Dirk Ouwehand ridder O.N. KRANTENBEZORGE Raad Noordwijk: bomen over bomei „Keukenhof' haalt 700.000 5 bezoekers niet KATWIJKSE REDER BIJ OP 65-JARIGELEEFTIJD GEHULDIGD 2e Pinksterdag Rondvaart Triton - Katwijk MEISJE (10) DOOR AUTO GEGREPEN Plan om oude lindebomen van ondergang te redden Auto tegen bromfiets PAGINA 2 STREEK DONDERDAG 18 MEI Ifl g; LEIDSCH DAGBLAD Voor ons agentschap NOORDWIJK vragen wij een Aanmelden bij mevrouw Zuidhoek, Meidoornstrqfl Noordwijk. I Drs. A. J. Berends over Lisser bol bloementuin gi Door Cecs Combee Foto's Holvast Veel vrienden van de Jarige Dirk Ouwehand. die op deze dag tevens afscheid nam als directeur van Ouwehand's Rederij en Visverwer king NV. waren getuige van dit ge denkwaardige moment in het leven van deze bekende Katwijkse reder. De nagenoeg complete Rotary Club Katwijk-Noordwijk en alle Katwijk- se reders. De overhandiging ge schiedde tijdens een zeer geanimeer de receptie in de riante bungalow van Ouwehand aan de Kievitlaan. Organisatorische gaven Burgemeester Vermeulen hield een waarderende toespraak, waarin hij de verdiensten van Dirk Ouwe hand voor de Katwijkse en Neder landse visserij-rederswereld belicht te en nadrukkelijk stelde, dat de Katwijkse gemeenschap visse rij school. gereformeerde kerk en ulo-school ook volop van zijn or ganisatorische gaven heeft geprofi teerd en dat in vele opzichten nog doet. Katwijks eerste burger ging uit voerig in op de groei van het be drijf waarin de jarige eerst met zijn vader en later met zijn broers heeft gewerkt. „Nu. bij het afscheid", zei burgemeester Vermeulen, „staat er een hypermodern visverwerkings- bedrijf aan de Industrieweg, dat eind 1969 officieel door de minister van Landbouw en Visserij ir. P. J. Lar- dinois werd geopend. Jij slaagde er toen maar in de bewindsman bereid te vinden deze opening te verrichten. Daaruit blijkt wel. dat Je in de vis serijwereld een zeer grote plaats in neemt". Onderscheiding Daarna speldde Katwijks eerste burger het koninklijk eremetaal op op de revers van een zeer verraste Dirk Ouwehand. Zijn woordefl van ge lukwens werden door alle aanwezi gen onderstreept met een langdurig applaus. Het is ondoenlijk de namen te noe men van allen, die Ouwehand tij dens deze ongedwongen receptie kwa men gelukwensen. Het waren er hon derden. Uit de Katwijkse gemeen schap en van buiten. Rotaryclub Nadat burgemeester Vermeulen het een wijs besluit had genoemd het op 65-jarige leeftijd wat kalmer aan te gaan doen en gewezen had op de indrukwekkende staat van ver diensten voor de samenleving, deel de hij mede. dat het gemeentebe stuur dit alles heeft bekend gemaakt bij de hogere instanties en dat dit heeft geresulteerd in de toekenning van het ridderkruis behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J. M. Bonnike van Noordwijk was de tolk van de Rotary Club KatwijkNoordwijk. Lachend zei hij: „We zullen je nu niet meer gewoon begroeten met Dirk .maar je in het vervolg aan spreken als ridder Dirk. Zo ver heugd zijn we dat we een ridder in I onze club hebben. Met genoegen heb ben we vernomen, dat Je het wat kalmer aan gaat doen, want nu kun- I nen we een deel van het vele work i van de Rotaryclub op Jouw afschui- ven". Burgemeester Bonnike Burgemeester A. G. Vermeu len (rechts) speldt Dirk Ouwe- hand de versierselen behorend bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau op. Links me vrouw Ouwehand. (Foto Van Duijn) hem de Rotaryclub kwam niet met lege handen. Hij overhandigde de jarige Ouwehand een groot foto album en verwijderde daarna tot gro te hilariteit van allen het