urk kan weer terecht met ijn „koude linkerbeen" Vier verpleegden gearresteerd lisarts Mustapha Atac vestigt zich in Almelo Kapers vragen asiel in Algerije Eerste prijs drumband WW Rotterdam krijgt Erasmus- universiteit SCHIETPARTIJ IN NACHTCLUB WEER UIT MESDAGKLJNIEK ONTSNAPT IG 5 JUNI 1972 VARIA FAGINA 15 ELO Nederland herbergt vandaag de dag een wintigduizend Turkse werknemers. Buitenlandse die alweer een hele tijd vrijwel geruisloos in het Jjroces meedraaien nadat de kinderziekten rond hun waren overwonnen. Toch voelen de Turken zich helemaal op hun gemak en zeker niet als zij zich kwaaltjes naar de dokter spoeden. een andere taal Jnog, hij denkt en han- it een ander cultuurpa- SI ardoor, om maar eens in oemen, de dokter zich 1{et oor krabt als een ouw zich niet voor hem den. Zoals de Turkse si cos wegloopt als de arts meteen vol begrip over ^ie" linkerbeen buigt. en er lelijk mee in hun r Almelo, waar zo'n dui- >v »n zich grotendeels voor Door Daan Overhoff de textielindustrie inzetten, heeft er wat op gevonden. Samenspel tussen de plaatselijke huisartsen, de Alme lose bedrijfsgeneeskundige dienst en de inspectie volksgezondheid leidde daar tot de aanstelling van Musta pha Atac uit Ankara, huisarts voor lichamelijk gekwelde landgenoten. Binnenkort opent hij met een door de textielbedrijven gegarandeerd minimum inkomen zijn praktijk in Almelo. Een primeur voor Neder land, want al heeft zich in Rotter dam wel eens een Noorse arts over de klachten van Noorse zeelui gebo gen en al loopt er bij Hoogovens een Spaanse dokter met de thermo meter rond, een buitenlandse huis arts streek nog nooit definitief hier Behoefte Het Almeloos initiatief weekt al reacties uit het hele land los, om dat het in een duidelijke behoefte blijkt te voorzien. Dokter H. Wie- ringa, hoofd van de bedrijfsgenees kundige dienst Almelo, kijkt er dan ook helemaal niet vreemd van op. „Turken geven domweg geneeskun dige problemen", zegt hij, „omdat zij in een totaal andere wereld, een totaal ander sociaal klimaat zijn opgegroeid". Een cultuur met een heel andere VJflSJNEER. KlfclOGEtO WE VAJSER. VOORPEUIGE C7P1POWNEN man-vrouw-verhouding, zoals vader ook heel anders tegen zoon en moe der tegen dochter aankijkt. En dan is het moeilijk praten. „Niet om de taal", legt Wieringa uit, „want dat zou met een tolk op te lossen zijn. Maar Je komt moeilijk tot een ge sprek zonder wederzijds vertrouwen tussen dokter en patiënt. Een arts is er niet alleen om gebroken benen te repareren en als er dan geen on derling begrip is. denkt de Turk dat de dokter hem niet wil behandelen en de arts vindt, dat de Turk niet zo moet zeuren. Dat wekt wrevel aan beide kanten". Paniek Al bij een onbenullig sneetje in de vinger bijvoorbeeld. Is de Nederlan der blij met een pleister, de Turk denkt op het punt van overlijden te staan. „Bij de kleinste verwonding raakt hij al in paniek", ervaart Wieringa. „mis Je een topje van een vinger, dan ben Je op de overvolle Turkse arbeidsmarkt al niets meer waard. Vandaar. En dan. de Turk heeft een ingewortelde angst voor de dood. Aansteller, denk Je eerst, maar daar kom je volledig van te rug". De Turkse werknemer simuleert rliet. ook al heeft de dokter nog nooit van zijn klachten gehoord. „Wij hebben steeds maar hoofdpijn, maar daar zal je nou nooit een Turk over horen", weet Wieringa, „hij klaagt over koude sensaties. Hij heeft een koud been, een koude buik of een koude borst. Dat zal best, maar Je weet niet wat Je