Werkgevers zijn fel gekant egen lannen man „Grootste gemeenten krijgen veel meer voor onderwijs" ^eidooi voor n inilieu-voogdij" Teveel negatieve effecten 1Ir. H. Versloot hoe neet uw baby? Conferentie over groene kustweg NACHTELIJK HUWELIJK Zestig mille op gestolen cheques geïncasseerd Loodgehalte in benzine in Europees parlement Overste Bloema (D'66) Benoeming militaire topfunctionarissen moet onder toezicht Keulen 17 mei 1972: Bij 4711 zijn I de kuitenflikkers verboden. WILD-WEST TAFEREEL IN ZEVENAAR Groningse huizen bleven leegstaan Huurverlaging voor 90 nieuwbouwwoningen Staatssecretaris Van der Stee: DONDERDAG 18 MEI 1972 1 Vervolg van pagina I) DEN HAAG De ondernemers zijn fel gekant tegen het J iwe en weinig effectieve' plan van minister hangman (Eco- jh mische Zaken). Zij denken dat de plannen van de regering n doel behoud van de leefbaarheid van de Randstad, be- Hre spreiding van economische activiteiten goeddeels voorbij w Hen schieten. Bovendien vrezen zij de volgende negatieve keten: van het totale investe- jsvolume met als gevolg een af- ïende economische groei, aogelijk als gevolg daarvan prijs- ringen, een mindere produktie inoverig •land door afremming van de iringen i n hetwesten, negatieve beïnvloeding van het rheidsbudgefc. b jpport lm aan hun argumenten contra rejerigspiannen kracht bij te zet- hebben de werkgevers het Ne Unds Economisch Instituut Iterdam een aantal basisgegevens d r een selectief investeringsbeleid m opstellen, waarbij ook buiten- fee ervaringen betrokken zijn. olgens het NEI is er weinig kans hernieuwde spanningen op de ar- ismarkt In de Randstad als ge- zodat dit geen argument is het afremmen van investerin- Buitenlandse ervaringen (Parijs iden) wijzen erop dat afremming geconcentreerde groei, zoals in Randstad, zelden zonder negatief eet op de totale economische groei blijft. In Frankrijk en Enge land is men teruggekomen van een aanvankelijk fors afremmingsbeleid voor de concentratiegebieden Parijs en Londen. Kweekplaats In navolging van het voorbeeld van Parijs menen de ondernemers dat de "Randstad een kweekplaats voor nieuwe economische activiteiten moet behouden. Daar kunnen de be drijven beginnen, een bepaalde grootte bereiken en dan tot decentra lisatie komen. Volgens de werkgevers gaat milieu bescherming als motief voor een in vesteringsheffing niet op. De over heid krijgt al voldoende instrumen ten om de vuilveroorzakers tot het nemen van tegenmaatregelen te dwingen. Ten slotte zeggen werkgevers dat er geen enkel onderzoek is geweest naar de gevolgen van een afrem ming van de investeringen in de Randstad. Tot nu toe zijn belangrij ke economisch-politieke beslissingen altijd begeleid door publikaties van bijvoorbeeld het Centraal Planbu reau. CTRECHT (ANP) Mr. H Ver lid van de Eerste Kamer voor PvdA. heeft gisteren in Utrecht t voor een afzonderlijke, nieu- .bestuurspyramide" voor het ieubeleid, een „milieuvoogdij". milieuvoogdij zou aan alle nge bestuursvormen (onderne men. overheden, etc.) die beper ken moeten kunnen opleggen die lig zijn voor de handhaving van evenwicht mens-milieu. Algemene" besturen worden vol- s mr. Versloot geconfronteerd 'zoveel uiteenlopende doelstellin- en dringende korte termijn-pro- ïen (waarbij dan ook nog de «urrentie tussen gemeenten, pro- les en staten onderling komt), van hen niet kan worden ge- gd zichzelf in toom te houden. Jfrkingen die van buitenaf wor- opgelegd zijn gemakkelijker te voeren. Een milieu voogd ij zou een ..mi lieukadaster" tot stand moeten bren gen dat de draagkracht en de feite lijke belasting van het milieu aan geeft, ze zou ervoor moeten zorgen dat die feitelijke druk binnen de grenzen van het toelaatbare