Volksleven tot nieuw leven ZWEMBAD-ELLENDE... Geen blessures toedienen svp Is er belangstelling in Rijnland? yrvr: LEZERS SCHRWEN Zeven maanden geeist voor steekpartij in Haarlemmerstraat Bomen Steenschuur uitgehold en verrot WOENSDAG 31 MEI 1972 LEIDEN LEIDEN Morgen begint het vissei- zoen, voor velen een feestelijke dag. In een oud boekje over Leids volksleven lees ik. dat de Leidenaar van oudsher grote liefde voor het vissen heeft, voor hengelen, snoeken, baarzen en peuren. Aan dat laatste, palingvangen, is voor de stad een zekere traditie verbonden. Die wordt in dit boekje op aardige wijze verteld. Er zijn zelfs rijmen aan het peu ren gewijd, zoals dit lied: Een Leijdenaar sprak eenmaal Charon aan: Jk bid U, Bootsman, hoor mijn beden, Zo'k eenmaal in uw schuit moet treden, Ach, laat het zijn bij donkre maan! Indien 'k mag peuren uit uw bootjen Krijgt gij de helft van 't waterzootjen En 'k wijs U bovendien den grond Daar ik mijn vetste wurmen vond". In beelden Een plaat van twee Leidse peueraars heb ik uit het boekje overgenomen. De foto van de twee vrouwen in klederdracht, links een Katwijkse en rechts een Volendamse (uit 1807), komt uit een boekje over Katwijks volksleven. De derde foto (Dingjan) laat een houten vorm voor suikerwerk of marsepein uit de vorige eeuw zien met de voorstelling van Golgotha en van een bruispaar, ook een stukje volkskunst. Na het verschijnen van drie boekjes over volksleven in dit gebied is er sinds 1953 wei nig gedaan. Officieel bestaat binnen de ver eniging Oud-Leiden nog altijd de commissie voor volkskunde. Verenigingssecratesse Ingrid Moerman (conservator van de Lakenhal) maakt er deel van uit en zou dit werk in de belangstelling willen zien. Streekrecepten Mej. Moerman zoekt contact met inwoners van Leiden en de andere plaatsen in het Rijnland van Alphen tot de kust die van deze dingen weten en er belangstelling voor hebben. Als voorbeeld noemt ze oude Streekrecepten. Misschien kunnen ook de correspondenten van de vereniging Oud- Leiden in him plaatsen rondkijken of er belangsteling is. Er zou wat gedaan kunnen worden en wellicht zouden nieuwe uitgaven aan de drie boekjes kunnen worden toege voegd. HANS MELKERT ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sier aden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. N.a.v. het bericht dat de KNZB het Zweilandbad heeft afgekeurd voor diplomazwemmen (vanuit de zwemverenigingen) heeft Ruud Paauw in het L.D. van 25 mei jl. een beschouwing gewijd aan de zwembad-misère want dat is het in Leiden. Of er 27 jaar gesproken is over een zwembad in de raad (zonder re sultaat) laat ik voor rekening van Ruud dat was voor mijn tijd maar in de laatste anderhalf jaar hebben enkele raadslieden zich inten sief bezig gehouden met deze mate rie, daarbij gesteund door een aan tal mensen in de zwemwereld. Sedert begin '71 lag er in concept een zwembadnota van het College van B. en W.; bespreking hiervan heeft zich uitgestrekt tot o.m. de Sportstichting, een deel van de Leid se zwemverenigingen, alsmede de Raadscommissie voor Sport- en Jeugdzaken. Gedurende het voorjaar en de zo mer van '71 heeft de CRM-groep van de PAK-fractie, bestaande uit raads- en niet raadsleden, intensief verga derd over „een zwembad", waarbij steeds aanwezig waren ook mensen uit de Leidse zwemwereld. Als resultaat hiervan is de PAK- fractie met een eigen zwembadnota gekomen, waarin zo veel mogelijk rekentog werd gehouden met de wen sen uit de zwemwereld. Begin 1972 is deze nota in de raad ingediend en in het voorjaar van dit jaar zou de nota door B. en W. in de raad worden gebracht (en naar ik aanneem aangevuld met gege vens uit de eigen nota van B. en W.) doch de nota is er nog niet. Ik vind dat Ruud Paauw toch wat lichtvoetig over de hele zaak heen loopt, want ook b.v. aan exploitatie door de NV Sportfondsenbaden kle ven vraagtekens. Deze NV namelijk streeft er sterk naar ook zelf het leszwemmen in eigen hand te houden; dat betekent dan scherpe concurrentie met de Leidse verenigingen, die met het les zwemmen niet alleen verdienstelijk sociaal werk verrichten (met onbe taalde krachten!), maar hierdoor voorts een financiële