nter zal indstrijd C niet erzieken IK ZAL U ZEGGEN WIE GIJ ZIJT PETER POST REED LAATSTE ERERONDE Zjeg mij wie uw scoree en Devrindt gaat naar Brugge Okker breekt met traditie Geirriteerde trainer Gianni Invernizzi: Gemis Mario Corso handicap voor Inter Conny Beekhuis naar KRV iTEBPAG 27 MEI 1972 De balans vn de eredivisie 1971—1972 heft een lijst van 192 topscorer opgeleverd. Jo- han Cruyff «ndigde, zoals be kend, bovenin met 25 doel punten, en onderaan eindig den 47 spe" die ieder één keer scoord1- Daar zitten en kele opme:ellJlce namen bij. De bekende is Coen Moulijn, linksbuiten van Feyenoord. Verder ^ele doelpuntenma kers vai^18,8"1' die n°S vaker dan M^n verstek moesten laten p411 wegens blessures of geblek ongeschiktheid. Ik noem an Daele <wiens dode lijk -10^ 111 bekendheid ge- De* jsjp Scheepmaker ■n#rd wordt door zijn bril- tje en Van Toledo van Ex- &\s>r. Ook Paultje Roodnat valFC Den Haag zal zijn eni ge doelpunt kunnen wijten a, langdurige afwezigheid, pk van Dijk, die toch ook .1 beperkt aantal keren heeft eegevoetbald, staat deson- anks met 16 doelpunten op de ,'edeelde vierde plaats, samen met Groenendijk van FC Utrecht. Op de 6e plaats staat Lex Schoenmaker met 15 doel punten. Het zou me niet verbazen als Dick van Dijk en Schoen maker de "eigenlijke" topscores van Nederland zouden blijken te zijn, als Je hun aantal doel punten deelde op het aantal (volledig) meegespeelde wed strijden. De complete lijst, die de Volkskrant publiceerde, ver toont wat landskampioen Ajax betreft een heel logisch pa troon. Cruyff met 25 doelpun ten, Van Dijk met 16, Keizer met 14, Swart en Neeskens ieder met 10, Gerrie Mühren met 9 doelpunten (daar zullen heel wat penalty's bij zitten), Hulshoff en Haan ieder met 6, Wim Suurbier, Arnold Mühren en Johnnie Rep met twee doel punten, en Suurendonk en Schilcher met allebei één doel punt. Wat de doelpuntenproduktie be treft krijgen we 't AJax-elftal dus op logische wijze van voren naar achteren opgesomd, met twee opmerkelijke afwezigen: Blankenburg en Krol zij zijn kennelijk niet vergeten, want als je de doelpunten van de genoemde spelers optelt kom je inderdaad tot het AJax-totaal van 104. Wie zou vermoed heb ben dat Krol en Blankenburg, die toch geregeld ver oprukken en op doel schieten, dit sei zoen, althans in de competitie wedstrijden, niet één keer heb ben gescoord? Hoe ziet nu dat patroon bij Feyenoord eruit? Van boven naar benedenSchoenmaker met 15 doelpunten, Wery met 10, Posthumus met 8 en Hasil met 7 doelpunten. Dan Schneider, Israël en Boskamp met 5 doel punten, Ladinsky met 4. Jan sen, Maiwald en Laseroms met 2 doelpunten. Moulijn en Van Daele sluiten de rij met elk 1 doelpunt. Totaal: 67 doelpunten. Dat zijn er zes te weinig, ik neem aan dat de grote afwezi ge, Wim van Hanegem, met zes doelpunten vergeten is op het Volkskrant-lijstje. Zetten we hem tussen Hasil en Schneider in, dan zien we bij Feyenoord een veel grilliger patroon dan bij Ajax. De lijst wordt aangevoerd door een driekwart-reserve: Schoen maker. Dan volgt Henk Wery op logische wijze, maar daar na komt Posthumus, die Je niet meer dan een kwart-reser ve kunt noemen. Vervolgens aan vallende half Hasil en daarna Van Hanegem. Dan achterspe ler Schneider, ausputzer Israël en reserve Boskamp. Dan weer half-reserve Ladinsky, dan pas verdedigende