blijft of wordt gebracht en ze zou bij nala tigheid straffen moeten kunnen op leggen. Mr. Versloot zei, dat een milieu voogdij langs democratische weg kan worden opgebouwd (eerst voor kleine eenheden, later interna tionaal) met handhaving van de tra ditionele vormen van algemeen (po litiek) bestuur voor alle overige ta ken, zij het dat die dan zijn onder worpen aan de door de milieuvoog dij opgestelde beperkingen. Het zou aantrekkelijk zijn, aldus het Kamer lid, de milieuvoogdij verantwoording te laten afleggen aan hetzelfde par lement als het algemeen bestuur. In de regen heeft Koningin Juliana, gekleed in een licht blauwe mantel met dito hoed en voorzien van een doorzichtige pa raplu gistermiddag een konings linde geplant op het nu in het Fl&riadeterrein opgenomen terras bij het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Dit gebeurde ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 's Ochtends onthulde Koningin Juliana het ruiterstandbeeld van haar moeder Koningin Wilhel- mina aan het Amsterdamse Ro- kin. Spaar met Ardita voor baddoeken net ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nog zachter. nv, Amsterdam postbus 1384 GRONINGEN (ANP) Morgen begint in Groningen de veertiende groene-kus twegconf er enfüie. Een der gelijke conferentie wordt jaarlijks ge organiseerd voor WV-functionaris- sen uiit steden langs de route van de groene kustweg, die door Nederland. Duitsland, Denemarken en Noorwe gen voert. De ongeveer honderd deel nemers uiit de vier landen zullen on der meer plannen beramen voor ac ties om meer bekendheid te geven aan de groene kustweg en de land streken. waardoor deze route loopt. Zo zal men voortaan sterker gaan at tenderen op de vier knooppunten in de route, die tevens grensovergangen zijn: Sluis, Nieuweschans, Tonder en Hirshals. De statistieken tonen aan. dat het verkeer via deze grensplaat sen de laatste jaren sfteedis intensie ver ls geworden. De samenwerkende VW's uit Ne derland en Duiteland zullen geza menlijk gaan ijveren voor een betere dagindeling voor de toerist-automo bilist, die zich niet bij voorbaat van onderdak heeft verzekerd. DEN BURG (ANP) Om vijf over twaalf in de komende nacht zal in het raadhuis in Den Burg op Texel het huwelijk worden voltrokken tussen Hanneke Bruin uit Den Burg en Carl Arthur Wilson uit Plymouth (Eng.) Het niet eerder gereedkomen van een notariële akte en het feit dat de bruidegom zich mor gen om zeven uur in Den Hel der moet inschepen zijn de oor zaken van het ongebruikelijke tijdstip van de huwelijksplech tigheid. De bruidegom werkt op een schip dat op de Noordzee seismografische onderzoekingen naar olie verricht. ARNHEM De Amsterdammer C. T heeft bij de Arnhemse politie bekend negen cheques te hebben ge stolen van de notaris A. O. J. A. Bloemarts uit Gennep en daarop bij verschillende banken zestigduizend gulden te hebben geïnd. Hij legitimeerde zich steeds met 'n vervalst paspoort. De politie denkt, dat er in Arnhem een bende aan het werk is die zich specialiseert op dief stal en daarna vervalsing— van paspoorten. Het onderzoek concen treert zich op Arnhems „rosse buurt" het Spijkerkwartier. BRUSSEL 'ANP) Het Europees parlement zal de Europese commissie gaan interpelleren over de kwestie van het loodgehalte in de benzine. Tijden-s een vergadering in Brussel heeft de commissie van het parle ment, die zich met vervoer bezig houdt, en die geleid wordt door de Nederlandse socialist dr. ir A. Oele, In grote lijnen de tekst vast gesteld van een mondelinge vraag die ze de Europese commissie gaat voorleggen. De kwestie van het lcodigehaite in de benzine is des te meer actueel ge worden nu Duitsland bepaalt heeft dat met