niversiteitsbestuur over Witte weerlegt Singelplan raag ook „Sport onder de loep" Lezers schrijven Ook een streekschool Leiden geprojecteerd in bouw van grote parkeerkelder wel wijs beleid Voor beroepsbegeleidend onderwijs 5 JUNI 1972 Het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit „«veranderd vast aan de plannen voor de nieuwbouw Titte Singel- Dit blijkt uit een brief, die het universi- iur heeft gestuurd aan de Leidse gemeenteraad. Het is een antwoord op de bezwaren, die werkgroep Mi- van de universiteit heeft ontwikkeld tegen het [gelplan. De werkgroep zette deze bezwaren onlangs een rapport. Men hebben wij onge- •eageerd op meningen irgen of groeperingen over tegen van het Witte Sin- ïerkt het universiteitsbe- brief op. "Dat wij nu gedragsregel afwijken, eerste plaats ingegeven waarop de werkgroep y zich zelf bij de Leidse fluceert. Zij noemt zich milieubeheer der Rijks- Leiden". Hier kan de Sen gewekt dat deze werk- "Sfficiële mening van de u vertegenwoordigt, het- nzins het geval is. Deze gevormd door een aan- luniversiteit geldëerde per- o belangstelling voor mi- an de goede bedoelingen tekort te willen doen vra- af, of aan de meningen oroep ten aanzien van ste- verketrs technische aspecten van het plplan, een grotere waar- worden toegekend, dan n op deze gebieden ge- |iskiinddgen, die het gehele ten dage hebben be- Jrsiteitsbestuur constateert les van de werkgroep zich ie aspecten: centralisatie, Jblematiek en woon-werk 1 aanzien van het eerste opgemerkt: dat centralisatie de in steeds grotere eenhe- iiohouden voor één en de- e£ie achten wij in zijn al- J te eenzijdig. Centralisa- e(Jenkbaar door het bijeen- te sterk versnipperde bruikbare logische groe- (Clusters)Beide systemen siteit moeten hanteren. It is te groot om alles in de stad te concen- zekere spreiding volgt ;rsiteit heeft met haar in samenspraak instanties, op .et gemeentelijke wegen- :ozen voor het samenvoe- aantal verwante uni- mcties in een groot ge- consequenties die deze voor het stedelijk ver buiten het gebouw en iaat binnen het gebouw, 'sprekend mede in aan- >men, ig dat met betrekking •kklimaat nooit naar de de gebruikers is ge- wij ter plaatse Bij het samenstellen woordigers van de verschillende studierichtingen overleg gepleegd, die op htm beurt hun achterban hebben geraadpleegd". Met betrekking tot de verkeers problemen die het Witte Singelplan zou veroorzaken, stelt het universi- teitsfbestuuir: "De vestigingsplaats binnen de Leidse bebouwde kom is zodanig gekozen, dat men het ge bouw met verschillende miiddelen van vervoer kan bereiken, waaron der naar wij hopen en verwachten een frequent en goed geregeld open baar vervoer. (Een goede busver binding tussen het centraal sta tion en het station Lammenschans via de Trekvlietweg zal studenten en personeel, woonachtig in Den Haag en Wassenaar alsmede in Al phen aan de Rijn en andere langs de noord-zuid en oost-west spoor verbinding liggende plaatsen, er toe kunnen brengen de auto thuis te laten) Doch, gelet op de geringe afstand van het gebouw ten opzichte van de woonadressen van grote aantal len studenten, kan ook het gebouw te voet of per fiets bereikt worden, zelfs beter dan per auto. Is de auito het aangewezen ver voermiddel, dan kan men via de binnenring van Leidse stadswegen zonder de stadskern te beroeren het gebouw bereiken en verlaten, zon der ook dat de capaciteit van het geplande hoofdwegenstelsel ontoe laatbaar wordt belast. Zelfs al zou het gebouw hetgeen bij universi tair gebruik met zijn gespreide werkuren niet te verwachten is binnen een half uur leegstromen, dan nog zal het wegenstelsel niet met meer dan 15 a 20 procent van zijn capaciteit worden belast, het geen voldoende ruimte laat voor