Alternatief beleid Den Uyl Bedrag ineens voor dr. de Jong f30.- Wandelen met NS hitvouwd op partijraad PvdA in Utrecht Dagen kriskras door lederland „Milieugevaar zonder paniek benaderen'' Nederland is nog altijd goudeerlijk Nieuwe formule voor alimentatieplicht pmm ERDAG 27 MEI 1972 BINNENLAND PAGINA 9 tECHT (ANP) De PvdA-fractievoorzitter in de Tweede ïer, drs. J. M. den Uyl, heeft vandaag op de partijraad van 'ar tij van de Arbeid in Utrecht een progressief program rouwd z.i. „de harde kern" van een alternatief beleid, bestreed de opvatting van minister Nelissen als zou de >sitie geen ander beleid weten te voeren. „Er is een ander I p id mogelijk en Nederland moet nu de keus maken", aldus ocialistische fractievoorzitter. '9<1 zijn toespraak reigende, verdergaande ernstige leiingen van de onderwijs- de ■- en de sociale voorzieningen. niet nodig dat dit land weg- n een moeras van ontmoedi- onzekerheid en overschilligheid' de heer Den Uyl. zeven punten tellende pro- a vermeldt: en punten ichtige bestrijding van de oosheid, verbetering van de in- nspositie van de werklozen o.a. invoering van een long-supple- geling. idende afspraken en regelin- i aanzien van alle inkomens, li vrije beroepen. De lagere os nemen procentueel meer t de hogere. Grondspekulatie uitgebannen. Er komt een ïaal grondbeleid en onteigening plaats volgens gebruikswaarde. ii inflatiekorrektie gaat niet Vermogensbelasting en succes- hten worden flink verhoogd. Er een belasting op vermogens- hij op deeffekt op het maatschappelijk wei- komt meer geld voor woning- tering, onderwijs en vorming, efensie-uitgaven worden ver- ïgevoerd wordt een investe- •egeling waardoor partikuliere eringen wordne getoest op hun ADVERTENTIE 'ie 8 dagen lang veel in as land wil reizen, is het loordeligst uit met een 1-daags kriskras-abonne- bent. ƒ3 JS Kinderen #1 f 9 4 t/m 9 jaar talf &eld- als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. lad NS-ï 3-ide jro metaal ~1% ^hoog Der l ub trdelig uit met NS ®*aq7P) Partijen bij 6 ^dsovereenücams'ten a de metaataC ,gr0ot metaal) L, irfgeSt,«at de loon. en larjsschalen m bedrBfctafc met igwn/g van 1 JUL metvler rat moeten wori TCrhoogd. Dit «kt uit een mede van de raad overleg m ie iia,i„fclrie B« die vastetellintbben parttjen aanmerking gentj, dat io's is overeengekon de eD ilarisschalen per 1 j\,et een half •ocent te verhogen pr0. emtuele stijging van 1 prijsindex- ij f er voor de gezin scc^pyg van pril j.l. ten opzichte a <jat van ïtober 1971 daartoe lei )nderzoek ïaar luikreclamt HILVERSUM (ANP) rege- gscommissaris voor de obep korte termyn een onderac g^i stellen naar de reclame oie tele- buiten STER-verbandvir. der Dussen heeft dit tins ituursvergadering van a NOS egedeeld naar aanleiding vra- i over reclame tijdens de ARA- zending van afgelopen dinag kader van de actie vr ichting Ombudsman'. )e regeringscommissaris het a idels een inventarisatie gcaakt i z.i. ontoelaatbare reclame s ^ie in de afgelopen maant zijn. De overheid krijgt de bevoegd heid bindende voorschriften te ge ven voor de grote belegging. Er wordt een einde gemaakt aan de ontduiking van de wet op de struc tuur van de onderneming door op richting van besloten vennootschap pen. Deze wet wordt herzien, de be voegdheden van de ondernemingsra den worden uitgebreid. De loonontwikkeling wordt ge bonden aan de groei van de produk- tiviteit in de ekonomie als geheel en afgestemd op de ontwikkeling van de gemeenschapsvoorzieningen. Er komt een permanente prijsbewaking De AOW wordt opgetrokken tot het netto-minimum-inkomen. De oud invaliden worden volledig bijgetrok ken. De belastingvrije voet wordt verhoogd. De aanvullende pensioen