De jeugd krijgt de kans op pportinstuif op woensdag nederlands congresgebouw DER ZIGEUNERBARON Leiden zoals het vroeger was en zoals het nu is (23) LEZERS SCHRIJVEN zi TERDAG 27 MEI 1972 Den Haag. Churchillplein 10. Telefoon 070-548.000 LAATSTE OPERETTE UITVOERINGEN IN DIT THEATER OBERHAUSEN .1 'JU'IIUI": PUI :oa LEIDEN „We willen de jongelui, die anders op erijoensdagmiddag een beetje verloren rondhangen de kans ëdifven om gratis kennis te maken met takken van sport, aarmee ze anders niet zo snel in aanraking komen". Zo omschrijft directeur K. J. Nuis van het sportcentrum van Leidse universiteit de bedoeling van de sportinstuif voor J n deren tot 14 jaar in het sportcentrum op 31 mei en 7, 14, 21 i 28 juni van 2 tot 5 's middags. Op die woensdagmiddagen ""Innen zo'n 200 tot 300 kinderen in het centrum aan de Wasse- arseweg (op foto Holvast) terecht om aan zaalvoetbal, vol- Jiïybal, basketbal, tafeltennis, boksen en judo te doen. „Niet in nd<nipetitie-sfeer" vertelt directeur Nuis. o u i el F* gaat ons er gewoon om, dat dingen, bovendien heeft hij twee Jongelui gezellig, vrijblijvend K«ien spelen. Het meest ideaal lijkt 3ocl, dat ze op één middag diverse lleerten kunnen bedrijven. Om dat ^Jbereiken gaan we met volgnum- 1 Htjes werken bij het zaalvoetbal, :<nf?at we verwachten dat daarvooi Ki belangstelling het grootst zal g) I. Als de kinderen dan uitgevoet- k 8' d zijn, kunnen ae eens bij de (ere sporten gaan kijken". nake andere sporten worden, even- LüC1 het zaalvoetbal, bedreven onder ,g) ling van aan het sportcentrum oikbonden leraren en studenten. gDe leraren waren zeer enthou- n. ft." vertelt de heer Nuis. „De bijvoorbeeld komt spe- deze middag uit Vlaar- i" KLOKKEN fel I Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte Soaantieke Franse en Comtoise a«rH klokken, enz. e Uw specialist met vak-service ,r v. d. Water vie Haarlemmerstr. 181 - Leiden vondvierdaagse art op 5 juni EIDEN Onder leiding van Wandelkring Leiden wordt dit entV voor de vijftiende maal een stai ndvierdaagse gehouden in Leiden irdwijk, Katwijk, Alphen aan Rijn en Hillegom. In Leiden :dt deze wandeltocht, resp. over tanden van 10 en 15 km, gehou- op 5, 6, 7 en 8 Juni .Op al de- avonden kan men tussen zes en starten vanaf het Sport- k de Leidse Hout. De deelname it open voor jongeren van 8 t.e.m. jaar, die vier maal een afstand tien km lopen en voor perso- boven de 14 jaar (15 km). Voor kan de inschrijving tot 3 ju- plaatsvinden bij het VVV-kan- Bij de start is dit ook nog mo- Jjk, doch dan alleen voor indivi- rj le deelnemers. ie d vrije dagen opgenomen zodat hij wezig kan zijn.Ook de studenten die Ik aanschoot bleken onmiddellijk be reid om mee te werken". Van de jongelui wordt alleen verwacht dat zij hun eigen sport - kleding meenemen straatschoei sel is uit den boze voor de rest van het materiaal zorgt het sport centrum. Ruimte Deze sportinstuif is mogelijk door dat het sportcentrum in deze tijd van het jaar veel minder intensief wordt gebruikt dan in de winter maanden. De voetballers en tennis sers beoefenen hun sport nu vooral „outdoor" de lessen in het sportcen trum zijn tot de helft teruggebracht. Bovendien is de examentijd aange broken, waardoor veel studènten het sportcentrum minder vaak bezoeken dan anders. Met de ruimte die door dit alles vrij kwam kon men „leven in de brouwerij brengen," zoals di recteur Nuis het uitdrukt. Overigens is het initiatief niet he lemaal nieuw: in Delft en Voorscho ten worden degelijke instuiven al ge houden. „In Delft is dat het eerste Jaar flink uit de hand gelopen," vertelt de heer Nuis". Ze hebben daar maar één hal. en het aantal kinderen dat op kwam dagen was zo groot, dat men noodgedwongen in twee groepen moest gaan werken.De kans dan meerdere sporten te beoe fenen is dan echter veel kleiner. Als het even kan, willen wij