MIJN WERELDTITEL IS „EERLIJK" VERDIEND Hubert dubieuze GP-winnaar Na remise met Rus Andreiko EINDSTAND TOCH EEN HAND VAN ANDREIKO Maassen v. d. Brink en Schroten in landenploeg Daviscupteam biedt meer tegenstand dan verwacht (4-1) Lesterhuis springt naar record 2.08 m Publiek bij de neus genomen Koerstips DINSDAG 23 MEI 197 1. Sijbrands 27 punten 2 Wiersma 25 punten 3. 4. Gantwarg 5. Koeperman 21 punten 6. Simith, Baba Jy en Kuyken 19 punten 9. Deslauriers 10. Hisard 11. Aliar 12 13 Fanelli 14 Verpoest 10 punten 15 Laporta 16. Agiiardi 17. Andreiko feliciteerde Ton Sij brands tóch met het behalen van de wereldtitel dammen. De Rus die vorige week nog had ver klaard Sijbrands niet te zullen feliciteren omdat de Nederlandse dammer hem van een "combine" met Koeperman had beschuldigd, besloot toch sportief te blijven. HENGELO In dit laatste artikel over het wereldkampioenschap dammen in Hengelo zal ik in eerste instantie het slot van het toernooi, dat zich over het lange Pinksterweek end uitstrekte, bespreken om vervolgens een kleine terugblik op de individuele prestaties te werpen. Zaterdag ging de meeste belangstelling uit naar het fraaie duel tussen Baba! Sy en Andreiko. Naar mijn mening had de Senegalees in de opening het beste van het spel, maar toen hij ten onrechte een wat voorzichtige houding aannam, kwam An dreiko erg sterk opzetten. Vanuit een stelling van belde tien schijven, wikkelde hij af naar een eindspel, dat er weliswaar gunstig uitzag, maar waarin het behalen van de volle winst vooralsnog uto pisch scheen. Zoals te verwachten viel maakte Baba Sy geen fout en eindigde dit hoogstaande treffen in derdaad in remise. Ook in de partij Kuyken-Wiersma was het in grote getalen opgekomen publiek geïnteresseerd, maar dat duurde niet zo lang, want na 19 zet ten al schoot Kuyken, in een ove rmans gecompliceerde stelling, een ernstige bok die de party op slag besliste. Door Ton Sijbrands Dat Fanelli het tegen mij niet zou bolwerken was niet zo moeilijk te voorspellen, maar met de damzet, die hij na 22 zetten toeliet, kwam ik wel erg gemakkelijk aan mijn punten. Zondag stonden de inhaalpartijen Wiersma-Andreiko en Gantwarg Fanelli op het programma. Gant warg won al spoedig van Fanelli. maar aan het duel tussen de Ne derlandse en Russische grootmeester kon het publiek haar hart ophalen. Andreiko bood al op de eerste zet remise aan. maar Wiersma had ken- neiyk andere bedoelingen en zetle de Rus onder zware druk. Toen ik na ongeveer twee-en-een-half uur spelen de speelzaal binnenkwam schrok ik wel even van de stelling, zoals die toen op het bord stond: het materiaal was weliswaar aardig geslonken, maar Andreiko's stelling was verre van rooskleurig. En een overwinning van Wiersma zou mijn landgenoot in de laatste ronde, wan neer Wiersma tegen Hisard zou moeten spelen, nog naast mij kun- LEIDEN De Leidse snelwan delaars Nico Schroten en Dick Maassen van de Brink, beiden lid van de AV Holland, zijn gekozen in de Nederlandse snelwandelploeg die zondag 4 Juni in België uitkomt te gen de teams van Zwitserland en België. De interland wordt gehou den in de heuvelachtige omgeving van het plaatsje Marcinelle. De wedstrijd gaat over 35 km. Maassen van de Brink dankte zijn uitverkiezing vooral aan de goede 5 km.