Angela Davis vrijgesprokei Rapport over My Lai blaamt hele hiërarchie Calleys divisie ISRAEL BANGER VOOR VREDESGESPREK DAN OORLO Berrigan kon niet preken: kerkgangers lopen weg Bij vredesmis in New York Negeractiviste na afloop: zege van het volk Zwaartepunt van offensief Be vrijdingsfront in kustprovincie Andreotti formateur Vijf jaar na het begin van de juni oorlog MAANDAG 5 JUNI 1972 BUITENLAND NEW YORK <UPI.) Gisteren is bijna de helft van de aanwezigen in de New Yorkse St. Patrickkathe- draal uit de kerk gelopen, toen be kendgemaakt werd. dat de tegen de oorlog in Vietnam gekante pater Da niël Berrigan niet in de kerk mocht preken. Het weglopen van de gelovigen gebeurde bij het begin van een „mis voor de vrede." die op instiga tie van activistische nonnen werd opgedragen. Kort nadat de mis was begonnen werd meegedeeld, dat Ber rigan de mispredikatie niet mocht houden. Onder aanvoering van Berrigan liepen ongeveer 200 mensen de kerk uit. Zij gingen voor de kerk zitten en hoorden toen de preek, die Ber rigan in de kerk gehouden zou heb ben. In zijn predikatie zei Berrigan. dat hij zich niet met de kardinaal Terrence Cookei kon verzoenen om dat de kardinaal kwesties negeerde, die Berrigan wilde opwerpen. „Men heeft mij kennelijk verbo den te preken, omdat ongetwij feld enkele onplezierige waagstuk ken aan de orde zouden komen als ik zou preken, vraagstukken die de kardinaal in verlegenheid zouden brengen". Enekele van deze kwesties zijn volgens pater Berrigan het zwijgen van de kardinaal aangaande de ver heviging van de oorlog in Vietnam. Een tweede punt is. aldus pater Ber rigan. waarom Cooke nooit gespro ken heeft over de morele kant van de oorlog in Vietnam bij zijn bezoe ken aan het Witte Huis. Ten derde: waarom heeft de kardinaal nooit mensen opgezocht, die in de gevan genis zitten omdat zij zich tegen de oorlog in Vietnam verzetten, ter wijl hij wel elke kerstmis de Ameri kaanse troepen in Zuidoost-Azië be zoekt? ..De reden, dat de roomskatholieke kerk deze vragen niet beantwoordt en de reden, dat ik niet mag preken is. dat de kerk meer belang hecht aan „de goede orde" dan aan het le ven van de mens," aldus pater Berri gan. SAN JOSÉ (Reuter) De negeractiviste Angela Daij gisteren in San José vrijgesproken. Zij was beschuldigt moord, ontvoering en samenzwering in verband met een s partij in het gerechtsgebouw van het district Marin. schietpartij deed zich op 7 augustus 1970 voor in San Rj Toen probeerde de 17-jarige Jonathan Jackson drie n gevangenen te bevrijden. Bij een vuurgevecht met de p kwamen Jackson, twee van de genoemde gevangenen e 65-jarige rechter Harold Haley, die als gijzelaar werd va houden om het leven. ROME (Reuter. UPI) President Leone van Italië heeft gisteren de waarnemend premier Ginllis An dreotti gevraagd een nieuwe rege ring te vormen. De christen-demo cratische eersteminiister aanvaardde onder voorbehoud de opdracht. Andreotti nam op 18 februari de leiding op zich van een christen-de mocratische minderheidskabinet dat zoals algemeen werd verwacht een week later bij een vertrouwens- stemming een nederlaag leed. Daar op werd het parlement ontbonden. Op 7 mei volgden algemene verkie zingen. De 53-Jarige Andreotti heeft geen nauwkeurig omschreven opdracht. Dit betekent dat hij vrij is in zijn keuze van coalitie-partners Zyn eigen partij beschikt niet over een meerderheid in de twee kamers van het parlement. In feite zal hij zijn beraad beperken tot de zogenaam de "democratische" partijen, d.w.z. de christen-democraten, de socialis ten, de sociaal-democraten, de repu blikeinen en de liberalen De commu nisten en de uiterst rechtse Itali aanse sociale beweging (MSI) ko men dan niet in aanmerking. Het zal de formateur niet mee vallen een regering samen te stel len. De vervroegde verkiezingen van vorige maand, die nodig