daagse agenda Wat er doenis, MISS PEACH Frustraties van een hond „De vloek van de vrijheid" Wim Brugman reserve in korfbalteam g 23 MEI 1972 VARIA PAGINA 21 ONS DAGELIJKS VERVOLG VERHAAL NICHOLAS J MONSARRAI Hoe is het ontstaan? Dit woord: TOMBOLA. Het Italiaanse werkwoord tom- bolare. betekent: buitelen, tui melen. Hiermee verwant is het Franse tomber: vallen. Van tombolare is afgeleid tombola, voor een openbaar loterijspel dat men in Italië op nagenoeg alle volksfeesten aantreft. Daarbij maakt men gebruik van een duikel- of tuimelrad dat wanneer het stilstaat een bepaald nummer aanwijst. Bij ons verstaat men onder een tombola veelal een toestel dat voor een liefdadig doel wordt gebruikt waarbij men een prijs kan winnen door een nummer te trekken. Dikwijls is een tombola hetzelfde als een grab belton: een kist met pakjes waarvan men tegen betaling één mag kiezen. Eerst na de keuze mag het worden geopend en kan men zien wat het bevat DINSDAG 23 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag se Comedie met „Maak mevrouw niet wakker" (van Jean Anouilh). HOT, 20.30 u.: Nieuwe Komedie met ..Zeven manleren om een rivier over te steken" van Lodewljk de Boer. Tweede VCL, Goudsbloemlaan 131, 20.15 uur: Het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; werken van Mud- ge (Concerto grosso 4), Mozart (Bla zersserenade). Webern (Vijf Orkest stukken). Ravel (Moeder de Gans en Martlnu (Nonet). Theater in de Steeg, 20.15 uur: Ka mermuziekavond Residentie Orkest; werken van Mendelssohn (Pianotrio). Stamitz (kwartet), Schubert (Strijk trio), Hlndemith (Thema en variaties) en Martlnu (Trio). Diligentia, 20.15 uur: Optreden van het Pro Arte Trio: Bertram Green span (viool), Marcy Decou (cello) en Steven Romanio (palno), werken van Haydn, Beethoven en Ravel). WOENSDAG 24 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Am sterdams Toneel met „Interieur" van en geregisseerd door Hugo Claus. HOT, 20.30 u. Nieuwe Komedie met „Zeven manieren om een rivier over te steken" Lodewljk de Boer. Poppentheater Frank Kooman. 14.30 uur: Poppenspel voor de jeugd: „De kleine giraffe". DONDERDAG 25 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haagse Comedie met „Maak mevrouw niet wakker" van Jean Anouilh. HOT, 20.30 uur: Nieuwe Komedie met „Zeven manleren om een rivier over te steken" van Lodewljk de Boer. Muziek. Congresgebouw. P.W.A.-zaal, 20.30 u: Het Residentie-Orkest o.l.v. Richard Dufallo, m.m.v. het Heldelberger Bal let; werken van Ligetl (Kammerkon- zert). Schat (On escalation), Stra- wlnsky (Apollon Musagète met bal let). Halffter (Planto por las victimas de la vlolencia) en Skrlabine (Le poé- me de l'extase). Theater ln de Steeg. 20.30 uur: Gl- Voetbal Engeland is opnieuw winnaar geworden van het UEFA- jeugdtoernooi. De Engelsen versloe gen West-Duitsland met 2—0. Polen werd derde door Spanje na straf schoppen te verslaan. Gcilvez wint libre-titel REUS De Spanjaard Galvez is zaterdagnacht in Reus Europees biljartkampioen libre geworden. In de laatste partij versloeg hij de Oostenrijker Stenzei, waardoor hij onbereikbaar werd voor zijn con currenten. Eindstand: 1. Galvez <Sp.> 14 punten. 