Nixon Brezj praat new met KOOKT WEER Krach teen tra te Hanoi aangevallen Adempauze in Salzburg NA KOELE ONTVANGST OP VLIEGVELD MOSKOU TFR^ p>T Verdediging Angela Davis zoekt alibi's Twijfel over herstel Piëta 'QUEEN' WEER OP WEG NAAR NEW YORK DINSDAG 23 MEI 1972 BUITENLAND MOSKOU (UPI, AFP, Reuter) Een zakelijke ont vangst op het Moskouse vliegveld en een onverwacht ge sprek met partijleider Brezjnew: deze gebeurtenissen mar keerden de aankomst van president Nixon in Rusland. Brezjnew had ontbroken op het se kant eenzelfde houding wordt aangenomen," aldus Podgorny. Mevrouw Binh, minister van Bui tenlandse Zaken in de voorlopige re volutionaire regering van Zuid'-Viet- nam heeft gezegd dat het Nixon niet zal lukken door „manoeuvres" een eind te maken aan de Vietnamese oorlog. Zij legde deze verklaring af in Parijs. Het Parijse vredesgesprek ligt al enige tijd lam door het Noordvietnamese offensief en de weigering van de V.S. om aan de conferentietafel te gaan zitten, zo lang de strijd voortduurt. Twee dagen voor Nixons aankomst in Moskou zijn zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie in een Chinees artikel gebrandmerkt als „aartsmisdadigers". Het artikel, ver spreid door het persbureau Nieuw- China. heet geschreven te zijn door een groep arbeiders in de Chinese havenstad Tsjin Hoeang Tao, maar weerspiegelt volgens waarnemers het officiële Chinese standpunt ten aan zien van het komende Amerikaans- Russische topoverleg. vliegveld Wnoeko, toen het presi dentiële toestel daar gistermiddag landde. Diplomaten legden dat uit als een bewijs voor de koelheid die de Russen zich wel moeten opleggen op het moment dat Amerikaanse bombardementstoestellen missies uitvoeren boven Noord-Vietnam. Maar nauwelijks was Nixon in het Kremlin geinstalleerd of hij had al een gesprek onder vier ogen slechts twee tolken waren aanwezig met de Russische partijleider. Dat gesprek van anderhalf uur. leidde er toe dat het officiële banket te laat begon. In een toost aan dat banket maak te de Amerikaanse president een toespeling op de gespannen situa ties in Vietnam en het Midden-Oos ten door te verklaren dat de Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie hun verantwoordeüjkheid als grote mo gendheden moeten gebruiken om de vrede te bewaren en andere landen te verhinderen, de wereld in gevaar lijke crisis te storten. Handdrukken Geen omhelzingen maar simpele handdrukken van president Podgor ny, premier Kosigin en andere Rus sische autoriteiten hadden de be groeting gevormd, die Nixon en zijn gezelschap gistermiddag kregen. Ongeveer 400 toeschouwers, met bussen naar het vliegveld vervoerd, zwaaiden met Amerikaanse vlagge tjes maar lieten verder weinig van zich horen. Langs de 25 km lange route naar het Kremlin stonden naar schatting 100000 mensen een mager aantal voor de Russische hoofdstad die door een streng veiligheidskordon op grote afstand (soms wel honderden meters) van de stoet werden gehou den, die bovendien nog uit ge sloten auto's bestond. In het Kremlin, waar Nixon en zijn vrouw acht dagen zullen loge ren (daarna volgt nog een bezoek van een dag aan Kiew), verdween Nixon plotseling van een receptie om zich naar de werkkamer van Brezj new te begeven voor een gesprek, dat niet op het programma vermeld had gestaan. Dit ingelaste onder houd had veel weg van de onver wachte ontmoeting die Nixon bij zijn bezoek aan China, drie maan den geleden, ook al kort na zijn aankomst met de Chinese partij- leider Mao Tse-Toeng had. Het Russische persbureau Tass meldde hierover: „Het gesprek, za-: kelijk en openhartig van aard. toon de aan dat van beide kanten groot belang wordt gehecht aan de onder- i handelingen tussen de leiders van do Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Beide partijen