-race die hij gisteren in Zoe- termeer "snelwandelde": 25 min. 46.2 sec. Ruitersport Voor de tweede ach tereenvolgende maal won ruiter Henk Nooren uit Gouda het springconcours om de Grote Prijs van de stad Ber gen op Zoom. Tijdens dit tweedaagse nationale concours hippique reed Noorden bovendien ook naar een eer ste pry's in het J achtspringconcours Golf Jaap van Neck (Toxandria) heeft gisteren op de in uitstekende conditie verkerende banen van de Hil- versumse Golfclub zijn nationa le amateurkampioenschap geprolon geerd. In de eindstrijd versloeg Van Neck met 5 en 3 Teun Roosenburg JHaagsche Golf en Country Club). nen brengen. Maar Andreiko verde digde zich goed en wikkelde feilloos naar de remise af. Daarmee was het toernooi vrijwel beslist, want in de laatste ronde, die gisteren gespeeld werd, behoefde ik tegen Andreiko maar remise te schuiven om mij van de titel te verzekeren. Instelling Daartoe moest ik echter wel met een andere instelling spelen, dan waarmee ik anders tegen hem achter het bord ga zitten, want in de meeste onderlinge duels attaqeer ik hem altijd fel en tracht ik zo veel mogelijk complicaties uit te lok ken. die van zijn kant meestal angst vallig vermeden worden. Maar om dat Andreiko uitsluitend met 'n over winning zijn titel zou kunnen behou den, spreekt het voor zich dat een dergelijke taktiek hem gisteren in de kaart zou hebben gespeeld en daar om besloot ik geen enkel risico te nemen. Het gevolg was dat het een vrij oninteressante partij met veel vereenvoudigingen werd. waarin ik ongeveer viermaal tevergeefs remi se aanbood. Maar in een volkomen geiykwaardige stelling van beide ze ven schijven ging Andreiko tenslot te toch met remise akkoord. En nu zullen ze wel weer zeggen dat ik zit op te scheppen, maar echt waar hoor, toen was ik wereldkampioen. Harm Wiersma zou toen door 'n overwinning op Hisard alleen op de tweede plaats beslag kunnen leg gen, maar naar eigen zeggen moet hij ergens een fout gemaakt heb ben, want het grote voordeel, dat hij zich had weten te verwerven, werd niet in winst omgezet. Zelf heb ik dat allemaal niet meer kunnen constateren, want het gezelschap dat mij gedurende dit wereldkampioen schap zo -trouw heeft bijgestaan, had de champagne al laten aanrukken. Terugblikkend' op dit toernooi dacht ik wel te mogen stellen, dat mijn overwinning verdiend is. En dat zeg ik niet eens omdat ik meen het beste spel te hebben geleverd, daar over valt immers te redetwisten, maar eerder nog omdat ik in het verleden een dergelijk groot aantal internatio nale damtoernooien gewonnen heb, dat het eigenlijk niet eerlijk was ge weest wanneer iemand anders de ti tel zou hebben gehaald. Dat ik in een enkele partij geluk zou hebben gehad, valt zeker niet te ontkennen, maar datzelfde kan van Andreiko, Wiersma of Gantwarg wor den gezegd. Bovendien moet men be denken dat dit in een aantal publika- ties