Alphens Dagblad erkenning seeft Sikkens van groei van de gemeente Voorseizoen tot nu toe tegenvaller voor bad plaatsen i veel problemen Burgemeester Gallas bij opening van nieuw kantoor: Chemisch afval PAVILJOENS, CABINES EN KORVEN ONDER HET ZAND PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 31 MEI 1972 ALPHEN AAN DEN RIJN „Alphen aan den Rijn zou wel eens de laatste gemeente in Ne derland kunnen zijn waarnaar een krant (Alphens Dagblad) is genoemd. De dagbladwereld is nogal in beweging en dat zou de indruk kunnen wekken, dat we tegen de stroom oproeien. Maar dat is echt niet het geval. Alphen en in mindere mate de Rijn streek. ontwikkelt zich sterk. Ge zien de plannen die er zijn. is er echt wel plaats voor onze krant". Met v/oorden van deze strekking eindigde directeur G. Koopman van het Alphens- en Leidsch Dag blad gistermiddag zijn toespraak even voor de officiële opening var) het pand aan de Julianastraat 19, die door burgemeester mr. R. m Gallas werd verricht. Voorts vertel de de heer Koopman, dat hij blij was, dat de burgemeester toch nog kans had gezien „een gaatje" te vinden om deze handeling te doen. „Va/nuiit dit pand", zo zei direc teur Koopman, „zijn meer ontwik kelingen tot stand gekomen De Boerenleenbank is er klein begon nen en kilk nu eens naar de ves tiging. die hij heeft. Het bewijs, dat kleine dingen groot kunnen wor den". BEWONDERING Bewonderenswaardig noemde de heer Koopman het werk. dat ar chitect Schutte en aannemer Slin gerland hebben verricht. ..Ik sta er verbaasd van wat er van het vrij kleine oude pand is geworden. Er is vakwerk afgeleverd." De afgelopen maanden is er enorm geïmproviseerd. In no vember van het vorig jaar is het Alphens Dagblad gaan draaien ter wijl er nog geen eigen vestiging was. „We hebben in deze perio de geroeid met de gebrek kige riemen die we hadden. Daar aan is nu een eind gekomen en is er een gezonde basis om verder te ziekvereniging .eed deelden vlagge tjes uit, met de naam, adres en te lefoonnummer erop Om kwart over acht werd er voor het pand aan de Julianastraat een serenade gebracht. Verenigingsbestuurders. ge meentebestuurders uit de omlig gende dorpen van Alphen en vele anderen maakten in de avondur gebruik van het „open huis" werd gehouden. SASSENHEIM De gevolgen van de grote Sikkens-brand van vorige week donderdagavond, waar bij een schade van ruim 4 miljoen werd aangericht, vallen nu, bijna 'n week later, mee. Afgezien van het schadebedrag, dat door de verzeke ringen wordt gedekt, spitsen de problemen zich op twee punten toe: detijdige aflevering van bestelde in- dusfarielakken aan de bedrijven (o.a DAP) en de verantwoorde verdere afbraak van een hoeveelheid sche- misch afval, die zich tussen de ver wrongen staalhopen bevindt en moeilijk afbreekbaar is. Sikkens een bedrijf met ruim 900 werknemers zoekt voor dit laatste probleem de oplossing buiten de deur. Er is contact opgenomen met gespecialiseerde bedrijven, die dit afval met een minimum aan mi lieuschade kunnen verwerken. Sik- kens-voorlichter Barnard: „We zijn op het ogenblik aan het uitzoeken hoe we deze resten zo kunnen doen verdwijnen, dat het niet-milieu-ver- ontreinigend is. We zullen dit in elk geval niet zelf doen. Door de samen stelling van de produkten, moet je zorgen dat bepaalde stoffen niet of zo min mogelijk in het milieu te recht komen. Daar zijn gespeciali seerde bedrijven voor. Je kan het niet zomaar weg laten lopen; het is een vorm van verzorgd milieube heer". De omstreden afvalproducten die Sikkens verantwoord kwijt wil be vinden zich in de vele zwartgeblaker de verfblikken en bevindt zich door dat er donderdagavond ook talloze vaten ontploften en de lucht in wer den geslingerd, eveneens tussen de puinhopen van de twee afgebrande loodsen. De vervanging van de verloren gegane voorraad (1000 ton, ongeveer 20 pet. van de in Sassenheim