Waldheim zei niets over Vietnam Gerard Esser: Zuidafrikaanse studenten: wij protest namens laten ons niet intimideren de kinderen ISRAËLISCHE OEFENINGEN LANGS GRENi VAN LIBANOl Schiller: staat moet zorgen voor pers verscheidenheid Oorlog vervuiler nr. I Pentagon heeft meer geld voor Vietnam nodig dinsdag s n STOCKHOLM De Nederlandse kunstschilder Gerard Esserdie twee jaar geleden zijn atelier sloot en daarna lagere scholen in Nederland en Vlaanderen afreisde om te spreken over het milieu bederf, is vast besloten de VN-conferentie binnen te komen. Hij heeft een half miljoen handtekeningen van Nederlandse en Vlaamse schoolkinderen bij zich die hij aan de president van de conferentie wil overhandigen. De Nederlandse ambassade heeft Esser beloofd steun te geven bij zijn pogingen de conferentie toe te spreken. „Ik wil met die zware koffer op mijn nek, dwars door de grote zaal naar voren lopen en hem met een smak op de tafel van de president neerzetten", zegt Esser. ,X>e president moet mij vijf minuten geven om namens 500.000 schoolkinderen te protesteren tegen het leegplunderen van de aarde door de ouderen. Ik vecht voor de kinderen, zij zijn een vergeten groep. Zij hebben met hun handtekening het enige wat kinderen kunnen doen vertrouwen in mij gesteld. Zij geloven in mij. Zij hebben geen andere legale mogelijkheden te protesteren tegen milieu-afbraak. Als ik niet gehoord wordt, drukken zij mij in de illegale hande ling van een schoolstaking. De afgevaardigden moeten naar mij luisteren, want eigenlijk spreek ik ook namens hunkinderen". I KAAPSTAD (Reuter, UPI. AFP) i Niettegenstaande het ongekend j harde optreden van de politie en een j waarschuwing van de regering dat I protestbetogingen de kop ingedrukt zullen worden hebben studentenlei- ders in Kaapstad en Johannesburg gezegd dat zij niet van plan zijn zich j hierdoor te laten intimideren. Na de ongeregeldheden van giste ren, toen de politie in Kaapstad wa penstokken, traangas en honden ge- j bruikte om een menigte van naar I schatting zevenduizend mensen uit- een te jagen die zich verzameld had om steun te betuigen aan tegen het optreden van de politie protesterende studenten, hebben de autoriteiten alle betogingen verboden. j Vorige week vrijdag kwam het al I tot felle charges van de politie toen enkele honderden blanke studenten in Kaapstad een vreedzame betoging hielden op de trappen van de St, Georgekathedraal. Verscheidene stu denten en enkele journalisten wer den hierbij gewond en de politie stel de verscheidene mensen in arrest. De betoging had ten doel te protesteren tegen de apartheid by het onderwijs en een boycot aan Afrikaanse en Indische middelbare scholen te steu- Kijken Ook in Johannesburg trad de poli tie maandag hardhandig op. Zij sloeg met de wapenstok een grote groep nieuwsgierigen uiteen die naar een botsing tussen politie en studenten was komen kyken. De botsing ont stond toen de politie een poging wil de verijdelen van ongeveer driedui zend studenten die een verboden protestmars door de stad hielden. De protestbeweging begon vorige maand aan de Afrikaanse universi teit van Turfloop, in 't noorden van Transvaal, toen de studentenleider Abraham Tiro de toegang tot de uni versiteit werd ontzegd. By de betoging van gisteren in Kaapstad by de St. George-kathe- draal werd een dertigtal mensen ge arresteerd onder wie de Anglicaanse deken Edward King en twee andere Anglicaanse geestelijken. De drie geestelijken werden in staat van be- i schuldiging gesteld onder de wet op j opstandige bijeenkomsten en op borgtocht vrijgelaten. De deken keer- j de naar de kathedraal terug en pro beerde de studenten te overreden van onmiddellijke actie af te zien. De arrestatie van de geestelijken vond plaats toen zij weigerden een bevel van de politie, de trappen van de kathedraal te verlaten, op te vol gen. Goed Premier Vorster keurde gisteren in het parlement het harde optreden van de politie goed. Zij diende dit telkens te doen wanneer wet en orde op het spel stonden. HU wilde niet ingaan op een verzoek van de oppo sitie die een onderzoek naar de gang van zaken van vrydag wenste. Een dergelük optreden doet Zuid-Afrika