waren om uit het politiek slop te komen, heb ben nauwelijks enige wijziging in de verhoudingen opgeleverd. SAIGON (AP) Volgens berich ten uit de Zuidvietnamese hoofdstad ligt het zwaartepunt van de aanval len van de troepen van het Bevrij dingsfront op dit moment in de kust provincie Binh Dinh. Troepen van de Voorlopige Regering van Zuid-Viet- nam ondernamen aanvallen op de stad Phoe My. De stad zou niet zijn gevallen. Ook om Kontoem zou nog steeds worden gevochten. Het opperbevel van het regime Thioe meldt ook zwa re gevechten in de omgevingen van Hoe-ee. De afgelopen dagen is de situatie in Zuid-Vietnam erg onoverzichte lijk geworden. Parallel melt Nixons bezoek aan Moskou, die in de inter nationale publikatiestroom de eerste plaats van het nieuwe offensief in Vietnam overnam, lipen berichten Vietnam overnam, liepen berichten over afremming, hergroepering en zelfs moeilijkheden van het offensief van het Bevrijdingsfront. In hoe verre deze berichten juist zijn valt moeilijk te controleren. Vliegtuigen Amerikaanse vliegtuigen gaan nog steeds door met hun massale bom bardementen boven Zuid- en Noord- Vietnam. Zo bombardeerden de Ver enigde Staten gisteren doelen buiten Haifong. Een opslagplaats zou verlo ren zijn gegaan. Spoorwegverbin dingen tussen Noord-Vietnam en China vormden gisteren eveneens het onderwerp van bombardements- vluchten. Volgens Radio Hanoi werd een Amerikaans vliegtuig neerge schoten bij aanvallen in de buurt van de Chinese grens. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat vlieg tuigen opnieuw mijnen hebben ge legd in de monding van een aantal Noordvietnamese havens. NEW YORK (AFP) De New York Times heeft gisteren over meer dan een pagina uittreksels ge publiceerd uit een geheim rapport dat een militaire commissie van on derzoek onder leiding van generaal William Peers heeft opgesteld over het bloedbad van My Lai. Tijdens het proces tegen luitenant Calley, die wegens moord op ongewapende Zuidvietnamese burgers tot levens lang werd veroordeeld, wat later tot 20 jaar gevangenisstraf is terug gebracht, zijn slechts enkele delen uit dit rapport geciteerd. Het rapport van generaal Peers komt onder meer tot de volgende conclusies Generaal Samuel Koster, toen tertijd bevelhebber van de "Ameri- cal" division, heeft niet het nodige gedaan om een diepgaand onderzoek naar deze affaire in te laten stellen Hij heeft de duidelijk tendentieuze rapporten van zijn ondergeschikten zonder meer als waar aangenomen De lagere officieren van de "Americal" divisie waren waar schijnlijk onderling overeengekomen dat ze onware rapporten zouden op stellen over het gebeuren in My Lal Ze hebben slechts lippendienst be wezen aan het officiële onderzoek. Veel officieren van de "Americal" divisie en officieren die als adviseur aan provinciale instanties waren verbonden, kenden alle bijzonderhe den van de moordpartij, evenals een aantal Vietnamezen maar hun rap porten zijn genegeerd. De toon van het rapport aldus de New York Times, is erg scherp ten opzichte van de hele hiërarchie van de "Americal" divisie en het rapport staat vol woorden als "moord", samenzwering en leugen achtige rapporten, enz. Peers doet de volgende aanbevelin gen aan generaal William Westmore land. chef van de generale staf Dat een persoonlijk onderzoek wordt ingesteld naar de verdachten en dat zij indien nodig voor de krijgs- j raad worden gedaagd. Dat maatregelen worden geno men om de internationale wetge ving over oorlogsmisdaden ter ken nis te brengen van de gevechtstroe pen. Dat er op alle niveaus van de hiërarchie een herziene procedure komt voor het doorgeven van rap porten over oorlogsmisdaden. Angela Davis fop de voor grondt tijdens haar persconfe rentie. Achter haar v.l.n.r. haar vader Frank, moeder Sallye, vriendin Kendra Alexander, nau welijks zichtbaar