2. Ho- se (W. Did.) 12, 3. Connesson (Fr.) 10, 4. Schrauwen «"Belg, Wirtz (W. Did.) en Espona (Sp) 8, 7. Vet (Ned.) 7, 8. Stenzei (Oost.) 5, 9. Burgener (Zwi.) 2. MOTORSPORT De Nederlander Gerrit Wolsink is zondag tijdens de Grote Prijs van Frankrijk, die mee telt voor het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc klasse, als vijfde geëindigd. De wedstrijd in Courseul werd gewonnen door de Oostduitser Paul Friedrichs. Zondag zal in Londen voor de achtste maal het "Driehoekskorfbal- toernooi" worden gehouden, waaraan meedoen de landenploegen van Ne derland. België en Engeland. De eerste prijs is een trofee in de vorm van een pyramide. waarop de vlag gen van de deelnemende landen zijn bevestigd. Voor het Nederlands twaalftal zijn geen Leidse spelera geselecteerd. Wel staat Wim Brugman (De Danaïden) reserve. Atletiek Tijdens de atletiekwed strijden om de Coupe de l'Amitie ln de Westduitse plaats Dindau heeft Gerard Gubbels (AV Tegelen) zijn eigen Nederlandse Jeugdrecord ko gelslingeren (50.68 meter) verbeterd en gebracht op 51.44 meter. X)NTESSA,fijn datje d'r bent fidse bioscopen „Django", 18 Jr., dag. 7.00 jr do. en vrij. 2.30 uur. „Bat- L dl. en woe. 2.30 uur, zo. X) en 4.15 uur. Nachtv. „The kld", 18 Jr. vrij. en zat. i town called bastard", 18 Jr. 7.00, 9.15 uur. Belde pink- 230, 4.45, 7.00 9.15 uur. „Wlllard", 18 Jr. dag. 2.30 uur. Belde pinksterdagen ook Ut ouders niet voor moge- (D", 18 jr. Dag. 2.30,7.00. 9.15 pinksterdagen vier voorstel- ichtv. „Wanted", 18 Jr. vrij. 30 uur. „La Califfa". 18 Jr dag. 2.30 uur. Belde pinksterdagen ook J)e bedrieger bedrogen" a.l. 7.00, 9.15 uur. Beide pinkster- voorstellingen. ntoonstellingen voor Volkenkunde, Steenstr. „Fal la", zomertentoonstel- iellen ln de Stille Zuidzee, ad Galerie De Pomp Ma rlt maan. t.m. za. 7-10 uur 12-10 uur nam. (t.m. 2 Juni) sten Expositie „Toonschaal t.e.m. vr. 49 uur nam., za. orm.-9 uur nam. en zo. 29 (t.em. 23 mei). u Openbare bibliotheek Willemsen (ceramiek) en loopmans (pentekeningen). 2-5—7-9. dinsdag 10-12.30— idag 10-12.30—2-57-9. vrij- 1.302-57-9, zaterdag 10- 't Dulvenhuys (Rapenburg ltie Jan Kok (gouaches en a) dl. t.e.m. zo 2-8 uur nam mei). ar Kunstzaal Heuff: Exposi- m i&kker (aquarellen en brons- ia. t.e.m. zat. 10 uur vm bovendien dl. van 8 uur m (t.e.m 20 mei). De Valk Molenmuseum dl 10 uur voorm.5 uur nam 15 uur nam germuseum: Geopend maan. tnet vrijdag 9 uur voorm zon- en reestdagen 1-5 u vooi de geschiedenis vetenschappen: Dag 104 enhal: Dag 105 uur. zon- ium van Oudheden (Ra- 18): Werkd 10 uur voorm tot zond 1-5 uur nam [kuren Ziekenhuizen senhuls: le klasse dagelljki 13.15—1400 uur 2e en 3e klasse da- ...„0 uur 1845—19.30 derafdeling dagelijks 14 45— i maandag-, woensdag, en Kld 18 30—19.00 uur dekenhuls: Dag 1416 en uur; kraamafdellng: 15— -19.30 uur; kinderafdeling ij 1615.30 uur behalve dlns- londerdags dan vhd 1818.30 «de klasse; dagel 11.3012 1)5 en 18.45—19 30 uur Sfcet: dinsdag en midag 13— pBPndags 11 12 en 14—16 uur |§BM6! de gebele dag lek: Dag 13.30—14.30 en 18 i op die dag beval- ïffE woensdag, vrijdag: 18.30- lerdag en zondag: 15.30-15.46 100 Tom Stillwell had het beste met hen voor. Maar vervloekt nog aan toe, zijn krant moest verschijnen. Zo bars als hij kon zei hij: „En? Wat betekent dit allemaal?" Het was Jackson die antwoordde. „Ik heb hier niets mee te