^aak optreden als eenheid Heden apona Stripi PER 1 JULI AANPASSING SOCIALE UITKERINGEN ROTER AANTAL INBEVOEGDE EERKRACHTEN Zwolsman dreigt Kurhaus te sluiten Christelijke fracties verdiepen samenwerking 'jBloemetjes buiten rSDAG 6 JUNI 1972 UTRECHT De tweede kamerfracties van de KVP, de ARP en de CHU hebben gisteren in Soesterberg op een eerste geza menlijke bijeenkomst besloten de al bestaande samenwerking verder te intensiveren. Zo is onder meer afgesproken dat zij kort na derde dinsdag van september opnieuw bijeen zullen komen om de troonrede en de miljoenennota te bespreken. HAAG (ANP) —Het aantal »gde leerkrachten bij het ïde algemeen voortgezet on- is toegenomen. Naar de toe- Atjper 1 september vorig jaar was jercenitage onbevoegd gegeven in één jaar tydl met twee pro- kirbt 14 procent gestegen. P füorlopige cijfers, die het Cen- •qïureau voor d'e Statistiek hler- ïeeft veraaimellld:, maken ook ik, diat de latere definitieve over '70 een groter tekort aan d'e leerkrachten laten zien plitst naar vakkengroepen tekorten aan bevoegde leer- .1 volgens de globale uSbkom- het grootst in de oategorie d ;e vakken", waarin d'e lessen pgenomen, die aan een of en- jholen worden gegeven in onder filmkunst, toneelkunst, foto- volksdansen., kinderverzorging, !fl heidsfleer en computerkunde de vakkenigroep talen, werd lessen tien procent onbe- gegeven. Onderverdeeld werd nt van de lessen in klasieke n 11 procent van die in mo- fcalen onbevoegd gegeven, k I alle lessen in de exacte vak- s het percentage onbevoegd pyi 18. De tekorten aan be- leerkrachten voor wiskunde erl a<t een gemiddelde van 14 pet onbevoegd gegeven lessen. Lessen in de sociaal-culturele vak ken werden voor 15 pet onbevoegd gegeven, waaronder die voor aard rijkskunde en geschiedenis met res pectievelijk 17 en 17 procent beliepen. Het gunstigst was de situatie voor leasen in liohamelijke oefening. Daar van werd 2 prccent onbevoegd ge geven. Voor Ombudsman al 2V2 miljoen De actie „Loterom" ten bate van de stichting Ombudsman heeft tot dus ver bijna 2,5 miljoen gulden opge bracht. Dit betekent dat de win naar, die uit de „Loterom" te voor schijn komt, nu al kan rekenen op een prijs van 400.000 gulden. De prijs van 400.000 gulden zal worden uitgekeerd aan hen die een bedrag op „Loterom" hebben gestort bestaande uit vier cijfers die in volg orde overeenkomen met de cijfers die 20 juni tijdens het programma „Zomaar een zomeravond" worden door een Hilversumse nota ris. ADVERTENTIE Strips. Haal er nu een. ïn heeft u tenminste de hele zomer geen last an vliegen en muggen. de strip Vaarvan u weet dat-ie soed is De tweede-kamerfracties van de drie christelijke -partijen heb ben gisteren gezamenlijk levendig gedicussieerd. Dat gebeurde bij voorbeeld door de heren Aantjes, Kikkert en Andriessen. Vredespetities in Ulster Rooms- katholieke huisvrouwen in Belfast en Londonderry hebben gisteren bij de Britse staatssecretaris Whitelaw vre despetities met 63.500 handtekeningen ingediend. Onder de 13.500 handte keningen onder de petities uit Lon donderry waren die van vijf leiders het Ierse Republikeinse leger. Mr. W. Aantjes, voorzitter van de ARP-fractie. zei na afloop van de bijeenkomst dat het recente optre den van de PvdA niet concreet ter sprake is geweest, maar dat hij wel de indruk had dat dit optreden juist de eensgezindheid van de drie con fessionele fracties heeft versterkt: "We zijn vast van plan er met el kaar uit te komen". De heer Aantjes zei ook. dat de drie