schoonzuster Silvia, broer Ben met zoon, broer Reggie en zuster Tania. Jordan verslagen Senator Eve rett Jordan, die vorige week maandag bij een schietpartij op een verkie zingsbijeenkomst in Raleigh onge deerd was gebleven, heeft gisteren 'n nederlaag geleden in een voorverkie- zing voor de Democratische kandida tuur voor de zetel die hij nu in de Senaat bezet. De 75-Jarige Jordan die sinds 1958 deel uit maakt van de Senaat, werd verslagen door Nick Galifnakis, een lid van het Huis van Afgevaardigden, die 56 procent van de stemmen had toen vrijwel alle stemmen waren geteld. Bij de schietparij van maandag J.l. werden In totaal vier personen gedood on der wie de 22-Jarige schutter die een einde aan zijn leven maakte toen de politie hem had omsingeld Vogelbescherming Uit naam van alle Europese vogel-, dieren- en na tuurbeschermingsverenigingen. heeft het Europese Coördinatiecomité te gen de Vogelvangst 'in Wilrijk, Bel gië) de Belgische regering met aan drang verzocht haar internationale verplichtingen terzake eerlijk na te komen. Het eist een definitief ver bod van de niets ontziende en vrij wel onbeperkte vogelvangst en de hier uit voortspruitende commerciële exploitatie van de Europese vogel stand in België. President Cambodja In Cam bodja zijn gisteren naar schatting twee miljoen kiezers naar de stem bus gegaan om voor het eerst in de geschiedenis van het land een pre sident te kiezen. Volgens de eerste onofficiële uitslagen waren de stem men vrijwel gelijkelijk verdeeld tus sen het huidige staatshoofd, de 58- Jarige maarschalk Lon Nol, en zijn voornaamste tegenstander, de 51-Ja- rige In Tam, die voorzitter is ge weest van de grondwetgevende verga dering Volgens de openbare aanklager zou Angela Davis de wapens voor he actie hebben geleverd en aan de voorbereiding hebben meegewerkt. De geheel uit blanken bestaande Jury —zeven vrouwen en vijf mannen kwamen na een beraad van 13 uur echter tot de conclusie dat de 28- Jarige Angela Davis niet schuldig was. Toen de uitspraak bekend werd. brak er een geweldig kabaal los. waaraan rechter Arnason tevergeefs een einde probeerde te maken. An gela brak in tranen uit en viel snik kend haar verdedigers om de hals. Medestanders van haar betuigden luidkeels hun instemming met de uitspraak. Het proces dat 13 weken heeft ge duurd. heeft de staat Californië naar schatting 1,2 miljoen dollar (circa 3.9 miljoen gulden) gekost. Terwijl de openbare aanklager meer dan 100 getuigen k charge liet dag vaarden, volstond de verdediging met het horen van slechts elf getui- I gen. Twijfel De Jury verklaarde dat er „rede lijke twijfel" was of de voormalige universiteitsdocente heeft deelgeno men aan een komplot om via gijze laars de zogenoemde „Soledad-broe- ders" vrij te krijgen. Onder deze be vond zich George Jackson, een oude re broer van Jonathan Jackson, op i wie volgens de aanklager Angela Da- vis verliefd zou zijn geweest. Twee maanden na de schietpartij in San Rafael werd Angela Davis in New York aangehouden .Zij stond toen op de üjst van de meest ge zochte tien misdadigers van de Ver enigde Staten. Na langdurig gevan gen te hebben gezeten werd zij in het begin van dit jaar tegen storting van een borgsom van 102.500 dollar voorlopig op vrije voeten gesteld. De 33-jarige Roger McAfee uit Fresno in Californië. het hoofd van een co- operatief landbouwbedrijf, stelde zich met zijn bezit ter grootte van 160 hectare garant voor het be drag. McAfee zei geen lid van de communistische partij te zijn, maar wel te willen toetreden. Toen bekend werd dat hij zich garant had gesteld voor Angela Davis, werd zijn gezin ADVERTENTIE bedreigd. Vier gewapende ledet de communistische partij toen de bescherming van het op zich. Soledad-broeders De „Soled ad-broeders" wareni orge Jackson, Fleeta Drumgl John Clutchette, drie negers dii familie