er mee aanmoet". Nog moeilijker is de behandeling van de Turkse vrouw, die het span ningsveld volledig onbewust nog vergroot. „In onze ogen wordt zij gediscrimineerd", vindt Wieringa. „maar zij ervaart de totale onder geschiktheid aan de man als nor maal. Een personeelschef van een van de bedrijven hier ging eens naar Turkije om de echtgenotes de groeten van hun man over te bren gen. Overal werd hij door ooms of broers als een vorst onthaald, maar de \Touwen kreeg hij niet te zien. Pas na lang aandringen mocht hij ze even een handje geven. En die Turken hier blij, dat de familie zo goed op vrouwlief paste. Zo gaat dat daar". Dokter of niet, geen wonder dat de ALGIERS «Reuter. APP« Twee kapers, die vrijdagnacht de macht overnamen in een Boeing van de Amerikaanse maatschappij Western j Airlines, zijn zaterdagnacht in Al giers uitgestapt. Het vliegtuig kon via Madrid de thuisreis naar de Verenigde Staten aanvaarden. Volgens het officiële Algerijnse persbureau waren de kapers niet gewapend. 2Öe hadden een akentas bij zich waar een ijzerdraadje uit hing. De bemanning meende dat dat tot het ontstekingsmechanisme van een bom behoorde. Het tweetal, een 22-Jarige neger en zijn 20-jari- ge vriendin, had voor de landing in Algiers gevraagd of ze in Algerije politiek asiel konden krijgen. Alge rijnse functionarissen brachten hen naar een hotel, maar het is niet be kend of de regering hen inderdaad asiel heeft verleend De kapers wer den op het vliegveld ook begroet door leden van de Amerikaanse Zwarte panterbeweging, onder wie Eldrigde Cleaver, die in zelfgeko zen ballingschap in Algerije woont. De man, die vrijdag een Boeing 727 van United Airlines kaapte en met de losprijs met een parachute uit het toestel sprong, is zaterdag nacht gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Turkse vrouwen hier zich niet zo maar voor een Nederlander uit kleedt. „Vergeet het maar", zegt 1 Wieringa. „Je probeert het door de man erbij te houden en anders voel j Je maar wat tussen het bloesje. Dat is geen minderwaardig gedoe, maar de Turk gaat nu eenmaal van ande- e normen uit". Kortsluiting I Een levenspatroon, dat in Neder- land ook beperkingen met zich meebrengt. Op sexueel gebied bij voorbeeld. „In Turkije is het pas vijftig, zestig Jaar geleden afge schaft, dat een man over meer vrouwen beschikte. De Turkse man kende veel vrijheden. Nu zijn veel van hen in een ipannengemeen- schap geplaatst zonder het ge slachtsverkeer van thuis. Ook dat geeft kortsluiting, net als bij de mi- litairen en de zeelui", i Het zijn die „vreemde" klachten, de taboe s en de sexuele frustraties, die de Turkse arbeider met de Neder landse dokter deden botsen. Twee jaar geleden al vonden de Almelose huisartsen de behandeling van deze patiënten niet langer verantwoord. „Ik kende toen een Turkse arts net over de Duitse grens, die al veel landgenoten aan de deur kreeg", vertelt Wieringa, „hij bleek bereid te helpen". Selectie Elke woensdagmiddag reisde hij naar Almelo, waar steeds zo"n vijf tig Turken op de stoep zaten te j wachten. Plaatselijke bedrijven ver- zorgden zijn inkomen. Maar de i aanloop werd te groot. Nieuw over leg met de inspectie volksgezond- heid volgde, het arbeidsbureau in Den Haag nam contact op met dezelfde instantie in Ankara en vorig jaar oktober reisde bedrijf sarts Wieringa naar Turkije om er uit zes kandidaten één te selecteren. Huisatrs Mustapha Atac gaat bin nenkort aan het werk. Het eerste Dr. Henk Wieringa uit