EIDSCH DAGBLAD Spanning in FAR over Sowjet-Unie E Hertog van vanmiddag Windsor hegraven China erkent Athene vandaag t>ckholm ban het lieu tnge oden SCHERPE VOORZORGEN BIJ VERJAARDAG JUNI-OORLOG LEIDSCH DAGBLAD Hanoi: economie m zeer lastig parket Verlos send ja-woord kwam op nippertje @«c/ ê%Z n.v. v. d. velde Citroën - cht 1 maart 1860 MAANDAG 5 JUNI 1972 No. 33725 G. Koopman acteur; Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,55 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), 17,90 per maand (bij vooruitbetaling^giro 57055, losse nummers f O.Sö Witte Singel i. Lelden - TeL: 25041. Redactie: 8160T Nanezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur] DLM (ANP) De Zweed- Istad Stockholm staat in 't an de VN-milieuconferen- vandaag officieel geopend e vele andere manifestaties ften aantonen dat het mi gstuk verscheidene achter- heeft en dat zelfs andere gen dan de officiële landen- aangeeft, wenselijk verwacht dat de honder- ïgeren die dit weekend in lm zijn gearriveerd, nog zul- ;roeien tot vele duizenden, de slotzittingen van de on- lijke milieuconferentie het ■um en de vele andere georganiseerde alternatieve )msten zullen zij hun me iaar voren kunnen brengen. stad is een groot kam- rum ingericht waar de Jon- e uit alle delen van-de we nden verwacht, onderdak Ondanks de grote tegen- die er bestaat tusgen de of- andendelegaties en de jon- over de werkelijke achter van de milieucrisis, is er derzijds contact. Strong, de secretaris gene- VN-conferentie heeft dat geen conferentie is ge sonder een alternatieve te- Hij zal morgenmiddag Al- assler directeur van Dai ie in Stockholm 'n onafhan- milieuconferentie orga- ontvangen. Onderwerp van de alternatieve verkla- ;r het menselijk leefmilieu woensdag tijdens een ple tting van de VN-conferentie deelnemers zal worden aan- BRADFORD Een groep van vijftien enthousiaste Engelse karate-beoefenaars is zaterdag begonnen een 150 jaar oud huis in Bradford te slopen. Niet met de moker maar met hoofden, handen en voeten. Het plan is, deze slooppartij tot een wereldkampioenschap te verheffenDe groep wordt geleid door Phil Milner secretaris van de Internationale Judo Vereniging. Op de foto boven een beeld van de eerste slag die een schoorsteen velde. De sportieve slopers willen met deze stunt geld bijeen brengen voor een liefdadig doel. verwacht van vanavond tot ond plaatselijk enkele rfe- nweersbuien, maar ook zon- ioden overwegend matige •n zuidoost en zuidwest, temperaturen rond 14 gra- na morgen van ongeveer aan zee tot 23 graden in nland. (Opgemaakt om 11.15 uur) »ter te Katwijk te 9.57 en *1 laagwater te 5.26 en 18.05 CAIRO/BEIROET (UPI. AFP, Reuter) Binnen de Fede ratie van Arabische Republieken (FAR) van Egypte, Syrië en Libië bestaan aanzienlijke spanningen over de verhouding met de Sowjet-Unie. Dit valt te concluderen uit de scherpe kritiek die de Libische leider Gaddafi gisteren in een interview met het Libanese blad Al Nahar heeft uitgesproken. de Sowjet-Unie en de VS gezamen lijk verantwoordelijk hebben gesteld voor de huidige stagnatie in het Mid den-Oosten. Tegen deze uitlatingen heeft Moskou geprotesteerd. Gaddafi riep op tot beëindiging van het bestand in het Midden oosten. Voor de huidige toestand van oorlog noch vrede is volgens het Libische staatshoofd de Sowjet-Unie verantwoordelijk. Voor Moskou, aldus Gaddafi komt de crisis in het Mid den-Oosten misschien wel op d< tiende of honderdste plaats. De sleu tel voor hervatting van de strijd is in handen van president Sadat. Hij hoopte dat de recente uitlatingen van het Egyptische staatshoofd gevolgd zullen worden door concrete daden. De schorsing van twee hoge Egyptische functionarissen we gens kritische opmerkingen aan het adres van de Sowjet-Unie zaterdag in Caïro wijst er echter niet op, dat Sadat zich afzet tegen de Sowjet- Unie. De twee functionarissen zijn onder-minister van Buitenlandse Za ken Ismaël Fachmi en de chef van de afdeling voorlichting van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken