.EIDSCH DAGBLAD rOPGESPREK IS BEGONNEN El Viet te veel machten" vandaag Vrees CNV: prijzen dit jaar 8pet. hoger ietnam belangrijker itige wind KNZB keurt het Zweilandbad af LEIDSCK DAGBLAD Vakbonden vragen Wie leende aan IBB- Kondor? Bevolking Rhodesie verwerpt akkoord JAPAN WAL FEYENOORD ZIEN SPELEN Bom ontploft in Belfast n.v. v. d. Velde Citroën Commissie bekijkt sanering Bijnmond (9uc/ QTtett teuton picht 1 maart 1860 tear: G. Koopman facteur: Dra. J. R. Soetenhorst DINSDAG 23 MEI 1972 No. 33714 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 33,39 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetalingpro 57055, losse nummers t 0,3a Witte Singel L Lelden - Tel.: 35041. Redactie: 21507 Nabezorglna tot 30 uur. tel 30500 (zat 10 uur). UTRECHT (ANP) De er varing leert dat gewoonlijk zes tig procent van de prijsstijging over een heel jaar in de eer ste helft van dat jaar tot stand komt. Nu zijn we in vier maan den al toe aan 60 procent van de door het Centraal Planbureau voorspelde 6,5 procent. Als het in dit tempo doorgaat, valt voor 1972 een prijsstijging van 8 pet of meer te vrezen. Aldus het Christelijk Natio naal Vakverbond Aan de lonen kan het niet liggen zegt het CNV want die blijven wel binnen de raming van het CPB. „Er is dus alle aanleiding voor het be drijfsleven, meer ernst te maken met het tegengaan van prijs stijgingen". Het verbond stelt verder, dat de overheid intussen al weer de basis heeft gelegd voor nieuwe stijgingen van de prijsindex. Het herinnert in dit verband aan de aangekondigde verhoging van de aardgasprijs, de waterleidingta rieven, de schoolgelden, de col- legelden, de btw-tarieven en de [OSKOU (UPI, Tass, Reuter, AP) Vandaag is t Catharinazaal van het Kremlin het topoverleg tussen owjet-Unie en de Verenigde Staten begonnen, isteren had president Nixon na zijn aankomst in het nlin vrijwel onmiddellijk een gesprek met de Russische peider Brezjnew. n de zitting van vanochtend werd van Russische kant deel- men door Brezjnew, premier Kosigin en president Pod- j. President Nixon werd terzijde gestaan door zijn minister Buitenlandse Zaken Rogers en zijn persoonlijke adviseur nger. Gewillig poseerden de delegaties voor de fotografen, it het eigenlijke gesprek begon. De gebruikelijke scherts ak bij dit "ongedwongen samenzijn". Het enige opvallende dat de Russische televisie de formele opening van de rentte niet uitzond. Dit was eerst wel bekend gemaakt. f duurde ruim twee uur. Van zijde in Moskou is mee- d dat vanmiddag twee akkoor den geparafeerd. Deze gaan gezamenlijk onderzoek naar en hartziekten en over een nlijke bestrijding van de rvuiüng. [agenda voor de besprekingen Russische en Amerikaan- -ties is gisteren opgemaakt gesprek tussen Nixon ^lezjnew. Die ontmoeting heeft [I erk de aandacht getrokken in ssische pers. In de Moskouse 30. is de indruk gewekt dat de iferentie een akkoord zal ople- over de beperking van de stra- l©Sl he wapens. Verder publiceerde in awda, orgaan van de Russi- communistische partij, vandaag kia lledige tekst van de tafelrede resident Nixon gisteravond in xemlin heeft gehouden. ghoudend M Igens heeft men zich van de kaanse zijde terughoudend be- in de verwachtingen over de iten van de Moskouse bespre- Kissinger, Nixons voor- te adviseur op het gebied H 5 internationale politiek, deed K eens tijdens Nixons verblijf Oostenrijkse stad Salzburg. verwacht van vanavond C orgenavond: veranderlijke be- ig en voornamelijk in de nacht