zwaar overtrokken is. Wiersma en Andreiko die de tweede plaats deel den en daarmee beiden 'n bedrag van 1750 gulden verdienden, hebben naar mijn mening een uitstekend toernooi gespeeld. Interessant Interessant was het te zien hoe An dreiko del aatste 5 dagen nog tracht te te redden wat er te redden viel. Tegen Kuyken bereikte hij in de veertiende ronde vrijwel niets, maar dat weerhield hem er niet van Hi sard op indrukwekkende wijze te ver slaan. Ook Baba Sy werd op de rand van een nederlaag gebracht. Eergisteren speelde hij tegen Wiers ma uitsluitend op remise, omdat hij kennelijk zijn krachten wilde spa ren voor zijn partij tegen mij. Im mers, met een overwinning op Wiers ma en een remise met mij zou hij zijn wereldtitel toch verloren heb ben, maar een remise met Wiers ma en een overwinning in de laat ste ronde had hem een herkansing opgeleverd. Heel misschien speelde ook de overweging dat hij tegen Wiersma zwart en tegen mij wit zou zou hebben, een rol, hoewel ik dat zeer moeilijk kan beoordelen. Wiersma leek in het begin van het toernooi hard op weg naar de wereld titel, maar z'n plotselinge remise met Fanelli leek een vrijwel onoverko melijke handicap: niet dat hij daarmee direct uitgeschakeld was, maar het moet zijn zelfvertrouwen zeker geschokt hebben trouwens, dat zou het een ieder gedaan heb ben die een dergelijke „ramp" zou' overkomen. Gantwarg zal wel het meest te leurgesteld van allen zijn, want hij lag (na zijn overwinning in het laatste Suikertoernooi) bijzonder goed in de markt. Maar toen ik hem (al vrij vroeg in het toernooi) tegen Baba Sy remise zag spelen, kon ik me niet aan de indruk onttrekken, dat hij er zelf ook al niet meer in geloofde. SAN BENEDETTO DEL TRONTO Hoewel de einduit slag van de Daviscupwedstrijd Italië—Nederland (4—1) weinig twijfel laat bestaan over de krachtsverhoudingen, heeft Ne derland in San Benedetto del Tronto meer tegenstand gebo den dan was verwacht. De Ita liaanse kampioen Adriano Pa- natta had tevoren in een inter view gezegd, dat deze ontmoe ting in de tweede ronde van de ËttkOpese zone een 50 zege voor ftalië zou opleveren en dal er zelfs géén set zou worden verloren. Panatta, die overigens zelf geen fout maakte (drie sets overwinningen op zowel Hem mes als Hordijk) moest zijn woorden na afloop gedeeltelijk terugnemen. Niet alleen had Jan Hordijk een enkelspel gewonnen (van Paolo Bertolucci), maar zowel in het eerste enkelspel als in het f dubbelspel pakten de vele klas sen zwakker geachte Nederlan ders één set. Met name de hard- slaande Jan Hordijk had de Ita lianen toch wel enigszins aan het schrikken gemaakt. Het psychologische moment van de wedstrijd was gelegen in het dubbelspel: Pietrange 11/ Panatta tegen Hordijk/Hemmes. Bij de stand 1—1 in sets kreeg de Nederlandse combinatie bij 43 in de derde set een game- point op de opslag van de Ita liaanse veteraan. De service van Hordijk volgde hierop. De beslissende slag kwam evenwel niet en toen was het ook snel afgelopen: 46, 26. De enkel spelen van de derde dag (de ge hele wedstrijd lag overigens een dag