alleen maar goed. Weldenkende men sen walgen van dit soort dingen, zei Vorster, doelend op de protestbeto gingen. Wanneer de politie niet op deze I manier was opgetreden zou zij m« j persoonlijk teleurgesteld hebben, om- dat het een aanwijzing geweest zou zyn dat wy gingen afdwalen van het pad van handhaving van recht en I orde, aldus Vorster. In Durban heb ben studenten gisteren een politiekleding verbrand. Links De Zuidafrikaanse mini Politie, Muller, zei in Kaa| de grieven van de student te maken hadden met aca activiteit, maar onomstoteli geïnspireerd door linkse pol zei voor het parlement dat onder de studenten niet meerderheid wordt gestei kleine minderheid „wil dt die minderheid aan de me opleggen op een typisch tische manier" en regering, volk van Zuid-Afrika zullen staan dat de studentenor een toestand van onwetti chaos scheppen, waarschui (Van onze correspondent) STOCKHOLM De poging van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties om bij de opening van de VN-conferentie over het menselijk leefmilieu een hand te reiken naar hen. die bezwaar tegen de conferentie maken, omdat veel pro blemen, zoals het gebruik van bac teriologische wapens in Vietnam dooi de Amerikanen, buiten de discussie blijven, is op het laatste moment mislukt, naar men aanneemt door Door Henk Ruijssenaers en Hans van Mierlo een dreiging van Amerikaanse zijde. In zijn openingsrede zou dp se cretaris-generaal een waarschuwing laten horen tegen boven- en onder grondse atoomproeven en tegen het gebruik van chemische wapens. Dit fragment uit zijn rede werd echter op het laatste moment weggelaten. De leider van de Amerikaanse delegatie, Russel Train, ontkende later, dat hij dat geëist had. Op de vraag of dan mogelijk iemand anders Waldheim bewogen zou hebben dit fragment weg te laten, antwoordde hij: „Alles is natuurlijk mogelijk". tieke reden niet op de conferentie aanwezig zijn". Hij hoopte dat deze landen bij de verdere uitbreiding van de internationale milieupolitiek een positieve bijdrage zullen leveren. Politiek De secretaris-generaal van de con ferentie. Maurice Strong, hield de delegatie tijdens de openingszitting voor, dat de milieucrisis ..of die nu over de horizon of direct om de hoek ligt", in feite een politieke crisis is. omdat de problemen voortvloeien uit beslissingen die in het volledige han den zijn zonder voldoende kennis en met gebrek aan visie. Milieuproble men vormen volgens Strong een gro ter gevaar voor nationale en interna tionale conflicten dan we tot nu toe wilden geloven. Volgens Strong dient de groeiende toekomst meer gericht te worden op vergroting van de kansen voor de hele mensheid. De rijke landen zou den daarvoor een diepe revolutionai re verandering moeten doormaken. De grootste problemen van het men selijk leefmilieu vormen vcV?ens dt secretaris-generaal: water, oceanen en verstedelijking. Volgens Strong zullen in de toekomst meer weten schapsmensen bij de beleidsbeslissin gen betrokken moeten worden. Om althans een overzidht te kunnen Waldheim wees er overigens wel op, dat een verregaande bewapening met massa- vernietingsmiddelen niet alleen een gevaar betekent voor het menselijke leefmilieu, maar ook voor het voortbestaan van de mens heid. De Zweedse premier Olaf Pal- me noemde tijdens zijn welkomst- woord de oorlog de grootste vernieti- ger van het menselijk leefmilieu. De Amerikaanse delegatie ver klaarde later op de persconferen tie, dat internationale conflicten niet het onderwerp moeten zijn van deze conferentie. „Er zijn andere plaatsen om over deze onderwerpen te pra ten", aldus Russell Train. „Wij zijn hier om vriendschappelijk met el kaar te praten over de problemen van het menselijk leefmilieu". Amerika zal wel de beginselver klaring over het menselijk leefmi lieu ondertekenen verklaarde hij. Toen hem er op gewezen werd dat één van de artikelen uit de ver klaring zegt. dat het testen en ge bruiken van wapens voor massa-ver nietiging verboden moet zijn. ver klaarde hij: „Amerika is het daar mee eens". Verder wilde hij niet over het onderwerp doorpraten. Economische groei en een goede kwaliteit van het menselijk leefmi lieu zijn