half Wim Jansen, samen met reserve Maiwald en voorstopper Laseroms. Ten slotte linksbuiten Moulijn (be roemd om zijn gebrek aan doel- puntenhonger) en reserve Van Daele. U ziet, een logische lijn ontbreekt, evenals Van Duiven- bode en Harry Vos als scorers. Laten we ten slotte even kij ken hoe het bij Sparta zat, dat net als Feyenoord 73 doelpun ten scoorde en dus een aardige vergelijkingsbasis biedt. Kowalik met 20 doelpunten, Klijnjan met 12, Bosveld met 11, Heijer- man met 10, Koudijzer met 9, Kristensen met 7 en Walbeek met 2 doelpunten. Blijven over Van der Sluis en De Quant met ieder een doelpunt. To taal: 73. Klopt. We zien dus achtereenvolgens: de midvoor, de beide mannen achter de voorhoede, Klijnjan en Bosveld, de rechtsbuiten, de pinch-hitter Koudijzer de links buiten, en halfspeler-achter- speler Walbeek, gevolgd door de reserves Van der Sluis en De Quant. Een heel logisch, bijna al te logisch patroon dat toch wel verbazing wekt. omdat de altijd oprukkende en fel schietende Venneker geheel ontbreekt, evenals de steeds opdringende half Van der Veen en de goed- koppende Eykenbroek en Ter Horst, van wie je bij corners en vrije schoppen toch wel een doelpunt je had mogen verwach ten (denk aan de zes van Huls hoff, de tien van Neeskens en de vijf van Israël) Het verrassende en merk waardige doet zich nu voor dat Je, als je deze drie „doelpunten- patronen" tegen het licht houdt, een spelbeeld van de drie elftal len voor ogen krijgt getoverd dat een vrij nauwkeurig beeld geeft van het spelbeeld zoals Ajax, Feyenoord en Sparta dat dit seizoen metterdaad te zien hebben gegeven. Je hoeft daar bij niet in het „blaue hinein" te interpreteren. Die röntgenfoto van Ajax vertoont een logisch, samenhan gend (coherent) beeld, waarin ideereen meewerkt en toch „zijn plaats weet". Bij Sparta zie je iets anders: een in tweeën ge deeld elftal, waarin voor en achter elkaar niet hebben we ten te vinden, waaruit gecon cludeerd mag worden dat het Sparta-middenveld „luchtledig" is. Ook dat klopt met de beken de feiten. Bosveld en Klijnjan staan achter hun voorhoede niét bekend als sterke „verdedi gers", het heet dat Van der Veen weggaat bij Sparta, en niet voor niets versterkte Elek Schwartz zijn middenveld te gen Ajax met Venneker. Gevolg van dit alles: verhou dingsgewijs veel doelpunten voor, maar ook veel doelpunten tegen, t.w. 38, dat is 14 meer dan Feyenoord, dat net als Sparta zelf 73 doelpunten scoor de. En wat vertelt ons ten slotte de röntgenfoto van Feyenoord's spelbeeld van de wereldcuphou der in dit seizoen? We zien een onsamenhangend, incoherent beeld, waarin elke logica of op bouw ontbreekt. Nu kun je zeg gen: Dat is onzin. Wat doet het er toe wie de doelpunten maken, als ze maar gemaakt worden bovendien: we weten al jaren lang dat linksbuiten Coen Mou lijn niet of nauwelijks scoort, dat is Juist een van zijn char mes. zoals het een van de char mes van zijn leeftijdgenoot SJaak Swart is dat hij juist vaak en op de meest gelegen momenten een doelpunt maakt. Maar dat onsamenhangende beeld dat de score biedt, is he lemaal niet iets dat bij uitstek bij Feyenoord hoort, kan ik daartegen inbrengen. Het doel- puntenpatroon van Feyenoord vertoonde aan het eind van het seizoen 19701971 immers wel 'n samenhangend beeld. Ik som even op wie toen de 82 doelpun ten in