Rotary- speldje uit het linker knoopsgat in het colbert van de scheidende reder om het te vervangen door hét „rid derlintje". waarbij hij de geridder de het advies gaf maar een Rotary- dasspeld te kopen. Tot laat in de avond bleef het een komen en gaan van vrienden en be kenden. Natuurlijk waren ook alle familieleden aanwezig. Zichtbaar ge noten zijn broers Arie en Nico. die j zolang met Dirk hebben mogen sa menwerken, van de hulde. Zij zagen j daarin een bekroning van de ver diensten van hun oudste broer op velerlei gebied, maar in het bijzon der op dat van de visserij. Terug 17.30 uur. Voor een boottocht over de Kagerplassen en omgeving met bezoek aan Kaageiland (speeltuin, restaurants, enz.). Afvaart: Prins Hendrikkade, Katwijk aan Zee, telefoon 0171813228 LISSE Neerlands fraaie bolbloementuin ..Keukenhof" gaat eerst na de pinksterdagen dicht. Wanneer precies is nog niet bekend. Dat hangt af van de stand van de gewassen, die door het koude weer nu nog goed is te noemen. Het wordt bepaald geen topjaar. Het aantal van' 801.000 bezoekers van vorig jaar I haalt men bij lange na niet. Bij 1 de 650.000 zal het, wanneer de weersomstandigheden niet ver anderen, wel blijven, vreest men. Dat het aantal bezoekers zou te ruglopen had het bestuur van de Stichting Nationale Bloementen toonstelling "Keukenhof" wel ver wacht. Grote concurrent is immers 'Floriade '72". De bloemenliefheb bers konden daardoor kiezen tus sen twee bolbloemenexposities. Toen bekend werd, dat de Floriade weer gehouden zou worden z\jn er pogin gen in het werk gesteld om het bol- bloemengeeelte naar Lisse te ha len. Dat is niet gelukt. Voor grote kwekers is het daar door een bijzonder duur Jaar ge worden op representatief gebied. Ze konden niet ontbreken op "hun" Keukenhof en moesten hun gezicht ook in Amsterdam laten zien. Dat heeft veel extra kosten met zich mee gebracht. Doch daar zullen ze weü weer overheen komen. Keukenhof-stichting-voorzitter drs. A. J. Berends, die tevens burge meester van Lisse is, constateert: "De teruggang van het aantal be zoekers is niet te wijten aan het wegblijven van de buitenlanders. Het aantal bussen en bezoekers uit bijvoorbeeld Duitsland en Enge land is gelijk gebleven. Wie we wel missen zijn de binnenlandse bol- bloemenliefhebbers. Die hebben waarschijnlijk zo geredeneerd, dat het bezoeken van twee exposities te veel in de papieren zou lopen en hebben daarom aan de Floriade de voorkeur gegeven en Keukenhoi een Jaar laten glippen. Het ls mer, doch we waren er op va 1 reid. Het komt dus niet als eet rassing op ons neer. Volgend hopen we". Opmerkelijk is, dat de react!» veel buitenlandse bezoekers, dit Floriade en Keukenhof hebbes zocht, uitvallen in het voordeel SI de Hof van Jacoba van Beier® 'g vinden het daar wat int en wat natuurlijker en bovc zijn ze weg van de grote kas n> (t siertuin". We ontmoetten op Keukenhof Cl teren het Amerikaanse ech Herman en Lucy Bax uit Port Het was vier weken op bez# ei ons land om familiebanden te stevigen. Onomwonden verkil deze Amerikanen, dat ze Keuk sfeervoller vonden en meer m ker door die eeuwenoude bomea daaronder de fraaie, veelt 1j ge borders van bolbloemen. Nie gesproken raakten ze over de s!i n de molen. Zulke reacties hoort men meer van buitenlandse bezo Velen vinden de Floriade te j a' en de beplanting te jong. De te waardering kunnen ze opbr voor de binnententoonstellingi Een prettig geluid overigens het Keukenhofbestuur. ALPHEN AAN DEN RIJN tienjarige Linda Leuring. die gii plotseling de Oranje Nassau! kruising Gerard Doustraat/H Sloot, overstak, werd