fracties bereid zijn, het regeerak koord opnieuw aan de orde te stel len als de f inancieel-economische situatie dat noodzakelijk maakt. Ze zijn van plan, dan een gemeen schappelijk standpunt in te nemen. Ook het gezamenlijke urgentiepro gram zal in het licht van de finan- cieel-economische toestand opnieuw moeten worden bezien, omdat het niet mogelijk blijkt alle prioriteiten gelijktijdig te realiseren. CHU-fractievoorzitter Tilanus, die de gezamenlijke vergadering leidde, zei desgevraagd dat de samenwer king het afgelopen jaar op verschil lende punten goed heeft gefunctio neerd. Voortreffelijk „Voortreffelijke ervaringen" zijn volgens de heer Tilanus opgedaan voor onderwijs, wetenschappen en milieu. Besloten is, de thans be staande spontane samenwerkingsvor men ook te vervangen door derge lijke formele commissies zodra de fractieleden daaraan behoefte blij ken te hebberuDat zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren voor de terreinen Volksgezondheid, CRM, Volkshuis vesting, Justitie en Binnenlandse Za ken. Over de samenwerking in de afge lopen periode zei de heer Aantjes. dat de vergadering heeft geconsta teerd dat "de fricties die zich tussen de drie hebben voorgedaan nooit DEN HAAG Het gemeentebe stuur van Den Haag wil binnen twee weken een voorstel doen over de overneming van het Kurhaus in Scheveningen, dat nu nog wordt be heerd door de EMS. Dat vertelde de Haagse burgemeester Marlijnen als reactie op berichten dat de heer Zwolsman, leider van de EMS met derden onderhandelt over het Kur haus. Hij dreigde daarbij met slui ting. Op geëmotioneerde toon sprak de heer Zwolsman gisteren zijn onge noegen uit over het verloop van de onderhandelingen met het Haagse gemeentebestuur. Volgens hem be staat er op het ogenblik geen kans dat de toeristische accommodatie in als het gemeentebestuur geen mede werking wil verlenen aan de een of andere geïnteresseerde. Omdat de onderhandelingen tus sen de EMS en de gemeente nog steeds niet tot een oplossing leidden en de gemeente inmiddels ook der den in de besprekingen betrok, heeft de heer Zwolsman zelf ook weer con tact met andere belangstellenden opgenomen. De onderhandelingen met de gemeente zijn wat betreft de EMS evenwel niet van de baan, zo zei hij. „We praten nu met Engelse. Duit se en Nederlandse groeperingen. De Engelse groep is het meest des kundig in projectontwikkelingen daarom gaat onze voorkeur meer naar Engelse zijde," aldus de heer Zwolsman. Hij voegde er aan toe dat ook die groep de voorwaarden van het gemeentebestuur voor de bebouwing in Scheveningen wil we ten. maar dat de gemeente die voor waarden alleen heeft bekendgemaakt aan haar gegadigden, waaronder de Hollandsche Beton Groep. „Het Kurhaus heeft niet veel meer te bieden en voortzetting van de huidige exploitatie zou onverant woord zijn tegenover het personeel en de aandeelhouders". Investerin gen voor vernieuwing onder meer met het oog op de brandveiligheid, zijn naar de mening van de heer Zwolsman hard nodig. De toestand van het gebouw is op het ogen blik zondanig, „dat we niet begrijpen dat er nog mensen naar het Kurhaus komen". groter zijn geweest dan die binnen één fractie". Die fricties hebben zich vooral geopenbaard bij stem mingen over moties. Daarover merkte de heer Aantjes op, dat grondig moet worden bekeken hoe 't parlementaire middel motie functio neert. Volgens hem is het namelijk onderhevig aan een sterke devalua tie. Er zijn er in de kamer sinds het optreden van het