Ruk-in: zonnig, vredig en fijn Geen pistool op borst gezet MASSAAL JEVECHT D'66 wil eerst PAK-vergadering LEZERS SCHRIJVEN Wij staan voor u klaar Linkssieraden passenof gewoon werken met verf (rechts) LEIDEN Het was allang geen tweede pinksterdag meer, toen de organisatoren van de Ruk-in moe, maar tevreden inderuit konden gaan zitten. De manifestatie was in alle op- achten e'en groot succes geworden. Financieel: ruim 1300 jonge teidenaren trokken gisteren naar het Jeugddorp Zuid-West, renoeg om het festival uit de kosten te laten komen, Organisa torisch: er deden zich nauwelijks incidenten voor. Weliswaar enl varen er soms wat kleine moeilijkheden bij de ingang van het [estivalterrein, maar in overleg met het 'Tioofdkwartier" kon- de zaken steeds rustig opgelost worden. Maar één keer vie- J len er een paar klappen. Zelfs de weergoden, hadden hun vrien delijkste gezicht opgezet. De bedoeling as om van het gebeuren laken dan zomaar een pop-festival, laartoe waren er allerlei stands op- ericht waar men creatief bezig kon ijn: sieraden maken, tekenen ;hildereh, shirtjes verven etc. Deze lands mochten zich de hele0 to erheugen in een grote belangstelling. w Veel waardering oogstte ook Mar- k jlein Briër, die 's morgens ruim )oor !t*fert van Dommelen 'oto's Holvast erhalf uur langer dan de bedoeling jazz-ballet deed met de 'aan wezigen. Ook de wandelende poppenspeler iet Onderwater "maakte het wel" T het hippe volkje, met een speci- al, "hip" programma. Iedereen was, ortom, vredig en plezierig bezig. De pop-groepen die 's middags op et programma stonden, Brave New forld en Cannon, bleken nog niet LEIDEN In de Haarlemmer raat is het zaterdagmiddag tot een ■chitpartij gekomen tussen de poli- een groep opgeschoten jon- Er vielen in het massale ge- oht enkele (liobt) gewonden maar zijn geen arrestaties verricht. Het tumult in de drukke win- lstraat begon toen een langzaam dende politie-auto, waarvan de be ginning een kind, dat zijn ou- is kwijtgeraakt, wilde ophalen, erd gehinderd door een groep van jf jongelui in de leeftijd van om en ibij de zeventien jaar. Het feit it de bestuurder van de politie- igen op een gegeven ogenblik door n stoot op de claxon ruim baan ilde maken was voor een van de ngens aanleiding om een van de ienten via 't geopende portierraam p in het gezich te geven. Er atstond een algemene vechtpartij, 'aarbij een groep politiemannen die a een verzoek om assistentie tot ioa cht man was uitgegroeid van de wa- n i lenstok gebruik moest maken. Ten t ainste één politieman en één jongen takte gewond. De jongens wisten na 'iet gevecht in het stadsgewoel te e" otkomen. Heel wat kraampjes moe- i ten het tijdens het gevecht op de iromenade ontgelden. in staat het publiek uit deze vredige sfeer te halen en echt op gang te brengen, ondanks de uitstekende mu zikale verrichtingen van Brave New World, en ondanks de woeste "act" die Cannon opvoerde, waarbij een gitaar moest bezwijken voor het lijfe lijk geweld, en een versterker in vlammen opging. De echte pop-festivalsfeer begon pas goed merkbaar te worden teen White Rabbit het podium besteeg. In een gestaag tempo voerde de groep voornamelijk eigen werk uit, vol ver rassende tempowisselingen. Het pu bliek zag het allemaal wel "zitten". Troubadour Jan van Rhenen vond na hun optreden een gehoor, dat best tot wat meezingen bereid was, en dat Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scherpenzeel (Fries land), J. J. van der Heiden kandi daat te Groningen. Aangenomen naar Sneek, J. Lug- tigheid te Hem en Venhuizen, naar Oudshoorn, R. Oort te Den Helder. Naar Beusichem, G. van Driel, kan didaat te Rotterdam. Bedankt voor Schoonhoven, H. A. van Slooten te Nijkerk, voor Zetten- Andel H. Jongerden te Veenendaal. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenzande, B. Koekkoek te Waddinxveen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom, J. Brons te Veenendaal. Bedankt voor Zeist, P. den Butter te Bunschoten. Geref. Gemeenten Bedankt voor Utrecht, J. van Haa- ren te Amersfoort. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Hilversum, A. Wink te Veenendaal die bedankte voor Utrecht. zijn persiflages en protestsongs best wist te waarderen. Het grootste klapstuk was echter de Aalsmeerse Hobo String Band. Deze groep stal de show met een repertoire van vooral rag-time num mers en square dances, allemaal uit gevoerd onder het motto "wij ver- Duivenvlucht Compiegne LEIDEN Ruim negenhonderd duiven uit Leiden en omgeving na men zaterdag deel aan een vlucht vanuit Compiegne, een afstand circa 330 km De resultaten van vluöht (eerste tien binnenkomende diuiven) waren als volgt: Postduiven vereniging Leiderdorp (125)1, 6 en 10; M. Reyerse, 2 J. van Laar, 3, 7 en 9 C. Neuiteboom, 4. C. Dokkum, 5 W de Roode, 8 W. Hendriksen; „Het Oosten" (282): 1, 7 W. Gijs man, 2 I. Mooten, 3. F. Bouwman, 4 I. Galjaard, 5 P. Juffermans, 6, 10 C. Gijsman, 8 T. v As, 9 H. van Sohaik. „De Snelvlieger" (295): 1, 5 M. de Lange en Zn, 2 A. Campier, 3 F. Jansen, 4 J. Roest, 6 F. Com- pier, 7, 9 B. Geenjaar, 8. F. van der Zeeuw, 10 J. Staffelen. „De Blauw- ikras" (227)A. Houweling 1, D. Ba- rendse 2, P/. Neuteboom 3, 9, H. Moennen 4, H. Sladek 5 7, P. Sloos 6, N. Boot 8, P. J de Haas 10. Postduivenvereniging Warmond: J. Siecker 1, 2, 3, 9, 10; B. ter Beek Dwaas Dankzij hun volslagen dwaze act, bovendien uitgevoerd in een combi natie met technisch voortreffelijke muziek, was het grote festivalveld binnen de kortste keren omgetoverd in één kolkende, dansende, klappen de massa. Bij ieder nieuw nummer werd het publiek enthousiaster, tot de Hobo String Band aan het eind van het optreden nauwelijks met goed fatsoen weg kon gaan. "In Lei den spelen we altijd erg fijn", was het commentaar van de groep na af loop. Een meer dan tevreden coördinator Harry Lambermond stelde na afloop van van het festival vast dat het Leidse deze publiek de Ruk-in niet in de steek heeft gelaten, ondanks de concurren tie van popfestivals in Amsterdam en Geleen. "We hebben vandaag een basis gelegd voor het festival van vol gend jaar. Nu hebben we voorname lijk geëxperimenteerd, hebben we eens gekeken hoe bijvoorbeeld Marjo lein Briër en poppenspeler Piet On- 4, 7; J Drift 8. Seggelen 5. ADVERTENTIE voor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur AUTO PETER St. Aagtenstraat 16-20 TELEFOON 01710-34700 Speciale tarieven voor contractverhuur Verhuur aan verlofgangers Leasing van alle merken Het was gisteren^in het Jeugd dorp Zuid-West drukker dan deze foto doet vermoeden. De gebeur tenissen speelden zich op drie grote velden af. derwater aansloegen, of er belang stelling was voor de "creatieve" stands. Volgend jaar willen we dit soort dingen veel meer in structuur gaan brengen. Vredig Er is van tevoren en vandaag kei hard gewerkt door een werkgroep van 150 man. Ook daardoor hebben we een vredig festival kunnen heb ben". Hoe vredig het was, bleek uit de langdurige perioden van werkloos heid bij de EHBO-ploeg. Maar één naar ongeval: 's avonds trapte één van de medewerkers in op het ter rein liggend glas. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Verdere ongevallen deden zich niet voor. Ook gevallen van overmatig druggebruik waren op het hoofdkwartier niet be kend. WETHOUDERSBERAAD LEIDEN Terwijl het wethou- dersberaad zich afspeelt op papier, bereidt de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid zich voor om a.s. vrijdag de leden op de hoogte te stellen. D'66 en de PPR, de andere PAK-partners, hebben reeds leden vergaderingen gehouden en daarin vastgesteld, dat de PAK-clausule alleen met meerderheid in het col lege moet worden gehandhaafd De ledenvergadering van D'66 heeft nu een beroep gedaan op de PvdA om vóór de PvdA-vergadering een informatieve PAK-vergadering te houden. De PAK-fractie kan dan worden uitgenodigd om haar visie te geven en er kan gezamenlijk worden gediscussieerd alvorens besluiten wor den genomen over eventuele deel neming