door een passerende auto gegrepen. Zr verwondingen aan beide benen moest worden overgebracht nu ziekenhuis Rijnoord. Van 't Haring- èn Visfront IJMUIDEN, 17/5 Aan de woens- dagmarkt werd te IJmuiden aange voerd: 89 kisten en 199 kleine kisten schelvis; 12 kisten en 21 premiekisten wijting 481 kisten kabeljauw: 3 kool- vis; 4 kleine kisten haring; 56 kisten en 12 kleine kisten makreel: 226 kisten schol; 64 kisten schar; 21 kisten tar bot; 76 kisten varia; 136 suks stijve kabeljauwen; 6.100 kg. Prijzenper 1 kg in guldens: heilbot 5.68; tarbot 9,70-9.10; grote tong 6.23- 5.61; grm tong 7,22-6.66: kim tong 7.19-6.12; tong I 7.63-6.39: tong II 6.97-6.28; paling 5.90. Per stuk: kreeft 20.51. Per 50 kg: schelvis 1 75; schelvis 2 76-68: schelvis 3 72-65: schelvis 3 72-65: schelvis 4 60-60; wijting I 62-60; wilting II 81-70; schar 56-21; kabel jauw 1 128-119; kabeljauw 2 140-105: 'kabeljauw 3 88-65; kabeljauw 4 71-57; kabeljauw 6 60-50; schol 1 94-85; schol 2 97-88; aChOl 3 110-77; schol 4 63-38; koolvls 1 83; tarbot 395-224; griet 226- 110; tongschar 164-107; haring 22; makreel 1 45-21; rode poon 81-50; haai 47-45; poontjes 30. Aan de woensdagmarkt werden te IJ muiden de volgende besommingen ge maakt: VL 110 f 18.207. KL 50 I.O80. KW 177 328. TH 21 4.300, UK 18 1.700, UK 47 1.270. UK 70 3.200. UK 245 1 300. WR 136 1.580, WR 137 830, IJM 23 1.680. ZL 6 2.300. VD 1 1.090. VD 6 2 690 VD 9 1.250. VD 15 1.050, VD 19 2 450 25 VD 4.200. VD 44 1.150. VD 89 1.120. VD 115 3.100. Aan de woensdagmarkt werd te bcne- veningen aangevoerd: 50 kisten wij ting: 900 kisten kabeljauw: 120 kisten schol: 50 kisten diversen en 20.000 kg t0SOHEVENINGEN. 18 5 Donder dagmorgen was aan de markt de trawl- 1 rigger SCH 250 met f 13.220. Voorts waren aan de markt 10 kustvissers met te namen f 80.130 aan verse vis Ver wachte aanvoer voor vrijdag: trawl- ISj^rS SCH 123. SCH 3OÏ en SCH 33 en van de kust 25 kustvissers. ALPHEN AAN DEN RIJN Door dat een automobllst, die van voor j het station het Stationsplein wilde j oprfjden. geen voorrang aan een bromfietster verleende, kwam zij te vallen en liep een gebroken Jukbeen alsmede enkele schaafwonden op. Dokter Pilon liet haar naar het zie kenhuis Rijnoord overbrengen van waar zfj na behandeling weer naar haar woning in Zegveld kon terug keren. NOORDWIJK Bomen over bo men. was het motto dat de Noord- wijkse gemeenteraad in haar laat ste vergadering zo tegen sluitings tijd hanteerde. Onderwerp: hei voorstel van het college van B en W. een bedrag van f 24.050 te vo teren voor een herstellingskuur voor een zestal oude lindebomen aan de rustieke Noordwijk-Binnen- se Voorstaat. Het college vond die oude bomen kenners spreken van twee tot drie eeuwen "één van de meest waardevolle elemen ten in de kern van Noordwijk Bin nen, bepalend voor de karakteris tiek van deze dorpskern". Zij acht te daarom behoud van bijzondere waarde en motiveerde dat door de toeristische waarde en de waarde voor het leefmilieu aan te stippen Dat het belangrijk was de bomen te behouden vond wel weerklank in de Noordwijkse raad. Bij de één (Jhr. van Riemsdijk, Gemeentebe lang; "We hebben hier met gewo ne monumenten te maken") meer dan bij de ander (Benschop, prot.