ingang van 1 januari van dit jaar dat loodgehalte beperkt moest zijn tot 0.4 gram per liter en op 1 januari 1976 zelfs op 0,175 gram per liter. De venvoerscommissie in het par lement acht het de taak van de Europese commissie om voorstellen te doen tot. beperking van het lood gehalte in benrine 'van belang voor het milieu) en ze zal de commissie vragen in die richting ytellen. De par lementscommissie, die unaniem van mening is dat op den duur alle lood uit benzine moet verdwijnen wil dat de Europese commissie initiatieven neemt die zo snel mogelijk het lood gehalte van benzine in de gehele EEG 'naar Dutfts voorbeeld) op maximaal per gram per liter brengt. UTRECHT (ANP) Met het oog op de politieke belangen moeten be noemingen in de militaire topfunc ties onder toezicht staan van een po litieke benoemingscommissie, die te vens toezicht houdt op selectie en vorming van beroepsofficieren. Die commissie moet waken tegen een eenzijdig samengestelde elitaire mili taire top en tegen eenzijdige vorming en indoctrinatie van officieren. Uiteindelijk moet de hele structuur van de krijgsmacht worden omge bouwd, waarbij men mogelijk het historisch gegroeide rangenstelsel zou kunnen vervangen door een stel sel van functionele samenwerking. Dat is de kern van een "persoon lijke" nota van D'66-defensie-specia- list luitenant-kolonel K. P. Bloema, die tevens id is van de Werkgroep vermaatschappelijking krijgsmacht "Miog". Luchtmachtmajoor F- Uijen. lid van de defensie-commissie van de PvdA en van de "Groep Miog", zei gisteren in Utrecht op een studiedag van de VVDM over arbeidsvoldoe ning in het leger, dat zes PvdA- hoofdofficieren van de "Groep Miog" de nota aan de PvdA-defensiecom- missie zullen doorspelen met de be doeling dat het stuk als leidraad zal gaan fungeren voor een PvdA-nota over de structuur van de krijgsmacht. Desgevraagd verkaarde de heer F. Uijen dat men bij de eigen partij van de heer Bloema, D'66, niet zoveel be langstelling voor de nota zou hebben omdat hij "te radicaal" zou zijn. "Maar misschien wordt het uitein delijk toch een gezamenlijke nota van PvdA en D'66", aldus de heer F. Uijen. ADVERTENTIE Omdat het personeel het i veel te druk heeft met de pro- duktie van Deocologne Extra Dry en het de bestellingen maar nauwelijks aan kan, heeft de directie van 4711 be sloten dat er voorlopig geen kuitenflikkers gemaakt mo gen worden. Om het personeel toch tegemoet te komen, is er een kuitenflikker-toernooi geor ganiseerd. Waar uitgemaakt wordt, wie de meeste kuiten flikkers springt en toch droog en fris kan blijven. De deel nemers gebruiken natuurlijk Deocologne Extra Dry. Do nieuwe droge deodorant van 4711 in de groene bus. Die in Nederland 3.75 kost (5.50 voor een grota bus). ZEVENAAR (ANP) Een douane patrouille van de rijkspolitie te Ze- venaar heeft gisteren na een wil- west-achtervolglng zes Jongelui (vijf Duitsers en een Italiaan) aangehou den wegens diefstal van enkele per sonenauto's en het in bezit hebben van wapens. Tijdens de achtervolging werden over en weer enkele schoten gelost, maar niemand raakte ge wond. Het zestal is inmiddels aan de Duitse douane overgeleverd. De patrouille ontdekte gisteravond twee verdacht geparkeerde auto's ln Zevenaar. Toen men de inzittenden vier Jongens en twee meisjes in leeftijd variërend van 19 tot 26 Jaar aan de tand wilde voelen, namen ze de vlucht in één personenauto. Do douane wist de auto klem to rijden en kon het zestal aanhouden. Eén van hen had een geladen pistool bij zich. Later werd nog een vuurwapen ln de omgeving gevonden, dat eigen dom was van één van de Duitsers. Na een ondervraging bleken de Jongelui één van de personenauto's (Ford) in Frankfort te