basis hebben „voor het dagelijks bestaan"; want zwemverenigingen hebben b.v. geen inkomsten uit een kantine, terwijl vele verenigingen in Nederland in andere takken van sport zonder een zelif-runende katte binnen de kortet mogelijke tijd failliet zouden zijn! Ruud heeft natuurlijk gelijk als hij stelt, dat het de gewone zwemmer een zorg zal zijn in wiens bad hij te water gaat, maar ik zou niet graag verantwoording nemen voor een di recte beslissing in deze; want de zwemverenigingen houden duizenden kinderen (en ouderen) gezond bezig in een fijne sfeer. Dat sluit natuurlijk niet uit dat op bepaalde voorwaarden een exploita tie mèt ook de NV Sportfondsenba den niet zonder meer terzijde mag worden geschoven. Ik vind niet alleen dat het in de afgelopen 27 jaar eenlingen zijn ge weest die in de raad voor de sport opkwamen, ik ben hèlaas de mening toegedaan dat in deze situa tie niet zo veel is veranderd, hoewel ik een vergelijking met vroeger en nu moeilijk vind. Toch wil ik er Ruud op wijzen dat ook in de Sannes-periode een na buur-gemeente een uniek aan bod heeft gedaan aan Leiden: wij leveren jullie de grond en hier heb je ook nog een miljoen gulden; laat Leiden de rest er bij leggen en dan bouwen we gezamenlijk een behoor lijk zwembadDat was de strek king van het aanbod, maar om mij niet bekende redenen heeft Leiden dit aanbod afgeslagen, anders had er nu nabij een groote Leidse stadlswijk een prachtig zwembad gestaan! Ik geloof nu ook weer niet dat de Leid se raad zó ongeïnteresseerd is in de sport, want tijdens de begrotingsbe handeling in december 1971 heeft de sport bij meerdere raadsleden in de belangstelling gestaan en bij het on derwerp sport heeft toen het Leids Dagblad nog geen zeven regels ge wijd aan de hierover gewijde debat ten, hetgeen ook een zekere ongeïn teresseerdheid op dat moment van de sportpers zou kunnen betekenen. Zeker is echter dat de echt sombe re financiële situatie van de gemeen te Leiden een zwaar stempel drukt op de realisering van een nieuw zwembad, waarbij Je het gevoel hebt met de rug tegen de muur te staan. In dit verband mag ik wijzen naar een eerder genomen raadsbesluit be treffende de nu in de geschiedenis bekend staande .spaarpot van 10 mil joen", dat een verdeling kreeg over Sohouwburg, Remonstrantse kerk en een zwembad, waaraan nog steeds ontbreekt dat ja-knikje van GS. Ik Juich ook de geruchten toe dat enkele mensen uit de zwemwereld naar een bepaalde formule zoeken om een vorm te vinden dat de (ge zamenlijke?) zwemwereld mogelijk heden zal weten te bieden een geheel eigen inbreng te hebben in een nieuw zwembad. Want met Ruud en met vele ande ren ben ik het eens dat het een krankzinnige situatie is dat bv. een Leidse club naar Katwijk of Boskoop uit moet wijken om aldaar een polo wedstrijd te kunnen spelen en zoals de zaken er nu voorstaan vrees ik dat we het diplomazwemmen er bin nenkort ook aan kunnen toevoegen. H. C. Kwik, P.v.dd.A. raadslid 's-Gravensandëstr. 19, Leiden. Met belangstelling nam onderge tekende kennis van het ingezonden stuk van de heer Vondeling in dit blad van 29 mei jl. Hij zou de heer Vondeling in de eerste plaats willen verzoeken zich in voorkomende geval len beter te vergewissen van de naam van de persoon, met wie hij in discussie wil treden. Niet het raadslid de heer Cornelisse was zijn opponent, doch de ondertekenaar van dit stuk. Ook schrijver dezes heeft alle be grip voor de moeilijke positie, waar in Leiden zich op dit moment be vindt. Inderdaad heeft hij tijdens de PAK-vergadering van 26 mei jl. een onderdeel van de motie van de heer Vondeling kwetsend genoemd voor degenen, die voortdurend zoeken naar een oplossing voor de bestuur lijke impasse, waarin Leiden zo langzamerhand verzeild dreigt te ge raken. Ieder gemeenteraadslid staat voor de taak nu meer dan ooit de Leidse belangen met inzet van al le krachten naar beste vermogen te dienen. Twee jaar verdoen met een verscherping van tegenstellingen kan de thans bestaande achterstanden al leen nog maar doen toenemen. De verantwoordelijkheid voor de gang van zaken, berust thans grotendeels bij 39 mensen, die telkens weer ge plaatst worden voor het nemen