kabinet-Biesheuvel niet minder dan 175 ingediend. Het accent dreigt te worden verlegd van discussies en argumenten naar plompverloren uitspraken, aldus de heer Aantjes. Huizenbouw in april DEN HAAG (ANP) In de maand april van dit jaar zijn bouwvakkers gestart met de bouw van 14.411 woningen tegen 11.614 in dezelfde maand van 1971. Het aantal voltooide woningen bedroeg in april 1972 12.433 tegen 11.003 in de over eenkomstige maand van het jaar daarvoor. Dit is medegedeeld door 't Centraal Bureau voor de Statistiek. Gerekend over de eerste vier maanden van dit Jaar bedroeg het aantal begonnen woningen 52.805 (42.447) in dezelfde periode van 71) en het aantal voltooide woningen 42.319 36.350). Het aantal in de vier maanden begonnen woningen be stond uit 19.666 113.8751 woningwet woningen. 23.829 21.681) premiewo ningen en 9.310 (6.891) ongesubsi dieerde woningen. Ten aanzien van de voltooide woningen waren deze aantallen resp. 15.263 (12.962). 20.377 (17.301) en 6.679 (6.087). In de twaalfmaandsperiode mei 1971-april 1972 heeft men 149.839 wo ningen in aanbouw genomen en er 142.564 woningen voltooid. J Peiger en de vakbond Den Haag De Peiger-affaire, en kele maanden geleden nog een kleurrijke lokale twist rond een vol gens zeggen op sociaal terrein sterk achtergebleven metaalbedrijf in Emmen. dreigt een conflict van na tionale afmetingen te worden. Inzet van de strijd tussen de industrie bond NVV en Peiger - deze laatste wordt geruggesteund door de orga nisatie van metaalwerkgevers FME - is nu het bedrijvenwerk (activitei ten van vakbondsleden binnen de ondernemingen) en de positie van de gekozen leider van dit werk, de bedrijfscontactman. Leids festival rondom Rijnsburgs bloemencorso Door Wibo Burgers LEIDEN Mej. Hardijzer van Vereniging voor Vreemdelin genverkeer en de heer Hemmes van het Rijnsburgs bloemencorso (staand op foto Holvast) hebben gis termiddag bloemen aangeboden aan de medewerkers van het festival, dat Leiden in en om de Groenoordhal gaat houden rondom het Rijnsburg- se bloemencorso. Op corsodag zater dag 5 augustus gaan de Juweeltjes van bloemsierkunst niet terug naar Rijnsburg, maar naar de Groenoord hal. waar ze 's avonds en zondag 6 augustus te bezichtigen zijn. Ze vor men de bloemrijke omlijsting van een feest, dat nu drie dagen duurt en volgens de initiatiefnemers vol gend jaar moet uitgroeien tot een manifestatie van een week. Leiden zet de .Rloemetjes buiten". De Groenoordhal wordt gezellig ge maakt met Amsterdamse en Parijse terrassen, een Engelse pub, een Bei ers Bierhuis e.d. Er komen kermis attracties en stands met antiek en bloemen. Vrijdagavond 4 augustus begint het feest met een Jamsession van dixielandbands. Hoogtepunt wordt de voorronde van de door dit blad te organiseren misverkiezing. Op zaterdagavond is de finale Op zaterdag en zondag geven brandweer en padvinders demonstraties. De Marnixgroep maakt een kabelbaan In de hal. Muziekkorpsen en een volksdansgroep zullen optreden. Pat en Patrick verzorgen een modeshow. Kinderkoor en balletgroep van Oos terkwartier treden op. Het is maar een greep. De wan delkring Leiden houdt zondagochtend een 10 km-tocht. Ook wordt een fietstoertocht gehouden. Op het bui tenterrein kunnen automobilisten deelnemen aan een behendigheids- proef een Zwitserse slalom van de RAC Den Haag e.o., die ook oude auto's naar Leiden probeert te halen. Verder kan men o.a. deelnemen aan een fotowedstrijd en bloemschikken. