foorhout het centrum van ie vleeskeuringsdienst KW 123 NAAR HUIS MET 300 KANTJES Sportverenigingen vragen zich af: waar blijft de sportnota Vleeskeuringskringen Katwijk en Lisse gaan samen f KATWIJKS WETHOUDER J. BERGMAN VERRICHT OPENING FRAAIE GEBOUW F. C. J. Holthuizen 40 jaar priester 3' Gouden echtpaar Ron van Dam club kampioen De Valken 1? 0DERDAG 18 MEI 1972 NOORDWIJKERHOUT Dr. F. C. J. Holthuizen, sinds 1969 pastoor van de St. Jozefparochie in Noord- wijkerhout, viert het komende week einde zijn veertigjarig priesterfeest. De jubilaris stelt er prijs op dit feest zeer bescheiden te vieren. Zaterdagavond 20 mei is er om 19.00 uur in de St. Jozefkerk aam de He renweg een Jongerenmis en Eerste Pinksterdag een plechtige eucharis tieviering met medewerking van meerdere koren. Na de H. mis brengt de muziekvereniging St Jean ne d'Arc een serenade in de kerk. Na de kerkdiensten is er voor de parochianen gelegenheid om de pas toor te feliciteren. Er zullen zaterdag en zondag collecten worden gehou den die de Jubilaris wil bestemmen voor de Noordwijkerhoutse missiona rissen. Na zijn priesterwijding in mei 1932 studeerde pastoor Holthuizen socia le wetenschappen in Leuven en Til burg en hij sloot deze studie af met een proefschrift over "voorlichting bij beroepskeuze". Pastoor Holthui zen was voorts nog kapelaan in Rot terdam. Beverwijk en Castricum en pastoor in Berkel en Rodenrijs en Rotterdam. Na de bevrijding in 1945 was hij nog rector van Huize "St. Augustinus" in Wassenaar met tal rijke nevenfuncties. [OORDWTJK Het vleeskeuringsgebouw van de Vlees- iringskringen Katwijk en Lisse met ingang van 1 juli sa- igevoegd tot één kring onder de naam Lisse is gistermid- door Katwijks wethouder van volksgezondheid dokter J. igman geopend. Niet aan d'e 's Gravendamseweg in Voor waar het fraaie nieuwe pand verrezen is, niet met het iraaien van een sleutel of het doorknippen van een lint, ir doodgewoon met een geestige toespraak in hotel-restau- 'De Witte Raaf" aan Noordwijks onvolprezen Duinweg. woord intergemeentelijke mg hoorde men deze middag in «lillende toonaarden bejubelen. vo jit, want op dit gebied hebben emeenten in de Duin- en Bol- reek tot nu toe wel het een eD breekt. Gemoedelijk zaten ct!* ïgemeesters van de deelnemen- meenten Katwijk, Noordwijk Rijnsburg, Valkenburg, Sas- am, Noordwijkerhout, Voorhout ^0 aiegom met him secretaris ambtenaren betrokken bij dienst bijeen. Ook was er de Ofcteur van de veterinaire dienst Klarenbeek en het voltallige h<K ceel met de directie van de ?ch keuringskringen. ■zot eind grondgebied te ^ter Bergman was verheugd len met elkaar tot deze samen- ing had kumien komen. Kat- en Lisse zijn daar erg dank- voor en ook het personeel van diensten, dat spontaan heeft twerkt. Hij wees erop, dat Kat- op vreemd grondgebied een ge- opent, dat straks weer zal wor- ^lovergedragen. Ter geruststelling m, Noordwijks burgemeester stelde laorukkelijk, dat dat bijeenko- op het grondgebied van de gmeente geen verkapte poging onexatie is. Combee voerig stond wethouder Berg- stil bij het woord schaalver- ng, dat naar zijn mening een •uitroep dreigt te worden. Het een uiterste consequentie voor aJhet gewest. „Vandaag", zei dok- ,/jj Bergman, grijpt een interge- telijke samenwerking om zich die duidelijk twee gewesten Het is, meen ik, een voorbeeld de stelling, dat per gewest ook Katwijks wethouder J. Berg opent met een toespraak ki Hitte Raaf" in Noordwijk het hid van de vleeskeuring s- niet alles opgelost kan worden. Een duidelijk historisoh gegroeide zaak mondt uit in de komende interge meentelijke regeling, waarbij be paald geen geweld wordt gedaan aan historisch ontstane grenzen. Het nieuwe gebouw geeft het centrum aan van het nieuwe