likpapan leeft hoop van erijkdom Geen selectie basis van cijfers 'n Reisje, dat niet helemaal klopte 'Structureel is Nederland ziek" s DAGBLAD op RIJVERBOD VAN ACHT UUR VOOR GLAASJE •SFEER OP OOSTELIJK DEEL VAN BORNEO Binnenhof achter Leidse topbestuurders KVP, ARP en CHU: e op vakantie de\ xrxr a&sr :np ,rtme Uit- ti jmn 1972 I „Waar olie zit, Norman Schreiner, j vader die in Indo- s van Indo- isport, een „joint Schreiner voor 40 De blauw-wit T-vliegtuigjes ziet 'A overal waar naar ■1 den begonnen we ■h [tec (vijfzitter». We fe- el Indonesië 25 toe- Onze belangrijkste lina. het Indonesi- :ijf. Het grootste itvloot opereert op Oost-Kalimantan, _.iina nog zeker 10 oliemaatschappijen aldus Schreiner. pcher 3Q al die activiteit is stad vertoont alle 'n "boomtown". Er i bouwactiviteit. De wk zijn open en een ^aanbouw. Ik vraag luxe villa's wonen ivels liggen. „Bijna ertaminamensen is lariifcet en ge zwembad ebe rijk is, is ook van lon< ooiste gebouwen in Pertamina, waar- lm Ua van f 500.000,- ir van Pertamina, öetowo, enkele da- Ijft. Sterk stempel erst Balikpapan, BPM een sterk de stad. Op het Pertamina laat ik oor Ben Samsoe, en produktie van „Volgens onze msoe, „zijn alle land het eigendom )at geldt dus ook geven van conces- ïdse maatschappij- eer mogelijk. Wat Bn contract sluiten 'oliemaatschappij - jn op onze voor- lie te zoeken en se oliemaatschappij kan in een be paald gebied, zowel in de binnen landen als voor de kust, tijdens een bepaalde periode geheel op eigen kosten naar olie zoeken. Vindt men niets dan zijn alle verliezen voor de betrokken maatschappij. Wordt wel olie gevonden, dan mag de maatschappij 40 procent houden, 60 procent is voor Pertamina, met dien verstande dat de kosten die ge maakt zijn bij het zoeken worden vergoed. „In het begin", aldus Samsoe, „lachte iedereen ons uit. Niemand zou immers op onze voorwaarden willen ingaan. Maar toen in 1967 de onafhankelijke Amerikaanse maat schappij Iapco als eerste een con tract met ons afsloot, om voor dj noordkust van Java naar olie te gaan zoeken, volgden er spoedig meer. Dat aantal is inmiddels opge lopen tot 38". De grote belangstelling van de olie maatschappijen voor Indonesië is' volgens de heer Samsoe voor een belangrijk deel te verklaren door het feit dat buitenlandse maat schappijen vertrouwen hebben in de toenemende politieke stabiliteit van het land. Olie vormt 40 procent van Indonesiës totale export. Shell Eén van de 10 buitenlandse olie maatschappijen die op het moment actief zijn in Oost-Kalimantan is de Shell-groep, waarin een paar jaar geleden de BPM volledig is op gegaan. In juli 1970 werd het con tract tussen Shell en Pertamina ge sloten. Zoals te doen gebruikelijk stelt de Pertamina dan alle reeds aanwezige gegevens van het betrok ken contractgebied ter beschikking Zo kwam Shell weer in het bezit van talloze rapporten die de BPM bij de nationalisering van de maat schappij in 1965 aan de Indonesi sche staat had moeten afstaan. Seismische proeven hebben inmid dels uitgewezen dat in het gebied waar Shell opereert naar alle waar schijnlijkheid bij Sangkulirang in het noorden en bij Bontang olie in de grond zit. In tegenstelling tot vroeger, toen de BPM alles zelf deed zoals bodemonderzoek, we genaanleg, boren wordt nu bijna alles uitbesteed aan onderaanne mers. Wat Shell betreft is dat de Amerikaanse firma Santa Fé. Sinds vorig jaar zijn deze Amerikanen be gonnen in Sangkulirang zwaar ma terieel aan te voeren en leggen zij een negen kilometer lange weg aan van de baai naar het punt waar de boortoren moet komen te staan, de zogeheten „rig". Over het algemeen zijn de olie maatschappijen in Oost-Kalimantan nog in het onderzoekstadium. Uit de tot nog toe gevonden hoeveelhe den is niet vast te stellen of de „boom" doorzet. Misschien dat over een paar