Staatsbosbeheer zoekt met bus publiek op De Beer trekt van leer in Alphen Katwijkse Watersport Vereniging wil graag grote jachthaven Acties tegen huurverhoging schadelijk voor huurders Deze zomer in NoordwijkNoordwijkerhout en Wassenaar GESLAAGD® HBS-B DIEFSTAL DINSDAG 6 JUMG r ALPHEN AAN DEN RIJN „Huurverhoging niet betalen uit politieke motieven lijkt leuk op korte termijn, maar werkt scha delijk op langere termijn voor de huurders". Het tweede kamerlid Dp Beer (VVD) wond zich gisteravond nogal op over de groeperingen die acties tegen de huurverhoging orga niseren. Hij noemde het linkse er ultra-linkse groepen, die de hele maatschappij willen hervormen en hun „polarisatie-politiek ook uit strekken tot de woningbouw". Vol gens het liberale kamerlid betreft het vaak mensen die in bepaalde buurten werkzaam zijn (bijvoor beeld in clubhuizen) en de bewoners van zo'n buurt voor hun politieke karretje weten te spannen. „Dal werkt tot schade van de menser die zich laten opstoken" waar schuwde hij. „De woningbouwvere nigingen kunnen niet meer draaien van de normale kleine huurver hoging. Dat betekent, dat ze bij de gemeente in de rode cijfers staan of dat de woningen worden ver slonst. We moeten uit die vicieuze cirkel komen en d~t kan maar op één manier huren optrekken. Als je dat niet kan betalen is er de mogelijkheid van individuele huursubsidie. Anders hebben we binnenkort een onoverzichtelij ke woonellende". De Beer begon zijn betoog met een opsomming van de problemen in de woningbouw. Hij legde de enkele tientallen bezoekers van de door de Alphense VVD georgani seerde bijeenkomst uit. dat er drie oude zijn: wisselende bouwcapaci teit en de volkomen scheefgegroei de situaties van de huursubsidie, en huursituatie naast drie nieuwe: van bestuurlijke aard. de oude binnensteden en de stijgende bouwkosten. „Het aantal manuren per bouw vakker loopt terug" constateerde de liberaal. „Van 1967 tot 1972 daalde de produktieve uren per man van 1785 tot 1545. Dat komt voor al door de werktijdverkorting en het ziekteverzuim. De produktiviteit nam daarentegen niet waard toe. van 1966 tot 1970 met maar 2% procent". Een gelukkig probleem noemde De Beer de teruglopende kwantiteit als gevolg van de toenemende kwa liteit". Bang daarvoor hoeft men waarschijnlijk niet te zijn, omdat de verwachtingen voor dit jaar hooggespannen zijn. In de lste vier maanden kwamen er 6000 woningen meer dan klaar dan in verleden jaar, al is het een vaag teken dat er daar maar 900 van in de Randstad staan. Als gevolg van de politiek van de „rooms-ro- de coalitie" van na de Tweede We reldoorlog is de huursituatie onge lukkig. Sinds 1939 zijn de huren 3% maal zo hoog, de prijzen vijf maal en de lonen negenmaal. „De VVD wil. dat iedereen de huur be taalt die zijn huis waard is, als hij dat niet kan moet er worden bijgesprongen". Over het subsidie beleid van nu kon De Beer niet juichen. Hij noemde het een broddelsysteem en een noodverband. "Met het sy steem van de individuele huur subsidie zijn we beter af. Met het huidige beleid doorgevoerd zou den we in 1980 ruim drie miljard moeten uitbetalen, met de subsi die voor de bewoner is dat nog niet de helft, zette de libe raal uiteen. Tanend De belangstelling voor de wo ningbouw bij de gemeenten is aan het tanen, meent De Beer. In sommige plaatsen is de kwantita tieve woningnood opgelost en dan gelooft men het wel. "Ook liggen veel gemeenten in de clinch met hogere overheid omdat ze de wo ningen niet mogen bouwen als men wil. De nota op de ruimte lijke ordening is dan een hin derpaal: daarin staan vast om lijnde cijfers voor de inwonertal len". Het probleem van de oude bin nensteden is jarenlang over het hoofd gezien, maar nu kan er dan wat gebeuren. En dan anders als vroeger. Op de momenten dat er toen wat aan werd gedaan werd er een bulldozer doorheen ge stuurd, maar nu kent men subsi dies voor woning-en voor wijk- verbetering. "Renoveren moet Je alleen doen als het zin heeft", vond het kamerlid. "Als het, zo als bij veel negentiende eeuwse huizen, maatschappelijk te duur wordt kan