gebied. Het staat daar, waar het in de toekomst duidelijk hoort te staan". Dankwoorden Nadat Katwijks wethouder er nog op had gewezen, dat iedere schaal vergroting niet leidt tot bezuiniging en dat de barieven wel verhoogd zul len moeten worden hoewel het geenszins de bedoeling is er een winstgevend bedrijf van te maken, dankte hij allen, die aan de tot standkoming van dit fraaie gebouw hebben medegewerkt en sprak de wens uit. dat het een belangrijke taak zal mogen vervullen op het ge bied van de volksgezondheid voor de gehele streek. Burgemeester dtrs. A. J. Berends van Lisse prees de activiteiten van Bergman voor de realisering van dit gebouw en de samenvoeging van de kringen, waarin hij in belangrijke mate heeft bijgedragen. „Wij zijn erg gelukkig en erkentelijk, dat de gemeenten zo spontaan hebben medegewerkt. Dit soort dienstverle ning aan de inwoners mag wel niet verliesgevend ztfn, maar het is vol doende als de exploitatie om en na bij sluitend is." zo besloot hij. Dr. Klarenbeek, inspecteur van de veterinaire dienst, wees op het be lang van een goed functionerende vleeskeuringsdienst voor een gebied, dat tegen de 150.000 inwoners om vat. Een aantal, dat in de zomer maanden door de recreatieve func tie van de streek, belangrijk groter is. Het verheugde hem, dat dit ge bouw geopend kon worden veertien dagen voor de herdenking van het feest, dat op 1 juni 1922 de Vlees- keuringswet tot stand kwam. Dus vijftig jaar geleden. De vleeskeu ringsdienst is een dienstverlenend bedrijf, dat niet in de openbaarheid treedt. De ambtenaren dragen ech ter een grote verantwoordelijkheid, want zij moeten ervoor zorgen, dat er een produkt op de markt wordt ge bracht. dat zonder meer goed is Vleesverwerking „Naast het grote aantal inwoners en zomergasten is er nog een bij zonderheid in deze streek." zei dr Klarenbeek. „Er zijn namelijk veel vleesverwerkende bedrijven, die het merendeel van de produkten ver spreiden over een groot deel van het land en bovendien veei exporteren. Ik ben blij dat deze samenwerking tot stand is gekomen en dat de fu sie geen moeilijkheden voor het per soneel van beide kringen heeft opge leverd". Voorhouts eerste burger G. A. van Stolwijk, begroette de nieuwe kring in zijn gemeente, die zoveel moge lijk gastvrij probeert te zijn voor andere gemeenten, wat ook blijkt uit de vestiging van de V.A.M. „Wij staan open voor iedere mogelijke sa menwerking, maar niet laat ik er dat ter verduidelijking nadrukkelijk bijzeggen voor elke vestiging," zo besloot hij. Nadat de heer J. van Groningen namens de noodslagers had gespro ken en een koffiezetapparaat had 6ASSENHEIM Anderhalf uur lang bestaat vrijdagmiddag in ge bouw Ontmoeting de gelegenheid het gouden Sassenheimse bruidspaar Ver- bree-Kooijman (beiden 74 jaar) ge luk te wensen tijdens de receptie Deze receptie, van 16.30 tot 18.00 uur. krij'gt een bijzonder feestelijk karak ter, omdat de heer en mevrouw Ver- bree deze dagen een aantal familie leden voor het eerst sinds lange tijd weer zullen ontmoeten, die al enkele tientallen jaren in Australië, Ameri ka en Zuid-Afrika verblijven. Ook de pleegzoon van het gouden paar (uit de oorlogstijd), die in Engeland woont komt voor het feest naar Sassenhelm. Verbree is overigens geen echte Sasseniheimer. Hij is geboren in Giethoorn, woonde lange tijd in Voor hout en de laatste 17 jaar in Sassen helm. Mevrouw Verbree heeft in Sa«- senheim o.a. als "baker" <jje nodige bekendheid verworven. VALKENBURG Valkenburgs vrijwillige brandweer heeft de afge lopen week deelgenomen aan brand weerwedstrijden in Lisse in klasse 2. Het aantal deelnemende brandweer corpsen was 12. De Valkenburgse loeg met als bevelvoerder M. Wale, bereikte met 531 punten een vijfde >laats. Dit