eidj buien, mogelijk met onweer iiuntemperaturen omstreeks laxima morgen ongeveer 19 Overwegens matige wind uit ce richtingen. (Opgemaakt om 12.40 uur) 24 MEI tp: 4.34 uur; onder: 20.40 uur. '°P: 17.15 uur; onder: 2.30 uur. 5 ÏJter te Katwijk te 0.39 en 13.07 m bagwater te 8.38 en 21.15 uur. Kissinger zei dat de SALT-bespre- kingen over de beperking van stra tegische wapens zeer diepgaand zijn geweest. Zozeer zelfs dat het verdrag, dat nu in grote lijnen vast staat, in de uitwerking zeer inge wikkeld wordt. Dat zou er toe kun nen leiden dat de gesprekken in Moskou niet de gehele afronding van het verdrag te zien zullen ge ven. Kissinger zei in Salzburg ook nog dat als gevolg van de mijnenblokka- de van Noord-Vietnam, de Vietname se kwestie een belangrijker plaats zal innemen dan eerst werd ver wacht van de Moskouse conferentie. (Zie ook pag. buitenland). LEIDEN De KNZB heeft het Zweilandband te Leiden afgekeurd voor diploma zwemmen. De bond vindt het bassin te klein voor het officiële afzwemmen. Het Zweiland bad meet slechts 180 kubieke meter (voorschrift 200 m3) en ook zou er weinig zwemoppervlakte over blijven als men zich zou moeten hou den aan de richtlijn, dat anderhalve meter afstand tot de kant dient te worden bewaard. De afkeuring heeft tot gevolg, dat de verenigingen een ander afzw bad moeten zoeken voor hun jaarlijks duizenden diploma zwemmers. In de ze kringen is dit momenteel een groot vraagstuk .Onder meer wordt gedacht aan uitwijken naar De Over dekte. Het schoolzwemmen en ook het af zwemmen van scholieren in het Zwei landbad zal gewoon doorgaan. On derwij sinspecteur jeenheer noemde, de afkeuring vanmorgen „vrij onbe grijpelijk". Als men strikt de hand zou houden aan de gestelde normen, zouden er volgens hem van de 100 instructiebaden zeker 80 moeten worden afgekeurd. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 7 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. President Nixon (op de rug gezien) aan tafel met de Russi sche leiders. Deze foto werd van ochtend in het Kremlin genomen. Links de communistische partij leider Brezjnew, in het midden president Podgorny en rechts de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko. Deze foto wekt de suggestie, dat Nixon in zijn eentje het Russische geweld moest weerstaan. Naast hem za ten echter (op de foto echter niet zichtbaar) minister Rogers van Buitenlandse Zaken en adviseur Kissinger. UTRECHT De vakbonden gaan deze week met de directie van het aannemingsbedrijf IBB-Kondor (on geveer 1000 werknemers, belangrijkste kantoren in Leiden en Amsterdam) praten. Zij eisen duidelijkheid over de manier waarop het bedrijf, dat al geruime tijd in financiële moeilijk heden verkeert, de problemen denkt op te lossen. "De Bouwer", het blad van de bouwbond NW, meldt dat het aan nemersbedrijf in strijd met de dui delijke afspraak, dat de vakorganisa- over alle ontwikkelingen binnen de onderneming zouden worden inge licht, zonder overleg f 4 miljoen heeft geleend van een onbekende geld schieter. Daarbij zou zijn afgesproken, dat deze onbekende elk moment in het bezit kan komen van f4 miljoen nominaal aandelen IBB-Kondor. Het huidige geplaatste aandelenkapitaal bedraagt f 4,3 miljoen, zodat, aldus de bouwbond, „de goede gever van de ene op de andere dag in het bezit van btfna de helft van het aandelen kapitaal kan komen". Het bedrag van de geldlening is bijna even groot als het verlies dat het bedrijf vorig jaar heeft geleden 