DE HELE HAL VOL BLOED NAVO WIL VEILIGHEIDS CONFERENTIE KOPPELEN AAN VERMINDEREN VAN TROEPEN Stuttgart neemt bomdreiging serieus Livorno en Haifong tweeling steden Ooggetuige bloedbad Lod vertelt: Goede argumenten om met de ABN over uw vakantie te praten: 0 Bovendien krijgt u van onze medewerkers vakkundig advies. ABN* Algemene Bank Nederland 1 WOENSDAG 31 MEI 1972 BUITENLAND PAGINA 9 LI -W (Van onze correspondent) BONN De Noordatlantische Ver- dragsorganisaie wil in de herfst in Helsinki deelnemen aan de voor bereiding van een Europese con ferentie over veiligheid en samen werking. Tegelijkertijd of voordien kan ook over de militaire aspecten van de veiligheid (troepenver mindering e.d.) worden gesproken. De resultaten van die voorbespre kingen na de EEG-top en de Amerikaanse verkiezingen zullen bepalen in hoeverre de eigenlijke veiligheidsconferentie voor de NAVO-landen (op Frankrijk na) de moeite waard is. Tijdens de beraadslagingen van de ministers van Buitenlandse Zaken in de Westduitse hoofdstad heeft de Amerikaanse bewindsman Ro gers een wat teleurstellende ver klaring afgelegd over de resultaten, die in Moskou werden bereikt bij het peilen van de Russische be reidheid om over wederzijdse even wichtige vermindering van strijd krachten in Centraal-Europa te Door Wim Timmers De Russen hebben ook ditmaal geen duidelijk antwoord gegeven en om dat de militaire kwestie volgens de westerse alliantie een doorslagge vend element vormt bij onderhan delingen over veiligheid en samen werking, zal het NAVO-communi- qué na afloop van de beraadsla gingen duidelijk maken dat de ge sprekken in positieve zin over die sector van de verhouding tussen oost en west bepalend zullen zijn voor de belangstelling van NAVO- zijde om Ruslands roep om eco nomische samenwerking te gaan bespreken. Ook wil de NAVO in Helsinki posi tieve aanduidingen zien om de vrije uitwisseling van personen, gedach ten en informatie in het definitieve stadium van de veiligheidsconfe rentie (wellicht in Wenen) ter sprake te brengen. Datzelfde geldt trouwens voor een regeling van de betrekkingen tussen staten onder ling, die meer moet zijn dan een bevestiging van de huidige in vloedsferen en machtsblokken, maar de relaties tussen Oostblok landen op dezelfde voet behoort te zetten als die tussen Westerse landen, en Oost-Westverhoudin gen. Met andere woorden, de Brezjnew-doctrine die gewelddadig ingrypen binnen het eigen machts blok niet verwerpt, moet kunnen worden afgeschaft. De NAVO destijds zo trots op haar initiatief van Reykjavik om over de wederzijdse evenwichtige ver mindering van strijdkrachten met het Russische blok te willen onder handelen heeft zo langzamer hand ervaren dat het een politiek onhanteerbare kwestie is geworden. Bovendien hebben nadere bereke ningen aangetoond, dat welke schaal men ook voor de troepen reductie bedenkt, er voor de NAVO altijd een in militaire zin nadelig saldo overblijft. Vandaar ook dat de troepenvermindering (met En gelse initialen aangeduid als LIVORNO (UPI) De gemeente raad van de Italiaanse havenstad Livorno (de stad dient als bevoor radingsbasis voor de Amerikaanse troepen in Noord-Italië heeft beslo ten Livorno en Haifong tot „twee ling-steden' te verklaren in een uiting van steun aan Noord-Viet- nam. Communisten, sooialisten en proletarisoh-socialisten, die de meer derheid in de raad hebben, drukten het besluit erdoor ondanks de op positie van christen-democraten en andere pro-Westerse groeperingen. Een datum voor de symbolische plechtigheid is nog niet vastgesteld. Livorno is de afgelopen 20 jaar ge bruikt als basis voor de logistieke bevoorrading van de Amerikaanse e-eenheden in Noord-Italië. IHIIIIIIilllllllllllllllllIllllllllllllW BONN (UPI) Amnesty Inter nationaal heeft gisteren bij de Buitenlandse ZakenTn1 Bonn aan- TEHERAN De Amerikaanse i Gierek, die voornamelijk zullen rondrit maakte met Sjah Reza gedrongen op onmiddellijke