dat voor komen". Bevoorrecht Er is o.m. in de Leidse raad, wel eens opgemerkt dat de studenten in vergelijking met de „gewone" Leide- naar, in een bevoorrechte positie verkeert wat betreft hun sportac commodatie. „Er is een sportcomplex dat soms gewoon leegstaat. Daar zou den dan best „gewone" burgers te recht kunnen," wordt er dan gezegd. Is de sportinstuif een eerste stap in deze richting? Directeur Nuis: „Niet de eerste stap. Inderdaad zijn er uren, waar op de studenten weinig gebruik maken van het centrum. Die uren is de hal echter verhuurd aan scholen en verenigingen. De za terdagavond bijvoorbeeld hebben we aan de gemeente verhuurd. De ge meentelijke Sportstichting verdeelt de ruimte". Duidelijk is natuurlijk wel, dat het centrum in de eerste plaats voor studenten is. Maar als het ge bouw vrij is, kunnen ook anderen van de accommodatie gebruik ma ken. LEIDEN Aan het eind van i de vorige eeuw was er voor pluim- en konijnenfokkers op de toen nog rustige Aalmarkt iveke- lijks alle gelegenheid om wat handel te drijven. Per handwagen of in een mand aan de arm loer den de kippen en konijnen toen aangevoerd. Het was daar een bieden en loven om een prachtig beestje in de wacht te slepen, dat dan thuis verder werd opgefokt ofin de pan verdween. De huidige en later gemoderniseerde Kippenbrug herinnert nog aan deze markthandel. Nog verder terug in de geschie denis werd op deze plaats een le vendige handel gedreven in ri vier- en zeevis. Aanvankelijk werd deze markt in de omgeving van de Visbrug gehouden, doch de grote aanvoer maakte het nood zakelijk de Aalmarkt ook als marktterrein te bestemmen. Het was in de tijd, dat het Sint Ka- tarine Gasthuis (thans achter zijde Stadsgehoorzaal) nog aan de Aalmarkt gevestigd was. De bebouwing langs de Apothe- kersdijk is voer een deel nog ge handhaafd. Duidelijk herkenbaar zijn b.v. nog de drie panden (rechts op de onderste foto), in het hoekhuis waarvan thans de firma Zwart is gevestigd. De panden met de twee trap- geveltjes zijn in de loop der jaren afgebroken, waarvoor een royaal woonhuis in de plaats kwam. dat thans een bestemming heeft als notariskantoor. Verdwenen is ook de laagbouw. Het Leidse Volkshuis kwam in het bezit van de grond en liet er in het begin van deze eeuiv een voor die dagen modern pand neerzet ten (foto Holvast), dat nog heden ten dage voor vele activiteiten wordt gebruikt. De auto, langs Apothekersdijk en Aalmarkt, deed veel aan het karkakter van deze eertijds zo rustige omgeving veranderen. SAM PLATTEEL Naar aanleiding van de invasie van agressieve zwerm bijen in Alphen, wil de afdeling Leiden e.o. van de Vereniging tot bevordering der bij enteelt in Nederland het volgende opme rken. Bijen die zwermen (dit is de voort planting van een bijenvolk) nemen bij het verlaten van kast of korf leeftocht mee voor drie dagen. Ze zwermen nooit zonder koningin. Heeft zo'n zwerm binnen deze drie dagen geen onderkomen gevonden, of is zij de eerste dag niet door een imker geschept en in kast of korf on dergebracht, dan zullen de zachtaar digste bijen bij het scheppen der zwerm door honger steeklustig wor den. Omdat de leeftocht die de bijen bij zich hadden op is, worden de bijen kleiner. Een ervaren imker besproeit zo'n zwerm, waarvan hij weet dat deze meer dan een dag zit, met sui kerwater d.m.v. een bloemspuit, al vorens de zwerm te scheppen. Een bijenvolk leeft in het wild al leen in een holle droge ruimte, b.v. holle boomstam. Uit een kast of korf van een imker, kunnen de bijen gaan zwermen, als ze niet deskundig worden behandeld. Treft men een zwerm bijen aan, dan is het 't beste om een imker of de politie te waarschuwen. Be spuit de zwerm in geen geval met D.D.T. of andere insectenverdelgen- de middelen. Verbrand haar niet, want dit is bij de wet op de be scherming van dieren strafbaar, evenals