DU/CSU laten het 'weten bij stemming Elcemel Mig-demonstratie schokt Israel niet mm# HANOI WIJST BEMIDDELING VAN VN OF CONFERENTIE AF Bedosan Verdragen van Moskou en Warschau goedgekeurd Wapendiscussie in VS opgelaaid Praatcafé gaat morgen open •beter voorde lijn •goed voor hart en bloedvaten •eneven lekker in de koffie School bestaat vijftig jaar rend or ipa- aros Pj)AG 18 MEI 1972 (Van onze correspondent Wim Timmers) De tevredenheid over de goedkeuring van de ver- van Moskou en Warschau door de Bondsdag, waar mor- joedkeuring door de Bondsraad (de Eerste Kamer) op en, wordt in Bonn getemperd door het feit dat de op- iet bij de beslissende stemming gistermiddag bijna vol- afweten. Na een dramatische koerswijziging op het moment onthield de 247 man sterke bondsdagfractie en CSU zich, op enkele onbuigzame tegenstanders rerdragen na, van stemming. SCHRÖDER KANSELIER Brandt ver- iteravond op de televisie plechtige verklaring het moment te huldigen. Nu I j de Berlijn-overeenkomst I van kracht kunnen wor- ls het eerste verdrag dat bliek en DDR samen als staten hebben gesloten iersverdrag)In politieke echter op dat moment gebeurtenis al onder- an de actuele situatie in de verdragen stemden in ig 248 afgevaardigden, voltallige fractie van de sief de zojuist uitgetreden' lüller. en de FDP-fractie ndering van Kühlmann- ien leden van de CDU- stemden tegen het ver- Moskou, 17 tegen het ver- Warschau. De rest van de Uiield zich van stemming elirig van Rainer Barzel, eerder nog had geadvi- te stemmen. [ewassen tleider Barzel was gister- ia een felle strijd in de ir zijn CDU aan de Beier- gekoppelo, niet opgewas- ist tegen CSU-voorzitter voor deze gelegenheid !ige alliantie met de in- oud-minister Schroeder |aan. Onder druk van de kn Hallstein en Kiesinger el ten slotte een formule waardoor de eenheid in tegenover de buitenwereld bewaard en toch de ver in gevaar behoefden te massale stemonthouding rerdragen in de Bondsdag net niet de absolute Dat laatste zou echter Üg zijn geweest als de waar CDU en CSU een id van één stem hebben tsen de verdragen zou irer komt het niet, omdat inst een aantal CDU-poli- Bondsraad zich, naar het ran hun partijgenoten in lag, morgen van stemming iden. De CDU heeft zelfs wöliceerde voornemen om leling in de Bondsraad te ellen, laten vallen. eiële reden voor de stem- is nu gegeven: CDU en ®en geen mede-verant woordelijkheid op zich voor verdra gen die zij slecht vinden: zij wensen echter ook niet verantwoordelijk te zijn voor een debacle in de buiten landse politiek en voor het sneuve len van de Berlijn-overeenkomst. De werkelijkheid is inmiddels dat in de Bondsdag een voor de Bondsrepu bliek zeer belangrijke stemming om partijpolitieke redenen tot een farce is gemaakt. Immers, toen het CDU-bestuur onder Barzels leiding het vrijgeven van de stemming in de fractie had aanbevolen en Barzel zelfs het voor stemmen bepleitte, hadden verschil lende afgevaardigden van de CDU openlijk verklaard de verdragen te zullen ondersteunen. Omdat zij zich echter tenslotte gisteren aan de ge wijzigde partijdiscipline onderwier pen, stemde niet eens de helft van de Bondsdag voor. Dat was dus niet in overeenstemming met de werkelijke opvattingen onder zijn leden. Machteloos Minstens zo absurd is het dat, al weer vanwege de partijdiscipline, maar een paar afgevaardigden van de oppositie tegen de verdragen hebben gestemd, hoewel bekend was dat minstens de helft van de fractie er tegen was. Bovendien had de CSU van tevoren duidelijk ver klaard gesloten tegen te zullen stem men. Met louter tactisch spel, waar mee Strauss Barzel kon tonen hoe machteloos deze is als hij Strauss —andere opvattingen heeft, zorgde