jaarde meeste buiten landse maatschappijen na niets ge vonden te hebben hun boeltje weer oppakken en Balikpapans betekenis als oliecentrum net als vroeger al- i leen nog van belang is vanwege de raffinaderij, waar voornamelijk olie I uit Sumatra wordt verwerkt. Oost-Bomeo Kalimantan eiland met ongekende minerale DEN HAAG Bij de beoordeling van de economische toestand is het van belang onderscheid te maken tus sen de economische conjunctuur en de economische structuur. Wat de conjunctuur betreft, ziet het er naar uit dat de Nederlandse economie aan de beterende hand is. maar in struc tureel opzicht is de Nederlandse eco nomie ziek. Dit zei gisteren J R. M. van den Brink, president-directeur van de AMRO-Bank, in de Jaarvergadering van de E.N.Nillmij, die hij als voor zitter van de raad van commissa rissen van dit verzekeringsconcern leidde. De ziekte, waaraan de Ne derlandse economie lijdt, is de infla tie, die niet alleen op de industrie, maar ook op het verzekeringswezen een ontwrichtende uitwerking heeft. Die schadelijke werking komt in de ze bedrijfstak het sterkst tot uiting in het schadeverzekeringsbedrijf waar de kostenstijgingen en de tariefaan passingen haasje over spelen. De ta riefaanpassingen hollen echter achter de kostenstijgingen aan. Voor een voorstel van een aan deelhouder verdere expansie van het schadeverzekeringsbedrijf wegens de ongunstige ontwikkeling daarvan maar te beperken, voelde het be stuur niets. Om te beginnen is dat praktisch onmogelijk, omdat de ver tegenwoordigers van de maatschap pij een compleet pakket verzekerin gen moeten kunnen aanbieden. Er zijn echter ook sociale overwegingen, die het de verzekeringsmaatschap pijen onmogelijk maken om zo maar op te houden met verzekeringen die geen winst opleveren. De enige oplos sing is te proberen de premies op een adequaat niveau te brengen, zo als dat in Engeland is gebeurd, waar men er nu kennelijk in geslaagd ia het schadeverzekeringsbedrijf weer gezond te maken. Er wordt gestreefd naar kostenbe- perking door automatisering van de administratie, en het bestuur ver wacht dat de baten van de automa tisering, die een aanzienlijke bespa ring op de personeelskosten zal gaan opleveren, in 1974 zichtbaar zullen worden. De automatisering is een proces dat Jaren ln beslag neemt. Het zoeken naar olie in Oost-Kali mantan heeft aan de andere kant voor veel maatschappijen een grote aantrekkelijkheid omdat de kwali- DEN HAAG LEIDEN Rond het telt van de olie erg goed is, het Binnenhof betreurt men het nege- I zwavelgehalte is miniem. Het ont ren door minister De Brauw van de 1 zwavelen van olie is een kostbare voordracht van de Leidse universi- zaak en de zwavelafval vormt een teitsraad voor de benoeming van top- van de belangrijkste luohtvervuilers bestuurders. ter wereld. Van politieke redactie) AR-fractieleider Aantjes ver klaarde het Jammer te vinden, dat het voormalig PPR-tweede-kamer- üd Jansen, die hij als een goed ka- DEN HAAG Vrijwel dagelijks komt er in Nederland iemand om het leven door een verkeersongeval, waarbij al cohol een rol speelt. Bovendien zijn er bijna tien ongevallen per dag te noteren waarbij mensen ernstig let sel oplopen en waarbij een van de be trokkenen te veel heeft gedronken. Dit heeft het tweede-kamerlid ir Na een awfezigheid van 12 jaar is lange-af stand loopster Joyce Smith weer gekozen in de Britse merlid heeft, leren kennen, verloren aüetiekploeg. B.j ie opgesteld in de P. A Comellssen ontdekt tijdens een gaat voor het dagelijks bestuur van dnehoeksontmoeting tegen Neder- recente studie naar de oorzaken van de Leidse universiteit !fnd e" °ost-Duitsland. die zater- j ernstige verkeersongevallen in ons dag in Crystal Palace plaatsvindt. I land. Motie in Leiclse universiteitsraad 0 aarne mee met vakantie als U wilt helpen, door iken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele- shten kunnen wij niet aannemen. hoel mg» VWv, "'traat: ikif 'oonplaats jp er IW1I artaal_ frankeren met 30 ct. doorhalen wat niet van toepassing is. i,lncL no. fcatsnaam S.v.p. in blokletters. iENDING. 