„Beter voor stad en universiteit" ZEILVAART OP DE ZUIDZEE Over en verkeerde borden BALLY Zomertentoonstelling in „Volkenkunde": Alternatief plan voor Witte Singelcomplex DONDERDAG 18 MEI 1672 LEIDEN De werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit en een aantal toekomstige gebruikers hebben een alternatief plan ontwikkeld voor de huisvesting van de universiteitsbibliotheek en de A-faculteiten, waarvoor de plannen voor de Witte Singel al jaren gereed liggen. Aanvaarding van dit alternatief, dat het maken van een "cité uni versitaire" inhoudt, houdt volgens de opstellers in hun brief aan het college van bestuur en de universi teitsraad het volgende in tt Met bevoegde instanties zou op korte termijn moeten worden on derhandeld over het Doelen-terrein. In de tussentijd zouden ten eers te de bouwplannen van de U.B op nieuw moeten worden bezien in het licht van de gewijzigde omstandig heden en worden aangepast aan een meer gedecentraliseerde huisvesting van A-faculteiten en secties: ten tweede opnieuw prioriteiten moeten worden gesteld voor de huisvesting (in nieuwbouw dan wel gerenoveer de panden) van de onderscheiden A-faculteiten en secties. Op grond hiervan zouden ver volgens plannen moeten worden ontwikkeld voor nieuwbouw op het Doelen- terrein. Zodra zekerheid omtrent de verwerving van het Doelen-terrein is verkregen, kan, in fasen, met de uitvoering van de plannen worden begonnen, en wel allereerst met de bouw van de U.B., vervolgens met de bouw op het Doelen-terrein. Punt van overweging is dat zo min mogelijk reeds gedane uitga ven ten behoeve van de huisvesting van de A-faculteiten en de U.B. ver loren mogen gaan. Het ligt daarom voor de hand om voor het terrein aan de Witte Singel een universi taire huisvesting te handhaven. Doelenkazerne De werkgroep gaat ervan uit dat ook het terrein van de huidige Doe len-kazerne voor de universiteit tei beschikking komt. Het is niet voor heit eerst dat in deze richting ge dacht wordt, maar pas sinds kort is bekend geworden dat het ministe rie van Defensie serieuze plannen heeft ontwikkeld om de intendan ce-diensten te concentreren en de Doelen-kazerne af te stoten De informatie gaat zover dat tegen oktober van dit jaar zekerheid hieromtrent voorhanden zal zijn. Het plan behelst een pleidooi voor een meer gespreide huisvesting van de A-faculteiten en de ontwik keling van een open "cité-universi- taire" (een stadswijk met univer sitair karakter), ruwweg gelegen tussen Pieterskerk en Witte Singel. Dit is een stedelijk bedreigd ge bied. Het bevat bouwwerken die in architectonisch en historisch op zicht ofwel van zeer geringe waar de zijn i bijvoorbeeld de Doelenka zerne) ofwel van uitzonderlijk hoge waarde (bijvoorbeeld 17de en 18de eeuwse panden aan het Rapen burg). Talrijke historische gebou wen binnen dit gebied (Latijnse school, Pieterskerk, VVSL-gebouw, Snouck Hurgronjehuis, Prytaneum enz.) hebben geen (passende) be stemming, zullen in de naaste toe komst worden verlaten of moeten een andere bestemming krijgen. De werkgroep is van mening dat de universiteit door te kiezen voor een meer gedecentraliseerde oplos sing van haar ruimteproblemen binnen dit gehele gebied niet slechts haar eigen belang zou die nen maar tevens een zeer belangrij ke hulp aan de stad zou bieden door deze bedreigde kern te helpen izoals bijvoorbeeld de stichting Stu denten huisvesting reeds doet). Witte Singel Wat de ruimtebesteding en de fa sering van de bouw betreft gaan de gedachten in de volgende richting In eerste instantie zou de noodtoe stand qua ruimte en behuizing van de U.B. verholpen moeten worden door nieuwbouw aan de Witte Singel, en wel op een wijze die zinvol aan gepast is aan de nieuwe situatie. Bij deze nieuwe behuizing zouden ook centrale diensten een plaats kun nen vinden. Vervolgens spreekt het