de oppositie er voor dat de verdragen binnenkort door president Heine- mann officiéél kunnen worden ge ratificeerd. De gevolgen van dit optreden blijken uit de stemvei-houdingen. Slechts 10 afgevaardigden stemden tegen het verdrag van Moskou, te gen dat van Warschau echter 17. Dat is niet verrassend omdat de meeste „verdrevenen" van wie geen toege ven mocht worden verwacht, uit ge bieden komen die nu Pools zijn. En terwijl in het Moskouse verdrag niets definitiefs over de grenzen wordt gezegd, erkent het Wai-schau- se de Oder-Neisse-lijn nadrukke lijk als de onaantastbare westelijke grens van Polen. Maandenlang is echter in de Bondsrepubliek vol sen timent gesproken over de noodzaak van verzoening met de Polen en bekend was dat in de CDU vooral het verdrag met Warschau ook veel voorstanders had. De praktijk is nu dus dat nog'niet de helft van de volksvertegenwoordigers het ver zoeningsverdrag heeft goedgekeurd. Comviissaris Luigi Calabresi van de Milanese recherche is gisterochtend vlak voor zijn huis neergeschoten. Hij werd door een blonde man van ongeveer 30 jaar opgewachtna het derde pistool schot viel hij dood op straat. Calabresi ivas belast met het onderzoek naar de bomaanslagen op Piazza Fontana tijdens de 'wa)rme herfst' van 1969. Zestien personen kwamen daarbij om het leven. Van deze misdaad worden zowel linkse als rechtse- extremis ten beschuldigd. Positie Sadcit in geding in Cairo Sadat (.Van onze correspondent) JERUZALEM In Israël ge looft men niet dat de Migs-23, die deze we eek boven de Sinaï- woestijn hebben gevlogen, wer kelijk door Egyptische piloten zijn gevlogen, zoals in Egypte is bekendgemaakt. De verken ningsvluchten, die op grote hoogte plaatsvinden, dienen als demonstratie voor het topover- leg in Moskou dat maandag be gint. De Mig-23 is een vliegtuig dat driemaal zo snel vliegt als het geluid, en het betekent een uit daging aan de Israëlische lucht macht en de Amerikaanse vlieg tuigindustrie, die geen vliegtuig hebben dat een dergelijke snel heid kan ontwikkelen. Dat de Egyptenaren de indruk willen wekken dat Egyptische piloten nu de Mig-23 kunnen en mogen vliegen houdt verband met de binnenlandse problemen waar Dresident Sadat in toenemende mate mee te kampen heeft. Er l»eerst onder de Egypti sche bevolking een algemene en steeds toenemende ontevreden heid over de politiek die presi dent Sadat voert. Zowel in in tellectuele kringen als onder ar beiders. leeft het gevoel dat Egypte klem zit tussen Rusland en Israël. Rusland steunt Egyp te alleen voor zover dat politiek uitkomt. Egypte krijgt geen of fensieve wapens terwijl Israël Egypte niet in staat stelt enige militaire actie te ondernemen. Voor eigen initiatieven is daar om noch op politiek noch op mi litair gebied plaats. Uit de redevoeringen van pre sident Sadat wordt duidelijk dat de haat tegen de Russen en de niet gerealiseerde oorlog tegen Israël de belangrijkste bronnen van ontevredenheid! zij n. De hui - dige impasse, zo is 't algemene gevoel, moet doorbroken wor den: ofwel door vrede te sluiten met Israël of door ten strijde te trekken. Voor beide mogelijk heden gaan in Egypte stemmen op. De huidige ontwikkeling waarbij president Sadat zowel van links als van rechts onder vuur komt, wordt in Israël als een revolutionair proces gezien, dat uiteindelijk tot de val van president Sadat zou kunnen lei den. De president heeft op het moment echter de volledige steun van de belahgrijkste poli tieke macht: het leger. In deze politieke constellatie heeft de Egyptische regering behoef te aan prestige-winst en als zo danig moet het vliegen van Migs-23 gezien worden. Daar komt nog bij dat de Egyptische regering ter gele