Almelo Jaar onder supervisie van dokter Wieringa, omdat het Turkse artsen diploma hier niet wordt erkend. Na een examen zal Atac zelfstandig kunnen opereren. Als hoognodig» gastarbeider voor de gastarbeiders. Turkenander cultuurpatroon LEIDEN De drumband van de Harmoniekapel Werkmans Wils kracht die in Den Helder deelnam aan een concours waarvoor vijftien deelnemers hadden ingeschreven, boekte daar een fraai succes. In de eerste afdeling behaalde de band een eerste prijs, met lof van de Jury voor de lopende marsen. De tamboer- maitre, de heer J. Ouwerkerk, be haalde met een tweede prijs een persoonlijk succesje. DEIN HAAG <ANP> Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten tot vestiging van de rijksuniversiteit van Rotterdam, de eerste in ons land, die naar iemand zal worden vernoemd Erasmus-universiteit. De mediiscvhe faculteit in Rotter dam en de Nederlandse Economische Hogeschool in die plaats zullen op gaan in de nieuwe universiteit. DEN HAAG De 26-Jarige Antil liaanse portier Earl H. van de Haag se nachtclub Blue Bell heeft gister morgen omstreeks half vier de 32- Jarige Surinamer Iwan Uiterloo neer geschoten. De Antilliaan had kort tevoren een vriend en landgenoot van het slacht offer de toegang geweigerd en hier over was in de hal van de nacht club ruzie ontstaan. Omdat de portier bang was dat de Surinamer een mes. in zijn bezit had, pakte hij zijn pistool en schoot drie keer. Twee kogels troffen doel. de derde kwam in de muur van de hal te recht. De zwaargewonde man is in Bronovo opgenomen. Hij is buiten le vensgevaar. GRONINGEN f ANP) Zaterdag avond zijn vier verpleegden ontsnapt uit de Dr. S. van Mesdaginriohtirig, het rijksasiel voor terbeschikking van de regering gestelden in Groningen. Vanmorgen werden zij in Apeldoorn aangehouden. De vier verpleegden hadden op de tweede verdieping de sponning uit een raam gesneden en zich vervol eens met behulp van aan elkaar ge knoopt bedband op de begane grond laten aakken. Mede tengevolge van de verbouwing van de Van Mesdag inrichting was het voor hen toen niet zo moeilijk meer de benen te nemen. Het is dit jaar al de vierde keer dat één of meredere patiënten uit deze Inrichting zijn ontsnapt. Het totaal aantal uit de inrichting ontsnapte patiënten is over de laatste anderhalf jaar op 11 gekomen. De meest spectaculaire ontsnapping deed zich maandag 3 april voor toen drie verpleegden twee personeelsleden overvielen, op bedden vastbonden en de sleutels afpakten. j De vier ontsnapte verpleegden zijn de 25-jarige A.W. uit Middelburg, de 31-Jarige J. F. G. S. uit Nijmegen, de 29-jarige W. A. J. V. uit Arnhem en de 21-jarige R. E. J. V. uit Den Bosch. Laatstgenoemde werd veroor deeld wegens doodslag De andere ontvluchte verpleegden hebben allen vermogensdelicten gepleegd. S. is ook veroordeeld wegens geweldpleging. Voor hem was dit al de tweede ont snapping dit Jaar uit de Mesdagkli niek. Een A pel doorns politiepatrouille bemerkte vanmorgen omstreeks half zes, dat zich in de omgeving van een garagebedrijf aan de Amersfoortse- weg twee mannen op verdachte wijze ophielden. Bij onderzoek bleek het tweetal bezig te zijn met een inbraak. Beide inbrekers konden worden aan gehouden. maar een derde nam de benen. De patrouille riep snel assis tentie in en zodoende kon de derde man spoedig achter de garage wor den ingerekend. De vierde en laatste man werd kort daarna elders in Apeldoorn gegegrepen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15