voorziening wordt stelselmatig opge bouwd. VVD Naar de mening van Hans Wiegel, de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, zal het vorig jaar gesloten regeerakkord op de helling moeten en zullen nieu we prioriteiten moeten worden vast gesteld voor de bestrijding van de „gierende" inflatie. Op een gisteravond gehouden VVD bijeenkomst in Wassenaar heeft hij zich uitgesproken voor een „pas op de plaats" wat betreft de uitbreiding van de bouwproduktie. De aangekon digde huurverhoging van 25 pro cent zal daarentegen snel moeten worden verwezenlijkt en naar voren gehaald. „Voor het dichten van het begrotingstekort mag niets uitgeslo ten zijn, aldus de liberale fractielei der. Ook de gemaakte afspraak over de ontwikkelingshulp moet zal ter discussie komen en voorts zal het inlossen van enkele beloften op het terrein van onderwijs en verkeer moeten worden uitgesteld. De heer Wiegel benadrukte de noodzaak van de inflatiebestrijding en veriangde van het kaJbinet afdoende maatre gelen op het terrein van bezui niging en begrotingsbewaking. „Die zekerheid moet op tafel komen", zo stelde hij. De heer Wiegel merkte op, dat het kabinet naar huis moet gaan als het er niet in slaagt de inflatie te beteugelen. Rekenkamer bespaart rijk 75 miljoen DEN HAAG (ANP) De bespa ringen en hogere inkomsten, die het rfjk door de in 1971 gemaakte op- en aanmerkingen van de Algemene Re kenkamer bereikt, bedragen naar schatting 75 miljoen gulden per Jaar. Dit heeft de voorzitter van de Alge mene Rekenkamer, drs. H. Pesohar, gisteren ter toelichting van zijn jaar verslag medegedeeld. Overigens moest het hem van het hart, dat fraudes en verschrijvingen bij het ambtelijke appaiaat van het rijk tot de uitzonderingen behoren. „Het blijven incidentele gevallen. De Rekenkamer heeft nog steeds het ge voel, dat de Nederlandse ambtelijke instanties als regel zorgvuldig om gaan met het hun toevertrouwde geld". Mr. Van Kiel op VVD -congres UTRECHT (ANP) Mliieugeva- ren mogen niet als breekijzer die nen om én de ondernemingsgewijze produktie én het relatieve deel in het nationale inkomen van de mid dengroepen verder te verminderen. Dit stelde mr. H. van Riel, voorzit ter van de liberale fractie in de Eerste Kamer, vandaag tijdens het in Utrecht gehouden milieucongres van de VVD. Bij iedere maatregel van milieu- beschermende aard behoort, naar zijn mening, aan de economische en politieke consequenties voor het te genwoordige maatschappelijk bestel gedacht te worden. Een voortdu rend samenspel van politici, econo men en wetenschapsmensen is daar toe nodig. „Wij behoeven ons nau welijks meer met de in de laatste maanden helaas even onvoorspelba re als onregelmatige breinontploffin gen van de heer Mansholt bezig te houden. Snel en actief kunnen we een eigen milieubeleid gaan ont wikkelen, dat rekening houdt met liberale maatschappelijke inzich ten". Uitgangspunten voor iedere li berale milieupolitiek volgens mr. Van Riel: met de minste geestelijke en stoffelijke schade het grootste ef fect bereiken. Hij waarschuwde voor sensatie en paniekzaaijerij uit po litieke overwegingen. Mr. Van Riel bepleitte een des kundige en goed geleide emigratie- politiek, die Nederland ten goede zou kunnen komen en een deel van ons milieuprobleem zou kunnen op lossen. Een intensieve propaganda voor verdere geboortenregeling hoort daarbij te komen, en de liberale partij zal er niet aan kunnen ontko men ten aanzien van het vraagstuk de kinderbijslag weloverwogen ar wellicht rigoureuze voorstellen ons volk te presenteren, aldus Van Riel. Akkoord over beperking zoutlozingen? ROTTERDAM (ANP) Er be staat kans. dat de komende week in Parijs een akkoord