vriila- Resident Nixon is vandaag in gaan over de economischs relatie Pahlevi. Hij merkte daarbij niets ting van alle politieke gevangenen Polen aangekomen voor gesprek- tussen beide landen. Gisteren was van de bomontploffing die toen in de NAVO-landen. Amnesty ken met de Poolse Partijleider 1 hij in Teheran wawr hij o.a. een nog niet in grote getale ontplof- vraagt de NAVO-ministers de pre- en ambule van het Noordatlantisch Verdrag nog eens te bekijken, waarin staat, dat de NAVO „de vrijheid en democratie voor allen waarborgt". Amnesty is een interna tionale organisatie die de belangen van politieke gevangenen behartigt. Op een persconferentie zei de woordvoerder van Amnesty dat de ministers „laks zijn in de vervul ling van hun plichten" als ze niet werken aan maatregelen voor de invrijheidstelling van de „duizen den mensen die in gevangenissen in NAVO-landen vast zitten op po litieke, religieuze of raciale gron den". Hü achtte vooral de rege ringen van Portugal, Griekenland en Turkije schuldig aan het „Ver nietigen van de vrijheid". In deze landen, aldus de Amnesty-voorzit- ter, kan men nauwelijks spreken van vrije en democratische omstan digheden. ttllllllli!illlirai!!lll!lllllim!lli;il!lllil!i;i;ill!'l'!0nill::i!!!ill?!:t ii MB FR) naar het lijkt voor genu anceerder omschrijvingen zal gaan plaatsmaken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Schmelzer, heeft er op gewezen dat in het westerse kamp geen ongerechtvaardigde euforie mag ontstaan nu, althans de voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie lijkt te gaan plaatsvinden. Bovendien moeten de consultaties binnen de NAVO-als- blok voortgezet bilateraal overleg met andere landen, die wel bij de veiligheidsconferentie zullen aan zitten, maar niet tot een der blokken behoren, niet in de weg staan. Hij liet een duidelijk verschil noteren tussen de voorbereidende fase en de eigenlijke veiligheids conferentie, die op zijn vroegst in het voorjaar van 1973 kan begin- Dat is later dan de Fransen zich voorstellen. Maurice Schumann be toogde, dat het westen bij een handhaving van zijn defensie-in spanningen op een hoog niveau, niets te vrezen heeft en dus op zeer korte termijn tot de eigenlijke vei ligheidsconferentie kan besluiten. Voor troepenvermindering voelen de Fransen niets. Ook de Britten zijn op him aanvankelijk enthou siasme wat teruggekomen. (Van onze correspondent) TEL AVIV Zeker 25 doden en 78 gewonden, dat is de voor lopige balans van de moordpartij die dinsdagavond op het vliegveld Lod bij Tel Aviv plaats vond. Voor zover bekend bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. Om ongeveer half elf dinsdagavond togen de passagiers van een Air France-toestel, dat uit Parijs en Rome was aangekomen, naar de aankomsthal om hun bagage in ontvangst te nemen. waren Een veiligheidsofficier vertelt: "Ik zag plotseling drie mannen met automatische kalatsjikow-ge- weren in de aanslag. Zij hadden de wapens, evenals op zijn minst vier handgranaten, uit hun koffers ge haald, stelden zich verspreid en strategisch op en begonnen in alle rust in alle richtingen te schieten. Speciaal hadden zij het gemunt op de douane-ambtenaren. De daders waren Japanners, gekleed in groene shirts. De man die kennelijk de lei ding had, schoot in het wilde weg om zich heen, rende toen naar Vlietuigongeluk Ten noorden van het Japanse Sapporo heeft een vliegtuigongeluk aan tien personen het leven gekost. Een klein vlieg tuig met acht passagiers en twee bemanningsleden stortte gisteren neer, waarbij alle inzittenden werden gedood. Er waren alleen Japanners aan boord. buiten en schoot op het buiten staande Air France-vliegtuig. Hij wilde een handgranaat in de rich ting van het vliegtuig gooien, ken nelijk om het vliegtuig op te bla zen, maar de granaat ketste terug en de Japanner werd op slag ge dood" Door faap van Weesel "De tweede gooide een handgra naat in de richting van de