eiden moet puinhoop kwijt Zakenleven in binnenstad: onderzoek afsluiting PTT, laat eens iets van je horen Wij staan voor u klaar Triënnale begonnen OAG 19 MEI 1972 LEIDEN Links de "zandgang" van het belastingkantoor. De marmerte gels staan klaar "voor verzen ding". Rechts een opengebroken tegel vloer in het oude postkantoor. Beneden een beeld van één van de toilettenwaar alle bakken zijn weggehaald. DEN De afsluiting van de Breestraat staat voor de deur. Wordt het een gezellige fjj nenade? Het eerste deel maakt weinig kans. Het is niet zo'n gezellig stuk straat en it een rotte plek in: de dichtgespijkerde gebouwen, waarin vroeger belasting- en !pl, jtantoor waren gevestigd. ft jaar of vier kent Leiden deze dode gevels in de „eerste straat". We letten er nau- ijks op. Maar vreemdelingen valt het des te meer op als tegenstelling van de schoon- van een gerestareerde gevel als die van het Gemeenlandshuis schuin aan de over- de panty voorde maten 46 48-50 (in de gouden verpakking) LEIDEN "Sinds de afsluiting voor autoverkeer zijn de resul taten in de Steenstraat teruggelopen. Rijkstaxateurs taxeren de pan den beduidend minder. Van de 25 bedrijven had 84 pet. een lagere omzet en bijna de helft van meer dan 10 pet." Dat zegt L. van Praag. Voorzitter van het Steenstraat Shopping Center. "Eigenlijk zou de Breestraat helemaal niet afgesloten kunnen wor den. Net als in de Steenstraat geldt, dat de automobilisten voorbij moet rijden om te zien wat er is. Voorbij het stadhuis zou het kun nen. omdat de automobilist dan de straat heeft gezien". Dat zegt Jan Wolfslag, voorzitter van de verkeerscommissie van het Leidse City Centrum. In een gesprek blijft afsluiting van de binnenstad of van gedeelten hiervan voor de detailhandel een emotionele zaak. Het zakenleven voelt zich er terecht sterk bij betrokken. Op papier is de zaak veel minder emotioneel aangepakt. Met de afsluiting van de Bree straat in het vooruitzicht het raadsbesluit spreekt van 25 novem ber a.s. uiterlijk hebben LCC, Steenstraat-winkeliers, Doezastraat- winkeliers en Herenstraat-winkeliers (dus eigenlijk het gehele win kelcentrum in de Leidse binnenstad) elkaar gevonden in een adres aan de gemeenteraad, dat gisteren is ingediend. Het adres bevat ernstige bezwaren, voornamelijk tegen volgens de indieners onvoldoend voorbereide plannen betreffende de verkeers regeling in de binnenstad. Het zakenleven vraagt om heroriëntering en verschuiving van ge plande uitvoeringen. Aan de raad wordt gevraagd de verdere uit voering van maatregelen van het raadsbesluit uit te stellen en de reeds uitgevoerde afsluitingen en omleidingen aan een nader onder zoek te onderwerpen. De Haarlemmerstraat definitief promenade ontbreekt in de lijvige tekst. Desgevraagd wil LCC-verkeerscommissielid en Haar lemmerstraatwinkelier Jan van Zijp wel zeggen, dat de middenstand in deze straat graag zo snel mogelijk een echte promenade ziet en niet een alleen maar afgesloten straat. Volgens hem is het zaken leven bereid hiertoe een steentje bij te dragen. Terug naar de tekst van het adres. Volgens de winkeliers bestaat bij de gemeente te weinig aandacht voor de gedane verzekering, dat er een vloeiend verlopende verkeersafwikkeling zou komen en het creëren van parkeerruimte, waardoor het mijden van het winkel centrum wegens te lastige bereikbaarheid in elk geval voor een belangrijk deel zou worden verminderd. Wèl wordt in ijltempo een aantal "afvoer"-wegen in een aanvecht baar-redelijke staat van dienstbaarheid gebracht, of getransfor meerd (zoals het twijfelachtige plan om Herenstraat en Doezastraat tot uitvalsweg te degraderen met alle verslechteringen van dien), verdwijnen parkeergelegenheden en worden maatregelen getroffen waardoor eerder de indruk wordt verstevigd, dat veel moeite wordt gedaan om diegenen, die de centrumstad Leiden en het Leids stads centrum zouden willen bezoeken, ten snelste uit de stad te leiden. Het meermalen, onvoldoende overwogen, drastische ingrijpen in de verkeersstructuur, dit kennelijk experimenteren met on verkende gevolgsmogelijkheden, geeft de aan overtuiging grenzende indruk, dat de economische belangen van een grote groep binnenstadsonder- nemingen zoal niet genegeerd, dan toch schromelijk verontacht- zaamd worden, zo zegt het adres. Deze wijze van werkopvatting kan stellig niet stroken met de wet op de ruimtelijke