Beperken kernbewapening na jaren van harde arbeid WAT DOET FRANCO'S STERKE ARM? Smith: Verkenning uit satellieten is voldoende Vredesgebaar van de r.koppositiepartij SDLP in Nd.-Ierland in vogelvlucht 'n vogelvlucht Nieuwe bommen van V.S. ATEBDAG 27 MEI 1972 BUITENLAND PAGINA II Spanje speculeert: BARCELONA - Er wordt de laatste tijd weer gespeculeerd over Spanje's politieke toe komst, zowel ten opzichte van het binnenland {wat na Fran co?) als het buitenland (welke plaats ruimt Europa voor Spanje in?). Zoals dat in Span je al 36 jaar het geval is, zijn er theorieën voor elk wat wils. Door Robbert Bosschardt Maar precies zoals 36 jaar ge leden ligt het laatste woord bij generaal F»anco en na Franco bij de strijdkrachten. Of Juan Carlos het als koning van Spanje bij de gratie Franco's zal bolwerken, hangt voor een flink deel af van de stellingna- me van de militairen. Ook de Spaanse toekomst in een Eu ropa dat steeds minder op de sterke arm van Washington en steeds meer op haar eigen de fensie moet gaan rekenen, lijkt ook van militaire overwegin gen af te hangen. Dit betekent dat de belang stelling stijgt voor de steunpi laren van het regiem, waarvan velen sinds Jaar en dag de kennis hebben: leger, vloot, mond vol, maar met beperkte luchtmacht, gendarmerie en politie. Er doen zich momen teel twee interessante ontwik kelingen voor die tot zekere hoogte samenhangen: de mo dernisering van de "Spaan se strijdkrachten en de onmis kenbare toenadering, van Span je tot de NAVO. Eenzijdig beeld Ondanks het feit dat Fran co's alleenheerschappij begon als een onverbloemde militai re dictatuur en daar nog vele karaktertrekken van bewaart, is het vaak verbreide beeld van de „kazerne" of „politie"- staat Spanje even eenzijdig en dus fout als dat van het "fas cistenregiem". Een van de op vallende handelwijzen van ge neraal Franco gedurende zijn alleenheerschappij was dat hij niet alleen de linkse oppositie, maar ook de fascistische extre misten onderdrukte. Even opvallend was het feit dat de Spaanse militairen tot voor kort klaagden dat zij stiefmoederlijk werden behan- ield door de staatskas. Niet wat hun salaris betreft, ant Jarenlang waren de strijd- achten en de politie graag ge ne werkkringen. Maar gene- 1 Franco besteedde bepaald indrukwekkende sommen het onderhoud en de mo- ;sering van zijn gewapen- ^cht. De eerste maal dat raanse generaals en admi- W1ln hun handen konden nje met het vooruitzicht op derf^Sstuig, was bij de on tging van de Spaans- kommse defensle-overeen- achteP 1953 goud i't0 militaire ....liserlng Triomfant ,eger «raT veranderV^f'9 stand van 193°^ fene^ai Franco besch?en 0ïg®ner™ triomfantelijk lew ®*D sies: 1.020.500 mii^^^1- even zovele gewei oon mi_ trpU£f?' Tm Sl<* artille" ne, 651 tanks en c'-enkomsti- ge mtrusting van li en vloot- Vandaag de dag (iipen tota_ Ie Spaanse bevolki van 34 miljoen inwoners) de sterke arm van het Tiem uit ongeveer 365.000 ms.happeE die als volgt verdi zi1n. 200.000 in het leger, qoo op de vloot (waaronder 6 in de marine-infanterie), 35.iin de luchtmacht, 60.000 in 'mjar- dia civil en ongeveer in de politie. Zowel de guag, ci_ vil als het merendeel van p0_ litiemacht komt voort i het leger, maar staan ondeigVel van het ministerie van Ben_ landse Zaken. Het leger is sinds de l^te reorganisatie (1965) ond^r_ deeld in drie grote groepeide ..fuerzas de intervention ie- diata," FXL, die men kan-r- gelijken met het conventiqe „staande leger" om buitenla5e