genheid van het bezoek van de Russische minister van Defen sie maarschalk Gretsjko de an ti-Russische gevoelens in Egyp te wat wil temperen .Niet alleer dat Egypte zelf nu zover zou zijn dat het de Mig-23 kan vlie gen maar premier Sidki heeft ook gezegd dat er geen sprake meer is van de zo frustrerende Israëlische suprematie in de lucht. Egypte is nu in staat, vol gens premier Sidki, met lucht doelraketten Israël van grote afstand te bestoken. In Israël gelooft men dat het hier om raketten gaat die in NAVO-kringen „kitchen" wor den genoemd en die door de nieuwe Toepolev-22 kunnen worden gevlogen. Dit vliegtuig is sneller dan de verouderde Toepolev-16 waarover Egypte al beschikte, en vormt daarom een meer serieuze maar niet on overkomelijke bedreiging voor Israël. WASHINGTON (Reuter) De senaatssubcommissie inzake de Jeugdmisdaad heeft in beginsel een voorstel goedgekeurd om de handel te verbieden in het soort vuurwa pen metvkorte loop waarmee maan dag 'n aanslag op gouverneur George Wallace van Alabama werd gepleegd en waarmee indertijd senator Robert Kennedy werd doodgeschoten. Voor de cel van Arthur Bre mer zijn gisteren meer agenten van de FBI geposteerd, nadat een blad in Baltimore een anonieme tip had gekregen, dat Bremers leven in ge vaar is. Ter bewaking van Bremer, die be schuldigd wordt van de moordaanslag op gouverneur George Wallace, staan ADVERTENTIE Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM nu in het geheel vijf man van de Amerikaanse recherche ter beschik king. LEIDEN Morgenavond om 8 u. gaat de Stichting Gesprekscentrum Leiden van start met een praatcafé in de Vrouwenkerkkoorstraat 9. Dit café is de eerste stap van de stich ting, die zichzelf tot doel stelt „al degenen die zich bezig houden met 't bestuderen van allerlei verschijn selen, „van vliegende schotels tot ver keersproblemen, van Vietnam tot yoga bijeen te brengen en te stimu leren door financiële en materiële steun". In de toekomst hoopt men ruimte en materiaal beschikbaar te kunnen stellen voor eventuele stu diegroepen. Het café zal iedere avond vanaf 6 uur geopend zijn. Op za terdag vanaf 12 uur 's middags. ADVERTENTIE HANOI. WASHINGTON, PARIJS (Reuter. DPA) Premier Pham van Dong van Noord-Vietnam heeft in een vraaggesprek met het Fran se blad Le Monde verklaard dat Noord-Vietnam bereid is binnen 24 uur een einde aan de oorlog te ma ken als dit tenminste via onder handelingen mogelijk wordt ge maakt. Mijn regering, aldus de Noord- vietnamese premier, wil zorgen voor een "eervolle uitweg" voor de Amerikanen, maar is ook bereid tot het bittere eind door .te vechten voor de rechten van het Vietnamese volk omdat zij weet dat de tijd met haar is. Het denkbeeld van bemiddeling van de Verenigde Naties of een nieuwe Geneefse conferentie ter op lossing van het conflict in Vietnam heeft Hanoi van de hand gewezen. In een verklaring van het Noord- vietnamese ministerie van bui tenlandse Zaken, die de delegatie van Hanoi in Parijs heeft verspreid, heet het o.m. dat een oplossing slechts kan worden bereikt door de betrokken partijen, te weten Viet nam en de Verenigde Staten. Noord-Vietnam eist, dat de VS naar de conferentietafel in Parijs terugkeren, aangezien slechts daar het conflict in Vietnam op vreedza me wijze kan worden geregeld. Het Amerikaanse ministerie van Defensie verwacht geen confronta ties tussen de eenheden van de ze vende vloot en de Sowjetrussische oorlogsschepen die op het ogenblik in de Golf van Tonkin kruisen. Het ministerie liét voorts weten dat twee derde van de 20 tot 25 schepen van de Sowjet-Unie en an dere communistische landen die op weg zijn naar Noord-Vietnam, hun koers hebben gewijzigd en nu