ordening, die verplicht stelt: Bij ingrijpende ver anderingen een zo breed mogelijk onderzoek. Stadsplanning op de wijze geïnterpreteerd als thans in de binnen stad geschiedt, maakt dit gezamenlijk verweer temeer noodzakelijk, omdat met bewust beleid stelselmatig uitvoering wordt gegeven aan kleine delen, om zo te komen tot een totaal van veranderingen, die in zijn geheel kans op funeste gevolgen ongetwijfeld in zich draagt. Het is dan ook daarom, dat de Steenstraat in een opgedwongen situatie zich verbonden voelt met het aangrenzende city-deel. waar in aanstonds de Breestraat ook afgesloten dreigt te worden, zonder dat enig onderzoek op economisch gebied is verricht, noch enig cijfer is gepubliceerd, noch enige goede alternatieve oplossing is ge kozen, noch iets is gedaan ter compensatie of opvang van eventuali teiten. Het adres wijst er verder op, dat experimenten als in Leiden levensgevaarlijk kunnen worden voor het voortbestaan van in de bin nenstad gevestigde bedrijven. Hieraan wordt gekoppeld de bestaans mogelijkheid van het talrijke personeel. Aan de 888 winkelvestigingen zijn 4307 arbeidsplaatsen verbonden, afgezien van de 442 in de horeca-sector. De werkgelegenheid zal volgens de indieners bij een onverantwoord binnenstads-verkeersbeleid in groot gevaar komen. In middenstandskringen worden verwijten gericht aan wethouder Kret, naar mijn idee de eerste, die echt iets doet aan een beleid voor de binnenstad. De indieners van het adres ontkennen dat niet, maar zijn bang voor de gevolgen van zijn beleid. Jan Wolfslag: Wij vrezen, dat de operatie lukt, maar de patiënt overlijdt". De "patiënt" wil met name fasering van afsluiting van de Bree straat en zoeken naar oplossingen, die het minste economische risico met zich meedragen bij een zo goed mogelijke verbetering van de leefbaarheid, bereikbaarheid en parkeermogelijkheld. Hoofd motief voor fasering is, dat juist door proefneming van een kleinere omvang de gevolgen bestudeerd kunnen worden. De Steenstraat-winkeliers verzoeken exact de rollen om te draaien: hun straat voor het autoverkeer, de huidige autoroute langs hei water voor het openbaar vervoer. De indieners van het adres weten niet hoe groot het percentage kopers is. dat per auto en per bus komt. Ze zien de auto als een belangrijke factor, "omdat de consument, niet bereid is deze niet te gebruiken en bij niet-bereikbaarheid van de Leidse binnenstad zich zal afkeren van Leiden", om een uitspraak te citeren van LCC- voorzitter J. Th. J. Brummer. HANS MELKERT tweede maal J. van Wijngaarden tt- TieL Aangenomen naar Lexmond-Amei- de A. T. B. M. van de Kevie, kan didaat te Amsterdam, die bedankte voor Reeuwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Veen W. Verboom te Benschop, te Wekerom A. J. Tim mer te Woudenberg. Aangenomen naar Oudorp mej. M. W. van Beinum, vicaris in Amster dam. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam R. Pluim te Beroepen te Utrecht J. van ProoiJ- Coevorden, te Mijdrecht voor de en te Stavenisse. VERLOVINGSRINGEN Blijvende serivce. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 oor die restauratie zorgde Rijnland. Het hoogheemraad- ip heeft ook te maken met de gebouwen aan de andere Het is één van de kandidaten voor deze plek, waar de een klein postkantoor wil vestigen en voor de rest waar aan andere bestemmingen wordt gedacht. zaak, dat die gedachten vorm krijgen. Leiden heeft het er beslissingen vallen, t de nieuwe directeur- aal van de PTT, de op 1 Juni n', idanig beginnende heer Lehman peigen vraag" stellen, waarmee elefoondienst reclame maakt: eens iets van Je horen". ïtt ir lM is Melkert rts; o s Holvast i is gewoon een schande, dat ^gebouwen, die een enorm stuk beslaan van Breestraat tot •pMtnarkt in het hartje van de en renteloos staan. Waar ]e dan met alle plannen voor de tering van de leefbaarheid van het centrum van Leiden? als gezegd, de dichtgespijkerde vallen niet meer op. Maar ga binnen, zoals wij. Het is niet ijk, want aan alle kanten zijn ten in de deuren, zijn ook deu- gewoon open. U komt verbijs- terug, dat is ezker. Velen zijn u voorgegaan. Eerst de jeugd, die de gebouwen gebruikte orr. er feestjes te vieren. Niet zo erg, want er werd niet veel beschadigd Er werd geverfd en geklodderd, maar dat is niet zo erg in panden waaraan toch iets moet gebeuren. Er werd en wordt gewoond. Ook dat levert