-chr.). maar de bezwaren van de laatste lagen meer op het fi nanciële vlak. Voor restauratie wordt f20.000 uitgetrokken, dat is voor zes bomen, dus f 3500 per boom. En dat ging aardig aantel len. want Benschop had zo in de gauwigheid een fors aantal van die oude lindebomen aan de Voor straat. de Douzastraat. de van Limburg Stirumstraat en het Lin- denplein geteld- De zaak had in burgemeester mr J. M. Bonnike echter een warm voorstander en geen uitleg ging de burgervader dan ook te ver. In die r 20.000 zit een post van f 15.000 als honorarium van de bekende boomchirurg Copijn uit Groene- kan. Niet de eerste, de beste en de goedkoopste, maar de oude Noord wijkse linden zijn een goed advies wel waard. Die honorariumpost is eenmalig. Copijn heeft een plan de campagne opgesteld en de mensen van de gemeentelijke plantsoenen dienst zullen dat plan voornamelijk (onder supervisie van Copijn) gaan uitvoeren. Crepeergevallen Copijn was van mening, na een uitgebreid onderzoek, dat er zes van het bestand linden tot de cre peergevallen gerekend mochten worden en dat onmiddelijke hulp daar geboden was. Benschop zag zeker in één geval die hulp niet zo erg meer zitten. Immers, door al lerlei oorzaken is er een gat in de stam gekomen en hoe krijg je dai goed. "Geen probleem" zei mr Bon nike, Copijn heeft ergere gevallen behandeld. Bovendien krijgen hol le bomen meer lucht en groeien z( beter; nieuwe leid-technieken ga randeren weliswaar geen herstt maar de kans is groot. En verder: "De Dienst Gemeen tewerken moet drie grondregels hanteren in deze. Ten eerste moe de boomspiegel vergroot worden: het asfalt, dat de luchttoevoer vrij wel geheel afsluit, moet worden weggebroken. Vervolgens zal hel voor de boomaanplant desastreuze pekelen worden gestaakt. En ten slotte zullen geen gas-, water- of electriciteitsleidlngen meer in d. buurt van de boomwortels gelegd worden". Gratis tips voor de doe- het-zelf-bomenplanters. De follow-up van het raadsbe sluit zal zijn, dat de zes ernstige gevallen onverwijld zullen worden geholpen. Herstel zal een paar Jaar vergen en voorlopig zal het resul taat even worden afgewacht. In de tussentijd werkt men aan een her stelprogramma voor de overige lin den; jaarlijks zal ter financiering van dat programma een bepaald bedrag ten laste van de begroting komen. Het program zal worden toegezonden aan Monumentenzorg en Staatsbosbeheer, teneinde subsi diëring los te branden, hoe moeilijk dat ook zal zijn: Monumentenzorg heeft de kraan tot 1975 (voor nieu we projecten) dichtgedraaid en de pot van Staatsbosbeheer voor der gelijke zaken is niet zo groot. Aankoop Anderzijds werd f 4050 gevo teerd voor de aankoop van een drietal zeventienjarige linden, om trek 40 a 42 cm en doorsneel 12 a 14 cm., die als experiment zullen worden geplant. Lukt dit proefplan ten, dat kan tot stelselmatige aan vulling van het lindenbestand wor den overgegaan. De raad heeft in ieder geval het belang van de linden voor het aanzicht van Noordwijk Binnen van het college overgenomen. Als het aan hen ligt zullen de bomen er nog enkele eeuwen staan. Daar zit een beetje eigenbelang achter. Jhr. van Riemsdijk sprak het uit: "Als de Noordwijkse gemeenteraad bijeen in vergadering, het geruis en gefluister van de linden onder de ramen hoort, krijgt zij een bij- De raad van Noordwi er wat aan doen dat de 0 debomen, zoals hier in de rt Voorstraat, van de ondi worden gered. zondere inspiratie, die tot b zer gemeente kan worden wend". KATWIJK AAN ZEE Reder Dirk Ouwehand is ridder gewor den. Op zijn vijf en zestigste ver jaardag. Burgemeester A. G. Ver meulen kwam hem gistermiddag even over half zes vertellen, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd „meneer Dirk" te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een totaal ver raste Ouwehand kon bijna geen woorden vinden om zijn dank voor het koninklijk eerbetoon te vertolken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2