maken, meneer Stillwell. Ik ben meegeko men omdat het mijn afdeling is waar het werk wordt opgehouden. Maar gelooft u mij, ik doe niet mee aan die onzin". „Goed, ga aan weer aan het werk! En onmiddellijk! Jullie hebben al bijna een uur verknoeid". Jackson schudde het hoofd. „Ik kan de persen niet in mijn eentje laten draaien, wel? En daar zou het op neerkomen. Ze willen geen hand uitsteken om de krant te laten uit komen". Tom Stillwell stak zijn kin uitda gend naar voren. „Wie wil dat niet?" vroeg hij en hij wachtte in een geladen stilte op het antwoord De twee Maula's keken elkaar even aan. Toen nam Joshua Malabar, die een klein zwart sikje en een mo dieuze nauwsluitende blauwe spij kerbroek droeg, het woord. Zijn toon was zacht, bijna eerbiedig, maar hij draaide er niet omheen. „Mijnheer", zei hij, „we zijn het niet eens met het hoofdartikel en wensen het niet te drukken". „Nee toch? Dat is dan bijzonder Jammer", antwoordde Stillwell sar castisch. „Maar toevallig hebben we hier al een hoofdredacteur en dat ben ik zodat Jullie Je hoofd niet behoeven te breken over de in houd van de krant Alles wat jullie te doen hebben, is ervoor te zorgen dat de persen draaien, en ik wens dat die persen gaan draaien zodra Jullie op je afdeling terug bent". Hij had zjn mening nog nooit op zo'n harde manier aangepakt, en hij hoopte dat deze „shockbehande ling" zou werken, al was het alleen maar om tijd te sparen. Maar Jos hua Malabar dacht daar anders over, en het werd onmiddellijk dui delijk dat zijn ideeën niet pas deze middag bij hem waren opgekomen. Het waren ideeën waarin hij rots vast geloofde en die een deel van Joshua Malabar zelf waren gewor den. Groene rijst met garnalen Zet 500 gr spinazie op met nier meer dan het aanhangende wa ter. Hak de gare spinazleblaadje en meet het losgekomen vocht. Voeg op 6 kopjes van het spi- naziewater (dat u weer aan de kook brengt) 4 kopjes rijst toe. Maar vooral geen snelkookrist. Roer een keer door, leg een deksel op de pan, zet het vuur in zijn laagste stand en leg nog een asbestplaatje onder de pan. Laat de rijst zo in een klein half uurtje gaar worden Meng er vervolgens de gehakte spinazie door, 2 eetlepels kof fieroom, 150 gr gepelde garna len en een mespuntje cayenne en laat de garnalen even goed warm worden. WINA BORN totwk-iose k/wcm-uit&Z en haar pupillen •'5 •A in/u twi5o „Meneer", zei hij, met dezelfde on derdanigheid maar ook met dezelfde beslistheid, „ik breek me wel dege lijk het hoofd over wat in de krant it. Het is mijn krant". Hij wierp een zijdelingse blik op Koffie San- „Het is onze krant. Het is de krant van Pharamaul. Daarom zijn we niet bereid een artikel te druk ken zoals u hebt geschreven. Het is beledigend voor de president, het hoofd van de staat, en voor de Na tionale Partij". Onder andere omstandigheden zou Tom Stillwell door dit blijk van verbondenheid van zijn personeel geroerd, en zelfs gestreeld zijn ge weest. Goeie genade, er waren in Pharamaul dus inderdaad mensen die zich diep voor de „Times" inte reseerden. Maar hij had lang nage dacht over het hoofdartikel dat hij had geschreven, en het voor en te- ervan zorgvuldig overwogen. Joshua Malabar mocht zich hierbij persoonlijk betrokken velen, maar hij niet minder. „Wat ik heb