Tachsin Basjir. Fachmi zou in een Egyptisch blad Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs 'k word abonnee per 20 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. ats: ge zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder itzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer Leiden. Vliegtuig In zijn kritiek op Moskou ge waagde het Libische staatshoofd Gaddafi nog schamper van berich ten dat Egypte onlangs gevechts vliegtuigen van het type Mig-23 var de Russen had ontvangen. „Arabi sche en internationale nieuwsmedi? meldden dat de Egyptische president Anwar Sadat en de Russische minis ter van Defensie, maarschalk An drei Gretsjko, in Egypte een lucht- show hadden gadegeslagen waar dit geweldige vliegtuig was te zien," zc zei hij. „Maar dat vliegtuig waar zo veel over te doen was, was het toe stel dat Gretsjko gebruikte voor zijn reizen naai' Damascus en Caïro. Toen hij terugkeerde naar Mos kou nam hij het vliegtuig ook weer mee. "De Arabieren bleven achter met een optimisme en een opgevijzeld moreel "waarvoor absoluut geen grond aanwezig was". L»e vijfde verjaardag van uc Ara- Kolonel Gaddafi bisOh-Israëlische oorlog van 1967 die vandaag gevierd wordt is een Israëlisch feest". De Arabieren moesten daar wat tegen doen door te zorgen voor een eigen feest, aldus Gaddafi. Verjaardag In verband met die verjaardag van de juni-oorlog zijn in Israël en de internationale vliegvelden van West-Europa de scherpste voor zorgsmaatregelen genomen, omdat men nieuwe schietpartijen vreesde van in dienst van Arabische guer rillaorganisaties opererende Japan se zelfmoordcommando's. In Israë lische politiekringen nam men aan dat minstens twee vooraanstaande leden van het maoïstische Japanse Verenigde Rode Leger in Europa een nieuwe spectaculaire actie voorbe- rèiden. De Israëlische minister Abba Eban drong er gisteren nogmaals op bij de luchtvaartmaatschappijen op aan Beiroet te boycotten om zo de Libanese autoriteiten te dwingen de guerrilla-organisaties in toom te houden die via Libanon opere ren. De kans op een Israëlische ver geldingsactie op korte termijn schijnt echter klein te zijn. Israël heeft weliswaar een ultimatum aan de regering in Beiroet gesteld, waar in gedreigd wordt met een actie als in 1968, maar minister zonder por tefeuille Gallili heeft laten weten dat de doden van de schietpartij van vorige week op het vliegveld Lod zullen worden gewroken maar niet overhaast. WINDSOR (UPI) In de St. George kapel van het kasteel van Windsor heeft de Deken van Wind sor vanmorgen de uitvaart dienst voor de op 28 mei in Pa rijs overleden Hertog van Windsor geleid. De dienst werd bijgewoond door de Britse koninklijke familie met uitzondering van de Hertog van Gloucester, de broer van de overle den hertog, die invalide is, de aarts bisschoppen van Canterbury en York en de moderator van de Schotse kerk, graaf Mounbbatten van Birma, Koning Olav van Noor wegen de enige buitenlandse mo narch- en de hertog van Beau fort, neef van de koningin en haar opperstalmeester. De weduwe van de 77 Jaar geworden hertog, de 75 Jarige her togin van Windsor, woonde de dienst bij onder het wakend oog van haar New Yorkse arts, dr. Ar thur Antenucci. De hertogin, die zich de dood van haar man sterk heeft aangetrokken, heeft een uit nodiging van Koningin Elizabetl om op Buckingham Palce te blij ven logeren, afgeslagen. Ze zal van daag al naar Parijs terugkeren. Het stoffelijk overschot van de hertog die 36 Jaar geleden ge durende enkele maanden koning van Engeland was werd vanmid dag om half drie in in de konink lijke crypte in Frogmore House, 'n halve kilometer van het Kasteel van Windsor, bijgezet. De dienst werd rechtstreeks door de BBC uit- TOKIO AP» De Chinese Volks republiek heeft vandaag bekendge maakt dat er vanaf 5 juni 1972 di plomatieke betrekkingen met Grie kenland onderhouden zullen worden. Ht officiële persbureau Nieuw Chi na meldde dat de regeringen van de twee landen overeen