hebben ge stolen. Ze waren ermee naar Am sterdam gereden, waar ze een party hasjiesj wilden bemachtigen in Pa- radiso. Dit centrum bleek te zijn ge sloten, waarop de Jongelui nog een auto (Chevrolet) in de hoofdstad ontvreemden. Met beide auto's reden ze naar Zevenaar, waar gezamenlijk werd overlegd hoe men aan geld kon komen. GRONINGEN 'ANP) De huur van negenitig pas voltooide eengezins woningen in Groningen van de Na tionale Nederlanden NV is meit bijna honderd gulden verlaagd, omdat de woningen voor de oude prijs van f 432,50 per maand vrijwel niet te verhuren waren Voor de 27 gezinnen, die de wo ningen voor de oude prijs hadden ge huurd, is dit een meevaller. zy zullen nu f 340,- per maand hoeven te be talen De huizen maken deel uit van een plan van in totaaJ 404 woningen, waaronder flats bedoeld voor perso neel van de Groninger universiteit. De onlangs afgekondigde perso neelsstop voor de universiteit is vol gens het met de verhuur belaste ma kelaar-kantoor de belangrykste oor zaak voor de leegstand'van de wonin gen. Maar volgens drs. J. Wallage van de socialistische gemeenteraadb- fractie is door de leegstand .ondub belzinnig aangetoond dat de Gro ningse woningzoekenden de hoge hu ren van nieuwbouwhuizen niet kun nen betalen". Ook de woningbouwverenigingen moeten daarom in staat worden ge stold hun huren te verlagen, vind/t fractievoorzitter Wallage, Dat kan. als de minister de rijksbydrage in de volkshuisvesting zou verhogen, of die woningbouwverenigingen zou toe staan over een langere termijn af te schryven. Wat er met de huur van de overige van de 404 geprojecteerde nieuwe wo ningen moet gebeuren, is nog een vraag. Deze moeten nog gereedkomen, zy worden gebouwd in opdracht van verschillende bel eggingsmaa/tschap- pyen. DEN HAAG (ANPi Staatssecre taris Van der Stee van Financiën zal het onjuist vinden, als er gevolg zou worden gegeven aan het verzoek van Amsterdam en de andere grote steden om hogere financiële uitke ringen voor het onderwys. Hy heeft dit gistermiddag verklaard in een voordracht voor het departement Amsterdam van de .Vlaatschappy van Ny verheid en Handel Alle gemeenten, aldus de staats secretaris, zouden tevreden zyn wan neer zy evenveel zouden krijgen als de grootste vier zusters. De viei grootste gemeenten krijgen al veel meer voor het onderwys dan de an dere gemeenten, doordat zy een voorhoedepositie op dit gebied uine men. De staatssecretaris vindt, da: de uitkeringen voor de grootst» gemeenten, die toch al zovei boven die van de anderen uitsteken, niet nog meer moeten worden ver hoogd en zei dat de kwaliteit van ons onderwijs nationaal gezien niet moet verschillen. Er is een eis voor sociale gerechtigheid, zei hy. De hogere uitgaven van Amster dam kunnen overigens niet alleen worden toegeschreven aan een ho ger voorzieningen niveau. Met nam- de efficiency zou wat meer betracht kunnen worden in Amsterdam. De staatssecretaris vestigde er ook de I aandaent op. dat het gemeentelijk I onderwys duurder is dan het byzon- I der onderwys Daarvoor zyn na tuur - j UJk oorzaken, maar toch geeft dat j verschil wei te denken. I Een van de redenen, waarom het ryk uitermate terughoudend is by het verhogen van de onderwys ver goeaiugen aan de grootste gemeen- i ten, is, dat deze gemeenten in hun onderwijsvoorzieningen uitdrukkeiyk veel verder willen gaan dan het mi nisterie van Onderwys en Weten schappen nodig oordeelt tegen de achtergrond van de totale budget taire mogelijkheden Wanneer de ge meenten verder gaan dan dit minis terie gewenst acht, is het een zaag die op hun etgen sen ouders dient te rusten en voor hun eigen rekening moet komen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7