vanzelf dat de nieuwbouw voor de secties mo derne talen in de directe omgeving van de U.B geplaatst zou moeten worden. Deze nieuwbouw zou zeer gelukkig kunnen worden gereali seerd op het terrein van de Doelen kazerne, temidden van uitlopers van een verlengde Hortus, en vermengd met aantrekkelijke mogelijkheden tot verpozing. Bij deze nieuwbouw zouden de waardevolle ideeën, zoals verwerkt in het Witte Singel-project, zoveel mogelijk dienen te worden gehand haafd. Dit wil in concreto zeggen, dat een direct ruimtelijke relatie tussen UB en A-faculteiten en een open relatie tussen universiteit en stad die een vruchtbare samen werking waarborgen kan zou den moeten worden bewaard. In het Witte Singel-project werd hiervoor een open entrée ontworpen met tentoonstellingsruimte, die de universitaire gemeenschap de gele genheid bood haar arbeid naar bui ten zichtbaar te maken. Annexruim- ten waren bovendien voorzien voor culturele manifestaties. Naast deze nieuwbouwactiviteit zou er naar moeten worden gestreefd om te restaureren panden binnen het omschreven gebied te verwerven om op een gedifferentieerde wijze ■Schoenen het kenmerk nan. kwa.uteit Don.lc.erstce,<n zi Leiden, aan de ruimtebehoeften van de tal rijke kleinere instituten en beheers- eenheden tegemoet te kunnen ko men. en tevens de mogelijkheid te bieden om contactcentra te schep pen. Ook zouden op reeds openge- komen plaatsen kleinere en aan de omgeving aangepaste nieuwbouw projecten kunnen worden uitgevoerd Wat de bereikbaarheid van het nieuwe centrum betreft mag wor den gesteld dat een groot deel van de toekomstige gebruikers in Leiden woonachtig zal zijn en we! op een afstand die zeer goed te voet of met de fiets kan worden afgelegd. Alleen reeds daarom lijkt het zinvol om de schaal en de sfeer van de nieuw bouw primair op deze wijze van ver plaatsen af te stemmen. Binnen de Cité Universitaire" en vanuit de aangrenzende wijken zullen de af standen goed te belopen en te be- fietsen zijn. De externe bereikbaar heid zal primair met het openbaar vervoer gerealiseerd moeten wor den Daarnaast zullen, als aanvulling, parkeerplaatsen aan de rond van de stad, bij halteplaatsen van 't open baar vervoer, en in beperkt aantal ook bij de instituten zelf, moeten worden aangelegd. Waarom? Er zijn een aantal klemmende re denen die de werkgroep bewegen de huidige bouwplannen opnieuw ter discussie te stellen. In de eerste plaats heeft men pas kortgeleden ook in Nederland erva ring opgedaan met grote gecentrali seerde universitaire complexen. Me de daardoor onderkent men thans de problemen die met centralisatie samenhangen beter dan voorheen. In de tweede plaats bestaan er tal van onzekerheden over de verwe zenlijking van het plan. In de derde plaats moet gesteld worden dat er wel degelijk reëele en bruikbare alternatieve oplossingen voor de ruimtenood van een groot aantal A-instituten denkbaar zijn, waarbij een minder sterke centrali satie wordt nagestreefd. Deze alter natieve oplossingen die zowel nieuwbouw als herstel van bestaan de panden inhouden zouden voordelen bieden aan gebruikers en stad. Een dergelijke minder gecen traliseerde aanpak biedt bijvoor beeld een ruimere mogelijkheid tot fasering. In vergelijking met het al- les-of-niets karakter dat aan het Witte Singel-project inherent is, achten de samenstellers een derge lijke fasering aantrekkelijk. De Rij nklievers LEIDERDORP De Postduiven vereniging "De Rijnklievers" had 510 oude duiven ingezet voor een wedvlucht vanuit St. Ghislain Hornu, met het volgende resultaat (eerste tien binnenkomende dui ven) 1, 2 en 9 A. vd. Dop en zn„ 3. M. Jongeleen, 4. Gebr. Kok, 5-10 J. Rozier, 6. P. Landesbergen, 7. P. v. Griensven, 8. J. Zevenhoven. Aan een vlucht vanuit St. Quen- tin namen 488 oude duiven deel Bij deze vlucht was het resultaat: 1. 