aanvallen af te slaan, 'de >- fensa opera tiva del territoi" daar bleek pk dat het niet alles ioto* blinkt. Eerst rond liJlU m,_ j regerin Madrileense de tijd gekomen de"^elle,taatsikaa' door *e!ing varF— ontwrk- Genei-aal Franco D.O.T., strijdkrachten voor anti -guerrilla-operaties, en de „fuer -zas de reserva." het reservele- ger. De ruggegraat van het leger is natuurlijk de FIX, waarvan de belangrijkste eenheden (men zou haast zeggen, ook natuur lijk) bij Madrid liggen, en de andere bij strategisch belang rijke en politiek „rustige" ste den zoals Sevilla, Valencia, La Coruna, Salamanca en Burgos. De DOT-krachten zijn met een oog op buitenlandse en een oog op de binnenlandse „moeilijkheden" ingesteld. Span je is van oudsher een ideaal terrein voor de guerrilla, zoals reeds Napoleon (en voor hem de Romeinen) met schade en schande moest ondervinden. Dus is het om geografische re denen wel begrijpelijk dat het Spaanse leger een van zijn hoofdbestanddelen aan dit ge vaar wijdt. Maar ook politieke overwegingen zijn van belang voor een leger dat volgens de grondwet verplicht is de „orden institutional", ofwel het hui dige regiem te handhaven. Hoewel de Spaanse militairen vaak onderstrepen dat zij er niets voor voelen om in de chaotische politiek getrokken te worden, neemt dat niet weg dat zij ook daar op voorbereid zijn. In elk van Spanje's negen militaire regio's, die onder be vel van een "capitan general" staan, bevindt zich een DOT- brigade (een paraat bataljon en een reserve-bataljon), res pectievelijk gelegerd in Madrid, Cordoba, Alicante, Gerona, Za- ragoza, Vitoria, Oviedo, Vigo en Granada. Verder is de strategi sche zone van de Pyreneeën ver sterkt met speciale "berg"-een- heden (2 divisies en 1 brigade) in Lerida, Pamplona en Jaca. Opvallend is overigens dat in de militaire regio van Cata- lonië de belangrijkste eenheden niet in het "oproerige" Barce lona, maar in Gerona en Leri da liggen een voorzorgs maatregel die vroegere Spaan se regeringen heel wat last had kunnen besparen. Geen „kolonels-coup" De beste waarnemers zijn het er over eens. Voor het ge val de opvolging van generaal Franco "uit de hand zou lopen", het leger de doorslag zal ge ven. Maar de mogelijkheid van een kolonels-coup naar Grieks voorbeeld werd onlangs door een van Spanje's meest voor aanstaande militairen, de mo dern denkende stafschef, gene raal Manuel diez Alegria, in het openbaar en zonder omwe gen "uitgesloten" verklaard. On der de Jongere officieren van de Spaanse strijdkrachten vindt men er steeds meer met ruime intellectuele opleiding en overeenkomstige opvattingen, maar het "Nasserisme" past niet in de huidige omstandig heden. MOSKOU (AP, Reuter) Gerard Simth, de Amerikaanse onderhandelaar bij de besprekingen, die tot het Salt-verdrag inzake beperking van de kernbewapening hebben geleid, kwam gisteren maar nauwelijks op tijd voor de ondertekening in Moskou. Hij arriveerde uit de Finse hoofdstad Helsinki. Tegen over verslaggevers verklaarde hij te vertrouwen dat via foto grafische verkenningen vanuit aardsatellieten voldoende zeker heid kan worden verkregen over de bouw van raketbases. In spectie ter plaatse is volgens Smith niet nodig. Smith zei verder dat de laatste details van het verdrag door hem en de Rus sische onderhandelaar Semjonew werden uitgewerkt tijdens de vlucht van Helsinki naar Moskou. „Nog nooit is een verdrag zo op het laatste moment rond gekomen", zei Smith. Amerikaanse en Sowjetrussische