8ië en Luxemburg gratis. landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,per dag. is geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuid- Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat, geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet iadres worden ontvangen. Bij de behandeling van de wijzi ging van de Wegenverkeerswet, die vandaag in de Tweede Kamer aan de orde komt, zal de KVP-er, mede namens ARP en CHU. dan ook een amendement indienen, dat een tijde lijk rijverbod mogelijk moet maken, wanneer iemand, die te veel heeft gedronken toch achter het stuur wil gaan zitten. De KVP. ARP en CHU willen en het ziet er naar uit dat ook andere i drijfsleven. Werkgeversbonden: In 1973 nog geen kortere arbeidstijden DEN HAAG De twee centrale werkgeversbonden V.N.O. en N.C.W. hebben met het oog op voortgezet overleg in de Stichting van de Ar beid en met het kabinet een pro gramma ontworpen als werkgevers- voorstel voor een sociaal contract 1973. De presidia van de twee verbonden van industriële werkgevers achten het noodzakelijk dat zo spoedig mo gelijk wordt gestreefd naar een pro grammering van het sociaal-econo mische beleid voor de gehele periode 19731975. Die programmering zou bij voorkeur moeten worden opge steld in overleg tussen kabinet en be- fracties het voorstel zullen steunen in dc Wegenverkeerswet de moge lijkheid opnemen, dat na een adem- proef automobilisten het rijden kan worden verboden. Dit tijdelijke rij verbod zal ten hoogste acht uur mo gen duren. Ir. Cornc-lissen c.s. verwachten, dat van deze wijziging van het. bij de Kamer ingediende wetsontwerp tot Hun discussienota is echter voors hands beperkt tot aanbevelingen voor 1973. De kern van een voor dat Jaar. overeenkomstig de aanbevelingen van de SER. tussen overheid en bedrijfs leven af te sluiten sociaal contract. 10 h.i. een centrale afspraak over de ontwikkeling van arbeidsvoorwaarden en prijzen in 1973 De doelstelling daarbij moet zijn de verplicht stellen van de bloedproef, stijgingspercentages van loonkosten een preventieve werking uitgaat. Vol- en van prijspeil ten opzichte van 1972 gens de indieners van het amende- j ment zou in oe gevallen, waarin nog geen reden is om een bloedproef te nemen, maar een ademtest wel uit wijst. dat de betrokkene teveel heeft 1 gedronken, door de politie geen pro ces-verbaal mogen worden opge maakt. LEIDEN De Leidse studente Pauline Bonthuis wil I spanning. Frauderen wordt boven- dat de universiteitsraad een scherp woord van protest laat dien de hand gewerkt: horen tegen het voornemen van minister De Brauw om aan- j Jn staande eerstejaars te selecteren op basis van hun eindexamen-1 op deze studieselectie: cijfers, voor studierichtingen waarvoor een studentenstop het competitie-element wordt nu geldt. Zij heeft daartoe een motie ingediend, die maandagavond I voorop gesteld: door de universiteitsraad zal worden behandeld. Volgens Pauline Bonthuis zyn emd'examencijfers geen betrouwbaar selectiemiddel. Zij heeft een vijftal bezwaren tegen dit systeem: eindexamen is geen voor een succesvolle studie aan een universiteit; eindexamencüfers worden beïn vloed door toevalligheden, zoals Nieuwe uitgaven De groenzwarte mantel/twee ja de beeldjes, door Karei Bennet. De tectives. Uitg.: Teleboek, Bussum. Napoleon, door Jaap Ter Haar. 2e druk. Fibula-Van Dishoeck. Uitg.; Unieboek. Bussum. Gezin, kommune en maatschap- a m door E. Verhoeyen en Chr. Loo- onkritische mensen. Het zoeken g J b Dn Haag. naar ontplooiing buiten het enge Sex met. kinderen, door