geschreven, was niet beledigend", betoogde hij. „En zelfs al was dat zo, dan nog draag ik daarvoor de verantwoordelijkheid". „Maar het is niet juist". „Dat heb te beoordelen". i Jackson mengde zich plotseling in het gesprek. „Dat heb ik je gezegd, beste Jongen. Meneer Stillwell heeft zijn taak, en wij de onze. Als we die twee door elkaar halen, waar moet dat dan heen?" Nu was het de beurt van Koffie Sanka zich in het gesprek te men gen, en het was alsof hij op dit moment had gewacht. Hij was een kleinere editie van Joshua Malabar, zonder het sikje en de spijkerbroek, zonder al datgene wat voor Malabar karakteristiek was, maar met een soort opgewekte vastberadenheid. Dat bleek duidelijk uit zijn woor den. „Meneer Stillwell. we zijn beiden in uw dienst. We hebben beiden veel plez'ier in ons werk. Maar we zijn ook lid van de Nationale Partij en we wensen er ons niet toe te lenen zulke beledigingen te drukken. Ze hebben tot doel de 6taat te onder mijnen Waar zou hij. dacht Stillwell ver baasd, dat zinnetje hebben opge pikt? Hij keek van Sanka naar Ma labar en van Malabar naar Sanka daarbij viel hem iets merkwaar- digd op. De mannen schenen hele maal niet onder de indruk te zijn van deze confrontatie met hun hoogste chef. Ze waren volkomen kalm in een situatie die de meeste mensen beslist pijnlijk zouden heb ben gevonden. Hij begreep dat hij een poging z ou moeten doen hen van hun ongelijk te overtuigen, want alleen de stem van het gezag die hun kortweg zei wat ze moesten doen, zou niet voldoende zijn. wordt vervolgd PANDA EN DE MEESTER-GOUDMAKER 38—J15. Panda bleef aarzelend met zijn kruiwagen vol gou den geldstukkevooi de beide onbekenden staan. „EKm-mag ik ei even langs?" vroeg hij voorzichtig. „Ik moet dit goud even gaan verkopen, ziet u? En straks is de winkel misschien dicht". Dat schenen de vreemdelingen een heel grappige opmerking te vindenze barstten tenminste in een daverend gelach uit. BR AM MET JE FOK EN HET SCHUIM 2358. Hevige ruzie icas uitgebroken in het luchtschip. Een van de mannen vroeg de leider om een luik open te zetten, zodat het schuim zou weglopen. Maar de baas weigerde halsstarrig, ook al stond hem het schuim om de lippen. ..Nee, nee, nee. Die zeeman is nu al vertrokken. We kunnen het schuim nog hard genoeg nodig hebben om hem tegen te houden". „Ha-ha!" riep de een. Stel je voor! Hij wil dat we hem door laten met al die poeu in z'n karretje! Ha!" „Alsof we zo'n buit maar even laten sr-hieten" vulde de ander aan. „Ha-ho! Ik weet wel wat veters om op te schieten!" Met die woorden richtte hij zijn wapen op Panda. Maar vóór hij akelige dingen kon doenklonk er een stem achter hen. „Zo-zo", sprak inspekteur Snappers want die was het als dat Schriel niet is, met zijn kornuit Dikke Daantje. Hebben jullie zo'n pret? En ivaarom dan wel?" „Maar ik stik bijna", riep ae man. „Dat doe je dan maar in je vrije tijd", schreeuwde de leider, want niets uas voor hem van belang behalve de vraag of hij Bram nog kon tegenhouden Er was een kans, want juist nu Bram harder dan ooit wind in de zeilen nodig had, kreeg hij te kampen met een tijdelijke wind stilte. De Kokanje kwam nauwelijks nog vooruit. „Zo winnen ze toch nog zei Karo verdrietig.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21