van elkaar waren et bijnaam kregen als inwoners t Soledad-gevangenis. George Jackson, die voora kend is geworden door zijn „b: uit de gevangenis," die een „bi Ier" werden, kwam in augustu het vorige Jaar om het leven, hij volgens de autoriteiten beerde uit de gevangenis vai Quentin te ontsnappen. Hij za; met Drumgo en Clutchette wachting van een proces op be diging van het doden van een ke bewaker in de Soledad-gevai Zijn twee medeverdachten begin april jl. in San Francis© deze aanklacht vrijgesproken. Het proces tegen de marxit Angela Davis was door haar hangers, door linkse groeperinj andere landen en in de coma tische wereld een bewijs van de onderdrukking van d gerbevolking in de Verenigde ten en van het bestaat van „1 tische trekken" in de Ameril maatschappij. Zelf heeft zij de tegen haar ingebrachte be digingen van de hand geweze de opening van haar proces bei zij met klem steeds met wettige delen haar strijd om een „i maatschappij" te hebben gevoer Volk Op een persconferentie wen gela Davis gevraagd wat zij van haar vrijspraak door 'n uit blanken bestaande jury. schouw de juryleden niet al onderdeel van het rechtstelsel, hen als behorend tot het volk, sen die in het geweer moeten den gebracht tegen het oi Als u denkt dat mij vrijspraa mening over 't Amerikaanse stelsel heeft gewijzigd, hebt mis. Het feit van mijn vrij betekent dat er helemaal geen proces was. Er zou alleen va eerlijk proces kunnen wordei sproken als er geen proces wi weest," aldus Angela. Professor Herbert Marouse t universiteit van Californië ze teravond „verheugd" te zijn o vrijspraak van Angela Davis. De 73-Jarige professor in de begeerte, die veel heeft bijga tot de marxistische overtuigit Angela Davis, zei dat hij moment aan getwijfeld had c onschuldig was maar dat de spraak desondanks een ven voor hem was. „De politieke d aanmerking genomen spreekl sterk in het voordeel van reoh Jury dat zij de aanklacht verworpen," zei hij. CONTESSA,fijn datje d'r bent Tito naar Moskou Preside to is vandaag naar Moskou vf ken voor besprekingen met de Jetrussische leiders. Deze re! vijf dagen zal duren, zal late maand worden gevolgd door fideel bezoek van Tito aan De reis naar Moskou betekei antwoord op het bezoek van di sische partijleider Brezjnew Jaar september aan Joego- heeft gebracht. Dit betekende einde van een lange van spanning tussen Moskoi Belgrado. (Van onze correspondent) JERUZALEM Bij de vijfde verjaardag van de zesdaagse oor log maakt Israël de balans op. Uitgaande van het gegeven dat volgens de Israëlische leiders vre de met de Aarabieren voorlopig Door Jaap van Weesel een wensdroom zal blijven, i6 die positiefde wapenstilstand met Egypte duurrt al bijna twee Jaar, en volgens minister van Defen sie Dajan valt voor de rest van het Jaar 1972. zeker voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen geen oorlog met Egypte te ver wachten. Verder is het Palestijn se verzet een randverschijnsel geworden, ook in de tot voor kort nog zo onrustige Gaza-strook. We liswaar kunnen de Palestijnen af en toe voor een spektakelstuk zor gen. en vandaag de dag waarop vijf jaar geleden de zesdaagse oor log uitbrak, werd met zo iets se rieus rekening gehouden, maar een wezenlijke factor is het Pales tijnse verzet niet meer. Volgens Dajan kan de huidige situatie nog geruime tijd voortdu ren. en de politiek voor de Jaren 1970 en 1980 vat hij als het volgt samen: „Wij moeten een afschrik wekkende militaire macht op bouwen, die de Arabieren van iedere militaire actie zal afhou den, een macht die wij met een minimum aan geld en mankracht kunnen handhaven. In de bezette gebieden moeten wij een beleid voeren waar ook de Arabieren die daar wonen zelf bij gebaat zijn, meer dan bij een militaire actie tegen Israël. Israels politiek is gericht op een zo lang mogelijk handhaven van de