E. Bar- studiekader in de middelbare j nard, E. Brongersma, Ids Haagsma, schooltijd, wordt hiermee geremd. W. J. Sengers en P. van Eeten. aldus Pauline Bonthuis. Alpha-boek. Uitg NVSH. elk met eenderde te verminderen Wat de actuele werkgelegenheids situatie betreft achten de presidia het gewenst dat naast de tot nu toe genomen maatregelen (ad tweehon derdmiljoen gulden» alsnog verder© maatregelen voor de meest getroffen gebieden en sectoren zullen volgen. Zy hechten belang aan een adequate arbeidsbemiddeling en stellen zich achter het invoeren van een supple tieregeling. Als het gemiddelde werkloosheids niveau uit zou dreigen te gaan boven hetgeen de SER aanvaardbaar heeft geacht, dan zouden algemeen stimu lerende maatregelen moeten worden genomen, b.v. mede door een ver vroegde afbraak van de wiebeltax. De presidia zijn voorts om. van mening, dat prijsstygingen beperkt zouden moeten worden tot hetgeen noodzakeiyk is voor het saldo van kostenstygingen en -dalingen. Wijzigingen in arbeidstyd en va- kantietduur achten zij ln 1973 onge wenst. evenals verdere verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaar den. Hier volgt een uiterst simpel geval van een reisje waarvan de organi satie niet helemaal klopte, het daarop volgende ongenoegen met het reisbureau, en de uiteindelijke behandeling van de klacht erover door de Stichting Nederlandse Reis- kamer. Ik wil niet beweren dat al- Qoor L. Bakker les zo toegaat bij de Reiskamer. Dat zou ik ook niet kunnen weten, want de zittingen van de Reiskamer zijn niet openbaar, en de uitspraken kun Je niet gaan inkijken. Ik mag echter wel stellen dat het voor de vakantieganger een dag van vreug de zal zijn als het zover is dat er een consumentenvertegenwoordiging komt in dit scheidsgerecht van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Daar wordt aan gewerkt. Waarom dat zo nodig is? Dat wilde ik met dit simpele geval nog eens illustreren: Het was in Juni vorig Jaar. AJax voetbalde in Londen tegen Panathi- naikos. Reisorganisatoren en boe kingskantoren beijverden zich om de supporters er heen te brengen. ZITPLAATSEN De consument in dit verhaal la ten we hem meneer A. noemen reserveerde begin mei bij reisbureau B. voor een reis voor twee personen naar Londen, inclusief twee zit plaatsen. Daar betaalde hij voor. Toen het eenmaal zover was, kreeg hij in Calais, vlak voor de oversteek naar Engeland, van reisorganisator C., die de reis verzorgde, twee maaltijdbonnen voor een restaurant in Londen. Die kwamen in de plaats van de zitplaats, want er waren geen zit plaatsen meer, alleen nog staan plaatsen, zei C. Maar dat had me neer A. natuurlijk allang van zijn reisbureau gehoord? Nee. meneer A had niets gehoord, en hij wilde geen maaltijdbonnen, want hij zou in Engeland bij kennissen gaan eten, en hij had bovendien een zwak hart, waardoor hij moest zit ten bij zo'n voetbalwedstrijd. Doch de zitplaatsen waren op cn bleven op. En er zat voor meneer A. niets anders op dan bij het Wembley-stadion „zwart" twee zit plaatsen te kopen. Die kostten hem tweemaal zeven Engelse ponden, en als hij daarbij bedacht dat men hem twee maaltijdbonnen van elk één pond had gegeven om het goed te maken, maakte hij zich zeer kwaad. met een kluitje in het riet te laten sturen en wendde zich tot de Reis kamer, die er is om bij kwesties die niet te schikken zijn, uit te maken wie er gelijk heeft. Nu moet men wel bedenken dat zo'n scheidsgerecht iedereen de kans moet geven zich te verdedigen, en dat lang niet iedereen meteen ant woord geeft op een aanschrijving, zodat de hele procedure nogal wat tijd vergt. Zo duurde het van juli tot eind december voordat de Reis kamer uitspraak deed in de zaak van meneer A. Wat kon meneer A. verwachten? Er waren allerlei mogelijkheden. De Reiskamer kon besluiten dat de zaak