je beter afbreken en opnieuw beginnen". De stijgende bouwkosten baarde De Beer veel zorgen. De oplossing kan standarisatie zijn, met grote re series gelijke woningen. Dat werkt echter weer de eentonig heid in de hand, zoals te zien is betere oplossing lijkt het te zijn om kale bouw te plegen waarin de bewoners afbouwpakketten kunnen aanbrengen. De stijgen de bouwkosten worden echter Een probleem om Je achter het oor te krabben noemde de li beraal het feit, dat de woningen niet terecht komen waar ze ho ren. Van de zesduizend huizen die in de eerste vier maanden meer zijn gebouw-d staan er maar negenhonderd in de Randstad, van de 10.000 meer in aanbouw zijn er niet meer dan 1.200 in de drie randstad-provincies te vinden. Daaraan zal wat moeten gebeuren. In de veelal op technische deel problemen toegespitste discussie kwam ook aan de orde, of de in dividuele subsidie de doorstro ming bevordert. De Beer begon met een volmondig ja. gedurende de uitleg van zijn antwoord noem de hij het "zeker neutraal" terwijl er tenslotte niet meer overbleef dan "in ieder gevalf wordt het niet slechter DE BEER i laten zich opst&k (Foto Wim Dij i AUSTERLITZ Meer en meer bleek er de laatste tijd bij Staatsbosbeheer behoefte te zijn aan een mobiele een heid, die de mogelijkheden in zich zou verenigen van in formatie, (beperkte) ontvangst, expositie, filmvertoning en dergelijke. De afdeling, die bij Staatsbosbeheer de voor lichting verzorgt en getooid is met de fraaie naam in- en externe betrekkingen, liet doorvoor de keuze vallen op een speciaal vervaardigde autobus. Deze is thans zover in gericht, dat hij voor het voorlichtingswerk kan worden in gezet. Bij diverse evenementen heeft de voorlichtingsbus al "proefge draaid". De komende maanden caat Staatsbosbeheer ermee op stap V de vakantie- en recreatiecentra aan de kust. In en aan de bus is een demontabele expositie ingericht over het duinlandschap. Men vindt er panelen over het ontstaan van de duinen, de duinen in hun functie als kustbescherming. de zoetwater winning, de duinflora en fauna en meer van die onderwerpen. De recreatieve mogelijkheden die worden geboden door de duinstreek worden uitgebeeld in een diorama met een (fantasie) duinlandschap, ook is er nog een overzicht van wat Staatsbosbeheer als eigenaar en/of beheerder van vele duinterreinen doet. Dat doen is dan altijd ge richt op bescherming en instand houding. In de kleine ontvangst ruimte van de bus is de mogelijk heid aanwezig enig documentatie materiaal na te slaan of zich met eventuele vragen tot -het begelei dend personeel te wenden. Met behulp van de in de bus aanwezige projectie-apparaten is het mogelijk 's avonds film- of dia voorstellingen in de open lucht te verzorgen. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren op kampeerterreinen. Als het weer minder gunstig is, stelt men de hele boel op in de kantine of in een andere beschikbare zaal. Doelstelling WASSENAAR Aan lands Lyceum in Wassenaar den voor het hbs-B Barbara Bouma, Tonie Bovei van Eikeren, Eelco Gerri' Hijko van Heteren. Clara te de Lange. Hans van deta ritse -g te«n Hans Kielstra, Willem Kok, Levert, Friso van der Mtulen h Montfoort, Reinhard Muskeg van de Stadt, Lisbeth Stolp, [e Wijnen, Jan-Arie van Wijngjd' Erik Franken, Rob Bak, Becker, Marion Bilius, Rob de^f Rob Feenstra, Elisabeth Fel Jelsma, Erik van de Linde, I demakors, Ruud van Rooye rend van Rijn van Alkemai~ rianne Schuringa, Wim Sm riam Spritzer. Ernst Tidem# rien Wielenga, Maarten Wijsn LEIDEN In een vit schoenenwinkel in de Donkersje gisternacht ingebroken. e. staande in de portiek winkel is het slot opengfc ma enkele handtasjes waarde van f 600.