de competitie scoorden: Kindvall (24), Van Hanegem (13), Hasil (13), Wery (11), Mou lijn (5) Schneider (3), Maiwald (3), Boskamp (2) Jansen (2), Israel (2), Van Daele (2) Lase roms (1) en een doelpunt in eigen doel van NEC-speler Mel- laard. U ziet, dat is een veel even wichtiger patroon: midvoor, de eerste man achter de voorhoede, de opkomende half, de rechts buiten, de linksbuitenen dat waren dan allemaal vaste krachten want de drie Feye- noord-scorers van nu: Schoen maker, Wery en Posthumus, zijn natuurlijk ook alle drie voorhoedespelers, maar hoeveel hele wedstrijden heeft Schoen maker alles bij elkaar meege speeld, en hoe vaak werd Post humus opgesteld? De "constan te" ontbreekt in de grafiek van Feyenoord. Kenmerkend is ook dat Schneider, Israel, Jansen en Laseroms dit seizoen 14 van de 73 doelpunten voor hun reke ning moesten nemen. Dat is 19 procent van de totaalscore, ter wijl zij in 't vorige seizoen met hun vieren achtmaal scoorden van de 83 keer, dat is 9,8 pro cent, dus zeg maar de helft des te verwonderlijker is het (en des te meer respect verdient daarom de Feyenoord-achter- hoede) dat liet aantal tegen doelpunten desondanks tot 24 stuks beperkt is gebleven, pre cies even veel als vorig seizoen. Maar het was duidelijk dat dit in deze competitie met veel meer kunst- en vliegwerk moest gebeuren, waardoor achter de rust ontbrak die noodzakelijk is voor een adequate opbouw van de aanvallen. Ik bedoel maar: zeg mij wie uw doelpunten scoorden, en ik zal u zeggen wie gij zijt ADVERTENTIE Zilveren Molen Toernooi DINSDAG 30 MEI, 8 UUR N.M. L.F.C.-U.V.S. EINDHOVEN PSV en FC Brugge hebben vrijdag een defini tieve overeenstemming bereikt over de transfer van de 27-Jarige Bel gische PSV-er Joh an de Vrindt naar de club uit Brugge. De Eindhovense eredivisieclub nam De Vrindt in 1970 over van Anderlecht. Rinus Michels heeft gisteren een contract getekend dat hem opnieuw voor een jaar bindt aan de Spaanse eerste divisieclub FC Barcelona, waarbij de ex-Ajax-trainer vorig Jaar in dienst trad. ROTTERDAM Tom Okker, de voornaamste attractie van het top sportfestival in de Ahoy-hal heeft gebroken met een traditie. De enke le keren dat Neer lands reizende ten- nisambassadeur in het vaderland zijn kwaliteiten kan tonen pleegt hij namelijk te verliezen. Ditmaal met de steun van zijn Zuidslavi- sche dubbelspelpartner Nikki Pilio kon hij zijn bewonderaars eindelijk verblijden met een overwinning. De Engelsen Roger Taylor en Mark Cox gingen met 36, 65 en 34 (wegens tijdnood) ten onder. MILAAN November '70 ontsloeg het op drift geraakte ternazionale stante pede Herbitro Herrera (ofwel HH II) en omoveerde Gianni Invernizzi van jeugdtrainer tot hoofd- ich. Vóór de omwenteling dobberde het zeven punten achter voorste in de competitie. Desondanks profeteerde Invernizzi 3gs na zijn installatie: „De ploeg heeft de capaciteiten om de tl te veroveren. Ik zal de training en het systeem enigszins jzigen en dan zullen wij kampioen worden". mrnizzi realiseerde de groot- i liaanse clubs zouden een dubbele lei- tak. Met vier punten voor- 1 ding moeten instellen: een directeur- ong (en zes op het lang sole- [sportief en een trainer. Die direc- de AC Milan) brak Inter als teur-sportief moet de klappen op- mar door de finish. Nu stopt j vangen, zodat de trainer vier of vijf ju i j- alle