het overige niet-universitaire ver keer. Het Leidse universiteitsbestuur vindt voorts, dat het gehele plan wel degelijk voldoet aan de door de werkgroep Milieubeheer geciteerde „doeleindennota van de stad Gro ningen": het Witte Singelplan is ge boren en verder ontwikkeld met de vooropgezette bedoeling de band te bewaren tussen de stad Leiden en de universiteit". De door het Witte Singelcomplex tot verdwijnen gedoemde oude bo men (twaalf stuks) wil het universi teitsbestuur op zijn kosten laten plaatsen. Deskundigen hebben verzekerd, dat de overlevingskansen zeer goed zijn, als de verplaatsing (binnen Leiden) vakkundig ge schiedt. Terras „Tot slot en met nadruk merken wij nog het volgende op. De architect Zanstra heeft in zijn ontwerp voor het gebouw een terras ontworpen. Behalve architectionische overwegin gen, heeft hij daarbij laten gelden dat Leiden weinig pleinen kent. Ma nifestaties van enige omvang kunnen daardoor slecht tot hun recht komen. Hij heeft het terras dan ook een functie toegedacht in het stedelijk leven, welke functie des te meer tot zijn recht zou kunnen komen als in de verre toekomst het Doelenterrein wederom ter beschikking van de ge meente Leiden zou zijn". ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f 39.50 heeft bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Lelden 500 plaatsen Wel zijn wij van mening met de inzenders van het adres aan Leidse raad, dat het bouwen van grote parkeergarages de verkeers problemen eerder kunnen vergroten dan oplossen. Wij hebben ons dan ook altijd verzet tegen aandrang om op de duur in elk geval 700 par keerplaatsen te stichten. In dit ver band vraagt de universiteit zich thans dan ook af, of het eisen van 500 parkeerplaatsen bij dit gebouw, hetgeen in verband met de situe ring ervan praktisch alleen onder of op het gebouw gerealiseerd kan worden, in het licht van recentere inzichten met betrekking tot deze problematiek, nog wijs beleid is. In ons ontwerp hebben wij ons echter geconformeerd aan de inzichten die amma's van eisen is I de gemeenteraad in 1968 heeft ge- met tientallen vertegen- I formuleerd". LEIDEN Het Leids legermuseum heeft niet al leen een "voorhof" geopend in de Alberts Corner, maar ook een binnenhof in eigen huis. De rijk met groen ge stoffeerde binnenplaats van het voormalig pesthuis is een heerlijk stukje rust in Leiden, waar men buiten kan zitten, iets eten en drinken. Het ligt in dc bedoeling, dat Leidse muziek- en zangverenigingen er op zondagmiddagen con certen gaan geven. ADVERTENTIE DEN HAAG/LEIDEN De cur sussen in het kader van het leer lingenwezen voor algemeen en op het beroep gericht onderwijs dienen te worden ondergebracht in dertig streekscholen, waaraan het cursus onderwijs voor de zg. kernvakken reeds kan worden verbonden. Eén is geprojecteerd in Leiden. Dit staat in het rapport van de technische commissie spreidingsplan streekscholen voor beroepsbegelei dend onderwijs, dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. Minister Van Veen van Onderwijs heeft nog geen integrale uitspraak over de voorstel len van de commissie gedaan. Hij wil de betrokkenen in de gelegenheid stellen eerst op het rapport te rea geren. De commisie is bij haar werk uit gegaan van de huidige leerlingaan tallen en de wijze, waarop deze thans zijn gespreid. Ook baseerde zij zich op de planningscriteria, die werden afgeleid uit de doelstelling van het algemene en op het beroep gericht onderwijs volgens het leerlingwezen. De commissie constateert een vrij willige concentratie van dit onder wijs. De loskoppeling van de lagere technische scholen wordt gevolgd door een loskoppeling van de lagere huishoud- en nijverheidsscholen, gevolg, dat het leerlingwezen zal groeien. Daarbij