wordt bereikt met Frankrijk over het beperken van de zoutlozingen in de Rijn. De Neder landse delegatie in de internationale Rijncommissie heeft hoge verwach tingen van de conferentie, die maan dag in de Franse hoofdstad begint. Er ligt een ontwerp-cvereenkomst ter tafel, waarin Nederland zich bereid verklaart 46 procent van de kosten te betalen. Dit kemt neer op een be drag van ongeveer 5 miljoen gulden per jaar. Het zoutgehalte van de Rijn wordt door de Rijncommissie beschouwd als de meest ernstige bron van vervui ling van de rivier die aan 5 miljoen mensen in Nederland en 20 miljoen Duitsers drinkwater levert. Het afge lopen jaar nam ht zoutgehalte van het Rijnwater dusdanig toe, dat het voor drinkwater vrijwel onbruikbaar Van de 350 kilogram zout, die de Rijn Nederland per seconde binnen brengt, is 120 kilo afkomstig van de Franse zoutindustrie in de Elzas. Op de tweede plaats volgen de Duitse sodafabrieken met 65 kilo. Het reeds gerestaureerde deel van Paleis Het Loo (sinds 1 januari in het bezit van het mi nisterie van CRM) is van maan dag af open voor het publiek, tn de stallen staan koninklijke koet sen ter bezichtiging, zoals deze galaberline uit het jaar 1836. ADVERTENTIE 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heide wandeling: ,,De Ginkel" (Ede-Wolfheze). Vraag op 't station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS". voordelig uit met NS .ex Jcr Kranten worden 20 cent duurder AMSTERDAM (ANP) De abon nementsprijs van de dagbladen wordt met ingang van 1 juli met 20 cent per week verhoogd. Daartoe heeft de vereniging de Nederlandse Dagblad pers (NDP) op de jaarvergadering besloten. Deze verhoging is een bin dend bestuursbesluit. Voorts werd de nieuwe cao voor dagbladjournalisten aanvaard. DEN HAAG (ANP) De fraude met de uitkeringen krachtens de werkloosheidswet is vermin derd. Er is dan ook geen aanlei ding voor de verscherping van de sanctiemogelijkheden die men blijkens de geheime werkafspra ken van de vijf regeringsfracties en die, blijkens zijn recente uit latingen, staatssecretaris Riet kerk van Sociale Zaken op het oog heeft. Dit is de mening van mr. J. S. Brouwer, hoofddirecteur van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor, weergegeven in het orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond. „Nederland is nog goudeerlijk", luidt het commentaar van het NCWV hierop. Het verbond vindt de WW-fraudecijfers over 1971 nauwelijks onrustbarend: 539 fraudegevallen op een totaal aantaü uitkeringsaanvragen van meer dan een kwart miljoen is niet iets om de tel bij kwijt te raken, vindt het verbond. Dat er dan meer „onzichtbare" fraude Is geweest, gelooft noch de hoofddirecteur van het GAK noch het NCWV. Enerzijds omdat de consciëntieuze uitvoe ring van de WW door de be drijfsverenigingen weinig ruimte laat voor fraudes, die niet in de loop van de WW-periode auto matisch aan het licht komen. Anderzijds moet men aannemen dat er by de huidige omvang rijke werkloosheid niet veel ruimte is voor fraude, vooral niet voor die fraude, die bestaat in het verzwygen van inkomsten. Alles overziende vindt het NCWV niet dat men het ver- schijnsel „misbruik in de sociale verzekeringen" moet overtrek ken. Men moet het verschijnsel in zyn juiste proporties zien. VIER VOORWAARDEN DEN HAAG (ANP) De Neder landse Gezinsraad heeft gisteren staatssecretaris mevr. Van Veenen- daal-v. Meggelen van CRM zyn ad vies aangeboden om enkele proble men rond de alimentatie op te los sen. De raad heeft een formule ge vonden om de alimentatie-plicht in redelijkheid en billijkheid na afwe ging van alle omstandigheden te kunnen opleggen en bepalen. Ook worden vier gevallen