aan het college van B en W. Vragen Het D'66-raadslid Kuyper heeft voorts vragen gesteld aan B en W waarin hij informeert of wethouder Harmsen en gemeentesecretaris v. d. Poel twijfelen aan de goede trouw van de organisatoren van de handtekeningenactie ter onderschrij ving van de Leidse nood. Het raadslid veronderstelt deze twijfel van het college, omdat het *n brief heeft gestuurd aan de Richtin gen en verenigingen die aan de actie hebben deelgenomen. Kuyper vraagt zich af of dit geen poging tot in timidatie is. VDVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Geachte mijnheer Merkelijn. Nja.v. i gaan vatten. Dat u niet alleen reaktie (13-5-72) op mijn haaltje over handtekeningen verzame len (9-5-72) het volgende: A. U schijnt moeite te hebben met het feit, dat ik over het alge meen waardering opbreng voor „de gewone Leidenaar in het algemeen". Dat is inderdaad een onhebbelijkheid van mij. U mag mij hier dus op aanvallen. Het is echter volstrekt onjuist, dat ik en naar mijn beste weten iemand anders, welke Leidenaar dan ook, een pistool op de borst zou hebben gezet om maai' te tekenen. Een lachertje, gezien vooral de afspraak, dat iedere verzamelaar in geval van gebrekkige informatie, deze zoveel als mogelijk zou moeten geven. Bovendien stonden de kranten vól informatie over de aktie. Men wist wat men deed. B. U hebt moeite met het feit, dat ik mensen van uw en mijn maat schappelijke herkomst te kijk zet. Ik raad u daarom met klem aan nooit van zijn leven een kritisch cabaret binnen te lopen. Daar gebeurt niet anders. Waarom zou je mensen geen spiegel voor mogen houden. Smaken voor komische situaties kunnen ver schillen, dat verwijt ik u ook niet. Wel ben ik boos over uw bijzonder goed verhulde insinuatie alsof ik op één hoop te kwakken ben met Joseph McCarthy, anti-inbegratieonalisten en dat soort fascisten. Ik acht de verbanden die u legt ongezond, onbe schoft en zonder grond. Ook ben ik het volstrekt oneens met uw kreet „automatische struc tuur van ieder fanatisme". Dit is een inhoudsloos begrip dat tot volstrekte nonsens leidt. Als u dit begrip con sequent gaat toepassen, zult u alras zonder onderscheidingsvermogen mijn verhaal, een uitzinnige Ajax- supporter, Angolese guerrillastrijders en Adolf Hitler in een patroon samen LEIDEN Sommigen vinden ten auto of koets niet het ver- wermiddel om als bruidspaar de ■it naar het stadhuis te maken le familie van bruidegom Rob •>an Kooten en bruid Janny Cas- eleyn had zaterdag voor een lubbeldekker gezorgd om naar het Leidse stadhuis te rijden. (Foto Holvast) in dit speuren naai- oppervlakkige patronen, toont b.v. de westerse waardevrije wetenschap, die het dan ook gelukkig slecht maakt. Maar ho, voor dat ik te veel koeien van stal haal, punt. C. U heeft, ondanks een (te) grondige tekstanalyse de strekking van mijn stukje niet gesnapt. Maar misschien komt dat door de drukfout in de laatste zin, waardoor het woorde „gelul" op komische wijze veranderde in „geluk". De zin be hoort dus te luiden: „Naai- mijn grove berekening heeft het gelul der „beschaafden", „intellectuelen" en „welgestelden" mij zeker 60 handte keningen gekost". Het is duidelijk wat ik bedoelde. Het is onbehoorlijk als mensen je minutenlang aan de praat houden en tenslotte toch niet teke nen. Wat koop je daar voor? In twee gevallen ging het zelfs om mensen die mij aangeklampt hadden i.p.v. andersom. Zulke lui wisten al lang van te voren dat ze niet wilden te kenen. Is het gek dat je je dan ge nomen voelt? Ik waag me niet aan een interpre tatie van uw eigenaardige barokke stijl. U hebt me verbaasd en ver maakt. Daarvoor dus alle lof en eer en verheffing op nujn altaar! Geen woord van waardering voor uw ivo ren-toren mentaliteit, waardoor u een serieus maatschappelijk protest van 15.000 Leidenaars op hooghartige wijze betwijfelt en bestempelt als veelal .miezerigheid, dwarsdrijverij en frustratie". Beste mijnheer Mer kelijn, laat ik dan eens hooghartig zijn en u proberen om