van vaak zeer moeilijke beslissingen. In derdaad tijdens de „achterhoede"- discussies op de PAK-vergadering is het woord „onbeschoft" gevallen. Waarom werd de desbetreffende passage uit de motie door onderge tekende aldus gekwalificeerd? In de eerste plaats omdat een ge deelte van de raad, dat constructief wil meedenken, is verweten zich ten kosten van de Leidse belangen ach ter de „rechtse"-coalitie in Den Haag te stellen. Zo de motie dit niet letterlijk zei, suggereerde zij dit zon der enige twijfel. Vervolgens omdat de motie in de huidige omstandigheden alleen pers pectieven opent voor 'n verdere tithese in plaats van een synthese, waarbij de schuld dan wordt gelegd bij een aantal raadsleden aan wier goede bedoelingen naar de mening van ondergetekende geen enkele twijfel besbaat. Degenen, die worden beschuldigd, willen hard meedenken over de wij ze waarop de Leidse belangen het best kunnen worden gediend. Ver mijd echter, mijnheer Vondeling, de regering tot zondebok te maken van de moeilijkheden, waarin Leiden en met Leiden de meeste andere Ne derlandse gemeenten op dit moment verkeren. Het gaat hier om een structureel verschijnsel. Ook door de heer Vondeling nu reeds be jubelde "linkse" regering, zal dezelf de problemen op haar weg vinden als de huidige "rechtse" regering, waarover de heer Vondeling met veel misnoegen spreekt. Uiteindelijk gaat 't hier om de grote vraag of 't mogelijk en verantwoord is de indivi duele inkomens van de Nederlandse burgers nog verder te belasten dan de huidige gemiddelde 50 zonder fatale gevolgen op andere terreinen. Met deze loodzware last zal ook een „links" kabinet worden geconfron teerd. Naar de mening van de on dergetekende zijn de voormannen uit de kringen van de heer Vondeling te verstandig om aan deze problema tiek zonder meer voorbij te gaan als zij eenmaal de verantwoordelijkheid van het regeringsbeleid zouden dra gen. Volledig zijn de fracties, aan wier adres de heer Vondeling wijten richt, bereid tot constructief overleg. Wel zou de ondergetekende de heer Vondeling willen verzoeken zich te onthouden van het toedienen van blessures, hij loopt dan voortaan ook geen risico's meer zelf te 1 den geblesseerd. Zo houden wij het prettig en blijft er een reëel uit gangspunt voor een uitwisseling van gedachten op een zakelijke basis. DR. J. A. M. CORNELISSENS KVP-lid van de gemeenteraad van Leiden. ADVERTENTIE GONTESSA,fijn datje d'r bent DEN HAAG/LEIDEN In de nacht van 19 op 20 februari is het er warm aan toegegaan in de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Donkersteeg. Herman (21), ex-chauffeur en Adam (21), stratenmaker, die de avond nu niet direct met lauwe thee hadden doorgebracht, liepen achter twee van een bruiloftfeestje terugkerende jonge echtparen. Het tweetal maakte een paar wei nig fleurige opmerkingen en niet lang daarna was er een stevige knokpartij aan de gang, hoewel één der dames in het gezelschap dat nog geprobeerd had te voorkomen. Adam beschadigde zijn tegenstan der met een riem Herman greep op zeker moment een mes en stak de andere man in de borst. Hij raakte een longtop. Zijn slacht offer heeft als gevolg daarvan enige tijd in het ziekenhuis gelegen. Gis teren mochten Herman en Adam voor de Haagse rechtbank het hoe en waarom van de vechtpartij uit de doeken doen. Maar zij waren daar over zeer zwijgzaam. „Er werd wat gezegd en ineens werd er geknokt" en „we zullen wel wat te veel heb ben gedronken" was alles wat zij aan de openbaarheid wilden prijsge ven. De president van de rechtbank, mr. Berkhout, richtte zijn aandacht voornamelijk op Herman, die ook nog terechtstond wegens een poging tot autodiefstal en voor het intrap pen van een ruit in een Juweliers zaak. Bovendien bleek Hermans ver leden tamelijk beduimeld. Een paar jaar geleden stond hij ook al eens terecht voor een poging tot zware mishandeling, verder werd hij ver oordeeld voor heling en joy-riding. Daarnaast komt nog, dat hij in Januari van dit Jaar wederom met een mes in de hand in het straat beeld zou zijn gesignaleerd. Ji'tlokken „Waarom toch?" vroeg de rechter. Herman weet het aan de drank. De officier van Justitie, mr. Lulofs, wond