— zij nomen. Van de daders is nog niets Het voornaamste doel van de voorlichtingsbus is het bezoekende publiek een gerichte voorlichting te geven over een nuttig, zinvol en niet in het minst een milieube wust gebruik van onze kwetsbare en schaarse natuurgebieden. Na de zomermaanden zal de bus voorna melijk worden ingeschakeld voor voorlichting op scholen (lager en middelbaar onderwijs), maar ook voor excursies, schoonmaakacties, boomplantdagen en dergelijke. In de toekomst zullen ook andere ex positiesets worden vervaardigd, als het Nederlands bos, natuurbehoud en groen in de steden. Daardoor kan de voorlichtingsbus ook in andere delen van het land in een behoefte Begin juli zal de bus op de eerste reis ook Noordwijk en Noordwijker hout aandoen. Maandag 3 juli staat men overdag in Noordwijk bij de Duindamseslag, in de avonduren bij de Vinkentop, waar om acht uur ook een filmvoorstelling wordt ge geven. Voor de rest van de week ziet het programma er als volgt uit: dins dag in Noordwijk, overdag op het fietspad bij paal 80, 's avonds bij het Vuurtorenplein, waar ook weer een filmvoorstelling wordt verzorgd. Woensdag is de bus te vinden bij de Duindamseslag, terwijl de avond wordt gevuld met een film voor de bewoners van het bejaardentehuis Groot Hoogwaak. Een standplaats bij de Langeveld'Seslag wordt op donderdag gekozen. In de avond uren wordt er een film gedraaid voor de bewoners van de psychia trische inrichtingen Sancta Maria en Sint Bavo in Sancta Maria. Op de Boulevard is de bus vrij dag de hele dag te vinden, men zaterdag een standplaats zoekt in Noordwijk. Overdag staat men tegenover het VVV-kantoor op het Kerkplein, waar men ook de avond blijft. Wassenaar Eind Juli komt de voorlichtings bus naar Wassenaar. Donderdag d'e zevenentwintigste rijdt men naar de camping op Duinrel, waar ook in de avond eeii film wordt gedraaid. De maandag daarna kiest men een standplaats tegenover het Staatsbosbeheer komt deze zomer de badgasten aan de kust laten zien wat er zoal in de dui nen gebeurt en wat er niet ge daan mag ivorden. Met behulp van films in de avonduren wordt alles nog eens verduidelijkt. In een bus wordt een expositie ge houden. (Foto Staatsbosbeheer) strandpaviljoen. Om twee uur ver trekken twee excursies: één onder leiding van het IVN en de ander, een ruiterexcursie, onder van de heer Mulder. De fill - avond wordt gegeven op keerplaats van Duinrel. Oor dag is men nog dag staat me Duinoord, waar weer vertrekt voor een excurs Woensdag 2 tot en met augustus is de voorlichting Staatsbosbeheer in Noord: vinden. De eerste dag, staat men op de standplaat^1" damseslag, de volgende da men domicilie op de Langevel seslag. Zaterdag wordt het aan Noordwijk afgesloten dagje staan op de Boulevard. 'lui De "Anne Maarten" van Jan va?i den Oever met aan boord de boerenkapel 'De Hooivlegels', die tijdens de tocht naaY de Kagerplassen voor vro lijke klanken zorgde. schieden. In het plan "Schutters- wei" werd langs de Oude Rijn een jachthaven gesitueerd, doch zoals de zaken er nu voorstaan zal de ze al te klein blijken te zijn. Veel te klein zelfs. Gehoopt wordt, dat na der overleg met de gemeentebe stuurders tot een gunstig resultaat zal leiden en dat het niet al te lang meer zal duren voor de Katwijkse watersportenthousiasten een eigen, naar de eisen des tijds. in gerichte haven hebben. Hoewel de Katwijkse Watersport vereniging in de tien Jaar van haar bestaan nog oiet zo vaak aan de weg heeft getimmerd, heeft men dat tijdens de vlaggetjesdag, die helaas door de minder gunstige weersomstandigheden een week moest worden uitgesteld, wel gedaan. Zo'n vijftig boten namen er aan deel. Grote en kleine. Leuk gepa- voiseerd en opgeluisterd door de vrolijke klanken van de boerenka pel "De Hooivlegels", die gastvrij heid genoot aan boord van de krui ser "Anne Maarten" van Jan van den Oever. KATWIJK Katwijk heeft 2 watersportverenigingen'Skuy te - vaert' en 'De Katwijkse Water sportvereniging'. De eerste houdt zich bezig met het zeezeilen en de tweede houdt het op de plas sen, zoals de Kaag en de Brasem. Beide verenigingen hebben ech ter één ding gemeen. Ze willen graag een jachthaven. 