deskundigen hebben jaren van moei- 5 arbeid verricht om te pogen de kernbewapeningswedloop in te perken en de enorme financiële last daarvan te verlichten. Onder aan drang van andere landen, levend in de schaduw van een mogelijke af slachting door kernwapens, begonnen onderhandelaars in november 1969 in Honderd doden bij oliebrand in Indonesië (Van onze correspondent) DJAKARTA (GPD) Het aantal doden als gevolg van de enorme olie- brand in Tandjoeng Priok, de haven van Djakarta is tot tachtig gestegen en aangenomen wordt dat dit cijfer nog tot honderd zal stijgen. Voorts zijn 20 gewonden in ziekenhuizen op genomen. Aanvankelijk was een aan tal van nog geen dertig opgegeven. Later werd dit getal verdubbeld, maar de werkelijkheid blijkt dus nog aanzienlijk ernstiger te zijn. President Soeharta heeft opdracht gegeven een diepgaand onderzoek naar de ooi-zaak van de brand in te stellen. Het staatsoliebedrijf Perta- mina heeft intussen een verklaring uitgegeven, waarin alle eventuele be schuldigingen wegens onachtzaam heid van de hand worden gewezen. Waarnemers betwijfelen of de Per- tamina geen enkele blaam treft. De veiligheidsmaatregelen, die het olie- bedrijf in acht neemt bij het over pompen van olie, laten zeer te wen sen over. Door een lek in de over- pompleiding zijn uiterst brandbare gassen vrijgekomen, die naar men aanneemt door een vuurtje aan boord van een 300 meter verder liggend vissersscheepje tot ontploffing zijn gekomen. de Finse hoofdstad Helsinki hun be sprekingen over beperking van de strategische bewapening, die spoedig in de wereld bekend wei-den als het Salt-overleg (strategie arms limita tions talks). Hun overleg werd gepleegd tegen de achtergrond van andere belang rijke overeenkomsten inzake wapen controle: verdragen om alle kem proeven met uitzondering van on dergrondse te verbieden (1963"), kern wapens uit de ruimte (1967) en op de zeebodem (1971) te bannen en om verspreiding van deze wapens in an dere landen te vóórkomen (19681. De eerste Salt-bespreking werd gehouden na jaren van manoeuvreren. Er kwa men kritieke kwesties aan de orde bij het kwetsbare vraagstuk van evenwicht op het gebied van ge weld. waarbij beide partijen zeer be hoedzaam en vastbesloten te werk gingen om te voorkomen dat de ander ook maar een haarbreed voor deel zou krijgen. Op de ondertekening van het Salt- akkoord in Moskou is nog gister avond van verschillende zijden posi tief gereageerd. Zo noemde een Britse regerings woordvoerder de overeenkomst „de eerste grote stap op weg naar beëin diging van de kernbewapeningswed loop tussen Oost en West" en „een belangrijke bijdrage voor de inspan ningen ter vermindering van de risi co's en spanningen in de wereld". In Bonn reageerde men van zowel regeringszijde als van de zijde van de oppositie in gelijke zin. In Moskou zei de officiële woord voerder dat de Sowjetrussische lei ders werkelijk „groot belang" aan de overeenkomst hechten. Ook hij sprak van een eerste stap op weg naar be ëindiging van de bewapeningswedloop en van een .historisch moment'. In New York sprak secretaris-ge neraal Waldheim van de Verenigde Naties de hoop uit dat de overeen komst een begin betekent van een proces dat zowel kwalitatief als kwantitatief tot ontwapening zal leiden. ADVERTENTIE kasteel KEUKENHOF LISSE Gisteren is in Oost-Berlijn het eerste staatsverdrag getekend tussen de tioee Duitslanden: het is het verke&rsverdrag, dat het verkeer te land en te water tussen de