kan een goed succes voor >nze brandweer genoemd worden. aangeboden reed men naar Voor hout om aan de 's Gravendamseweg het fraaie vleeskeuringsgebouw te bezichtigen. Algemeen was men het er over eens, dat de samenwerkende gemeenten gelukkig mogen zijn met zo'n accommodatie. De vleeskeuringskringen Kat wijk en Lisse worden samenge voegd en beschikken nu over een fraai en doelmatig ingericht keu ringsgebouw aan de 's Graven damseweg in Voorhout. VALKENBURG Het nieuws van de Tafeltennisvereniging „De Val ken" voor deze week luidt: R. van Dam is clubkampioen 1972 gewor den .Maandag werden alle poules af gewerkt. zodat de resultaten als volgt uit de bus zijn gekomen: Poule A hoogstgeklasseerden1. R. Dam. 2. Fr. van Dam en 3 Rhijnsburger. Tussen nummer 2 en 3 moest nog een beslissingspartij ge speeld worden, waarbij T. Rhijns burger de verliezer was. Ron van Dam heeft zich een waardig kam pioen getoond. Van alle gespeelde partijen heeft hij er niet één verlo ren. Dit wijst toch wel op bijzonder sterk tafeltennis .Maar ook de pres taties van de andere spelers zijn prima te noemen. Poule B is tussenspelers: l. K. Bos, 2. A. van Doest en 3. A. Hoekstra. Ook in deze poule is het er spannend aan toe gegaan. Aangezien de twee beste spelers ieder een gelijk aantal punten hadden, moest om de eerste plaats een extra partij gespeeld wor den. Bij verrassing won K. Bos deze partij tegen de geroutineerde A. van Soest. De derde plaats gaf eveneens een beslissingspartij te zien en wel tussen L. Imthorn en A. Hoekstra. In deze spannende partij moest Imt horn echter het onderspit delven. Poule C. is beginnelingen: 1. A. Mooijekind, 2. J. C. Onderwater en 3. A Kromhout. De poule, waarin ook 4 dames meespeelden, liet zien dat in het volgend seizoen met nieu we krachten aan de competitie kan worden deelgenomen De tafeltennis vereniging „De Valken" kan aan het eind van dit seizoen terugzien op een bijzonder geslaagd toernooi. Het ligt in de bedoeling maandag 5 Juni de laatste clubavond te houden. De plannen bestaan om half augustus aan te vangen door deelname aan bekerwedstrijden met 3 teams. Gegadigden die zich hebben voorge nomen ook eens te gaan tafeltennis sen kunnen op 29 mei of 5 Juni eens Goede haringvangsten in de Ierse wateren KATWIJK AAN ZEE De KW LJmuiden naar de visgronden ver- 123 „Holland" van Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. is gisteravond onder commando van schipper Leen Dubbelaar aan de thuisstoom uit de Ierse Zee be gonnen. Met aan boord een drie honderd kantjes nieuwe haring. Ze mogen echter, wanneer de hektrailer vrijdag of zaterdag in TJmuiden aankomt, niet worden verkocht, maar moeten worden opgeslagen in de koelhuizen. De bepaling luidt namelijk, dat de eerste vijftig kantjes van de in de Ierse wateren gevangen haring pas zes uur nadat de eerste Noordzee vangst aan de afslag is verhandeld mogen worden verkocht. Dus op z'n vroegst volgende week vrijdag. De Noordzee-treilers beginnen name lijk volgende week dinsdag de ha ringrace. Schipper Dubbelaar was zeer te vreden over de vangst. Hij telefo neerde via Scheveningen Radio aan zijn reders: "Een echt buitenkansje in een dag of twee. De andere sche pen hier vangen over het algemeen ook goed naar wat ik via de spoet nik heb gehoord. We hopen vandaag als het een beetje meezit de driehon derd te kunnen volmaken en stomen dan snel naar huis, zodat we de pink sterdagen bij vrouw en kinderen kun- komen kijken in het Dorpshuis in Valkenburg. Zij kunnen zich als dan ook als lid opgeven en deelnemen I nen doorbrengen", aan competitie en onderling te spe len wedstrijden. Ook gegadigden van Zo'n driehonderd kantjes voor een buiten Valkenburg zijn natuurlijk I weekreis k bes» S«n onverdien- van