EIDSCH DAGBLAD ering: aantal evangenissen erk beperken anna BOMALARM OP DE QUEEN ELIZABETH 19 Inzicht voor afsluiting binnenstad vandaag M. SYSTEEM penseel STIG WEER INDOLA GAAT SLUITEN: 400 MAN OP STRAAT LEID5CH DAGBLAD alles Vlieland Leids zaken leven: Ned. Herv. gemeente stoot de Pieters kerk af Man slaat zijn vrouw dood met een zware hamer Korevaargarage N.Y. (Due/ leutvs jicht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 MEI 1972 No. 33712 jj: G Koopman iteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,33 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling giro 57055, losse nummers r 0,53 Witte Stage) l, Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nanezorgtag tot 20 uur. tel 3U500 izat 18 uur). HAAG De komende jaren zal een groot aantal genissen en huizen van bewaring worden gesloten secretaris van Justitie, mr. J. H. Grosheide heeft van- meegedeeld dat het een gevolg is van een daling et aantal gedetineerden in strafinrichtingen. wngenis voor langgestraften in Breda wordt ondergebracht Haagse gevangeniscomplex „Oostereiland"In Den Haag is een vleugel in aanbouw, die tevens een extra beveiligd complex en die volgend jaar zal zijn voltooid. Het is mogelijkdat de uitse oorlogsmisdadigers Kotalla, Aus der Fünten en Fischer I en Haag zullen worden overgeplaatst. de gevangenis in Hoorn [jjgesloten evenals de gevange- Jeugdige langgestraften in De gevangenis voor kort ir'' in Hoorn wordt onderge- flit d de koepel van Breda, iizen van bewaring in Dord- Iwolle en eventueel Middel- 3'1 I, betekent moderne ^maatkleding iet ums binnen 6 weken 10 eel naar Uw maat. 3d ten klaar tegen prijzen beginnen bij 349, 3! Grote kollektie Engelse Schotse stoffen. herenkleding lemmerstr. 175-177 leiden It verwacht van vanavond genavond: zonnige perioden klook plaatselijk een bui. In pneen weinig wind. Mini- nperaturen vannacht onge laden, met hier en daar mist maxima morgen omstreeks (opgemaakt om 12.40 uur). 20 MEI 4.39 uuronder20.35 uur. 12.34 uur; onder: 1.38 uur. ster te Katwijk te 8.56 en ff, laagwater te 4.30 en 17.01 burg worden gesloten, in de huizen van bewaring in Amsterdam, Gro ningen, Arnhem en Maastricht wor den de vrouwenafdelingen buiten ge bruik gesteld. De koepel in Arnhem wordt uitsluitend huis van bewaring, en het andere huis van bewaring in Arnhem wordt opgeheven. Opheffing van de Jeugdafdelingen in het huis van bewaring in Roermond wordt overwogen. Tenslotte zal de gevangenis Ban- kenbos in Veenhuizen algemeen wor den bestemd voor kortgestraften met een z.g. lopend vonnis, en zullen jeug dige kortgestraften met een derge lijk vonnis naar de penitentiaire jeugdinrichting in Vught kunnen worden gezonden. De laatste zeven Jaar is de gemid delde dagbezetting gedaald van 3400 (van wie ruim 2000 in huizen van be waring) tot gemiddeld 2900 (van wie eveneens 2000 in huizen van bewa ring), d.w.z. met ruim 500. In het algemeen neemt het aantal mensen dat in een strafinrichting verblijft toe, maar de duur van hun verblijf wordt korter. Dit betekent dat lan ger tijd in voorarrest, d.w.z. in het huis van bewaring, wordt doorge bracht, en de gevangenissen verhou dingsgewijs "onderbezet" zijn. DEN HAAG De NV Industrië le onderneming W. H. Braskamp in Rijswijk (Indola) gaat sluiten. Daardoor komen vierhonderd man nen en vrouwen op straat te staan. De cosmetische afdeling van Indola- Cosmetics blijft gewoon doordraaien. Het gaat om de technische afde ling van Braskamp, die niet langer rendabel is. Volgende week zullen na dere mededelingen worden gedaan over de sociale voorzieningen en de regelingen bij de afvloeiing van het personeel. Na de mededeling die werd gedaan door directeur D. de Rooy van de Handelsonderneming Hagemeyer en Co werd het personeel naar huis gestuurd. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n 'k woed abonnee per 6 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. iaam: 'lires: plaats: l'fonummer: Ie zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder tzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer H Lelden. procent terug te brengen tot 25 pro cent. Terwijl het aantal gedetineer den qua daggemiddelde met 500 is teruggelopen, is de personeelssterkte van het gevangeniswezen van 1965 tot 1972 met 700 man, van 2500 tot 3200, gestegen. De toestand van 's lands financiën maakt een verdere stijging onmogelijk. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Nadat de „Queen Eliazbeth II," Enge- lands grootste passagiersschip, gisteren bedreigd was met een ontploffing, zag het er vanoch tend naar uit, dat het gevaar is geweken: er zijn geen bommen aan boord aangetroffen en het schip vaart thans op volle kracht met 1400 passagiers op Cher bourg en Southampton af. De passagiers maken het best en zijn in het geheel niet ongerust. Een onbekende had gisteren telefonisch aan het bureau van de „Cunard" in New York ver klaard, dat zich explosieven aan boord bevonden en dat die op afstand tot ontploffing zouden worden gebracht tenzij een be drag van 350.000 dollar zou wor den betaald. Daarop werden vier deskundigen van het Brit se leger per vliegtuig naar het schip gebracht en daar per pa rachute neergelaten. Zij onder zochten het schip zes uur lang maar konden niets vinden. In tussen zetten zij hun onderzoe kingen voort tot het schip mor gen in Cherbourg aankomt. De onbekende telefonist, die het geld eiste, had nog verklaard, dat er zich twee medeplichtigen aan boord van de „Queen Eliza beth" bevonden, die beschreven werden als een kankerpatiënt in het laatste stadium en een oud- gevangene. De president van „Cunard Lines of North Ameri ca." Patton verklaarde gister avond dat aan boord geen pas sagiers waren aangetroffen, die aan deze beschrijving voldeden. Een van de eerste maatregelen, die aan boord werden genomen, was het sluiten van de water dichte schotten, niet alleen om zinken te voorkomen, maar ook om de gevolgen van een moge lijke ontploffing te beperken. Het schip was al eerder in de publiciteit, toen enkele maanden geleden een grote hoeveelheid wapens en ammunitie aan boord ontdekt werd, waar schijnlijk bestemd voor het Ier se Republikeinse Leger (IRA). Onder de passagiers bevinden zich o.a. de bekende dirigent Leopold Stokowski, die op weg is naar Engeland, waar hij vol gende maand in Londen ter ge legenheid van zijn 90-ste ver jaardag het Londens Symfonie orkest zal dirigeren. Een andere passagier is George Kelly, oom van Prinses Gracia van Mona co. Het schip dateert uit 1967 en meet 66-000 ton. Minister C. van Veen van Onderwijs nam vanochtend op het Haagse Binnenhof een parade af van leerlingen van de afdeling MMS van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar. De meisjes werden geëscorteerd door een drietal oli fanten. Ze overhandigden de be windsman een oorkonde tijdens deze „af scheidsstunt" van de scholieren. Op de foto links, Anita van Worgdragen die de minister een oorkonde gaf. Husqvama W I Major Moeiteloos maaien met de lichtgewicht Major. Unieke constructie van Zweeds staal met Behalve Husqvama, kiezen uit een grote sortering merken; Abner, Qualcast, Folbate en Flandria. Voor elke beurs .voor elk gazon een goeie maaier DIXIEPACK heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 208 24 (01710) Aanslag in Montevideo Bij een aanslag van Tupamaro-terroristen op de woning van de Uruguyaan- se opperbevelhebber generaal Flo- rencio Gravigna in Montevideo zijn gisteren vier militairen om het le ven gekomen. De generaal werd niet getroffen. LEIDEN Het zakenleven in de Leidse binnenstad pleit voor een on derzoek naar de resultaten alvorens tot verdere afsluiting voor auto's wordt overgegaan. Het doet dat in een adres aan de raad, dat om uit stel vraagt voor afsluiting van de Breestraat (bij raadsbesluit uiterlijk 25 november van dit Jaar) en dat ook voor andere reeds afgesloten straten om een heroriëntatie verzoekt. Daarbij wordt met name de Steen straat genoemd, waarvan de winke liers met cijfers aantonen, dat hun omzet is teruggelopen sinds afslui ting van de straat. Andere (semi-) promenades als Haarlemmerstraat, Nieuwe Rijn en Hoogstraat worden tn het adres niet genoemd. Wel hebben zich bij Leids City Centrum en Steenstraat Shopping Center aangesloten de winkeliers van Doezastraat en Herenstraat, dip het een twijfelachtig plan vinden om hun straten tot uitvalsweg te degra deren. Het adres spreekt de angst van het zakenleven uit, dat veel moeite wordt gedaan om diegenen, die cen trumstad Leiden willen bezoeken, ten snelste uit de stad te leiden. Het bedrijfsleven in de binnenstad heeft er vooral bezwaar tegen, dat afsluiting geschiedt zonder dat enig onderzoek op economisch gebied is verricht. Het vreest het slachtoffer te worden van een beleid, dat fnui kend is voor de winkels In het cen trum van Leiden. De middenstand wil fasering bij de asfluiting van de Breestraat om studie mogelijk te maken en