komt nog, dat het leerlingwezen als eigenlijke beroeps- opleiding zich steeds meer naar een latere leeftijd zal verschuiven. Het laat zich nu al aanzien, dat de voort gezette opleidingen sterk zullen uit groeien. De commissie gaat er ook van uit, dat de streekscholen, ook wat be stuurssamenstelling betreft, zo zul len worden opgezet, dat nieuwe ont wikkelingen en aanpassing aan nieu we toekomstige structuren mogelijk worden gemaakt. Het voorgestelde spreidingsplan noemt de commissie een eerste aanzet om op redelijke wijze te beantwoorden aan de be hoefte tot concentratie van het alge meen en op het beroep gericht on derwijs in streekscholen. De ontwikkeling van de streek scholen naar streekcentra moet mo gelijk zijn. Daarmee dient bij het vaststellen van oppervlakte en bouw terrein voor een streekschool reke ning te worden gehouden. Als crite rium houdt de commissie aan. dat de streekscholen een minimale omvang hebben van 850 leerlingen voor de kernvakken. DANKBETUIGING Vele persoonlijke blijken van waardering mocht ik ontvan gen bij mijn afscheid als wethouder van de gemeente Leiden. Ik ben daarvoor zeer erkentelijk en dank U er hartelijk voor. Het was na de vele jaren met politieke ups en soms ook downs een voorrecht zo veel waardering en dankbaarheid te ervaren. Wil ervan overtuigd zijn, dat ik aan vele personen goede herinneringen bewaar. Leiden, 27 mei 1972. het motto „Binnenstad on- i" verschijnen in dit blad artikelen en ingezonden die het wel en wee van :bad behandelen. Een ad- voor de binnenstad denkt mee. Suggesties worden >m tot een goede verkeers- en 'n prettig voetganigers- ie komen. Kortom, er wor- [jwstenen aangedragen en de I e spaart kosten noch moei- t dit kennelijk een levens- er op dezelfde manier .chit met dat deel van 't wel- ikket dat sport heet? Ik it in hoge mate te moeten len. Is er dan geen reden hieraan de nodige aandacht' len of is alles op dit gebied! Een aantal artikelen die f n tijd in dit blad zijn ver geeft mij aanleiding hierop an. et de korfbalvelden bij de rdhal te beginnen. Dit is één van de meest onver- Jke zaken die ik op sport- n Leiden heb meegemaakt, rigdurende touwtrekken om in d'e Groenoordhai zou Blijk eens tot het verleden gaan behoren. Ter nadere ïg een stukje historie. De n de Groenoordhal die aan- c als veemarkthal was op- erliep niet al te vlot. De arden in de grond geslagen sbeurde lange tijd niets. In takgebruik werd toen de ïrtikaal opslaan van heipa- fevoerd. Eindelijk werd de ortgezet en om een zo gun- fëlijke exploitatie te verfcrIj len allerlei sportvoorzienin- en buiten de hal gepland, zullen zich herinneren dat deze plannen bestonden uit de aan leg van een wielercircuit voor Swift, atletiekaccommodatie, een manege en zelfs een honkbalveld. Dit is niet allemaal gerealiseerd, maar de gemeenteraad toonde zich op 23 oktober voldaan over de aan vullende sportvoorziein'inigen. Hij stelde in een aanvullend crediet o.a. f 60.000 beschikbaar voor de bouw van een kleedgel egenhe iff op het korfbalveld. Een stimulator voor meer sportvoorzieningen was de toenmalige voorzitter van de sport stichting v. d. Reyden. Helaas wa ren de wethouder voor de Groen oordhal en de directie van deze hal niet enthousiast voor de aanleg van dit korfbalveld en onder de nieuwe wethouder die deze zaak behandelt, veronderstel ik dezelfde afkeer. Dit betekent dat door alle geharrewar rond deze velden de f 60.000 voor de kleedruimte door inflatie en kosten stijging inmiddels niet meer vol doende zijn om een kleedgebouw neer te zetten. Het is dan ook een grof schan daal dat in een tijd waarin niets maar dan ook niets voor de sport wordt gerealiseerd, zelfs geen nieu we plannen de raad passeren, een raadsbesluit op