ijdt naar erste triomf WORDT TRAINER BIJ FC DEN HAAG Thorbecke Mavo groots EVERT TEUNISSEN }er Kamper Piet Kraak dondert' weer.... PERNIX BESLUIT MET NEDERLAAG 11 Ijsdag 23 mei 1972 PAGINA IS SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT r«* in VANENBURG Via een sterk gereden solovlucht besliste 21-jarige Gerard Kamper uit het Westfriese dorpje St. icras zaterdagmiddag de klassieke ronde van de Haarlem- rmeer in zijn voordeel. Toen hij, met nog zestien kilometer ooi fietsen, uit de tot 36 man gedunde hoofdmacht ontsnapte, ilbi en zijn Amstel-makkers Ger Knetemann, Ad Dekkers en kp d van Lachterop de eer van de achtervolging aan de con- rentie over. Mede door deze taktiek kon de overigens sterk ieoEnde Kamper buiten schot blijven. Hij behaalde daarmee eerste grote triomf in een wegkoers en was uiteraard dol- ikkig. de strijd van de amateurs eerste Omloop van de Haar- wojermeer voor nieuwelingen meetellend voor de natio- clubtrofee 1972 en die lever zege op voor de 16-jarige O-scholier Leo van Vliet uit m0 ilersdijk. Hij won onbedreigd rint van een vier man sterk roepje. het steeds intensiever worden- rkeer op de Ringdijk van de immermeer bleek het niet lan- logelijk de Ronde om de hele te laten verrijden en daarom het organiserende De Bataaf andere mogelijkheden uitzien, vond de oplossing in een klei- arcours van 16,5 km. over Vijf- De amateurs moesten dit ne- teer rijden. In de eerste drie a gebeurde er vrijwel niets, ia kwam er wat meer actie op jrplan en ontstond er een paar een kopgroepje. Vooral Fred jachterop, Hans Steekers, Piet os, Rhett van Trigt en Janus Tol waren bij de .verschillende irages actief. Door het- hoge leden alle ontsnappingen ireuk. A ee iding het slot van de zesde "toer" ind er een kopgroepje met van Lachterop, Harry van Pie- ans Steekers. Ted Blom. Jack looff en Ten Klooster én dat de koers een beslissende ng te gaan geven. De zes kop- liepen snel uit maar toen hun al bijna een minuut bedroeg, ej de favorieten in het peloton en begonnen zij aan een felle rvolging. Marcel Pennings be- als eerste de vluchters en a groeide de kopgroep tot 36 aan. Voor de overigen was het verkeken. Even na het ingaan I laatste ronde begon Gerard er aan zijn solovlucht, uitslag: 1. G. Kamper, St. Pan- ,5 km. in 3.23.35; 2. K. :Badhoevedorp in 3.23.51: 3. C. longen, Oud Gastel; 4. J. Kief- rg, Hoorn; 5. B. Pronk, Scheve- S. Schuitemaker, An- 7. C. Moritz, Amsterdam; 8. -gd. Hoek, Dirksland; 9. P. v. ik. Rosmalen; 10. G. Knete- Amsterdam. Marcel Pen- uit Nieuw Vennep werd zes- en Hans Steekers uit Noord- :hout twintigste. Ie eerste omloop van de Haar- mneer voor nieuwelingen over den werd volop strijd ge- Er kwam in de derde ron- kopgroep van negen renners id en die groeide tenslotte aan man. Daaronder bevonden Bollenstrekers John v. d. en Gerard Looyestein. Jan van Swift was aanvankelijk in de goede ontsnapping, moest door pech of anderszins Kort voor 't ingaan van de ontsnapte de stevig ge- ^Jie Jan Ruckert uit de kop ij en zijn aanval kon alleen door j fliet, Spijker en Booy gepa- P wórden. In het beslissende ij |e tussen dit viertal trok Leo fliet duidelijk aan het langste Uitslag: 1. L. van Vliet, Honse- de 99 km. in 2.24.02; 2. J. Kampen; 3. J. Ruckert, Am- 4. H. Booy, Wezep; 5. G. erf, westzaan; 9. J. v. d. Vos- I talie De eerste etappe van de Ronde van Italië werd gewonnen door een sprinter: de Italiaan Marino Basso was zondag de snelste