vip-ka mer. waar gewoonlijk belangrijke personen worden ontvangen. De granaat ketste terug van de muur en ook hij was op slag dood. De derde vluchtte door het gat waar de koffers de aankomsthal binnen komen. maar werd gepakt door 'n El Al employé. Mogelijk is er nog een vierde, maar die moet dan ge vlucht zijn. De schietpartij duurde ADVERTENTIE COSTADELSOL COSTABRAVA JOEGOSLAVIË RIMINI ROEMENIË 3DAGEN LONDEN *vanaf 430 gulden *vanaf 404 gulden "vanaf 470 gulden "vanaf 472 gulden "vanaf 438 gulden "(wee weken vol pension voor 167 gulden (logiesontbijt) Als u een appartement wilt, liggen bovenstaande prijzen trouwens nog lager. U wilt nóg wat argumenten? 0 Ten eerste is dit maar een klein aantal van onze vliegreisaanbiedingen, we hebben ook nog andere. 0 Ten tweede kunt u al uw reisbeslommeringen door ons laten regelen zoals: verzekeringen, vreemd geld, vakantiesafe, alles. 0 U zult ontdekken dat er géén makkelijker manier is om een vakantievliegreis te boeken. ongeveer 5 minuten, ruim 200 passagiers komsthal, afkomstig uit twee vlieg tuigen. Er ontstond een geweldige paniek. 60 bloedende mensen trachtten naar buiten te vluch ten. De hele aankomsthal was bin nen een paar minuten een groot bloedbad. Mensen zochten familie leden. renden soms zwaargewond de douanehal weer in. De aanval lers schoten ook door de glazen af rastering, waar afhalers stonden te wachten. Zeker tien mensen wer den daar gedood". Direot werd begonnen doden en gewonden naar ziekenauto's te brengen. Zeker anderhalf uur duur de het voor alle gewonden uit de douanehal waren geëvacueerd. In tussen was de luchthaven voor alle verkeer gesloten, en aangekomen vliegtuigen moesten uitwijken naar Cyprus. Luchthavenpersoneel be gon rdiect de vloeren en stoelen schoon te dweilen van de grote plassen bloed. Koffers van passa giers. waarvan niemand wist of ze nog in leven waren, slingerden overal rond. De VIP-kamer bood een lugubere aanblik. De anders zo chique kamer was doordrenkt met bloed en doorzeefd met kogel gaten. Om kwart voor twee 's nachts werd het vliegveld weer open gesteld voor het luchtverkeer. In middels hadden op de parkeer havens zwaar bewapende soldaten post gevat. In de aankomsthal con troleerden soldaten de bagage van aankomende passagiers. Een SAS toestel kon niet vertrekken daar 't door kogels was getroffen. Binnen werd de gepakte Japanner door de politie ondervraagt. De man was niet bereid te spreken. Vragen wer den hem in het Japans gesteld en hij schreef zijn antwoorden in het Japans op. Tot welke beweging behoorde hij? Tot de Jpanse linkse beweging „het leger van de rode ster", een klei ne linkse beweging in Japan, die vorig jaar de voorpagina's van de wereldpers haalde door een Japans toestel te kapen en naar Noord-Ko- rea te laten vliegen. „Dit was een aotie in het kader van de wereld revolutie", liet de Japanner weten, „en was uitgevoerd in samenwer king met het Volksfront voor de Bevrijding voor Palestina onder leiding van George Habasj. Vervol gens moest de Japanner zijn dode collega identificeren. Deze was door het ontploffen van de granaat ver minkt. Zijn hoofd was van zijn romp gerukt. De Japanner kreeg een aanval van hysterie en raakte buiten bewustzijn. De Japanners waren in Rome aan boord gegaan. Hoe is het mo gelijk zulke automatische geweren door de controle te krijgen? „Geen probleem", zegt dé Neder landse grondstewardess van Air France juffrouw Fortuin. „Er is bij Air France in het geheel geen con trole op bagage. Dit gaat zonder enig onderzoek het vliegtuig in hie in Tel Aviv, in Parijs en overal ter wereld". De gedachte is kennelijk dat Air France geen gevaar loopt in ver band met de goede betrekkingen die Frankrijk met de Arabische lan den onderhoudt. De Israëlische re gering is vanmorgen in een spoed zitting bijeen geweest. Premier Gol- da Meir is daarvoor van vakantie teruggekomen. Minister van Defen sie, Mosje Dajan en minister van