spraken het vertrouwen uit dat het bereiken van i constructieve resultaten bij de be- j langen van de volken van beide landen, het streven naar vermin- Hamburg heeft dering van internationale spannin- een eigengemaakte bom ge- gen en versterking van de wereld- von(jen jn het hoofdkantoor van de vrede". Nixon en Brezjnew SAIGON HUE (Reuter) Ame rikaanse toestellen hebben een be langrijke krachtcentrale die de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi van electriciteit voorziet gebombar deerd. Aangenomen wordt dat de een trale is vernietigd, maar niet bekend is in hoeverre de stroomvoorziening van Hanoi is aangetast. Verder is in Saigon bekendgemaakt dat de aan val van de Noordvietnamese troepen op de oude keizerstad Hue vanmor gen is uitgebreid. De grootte van de het aantal tanks dat aan de aanval ADVERTENTIE deelneemt is niet bekend. De krachtcentrale die het doelwit is geworden van de Amerikaanse bombardementen ligt 12 km ten noordwesten van Hanoi. Volgens mi litaire waarnemers is de aanval de eerste van zijn soort op een object dat niet direct verband houdt met de gen beneden de gedemilitairiseerde zone tegen Zuid-Vietnam. Het bom barderen van de krachtcentrale volgt na een serie van de meest intensieve aanvallen die tot nu toe tegen Noord Vietnam zijn geregistreerd. De be langrijkste doelen Partijleider Brezjnew begroet president Nixon bij het begin van hun eerste gesprek in het Krem lin. Achter Nixon staat de Ameri kaanse tolk. SAN JOSE (AP) Een getuige in het proces tegen de Amerikaanse ne- an de Ameri- geractiviste Angela Davis heeft gis- Altmann ontkent Klaus A!t- mann, een in Duitsland geboren Bo- liviaans staatsburger, heeft zaterdag toegegeven dat hij tijdens de oorlog in Frankrijk aan het hoofd stond van een speciaal SS-commando en de naam Klaus Barbie gebruikte. De 56-jarige zakenman, die 15 jaar gele den de Boliviaanse nationaliteit ver kreeg. ontkende echter schuldig te zijn aan oorlogsmisdaden. Frankrijk heeft om Altmanns uitwijzing ge vraagd. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse troe pen in Belfast zijn tegen de pro testanten van Noord-Ierland in het geweer gekomen. Het afge lopen weekeinde werd een van de heetste in een lange tijd voor de Ieren. Strijdbare protestanten meen den een gebaar van protest te moeten maken tegen het on gestoord voortbestaan van zoge naamde "no-go"-gebieden in Noord-Ierland die door de ka tholieke IRA worden beheerst. De protestanten sloten daarom een van hun wijken in Belfast met bussen, auto's en ander materiaal af en proclameerden die eveneens tot een „no-go"- gebied. Dit was echter niet naar de zin van Whitelaw, die heeft gezegd dat hij geen van deze ge bieden zal tolereren behalve de bestaande in de katholieke wijken. En hij zond er de Brit se troepen op af. Door Rudolph Bakker Dit leidde tot een bloedig ge vecht en veel materiële schade, tot de belegerden tenslotte, na onderhandelingen met het le ger. ertoe overgingen de barri cades weer af te breken. Erger dan deze opwinding tijdens het weekeinde, kunnen de gevolgen ervan voor de directe toekomst zijn. Het is de protestantse meer derheid al een doorn in het oog. dat de katholieken in hun "no- go-gebieden met rust worden gelaten. Dat protestantse bol werken door 't Britse leger wor den opgeruimd, moet hun Iers bloed nog harder doen koken, al is de logica van de protes tantse redenering niet helemaal zuiver op de graat. Vooral de positie van William Whitelaw, de sterke man nadat de Britse regering het parle ment en het regionaal bestuur van Noord-Ierland had opgehe ven, is er niet beter op gewor den. Whitelaw tracht als de jo viale landedelman met veel goe de wil en een beroep op het ge zonde verstand de Ieren tot el kaar te brengen. Maar veel ge zond verstand is bij de