4 en 7 gebr. Kok. 2. C. Nieuwen- dijk, 3. J. v.d. Wal, 5. P. v. Griens ven, 6-9. A. v.d. Dop en an., 8-10 J Rozier. LEIDEN „Fai la!" Deze zee- manskreet van de eilanden in de Stille Oceaan („Hijs de zeilen!") is tevens de titel van de nieuwe zo mertentoonstelling in het Museum voor Volkenkunde aan de Steen- straat te Leiden. Een tentoonstel ling, waar vooral watersportliefheb bers hun hart aan zullen ophalen. Want juist uit het gebied waar deze expositie over gaat, stammen de „katamarans". De zeilboten met dub bele romp. Het is een type, dat tot in het begin van deze eeuw in de buurten van Nieuw Guinea werd ge bruikt voor de zeevaart. Het model verdween daar. maar is nu in plastic sportgedaante weer terug. Op de meren rond Leiden verschijnen steeds meer Van die snelle katama rans. Beproefd Maar terug naar de Fai la ten toonstelling En „terug" betekent o.m.: kennis nemen van de zeilge- schiedenis van de eilandbewoners uit Micronesië, Fiji, Polynesië. Die geschiedenis is ook nu nog werkelijk heid, want de oude beproefde zeil- methoden en scheepsmodellen zijn in eeuwen nauwelijks veranderd. Mo torboten worden alleen nog maar gebruikt voor het (weinig frequen te) vrachtverkeer tussen de eilan den. De eilandbewoners zelf maken voor hun visvangsten en visites aan naburige eilanden nog gebruik van uit hout en boomblad vervaardigde boten. CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edelstaal en Vlekvrij. Uw juwelier en Gero-dealer. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Het zijn primitieve, maar toch ook ongelooflijk vernuftig vervaar digde vaartuigen .Voor de rivieren zijn het uitgeholde boomstamkano's, die door staande mannen worden voortgeroeid. (foto links), de zee waardige boten zijn voorzien van een uitlegger, aan één of twee kan ten. (foto rechts). Deze helpen de boot in evenwicht houden op zee- Hoe moeilijk dat zeilen met één uitlegger is, wordt eveneens getoond. De kunst is, het vaartuig overeind te houden op de open oceaan, waar een harde wind vaak geen uitzonde ring is. De eilandbewoners zijn daar meesters in. Zij moeten ook wel, want ze weten dat zij ten dode zijn opgeschreven als hun boot onver hoopt omklapt. Hij komt dan nooit meer overeind. Zonder kompas Het varen zonder kompas is een ander punt. Hoe doen de Zuidzee-be- woners dat. als zij op weg gaan naar een tientallen kilometers ver weg lig gend eiland dat bij vertrek niet is te zien? Eén herkenningspunt is de door de nauwelijks merkbaar terug gekaatste golfslag van het eiland, dat als reisdoel is gekozen. Ook letten zij op het gedragen van de landvo gels. die over zee uitvliegen om te Al deze facetten van het zeilen in cie Stille Zuidzee (oftewel de Grote of Pacifische Oceaan) worden belicht, in deze extra-tentoonstelling van het Leidse museum. Fai La is van af .morgen te bezichtigen, enkele maanden lang. Samensteller van de expositie is de onder-directeur van het museum, dr. Simon Kcoijman. Hij is zelf enige maanden lang de Zuidzee-ei- landen afgereisd om achtergrond-in formatie en tentoonstellingsmateriaal te vergaren. „Ik was echter be perkt, in de beschikbare ruimte on der meer. Het is een zee-tentoonstel ling, en dan moet Je ook „ruimte" bewaren". De tentoonstellingsverdieping is dan ook niet volgestouwd met aller lei materiaal. De opzet is sober: veel foto's, wandteksten, sierhoutsnij- werk van de boten, scheepsmodelle tjes. maar toch ook een (van een Duits museum geleende) uitlegger boot en een moderne katamaran. Een band met zeegeluiden zorgt voor sfeer. Zeiltechnieken Dr. Kooijman heeft zich zegt 1 hij zelf - strikt gehouden aan het lillIlÜCr DUSSCI1 zeil-thema: „je kunt met zo'n onder werp natuurlijk alle kanten uit, maar ik heb me beperkt tot 't zeilen zelf de gebruikte zeiltechnieken en de vraag: wat is er gebeurd met zeilschepen." „D&t maakt wèl, dat je vooraf kig, voorspellen dat de kring stellenden niet zo groot zal voor vroegere vakantietentoonstó gen van „Volkenkunde", zoals o de indianen en eskimo's. Maat ker in dit watersportgebied zal Leidse museum het met deze toonstelling toch wel doen. HENK DEjbm Schoolkorfbal om LD-beker LEIDEN Traditiegetrouw wordt za terdag voor Pinksteren het school- korfbaltoernooi gehouden, een toer nooi, dat gezien het aantal deelne mende ploegen een teruggang ten opzichte van voorgaande jaren te zien geeft. 