Transport, Sjimon Peres, die even als bij de Sabena-kaping de hele nacht op het vliegveld had den doorgebracht, brachten rapport uit. (Van onze correspondent) STUTTGART Een stad wapent zich tegen een vijand, die onzichtbaar zal blijven, maar nauwkeurig heeft aange geven wanneer hij wil toeslaan. De Rote Armee Fraktion (RAF), vernietigende arm van de Baader-Meinhof-bende, schreef in haar „brief aan de burgers van Stuttgart": vrij dagmiddag tussen 13.00 en 14.00 uur exploderen in de stad drie bommenauto's met elk 30 kilo TNT. Politie en gemeentebestuur hebben het er moeilijk mee .In dit land breekt men zich al lang het hoofd over de praktij ken van de verbitterde jonge- anarchisten rond Ulrike Mein- hof (van wie overigens niet eens zeker is of ze nog leeft) en Andreas Baader, dat de lessen voor "stadsguerrïlla's elke be schermer van recht en orde be kend zijn. Volgens de leer van Carlos Marighela kan louter met een paar dreigbrieven een complete stad uit haar element worden gelicht. Door Wim Timmers Het is bovendien niet ge heel uitgesloten, dat in Stutt gart een speciale "crisisstaf", geleid door de ijlings van va kantie teruggeroepen chef van de moordbrigade, zich wapent tegen een van die macabere grapjassen die na een reeks bomontploffingen van de laatste weken (vier doden bij 13 aanslagen) in actie zijn ge komen. Dit is het hoogseizoen voor psychopaten, zegt een woordvoerder van de Stuttgar- ter politie. Sinds de RAF zon dagmiddag in de uit krante knipsels en typewerk samenge stelde brief waarschuwde dat "het lot op Stuttgart is geval len", nam in de stad het aan tal anonieme dreigementen snel toe. Maatregelen nemen betekent daarom vooral: voorkomen dat een paniekstemming ontstaat. Al in het weekeinde was men het er over eens, dat een snelle en krachtige actie zou moeten worden ontplooid om tegelijker tijd de bevolking een zo groot mogelijk vertrouwen te geven en een maximum aan veilig heidsmaatregelen te kunnen nemen. Premier Filbinger van BadenWürttemberg be legde een veiligheidsconferentie („top-secret"), vormde zijn cri sisstaf en verklaarde op een persconferentie: "Het komt er op aan dat geen hysterie ont staat. dat het alledaagse leven in Stuttgart niet op ongepaste manier wordt beïnvloed, want dat is het doel van de terroris ten". Van een paniekstemming is in Stuttgart zeker geen sprake. De terroristen zijn er met hun reeks explosies echter wel in geslaagd, een klimaat te schep pen, waarin inderdaad een dreigbrief de bevolking van een stad beïnvloedt. Symptomen van dat klimaat zijn ook de in tensieve klopjacht door de ge hele Bondsrepubliek, het steeds weer inschakelen van de televi sie om foto's te tonen van Jon gelui op wier hoofden kapitalen zijn gezet, de beelden van de ra vage op het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg, de scherpe bewaking van de Navo- conferentie in Bonn. De RAF wil bewijzen, zo heet het in de brief, dat ze overal en op elk momenit kan toeslaan. En aan die capaciteit wordt nauwelijks getwijfeld. Daarom heeft de politie geen keus. De burgerij is aangeraden de auto's deze week goed afgesloten en bij voorkeur in garage's te par keren. Eventuele verdachte af wijkingen aan auto's dienen on middellijk te worden gemeld. Er is gezinspeeld op de moge lijkheid om vrijdag tegen de middag alle wagens van de straten te laten verdwijnen. Dat die laatste drastische maatregel zal worden genomen, wordt echter betwijfeld. Want verregaand zal dan het advies van Oberbürgemeister Klett dat overigens voorlopig nog niet zal worden uitgevaardigd om zolang mogelijk alle nieuwe feiten te kunnen verwerken gelijk zijn aan dat van de Rote Armee Fraktion: „Daarom weg van de straten en in de huizen. BONN De organisatie, die zich „Rote Armee Fraktion" noemt en waarvan Andreas Baader en Ulrike Meinhof de bezielers zijn, heeft in een brief aan het Westduitse persbureau DPA tegengesproken, iets te maken te hebben met