in Ravenna Eddy Merckx probeerde een keer weg te springen maar de test op df waakzaamheid van de concurrentie had het verwachte resultaat. Eer groepjes achtervolgers voorgegaan door Gesta Petterson, de winnaar van vorig jaar, haalde Merckx on middellijk terug. De tweede rit, ove: 122 km. van Ravenna naar Fermo, werd een prooi voor de Italiaan Mót ta. De uitslagen: le etappe: 1. Bas so (It) 196 km. in 4.59.00, 2-Bitossi celli (It), z.t., 5. Zandegu (It) z.t. 2e etappe: 1. Motta (It) 212 km in 5.26.37; 2. Bitossi (9t) zt.,, 3. Basso (It) z. t., 4. Merckx (Belg) z.t., 5. R. d. Vlaeminck (Belg) z.t.; Alge meen kl.: 1. Basso 10.25.37; 2. Bitos si z.t., 3. Lasa z.t., 4. Dancelli z.t., 5. Zandegu z.t. Kempen Nationaal kampioen Jan Spetgens, deze week nog tweede achter Frits Schür in Olympia's Ronde door Ne derland heeft zondag de amateur- klassieker, de Omloop van de Kem pen, op zijn naam gebracht. De kop man van Mars zegevierde door de in "gewonnen positie" liggende West- Brabander Broere toch nog terug te wijzen in de eindsprint. DEN HAAG Evert Tennissen wordt de nieuwe trainer van FC Den Haag/ADO. De verbintenis tussen de Haagse eredivisieclub en de huidige oefenmeester van Fortuna SC is voorlopig van kracht voor één seizoen. In december zullen beide partijen rond de tafel gaan zitten om de mogelijkheid tot een langer lopend contract tie onderzoeken. Na negen jaar bui tenlandse "inmenging" (de Oostenrijker Happel was zeven jaar trainer, de Tsjech Vaclav Jezek twee jaar) heeft de FC Den Haag, voorheen ADO, weer een Nederlandse trainer. Evert Teunissen (43), die voor heel wat moeite gekost om August- De uitslag is: 1. Spetgens (Some ren) 180 km. in 4.05.06, 2. Kuiper (De nekamp) z.t., 3. Broere (Ouden bosch) z.t., 4. Groen (St. Pancras) Karstens Gerben Karstens heeft zaterdag in Berendrecht bij Antwerpen een wie lerwedstrijd voor profs over 165 km. gewonnen. Hij werd winnaar in de eindsprint en had voor de afstand 4 uur 10 min. nodig. De Belg Guido van Sweevelt werd tweede. De Ne derlanders Ger Harings, Harm Otten bros en Jan van Katwijk respectie- Juichend, passeert Gerard Kamper, na een fraaie solo, de finish in Zwanenburg velijk derde, vierde er zesde. Joop Zoetemelk heeft gisteren op 'n parkoers bij Sens, de Plymultipliee. een van de meest befaamde Franse eendagswedstrijden, gewonnen. Zoe temelk had na 155 kilometer aan de eindstreep vier seconden voorsprong op de Fransman Botherel. Jan Krekels won zondag in zijn woonplaats Born een wielerronde voor profs over 120 km. in 2 uur 51 min. en 23 sec. Matthieu Pustjens werd tweede, Karstens 6de op 1.10. F.S.C. achtereenvolgens De Volewfj ckers, Heerenveen, Heracles en De Graafschap onder zijn hoede had. was weliswaar nog voor 'n jaar aan de Limburgse eerste divisie-club ver bonden, doch verkreeg ontheffing van zijn verplichtingen. Bij FC Den Haag, dat Jezek overigens met leed wezen gedwongen naar zyn vaderland ziet terugkeren, bestaat groot vertrouwen in de capaciteiten van Evert Teunissen. Gerard Sla ger, secretaris afdeling betaald voet bal: „Teunissen is organisatorisch zeer sterk. Bij alle verenigingen waar hij gewerkt heeft is nog steeds een duidelijke beleidslijn te onderkennen. Bovendien heeft hij in taktisch op zicht grote verdiensten. De resulta ten, die zijn verscheidene clubs met toch'alle beperkte mogelij Wieden bij voorbeeld hebben geboekt in het K.N.V.B.