bespuiten. Bijen zijn name lijk zeer nuttig voor de bestuiving van vele cultuurgewassen. In Europa bestaat geen bijensoort die de mens aanvalt. Wel in de tro pen. Daar vindt men o.a. de reuzen bij, die door de mensen wordt ge vreesd. Maar in het Westen kunnen bijen alleen door ondeskundige behandeling lastig worden. In de voorlichtingsstal van de ver enigingsafdeling het Heempark a. d. Oegstgeesterweg te Leiden zijn reeds duizenden belangstellenden, volwas senen, kinderen, schoolklassen en excursies van verenigingen geweest. Ze hebben kunnen zien dat de rus tige imker zonder imkerpak voor de kasten en korven staat, zonder ge stoken te worden. U kunt zich hier van overtuigen, dagelijks van 8— 16.30 uur, zaterdag, zondag en feest dagen van 14-7 uur. Excursies onder deskundige leiding kunnen, op aan vraag, aldaar worden gehouden. Aanvragen voor deze excursies: aan het Heempark of teL 0171043119 t.n.v. P. J. Doorschat of bij onder getekende. J. J. VAN DER BLOM, Het geld dat in de aanschaf van de bakken (en Inhoud) is gestoken is afkomstig uit een deel van de con tributies van de leden, zodat wij de bakken zien als gemeenschappelijk bezit van de wijkbewoners. Wellicht dat dit gemeenschappelijke element ook wel een rol speelt dat de vernielzucht m.b.t. de bloembak ken zéér minimaal is te noemen niet temin vinden wij het „proefplaat- sen voor twee maanden" 'n geslaagd experiment, dat ons zeker heeft aan gespoord op deze weg voort te gaan mét welwillende wijkbewoners. Het bij voortduring in Leiden ge hoorde gezegde van „in Leiden kan /ooit wat" is een afbreken van het image van eigen woonstad. Met onze werkzaamheden binnen de wijkver- eniging hebben we geleerd dat véél wel kanals de wil en doorzettings vermogen maar aanwezig is en wat dat betreft zijn wij tevreden men- al is onze wijk niet volmaakt: r wat is wel volmaakt? Huisdieren Wij kunnen de mensen er niet genoeg op wijzen om toch vooral terdege na te denken en alles goed te overwegen alvorens tot aanschaf fing van een huisdier over te gaan. Hoe lichtvaardig haalt men een dier in huis, en als er dan later moei lijkheden komen dan is het dier het slachtoffer. Denkt U vooral aan Uw vakanties, waar moet U Uw dier onder bren gen, wordt daar goed voor hem ge zorgd? Bezint voor gij begint. Kinderen willen graag een marmot, een schildpad of ander dier, na eni ge dagen uitzonderingen daar gelaten is de lol er af en moet moeder de dieren verzorgen. Ouders moeten hun kinderen geen levend speelgoed geven, en als he* toch gebeurt hierop toezicht houden. Juist onder de kleine huisdieren ia een hoop ellende: ze worden verge ten, geen voedsel. Denkt U vooral na over het voor en tegen alvorens een dier te ne men, U bespaart het dier héél veel ellende. JOHN KRISTEL, Noordwijfc Huurstop De bewoners van werkmanswonin gen in de Transvaalbuurt hebben nu in korte tijd twee dreigbrieven gekregen, waarin staat, dat als we Witte Rozenstraat~37,! de huurverhoging niet betalen, we uit Protest Met grote verbazing las ik „Pluimveehouderij", het vakblad voor pluimveehouders, dat binnenkort ie dere veehouder in het bezit moet zijn van een hinderwetvergunning, wat inhoudt dat, indien zo'n vergunning geweigerd wordt, hij verplicht is bin nen 20 dagen ook al bestaat zijn bedrijf al 100 jaar ik citeer hier letterlijk zijn bedrijf te sluiten. Ik wil hier fel tegen protesteren. Het komt er dus hier op neer, dat, als iemand in de buurt van 'n boe renbedrijf klaagt over mestluchtjes een klacht indient, zo'n bedrijf dan maar moet worden gesloten. Zijn uitlaatgassen en benzinedam pen niet 1000 x erger voor onze ge zondheid? Naar mijn weten is er nog nooit iemand ziek geworden van wat stank overlast van koeienmest. Alle eeuwen door zijn er boeren geweest, en nog nooit is er een regering op het idee gekomen zo'n dwaze wet in te stellen. Ook