4,5 miljoen)Daarnaast wordt de boekwaarde van voor eigen rekening gebouwde woningen fl,4 miljoen te hoog geacht, zodat zegt "De Bou wer" de totale strop dus rond f6 miljoen bedraagt. De bonden willen weten, welke voorwaarden de geld gever heeft gesteld en wie de geld gever is. In het najaar van 1971 werden bij IBB-Kondor reeds bezuinigingen doorgevoerd. Het personeelsbestand werd toen van 1500 tot 1000 man teruggebracht. Op de Scheveningse terrasjes was het dit pinksterweekexnde erg druk. Bakkende en stovende badgasten, die hun bikini of bad- broek uit de mottenballen hadden gehaald probeerden al luierend op een strandstoel, iets van die fel begeerde bruine huidskleur bin nen te halen. Er waren bij de pier zelfs al enkele mensen die het frisse zee water indoken, voor een meer dan verkoelende duik LONDEN (AP) De grote meer derheid van de zwarte bevolking van Rhodesië. verwerpt de politieke re geling die Engeland heeft bereikt met de regering van zijn vroegere kolo nie. Dat heeft de commissie-Pearce vandaag gerapporteerd. Deze ont wikkeling betekent een grote tegen slag voor de regering-Heath. De regering heeft vorig Jaar een akkoord bereikt met de Rhodesische regering over een nieuwe grondwet. De nieuwe grondwet bepaalde dat Rhodesië, geregeerd door een blanke minderheid van 250.000 mensen, on middellijk onafhankelijk zou worden. De zwarte meerderheid van 5 mil joen wordt in het vooruitzicht ge steld dat zij tegen het Jaar 2000 aan de macht zou komen. Engeland zegde toe er naar te zullen streven dat de Verenigde Naties de tegen Rhodesië afgekondigde sancties zou intrekken. De uit 24 leden bestaande commis sie onder voorzitterschap van lord Pearce onderzocht de beschuldigin gen, geuit door de Rhodesische rege ring, dat een zwarte extremistische minderheid de meerderheid van de zwarte bevolking zo had geïntimi deerd dat deze de regeling afwees. Deze stelling heeft de commissie op alle punten verworpen. De commissie zegt dat de politieke greep, die de regering, onder meer door een hecht veiligheidsstelsel, op het land heeft, het alleen al onmoge lijk maakt dat een kleine minderheid een meerderheid binnen enkele we ken door intimidering zou kunnen gaan overheersen. De Britse minister van Buitenland se Zaken sir Alec Douglas-Home heeft het Lagerhuis meegedeeld dat de regering de bevindingen van de commissie-Pearce accepteert. KOBE (ANP) Feyenoord kan, zo gauw burgemeester Thomassen uit Japan terug is, de uitnodiging ver wachten een reeks wedstrijden in Japan te komen spelen. Directeur Ookano van de Japanse voetbal bond heeft speciaal zijn opwachting bij de Rotterdamse havendelegatie drie weken op toernee door het Verre Oosten gemaakt om duidelijk te stellen, dat hij zijn uitnodiging hoogst serieus bedoelt. Voetbal is in Japan een sport, die snel populair wordt. Men heeft er veel geld voor over om teams van wereldnaam te gen Japanse amateurs te laten spe len. BELFAST (AFP) In een straat In het hart van de Noordierse hoofd stad zijn vanochtend talrijke men sen gewond door een bomontploffing. De bom bevond zich in een gepar keerde auto. Aan de ontploffing schijnt geen enkele waarschuwing voorafgegaan te zijn. v. ZUYLEN VAN NI1EVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 DEN HAAG Bedrijven die in de Rijnmond de lucht vervuilen zul len niet verplicht worden metingen te verrichten om de mate van ver vuiling te bepalen. Minister Stuyt van Volksgezondheid van Milieuhy giëne heeft vanochtend