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 Juli 1972 zullen het minimumloon en de verschillende sociale-verzekerlntgsui'ükerinigen in verband met de ge stegen loonindex worden verhoogd. Deze verhoging houdt dus geen verband met de laaitste verhogingsvoorstelert van de Sociaail Economische Raad. waarover de regering nog moet beslissen. De wettelijke verhogingen die per 1 Juli a.s. ingaan zijn de volgende: MINIMUMLOON Per maand': van f813,80 tot f860.60 A.O.W. per maand Voor gehuwde bejaarden Voor ongehuwde bejaarden A.W.W. per maand Voor weduwen met kinderen Voor weduwen zonder kinderen Voor wezen tot 10 jaar Voor wezen van 10 tot 16 jaar Voor wezen van 16 tot 27 jaar KINDERBIJSLAG (per kwartaal) Voor eerste kind Voor tweede en derdie kind Voor vierde en vijfde kind Voor zesde en zevende kind Voor achtste en elk daarop volgend kind W.A.O. De uitkeringen krachtens de wet op de arbeidsongesohaktheidsrverzekerlng die zijn ingegaan vóór 1 juü 1972 zullen worden verhoogd met 5,74%. MAXIMUM DAGLOON Voorts zal ook het maximum dagloon, waarnaar de uitkeringen en de van f 598,50 tot f 633.— van f 422.50 tot f 447,— van f 598.50 tot f 633.- van f 258.48 tot f 302.64 premies voor de verschillende sociale uitkeringen worden berekend, worden verhoogd. Voor uitkeringen W.a.o., ziektewet en de w.w., zal het max. dagloon per 1 juld 1972 stijgen van f 112,40 tot f 118,85. Eveneens voor de uitkeringen van de werkloosheidsvoorziening. Voor de berekening van de premies ingevolge de w.a.o., de z.w. en de w.w. zal het maximum dag loon ingaande 1 januari 1973 worden verhoogd van f 112.— tot f 118.—. BEJAARDEN ZIEKENFONDS Ais gevolg van de verhoging van de a.o.w.-pensloenen zullen met ingang van 1 juli 1972 ook de toelatingsgrens en de premie-inkomenegrens voor de verschillende klassen van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden worden opgetrokken. De verhoging van deze grenzen is nodig om te voor komen dat bejaarden als gevolg van de verhoging van hun a .o.w.-pensioen de bejaardenverzekering moeten verlaten dan wel een hogere premie moeten gaan betalen. In verhand hiermede zal de toefl-atJingsgrens met ingang van 1 juli 1972 worden vastgesteld op f 12.633— en zullen de premie-inkomensgTenzen worden verhoogd tot f 7.908,—, f 8018.— en f 10.776,—. WEEKPREMIE Weekpremie van f 5,45 (bij inkomen tot f 7.908,-) f 10,95 (van f 7.908 tot f 8.918) l 13,65 (van f 8.918 tot f 10.776) t 19,10 (voor ongehuwden f 13,65 by inkomen van 10.776 tot f 12.633. EIGEN BIJDRAGE De eigen bijdrage, welke in het kader van de a w.bz. verschuldigd is door ongehuwden van 65 jaar en ouder, die een Jaar in een inrichting hebben doorgebracht, wordt als gevolg van de verhoging van de ao.w - pensioenen ingaande 1 juK 1972 verhoogd van f 284,. tot f 300,. per maand. De eigen bijdrage van gehuwde mannen van 65 jaar en ouder, die ver schuldigd is als man en vrouw beiden 65 jaar of ouder zijn en beiden op grond van de a.w.b.z. in een ziekenhuis of andere inrichting verblijven en zowel de man als de vrouw reeds een jaar in een inrichting opgenomen zyn geweest, wordt met ingang van 1 juli 1972 verhoogd van f 322,- tot f 340,. per maand. Of de moeiiykheden rond het be- dryf in Emmen zullen leiden tot een nationaal conflict met harde (stakings) acties is op dit moment nog niet duidelijk. Binnen de Indu striebond NVV is nog uitvoerig overleg gaande over de verder te volgen koers. Zeker is echter dat de Peiger-affaire de onderhandelingen over een nieuw contract voor de grootmetaal, die al weer voor de deur