genoemd, waar in een alleenstaande vrouw recht op volledige alimentatie mag doen gel den. Tenslotte adviseert de raad te komen tot instelling van een centraal innings- en vereffeningsfonds voor alle periodieke uitkeringen tot le vensonderhoud. Bij het bepalen van zijn standpunt over afweging van belangen is de Nederlandse Gezins raad uitgegaan van twee overwegin gen. Wie de schuld van de echtschei ding draagt, mag niet of nauwelijks meetellen in de regeling van de ali mentatieverplichting. Het inkomen van een gezin mag niet worden be schouwd als toekomend aan de Verplichte melding bij ontslagen DEN HAAG (ANP) Op han den zijnde omvangrijke ontslagen als gevolg van onder meer bedrijfsslui ting of -inkrimping zouden vooraf en tijdig moeten worden gemeld bij het gewestelijk arbeidsbureau. De mogelijke gevolgen voor het per soneel kunnen dan in een vroeg stadium onder ogen worden gezien Er zouden dan zo nodig maatrege len kunnen worden getrofen om werkloosheid voor de betrokkenen te voorkomen of te beperken in tijds duur. Over de mogelijkheid van de ze verplichte melding heeft minister Boersma (Sociale Zaken) aan de raad voor de arbeidsmarkt een op korte termijn uit te brengen advies gevraagd. De meldingsplicht telyke kunnen zyn, Duitsland bestaat, ei in ou een wet- als in West- contractuele of een mo rele, door 'n algemene afspraak tus sen werkgevers- en werknemersorga nisaties, zoals in Zweden. In het Zweedse systeem moet een massaal ontslag twee maanden van tevoren worden aangemeld. Voor Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog kostwinner alleen, wat Inhoudt, dat aan welvaart-sverlies voor alle leden van het gezin niet kan worden ont komen. De opgestelde formule kwam tot stand met de hulp van het voor lichtingsinstituut voor het gezins budget. Ze komt neer op een verhou- dingscijfer tussen het aandeel van de verschillende leden van het gezin in het totaal van het gezinsinkomen. De geainsraad heeft als consequen ties van deze formule voor een ge zin met drie kinderen van 12, 8 en 5 jaar. die bij scheiding aan de moe der worden toegewezen, berekend dat de man 43 procent van zijn inko men mag houden en de rest aan zijn voormalige echtgenote moet af staan). Correcties De raad stelt, dat deze formule niet onder alle omstandigheden klakke loos kan worden toegepast. Het blijft de rechter voorbehouden correcties, aan te brengen als de omstandighe den daartoe aanleiding geven. Vol gens de Gezinsraad mag een vrouw recht op volledige alimentatie doen gelden: als bij de scheiding de vrouw een kind moet verzorgen en daar door geen eigen inkomen kan ver werven, als de vrouw bij de schei ding zwanger is van haar man. als bij scheiding langer dan drie maanden invalide is, en als zij bij verlating of scheiding 40 Jaar is geweest en daardoor geen inkomen kan verwerven om overeenkomstig de welstand te leven die zy tydens haar huwelijk genoot. Is aan een van de vier voorwaar den niet voldaan, dan acht de raad een tijdelijke alimentatie voldoende. Leerlingenschaal kleuteronderwijs verlaagd DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 augustus zal de leerlingen- schaal voor t kleuteronderwys wor den verlaagd tot 37. In zyn wekelykse byeenkomst gaf de ministerraad gisteren zyn fiat aan de verlaging, die de staat op 1.836.000 gulden komt te staan. Naast een hoofdleidster zal vanaf die datum op de kleuterschool met méér dan 37 kleuters een leidster aanwezig moe ten zyn en telkens voor de volgend® 37 kleuters een leidster. De tegen woordige leerlingenschaal schrijft 38 kleuters voor. De nieuwe regeling houdt in dat er ongeveer 165 kleuterleidsters by moe ten komen. ADVERTENTIE DEN HAAG Andermaal