Bondsrepubliek en de DDR re gelt. Op de foto het ogenblik van de ondertekening links de DDR- afgevaardigde Kohl en rechts zijn Westduitse collega Bahr. Nieuwe premier Taiwan De zoon van president Tsjang Kai-sjek Nationalistisch China (Taiwan) is gisteren gekozen tot premier. Hij is 62 jaar oud, zijn vader, de oude maarschalk, is 84 jaar. De stemming vond plaats in het parlement en geheim. De uitslag was: 381 voor, 13 tegen en 13 onthoudingen. Men wacht dat de nieuwe premier r geboren Taiwanezen op belangrijke posities zal plaatsen die tot nu bezet waren door mensen van Chinese vasteland, die in 1949 i Taiwan waren gekomen nadat de communisten heel China in him bezit hadden gekregen. Cook in particuliere handen De Britse regeling heeft gisteren beslo ten het reisbureau Thomas Cook and Son aan een particulier consortium te verkopen voor ruim 190 miljoen gulden. Het bureau, dat eigendom is van de staat, heeft 440 buitenlandse kantoren. Het consortium bestaat uit de Midland Bank, Trust Houses, For te Hotel en de Automobile Associa- ton (AA). LONDEN, BELFAST (DPA, Reu ter) Een nieuwe zware bomaan slag heeft gisteren in Belfast een dode en 37 ten dele ernstig gewon den geraakt en daarmee, samen met verscheidene andere bomaan slagen, waarbij geen doden vielen, in Noord-Ierland een eind gemaakt aan twee dagen van betrekkelijke rust. Tegelijkertijd deed de rooms-katho- lijke oppositie een vredesgebaar, dat de hoop op geleidelijke ontspanning doet herleven. Deze partij, de So ciaaldemocratische en Arbeidsparty (SDLP) drong er gisteren bij haar rooms-katholieke aanhangers op aan met de Britse regering samen te wer ken en verklaarde zich bereid tot open besprekingen met protestantse leiders. Tevens vroeg de partij aan de on geveer 400 gemeenteraadsleden in de Noordierse gemeenten him reeds tien maanden durende boycot te beëindi gen. Premier Lynch van de Ierse repu bliek maakte gisteravond bekend, dat hij gebruik zal maken van speciale bevoegdheden en een speciale recht bank zal instellen. Hij zei het niet met zoveel woorden, maar het is be kend dat deze maatregel recht streeks gericht is tegen beide vleu- van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het voornaamste aspect een dergelijke rechtbank is het berechten zonder jury. De Ierse rege ring zou de indruk hebben gekregen dat de jury's bij het berechten van IRA-leden geïntimideerd worden. De besprekingen in Moskou tus sen president Nixon en de Sowjet russische leiders schijnen volgens de voorlopige indruk van journa listieke waarnemers redelijk vlot te verlopen. Natuurlijk is er een dui delijk verschil met het bezoek van de Amerikaanse president aan Pe king. Daar ging het om een poging tot het doorbreken van een al heel lang bestaande politieke muur. Thans gaat het om de voortzetting van een bestaande relatie. Vandaar het mysterieuze waas, dat de con tacten in de Chinese hoofdstad om gaf, terwijl de onderhandelingen in het Kremlin in de vorm van duidelijk omschreven onderwerpen op tafel liggen. Van belang is ook, dat president Nixon nog niet eerder in Peking had vertroefd. Maar in Moskou debatteerde hij des tijds openlijk met Chroesjtsjow over landbouwproblemen. En Brezjnew mag dan, zoals oude foto's aanto nen. dat debat met een lichtelijk spottende lach van terzijde hebben aangehoord, de huidige Sowjet russische partijleider weet thans terdege wat hij aan Nixon heeft. En vermoedelijk vindt hij een ge sprek met de Republikein Nixon pret