ogelijk vervroegde erkiezingen in Bonn Welgeteld méér rente van uw ussen niet bereid voor Vietnam te 'sterven' "BS* Beaosan En let op de voorwaarden. 4"A% 5% 6%% Staal Co nfrontatie Brezjnjew-Nixon, duel tussen schaker en pokerspeler BUITENLAND jonze correspondent) De Westduitse rege- eft nu openlijk naar ver- verkiezingen. Vandaag bondskanselier Brandt en van Buitenlandse Zaken een gemeenschappelijke ig publiceren. Aangeno- i dat zij de oppositie van CSU zullen voorstellen sdelingen over verkiezin- beginnen. Scheel sprak g de hoop uit dat men de zomervakantie eens jen over een verkiezings- de komende herM, jsitie nam, zolang de ver in regeringszijde niet be- een afwachtende houding «•oordvoerder van de CDU de uitspraak van opposi- larzel, dat vervroegde ver- ,de meest sympathieke «ouden zijn om het parle- ajn impasse te bevrijden, aeld beschikken de rege- en niet meer over de ab- irderheid in de bondsdag, tie is echter ook niet in [gering te wippen. betoonde sympathie voor verkiezingen verbergt dat die, nu de verdra- Moskou en Warschau de aire horde hebben geno- nieuwe inzet vormen van fk pokerspel in Bonn. De tij, die zich overtuigend in de SPD. Ze heeft alle re- met Nobelprijswinnaar en elier Brandt zelfverzekerd ierk te betreden, nu tegen- larzel nog tobt met de na- de oppositie tegen de „Ost- UC Scheel, als voorzitter van (liberale) FDP, verkiezin- iveelt. ontkomt men echter bijgedachte dat hij het veronderstelling, dat rege- ppositie het over dit onder- niet eens zullen worden. die de kans heeft de het leven zuur te maken >ne parlementsverkiezin- •fst van het volgende de kaarten het beste be- CDU-woordvoerder wees er op dat Brandt als bonds- enige is die voor ver- erkiezingen kan zorgen, zou namelijk het vertrou- het parlement moeten vra- van tevoren voor moeten hij het niet krijgt. Daar- Koningin Elizabeth van En geland, haar man Prins Philip en haar zoon Prins Charles, hebben gisteren in Parijs een hereniging na kan hij president Heinemann ad viseren verkiezingen uit te schrij ven. Voor zo'n truc is de SPD niet te vinden. Ze wenst van tevoren een afspraak met de oppositie, die echter ook zal moeten beloven niet nog eens een poging te doen om de regering ten val te brengen als eenmaal een akkoord over nieuwe verkiezingen tot stand is gekomen. Indien de oppositie voor verkiezin gen terugschrikt, dan zet de rege ring haar met de huidige actie on der druk en dat zou bijvoorbeeld bij de behandeling van de begroting bin nenkort van enig gewicht kun nen zijn. Mocht de oppositie echter wel instemmen met een stembus strijd na de zomervakantie, dan is het de vraag wat ze daarvoor als tegenprestatie van de regering zal eisen. Eén van de eisen zal vrijwel zek^r op het financiële vlak liggen: de CDU, krap bij kas, willen zo'n geval net als de regering kunnen profiteren van overheidsmiddelen. van veertig minuten gehad met de hertog van Windsor, de oom van de vorstin die na zijn aftre den als Eduard de achtste 36 jaar geleden, vrijwel als balling leeft. De 77 jaar oude hertog ontving zijn familie in de kamer waarin hij te bed ligt. Een Britse ambas sadewoordvoerder zei dat de ge zondheid van de hertog te loensen overlaat, maar dat hij mentaal fit is. Gastvrouw van de Britse konin gin was de hertoging van Wind sor, de Amerikaanse gescheiden vrouw die tot nu toe nooit door de Britse koninklijke familie was erkend. De ontmoeting in de woning in het Bois de Boulogne had plaats nadat Koningin Elizabeth in Pa rijs loas teruggekeerd van haar bezoek aan het zuiden