harte welkom I s,ellik resultaat. Vorige week zater- dag is het vlaggeschlp en de trots trokken. Tegelijk met een vloot van hektreilers. Een beetje geluk moet er natuurlijk wel bijkomen, maar een dergelijke vangst is bepaald geen ge woonte Men moet het vaak met heel wat minder doen. Uit de berichten, die we gisteravond vanuit de Ierse Zee opvingen blijkt, dat over het algemeen wonderbaar lijke vangsten worden binnenge haald. Vooral door de treilers, die de pelagische visserij uitoefenen. Het zit er dik in, dat nog meer schepen de steven wenden naar de thuishavens om met Pinksteren bin nen te zijn. Niet echter de vrieshek- treilers. Die blijven nog wat door- vangen en gaan vriezen bij het leven- Eerst in gekaakte en gezouten vorm en daarna als verse haring. Bertus Plug van de KW 170 .An nie Hillina" kon zijn reders Dirk Parlevliet en Dirk van der Plas eveneens via Scheveningen Radio van goede vangsten berichtten. Zuinig als hij met zijn woorden is zei hij gistermiddag: "We hebben nu twee trekken achter de rug. In de eerste zaten honderd kantjes en in de tweede honderdzeventig. De vriezers draaien op volle toeren en de ruimen zijn al op de Juiste tempe ratuur gebracht om de diepvriesha- ring in pakken te kunnen slaan. We blijven vissen. Maken eerst de drie honderd kantjes, die we mogen aan voeren vol en daarna gaan we over op het diepvriezen van verse ha ring. We zijn gelukkiger dan de KW 171 "Jan Marie", die heeft tot nu toe maar een paar kantjes scheep gehaald. Misschien kunnen ze wat van ons overnemen. Dat zien we dan wel". VALKENBURG Door de voet balvereniging "Valken 68" en de al gemene sportvereniging "De Valken" Is een schrijven van de volgende in houd aan de raad toegezonden: toen op de begrotingsvergadering van de raad d.d. 22 december JJ. op ver zoek van sommige leden van de raad om een sportnota werd ge vraagd. en de betreffende wethou der van sportzaken. J. v.d. MeiJ. na mens B. en W. deze sportnota aan de raad in het eerste kwartaal van 1972 toezegde, waren de besturen van bovengenoemde verenigingen erg verheugd over deze ontwikkeling. Het zal duidelijk zijn dat de nood zakelijkheid van een sportnota, zo als het raadslid D. Doldersum dit formuleerde, iets is waar de sport verenigingen zeer mee gebaat zou den zijn. Ook raadslid J. Schipper vroeg nog om meerdere uitgewerk te voorstellen zodat snel een keus kan worden gemaakt. Het inmid dels vertrokken raadslid. J. de Wolf. heeft toen als volgt gereageerd: "We moeten alle zeilen bijzetten om de recreatie op een zo hoog mogelijk plan te brengen". Ook de raadsle den de Haas en Van Delft lieten toen blijken het nut van een sport nota niet te onderschatten. Met na me voor van Delft zou 1 april 1972 geen mop moeten worden! De besturen van beide hier bo ven genoemde verenigingen waren met deze visie van de raad zeer con tent en willen dit gaarne nogmaals onder woorden brengen. Anderzijds menen genoemde besturen, dat nu de termijn van toezegging van de sportnota reeds geruime tijd verstre ken is. de raad te moeten verzoeken ln de eerstvolgende openbare raads vergadering het college van B. en W te herinneren aan de toezegging tot een sportnota. opdat de verschijning van de sportnota zo spoedig moge lijk zal plaatsvinden. Naast het agrarische deel van de bevolking en de door ons dorp razende auto mobilisten. menen de besturen van genoemde sportverenigingen, dat er nu toch minstens de Valkenburgse sport aan bod dient te komen en wel in het tempo van Schipper en de kwaliteit van De Wolf. Het schrij ven is aan de gehele raad toege zonden en ondertekend door Joh. Imthorn en A. Zwanenburg voor "Valken 68" en door J. Bors en mevr. J. Mizee-Blok namens de algemene sportvereniging "De Val ken". Met veel