op het tijdschema achter, omdat vrijdag wegens regen vrijwel niet kon worden ge speeld) hadden daardoor geen betekenis meer. De waarde van de zege van Hordijk was dan ook moeilijk te bepalen. De na tionale kampioen Fred Hemmes maakte in de laatste partij te gen Panatta slechts drie games: 1—6, 1—6, 1—6. Italië had in de eerste ronde met 50 gewonnen van Oosten rijk, Nederland met 50 van Noorwegen. Jan Hordijk enige zege y Uitslagen i Bertolucci—Hemms 6—0, 4—6, 6—2, 6—3, Panatta—Hordijk 10—8, 6—2, 6—3, Pietrangell/ Panatta—Hordijk/Hemmes 3—6 6—1, 6—4, 6—2, Bertolucci— Hordijk 6—1, 6—8, 6—1, 5—7, 6—8, Panatta—Hemmes 6—1, 6—1, 6—1. In de halve finales van het tennistoernooi om de Daviscup komen in de twee Europese zones tegen elkaar uit: Zone B: MonacoSpanje en West-Duitslattd1—Tseeho-Slowa- kije. Wereldrecord Burgline Pollak BRUGGE (ANP) De PSV-er Ben Lesterhuis heeft zaterdag in Brugge het op zijn naam staande Nederlandse record hoogspringen verbeterd e ngebraeht op 2.08 me ter. Op 14 augustus 1969 kwam de Eindhovenaar in Utrecht tot 2.06 meter. Marianne Burggraaf, die vorig Jaar plotseling doorstootte naar de natio nale top op de 400 m., is zaterdag in Trier het internationale seizoen be gonnen met een tijd van 54.6 sec. De Almelose eindigde als tweede ach ter de Hongaarse Gyoergi Balogh, die 53.2 sec. liet afdrukken. Myrna v/d Hoeven (Olympia '48) bezette in 55.4 sec. de derde plaats. Hans van Enkhuizen won de 110 m. horden in een weinig opzienbaren de tijd van 14.6 sec. Sjef Hensgens de Nederlandse recordhouder op de 800 m., eindigde in 1.50.6 als derde. De Den Haag De Grote Prijs van Den Haag, eferste prijzengeld 10.000,- kende vooraf een zeker heid: van de dertien deelnemende volbloeds was er één volmaakt kansloos, de bruine ruin Hubert, ei gendom van de Limburgse fokker- trainer Piet Lucassen. Tot verbazing en ontzetting van het spelende pu bliek fen het dienstdoende rencomité diende de 7-jarige ruin zich echter toch als winnaar aan. Een zeer kleine aanhang was met deze uit slag gelukkig. De totaüsator betaal de 50 voor één uit. Door Jan Leyendekker Het rencomité haastte zich de trai ner-eigenaar voor een verklaring cp te roepen, maar deze bleek in het Limburgse zich bezig te houden met een familie-feestje. Wethouder J. Gllzen was dan ook met de duizen den toeschouwers verbaasd, dat hij de prijs aan een ln hemdsmouwen gestoken staljongen moest uitreiken. De overwinning van Hubert zal voor de betrokkenen nog een on waarschijnlijk onvriendelijke epiloog krijgen. John Webb, jockey van de winnaar: „Ik snap er zelf ook niets van. Mijn orders luidden dat ik hem zijn el- gen pad moest laten volgen. Hij koos een goede positie en pas in de laatste bocht heb ik hem aange spoord. Het is de eerste keer dat lk dit paard onder mij heb, maar snappen doe ik het niet Verontwaardigd toonde zich de chef-renwezen van de stichting NDR, Pim Kohier: „Wat hier is ge beurd vind ik als prlvé-persoon bij zonder erg. Als NDR-fwnotionaris kan ik alleen maar toezeggen dat het laatste woord over deze zaak niet gesproken is." Blijft over