zich zeer op over deze zaak. Het hele geval was volgens hem „ty pisch de methode om een vechtpar tij uit te lokken en dan te laten zien wat Je waard bent". „Ze voelen zich niet compleet, geen man, als ze niet af en toe een rel schoppen. Er lopen er zovelen rond in Leiden die de boel op die manier op stelten zetten. Dat behoort kennelijk tot het repertoire van dit soort Jongelieden". In Her man zag hij de grote boosdoene* „Er is niets met hem te beginnen*', Adam was, volgens de officier, onder zijn slechte invloed komen te verke ren. Hij eiste tegen Herman een ge vangenisstraf van zeven maanden met aftrek van voorarrest en tegen Adam drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van twee Jaar. De verdediging voer de aan dat het accent in deze zaalc wel heel erg op Herman was komen te liggen, ofschoon uit de stukken bleek dat de vechtpartij niet van hem uit was gegaan. Ook heeft hij tijdens het gevecht zijn tegenstander voorgesteld er maar mee op te hou den. De verdediger vond niet dat hier openlijke geweldpleging had plaats gevonden. Uitspraak over 14 dagen. ADVERTENTIE LEIDEN De vorige week vrij dag rond het middaguur in de heri ge zuidwester gesneuvelde circa 80- Jarige lindeboom aan het Steen schuur blijft niet alleen. De van buiten gezien puntgave boom bleek onder de straat verrot en uitgehold. Zeker vier van de zeven lindebomen aan het Steenschuur blijken nu aan hetzelfde verborgen euvel te lijden. Sommige zijn scheef komen te staan en vertonen scheuren. Dat le vert direct gevaar op, waarom de plantsoenendienst, na overleg met een bekend boomchirurg, met liet rooien is begonnen. Het omgewaai de exemplaar was zeker niet het slechtste. Oorzaak van deze interne verrot ting moet vermoedelijk gezocht wor den in 1964, toen de walmuren van het Steenschuur zijn vernieuwd en er straatriolering is aangebracht. Er is toen alles aan gedaan om de bomen voor het Steenschuur te sparen. Toch blijkt de schade aan het wortelbe stand van de bejaarde linden groter te zijn geweest dan was gehoopt. Zo het enigszins mogelijk is wat uit een diepgaand onderzoek moet blijken blijven twee of drie bomen deze zomer gehandhaafd. In het ko mende najaar hoopt de plantsoenen dienst tten of twaalf nieuwe, zo groot mogelijke exemplaren van het lin- dengeslacht aan te planten. Behalve dan ze dan wat dichter bij elkaar komen, zullen ze ook dichter bij de gracht worden geplaatst. Beestenmarkt De maandag in de gemeenteraad geconstateerde armelijke toestand van om. de nieuwe bomen aan de Beestenmarkt heeft twee oorzaken. Ten eerste de late aanplant, waar door de groei is uitgesteld. Ten twee- de de onfortuinlijke combinatie van stormwind en zeezout, die het Jonge groen de laatste week heeft aange tast. De plantsoenendienst verwacht dat de bomen zich daarvan wel zul len herstellen, hoewel dit Jaar de achterstand niet geheel zal worden weggewerkt. Dekenale Raad: werk voor leek in de kerk LEIDEN De verantwoordelijk heid van de gelovige voor de kerk was maandagavond het gespreksthe ma voor de Dekenale Raad. In een Inleiding gaf vicaris Braim aan, waarom deze verantwoordelijkheid tegenwoordig van belang is. en op welke terreinen zij tot uitdrukking zou kunnen komen. „Het aantal priesters loopt terug, het aantal kerkgangers ook. Daar door worden ook de financiële mid delen van de kerk minder. Voor de leek moet dit een uitdaging zijn. In plaats van bij de pakken neer te gaan zitten, of zich af te vragen waar om dit alles gebeurt, zou hij kunnen overwegen of de feiten niet in een bepaalde richting wijzen, of er voor hem geen uitdaging te vinden is in de huidige situatie. Naar aanleiding van vragen die na dit betoog uit de zaal naar voren kwamen, konden er wat praktische mogelijkheden worden besproken. De vicarissen Braun en Postma vertel den, dat er reeds sprake is van dia kenen van leken. Daarnaast noem den zij als mogelijkheden om. heb werk in parochieraden dekenale ra den e.d., het behulpzaam zijn bfj de cathegese. kennismakingsbezoeken etc. In dit kader kwamen ook actue le problemen als de gehuwde pries ter, of de gehuwde man cüe pries ter wordt, aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3