heeft het rijk de honorarium regeling gewijzigd van dr. Lou de Jong voor het schrijven van diens bestseller Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Thans heeft wetenschapsminister De Brauw besloten aan de schrijver een schadeloosstelling te geven. De grootte van het bedrag is niet bekend gemaakt, maar beloopt naar schatting enkele tonnen. Sinds 1968 kreeg dr. De Jong van het Staatsdrukkerij- en Uitgevers bedrijf een schrijvershonorarium van 5% van de bruto opbrengst van de goedkope uitgave van het boek. Tegen dit honorarium heeft de Al gemene Rekenkamer, een onafhan kelijk controle-orgaan van de over heid, reeds in 1969 bezwaar aange tekend. De Rekenkamer wees erop, dat dr. De Jong het wetenschappe lijke werk dat aan de populaire versie ten grondslag ligt, had ver richt in opdracht van de minister van Onderwijs en in zijn kwaliteit als rijksambtenaar: directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. Hogere rang Ook herinnerde de Rekenkamer er aan, dat sinds 1955 toen hy met zijn werkzaamheden voor het boek begon, aan dr. De Jong een extra Jaarlijkse vergoeding werd verleend. Deze vergoeding bedroeg in 1955 het viervoud van zijn maandsalaris. De extra Jaarlykse vergoeding is per 1 januari 1968 ingetrokken. Ir. plaats daarvan kreeg dr. De Jong een hogere rang en werd hij in de gelegenheid gesteld een een benoe ming als buitengewoon hoogleraa) te aanvaarden aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotter dam. In januari van dit Jaar is het schrijvershonorarium van dr. De Jong in de publiciteit gekomen. Aan de hand van de oplagen van de eerste drie delen kan men becijfe ren, dat dr. De Jong een honora rium van ongeveer 175.000 heeft ontvangen. Van het eerste deel (prijs 17,50) zijn 100.000 exempla ren verkocht. Van het tweede (prijs 16.-) en het derde (prijs 18,50) De vorige minister van Onderwijs, dr. G. H. Veringa, heeft de bezwa ren van de Rekenkamer, naast zich neergelegd. Hij vond, dat dr. De Jong compensatie verdiende voor het missen van enige hoogleraarsbe noemingen en het niet kunnen ver richten van werkzaamheden voor de televisie, de film en de geïllustreer de pers. Ook vond Veringa, dat „de zelfdzame weerklank die de uitgave by het publiek heeft gewekt in hoge mate het gevolg is van reeds bestaande, door de auteur in een andere hoedanigheid persoonlijk verworven, goodwill bij dit publiek". Veringa doelde hier kennelijk op de :elevisieuitzettingen over De bezet ting, die dr. De Jong heeft ver- sorgd. W erkzaamheden De Algemene Rekenkamer betwijfelt in haar Jaarverslag over 1971 dat heden is gepubliceerd of dr. Jong zelf de extra werkzaamheden voor de goedkope uitgave wel heeft verricht. De Kamer wijst erop, dat het voorstel voor de goedkope uit gave is gedaan door het bestuur van het instituut waar dr. De Jong directeur van is. Voorts werpt de Kamer de vraag op of behalve de goodwill van de auteur bij het pu bliek ook het onderwerp zelf (Ne derland in de Tweede Wereldoorlog) niet in belangryke mate aan de po pulariteit van het boek heeft bijge dragen. Enkele weken na de publicaties over de extra-honorering van Dr. De Jong heeft minister De Brauw de Rekenkamer gemeld, dat zich „nieuwe onvoorziene ontwikkelingen hebben voorgedaan". Na het afslui ten van het Jaarverslag heeft De Brauw laten weten, dat de regeling van het schrijvers-honorarium met Dr. De Jong „overeenkomstig diens verzoek is beëindigd". In plaats daarvan is hem een schadeloosstel ling toegekend. 8 Dagen treinen op de tiener- toer voor half geld op de intei lokale bassen; recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In jnni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9