eventu ele tekortkomingen nadelige gevolgen of andere ongewenste nevenver schijnselen eerst te beschouwen al vorens tot een volgende fase over te gaan. Dit adres is een poging om langs geleidelijke weg iets te bereiken. Het zakenleven wil om de tafel om te pra ten. Eerder uitgedachte plannen om een kort geding aan te spannen zijn voorlopig niet aan de orde. Uit de woorden van voorzitter J. Wolfslag van de verkeerscommissie van het Leids City Centrum blijkt evenwel, dat het zakenleven bereid is verdere stappen te nemen. Zie verder pagina Leiden. Meer monument dan godshuis LELDEN De Nederlandse Her vormde gemeente van Leiden gaat de Pieterskerk afstoten. Vier eeuwen langs is de kerk door de Hervormde gemeente gebruikt voor de ere dienst. maar de laatste drie Jaar was dat alleen nog voor speciale ge legenheden. Omdat de Leidse her vormde gemeente ook de Hoogland se- en Mare kerk moet verzorgen beschikt zij niet over voldoende mid delen om noodzakelijke onderhouds beurten te betalen. Pogingen om de kerk aan de Rijksuniversiteit over te doen die haar dan als groot audi torium voor de universiteit zou in richten liepen in oktober 1971 vast. Maar inmiddels vertoont de Pieterskerk tekenen van verval; een stevige onderhoudsbeurt de laatste was enkele Jaren geleden Is hard nodig. Daarom heeft de Centrale Kerkeraad gisteravond be sloten tot afstoting van de Pieters kerk the eigenlijk al lang geen kerk, maar meer monument is. Vanavond zullen B. en W. van Lei den zich uitspreken over de even tuele oprichting van een Stichting tot beheer van de Pieterskerk. VALKENSWAARD (ANP) De 54-jarige mevrouw W. T. uit Val- kenswaard is in het ziekenhuis in Tilburg overleden, nadat haar echt genoot haar enkele uren tevoren met een zware hamer op het hoofd had geslagen. De dader heeft zich bU de politie gemeld. Hij is ingesloten. Het echtpaar leefde gescheiden. BU toeval troffen de man en vrouw el kaar by een dochter. Daar ontstond een korte woordenwisseling. waarbU de man haar plotseling de klap gaf. NIEUW FIAT 128 SPORT COUPE in 4 uitvoeringen. 2 motoren, 1166 cc of 1290 cc. 4 volwaardige zitplaatsen veel bagageruimte economisch in gebruik vraag vrijblijvend proefrit aan Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 01710—42146* Donderdagavond - Koopavond. 28 PAGINA'S jMÊ/c.. v.AV Zo zien de plafonds eruit in het vroegere Leidse postkantoor en belastinggebouw aan de Bree straat. De gebouwen staan leeg en zün door vernieling een puin hoop geworden. Leiden moet van deze puinhoop in het hartje van de stad af PAGINA LEIDEN Mary Roos was gisteravond op de televisie: een nuchtere artieste, die geen publiekbezit wenst te zijn PAGINA 5 O De kans op vervroegde verkiezin gen zit er in Bonn nog dik in PAGINA 9 O Wat werd verwacht, gebeurde: Schür won Olympia's Toer PAGINA 11 In een poging om de Amerikaanse blokkade te doorbreken gaan de Russische wapens via China naar Noord-Vietnam PAGINA 15 O De bejaarde pastoor Veger van Hertme vecht een moeizame strijd voor het behoud van "zijn" open lucht theater PAGINA 21 De gezondheidstoestand van Mr. Groen van Prinste- rer is vooruitgaande. Hij zal den zomer op zijn buitengoed nabij Wassenaer doorbren ger. en niet naar Ems vertrekken. De politieke toestand van Nederland ver gunt den grijzen staatsman niet de rust te nemen, die zijne nooit vermoeide werk zaamheid zoo hoogst wen- schelijk doet zijn. Als een bewijs hoe ver keerd men in Spanje omtrent onze feestviering van 1 april was ingelicht, strekt het vol gende bericht, woordelijk uit een voornaam Spaansch blad overgenomen: „Dc Fransche en Belgische bladen deelen bijzonderheden mede betref fende he4 groote Belgische nationale feest, te Brielle ge vierd. Koning Leopold legde den eersten steen van een gedenkteeken en van een ge sticht voor zeelieden. De heer Vires hield een rede. waarop Koning Leopold in zeer liberalen geest ant woordde". fKoning Leopold moet natuurlijk Koning Wil lem III zijn en de heer Vires was prof. dr. M. de Vries, Red.). Vandaag 50 jaar geleden: Naar wij vernemen is als opvolger van wijlen prof Bolland aan de Rijksuniver siteit te Leiden benoemd prof A. J. de Sopper, hoogleeraar te Groningen, waar hij de ivijsbegeerte van den gods dienst. zedeier en encijclopae die der godgeleerdheid do ceerde. Gisteravond zijn H.M. de Koningin Wilhelminamet Prinses Juliana en Prins Hendrik met de Batavier V" naar Nooriuegen vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1