rust kan arbeiden. Nu dit weekeinde vermoedelijk I jaar 2esde, wat misschien nog recht 'ft op de UEFA-Cup. indien viïoven zich de bekerhouder 'openbaren. Italië immers mag volle vier clubs voor de UEFA inzetten. Invernizzi: ..De tywas steeds meer in gedacW de Europa Cup dan bij de petitie. En ook het nationale nam een aantal zó in be- dat er maar weinig interesse nd voor de gewone gang van ren". bsschien zal de invitatie voor de 21 laten passeren, als het op tei het doel van dit seizoen (de opa Cup I) weet te raken. Lukt Gianni Invernizzi (41) in *rhalf jaar tijd opgeklommen jeugdtrainer tot een zeker in &n geadoreerd personage Als kon hij zioh net niet op de hijsen Twaalf jaar maakte 'lij uit van de eerste divisie, zeven later bij Inter, de overige on- meer in Genua, Triëst, Turijn en ttië. Hij boezemde vrees in als genadeloze voorstopper. 1 '62'65 debuteerde hij als trai- bjj Como, in '64 accepteerde hij tweevoudige dagtaak toter. Hij mocht zijn ideeën uit- op de jeugd. Tussen de trai- en wedstrijden door bespio- "de hij voor Helenio Herrera ve- S soorten tegenstanders. „Voor coach is het niet simpel met een c ploeg te starten. Het hangt van je zelfvertrouwen af of je moet doen. Daarmee is het een stie van waarmaken of sneuve lt op heden staat hij nog fier ■eind. Hoewel hij niet altijd over at heeft op de veteranen, valt wel goed bij het bestuur. Maar bui kan ineens omslaan. Indien T zonder de Europa Cup op net ^veld van Milaan landit, moeten bestuurlers wellicht toegeven aan hullende vol populo. Hetgeen aam- zou betreuren. Ita- MILAAN Mario Corso, tot aan het einde van het jaar niet gerechtigd voor enig UEFA- 'oernooi, moet zich noodge dwongen laten vervangen voor Rotterdam. Mazzolo, vaak in combinatie met Corso het ge vaar stichtend: „Dat is niet al leen voor mij een nadeel, maar voor het hele elftal. Steeds wa ren wij gehandicapt. Corso mis ten wij tweemaal tegen Borus- sia en tweemaal tegen Celtic. Thuis tegen Celtic werd ineens op het laatste moment Bedin uitgesloten. In Glasgow ontbrak de geblesseerde Boninsegna. Er was altijd wel wat. Toch had den we succes. Het karakter van het elftal is gewoon goed. Daar op Aanvoerder Mazzola weet, zo als zijn teamgenoten, betrekke lijk weinig van Ajax. De enige kennis deed de Inter-ploeg op van het beeldverslag over Ben- fica-Ajax. „Na de uitschakeling van Borussia Mönchengladbach waarschuwde Bertie Vogts me voor Ajax. Dat is,volgens Vogts. minstens net zo goed als Borussia, alleen nog intelligen ter. En ik rangschik Borussia al bij de allerbeste ploegen in Europa. We beseffen dus vol doende hoe moeilijk 't zal wor- Italië denkt de laatste tijid dieper na over de problematiek van zyn voetbal. Noodgedwongen, omd'at de terugval doorzet. Bovenidlien ziet het er naar uit. dat Juvemtus als kam pioen I-niter opvolgt. Juverutus is als team veruit het. jongste in jaren. De ploeg van de jeugd, van de toekomst dus. verafschuwt de zwaar defensieve Door Lex Muller tactiek. Juvenitus switcht levendig, al wervelt het nog niet zo bont als bij Ajax. Is het ook voor Inter niet de hoog ste tijd te moderniseren, oudere spe lers op te ruimen? Basketbal Van 8 tot 16 okto ber zal in de Bulgaarse steden Var na en Burgas het toernooi om het Europees kampioenschap basketbal voor dames worden verwerkt. Ne derland speelt in groep b