk heid vroeg: "we kunnen er echter niet verder over oordelen, omdatde universiteit het niet officieel inge diend". Ir. Vos, directeur van gemeente werken, merkte op dat het tweede plan geen echt alternatief is voor de universiteit maar een "rug-tegen-de- muur'plan". Kret: "en het is niet aan de gemeenteraad om een keus te maken. Dat doet de universiteit. Wij hebben niets anders te doen dan te beslissen over het al dan niet ont trekken van de Witte Singel aan het verkeer". Als de gemeenteraad in het laatste geval "nee" zegt, resten er volgens Kret drie mogelijkheden: de par keereis van de gemeente (500 auto plaatsen) wordt verlaagd; de par keerkelder moet dieper de grond in; of er moet een aanvullend parkeer dek komen. Oosterman daarop: "maar het minste wat ik had verlangd, is te weten waarop deze parkeereis is ge- functie van een gebouw". Hij wees erop, dat de universiteit heeft gevraagd om verlaging van de par keereis. Schuttersveld Amptmeijer merkte op, dat de universiteit de tijd moet worden ge geven om zich te bezinnen op het ge hele Witte Singelplan, omdat er in tern een levendige discussie over is. Hij zei te weten, dat er nu een plan is om het Witte Singelcomplex te vestigen op het Schuttersveld. (Dit is een voorstel van beheerder Verver van de letteren-faculteit. Zijn sug gestie is momenteel in serieuze stu die bij het dagelijks bestuur van de universiteit. Red.). De wethouder zei daar nog geen weet van te heb ben. Manege Moedi. 1 oorwaarts LEIDEN Voor het bestuur van de Stichting "Paardrijden voor ge handicapten voor Leiden en omstre ken" wordit het zaterdag een feeste lijke dag. Waar reeds lang naar toe gewerkt is, wordt dan een feit: de opening van de manege "Moedig Voorwaarts" aan de Wassenaarse- weg 25. De voorzitter van de vereni ging "Federatie paardrijden voor ge handicapten Nederland", de heer W F K. Bischoff van Heemske ck. zal de manege 's middags om twee uur officieel openen. INFORMATIE CENTRUM LEIDEN GAAT OPEN LEIDEN Het gemeentebe stuur is er in geslaagd op beschei den wijze 'n informatiecentrum in te richten. De ruimte daarvoor is ge vonden in de voormalige kleine fiet senstalling in de hoek van het Stad huisplein, onder het bordes tegen de toren aan. Het gemeentebestuur houdt wegens de beperkte ruimte een doorlopende opening hiervan a.s. vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Dit is een gelegen heid tot eerste kennisneming door genodigden. Een deel van de ruimte is in ge bruik voor gemeentelijke informatie over de binnenstad. De resterende ruimte is in gebruik en beschikbaar voor inzendingen uit de burgerij. Dat zijn nu: plan en maquette nieuw stadhuis plein. gemaakt en aangeboden door het „Springteam". Inzendingen Zwarte Pad, oude spoorlijn en Van Hoogendorpstraafc van wjikcomité plan-Niord; van wijkcomité plan-Noord; Inzending over Marendorp-oost van Lidie Bossen. De openingstijden zijn elke woens dagmiddag van 14 tot 17 uur en elke donderdagavond van 19 tot 21 uur (groepen na telefonische afpraak 45344 toestel 224 of 321).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3