volgens de Amerikaanse de legatie niet veilig met elkaar. Wel zouden ze goed op elkaar afgestemd moeten worden. ..Op dat terrein en op het gebied van de planologie kun nen we nog heel wat veel Westeu- ropese landen leren", zei Russell Train. De plenaire vergadering van de con ferentie koos maandagmiddag de Zweedse minister van Landbouw. In- gemund Bengtsson. als voorzitter. Bengtsson verklaarde het te betreu ren, ..dat bepaalde landen om poli hebben van de mogelijke gevolgen van dergelijke beslissingen. De Canadese regering liet giste ren al weten, dat het voorgestelde ac tieplan haar niet ver genoeg gaat. Het stelde verder voor gastheer te zijn voor een nieuwe conferentie over experimentele woningbouw en stedelijke planologie. Deze conferen tie zou moeten volgen op de confe rentie over het bevolkingsvraag stuk, die in 1974 gehouden zal wor den. Evenals Amerika zal Canada 100.000 dollar ter beschikking stel len van een permanent milieubu reau bij de Verenigde Naties waar toe naar men aanneemt de confe rentie zal besluiten. Canada is bij zonder bezorgd over de intensieve vangst van walvissen, kabel jouw en zalm. Men bepleit diepgaand onder zoek naar de mogelijkheden om de vangst op een niveau te brengen, waarbij de visstand niet in gevaar komt. Alle kustlanden zouden daar toe een bijdrage moeten leveren. Rookbommen Een groep van 200 anarchisten, die de hele avond door het centrum van Stockholm zwierf en de politie handen vol werk bezorgde, leverde aan de strijd tegen milieuverontrei niging door het smijten met rook bommen en het laten afgaan van voetzoekers een bijdrage. Onder een tiental gearresteerden bevond zich ook de Nederlandse kabouter en activist André Schmidt die later op de avond weer werd vrijgelaten. Ruiten van verschillende Ameri kaanse bedrijven in Stockholm o.a. IBM werden ingegooid, maar de schade was beperkt. Pogingen van de anarchisten om de conferentie gebouwen te bereiken liepen op niets uit door de enorme overmacht van de politie die de demonstranten met honden, paarden en gummi knuppels in bedwang hield. Een an dere betoging van de Verenigde Zweedse Vietnam bewegingen ver zamelden een kleine duizend men sen maar verliep orderlijk. Alternatief Tijdens zittingen van de alterna tieve conferentie van de Dai Dong- beweging, een organisatie van ver ontruste wetenschapsmensen, kwa men slachtoffers van de minimata- kwikzilververgiftiging in Japan aan het woord. De Japanse groep omvat, een tiental lichamelijk en geestelijk zwaar gehandicapte mensen wier handicap te wijten is aan het eten van vis met een hoog kwik gehalte veroorzaakt door watervervuiling. De eerste dagen van de alternatieve conferentie zullen voornamelijk wor den besteed aan het confereren over WASHINGTON (Reuter» Het Amerikaanse departement van De fensie heeft drie tot vijf miljard dol lar extra nodig als het offensief van het Bevrijdingsfront in Zuid-Viet- nam tot het eind van het Jaar voortduurt, heeft minister van De fensie Meivin Laird meegedeeld. Hij beantwoordde vragen van een com missie van het Huis van Afgevaar digden. Het offensief heeft Amerika tot dusver 300 miljoen dollar gekost. Het begon in het laatst van maart. grote vraagstukken die de VN-con ferentie niet behandelt. Zo onder meer chemische en biologische oor logsvoering en het overbevolkings- vraagstukken geboortebeperking plus de oorlog in Indo-China en de enor me aantasting van het menselijk leefmilieu daar. McGovern favoriet in primarie Californië WASHINGTON (AP) De Demo craten in Californië stemmen van daag in voorverkiezingen die waar schijnlijk zullen bepalen wie de kan didaat zal worden voor de Demo cratische partij bil de presidentsver kiezingen. De staat zendt 271 gedelegeerden naar de conventie in Miami op 10 Juli. De voornaamste tegenstanders zijn de senatoren, Hubert Humphrey en George McGovern. Een overwinning in Californië met een overwinning in New Yersey waar vandaag ook voorverkiezingen plaats vinden, zou voor McGovern beteke nen dat hij de grote favoriet wordt voor de nominatie. In Californië hoopt Humphrey die minder geld en een minder goede organisatie heeft als McGovern. dat de traditionele