-bekertoernooi, bewijzen dat hij in staat is een wedstrijd te ont leden. Zijn kennis van de Neder landse voetballers is erg groot. Hij wist precies wat er bij ons rondliep. Wij FC Den Haag en ook de heer Teunissen waren van mening dat voor hem de tijd gekomen was om het eens te proberen in de vader landse sub-top. Het feit, dat de FC Den Haag het komende seizoen in het Europa Cup twee-toernooi speelt, „verhoogde voor de heer Teunis sen uiteraard de aantrekkelijkheid" Dat spelen van Europa Cup II voetbal was ook een belangrijk argu ment voor de 22-Jarige Zweed Bo Augustsson om van Atvidaberg naar FC Den Haag te komen. Na de Noor Tor Fuglset (28) is hij de tweede Skandinaviër die FC Den Haag bin nen een week heeft aangetrokken. Augustsson is een aanvallende mid denvelder, rechts georiënteerd, al thans in voetbal-technisch opzicht. Het heeft FC Den Haag overigens CC tweede Frankfort NKFORT (ANP) Het Vense HTCC is er niet in ge- het Westduitse SC Frankort prolongatie van de Euro- ockeybeker af te houden. De snaren, die gemakkelijk I een poule-overwinning en ~1 zege in de halve finales op /g( sjechische Slavia Praag, de fi edelen bereikt waren volmaakt los tegen de Westduitsers. Hel 51 nederlaag. De derde i eveneens voor een West- M 1 Ploeg. Russelsheim, titelhou- 1 de bondsrepubliek, won met 7 p to Slavia Praag. In de selectieploeg voor nje is een wijziging aange- Dick Schneider vervangt Go Ahead Eagles. Eerste prijs en LD-stijlprijs in schoofhorfbal toernooi LEIDEN Het traditioneel met fraai zomerweer begunstigde schoolkorfbaltoernooi heeft geen nieuwe titelhouder opgeleverd. De sterk verjongde Thorbecke Mavo bleek opnieuw in staat zowel de eerste prijs, als de door het Leidsch Dagblad beschikbaar ge stelde stijlprijs in de wacht te slepen. Verrassend kon dat nauwelijks genoemd worden: het winnende team beschikte over de meeste ge lijkwaardige speelsters en spelers. En dat was bij de andere vier scho len in de hoofdafdeling niet het ge val. De kwaliteit in die teams liep nogal wat uiteen. Zoals bij de Christelijke Pedagogische Acade mie (tweede), die met Danaïden- speler Eric Filemon en De Algeme- ne-speler Jan van Seggelen (die met de wedstrijdsport is gestopt) toch niet zulke hoge ogen leek te gaan gooien. Maar het team won driemaal en de strijd tussen de Academie en de Thorbecke Mavo die ploeg had eenmaal verloren van de Louise de Coligny scholengemeenschap moest toen de beslissing brengen. In dat duel leken de beste kansen aan vankelijk voor de Academie, maar de Thorbecke Mavo slaagde erin het op strafworpen te laten aankomen. Juist het nemen van die strafwor pen gaven het sfeerloze toernooi nog een enerverend slot: er moesten drie series van 24 worpen aan te pas ko men om de uiteindelijke winnaar aan te wijzen. Dat werd tension* de Thorbecke Mavo. De wethouder van Onderwijs, de heer Duiverman, reikte daarna de prijzen uit, die verder door de vol gende ploegen in de wacht werden gesleept: Afd. I (L.O. geoefend)1. Telder- school; 2. Zuiderparkschool; 3. Gunningschool. Afd. II (L-O. ongeoefend)1. OLD Noordwijk, 2. OLS de Hoornes, Kat wijk, 3. St. Antoniusschool, 4. Eerste Leidse Schoolver. Afd. III (Voortgezet ond. Hoofd- afd.)L. Thorbecke Mavo (tevens stijlprijs); 2. Chr. .Pedagogische Academie; 3. L. de Colignysch. gem. Afd. IV: (Voortgezet Ond. res. teams)1. Gymnasium, 2. Chr. Scholengemeenschap Zuid West, 3. MTS/ST. Agnes combinatie. Afd. V: (Voortgezet Ond. adspi- ranten)1. L. de Colignysch. gem., 