tiger dan een ontmoeting met een president van Democratische par tij-opvattingen. In het laatste ge val zou deze immers last hebben kunnen krijgen met zijn conserva tieve achterhoede. Met de "anti communist" Nixon is dat niet het geval, omdat die inzake de grote lij nen het volledige vertrouwen van zijn kiezers geniet. Hoezeer Brezj new prijs stelt op contact met Nixon zou ook kunnen blijken uit het verrassende ontslag van de Oekra- inse leider Sjelest, een man van de harde lijn, die bezwaren tegen Nixons bezoek moet hebben gehad, maar zijn inzichten kennelijk niet heeft kunnen doordrukken. Niet al te belangrijk, maar toch wel tekenend is ook, dat de Sowjetrussi sche autoriteiten zich hebben inge spannen de Amerikaanse president 'n gunstige indruk van de hoofdstad te geven. Aan de Leninski Prospekt, waarlangs de president zich naar het Kremlin begaf, waren de huizen in de afgelopen weken van een nieuw verfje voorzien en enige honderden bouwvallige panden waren zelfs af gebroken en vervangen door plant soenen. De Moskouse bevolking, niet van humor ontbloot, noemt ze "Nixon pleintjes". Tal van dissidenten, d. w.z. lieden met afwijkende menin gen, waren tijdig de hoofdstad uitge stuurd voor "komandirowki", "za kenreizen". Op het conferentie-pro gramma staan belangrijke kwesties als beperking van het kernwapen arsenaal, een overeenkomst over ge dragsregels voor militaire schepen en vliegtuigen van beide partijen wanneer die elkaar op de Atlanti sche Oceaan of in de Middellandse Zee ontmoeten, samenwerking op het gebied van ruimtevaart en we tenschap (bestrijding van hartziek ten, kankeronderzoek en milieupro blemen) en dan natuurlijk kwesties als de verhouding tot China, 't Mid den-Oosten, Europa (Duitsland) en Vietnam. Dit alles is in de vertrou welijke gesprekken tussen Brezjnew en Nixon vanzelfsprekend terdege onder de loep genomen. Wat het eindresultaat is kan thans (vrij dagmiddag) nog niet gezegd worden. Wie overigens bezwaar koestert te gen vertrouwelijke afspraken tussen supermachten .vergete niet, dat er sinds de Tweede Wereldoorlog wel wat veranderd is. Ook China, Japan, West-Europa en de "Derde Wereld" doen hun invloed gelden en de twee groten kunnen daar niet achteloos aan voorbijgaan. Een punt, dat zeker een belang rijke rol in het Moskouse overleg zal spelen, is dat van de economi sche betrekkingen. De omvang van de handel is immers in vele geval len een goede maatstaf voor de on derlinge verstandhoudingen. In dat opzicht is er nog wel wat te verbe teren tussen Amerika en de Sow- jet-Unie, want de handel tussen de supermogendheden komt per Jaar niet verder dan 225 miljoen dollar. Volgens deskundige waarnemers wenst de Sowjet-Unie aanzienlijke vergroting van dat bedrag. In de eerste plaats, omdat er graangebrek is tengevolge van zware vorstscha- de aan de wintertarwe. Moskou wenst een graanovereenkomst ten bedrage van 500 miljoen dollar voor dit jaar en van een gelijk bedrag voor het volgend Jaar. Ook wil het Kremlin Amerikaanse steun bij de vestiging van enorme fabrieken, zo als een fabriek voor vrachtauto's bij de rivier de Kama, die een miljard dollar zou gaan kosten. Omgekeerd zou de Sowjet-Unie be reid zijn tot levering van vloeibaar aardgas uit Siberië, waarmee een bedrag van zeven miljard dollar zou zijn gemoeid. Ook andere na- tuurprodukten, zoals hout en olie, zouden als tegenprestatie aan Ame rika geleverd kunnen worden. Als al deze verwachtingen werkelijkheid worden, zou