74 Twaalftallen zorgen er niettemin voor, dat het sportpark o.nburg" van 's ochtends 9.00 uur tot 's middags 4.30 uur volledig in beslag genomen wordt. De ochtenduren zijn geheel gereser veerd voor de ploegen van de lagere scholen, die weer in twee categoriën zijn onderverdeeld: de geoefende en de ongeoefende teams. Vanaf om streeks 12.00 uur zullen ook de scho len van het voortgezet onderwijs zich aan het karwei zetten. Opmer- is bii deze categorie, dat het aantal afdelingen danig geslonken is 3,echts 5 scholen vormen de hoofd afdeling met als inzet de L.D. wissel beker. Titelverdediger is de Thor- beckemavo. - vooral 's avond Maarse Kroor LEIDEN Met ingang van mei a.s. wordt een nieuwe Ma en Kroon dienstregeling van kn In verband met de gebleken zeer tgi: ringe vraag naar vervoer op aantal lijnen, met name avonduren, is een aantal ritten vallen en wordt de dienst op son ge trajecten vroeger beëindigd. Lijn 1: In de avonduren wordt sen Leimuiden en Aalsmeer uurdienst teruggebracht tot een (t uurdienst. Lijn 3: In verband met de gö vervoersvraag zijn 2 ritten vervi Lijn 4: De eerste rit van Lei! den naar Alphen, van Alphen Aalsmeer en van Aalsmeer naar muilen vervalt. Lijn 13: Het aantal ritten i aangepast aan de geringe vrai teruggebracht tot 7, waarby oj drie avondritten vervallen, dagen wordt de dienst niet meer gevoerd. Lijn 23: In overleg met de genCj te Haarlemmermeer zijn de r g Lijn 24: In de laatste r !oi vanaf 18.33 uur vervallen, zijn wijzigingen aangebracht. Er gaat nog een snêldienst naar Den Haag (die van Amsterdam komt) en die gaat in Oegstgeest even van de rijksweg af. Ook hier zouden tenminste enige voorzieningen moeten komen voor het stal len van (brom)fietsen. Vooral t.o.v. de nieuiobouxv van Oegstgeest is deze bushalte ver weg en xvordt gebruik gemaakt van fietsen. Om met het goede te beginnen. Bij bushalten langs de Voor- schoterxoeg heeft de provinciale waterstaat borden gezet om brom mers en fietsen tegen te zetten. Het is de meest eenvoudige oplossing en er zijn andere mogelijkheden denkbaar, maar er is iets gedaan om de (brom)fietser tegemoet te komen, die gebruik maakt van de (interlokale) bussen. Nu de NZH meer en snellere bussen inlegt tussen het Leidse gebied en Den Haag door de "afgang" van de Leidse Baan is er meer behoefte aan fietsenstallingen bij bushalten. Langs de Voorschoter- xveg komt de niexixoe bus 49, de sneldienst naar Den Haag, die na enige weken goed begint te lopen. Overwogen wordt op de spitsuren al txvee bussen achter elkaar te laten rijden. Ook daarbuiten is er een behoorlijke bezetting. Over naar het verkeerde bordEr wordt steeds op aangedrongen dat de Leidse binnenstad en ook de singelroute zo min mogelijk worden gebruikt voor doorgaand verkeer. Waarom, zo vraag je je dan af, xvijst op het Stationsplein het ANWB-bord allerlei plaatsen aan in de richting van het centrum? En dat terxoijl er via het Schuttersveld en Willem de Zxoijgerlaan een uitstekende omleidings- weg is naar Leiderdop en andere plaatsen. LEIDEN Borden met aanxvijzingen, borden om te gebruiken. Bordenze spelen een belangrijke rol in het leven van alle dag Op lal van plaatsen xuordt het stadsbeeld erdoor beheerst. Op foto's (van Holvast) twee borden als voorbeeld, een goed en een verkeerd

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4