van Frank rijk. De hertog van Windsor lijdt aan uitputting als gevolg van een re cente hernia-operatie. Hij heeft altijd gewild dat zijn vrouw de titel „koninklijke hoogheid.'" zou krijgen, een titel waarop hij als ex-koning recht heeft. De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a telefoon 01710—54054 Zaterdag en zondag geopend. ADVERTENTIE opzegtermijn direct beschikbaar Inleg vanaf rente 2 weken f 1.000,- f 100,- 4%% 3 maanden f 1.000,- f 100,- 6 maanden f 1.000,-' f 250,- 1 jaarvast rente jaarlijks i f 1.000,— sm 2jaarvast rente jaarlijks f 1.000,- 3jaarvast rente jaarlijks fL(XX>,- 6m 4 of 5 jaarvast rente jaarlijks H.OOOr- 6%% bankiers Den Haag,Lange Houtstraat 8,tel. (070) 183340, postgiro 473501. Geaffilieerd met F.van Lanschot Bankiers HAAG (ANP) De met wapens behangen Ameri- imperialist, de vraatzuchtige Wallstreet-hyena en d'e nknarsende Amerikaanse agressor, tezamen met de [e leuzen uit het huiveringwekkende propaganda-arse- ?an de Russen zijn verdwenen. Enkele dagen nog voor ezoek van Richard Nixon aan de Russische metropool men de aanplakborden langs de weg naar de vlieghaven metjewo in alle stilte weggehaald. Officieel weet de Rus bevolking niet meer dan dat wat anderhalve maand ge- via een bericht van nauwelijks zes regels in de kranten weten natuurlijk de Mos taxichauffeurs. Langs de "an het regeringsvliegveld wo naar de stad hebben £8 vele van de kleine, hou- ADVERTENTIE Lekker, [•weg naar de iksterblommen ten huisjes uit de tijd voor de re volutie met de grond gelijk ge maakt. „Dat is voor Nixon, zegt de taxichauffeur. Ook in de stad heeft er een „massasterfte" plaats gevonden onder de typisch Rus sische huisjes. Het merendeel staat in het kader van de stads vernieuwing toch al op de af- braaklijst. Het bezoek van Nixon schijnt hun ondergang te hebben versneld. Vlakbij het Kremlin heeft men een reeks oude burger manshuisjes gesloopt. Boven de nieuwe groene vlakte die is ont staan verheft zich des te statiger het paleis dat Katharina liet bou wen voor haar vorst Potemkin. Daarbij komt dat de Moskovieten met Soebbotnik, de dag van de vrijwillige arbeid talloze potten verf hebben uitgestreken die de miljoenenstad in het lentezonne tje een vriendelijker aanzien moet geven. Afgaande op dit Uiterlijk vertoon, dat slechts één aspect is van de voorbereidingen die wor den getroffen, zou men alle twij fel over het bezoek van de Ameri kaanse president aan Moskou naar het rijk der fabelen kunnen verwijzen. De versnelde ontwik kelingen in Indo-China, zo kort voor het bezoek, hebben het ko mende topgesprek echter aan een zijden draad doen bengelen. Zelfs in politieke kringen in Washing ton is men er nog niet zeker van dat het zwaard van Damocles be zworen is. Mijnen President Nixon maakte op 9 mei bekend dat hij de opperbevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten in Indo-China opdracht had gegeven mijnen te leggen voor de grote havens van Noord- Vietnam, met name Haiphong. Verder zouden de Noord Vietnamese verbindingen over land op alle mogelijke wijzen worden afgesne den. Zijn besluit betekende in fei te een totale blokkade zo wel militair als economisch van Hanoi door alle aanvoer over zee te verhinderen en de weg- en spoorverbindingen over land langs de gehele Chinese grens te vernietigen. Nixon haastte zich in zijn toespraak te beklemtonen dat de door hem afgekondigde maat regelenen niet gericht waren te gen een derde land maar dat ze tot doel hadden het leven te be schermen van de 60.000 Ameri kaanse militairen