Ieren niet te bespeuren. Zo liet hij een aantal geïnterneerde katholie ken vrij en hij hoopte op een betere verstandhouding met de mannen van de IRA. De IRA gaat echter onge stoord verder met het plegen van aanslagen en de laatste kwam gisteren, toen 60 mensen werden gewond bij een bom aanslag waarvoor wel een waar schuwing was uitgegaan, maar die zo was opgesteld dat de slachtoffers zich Juist op de plaats van de ontploffing ver zamelden. Whitelaw verscheen gisteren in het parlement in Londen en de argwaan onder de Lagerhuis-le den wordt voelbaar groter Je gens de kansen op het slagen van premier Heath's vertrou weling in Belfast. Whitelaw pro duceert woorden en beloften en praat over het instellen van commissies, terwijl het brand schatten in verhevigde vorm doorgaat. Steeds meer in de belangstel ling komt de Ulster Defense As sociation te staan, tot nog toe een half militaire organisatie, vooral bestaande uit arbeider? van Belfast. Deze Ieren, met lappen voor het gezicht en zon nebrillen op, gekleed in een soort uniform, hebben nu hun dril-oefeningen aan de journalis ten in Belfast voorgedaan en de indruk die ze maakten was be paald niet hartelijk. Ze houden overigens vol geen wapens te bezitten en het wel af te kunner. met harde slagen onder de kin en goed ingestudeerde karate- dreunen. Een nieuwe gevaarlijke datum doemt aan de horizon. Het is de komende derde juni. Craig en zijn Vanguard-beweging willen dan een enorme demonstratie in het tragische Londonderry hou den tegen de veiligheidspolitiek van de regering. Deze demon stratie zou kunnen uitlopen op een bloedige confrontatie met de IRA-schutters in de "no go"-gebieden. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de IRA deze confrontatie zal uitlokken. overal verkrijgbaar WEER bom bij Springer De po- uitgeverij Axel Springer. De bom is t hadden ook onschadeJUJk gemaakt. Vrijdag ont- den van de Plaate gesproken over de agenda van hun pj0ften er twee bommen in het kan- kaanse toestellen zijn tot nu toe ge- I teren in San Jose voor de recht weest olieopslagplaatsen, pijpleidin- jbank verklaard dat mei Davis na gen. spoorwegen, bruggen en treinen, j de schietpartij in de rechtbank in Het betrokken bombardement vond Marin County koortsachtig naar zondag plaats en naar verluidt maak-j drie vuurwapens heeft gezocht die ten de Amerikaanse toestellen gebruik j op haar naam stonden. Zij was bang van speciale electronisch-geleide ra- dat deze wapens in de schietpartij ketten. j waren gebruikt. Valerie Mitchell, die De hernieuwde, verhevigde, aanval bij mej. Davis in huis woonde, zei op de Zuidvietnamese keten rond dat de woning van Angela Davis te- Hue vond plaats even ten noorden vens het hoofdkwartier was van de van de stad. vlakbij een oude weg Locmoemba-club van de communis- die de Franse troepen de naam tische partij en dat een aantal wa- „straat zonder vreugde" gaven. De Pens in een kast in de woning Noordvietnamezen werden tijdens de werden bewaard. „Waren deze wa- aanval onder vuur genomen door pens voor alle leden van de club be- Amerikaanse en Zuidvietnameze schikbaar?' vroeg verdediger Leo straaljagers en helikopstesr. Volgens Branton. Mevr. Mitchell zei dat dit een militaire woordvoerder was tot Inderdaad het geval was. nu toe een vijandelijke tank vernie- **en getuige decharge, de blanke tjgd Susan Castro, een vrouw van mid- Het strijdtoneel ligt even ten noor- deIbare leeftijd, vertelde de rechter. een Noord- idat zii en de 28".)arlSe negeractiviste ietnamese aanval gisteren, na zware beraad. Nixons perschef Ziegler deelde mee dat Brezjnew direct bij Nixons aankomst om het gesprek had ge vraagd. Aan het banket, later in de Gra- novithal van het Kremlin, praatte Brezjnew vriendschappelijk en ont spannen met de Amerikaanse