zijn gekomen el kaar te erkennen en diplomatieke be trekkingen aan te knopen „in over eenstemming met de beginselen van wederzijds respect voor de souvereine en territoriale onschendbaarheid geen inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden en gelijkheid en we derzijds voordeel". Het persbureau Nieuw China meld de dat de twee landen binnen zes maanden ambassadeurs zullen uit wisselen. HONGKONG (AP) Noord-Vlet- nam heeft toegegeven dat de econo mische moeilijkheden "zeer lastig" zijn. De moeilijkheden zijn 't gevolg van de toegenomen Amerikaanse bombardementen. De Noordvletna- mese regering houdt echter vol dat zij in staat is de oorlogsinspanningen voort te zetten. "Zelfs als de vijand doorgaat met het bombarderen van onze steden en industriële installaties, zal onze industrie steun aan het zuiden blij ven geven", aldus 't officiële Noord- vietnamese partijblad "Inhan Dan". Moerkapelle Burgemeester KeH- ser en de gemeentesecretaris van Moerkapelle. die vrijdagmiddag op het stadhuis gereed stonden om een huwelijk te voltrekken, moesten in allerijl naar het huis van de bruid rijden om daar de huwelijkspienh- tigheid te voltrekken. Bij de bruid. Truus van Leeuwen uit de Wilhelminastraat, kondigde zich plotseling de komst van een baby aan zodat zij met spoed naar het ziekenhuis in Gouda diende af te reizen. Bruidegom Kees Yserman wilde de plechtigheid toch laten doorgaan, zodat de notabelen zich samen met bruidegom, getuigen en ouders rond het bed van de bruid verenigden, waar klokslag vier uur het ja-woord klonk. Onmiddellijk daarna reed de ambu lance voor en om zeven uur 's avonds zag zoon Patrick van het kerverse echtpaar het levenslicht De Amerikaanse negeractiviste Angela Davis is gisteravond vrij gesproken van elke vorm van me deplichtigheid voor de poging tot ontvoering van een federaal rech ter en de schietpartij die er op volgde. Op een persconferentie zei ze dat haar vrijspraak niet be wijst dat er sprake is van recht vaardigheid binnen de Ameri kaanse rechtsspraak, dat een zaak tegen haar kon worden aange spannen bewijst het tegendeel. Haar vrijspraak was te danken aan de jury, die handelde als ver lengstuk van het Amerikaanse volk en daarom een zege van het volk op zijn onderdrukkers. PAGINA BUITENLAND De werkgroep milieubeheer heeft bezwaren tegen het Witte Singel plan. In een brief aan de Leidse gemeenteraad gaat het universi teitsbestuur daarop in LEIDSE PAGINA Ajax, Ajax. Op het Catshuls wer den ze door premier Biesheuvel ontvangen. Het Alkmaarse AZ '67 is gepromoveerd naar de eredivisie SPORTPAGINA'S teuws ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 33741 Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De toestand waarin de heer Mr. J. R. Thorbecke verkeert is ongelukkig van dien ernstigen aard dat Z. Exc. reeds sedert zes dagen geen enkel stuk heeft kun nen onderteekenen. Den heer Mr. P. P. van Bosse, minis ter van Koloniën, is tijdelijk de waarneming van 'f Depar tement van Binnenlandsche Zaken opgedragen. Uit Batavia: De Gouver neur-Generaal (mr. J. Lou dongeeft in menig opzicht blijkt dat het hem ernst is de Indische sleur zooveel mo gelijk uit te roeien. Den 5- den April heeft hij een circu- re uitgevaardigd, waarin o.m staat: „Ik verlang, dat bin nen drie maanden alle zaken die langer dan een jaar on afgedaan mochten liggen. worden beëindigdNaar -bevind van omstandigheden zal ik ie betrokken ambte naren zoo noodig straf ten, zelfs met schorsing of ontslag". Vandaag 50 jaar geleden: Wederom loopen er ge ruchten over een beroerte die Lenin getroffen zou hebben Bevestigd is het niet, beslist tegengesproken tot dus ver echter evenmin. In den nacht van Zon dag op Maandag is uit het Stedelijk Museum te Stutt gart op onopgehelderde wijze een schilderij van Rem brandt gestolen, voorstellen de „Paulus in de gevan genis", waarvan de waarde op 5 mïllioen Mark wordt geschat. Van de daders ont breekt tot nu toe elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1