'Skuyte- vaert' heeft zijn boten nu nog op het zuiderstrand liggen en mikt op een hoekje van de in de toe komst door het Hoogheemraad schap van Rijnland te graven nieuwe uitwatering naar zee en D.K.W.V. hoopt op een binnen haven met ligplaats voor 125 tot 150 boten. Voor beide verenigin gen lijkt dat nog verre toekomst muziek te zijn. Men blijft er even wel op aandringen. Dat deed de Katwijkse Watersportvereniging tijdens de georganiseerde vlagge tjesdag, waaraan ongeveer vijf tig grotere en kleinere motor kruisers deelnamen. De Katwijkse Watersportvereni ging speelt met zo'n negentig leden beslist geen ondergeschikte rol iu het rijk geschakeerde patroon van verenigingen in de vissers- en bad plaats. Zij heeft een actief bestuur met aan het hoofd voorzitter Teur Meyvogel, dat al het mogelijke doet een eigen jachthaven te realiseren Het is geen eenvoudige zaak. Deze tien Jaar bestaande vereniging moet zich in de omgeving van de Berghaven behelpen met een ha ventje, dat ligplaats biedt aan 25 schepen. Veel te weinig dus. Talrij ke leden zijn daardoor genoodzaakt met hun kruisers naar elders uit te wijken. Er is aan dat gemis van een haven nog een probleem verbonden. De Katwijkse Watersportvereniging kan heel moeilijk haar ledenbestand uitbreiden, omdat zij de nieuwelin gen geen ligplaats kan bieden voor hun schepen. Het is namelijk be kend, dat er in Katwijk heel wat meer watersportenthousiasten en dus ook bootbezitters zijn. dan de kleine honderd, die nu lid van de vereniging zijn. De laatste Jaren heeft het beoefenen van deze tak van sport een geweldige vlucht ge maakt. Velen brengen hun vrije weekeinden en ook vakanties door op de Nederlandse water. Dichtbij en af. KWV-voorzitter Meyvogel en zijn mede-bestuursleden zouden de Kat wijkse watersportliefhebbers graag wat meer bieden dan die armzalige vijf en twintig ligplaatsen, waar over men nu beschikt. Ze weten, dat het een veel en veel te gering aantal is. Daarom laten ze geen ge legenheid voorbij gaan en bij het gemeentebestuur op aan te dringen voor een passende accommodatie te zorgen om de leden in de gelegen heid te stellen hun schepen te laten afmeren, zodat ze niet meer overal verspreid behoeven te liggen. Vaak ver van huis. Schutterswei B. en W. zijn zeker genegen de Katwijkse Watersportvereniging de helpende hand te bieden. Het pro bleem is echter waar dat moet ge Veel kijkers Vele honderden belangstellenden hebben van de wallekanten van de Berghaven en de Oude Rijn de "pa rade" van de vlaggende plezier- vaartvloet gadegeslagen. Het was een vrolijk feest, die grote en klei ne kruisers voorbij te zien varen. In de Berhaven maakte men een ere rondje en daarna ging het via de Oude Rijn, het Oegstgeesterkanaal en de Leede naar de Kagerplassen, waar de ankers werden uitgeworpen bij het eiland van de Unie voor Wa tertoeristen. Daar kon men aan boord een "bakje" doen of iets an ders gebruiken, voordat de thuis reis weer werd aanvaard. Een gezellige middag en avond en een goede propaganda voor de Kat wijkse Watersportvereniging werd deze vlaggetjesdag en bovendien een leuk uitje voor de leden, die nu "den volcke" eens hebben laten zien. dat er in Katwijk de sportvereniging is v hart hebben verpand aj Wanneer nu deze present! mag uitmonden in het spoi krijgen van een eigen, grot! haven, kan het bestuur ond gieke leiding van voorzitter gel meer dan tevreden zijn, sie. dat die wens vandaag of reeds realiteit wordt mag m niet koesteren, want het I gemeentebestuur heeft mee; wichtiger zaken aan het 1 Tramstraatplan en Badceni om gestalte te geven. De toezegging echter, dat bij- het in uitvoering ni het plan "Schutterswei" belangrijk grotere haven nen beschikken, dan nu i is opgenomen, zou al een ke stap zijn. Men heeft dan naar toe te leven en om nen te maken voor de Hoop doet immers leven". Tegen paal niets gemet LEIDEN Met een stev reed een 57-Jarige chauffei Lammermarkt in Leiden U lichtmast, daaraan schade kend van f 681. Ondanks weerde de chauffeur dat hi, aanrijding niets had bem< geen de Haagse politier erg geloofwaardig vond. De Officier opperde, dat te wellicht reden had or gebeurde snel vandoor te nachtelijk uur, de drank een rol hebben kunnen bleef het alleen bij de botsii voor de Officier f 60 boel doch voor het doorrijden f 1 en drie maanden ontzeggin voegdheid, dat ook het vol de rechter werd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4