te gen Frankrijk, Tsjecho Slowakije Bulgarije, Oostduitsland en Oos tenrijk. De drie hoogstgeplaatsten gaan over naar de finalepoule. Wielrennen De Belg Roger de Vlaeminck heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Italië ge wonnen. Hij legde de afstand van 190 kilometer tussen Montesano en Consenza af in 5 uur, 50 minu ten en 34 seconden. Een gemiddelde van 32 Vz küometer per uur. Tweede werd de Italiaan Gian- carlo Paolini en derde de Zwitser Erich Spahn, beiden in dezelfde tijd. De Spanjaard Fuente behield de lei derstrui. Inivernizzi: "Inter is al wat in be weging- Soms speelt het ook meer vanuit hett middenveld. Op dit mo ment moet ik het daarbij laten. Na de Europa Cup-finale zal ik me er zeker verder op bezinnen Ik praat veel met de spelers over mee: aan vallender voetbal. Ze zijn moe'ilijk te overtuigen. Ze doen het al jaren zo. zijn er aan vastgeroest, het is ook lang erg goed gegaan. En als wij de Europa Cup pakken, zal het wel he lemaal onbegonnen werk zijn hen om te turnen. Over verjonging wil ik nu liever niet praten. Maar besef wel, dat het In Italië zeer moeilijk is oudere spe lers te verkopen: Niet, omdat je ze niet kwijtraakt. Integendeel zelfs. Maar het publiek duldt niet, dat ze vertrekken. De liefde van de fans voor de spelers is nergens zo siterk als hier. En heeft ook nergens zulke vervelende consequenties". Hü heeft jaren met de jeugd om gegaan. Die is toch te overtuigen. Invernizzi: 'Tot een bepaalde leef tijd wel. Maar dan gaan de jongeren zich spiegelen aan de ouderen. Ze zien, dat die op hun manier succes hebben. En dat succes willen zij ook bereiken. Dus nemen zij de stijl van de ouderen over. En dan ben je weer even vier. Ik heb zeven jaar heel in tens de jeugd van Inter geleid. Ik was er liever mee doorgegaan. Om ze bij elkaar te houden en klaar te ma ken voor het grotere voetbal. Dan slaag je er misschien in een nieuw tijdperk in te luiden. Helaas zijn er alweer een paar verkocht, tegen mijn zin in. Bet en Sanbarini doen het goed bij Roma, Damiani blinkt geregeld uit in La- nerossi Vicenza. Dat streelt je dan wel weei-. Bij Inter hebben Bellugi, Oriali, Bondon en Fabbian de sprong gehaald. Bini en Evert Skoglund (zoon van de Zweed Lennart Skog lund, in de jaren '50 het idool van Inter) zijn praktisch ook al zover". Fantasie i definitie i i het Invernizzi: „Catenaccio betekent slot. De eigen deur gesloten houden. Heel Europa is dat gaan copiëren. Het maakte naam als de Italiaanse stijl. Wij zijn er trots op, dat het een export-artikel is geworden. De tac tiek hoort bij een bepaalde periode. Wij grepen tweemaal de Europa Cup, tweemaal de intercontinentale cup, het nationale elftal werd eerste van Europa, tweede op de WK in Me xico. Maar nu heeft men ons door. In middels heeft de top zich ook ver breed. Landen als Nederland ver mengden onze stijl met eigen ideeën. Toen ik voor het eerst Ajax zag, was ik het meest gefrappeerd door de achterste lijn. Die verdedigt als het sterkste team van Italië. Maar on danks de gesloten defensie, zo in de geest van ons, werd er met fantasie aangevallen". AiaxFC Den Haag boeide toch eindeloos meer dan het ongelooflijk- saaie InterMantova? Invernizzi: „Zonder twijfel. Zelf vind ik het beweeglijke voetbal van Ajax veel aantrekkelijker dan dat van ons. Er zijn heus genoeg trainers ln