wil ik nog protesteren tegen de maatregel die Rijnland geno men heeft om de boeren heffingen te laten betalen, voor z.g. milieuver ontreiniging. Het milieu wordt door heel wat bedrijven veel meer veront reinigd en die betalen geen cent. Wat denkt u b.v. van Fasson aan de Lam mens chans weg? W. FONTIJN, Leiden Vernielzucht In dit blad van 24 mei wordt in de ingezonden stukken rubriek aan dacht geschonken aan de hier en daar in de stad geplaatste bloem bakken, waarbij een mistroostige foto geplaatst van een aantal bak ken die op de Haarlemmerstraat on derste boven zijn gekeerd door de al tijd onbekende vernielzuchtige figu- Hoewel het waar is dat veel vooral groen in de stad wordt ver nield, zijn wij van mening dat we beslist niet moeten generaliseren wat de vernielzucht betreft. Een maand of twee geleden zijn wij als wijkvereniging overgegaan tot het plaatsen van bloembakken in de wijk, waarbij vooropgesteld moet worden dat een deel van ons bestuur aanvankelijk met gemengde gevoe lens akkoord ging met het plan, om dat dat deel bang was dat de bakken binnen een week vernield zouden zijn. Op het moment staan in de wijk 39 bloembakken als voorlopige op zet, doch wij hebben na deze twee maanden kunnen constateren dat tot op heden slechts twee bakken zijn vernield, waarbij aangetekend moet worden dat één van de bakken nog in bruikbare staat verkeerde. Achtergrondinformatie leerde ons dat de veraielzuchtigen geen bewo ners van de wijk waren. ons huis gezet worden. Tegen deze dreigementen van de woningbouwvereniging willen wij krachtig protesteren. Ieder Jaar vraagt de woningbouwvereniging meer huur, terwijl onze huizen to taal niet voldoen aan de eisen van moderne tijd. Onze huizen zijn veel te klein, de benedenwoningen hebben alleen maar een woon kamer, een klein slaapkamertje en een keuken, we hebben geen dou che en de w.c. is in de keuken. Bo vendien worden de huizen slecht on derhouden. Daarom weigeren veel mensen van wie sommige al Jaren, de huurverhoging. In maart kregen we weer een aan zegging van huurverhoging in de vorm van een dreigbrief. Er stond nl. in, dat als we het er niet mee eens waren, we uit ons huis gezet zouden worden. Het buurtcomité van de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden organiseerde een grote handtekeningenactie in de buurt onder een brief aan het be stuur van werkmanswoningen. In deze brief sohreven we: we betalen geen huurverhoging, omdat onze huizen dat niet waard zijn. Daarop kregen we als enig antwoord een tweede dreigbrief, waarin stond, dat we voor 1 mei de huurverhoging moesten betalen, anders zouden we er per 1 Juni uitgezet worden. Wij vinden dit een schandalige behan deling. Onze huizen zijn de huur verhoging niet waard en we heb ben al jaren teveel betaald voor on ze huizen. Daarom zijn we vastbe sloten door te vechten voor onze rechtvaardige eis: geen dreigbrie ven, maar huurstop. Namens het buurtcomité van de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden Transvaalbuurt D. KAPAAN. H. v. d. ZEEUW W. VAN WELZEN J. ARNOLDUS F. V. d. WOERD Leiden. Even over de actie van de bin- nenstadbewoners. Het moet mij van het hart. dat uw artikel een verkeer de kijk op r ;aak geeft. Nemen we bijbehorend foto. We zien hierop een huilend jongetje. Bijschrift luidt: „Gezien de foto stelden niet alle kinderen de speelplaats op prijs". Dit „commentaar" is onwaar. Het Jong.tje moest nl. persé op de foto, terwijl hij Juist zo fijn aan het scheppen was. Als de schrijver van dit artikel op zo'n manier de ernst van de zaak wil afdoen, moet hij zich beter laten inlichten. Ik wil er in dit verband op wij zen, dat actie's ook wel eens succes hebben. Dat bewijst de actie van be woners van de 5e Binnenvestgracht. ANNEMIEKE DE BRUIN- WETTING, Leiden. sa

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3