presi dent. In zijn tafelrede sprak Nixon zich uit voor het nemen, deze week van besluiten die de weg naar we reldvrede kunnen effenen. Nixon er kende dat er vele fundamentele en diepgaande verschillen bestaan, maar wees op het grote gemeen schappelijke belang van vrede en veiligheid. Samenwerking Hij somde vervolgens de kwesties op die deze week aan de orde zullen komen: samenwerking bij de ver kenning van de ruimte, de bestrij ding van ziekten en de verbetering van het milieu. Voorts zouden bei de landen ervan profiteren wanneer nieuwe handelsbetrekkingen tot stand werden gebracht. Maar de aandacht van de wereld was in de eerste plaats gericht op de mogelijk heid van een eerste beperking van de strategische wapens. President Podgorny van de Sow jet-Unie verklaarde op zijn beurt in een tafelrede dat zijn land niet en kel goede maar vriendschappelijke be trekkingen met de Verenigde Sta ten wenst. Het handelen van de twee landen moet afgestemd zijn op afwending van het gevaar van een wereldoorlog en verwijdering van de overblijfselen van de koude oorlog uit hun onderlinge betrekkin gen. De Sowjet-Unie zou „in over eenstemming met de beginselen van onze politiek alles in het werk stel len om positieve resultaten te be reiken en de hoop te rechtvaardigen die in onze landen en daarbuiten op de Russisch-Amerikaanse top ontmoeting in Moskou is gevestigd. Wij verwachten dat van Amerikaan- toor van deze uitgeversmaatschap- gevechten, werd afgeslagen. Hanoi pij. Het was de vijfde bom die werd verloor daarbij 300 man aan doden gevonden. Nieuwe Turkse regering Turkije heeft voor het eerst sedert drie we ken weer een regering. Deze is sa mengesteld uit acht parlementaire vertegenwoordigers van de grootste partij van het land, de Gerechtig - heidspartij, vijf van de Republikein se Volkspartij, acht van buiten het parlement en een presidentiële ver tegenwoordiger. Het kabinet is sa mengesteld door formateur Ferit Melen, die premier in de nieuwe re gering wordt. en 18 tanks terwijl de verliezen aan ADVERTENTIE het nieuwste van het nieuwste nri t\rhetzorgeloze I LLLi modepruikje Werkelijk alle voordelen die een pruik kan bieden vindt U terug in de Pelly. Pelly kost 72 - en is verkrijgbaar in prachtige natuur- tinten en diverse grijsnuances. Eenvoudig, zonder hulp van anderen In elk model te kammen of te borstelen. Schriftelijke garantie op kwaliteit. SOUTHAMPTON GENUA (Reu ter) Het Britse passagiersschip Queen Elizabeth II, dat vorige week midden op de Atlantische Oceaan bedreigd werd met bomaanslagen en zaterdagnacht zonder incidenten in Southampton terugkeerde, is gisteren alweer naar New York vertrokken met enkele rechercheurs onder de passagiers. Er zijn verscherpte vei ligheidsmaatregelen genomen, maar daar wilde de rederij Cunard zich niet over uitlaten om geen afbreuk te doen aan het effect ervan. Vorige week had een afperser tele fonisch gedreigd de oceaanreus te zullen opblazen als de rederij niei met 350.000 dollar over de brug kwam. Vier bomdeskundigen werden per parachute bij het schip neerge laten om eventuele bommen onscha delijk te maken. Er moesten er zich zes aan boord bevinden, maar men heeft niets gevonden. De Italiaanse scheepvaartmaatschappij „Italia". heeft gisteren op haar kantoor in New York een anonieme brief ont vangen waarin 350.000 gulden werd geëist in ruil voor inlichtingen over de plaats waar een bom was verbor gen op het passagiersschip Leonardo da Vinei, dat op het ogenblik op de Atlantische Oceaan voer. De maat schappij liet het gevraagde geld naar een opgegeven adres in New York brengen, doch daar kwam niemand het ophalen. Men vermoedt nu dat de bomdreiging een „grap" was De gezagvoerder heeft inmiddels het -chip laten doorzoeken, doch er is niets alarmerends gevonden. alleen