niet zulke beschadigingen op, want wie vernielt zijn eigen woonomgeving, al is het niet offi cieel? Overdag kom je in de gebouwen Jongens tegen, die er een heerlijk speelterrein hebben. Er wordt stie kem een sigaretje gerookt, er wordt verstoppertje gespeeld. Is dat erg? Het is wel gevaarlijk. Maar de slopers zijn gekomen, soms overdag, maar meestal des nachts, zo weten omwonenden. Ze halen alles wat van waarde is uit de gebouwen. Ze hebben er één gro te puinhoop van gemaakt. Het is haast niet te beschrijven. Foto's zijn welsprekender. In het oude postkantoor zijn hele tegelvloeren weggehaald en tegel muurtjes verwijderd of vernield Al le was- en toiletbakken zijn weg evenals alle koper, zink en andere waardevolle metalen. Van de ver warmingsradiatoren zijn alle kope ren kranen verwijderd. Ook zijn ra diatoren weg. Er is vrijwel geen ruit meer heel. Aan de buitenkanten zijn goten weggehaald en dakpannen vernield. Hier en daar is vuur ge stookt. Het lekt aan alle kanten. Orkaan In het vroegere belastinggebouw, eens een voornaam patriciërshuis, dat onder monumentenzorg valt, is het nog erger. Het is alsof door de grote kamers en de kleine kabinetjes een orkaan is gegaan. Misschien weet u nog, dat de lange gang een vloer had van marmertegels. Het is een stuk „zandstrand" geworden. Het marmer is opgenomen, voor een groot deel verdwenen ook. De rest staat keurig klaar „voor ver zending". Gebeurt dat vannacht of morgennacht? Omwonenden weten, dat er gewoon vrachtwagens vóór de deur worden gezet Natuurlijk is de politie vele ma len geweest, meestal op verzoek van mensen, die onraad bespeurden. Maar je doet niet zoveel in de ge bouwendoolhof, waar allerlei plekjes zijn om je te verbergen. Je moet ook goed uitkijken, want (monumen tale) trappen zijn gedeeltelijk weg gehaald. Er is maar één oplossing: de ge bouwen of in elk geval het terrein moet zo spoedig mogelijk een be stemming krijgen. Leiden moet van deze puinhoop af. SCHOOL MET INTERNAAT LEIDEN De Interkerkelijke Opleidingsschool voor gezinsver zorgsters in Leiden wil een nieuwe school met internaat bouwen aan de Turkooislaan in het Mordkwartier. B. en W. zijn voornemens de raad voor te stellen een stuk grond van 3800 m2 te verkopen. ADVERTENTIE vracht-, bestel- en personenwagen verhuur LEIDEN Vandaag begint de tiveede Triënnale voor het gewest Leiden, de eerste van drie tentoonstellingen in de Leidse Waag. die laten zien wat er leeft op artistiek ge bied in Rijnland. Op verzoek van de kunstenaars ditmaal geen selectie, geen beoordeling, geen prijzen. Alles wat werd ingezonden en kwantitatief aan de voorwaarden vol deed kreeg een plaats. Dat zijn 500 kunstwerken en die worden gespreid over drie tentoonstellingen. Deze eerste duurt tot en met 27 mei, de tweede van 2 tot en met 10 juni en de laatste van 16 tot en met 24 juni. Wie alle exposities bezoekt, ziet het werk van 120 kunstenaars uit stad en streek, half-om-half beroeps en amateurs. Deze eerste tentoonstelling omvat veel werk van ama teurs, o.a. veroorzaakt door de expositie van alle ingezon den keramiek (om breken te voorkomen ineens opgesteld). Verder heeft het werkcomité van de sectie beeldende kunst van de culturele raad gestreefd naar een evenioichtige verdeling, ook in de technieken. De vraag bij een docfrsnee-tentoonstelling als deze is wat het publiek meer zal trekken: het harde, indringende werk van Willem Breddels voorbeeldportret van een zakenman of het lieve „kleurwerk" van H. Schilp. die het Hadhuis zag met de bloemen van het corso ervóór en de Oude Singel met gepavoiseerde boten erin. Kort en goed, er is geen jury en wie ben ik om de smaak van het publiek te peilen? Dat moet gewoon naar de Waag komen. Er is nauwelijks een drrempel tussen straat en ge bouw en de deuren staan wijd open. Loop er rond. geniet in een hoek van een glas wijn het eerste is gratis en van de tentoongestelde werken. Zonder op de inzendingen verder in te gaan mag ik wel wijzen op de uitstekende omlijsting, die de historische Waag biedt voor dit gewestelijke Jcunstgebeuren. Ramen en pilaren zijn een natuurlijk décor voor de schepping van elke kunstenaar. Dit boumoerk van Pieter Post is een let terlijk eindeloze omgeving. HANS MELKERT FOTO HOLVAST ÖTO PETER Aagtenstraat 16-20 EFOON 01710-34700 tarieven voor rhuur tengers -

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3