de zekerheid dat het spelende publiek door de overwin- uing van Hubert op z'n vriende lijkst gezegd bij de neus is geno men. Het toonde kennis van zaken door zich bij het spel uitsluitend op Capri Pilot Beemster en Buc kingham te concentreren. Hubert stond in deze Grote Prijs met een zeer laag bodemgewicht en een overwicht van 4 kg duidelijk op geofferd en moest het bovendien stellen met een Jockey die in de Nederlandse rensport nimmer ge schiedenis heeft gemaakt. Het „Pinksterwonder" dat zich op Duin- digt voltrok, werd door de grote schare verliezers vertaald met „er is op knappe wijze ingebroken." In schril contrast met het verloop van de Grote Prijs van Den Haag de Grote Pinkster-prijs voor dravers. Favorieten Henrl Buiten- eorg en Hardy Regina moesten het opnemen tegen de Jongste deelne mer van het gezelschap. Jonker Vo- lann. Zijn trainerrijder Piet Smit heeft een winter lang aan deze moeilijke Royal Hanover-zoon ge dokterd en was er tot zondagmid dag dit jaar ongeslagen mee geble ven. De Jonker-Smit combinatie genoot ten opzichte van Hardy Regina en Henri Buitenzorg een voorgift van respectievelijk 20 en 40 meter. Dit voordeel heeft de winnende combi natie voortreffelijk uitgebuit. Met InterestHelios CH en Hlggins werd direct na de start aan de ach tervolgers een nauwelijks te volgen tempo opgelegd. Na ruim een ronde hadden zowel Hardy Regina en Henrl Buitenzorg hun achterstand overbrugd. BIJ het ingaan van de laatste bocht werd duidelijk dat belde dravers te uitgeblust waren om een suksesvol slotoffensief in te zetten. Jonker Volann won onbedreigd in de fraaie km tijd van 1.22 voor Henrl Buiten zorg en de verrassend goed draven de Higgins. Tweede favoriet Hardy Regina eindigde roemloos als voor laatste. Uitslagen Lapize-prijs: 1 Karme Buitenzorg (P. Petersen) (1.28.-), 2 Kephallus P, 3 Kaballus. Toto w. 4.50. pl. 2.10, 2.-, 3.80, kop. 17.70. trio 458.30. Illustre Hanover-prijs: 1 Jaromir Gregor (J. Wagenaar jr.) (1.25.-), 2. Jack Fortuna, 3. Ih You Baker. Toto w. 2.30 pl. 1.60, 1.30, 2.80, kop 4.80. Beemster-prijs (le afd.)1 Atlas (D. Weiss), 2. Parkia 3. Wild Cat. Toto w. 3.50, pl. 1.30, 1.90, 1.30, kop 4.20, trio 42.20. Freddy Scott V-prijs: 1. Kapitein Scotch (L. Schoonhoven jr.) (1.21.8), 2. Kahinga, 3. Koentje Dartel. Toto w. 1.90, pl. 1.50, 3.10, kop. 13,-. Grote Prijs van Den Haag: 1. Hubert (J. Webb), 2. Beemster. 3. Attractive. Toto w. 51.70, pl. 9.80, 3.40, 4.90, kop. 21.80, trio 5.988,10. Grote Pinkster-prijs: 1. Jonker Vo lann (P. Smit) (1.22.2). 2. Henrl Bui tenzorg, 3. Hlggins. Toto w. 3.-, pl. 1.50, 1.10, kop. 2.40. Fried-prijs: 1. Juppiter P (J. v. d. Pijl) (1.27.7), 2. Junoschka 2, 3. James Hagheweijde. Toto w. 2.60, pl. 1.40, 1.40, 2.70, kop. 4,10, trio 86.30. Beemster-prijs (2e afd.)1. Corrien (D. Weiss). 2. New Electric. 3. Josina. Toto w. 2.40, pl. 1.90, 6.50. 4.60. kop. 14.60. Domlna-prijs1. Hortence (F. Eeren- berg) (1.23.6). 2. Fandango, 3. Ice cream. Toto: w. 11.40, pl. 2.20, 4.80, 2.20, kop. 33.40, trio 1383.60. Premier Mars-prijs (voor amateurrij ders) 1. Gratie Norton (H. van Dijk) (1.23.6), 2. Hispano, 3. Fair Play. Toto w. 9.20, pl. 2.