aanwe zige voorraad) is sinds vrijdagmor gen drie uur alweer in volle gang. Barnard: ..De toevoer van grond- Directeur G. Koopman van LAURA pech zou krijgen. In hei stoffen is onmiddellijk op gang ge- het Alphens en Leidsch Dagblad midden kijkt wethouder Goed- komen. Sinds vrijdagmorgen draait j, alles op de maximale capaciteit. Dat (rechts) biedt burgemeester Gul- hart lachend toe. i kon omdat s6ha[ie was ont. dat la.s een bandenplakdoosje aan. j staan in de produktieafdelingen. Er voor het geval hij tijdens de I (Foto Wim Dijkman.) wordt en dat is normaal conti nue gewerkt. Ook voor de brand werkte er een nachtploeg. Los van deze ..eigen" middelen is er direct na 't uitbreken van de brand ook con tact gezooht met de overige bedrij ven van de Sikkens-groep. En hoe wel de toestand pas over enkele we ken normaal zal zijn, loopt de afle vering van produkten sinds deze week weer. er zijn met de bedrijven regelingen getroffen. Barnard daar over: „Het is zodanig geregeld, dat er geen moeilijkheden door zijn ont staan". Voor de opslag van de nieuw-ge- produceerd'e industrielakken, die voor een belangrijk gedeelte direct worden afgeleverd, heeft de Sassen- heimse verffabriek ook noodmaatre gelen kunnen treffen. De verloren gegane noodopslagruimten <tz.t. zou den deze worden vervangen door nieuwbouw: de aanvraag voor de ver plaatsing van de hoogspanningsmas ten op het Sikkensterrein houdt hier ten nauwste mee verband, omdat men door de aanwezigheid van deze masten ten zeerste beperkt was in de mogelijkheden tot uitbreiding) besloegen zo'n 3000 m2. Voorlopig heeft men in Voorhout vervangende opslagruimte kunnen huren. Mislukte kaping Een luchtpiraat die functionarissen van het vliegveld van Sao Paulo in Brazilië wijs had gemaakt dat hij nog twee mede plichtigen had. heeft zelfmoord ge pleegd. De man had de piloot van 'n toestel van de luchtvaartmaatschap pij Varig, dat met 96 mensen aan boord op weg was naar de Brazi liaanse stad Curitiba. gedwongen te rug te keren naar het vliegveld van Sao Pa ulo. Daar eiste hij een los geld van ongeveer 1.2 miljoen gulden en parachutes. Nadat hem het geld en de parachutes waren overhan digd, mochten de passagiers en het grootste deel van de bemanning uit stappen. Toen het toestel klaar stond om te vertrekken verzocht de piloot om een technicus die de luohtver- versingsinstallatie moest repareren. De technicus die naar binnen ging zou gas gebruikt hebben om de ka per te overmeesteren. vroeg burgemeester Gallas zich zijn openingspeech af. „ik heb di verse kranten gelezen en toen ik vanmiddag (gisteren) weer in Al phen terug kwam merkte ik tot mijn verbazing, dat ik al iets had gedaan, dat nog moest gebeuren. ERKENNING ..We hebben de wijziging van Leidsch Dagblad in Alphens Dag blad als gemeentebestuur enorm toegejuicht. Hierin zagen wij een erkenning van de groei van onze gemeente. De ontwikkeling van Al phen mag rustig spectaculair wor den genoemd. U hebt daar vertrou- j wen in gehad door deze stap te ne- Burgemeester Gallas vertelde met genoegen de vele advertenties m het blad t hebben gelezen. „Ho pelijk zal het in de toekomst ook zo blijven. Daar moeten we met z'n allen iets aan doen". „Veelal zorgt de gemeente voor nieuws. Nu doet u dat zelf. Maar morgen zullen de Alphenaren dat weer doen. Ik hoop, dat de gemeen schap geregeld goed nieuws kan le veren. Daar zijn we allen bij ge baat. Dat wij de vestiging van uw krant in Alphen als een belangrij ke gebeurtenis beschouwen blijkt wel uit het feit, dat bijna het volle dige college van burgemeester en wethouders aanwezig. Helaas zag de heer Duin, die op het ogenblik in Djakarta is. geen kans om tijdig aanwezig te zijn", grapte de bur gemeester. De eerste burger besloot met: ,,Ik i hoop, dat veel nieuws zijn weg via uw krant bij de lezers zal vinden". Even voordat burgemeester Gal- las het