dreige menten met bomaanslagen, die onlangs tegen de stad Stuttgart zijn gericht. Ramen openen en in de kel der. Slechte een uur. Het volk in Hanoi en véle andere steden daar moet dat elke da® vele uren lang en sterft deson danks". De crisisstaf heeft zich ge makkelijk kunnen verzekeren van de medewerking van de be drijven. Terwij de politie zelf met de controle van 2 man per kilometer Stuttgarter straat praktisch de opdracht heeft naar de naald in de hooiberg te zoeken, assisteren de bedrijven met het controleren van par keerplaatsen. Auto's die er niets te zoeken hebben, worden ge meld. De controle bij de Ingan gen van grote fabrieken is ver sterkt, een warenhuis breidde de bedrijfsveihgheidsdienst tij delijk uit. Er hoeft geen sprake te zijn van paniek om toch veel men sen enkele uren binnenshuis te houden. Bij de Mercedes-fa- i brieken heeft voor komende vrijdag een groot aantal wette- I nemers een extra vrije dag ge nomen. Warenhuizen overwe gen tussen de middag te sluiten en de kans bestaat dat men de scholen, die in dit land dikwijls tegen enen sluiten, een uur eer der zal laten eindigen. Uit de maatregelen blijkt, dat de politie de kans dat ze een voudig is beetgenomen, heel klein acht. De brief is te dui delijk gesteld in het typische jargon van de Baader-Mein hof-groep, waarvan nog een kleine kern zou opereren een kern die blijkbaar is om geven door een aantal kleine en slagvaardige sabotage-cel len. Wat de professorenzoon Andreas Baader begon toen hij in 1968 in het kader van zijn permanente revolutie ter vernietiging van deze maat schappij twee Frankfortse warenhuizen in brand stak en de journaliste Ulrike Meinhof voortzette met de gewelddadi ge bevrijding van Baader (een toevallige getuige werd gedood), is ruim vier jaar later tot een krachtproef uitgegroeid, die de Bondsrepubliek geboeid houdt. In Bonn heeft de ontwikke ling haar politieke uitvloeisels Scherpsfijpers van CDU en CSU hebben het altijd al geweten: dat komt er van als tegen links-radicalisme niet streng wordt opgetreden. Of in di recte taal: is het zo verwonder lijk nu de ferme hand van "law and order" door het regi me-Brandt is vervangen? Maar ook redelijk argumenterende commentatoren vragen zich meer dan ooit af: hoe bestaat het dat een groepje verbitter de jongelui, temidden van een misplaatste romantiek van snelle auto's en nog snellere schietwapens, jarenlang door het land heeft kunnen jagen, beschermd door intellectuelen en blijkbaar onderschat door de autoriteiten, die pas nu echt in staat van alarm verkeren. Vrijdag kijkt de Bondsrepu bliek naar Stuttgart: een climax in de strijd tegen de Baader-Mcinhoff-groep, los van het feit of de ontploffin gen werkelijk plaats hebben. Meer nog dan een rustig optre den van de overheid, heeft de houding van de bevolking de aandacht. De bedachtzame Frankfurter Allgemeine Zei- tung schrijft dinsdag in een commentaar: 'Tedere afzon derlijke burger van Stuttgart wil men dus tot een object van manipulatie maken. Hier moet echter de politieke rijpheid van de Europeaan het primitieve recept het succes onmogelijk maken. Als zich een zekere dik huidigheid doorzet, een hou ding van het morrende "nou en?",samen met de vastbeslo tenheid om de rechtsstaat des noods fel te verdedigen tegen al zijn kritici, dan zou de zenu wenoorlog van het anarchisme de kop moeten kunnen worden ingedrukt". Ongeluk op achtbaan Drie kin- ongeluk plaats toen een wagen met deren werden gedood en tenminste ongeveer 20 personen er niet in veertien andere personen raakten slaagde om bovenaan een helling te gewond toer. gisteren een gedeelte komen en met grote snelheid ach- van de grote achtbaan op de Lon- terwaarts de achtbaan afreed. De dense Battersea kermis in elkaar wagen botste tegen een gedeelte van stortte. Volgens de politie vond het de bovenbouw van de achtbaan en brak in stukken uiteen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9