naar havens in andere landen varen. De New York Times wist echter gisteren uit Haiphong te melden dat volgens Noordvietnamese func tionarissen daar de haven wordt ge zuiverd van Amerikaanse mijnen en dat er weer schepen in en uit varen. Maar in Washington verklaarde een Amerikaanse regeringswoord voerder dat het bericht onjuist was en dat er geen scheepvaart van of naar de haven is geweest sinds de minen vorige week donderdag on scherp zijn gesteld. De Noordvdetna. mezen hadden volgens hem even. mijnen vorige week donderdag op mes-correspondent Anthony Lewis echter zijn onafhankelijke zegs lieden in Haiphong geneigd geloof te hechten aan de officiële Noord vietnamese mededelingen, en is dezo week zeker een schip de Oost- duitse vrachtboot Prieden de ha. ven binnengelopen. LEIDEN De school der Eerst» Leidse Schoolvereniging aan heb Noordeinde 1 zal op 9 juni a,a. haar vijftigjarig bestaan herdenken. In het gebouw zal op die dag van 4.30 tot 7 uur een receptie worden gehouden. De Tupamaros, Uruguay's stedelijke terroristen, hebben in een reeks zware gevechten met politie en le gereenheden zulke zware klappn ge kregen, dat men in Montevideo meent, dat het tij is gekeerd. Veel Tupamaros zijn gevangen genomen. President Juan Maria Bordaberx-y, de rijke landeigenaar, die op l maart zijn functie aanvaardde, na verkiezingen waarbij een linkse coa litie. die door het volk geïdentifi ceerd werd met de Tupamaros, het er opvallend slecht afbracht, heeft blijk gegeven nog strenger te zijn dan zijn voorganger en mentor, Aturo Pacheco Areco. De verkiezingsresultaten toonden weinig enthousiasme van de Uru- guayanen voor hem persoonlijk. Hij kreeg minder stemmen dan zijn te genstander uit de Blanco-partij en won alleen doordat de stemmen die andere kandidaten van Bordaberry's Colorado-partij kregen, bij de zijne werden geteld. Er bestond trouwens ook niet veel enthousiasme voor zijn partij, die slechts een minder heid bezit in beide huizen van het parlement. De resultaten wezen evenwel aan, dat de meeste mensen bereid zijn krachtge, zelfs ondemo cratische maatregelen te aanvaar den tegen de Tupamaros. Copyriht LD/AD-Observer Vroeger werden de Tupamaros in brede kring beschouwd als moedige idealisten, wellicht misleid, maar niettemin bewonderenswaardig. De publieke opinie keerde zich tegen hen toen de Uruguayanen zagen dat het terrorisme er niets toe bij draagt om de zware economische problemen van het land op te kos- sen en slechts een rem vormt op de terugkeer naar welvaart. De algemene campagne tegen de Tupamaros was voorafgegaan door een spectaculaire ontsnapping uit de best bewaakte gevangenis van Montevideo, waarbij vijftien guerril lastrijders, die zes gewone misdadi gers met zich meenamen, op vrije voeten wisten te komen. Twee da gen later, op 14 april, stierven acht Tupamaros na een bewogen dag, waarop zij een vooraanstaande offi cier van de veiligheidspolitie in een hinderlaag lieten vallen en doodden, een kapitein van de marine die lei ding had gegeven aan krachtig mi litair optreden tegen het terrorisme, neersloegen en tenslotte een vroege re onderminister van Binnenlandse Zaken in een straat van Montevi deo vermoordden. Opgewekte beweringen van de poli tie, dat Raul Sendic, stichter en lei der van de Tupamaros, een van de doden was bleken niet juist te zijn. Na al deze gebeurtenissen had Bor- daberry weinig moeite om het par lement een wet op de „toestand van interne oorlog" voor een periode van 30 dagen te laten aannemen. Een periode die hfj deze week aanzienlijk heeft weten te verlen gen. De nieuwe wetsbepalingen maakten het hem mogelijk de Tu pamaros met alle middelen te be strijden. Binnen enkele