die nog in Viet nam zijn. Speciaal tot de Sowjet- Unie zei hij: "Wij erkennen de Sowjet-Unie als een grote mogend heid. Wij kennen haar het recht toe haar belangen te verdedigen als die worden bedreigd. De Sow jet-Unie op haar beurt moet ons recht erkennen onze belangen te verdedigen". En even verder: "On ze beide landen hebben de laatste maanden aanzienlijke vooruitgang geboekt bij onderhandelingen. Be langrijke akkoorden op het gebied van de beperking van de kernbe wapening. Op het gebied van de handel en vele andere problemen liggen in het verschiet. Wij heb ben u niet gevraagd uw principes of uw vrienden op te offeren maar u moet niet langer toestaan dat de onwrikbaarheid van Hanoi de vooruitzichten verslechtert die wij samen zo geduldig hebben gescha pen". Toen Nixon op 16 april Hanoi en Haiphong liet bombarderen zeiden zijn aanhangers nog dat hij Mos kou een „boodschap" had willen overbrengen. Na deze aankondi ging sprak men in diplomatieke en politieke kringen van een „uitda ging" aan het adres van het Kremlin. Men vergeleek de situ atie met de Cubaanse crisis van 1962. Maar president Kennedy had zijn tegenspeler Chroesjtsjow uitsluitend verboden kernraket ten op Cuba te installeren. Nixon had Brezjnjew verboden ongeacht welk produkt naar een land uit het socialistische kamp Noord- Vietnam te transporteren, of het' nu een pantservoertuig, een bazooka of een kilo suiker betrof. Ongeduld De regering Nixon wacht^p de andere dag met een zeker onge duld op de reactie van het Krem lin. Officieel vonden de voorbe reidingen voor het topgesprek mét de Russische leiders normaal doorgang maar in feite scheen niemand te weten of het wel zou plaats hebben. Nixons speciale ad viseur Kissinger erkende dit ook ruiterlijk toen hij dezelfde dag nog zei: "Wij - van onze kant - zien op dit moment geen enkele reden het topgesprek te annuleren. Wij erkennen dat onze beslissingen op korte termijn enige moeilijkheden voor de Russen met zich mee brengen, maar wij menen ook dat de situatie die zij hebben la- 'ten ontstaan enorm moeilijk voor ons was. Als men, zoals wij, een werkelijke verbetering in onze be trekkingen wil kan men op het zelfde ogenblik niet overal de druk onbegrensd vergroten". De strek king van zijn woorden tijdens de conferentie kwam hierop neer: als Moskou zijn betrekkingen met Washington wil verbeteren zullen de Russische leiders zoveel moge lijk hun invloed bij Hanoi moe ten gebruiken opdat de VS zich eervol uit het Indochinese con flict kunnen terugtrekken. Een groot gevoel van opluchting viel er in Washington te bespeuren toen donderdag 11 mei het Rus President Nixon zal tijdens zijn bezoek van acht dagen aan de Sowjet- Unie dat maandag begint, tenminste vijf dagen van besprekingen met de Sowjetleiders hebben, aldus heeft het Witte Huis in Washington bekend gemaakt. In het gezelschap van Nixon en zijn vrouw zullen zich, behalve adviseur Kissinger en minister van Buitenlandse Zaken Rogers, 111 journalisten van wie maar drie niet Amerikanen 71 technische deskundigen bevinden. Het gezelschap vertrekt zaterdag naar Salzburg in Oostenrijk en reist maandag door naar Moskou. De perschef van het Witte Huis, Ziegler, zei dat de Nixons in Moskou graag een balletvoorstelling van het Zwanenmeer in het Bolsjoitheater zouden bijwonen, maar dat daarvan nog niets vaststaat. De Amerikaanse president bezoekt op 27 mei Leningrad. Hij keert dezelfde dag naar Moskou terug en gaat op 29 mei naar Kiew, waar hij de nacht doorbrengt alvorens de andere dag door te