belangstelling zien we hier het verloop tegemoet. De wethouder voor sportzaken. J. v.d. Meij, zei ons desgevraagd nog geen commentaar te willen geven. ffWlJK/LISSE Tot nu *lt de Duin- en Bollenstreek tfeeskeuringskringen: Katwijk fc. Daarin zal. indien mogelijk, juli verandering komen. Hel bedoeling, dat beide kringen ondergebracht in de nieuwe ■j ^schappelijke regeling „Vlees- Ugskring Lisse". Deze samen- jl heeft ten aanzien van hel "*1 geen consequenties. Het van de Kring Lisse A van wordt directeur van de nieu- sg en het hoofd van Katwijk wdwijkse dierenarts W. Wee ning, adjunct-directeur en hoofd van het laboratorium. De nieuwe dienst zal worden on dergebracht in het spiksplinternieu we vleeskeuringsgebouw aan de 's Gravendamseweg in Voorhout. Dit gebouw, dat een slachtplaats, verwer kingsruimten koelcellen en een la boratorium. alsmede kantoor- en ver koopruimte voor vrijbankvlees en 'n dienstwoning omvat, is van de mo dernste snufjes voorzien en zeer gunstig in het centrum van het ge bied. dat de kring beslaat gelegen. De Vleeskeuringskring Lisse omvat de gemeenten Hillegom, Katwijk, Lis se. Noordwijk, Noordwijkerhout. Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg en Voorhout en is voortgekomen uit de drang van de gemeentebesturen te komen tot intergemeentelijke samen werking, zoals dat straks ook het ge val zal zijn op het terrein van de vuilnisafvoer, waarvoor contrac ten zullen worden gesloten met de V.AM. De Kring Katwijk omvatte de ge meenten Katwijk, Noordwijk, Rijns burg en Valkenburg en bestrijkt een gebied met 69.809 inwoners gere kend naar een op 1 Juli 1971 ge houden telling. De personeelsbezet ting bestaat uit een directeur en twee keurmeesters. Lisse, Sassenheim Hillegom, Noordwijkerhout en Voor hout behoren tot de Kring Lisse. die een directeur en vier keurmeesters in dienst heeft. Dit gebied heeft ook al weer naar gegevens van 1971, 67.701 inwoners. Na moeizame besprekingen, onder meer door de onderzekerheden, die in de jaren 1970 en 1971 zijn ont staan ten aanzien van de vleeskeu ring, hebben de colleges van B en W van de betrokken gemeenten na een diepgaand onderzoek geconclu deerd, dat schaalvergroting van de vleeskeuringskringen onvermijde lijk is. Kleine kringen als Katwijk en Lisse zullen zich moeilijk kunnen handhaven en organisatorisch biedt samenvoeging op verschillende punten voordeel. Een gevolg van deze samenvoeging zal een tariefsverhoging zijn. Het ta rief in Katwijk is al aanmerkelijk ho ger dat dan van Lisse en in verband met een tekort stond voor de kring Katwijk reeds een tariefsverhoging op stapel. Voor het keuren van run deren en varkens telt men in Kat wijk nu respectievelijk f 13 en f 5,- neer en in Lisse zijn deze bedragen f 9.60 en f 4,80. De nieuw gevormde kring zal zijn zetel in Lisse hebben Het ligt in de bedoeling, dat de Vleeskeuringskring Lisse ook aan dacht zal gaan schenken aan een in tensivering van het representatief toezicht op onder meer detaillisten, waaronder grootwinkelbedrijven, snackbars en patatkramen. Aan het hoofd van het nieuwe lichaam staat een algemeen bestuur, waarvan de leden door de gemeenteraden worden gekozen. Elke gemeente benoemt tel kens voor een periode van ten hoog ste vier Jaar een lid en een plaats vervangend lid. De voorzitter van het algemeen bestuur wordt door dit bestuur uit zijn midden gekozen. Dat men in de Duin- en Bollen streek tot samenwerking op het ge bied van de vleeskeuring is kunnen komen is een verblijdend voorbeeld van intergemeentelijke samenwer king, waarheen men tn de toekomst ook op andere terreinen steeds meer naar toe zal moeten groeien. De streek" blijft gelukkig op dit ge bied niet ten achter.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3