uren zwermden 40.000 man troepen door Montevideo en andere steden op zoek naar schuilplaatsen van de guerrillastrijders. Het offensief van de Tupamaros was een logische consequentie van het wansucces van links bij de al gemene verkiezingen. De politiek van de Tupamaros om de regering te bestrijden op een betrekkelijk onbloedige wijze namelijk door het beroven van banken en het ontvoe ren van prominente mannen, was in het moeras geraakt. Zij hadden de keuze langzaam worden verstikt of een wanhopige aanval te doen en zij besloten tot het laatste. Maar nu ondervinden zij hiervan de ge volgen. De eerste resultaten van de tegen aanval van de regering waren al even bloedig als het geweld, dat hiertoe had geïnspireerd. Zeven mensen werden gedood bij het beleg van een communistisch clubgebouw toen troepen zonder meer het vuur openden. Eerst heette het. dat de doden Tupamaros waren, maar la ter gaf de regering toe, dat het ge woon vreedzame partijleden waren, die niets te maken hadden gehad met terrorisme, dat geen steun ont vangt van de op Moskou georiën teerde partij. Het is opvallend, dat de warm ge koesterde burgerlijke vrijheden het voornaamste slachtoffer zijn gewor den in de strijd tegen het terroris me. Slechts de schok, teweegge bracht door de serie moorden, stel de Bordaberry in staat zijn wets ontwerp zo gemakkelijk door het parlement aangenomen te krijgen. Censuur op de pers hoort nu bij het leven in Uruguay. Zelfs de militaire dictatuur in Argentinië die in een strijd van leven en dood is gewik keld met stadsguerrillastrijders, toont meer respect voor persvrijheid dan het burgerlijke bewind in het buurland Uruguay dit doet. Even verontrustend is de opkomst van een „Commando des doods in Uruguay" dat gevormd is naar het model van de Braziliaanse organisa tie, die de laatste vijf jaar heeft afgerekend met honderden, zo niet duizenden misdadigers, die vaak ge marteld werden alvorens het gena deschot te ontvangen. Het Brazi liaanse Commando des doods is sa mengesteld uit politie-officieren die vinden dat de wet het misdadi gers te gemakkelijk maakt. Het heeft ook zijn aandacht gericht op linkse leiders en is ervan beschul digd enkele progressieve figuren te hebben vermoord, die moedig ge noeg waren te protesteren tegen deze onofficiële tak van de politie. Over het Uruguayaanse Commando des Doods" moeten nog nadere bij zonderheden bekend worden, maai de leider van de oppositie, die ook voorzitter van de Tweede Kamer is, heeft toegegeven dat het een kwa lijke zaak is. Zijn verklaring kwam nadat hij 24 uur lang was vastge- houden door de Tupamaros en een politieofficier had geinterviewd, die een van de gevangenen is ln de „Volksgevangenis" die destijds ook de vroegere Britse ambassadeur Sir Geoffrey Jackson had gehuisvest. Ongetwijfeld werd dit optreden van een rechtse anti-Tupamaro-organi- satie, die haar leden recruteert uit gefrusteerde politie-officieren, al lang verwacht. De situatie in Uruguay heeft reper cussies gehad ver buiten de grenzen van het kleine land. Terroristisch» groepen elders op het continent en zelfs nog verder zijn aangemoedigd door de activiteiten van de Tupa maros. De Tupamaros geven nu houvast aan de overtuiging van veel militai ren in Argentinië, dat een terugkeer naar de democratie geen einde zou maken aan het geweld. De Brazi liaanse regering is er ook door aan gemoedigd in haar ondemocratische optreden en de vrees, dat eenzelfde soort van guerrila-geweld zich naar het noorden zou verbreiden verschaft haar de stilzwijgende steun van veel Brazilianen die anders in principe anders niet voor militair» dictaturen voelen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9