vliegen naar Teheran, voor een bezoek van twee dagen op uitnodiging van de sjah van Iran. Op 31 mei gaat Nixon naar Warschau voor een tweedaags bezoek aan Polen. Op de avond van de eerste juni wordt de terugreis naar Washington aanvaard. De Sowjetregering biedt de Nixons en hun gevolg op 22 mei een diner aan. Dit zal Op 26 mei in de Amerikaanse ambassade in Moskou worden gereciproceerd. sische persbureau Tass met de of ficiële reactie van het Kremlin kwam. Moskou veroordeelde de „agressieve en ontoelaatbare da den" van Washington en „drong krachtig aan" opdat de represaille maatregelen tegen Noord-Vietnam „onverwijld" zouden worden inge trokken. Niets echter over militaire tegenmaatregelen van Moskou en niets ook over het afgelasten van de reis die Nixon op 22 mei naar de Sowjet-Unie maakt. De officiële opluchting werd de zelfde dag wellicht nog versterkt door een ietwat vreemde situatie die zich in Washington voordeed in de ontvangstkamer van het Witte Huis. Een foto daarvan stond een dag later in alle kranten. Wat zag men daarop? De Russische ambassadeur en een minister van de Sowjet-Unie, vro lijk babbelend met Nixon alsof het gezworen kameraden waren. Alsof er geen vuiltje aan de lucht was, alsof Moskou niet dezelfde dag de Amerikaanse agressie krachtig had veroordeeld. In Washington, en niet alleen daar, vroeg en vraagt men zich nog steeds af waarom de Russische reactie zo w-as en waarom het daarna stil is gebleven in Mos kou. Het gezaghebbende dagblad Le Monde ziet in de afwachtende houding van het Kremlin een com promis-stelling. Het is volgens het blad moeilijk voor te sstellen dat de Russische leiders tijdens de zeer langdurige beraadslagingen die zij hebben gehouden om hun reactie op te stellen enkel hebben gespro ken over een woordelijk protest en niet over bijvoorbeeld het annule ren van Nixons bezoek. Een ding is zeker ,zo gaat het verder, de Russische leiders zijn niet van plan „voor Vietnam te sterven". Het merendeel van hen is zelfs van mening dat het belang van de dialoog met Washington te belang rijk is om te worden geofferd op het altaar van de solidariteit met een bondgenoot die een beetje te onafhankelijk en te strijdlustig is. Communistische diplomaten hebben een alternatieve verkla ring voor de houding van Moskou. Zij geloven dat de Sowjet-Unie van president Nixon de vaste ver zekering wil hebben dat hij geen gemene zaak heeft gemaakt met China tijdens zijn recente bezoek aan Peking en dat hij dat ook in de toekomst niet zal doen. De Rus sische leiders zouden nog steeds van mening zijn dat het begrip tussen China en de Verenigde Sta ten, ontstaan na Nixons gesprek ken met Mao-Tse-Toeng en Tsjoe- en-Lai, een anti-Russische geur verspreidt. Zij behoeven maar te wijzen op twee feiten: in Nixons aankondiging van 9 mei werd China niet genoemd en de reactie van Peking op de toespraak was zeer mild. Het topgesprek zelf lijkt te gaan tussen een schaker en een poker speler. Het wordt, zo zegt men. een confrontatie tussen het berekende, vastberaden Russische beleid, en Nixons neiging tot gokken en het nemen van politieke risico's. De samenkomst van deze zeer uiteenlopende benaderingen staat er borg voor dat het resultaat van de „top" met sluiers van onzeker heid is omgeven- Het lijdt geen twijfel dat de Jongste escalatie in Vietnam een nieuwe dimensie aan het gesprek heeft gegeven. ADVERTENTIE Maak er snel en etfektlet een eind ean. U zult merken dal de Pedosanpleister de oplossing is.waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9