het sop de kool niet waard was. Of, dat het reisbureau het niet goed had gedaan. Of, dat de reisor ganisator tekort was geschoten. En er waren nog allerlei andere moge lijkheden daartussen. Maar in elk geval, meneer A. mocht van een scheidsgerecht een of andere beslis sing verwachten, zou Je als buiten staander denken ZONDERLING Maar nee, de Reiskamer deed na een half Jaar een allerzonderlingste uitspraak. Ook de Reiskamer had van het reisbureau het antwoord gekregen dat het voor klachten ver wees naar de reisorganisator. Doch helaas.de reisorganisator had la ten weten dat het allemaal zijn schuld niet was, maar die van het reisbureau, dat aan zijn klanten tor. niet tijdig zou hebben doorgegeven Meneer A. had geen zin om zich dat er geen zitplaatsen genoeg wa- VERGOEDING Gedreven door die verontwaardiging begaf hij zich, terug in Nederland, onmiddellijk naar het reisbureau en eiste vergoeding. Maar het reisbu reau zei dat het met de uitvoering van de reis niets te maken had en verwees hem naar de reisorganlsa- ren voor de voetbalwedstrijd. Het reisbureau ontkende dat het daar ooit via een circulaire bericht van had gekregen. En zo was dat maar door gegaan. Maar niettemin, iemand moet toch de eerste verantwoordelijke zijn voor zo'n reis? Neen. Tenminste, de Reiskamer deed uit eindelijk deze „uitspraak": De klachtencommissie kan niet vaststellen wie in deze een fout heeft gemaakt; zij kan niet vast stellen of de reisorganisator bij ver gissing de circulaire niet aan het reisbureau heeft gezonden, of de circulaire bij de postdienst is zoek geraakt dan wel bij het reisbureau. Onder deze omstandigheden kan zij niet beslissen, dat het reisbureau of de reisorganisator aan klager scha devergoeding moet betalen .Zij wijst mitsdien de klacht af. Afgewezen. Nota bene. een klacht over feiten, die vaststonden. Niet erkend, doch schadevergoeding on mogelijk verklaard. Nee, afgewezen. Einde van de zaak van meneer A. Er zijn kennelijk geen vaststaande verantwoordelijkheden van degenen die in reizen doen, tegenover de klant. Het gaat niet om dit banale geval op zichzelf. Want zeker met zulke vliegensvlug georganiseerde trips als die naar voetbalwedstrij den in het buitenland, moet Je er wel rekening mee houden dat er iets kkn misgaan. Maar iemand moet toch uiteindelijk door de klant aan te spreken zijn, bij welke soort reis dan ook. REDELIJK Voorzitter Benningen van de Alg Ned. Vereniging van Reisbureaus, die ik om zijn mening in deze kwestie vroeg, stelde dat hij ook niet wist nu aansprakelijk was. Hij voegde hier nog iets aan toe. dat niet onredelijk klinkt: „Ik vind dat eenieder die kritiek heeft op de Stichting Nederlandse Reiskamer niet mag vergeten dat hier sprake is van een vrijwillig door een groep ondernemers ingestelde arbitrage- mogelijkheid voor de consument. Dat is in 't algemeen gesproken nog een uniek verschijnsel". En dat is waar. Je krijgt vaak de Indruk dat degenen die klachten hebben over een reis, denken dat de afwikkeling van hun bezwaren wel via een soort sociale verzekering zal worden geregeld. Het zit echter anders: de vakantieganger sluit een zakelijk contract met degene van wie hU een reis koopt. Deugt er Iets niet. dan zal hij er zelf achteraan moeten om zijn recht te krijgen. Daar is bij voorbaat iets voor no dig, dat vrijwel nooit iemand mee brengt: overduidelijke bewijzen. Fo to's van gebrekkige toestanden in een vakantie-oord, getuigenverkla ringen op schrift, enzovoort. Ik wens iedereen een bijzonder ge slaagde vakantie toe. Maar mocht er iets ernstig mis gaan, breng ze mee, die bewijzen. Want de Reiska mer (en eventueel de gewone rech ter. als u die wilt inschakelen) is geen opsporingsapparaat, dat de zaakjes nog eens tot in de grond voor u gaat uitzoeken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17