pand verliet bood directeur Koopman hem nog een presentje aan. Hij had gehoord, dat de eerste burger plannen had cm één avond j aan de Laura mee te doen. „Ik heb j hier een bandenplakdoosje voor u j voor het geval er iets mis mocht gaan". Tevens bood hij enkele grammofoonplaten aan. Een uur nadat de opening een fert was maakte de muziekvereni ging Crescendo met majorettes 'n rondgang door de gemeente. De in zittenden van de auto van het Al phens Dagblad, die °chter de mu- KUSTSTREEK ,,En van je hela, hola houdt er de moed maar in' Uit de luidspre- kers in een slechts door enkele mensen bezocht Katwijks strandpaviljoen klonk dit door mannen gezongen oer-oude Hollandse lied. Buiten waaide een flinke bries. Het fijne stuifzand schuurde de ramen en de houten wanden en het hoopte zich op tussen de ca- I bines, die dicht tegen elkaar hoog op het strand bij de zeereep stonden. De exploitant was met zijn personeel een kaartje aan het leggen. Om de tijd te doden. Er is nu al da gen niets te doen. Lege terrassen, ongebruikte cabines, een verlaten boulevard en spaar zame eters in de restaurants. Dat is het beeld aan de kust tijdens deze laatste mei-dagen. Vernooij; Jan en M. A. van Deui. Ondertrouwd: P. Koster (Den Haag) en E. G. Th. M. van Veen; J. Re-nsen (Pijnacker) en M A. A. Verhart; A. de Jager (Borssele) en J. M. Paruien- tter: G. Baak en M. J. Kooiman (Den i. D. Stoppelenburg (Den H. van Berkesteljn; M. Mlchiels (Helmond) en A. C M. Van der Ham; A. van Vliet (Ridder kerk) en D. P. Gysen Langs de gehele kust. In Katwijk net zo goed als in Noordwijk en Scheveningen. De exploitanten, die hun paviljoens in het centrum van de boulevards op het strand hebben staan, krijgen af en toe nog wel eens een verdwaalde gast. Dat is even eens het geval met de restaurants. Maar degenen, die een beetje afge legen gesitueerd zijn, hebben hele maal niets te doen. Ze zitten maar te zitten. Met hun personeel De dag duurt ongekend lang. Er wordt geen stuiver verdiend. Weinig goeds (Voorburg) en H. Th. M. Mooi j man; J. C. Molema en C. Mul ler. Getrouwd: J. C. Krouwel en V Mar- cadant: W. M. Lookman en C J Neen, de eerste twee maanden van het badseizoen 1972 hebben nog niet veel goeds gebracht. Niet voor de restauranthouders hoewel die tij dens het bolbloemenseizoen leuk hebben gewerkt en helemaal niet voor de strandexploitanten en allen, die het van het strand moeten heb ben: de pony verhuurder1: en de ple- ziervaarders. Vanaf Goede Vrijdag Door Cees Combee Foto's Holvast zijn de dagen, waarop men op het strand heeft kunnen vertoeven, op de vingers van één hand te tellen. Wel geteld was er maar één gunstig weekeinde met volle terrassen en voor het voorseizoen redelijk bezet te cabines en badkorven. „En van je hela, hola houdt er de moed maar in". De kaarters houden even op met hun spel. Zij kijken naar buiten, maar zien door de vet te en met zand bedekte ramen het strand en het spel van de kokende golven niet. Alleen bergen zand. Op het terras, tussen de cabines en voor de deuren van de berg- en toiletruim ten. Van een meter of anderhalf hiei en daar. „Ja", zegt er één, „je moet j de moed er wel inhouden. Als het nog lang zo blijft, dan zinkt die moed Je helemaal in de schoenen". De Radio Nieuwsdienst meldt zich aan. Even stil Jongens. Luisteren wat het weerbericht geeft. Met mo- notome stem zegt de nieuwslezer: „Verwachting voor morgenminder j buien en meer zonnige perioden". Hoop op beter De gezichten in het Katwijkse strandpaviljoen klaren op. De hoop op beter weer herleeft. Helemaal ge- I rustgesteld is men echter niet. Er werd namelijk niet gezegd of de fel- 1 le zuidwestenwind ook zal afnemen. Juist daar zit men aan de kust op te wachten. Dan kan men weer orde op zaken stellen. Zolang de wind blijft, heeft het geen zin iets te doen. Het is gewoon tegen beter weten ln werk zoeken. Over een