de wederzijdse handel tegen 1975 kunnen groeien tot een gemiddelde van een miljard dollar per jaar. Dat betekent dus een ver viervoudiging, wèl een verbetering, die een punt van gesprek tussen de leiders van beide landen kan uit maken. Nu lijkt die vergroting van de han delsbetrekkingen gemakkerlijker dan zij is. De Amerikanen zitten met de moeilijkheid, dat zij geen zaken kunnen doen met vrije handels partners. In Sowjet-Rusland loopt si lver ambtelijke schijven en de van de bureaucratie houdt een snelle ontwikkeling van het handels verkeer tegen. Bovendien wenst Washington een regeling van de Sowjetrussische schulden uit de Tweede Wereldoorlog. Die bedra gen 2.6 miljard dollar, maar de Ver enigde Staten zijn bereid te volstaan met 1.1 miljard. De Russen zijn ech ter weinig toeschietelijk en hun laat ste bod, van twaalf Jaar geleden, kwam niet verder dan 300 miljoen. Maar misschien kunnen Nixon en Brezjnew op dit punt eindelijk tot overeenstemming komen. Laatstge noemde moet trouwens rekening houden met de hogere eisen van de bevolking. Wel is er op verschillen de terreinen enige vooruitgang ge boekt, maar de Russische bevolking die zich bewust is van de achter stand die zij nog heeft ten aanzien van de vrije wereld, laat steeds lui der horen, dat zij meer en ook bete re consumptiegoederen wenst. In ver gelijking met Amerika is er nog een enorme achterstand: per maand 127 dollar netto voor de Rus, 529 voor de Amerikaan (307 voor de Westduit sers, 253 voor de Britten). Ook het gebruik van computers, waartegen de autoriteiten aanvankelijk nogal wat bezwaren hadden, raakt steeds meer in zwang en ook hiervoor is Amerika de grote potentiële leveran cier. Naast de politieke vraagstukken zijn dus ook de economische kwes ties bi] dit topgesprek zeker niet te verwaarlozen. Rl. SAIGON (Reuter/AFP) D* Zuidvietnamese troepen hebben gis teren een aanval van ongeveer 1700 Noordvietnamezen op de stad Kan- toem in het centrale hoogland afge slagen. Daarbij zouden 157 commu nisten zyn gedood en tien tanks en pantserwagens rond de stad bulten gevecht zijn gesteld. De rege- ringsverliezen werden niet opgege ven. Vermoed wordt dat de aanval op Kontoem nog niet het hoogtepunt heeft bereikt. De stad is door de inwoners ontruimd Aan het noordelijke front sloegen de Zuidvietnamese troepen gisteren een aanval op vooruitgeschoven verdedigingslinies bij Hoeé af. AFP uit Washington: de Amerika nen hebben de laatste tijd zowel ln Noord- als in Zuid-Vietnam meer dan duizend bommen geworpen die zijn voorzien van geheel nieuwe ge leide-systemen. Volgens militaire deskundigen hebben de bommen een trefzekerheid van 70 procent, hetgeen veel groter is dan bij conventionele richtmetho- den. Hierdoor kan het aantal aan vallen op een bepaald doel wor den verminderd. De met de nieuwe geleidesystemen uitgeruste bommen worden gebruikt tegen doelen met de hoogste voorrang als luchtdoelraket- lanceerinrichtingen en luchtafweer geschut. „Noc-dzee schoner" Een Noorse oceanoloog heeft gisteren verklaard, dat de Noordzee thans veel schoner is dan in 1970 en dat dit waarschijn lijk te danken is aan het feit, dat het lozen van giftig industrieel afval is gestaakt. Kapers-politieagenten De twee kapers die woensdag een Zuidafri kaans vliegtuig dwongen in Blantyre (Malawi) te landen zijn twee Liba nese politiemannen, zo is gisteren ge bleken. De twee mannen woonden beiden in Libanon.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11