2. Chr. Nat. Mavo Rijnsburg, 3. Prins Willem Alexanderschool sson los te weken uit het 10.000 in woners tellende Atvidaberg, dat be heerst wordt door het rekenmachi- neconcern Facit. De directeur, Hall- gren, heeft de zakelijke leiding van de voetbalclub in handen en weet voor zijn spelers niet onaantrekke lijke maatschappelijke voorwaarden te scheppen, zonder dat zij overigens in de fullprof-categorie vallen. En dat nu was een wens van August sson, die, aldus FC Den Haag-be stuurder Slager, „van voetbal bezeten is. Hij had ook naar Frankrijk ge kund, waar de financiële voorwaar den nog weer aantrekkelijker zijn, maar wij hebben hem kunnen over tuigen van de grotere betekenis van het Nederlandse voetbal, dat mo menteel toch betere mogelijkheden biedt om naam te maken dan het Franse. Wij gaan Europa Cupvoet bal spelen, zoals Augustsson de laat ste jaren bij Atvidaberg gewend was en voor al deze argumenten is hij tenslotte gezwicht". Het aantal Skandinaviërs (bui tenlanders) bij FC Den Haag komt na het vertrek van de Noor Harry Hestad op drie, zodat een verdere versterking of uitbreiding van het spelersarsenaal op de binnenland se markt zal moeten worden gezocht. Hestads landgenoot Berg heeft in middels de Nederlandse voetbal-na tionaliteit verkregen. Autocoureurs verongelukt BRNO (ANP) De Italiaanse autocoureur Rinaldi is zaterdag tij dens de training voor de Grote Prijs Brno (formule III), die gisteren werd gehouden, om het leven geko men. Rinaldi slipte met zijn Alfa Romeo in een bocht en kwam met een snelheid van 200 kilometer per uur tegen het tijdwaarnemershuis. Rinaldi was op slag dood. Een Tsjechische tijdwaarnemer Jaroslav Bartosek werd bij het on geluk zeer ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het zieken huis, waar hij teh gevolge van in wendige verwondingen overleed. In de omgeving van Parma ver ongelukte tijdens de training voor een bergklim de 29-jarige Italiaan Carlo Benelli. Zijn Alfa Romeo 333 botste tegen de bergwand en vloog in Piet Kraak, enkele jaren ge leden twee seizoenen lang trainer bij het Leidse LFCwas dit week einde weer eens in Nederland. Met de jeugd van zijn huidige Deense voetbalvereniging, AaVborg BK, nam Kraak, deel aan het internationale jeugdtournooi van Blauw Wit in Amsterdam. maro met een snelheid van tweehon- der kilometer van de baan raakte op het moment dat hij over een brug ging. Grauls viel met zijn wagen op meter lager gelegen spoor baan. Hij was op slag dood. Kunstzwemmen De Nederland- kunstzwemploeg is tijdens de Pinksterdagen in het vierlandentoer- nooi in Düsseldorf als derde geëin digd. De Britse ploeg zegevierde, evenals vorig jaar, met ruime voor sprong. De Britse meisjes verzamel den 73 punten. West-Duitsland (44 punten) werd tweede, Nederland (35 punten) derde en Frankrijk (5 pun ten) vierde. De aanvoerder van de Thor becke Mavo krijgt de door het Leidsch Dagblad beschikbaar ge stelde stijlprijs uitgereikt. (Foto Holvast) Albatros grijpt titel in derde klasse B LEIDEN In het weekeinde zijn 'n paar "restant"-wedstrijden van de korfbalcompetitie gespeeld. Over- gangsklasser Pernix sloot het seizoen zaterdag af met een nederlaag bij Het Zuiden (73) en van de derde klassers boekte Fluks Noordwijk een zege bij SEV en verloor Fiks op ei gen veld van Albatros, dat daardoor het kampioenschap in Zuid West m D greep. Het Zuiden-Pernix 7—3 Het door invallers verzwakte Pernix heeft het op