Humphrey-kiezers- vakbondsleden, negers, Mexicanen en de Joden in grote getalen zullen komen opdagen. Maar een opinieonderzoek heeft uitgewezen dat McGovern vrijwel over de hele lijn sterk staat bij mannen en vrouwen, blanken en ne gers. vakbondsleden en Mexicanen. BEIROET/TEL AVIV GPD. Reu- ter, AFP) Omvangrijke eenheden van het Israëlische leger oefenen langs de grens met Libanon. Dit is in Palestijnse verzetskringen in Bei roet vernomen. Aan de manoeuvres wordt deelgenomen door de 18de pantserdivisies, die voor het eerst sinds jaren in dit gebied opereert. Volgens genoemde kringen staan de- militaire activiteiten in verband met de aanslag op het vliegveld Lod door Israël tegen Libanon geuite be dreigingen. In het Israëlische parlement werd gisteravond een resolutie aan geno men die de regering Meir het recht geeft tegen guerrillabewegingen en hun medeplichtigen in aotie te ko men. De diplomatieke vertegenwoor digers van Israël zullen deze resolu tie in het buitenland overhandi gen. In Egypte zijn 180 buitenlan ders die Port Said als woonplaats hadden verhuisd naar Cairo en Alexandrië om de zone op alle even tualiteiten voor te bereiden. Training Voor het gebouw waar de VN- mïlieu-conferentie in Stockholm wordt gehouden houdt de politie met stokken, knuppels en honden betogers tegen die o.a. protesteren tegen de vervuiling van Vietnam door de VS met dode lichamen (tekst op bord van demonstrant) Snel ingrijpen Twee politie mannen hebben gisteren 26 moeders en 17 kinderen gered uit een kraam kliniek in Londen, waar brand was uitgebroken. De twee agenten, die geen dienst hadden, zaten in een ca fé in de buurt toen ze het brand alarm hoorden. Nog voor de brand weer arriveerden renden ze het ge bouw binnen en kwamen met de armen vol baby's naar buiten en leid den de moeders naar de uitgang. Door hun snelle ingrijpen raakte niemand gewond bij de brand. Onbetrouwbare ambtenaar In Frankfort staat een ambte naar van het openbaar ministerie in deze stad terecht die Zich lucra tieve bijverdienste had verworven door in beslag genomen verdovende middelen en pornografie niet te vernietigen maar te verkopen. Hij beschikte over een „magazijn" in het gebouw van het O.M. dat volko men „veilig" was. De zaak kwam aan het licht toen ambtenaren van de narcoticabrigade bij een hande laar dezelfde partij heroine in be slag namen die zij een jaar geleden van drie Belgen hadden afgenomen. Tito onderscheiden President Tito van Joego-Slavië. die eens door het Kremlin bitter werd aangevallen, heeft gisteren een van de hoogste Sowjetrussische onderscheidingen gekregen, de orde van Lenin. Bij de plechtige uitreiking in het Kremlin waren partijleider Brezjnew, pre mier KoSigin en andere Sowjetrus sische leiders aanwezig. Tito kreeg de onderscheiding voor zijn ver diensten voor het communisme. Hoewel de Libanese regering ont kent, meent Tel Aviv uit verhoren van de enige overlevende Japanse overvaller van Lod en uit verkla ringen van andere zijde te kunnen concluderen dat het overvalcom- mando in Libanon getraind is. Op 16 mei hebben de drie Japanse overvallers Kozo Okamoto, Daiske Namba en Nakshi Ukudeira in Beiroet de opdracht gekregen de lugubere taak op het vliegveld Lod bij Tel Aviv uit te voeren, en daarna zelfmoord te plegen. Dat heeft de Israëlische politiewoordvoerder termorgen bekend gemaakt. Op 23 mei vloog het drietal met Air France vanuit Beiroet naar Pa rijs en vandaar naar Frankfurt, waar ze hun valse papieren kregen. Per trein ging de tocht op 25 mei naar Rome, waar ze tot 30 mei ver bleven. Op de morgen van de dertig ste verdeelde de commandant van het drietal, bekend onder de naam Giro, de wapens en handgranaten waarmee het drietal hun opdracht moest uitvoeren. De nu in Israël gevangen Kozo Okamoto, een (derdejaars landbouw - student van de universiteit van Ko- gosjima, kwam begin van dit jaar voor het eerst met een vertegen woordiger van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in con tact, die onder de naam Aboe All in Japan rondreisde. Op 29 feburari aanvaardde hij onder zijn ware naam de reis naar Montreal in Ca nada, waar hij in het Hilton-hotel verbleef, en