status quo, in de verwachting dat de tijd in Israëls voordeel werkt, en dat de Arabieren vroe ger of later voldoende "realistisch" zullen worden. Wat de Israëliërs "realisme" noemen komt voor de Arabieren neer op een aanvaar den van alle Arabische voorwaar den. Want als Israël zegt dat haar politiek op vrede gericht is, dan moeten we niet de beroemde (of beruchte) uitspraak van Dajan vergeten: "Liever SJarm el Sjeik zonder vrede dan vrede zonder SJarm el Sjeik". Dit betekent dat Israël met niets minder genoegen zal nemen dan een vredesverdrag dat een definitief eind maakt aan het conflict, en waarbij grote ter ritoriale wijzigingen worden "overeengekomen". Dat er in de Arabische wereld een toenemend "realisme" is in de vorm van de principiële bereid heid op de een of andere manier tot een modus vivendi met Isra ël te komen, daar gaan de Israë lische leiders aan voorbij. Het is hen ook niet voldoende. Israël voelt zich militair en politiek zo sterk dat het zich kan veroorloven "banger te zijn voor vredesinitia tieven dan voor een nieuwe oor log". zoals professor Arieli van de Hebreeuwse universiteit in Jeruza lem het uitdrukte. Het topgesprek in Moskou heeft naar de Israëliërs geloven, geen wezenlijke verandering in de situa tie gebracht. De harde aanpak van president Nixon in Vietnam heeft hen het vertrouwen gegeven dat Nixon de Russen ook in het Mid den-Oosten niet tegemoet zal ko men, en het resultaat van de top in Moskou wijst ook in die richting. Daarom is het toekomstbeeld opti mistisch, mits de condities niet veranderen. Omstandigheden die het beeld zouden kunnen verande ren. en die niet geheel worden uit gesloten zijn: een actieve Russi sche inmenging in de strijd of een verstoring van het machtsevenwicht door Egypte van offensieve wa pens te voorzien, iets waar de Rus sen volgens Dajan niet toe bereid zijn. Een andere factor die een ver andering teweeg zou kunnen bren gen is een mogelijke val van de Egyptische president Sadat. Op korte termijn wordt zoiets niet ver wacht, maar op middellange ter mijn wordt deze mogelijkheid niet uitgesloten, daar president Sadat zowel links, rechts als de Nasseris- ten tegen zich heeft gekregen van wege zijn weinig onafhankelijke po litiek die hem heeft klemgezet tus sen de Sowjet-Unie, waarvan hij afhankelijk is en Israël, waar hij niets tegen kan beginnen. Berichten uit Jordanië als zou Koning Hoessein zich binnenkort bereid verklaren rechtstreeks met Israël te onderhandelen, worden in Israël met een schouderophaal ont vangen. Misschien wel omdat Israël dat helemaal niet zo graag wil. want dan zou het haar kaarten op tafel moeten leggen met het risico van een grote binnenlandse crisis. Zozeer is Israël op een handha ven van de status quo ingesteld dat bijna hoogste ideaal, dat over iets andere helemaal niet gepraat of gedacht wordt, behalve dan die on bereikbare echte vrede, die Juist door deze politiek niet dichterbij komt. De enige verandering van de sta tus quo die minder dan vrede zou opleveren en waartoe Israël zich in principe bereid heeft verklaard, is een interimregeling met Egyp te over het Suezkanaal. Voor een regeling met Egypte, zo latei ciële kringen voortdurend is Israël bereid grote conces doen. Is dat werkelijk zo of een politieke vertragil noeuvre? In leder geval is er niets op wijst dat er op korte initiatieven zullen worden I1 men om tot een inte: komen. "Als Israël inderdad sterk is dat Egypte niets kanr nen zonder het risico vanl moord dan is het niet erg F schijnlijk dat Israël op dltf wel een verandering in de trouwde status quo zal acce Ook bij Egypte is de aniro| groot voor zo een interimrff temeer niet omdat Egypte F onderhandelen vanuit een 1 van zwakte, en bang is dat ff terimregeling wel eens dw zou kunnen worden. p

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4