uur of twee is het weer eenzelfde chaos. Er moet wel heel wat worden ge daan voor men de gasten weer „bui- ten" kan ontvangen Er moet wor- den gespoten en gesopt om het zout en het zand van de houten bouwsels en van de tafeltjes en stoeltjes te ver wijderen. De houten cabines moeten van tegen het duin naar beneden worden gesjouwd en de loopplanken vrijgegraven en weggehaald. Daar na moeten de zandschuivers er aan te pas komen om al dat tegen de zeereep aangewaaide zand naar het lagere gedeelte van het strand te schuiven. Vele tientallen kubieke meters. Eerst daarna kan alles weer op zijn plaats worden gezet en kun nen de gasten weer worden ontvan gen. Niet veel gasten Zo erg veel voorseizoen gasten zijn er niet aan de kust. In Noordwijk niet en ook niet in Katwijk. Wat bejaar de echtparen en ouders met zeer jeugdig kroost. Ze hadden gerekend op zonnige mei-dagen, waarop het aangenaam toeven zou zijn op het strand. De weergoden hebben roet in hun plannen gegooid. Die vroege va kantiegangers dolen wat over de boulevards, maken een kort wande lingetje over het strand, bekijken in de badcentra winkels en duiken af en toe een restaurant of een strand paviljoen binnen om wat te rusten en een drankje te drinken. In Noordwijk komen we ln gesprek met de familie Heinz Offenbach uit Bad Godesberg Man, vrouw en twee kinderen van respectievelijk vier I en drie jaar. Ze hebben de gehele I morgen al over de Koningin Wilhel- 1 mina Boulevard gelopen. Gelukkig scheen het zonnetje. Even hebben ze zich op het strand gewaagd, doch de kleinen kregen last van het ragfijne, scherpe zand. Dus maar weer naar boven en dik ingepakt op een ter rasje een kopje koffie drinken. Ze zijn de enigen. Toch prefereren ze het buiten zijn boven het warme en beschutte restaurant. Ze zijn immers naar de bloemenbadplaats gekomen om frisse lucht in te ademen. En. dat doen ze dan maar. Harde wind en soms ook regen ten spijt. Offenbach lachend: „De kinderen hadden verandering van lucht nodig. Daarom zijn we naar Noordwijk ge komen. We kenden die plaats al. Een heerlijk oord om van va kantie te genieten. Jammer, dat het weer nu niet. meewerkt. We blijven echter tot volgende week zaterdag en hopen dus op nog wat dagen mooi weer, zodat de kinderen op het strand kunnen spélen. Machtig mooi. die golvende zee met witte koppen. Om nooit op uitgekeken te raken Zonnig en windvrij weer prefereren we echter. Neem dat van me aan" Niet vrolijk In Katwijk aan Zee komt men geen strandexploitanten met vrolij ke gezichten tegen. Verre van dat Overal ligger bergen zand. Soms wel van anderhalve meter hoogte. De I De paviljoens en de cabines op het Kativijkse strand worden I gebarricadeerd door hoge bergen zand (foto boven). Wanneer de I wind gaat liggen moeten er schuivers aan te pas komen om j het strand weer te effenen, maar daarvoor moeten de cabines naar de vloedlijn worden gesjouwd en later weer op hun plaats gezet. I afgangen zijn versperd, zodat de Rijnsburger H. H. van Egmond er met schuivers aan te pas moet ko men om ze weer vrij te maken, zo dat tenminste de paviljoens bereik baar zijn. Vandaag misschien kan hij beginnen met het wegschuiven van het zand rond de paviljoens. Dat geschiedt voor rekening van de ex ploitanten en brengt dus weer extra kosten mee. Voeg daar nog bij de pachtsommen en de personeelslas ten, dan kan men zelf uitrekenen wat er tot nu toe aan de kust is ver diend. Fok de Best vertolkt aller gevoe lens: ,,'k Sta nu al vierentwintig Jaar op het strand, maar zo heb ik het nog nooit meegemaakt. We zijn compleet door het zand ingebouwd. Heel wat gaat het kosten voor het terrein rond mijn nieuwe paviljoen geëffend is, zodat de cabines weer normaal kunnen worden geplaatst. Over één ding ben ik tevreden: m'n nieuwe aanwinst heeft de stormen goed getrotseerd".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4