in het huis van een vrien din zaten te eten op 5 augustus tus sen 12.00 en 15.00 uur. Dit is de tijd waarin Angela Davis volgens de open bare aanklager Jackson ontmoette in j de San Quentin-gevangenis. Ook ver- 1 klaarde zij dat leden van het Sole- j dad-verdedigingsfonds waarvan Angela Davis de drijvende kracht i was gesproken hadden over het kopen van wapens om hun hoofd- j kwartier te beschermen Het is de bedoeling van de verdediging van i Angela Davis om zoveel mogelijk i gunstige alibi's aan te voeren. doorvloog heeft president Nixon President Nixon heeft van al deze nog anderhalve dag in de Oosten rijkse stad Salzburg doorgebracht. De bedoeling van dit bezoek was de president de gelegenheid te geven zich aan het tijdsverschil van zeven uur tussen Washington en Mo; kou aan te passen en de laatste voor bereidingen voor de zware onder handelingen met. de Russen te tref fen. Het oponthoud in Zalzburg had dus geen officieel karakter al waren de Oostenrijkers er zeer door ge vleid en hebben ze het als een be vestiging van hun neutraliteitspoli tiek beschouwd. relletjes niets gemerkt. Hij dween meteen na de korte begroe ting door bondskanselier Kreisky in een kogelvrije auto, die hem naar het slot Klesheim bracht, een ba rok paleisje even buiten de stad. Daar had de technische staf van de president in alle kamers en qp vrijwel alle bomen in het park er omheen telefoons geïnstalleerd, zo dat Nixon bij elke stap die hij deed binnen zeven seconden telefonisch contact met Washington kon op nemen voor het geval er een atoom oorlog dreigde. Men had voor dit bezoek in Salzburg Het enige punt op het programma maximale veiligheidsmaatregelen getroffen. Dat is niet overbodig ge weest. Al op de avond van Nixons aankomst marcheerden 3.000 de monstranten door Salsburg om van hun protest tegen de Vietnam-poli- tiek van Nixon te getuigen. Op ver schillende punten in de stad ont stonden gevechten met de politie Vlak voor de aankomst hadden nog 100 demonstranten het vliegveld bestormd, zodat de machine met de president aan boord tien minuten moest wachten met landen om de van zondag was een onderhoud van president Nixon met de Oostenrijk se bondskanselier Kreisky, dat vijf kwartier duurde. Ook Nixons poli tieke adviseur Henry Kissinger was hierbij aanwezig. Vervolgens bood de Oostenrijkse regering de Ameri kaanse gasten een lunch aan in hotel Kobenzl op de Gaisberg, van waar het gezelschap een schitte rend uitzicht had op de honderd koepels en toren van de oude bi?- Nixon en Kissinger in het slotpark: telefoons aan de bo- ANN SALOMONSON men VATICAANSTAD (Reuter) kundigen zijn het er niet over of de Piëta van Michelangelo, zondag door een vandaal ernstig werd beschadigd, geheel zal kunnen worden hersteld. Het hoofd van de Vaticaanse musea, prof. Deocleclo Redig de Campos, zei niet te twijfe len aan een volledig herstel. Vol gens hem zijn zelfs de kleinste splin* ters marmer teruggevonden. Een vooraanstaande kunstrestaura* teur, dr. Giovanni Urbani, gaf ech ter als zijn mening te kennen da! het gezicht van de madonna ver minkt zal blijven. Vooral de schade aan het linkeroog zou niet te herstel len zijn. Overigens zal het werk van de res taurateurs vergemakkelijkt kunnen worden door de aanwezigheid van een volmaakt afgietsel, dat het oor spronkelijke marmeren beeld ver ving, toen dit in 1964 op de wereld tentoonstelling in New York te zien was. De 33-Jarige uit Hongarije af komstige Australiëer Laszlo Toth, die de beeldengroep Maria met de dode Christus in haar armen mei een hamer bewerkte, kan een ge* vangenisstraf krijgen van ander )lf tot zes jaar. Hij heeft verklaard Je zus Christus te zijn en te hebben ge* handeld in opdracht van een 8e* heimzinnige "stem".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4