-, 1.20, kop. 6.80. Totallsator-omzet f490.108,-. Alkmaar Wilg-prijs: 1. Iko (W. Strooper), (1.29.6), 2. Jerry, 3. Irish Kennedy. To to w. 14.20. pl. 5.-, 3.10, 8.30, kop 118.40. trio 9383.20. Populierenprijs1. Juweel Brewer (C. Hetteling) (1.35.8), 2. Julienne D, 3. Kalrolo D. Toto w. 2.30, pl. 1.60, 2.40, 1.90, kop. 11.80. Beuken-prijs: 1. Irene Braun (J. Verhoeve) (1.29.8), 2. Impereur, 3. Ja- cobijntje S. Toto w. 4.40. pl. 1.80, 3.70, 2.50, kop. 16.-, trio 196.50. Amatrlcekamploenschap: 1. Germa- nla (mevr. M. de Ryk) (1.26.2), 2. Hlppo, 3. Eranthis. Toto w. 2.90, pl. 1.60, 1.70. 3.-, kop. 8.-. Alkmaars Grote Pinkster-prys1. Flamingo Six (J. Wagenaar Jr.) (123.5), 2. Ireland, 3. Chrlstiaan de Wet. Toto w. 3.80, pl. 1.90, 1.80, 2.80, kop. 8.20, trio 237.50. Berken-prijs: 1. Heidepark (M. C. Vergay) (1.24.3), 2. Gitte Norton, 3. Gregor Hollyrood. Toto w. 8.30, pl. 3.10, 7.30, kop. 17.60. Toto w. 3.60, pl. 2.-. 1.80, 3.20, kop. 4.20. Linden-prijs: 1. Inez (B. Dapper Jr.) (1.25.8), 2. Irresistible, 3. Ike Padua B. Toto w. 3.40, pl. 3.20, 2.20, 1.80, kop. 23.10, trio 223.30. Populieren-prijs: 1. Kwik Hanover (T. Kooyman) (1.30.5), 2. James Bui tenzorg, 3. Jacky Scotch. Toto w. 1.70, pl. 1.10, 1.10, 1.10, kop. 2.60. Totallsator-omzet f. 315.435,-. :,ii werd gewonnen door Westduitser Kemper (1.49.2). Egbert Nijstad finishte op de 50 m. eveneens als derde in 14.10.6. Bram Wassenaar moest op de 15 k m. drie tegenstanders voor la! irs gaan. De Amsterdammer kwam op een tijd van 3.46.2. Harald No im poth (W.Dld) won in 3.44.2. Burglinde Pollak (Oost-E heeft gisteren in Potsdam het reld- en Europees record vijfkas 8 volgens de nieuwe puntentelli ii verbeterd. De Oostduitse kwam op een totaal van 4677 punten, lufcd geen twee punten meer was dan 1 oude totaal dat sedert de EuropÉt kampioenschappen van 1971 (Hl sinki) op naam stond van Heide E L5 sendahl (W.Dld)De prestaties, de Oostduitse gisteren leverde, zij e, 100 m. horden 13.4, kogelstoten 15{ hoog 1.68, ver 6.03 en 200 m. 23.8. Duindigt, woensdag: DRAVERIJEN: Leiderdorp-prijs: 1. Juweline I o 2. Junoschka n, 3. Jerry Janny van Alkestis en Jazon Bt tenzorg. Leiden-prijs: 1. Jokkebrok, Karme Buitenzorg, 3. Jetty BO j' tenzorg Outs.: Jenny's Olivier r Kerry. Hazerswoude-prijs: 1. Inca, 2. 1 ko S, 3. Johannes Trix Outs.: intfl tt pide en Just in Time. tf Katwijk-prijs: 1. Hellen Car# nari, 2. Izanto, 3. Use HanO Outs.: Irma van Double en Ooi Speed B. Wassenaar-prijs: 1. Jury, 2. I" f Hollandia, 3. Ike Padua B. Outl Junior. Rijnsburg-prijs: 1. Fabiola ty, 2. Faith Hollandia, 3. Fletcher 5 Outs.: Dumas en Fifl Hanover. 'i Voorhout-prijs: 1. Ivonne Macjti Empereur CH, 3. Iduna J. Out* ri| Istanbul en Gonda Scotch. Oegstgeest-prijs: 1. Jack Buit* t zorg, 2. Iwan, 3. Janneke Prin* 1 Outs.: Imono. RENNEN: Hippy Star-prijs: 1. Jolly J** 3 S, 2. Quick Nanny, 3. AfterthotlT S Outs.: Coaldi. Prince Arjan-prijs: 1. Linota, J 2. Merrygo, 3. Jock Outs.: Legal

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10