te turnen. Stel dat u gelijk had (en u krijgt dat gelijk, want de politieke apathie is in sommige Leidse wijken opgelopen tot 60% niet-stemmers)moeten die frustratie e.d. dan niet dringend naar buiten kaomen en enben .oefthtd buiten komen en bewust gemaakt worden? Moet ze niet omgevormd worden tot een rechtvaardige demo- kratische aktie? U weet toch net zo goed als ieder ander, dat het meeren- deel der Leidenaars balen heeft van de „onoplosbare problemen" van him stad? Dat stad en bevolking inge klemd zitten in politieke en econo mische structuren? GIED TEN BERGE, Leiden. Studenten acties (1) Ik schrijf u naar aanleiding van een artikel in de krant onder de kop: ,Dit jaar nog hoger kollegegeld". De schrijver van dit artikel stelt aan het eind, dat volgens de berekenin gen van het L.O.G., de groepen met een jaarinkomen tussen 15 en 18 mille, 600 gulden meer moeten gaan betalen voor een studerend kind, ter wijl de groepen met een jaarinkomen tussen 24 en 31 mille er op vooruit gaan met een niet nader omschreven bedrag. Het zou mij en waarschijnlijk velen met mij plezier doen te verne men hoe die berekeningen van het L.O.G. in elkaar zitten. Want het lijkt mij dat i.v.m. het komende her ziene studietoelagenstelsel de zaken juist andersom liggen. Ik wil besluiten met alle ouders en studenten die tegen de kollegegeld- verhoging zijn, op te roepen om op 30 mei in Den Haag te protesteren. Plaats en tijd zullen naar ik aanneem nog wel nader in het LD. bekend worden gemaakt. BEN TIEMAN, Jacq. Urlusplantsoen 89, Leiden. (De bewuste LOG-berekeningen (op de computer van Amsterdam gemaakt) zijn erg ingewikkeld. Het is onmogelijk om er op deze plaats uitvoerig op in te gaan. Belangstellenden kunnen er ech ter kennis van nemen, door de Nota aan de vaste Kamercom missie voor het wetenschappelijk onderwijs en het wetenschapsbe leid" te bestellen bij de VVSD, de vereniging van studenten en stu dentenbelangen Delft. Het adres van de VVSD is: Mijnbouwplein 1, Delft. Donderdag is er in Leiden een college-staking uit protest tegen verhoging van de studiegelden, met om 3 uur in Den Burcht een bijeenkomst. Op 30 mei vertrek ken er vanaf het station in Lei den om twee uur bussen naar Den Haag, waar zal worden gedemon streerd op het Malieveld. Red.). Studenten acties (2) De Leidse Studenten Bond heeft voor 25 mei een collegestaking afge kondigd en organiseerd die dag om 3 uur 's middags een protestvergade ring. Er is hiervoor subsidie aange vraagd bij het college van bestuur, omdat de universiteitsraad met grote meerderheid een motie had aange nomen, waarvan de letterlijke tekst luidt ,De raad verzoekt het college van bestuur om steun voor acties van de zijde der studentenorganisaties in welwillende overweging te nemen". Verder verklaarde de raad, het hoogste bestuursorgaan van de uni versiteit, zich solidair met het stu dentenprotest tegen de duizend gul den. Het college van bestuur wees dit Verzoek botweg af, omdat er „al ge noeg was gedaan". Nog duidelijke* werd het, dat men de acties in Lei den wil reduceren tot een papleren protest, toen een officiële brief, waarin de subfaculteitsraad psycho logie haar staf en studenten op de hoogte stelde van de staking en op riep tot solidariteit daarmee, op in- stignatie van Muntendam, voorzitter van het college van bestuur, werd teruggestuurd met de mededeling dat de universiteit brieven als deze niet hoefde te betalen omdat er „al ge noeg i Dit betekent dat Muntendam al dan niet samen met de andere leden van het college dwars tegen auto nome universitaire lichamen, zoals subfaculteitsraden en universiteits raad, in, ongelimiteerd zyn gang kan gaan bij zijn pogingen het studenten protest de kop in te drukken. Hieruit blijkt, dat er niet alleen tegen de afbraakplannen van de re gering gestreden moet worden, maar dat ook de interne democratisering op de Leidse universiteit heel veel te wensen overlaat. 1000 gulden nooit!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3