vervolgens vloog hij via New York naar Parijs en verder naar Beiroet. In Beiroet ontmoette hij Giro, die de verantwoordelijk heid had voor de actie. Het drietal werd dagelijks getraind op een basis van het Volksfront in het hanteren van automatische wapens en handgranaten en maak te kennis met veteranen uit de lucht vaartkapingen-geschiedenis, zoals Joesoef Ibrahim en Toefiq en Sa- lach Lach, beiden betrokken bij de aanslag op het El Al-vliegtuig in Zü- rich in februari 1969. en vrijgelaten in september 1970 in rui passagiers van de naar Jordanië gekaapte vliegtuig De twee dode Japanner ten in de elektronica en ai aan de universiteit van al begin 1971 naar Beiroi' Het drietal was in februar getreden tot de Japanse linkse beweging van het rode leger". Vliegvelden Het staat nog te bezien lische repressailleactie teg, lestijnen de vorm zal fe een actie tegen de in Lib gerde basiskampen. Dat mogelijkheid overweegt tegen Arabische vliegvelt Midden-Oosten liet gister raëllsche minister van Tra mon Peres doorschemere televisieinterview waarscl res de Arabische landen vliegvelden in het Midden gehinderd voor de burge zullen kunnen worden niet een". Lacht Het is niet onmogelijk ring van Libanon 'in h lacht bij de Israëlische de Palestijnen die zij in nauwelijks onder control den. Maatregelen tegen strijders zijn in de Arabi bijzonder impopulair. -Si, liers het vuile werk zoud pen dan heeft dat voor d enige voordelen: zij kuiiiir handen in onschuld wase raëliers verlossen de Lib< probleem dat haar alleei bezorgt en de Israëliërs Arabische wereld de boem Tupamaros gevangen litie in Uruguay zegt ros een vernietigende s! ben toegebracht met df van vierendertig leden guerrillabeweging. waren verricht na een ge centrale district Duraano Een van de belangriji ten bij processen tegen Alejandro Artuccio. he ziln toevlucht gezocht ii sade van Argentinië in De Uruguyaanse autorir schuldigen hem van dee activiteiten van de guerr In zijn huis zijn ondernj cumenten gevonden. Asiel voor kapers bezig is 'n toevluchtsooi voor personen die om all ke redenen uitwijken, he leend aan twee leden n rikaanse Zwarte-PanterlB zondag h vliegtuig kaa l dollar los kregen met he dat zij anders het toesta blazen en naar Algiers u MÜNCHEN (AP) Karl Schil ler, de Westduitse minister van Economische Zaken en Financiën, heeft gisteren gezegd dat de re geringen er voor moeten zorgen dat er verscheidenheid in de nieuw- prijsvoorziening is zonder inbreuk te maken op de vrijheid van pers. Op de openingszitting van de Al gemene Vergadering van het In ternationale Pers Instituut I.) zei Schiller dat de staat kleine en middelgrote kranten moet hel pen in deze tijd van persconcen tratie. De staat moet zich zorgen ma ken over de verscheidenheid van meningen, over de verscheidenheid over wat beschikbaar is en meer niet" zei minister. „Zodat de staat zich gaat bezighouden met de in houd van de beschikbare nieuws voorziening, verlaat hij het pad van de democratische gang van za ken". 300 redacteuren en uitgevers uit 37 landen wonen het vierdaagse congres bij. De organisatie verte genwoordigt 17.000 journalisten uit 62 landen in de niet-communis- tische wereld. Bij het afwenden van de pers concentratie, zo zei Schiller, moe ten de regeringen niet op de stoel van de uitgevers gaan zitten, maar moeten zij gebruik maken van de wetgeving om de eerlijke concurren tie te bevorderen. In West-Duits- land zo vervolgde hij, worden klei ne en middelgrote kranten gehol pen door middel van goedkope le ningen en belastingfaciliteiten. Hij erkende de functie van de pers als „een vorm van openbaar geweten" hij plaatste hierbij de volgende kanttekeningen„Wie houdt deze macht in bedwang? De staat kan dit niet en behoort het ook niet te doen. Doen de lezers dit, die de kranten kopen? Zelfs dit zou ik willen betwijfelen op ge goede gronden. Derhalve kan ik slechts antwoorden door te zeggen dat de krantenmenseran lijks controle moeten he De minister bepleit* elf spraak van de Journal zi langrijke redactionele versterkt zou wordenbn; langrijkste onderwerp^" gadering zullen stratie en inspn

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8