bij de instal latie van de saneringscommissie voor het Rijnmondgebied gezegd, dat hij er op vertrouwt dat de industrie eventuele onaanvaardbare lacunesin de gegevens vrijwillig zal opvullen. De nieuwe saneringscommissie gaat de taak overnemen van een voorlo pige commissie die in 1970 door staatssecretaris Kruisinga werd in gesteld nadat er ernstige smogvor- ming was opgetreden in het Rijn mondgebied. In de commissie die 22 leden telt. zijn onder meer vertegen woordigd zes directeuren van grote chemische en havenbedrijven, zeven afgevaardigden van Rijnmondge meenten en twee vertegenwoordigers van actiegroepen. Voorzitter is com missaris der Koningin, mr. Vrolijk. De voorlopige commissie heeft in middels een ..raamplan" opgesteld, terwijl tevens op korte termijn een rapport zal worden gepubliceerd over de aanwezige „vervuilingsbron nen". Het raamplan omvat drie maatregelen in volgorde van urgen tie: 1. plan voor de beperking van piekconcentraties van stank. 2. plan voor het beperken van de luchtver vuiling, 3. plan voor de beheersing van de luchtkwaliteit. Minister Stuyt onthulde vanoch tend dat er op het ministerie plan nen ontwikkeld worden voor de in voering van een kadaster, waaruit blijkt hoeveel vervuilende stof fen verschillende bedrijven produce ren. 22 PAGINA'S George Best, de grillige NoorC» ierse voetbalster van Manchester United, zal geen bal meer aan raken. „Ik stop, want voetbal heeft mij tot een psychologisch wrak gemaakt Best, vorige week naar Spanje „gevlucht", bleek echter nog voldoende bij de pinken om zijn verhaal aan de hoogst biedende Britse krant te verkopen: de Sunday Mirror. Op de transfermarkt is Best ruim twee miljoen gulden waard. Dit en nog veel meer sport zo als het wereldkampioenschap dammen voor Sjjbrands op zes pagina's. PAGINA 7—13 Rock-circus in het Olympisch Sta dion is een regelrechte commer ciële sof geworden. PAGINA 5 Het is tijdens de zonnige pinkster dagen bar druk geweest op de wegen. Geen wonder, er waren zo'n kleine 800.000 toeristen in ons land. Natuurlijk is een en ander niet zonder horten en stoten ge gaan. Er waren files van soms tientallen kilometers. Maar wat erger is: er vielen weer heel wat slachtoffers PAGINA 19 De uitgebreide, kostbare en hoogst merkwaardige bi bliotheek, verzameld en na gelaten door wijlen den heer Mr. L. C. Luzac, voormdlig Minister van Binnenland- sche Zaken en lid van de Tweede Kamer van 1828- 1848, zal van 3-8 Juni a.s. te Leiden in het openbaar ver kocht worden. Twee belang rijke verzamelingen zijn der bibliotheek van de Leidsche Hoogeschool ten deel geval len. De Haagsche kermis is in vollen gang en hoewel hare aloude eenheid verbroken is, zien de kermislustigen er niet tegen op van het eene raar het andere einde der stad te wandelen om aan de kermisvereugd deel te ne men. Vandaag 50 jawr geleden TJit Boedapest: Met een specialen trein van veertien rijtuigen zijn 530 kinde ren naar Nederland ver trokken. Zij zullen hier te lande door de Hollandsche Katholieke Missie worden ondergebracht. Russische bladen melden dat in het Jodenkwariier te Kiew een pogrom heeft plaats gehad, waarbij 7 Jo den gedood en 4 gewond wer den. In Breslati zijn 11 leden van een misdadigersorgani- satie ,rDe roode vuur- hand" gearresteerd. Een van hen, een jongeman van 22 laar, heeft 130 misdaden van de bende bekend, waaronder verscheidene moorden en vijftien gevallen van brand stichting.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1