Italië, die het systeem radikaal willen omgooien. Maar er zijn twee handicaps: de nauwelijks te doorbre ken mentaliteit van de spelers en de smaak vam het publiek. Het legioen accepteert geen nederlaag. Het ver kiest niet te verliezen boven zich te amuseren. Het moet leren, dat het spel van meer belang is dan het re sultaat. Het heeft ook zo zijn vaste prin cipes. Boninsegna staat er om te scoren en niet om mee te verdedi gen. Burgnich moet als laatste man op zijn post blijven en niet proberen een doelpunt te maken. Helaas den ken de fans hier zo, waardoor een schokkende overgang is uitgesloten. Het zal heel geleidelijk moeten ge beuren. Ook al. omdat de Italiaan van nature een egoist is. Ik ben verrukt van het team-work by Ajax. Dat samenspel ontbreekt hier te enen male". Verzieken Ajax is niet bijster gelukkig met Inter als tegenstander, die volgens de Amsterdammers de Europa-Cup finale zal verzieken. Invernizzi (hoorbaar geïrriteerd) „Dat is onzin. Ik ontken met klem deze aantijging. Inter heeft altijd goed gespeeld in de Europa Cup. Het buitenland overdrijft trouwens het negatieve van het catenaccio. AC Mi lan, ook gespecialiseerd in catenaccio produceerde toch maar vier goals in de Europa-Cupfinale tegen Ajax. Sindsdien doet de Ajax' defensie het catenaccio na, met het team work en de fantasie als eigen invloe den. Het buitenland moet niet den ken, dat wij niet kunnen doelpunten. Nog niet zo heel lang geleden won nen wij met 42 van Borussia Mön chengladbach. En de Duitsers hebben heus niet viermaal in eigen doel ge> schoten ROTTERDAM Een markante wielrenner heeft gisteravond in Rot terdam afscheid genomen van zijn metier. In het Sportpaleis Ahoy In gezelschap van de schei dende voetbalgrootmeester Coen Moulijn kwam de dam-groot- meester Ton Sijbrands gisteren een kijkje nemen in het Feyen oord Stadion, waar ivoensdag a.s. de Europa Cup-finale wordt ge zette Peter Post (38) een punt ach ter zijn grootse en veelbewogen car rière. Noodgedwongen, want de zes- daagsekeizer mag niet meer fietsen. In de jongste zesdaagse van Rot terdam kwam hy ernstig ten val en complicaties (trombose in het rechterbeen) dwongen hem zijn rennersschoentjes voorgoed weg te bergen. was de baan, waarop hij Jarenlang in omnium-, achtervolgingen, stay ers-, dernies- en koppelkoersen vrij wel onverslaanbaar was. Hij nam deel aan 152 zesdaagsen, waarvan hij er 62 won. Een wereldrecord. Op 38-jarige leeftijd regeerde hfj het zesdaagsecircus nog steeds met ijze ren hand. Maar ook op de weg vier de hij vele triomfen, o.a. in enkele Langs dezelfde baan, waarop hij in Januari tegen het hout smakte, memoreerden vele sprekers, onder wie dr. P. van Dijk, ere-voorzitter van de KNWU, de 17-Jarige carriè re van Peter Post. Loco-burgemees ter Mater van Amstelveen bood Post de gouden erepenning van zijn woonplaats aan. Toen klom „de lan ge" nog eenmaal op een racefiets en reed samen met oud-koppelgenoob Gerrit Schuite zijn allerlaatste ere rondje. Op de foto Willy Albert! (links) overhandigt Peter Post een op de wielersport betrekking hebbende ets. KATWIJK Het damesvoetbal la nog maar een halve competitie oud, maar toch is er een „trans fermarkt". Conny Beekhuis, het sohutterstalent van Oegstgeest, heeft overschrijving aangevraagd naar KRV,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13