deze manier wordt uitgevoerd. Het is dan ook te ho pen dat dit eindelijk eens gebeurt. Op de reactie van de heer Kwik op ft zwembadartiked van de heer Paauw za-1 ik niet ingaan omdat de ze dit reeds zelf heeft gedaan. Wel wil ik herhalen wat ik in het be gin van dit Jaar in een interview met de heer Melkert zei n.l. dat men in Leiden wel zolang over plaats en grootte van een zwembad zal blijven praten tot alle gemeen te in de omgeving van Leiden over een overdekt bad beschikken. Als plaats is Juist het terrein van de Groenoordhal uitermate ge- ge schikt. Veel parkeerruimte en, dicht bij de Kooi, de Merenwijk en Noord. Een zwembad op deze plaats zou de Sluiting van de Zijl voor de be woners van deze omgeving veel ac ceptabeler voorkomen. Eerste ver eiste is echter dat de gemeente raad nu zo gauw mogelijk een plan voor de bouw van een overdekt bad aanneemt. Wanneer de schouw- burggelden dan loskomen heeft men in ieder geval een plan. De sportveldensituatie in Leiden zal wanneer er niet tijdig iets ge beurt volkomen vastlopen. Nu reeds is er een tekort aan voetbalvelden. De afstoting van het zaterdagvoet bal door UVS is hiervan een goed voorbeeld. In de toekomst zal dit tekort sterk toenemen. Wanneer de velden in de Kikkerpolder gereed komen, zal dit een aanwinst zijn die door het afstoten van de oude Lugdunumvelden een verlies van 1 veld oplevert. Het zal bij de gemeente eveneens bekend zijn dat op ft terrein waar nu de voetbalvereniging VWS speelt een aantal scholen gebouwd! gaat worden waard'oor deze vereniging en een tennisvereniging zonder accom modatie komen. Wanneer de bouw van de Jan Mulder-kliniek aanvangt zullen ook nog de velden van Pomona verdwijnen. Welke maatregelen denkt het college te nemen om dit op te lossen. De sportstichting staat voor de onmogelijke taak VWS aan velden te helpen. Betekent dit het opheffen van een bloeiende vereni ging? Waar blijven de plannen voor de aanleg van sportvelden in de Knot- terpolder, in het Morskwartier en het Oegstgeester deel van de Broek en Slmontjespolder. We weten uit ervaring hoe lang het nog duurt voordat na goedkeuring door de ge meenteraad' toestemming wordt ver leend om met de aanleg te begin nen. Wanneer er echter nu geen raadsbesüiben worden genomen kan dit betekenen dat Leiden voor 1980 niet een veld kan aanleggen, mogelijk is dit Jaar nog te optimis tisch. Wanneer ik in het begin schreef over de belangstelling voor de bin nenstad zou ik wensen dat de be langstelling voor de sport eveneens zo groot werd. Mogelijk met een rubriek „Sport onder de loep". In Leiden zijn 10.000 georganiseerde sportbeoefenaars die geen acties on dernemen, die wel vertegenwoordigd zijn in de raad van beheer van do sportstichting, een lichaam waar van men zou verwachten dat zij in de openbaarheid eens duidelijk de belangen van dat deel van het welzijnszorgpakket zou verde digen. Ik vraag mij wel af: slaapt de raad van beheer? Wordt dan spoe dig wakker. A. VERSNEL, Ontspanning Als men over de leefbaarheid van een stad spreekt, gaat dat na tuurlijk niet alleen over goede wo ningen en verbetering van wegen, maar ook over de mogelijkheden tot ontspanning in die stad. Neem nu Lelden, waar wij sinds een half jaar wonen. Wij dachten enkele weken geleden een goede avond te hebben in de Stads gehoorzaal waar Focus en Cuby t zouden optreden. Vanaf zeven uur stonden honderden jongeren bui ten te wachten totdat de kassa open zou gaan. Na heel lan'g wach ten en dringen bij slechts één kassa waren we binnen. Dat heb je we'l over voor een avond goede muziek. Maar na anderhalf uur.nog steeds geen muziek. De zaal werd ongeduldig en begon luidruchtig te stampen en te klappen. Zelfs dat was ge zellig. Iedereen tastte echter in het