volle oorlogssterkte spelende Het Zuiden niet van de laatste sei- zoenwinst kunnen afhouden. Het Zuiden verdiende de zege om dat de Rotterdamse ploeg zich we) degelijk inspande er nog iets van te maken. Toch kon aan de partij worden afgezien dat het seizoen er voor beide ploegen wel „opzat". In het overwegend matte duel zorgde Theo Korperaal voor 10. Flip van de Kooy maakte die achterstand we) ongedaan, maar veel inspiratie kon Pernix daaruit niet putten. Dat bleek wel uit de ruststand: 5-2 (Leid se treffer Cees de Rooi). In de twee de helft zakte het spelpeil naar laag niveau: er werd nog wel driemaal gescoord (Leidse treffer Jacob Bak ker), maar verder gebeurde er niets Fiks-Albatros 610. Het Zwijn- drechtse Albatros heeft de strijd om de titel van IIIB in het eigen voor deel beslist: het uitgeschakelde Fiks kon Albatros nauwelijks bedreigen. Het duurde overigens lange tijd voor dat de teams elkaar konden bestrij den, want de aangewezen arbiter bleek niet aanwezig. De in allerijl opgehaalde Leidse scheids rechter Van Vliet moest het kam pioensfeest voor Albatros redden. Anderhalf uur wachten had de con centratie van de Zwijndrechters niet verminderd. Tot 2—2 kon Fiks de op ponent nog goed bijhouden, maar vla een tussensprint naar 3—7 bij de SE V-Fluks Noordwijk 48 De zege van Albatros maakte de over winning die Fluks zaterdag op SEV behaalde „nutteloos". Bij een neder laag van Albatros had Fluks Theo retisch nog op gelijke hoogte kun nen komen. Voor de Noordwijkers, was er overigens geen vuiltje aan de lucht in Leidschendam. Door Cor- ry Ruigrok, Frank Dijkstra, Jan van Drongen en Dirk Meyer nam Fluks voor de rust een 14 voorsprong, daarna zorgden Jan van Drongelen, Frank Dijkstra. Peter van de Berg en Siem van der Haak de resteren de treffers.... Veel sportief plezier beleefde Kraak niet aan zijn "bliksem bezoek": ondanks vele donder- speeches" zie fotoeindigde Aalborg BK als tioaalfde en laat ste. Het toernooi, dat voor de 36ste maal werd gehouden, leverde ten slotte een triomf op voor Leices- ter City. De jeugdige Engelsen versloegen in de finale West Ham United met 1-0. Ajax eiste de der de plaats voor zich op via een 3-1 zege op Nederrijn. Blauw Wit bleef na het nemen van straf schoppen DWS de baas in de strijd om de vijfde plaats. Van de Hoorn sterk op steeple chase LEIDEN Martien van de Hoorn, de sterke Jeugdatleet van het Leidse AV Holland, heeft gisteren in Zoeter - meer verrassend goed gedebuteerd op de 3 km steeple chase. Ondanks een verre van vlekkeloze tech niek kwam Van de Hoorn tot een fraaie tijd van 9.36.8. Gé Mulders no teerde op de 10 km 34.23.7. Holland atlete Ineke Altona werd zaterdag in Helmond universitair kampioene op de 400 m (66.4) en behaalde zilver op de 200 m (29.3) en bij hoog (1.40). Van De Bataven liep Gert Ooms op de 800 m naar een bronzen plak in de prima tijd van 1.57.0 terwijl zijn clubgenoot Jaap van Nlekerk derde werd op polshoog (3.00 m), In Amsterdam kwam gisteren een aantal leden van de AV Leiden in actie. Wilma Neuteboom (A-meisje) sprong opnieuw 1.55 m hoog en liep de 400 m in 66.2. Anja Vermond no teerde bij de dames op de 100 m 14.0 sec. en op de 400 m 64.9 sec. Peter Paulus liep de 800 m jongens A in 2.13.0 terwijl Hans Bruinsma dezelfde afstand bij de Jongens B in 2.27.8 aflegde. Zweed Augustsson aangetrokken Ë,ERRASSING IN RONDE VAN DE HAARLEMMERMEER

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13