staan, zeer ongunstig zal beïn vloeden. Het rumoer rond Peiger begon In februari van dit jaar teen een be scheiden aantal vakbondsleden, werkzaam bij Peiger, in opstand kwam tegen het beleid van direc teur L. Bood. Toen een aantal ei sen, zoals instelling van een onder nemingsraad. niet onmiddellijk werd ingewilligd, volgde een korte sta king. Voor directeur Bood was dat aan leiding de voorman van de stakers, Aiko Platje Jr. (25), te ontslaan. Inmiddels was een actiecomité ge formeerd, dat niet veel later werd omgezet in een bedrijfsledengroep van de Industriebond NW met Platje als gekozen leider, de be drijfscontactman. In de daarop volgende weken kreeg het arbeidsconflict landelijke be kendheid. Verslaggevers reisden naar Emmen en verhaalden van de boeiende verwikkelingen in de Pei ger-zaak: directeur Bood vermoedt communistische infiltratie in zijn bedrijf, werkwilligen worden aan de bedrijf spoort gemolesteerd, de poli tie treedt hard op tegen de stakers, en de ene bemiddelingspoging na de andere mislukt. Zelfs oud-werkge versvoorzitter ir. Bosma zag geen kans hier te slagen als „wijze man". Later bleek nog dat Platje lid is vaii de communistische partij, het geen overigens de houding van de NW-bond. die open staat voor communisten mits zij met hun principes geen schade toebrengen aan het werk van de bond, niet veranderd? en ook moeilijk kon veranderen. Ee.n week geleden zei Arie Groene- velt, de strijdvaardige leider van de Industriebond NVV, dat zo nodig het Peiger-bedrijf kapot zal worden gestaakt. Harde acties in de metaal met een grotere omvang dan de metaalstaking van begin dit jaar achtte hij niet uitgesloten. Daarbij gaat het dan om acties ten behoeve van het bedrijvenwerk in het algemeen. Of die acties er zul len komen is onzeker. Het is duide lijk dat de Industriebond NVV geen centimeter zal toegeven -wanneer het gaat om het bedrijvenwerk, dat toch al moeilijk van de grond komt door tegenwerking van werkgevers organisaties. Aan de andere kant lijken acties op enige schaal op korte termijn niet zo waarschijnlijk nu de vakanties voor de deur staan. In een wat later stadium neemt bij een ongewijzigde situatie de kans op een omvangrijk conflict in de metaal wel weer toe. Vorige week heeft de Industriebond NVV pamfletten laten uitgaan, waarin de leden van de bedrijven worden opgeroepen zo snel mogelijk bedrijfscontactmannen te kiezen. Momenteel werken er op het totale terrein, dat door de bond. wordt be streken, zo'n 300 bedrijfscontact mannen, van wie het overgrote d^el in de metaalsector. Wanneer deze „operatie" is voltooid zal de Indu striebond NVV ten behoeve van het bedrijvenwerk in het algemeen, waarvoor de Pelgar-affaire als kap stok wordt gebruikt, druk gaan uit oefenen met als uiterste middel stakingsacties bij bedrijven, waar de bedrijfscontactman buiten de deur wordt gehouden. Daarbij moet worden bedacht dat binnen de vakbeweging en zeker bij het NVV - grote waarde wordt toegekend aan het bedrijvenwerk. Enerzijds leiden deze activiteiten van vakbondsleden binnen de be drijven tot een sterk contact van de top met de achterban, terwijl het bedrijvenwerk bovendien het breek ijzer zan zijn om meer gedemo cratiseerde vormen van onderne- mings bes tuur te bereiken. Groene- velt heeft er deze week geen enkele twijfel over laten bestaan dat voor de Industriebond NVV nog steeds een andere beheersstructuur, een vorm van arbeiderszelfbestuur, blijft wenken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7