duister omtrent wat er gebeu ren zou gaan. Tegen tienen ver namen wü dat Cuby niet kwam en Focus wel. Voor die tijd was er niets gezegd over de moeilijkheden en kon het publiek slechts gissen. Enfin, het een en ander werd gecompenseerd door Focus en de vrijkaart die wij kregen voor een avond met Cuby alleen. Veertien dagen later stonden we weer allemaal te wachten en te wachten en toen kwam er he lemaal niets.We ear stonden we buiten waar het ondertussen re gende. Om negen uur stonden nog steeds honderden Jongeren te wachten op de vrijkaart voor de Earring ter compensatie van de verloren avond met Cuby. Wij waren intussen weggegaan en hadden elders ons vertier ge zocht. In de verpleging beschik Je niet zonder meer over Je vrije avonden dus wil je ze uitbuiten, en niet laten verregen. Wij geloof den in het goede in de mens en dachten dat wij de dag van het concert onze vrijkaarten om kon den ruilen voor de avond met de Earring. Helaas: de kassa zei nee. Dat hadden wij die avond moeten doen. Jammer. De directeur zelf zei ook nee, terwijl er nog wel kaarten waren. Hij kon het niet helpen van onze verloren avonden: hij moest aan zijn commerciële zor gen denken.Erg jammer. Daar om schrijven wij dit. Wij hopen dat in de toekomst de Stadsgehoor zaal een wat flexibeler beleid zal gaan voeren al kregen wij een klap in ons gezicht van de maatschap pij die helaas alleen op commer ciële drijfveren leeft en mensen nog steeds aan hun laars lapt. KARIN VAN KESTEREN, PAUL DELFGAAUW. Zwembadmisère Als de redactie mij toestaat, wil ik graag tóch nog reageren op het commentaar van Ruud Paauw n. a.v. mijn ingezonden stuk in uw editie van 31 mei J.l. In de eerste plaats het Sportfond- senbad: als Dick Timmermans van het Sportfondsenbad in Katwijk zegt "zwemverenigingen hoeven fi nancieel niet ten onder te gaan als dat leszwemmen wegvalt, er moet alleen een goede subsidieregeling komen", dan is dit een gezegde dat elke zwemverenigingsbestuur der zou willen uiten, maar er moet dan wel een verdraaid aantrekkelij ke subsidieregeling uit de bus ko men en wie ziet dat zitten? Hoogst merkwaardig vindt Ruud Paauw mijn passage waarin ik het unieke aanbod van een nabuurge meente in mijn verhaal verwerkte. Hij vond het zó merkwaardig dat hij onmiddellijk telefonisch con tact opnam met Sannes en Joop van der Reyden, die beiden mijn verhaal althans wat betreft „het unieke aanbod" respectievelijk kwalificeerden met "het is volsla gen waanzin wat Kwik schrijft" en "het is kletspraat". Ik betreur het dat Ruud Paauw ook mij niet heeft gebeld, temeer hij mijn verhaal zo merkwaardig vond! Het zal Ruud wellicht toch verba zen dat ik mijn "verhaal" staande houd en kan er nog aan toevoegen dat zeker 15 raadsleden mijn ver haal kunnen bevestigen. Zij wa ren getuige van deze persoonlijk verstrekte informatie uit Leider- dorpse kring. Overigens werd in de ze informatie ook nabijheid Zijl- brug genoemd! Misschien lijkt het nuttig in dit verband nog eens het Leidsch Dag- blad van 21 Januari 1972 te citeren. Het betreft een passage uit een re de van burgemeester Van der Have van Leiderdorp tijdens de begro tingsbehandeling .Er is een redelijke gemeentelijke welvaart, ten opzichte van Lelden. De vraag: bestaat er een mogelijkheid Lei den te helpen. Die mogelijkheid be staat ofschoon we een andere taak hebben in het gewest. Onze positie te vergelijken met Leiden is niet te doen. In het verleden is de hel pende hand wel eens geweigerd. Om bijvoorbeeld een 50 meterbad te vestigen wilde Leiderdorp voor de helft deelnemen met 2 miljoen gulden. Lelden is op dit "genereu ze" aanbod niet ingegaan. Het kon zijn eigen zwembad wel bouwen. H.C. KWIK Lelden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3