DE NEW FOUNDLANDER ^aste hengel nog altijd even populair 1 sport en VELTMAN ONZE SPECIALITEITEN Den Holder - Hengelsport IENK TEUNISSEN (OERPAP 18 MEI 1972 EXTRA PAGINA 23 hond die van alle markten thuis is Waar komt de New Found lander oorspronkelijk vandaan? Dat zal wel altijd een myste rie blijven. Zijn naam dankt hij aan de barre uithoek van Cana da, die door de Vikingen New Found Land (Nieuw Ontdekt Land) genoemd werd. Sommi gen zeggen, dat deze edele mak kers door de Vikingen werden achtergelaten, volgens anderen zijn het de nazaten van de scheepshonden van Engelse en Franse vissers. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Hoe het ook zij, De New Fondlander is er en zijn edele, fiere, verschijning is een lust voor het oog van iedere hondenvriend. In him land van herkomst verrichtten de New Foundlan- ders heel zwaar werk. Zij trok ken de loodzware netten het strand op en alsof dat nog niet genoeg was moesten zij ook nog karretjes vis voortzeulen! Geen wonder dat zü beti'öeM werden als „Gods geschenk aan New Foundland"! Vaak voeren ze mee uit met de vissersboten. Menige zeebonk dankt zijn leven aan de New Foundlander. Zij Door Paul Marijhis en Aad Hakkert aarzelden geen seconde als het erom ging een drenkeling met gevaar voor eigen leven te redden. Dat is een karak tertrekje dat ze hebben behou den. Het aantal schepelingen dat zijn leven dankt aan een New Foundlander is legio. In hun land van oorsprong werden ze ook als postbode gebruikt. Hun zware beharing en uitstekende lichamelijke conditie maakt hen bij uitstek geschikt voor werk in een bar klimaat. In de twee de wereldoorlog werden deze voortreffelijke dieren door het Amerikaanse leger in Alaska als lastdier en als sledehond ge bruikt. Wèl een bewijs dat de New Foundlander van alle markten thuis is! Toen de New Foundlander in het begin van de negentiende eeuw in Engeland arriveerde stal hij ieders hart. De- wereldbe roemde Engelse dichter Lord Byron had de New Foundlan der Boatswain (scheepsmaat) stierf wijdde Lord Byron de volgende ontroerende regels aan hem: Hier rust het gebeente van iemand die schoonheid bezat zonder ijdelheid, kracht zon der overmoed, moed zonder woestheid. Een andere New Foundlander redde Napoleon van de verdrin kingsdood toen de Keizer van Elba ontsnapte. In 1919 redde een New Foundlander de 91 opvarenden van de coaster .jEthie" door zwemmend een reddingslijn naar het strand te brengen. En stelt U zich eens de angst voor die de beroemde Heeker moest overwinnen toen hij bij een brand in een hotel te Philadelphia acht mensen uit een woedende vuurzee red de. Helaas kwam hij hierbij zelf om het leven. Inderaad is de New Foundlander een geboren mensenredder. Het zal U als U de voormali ge wereldkampioen Cassius Clay hebt zien boksen ongetwijfeld zijn opgevallen hoe lichtvoetig en sierlijk hij door de ring danst. Zijn honderd kilo hinderde hem daarbij absoluut niet. Het zelfde geldt ook voor de New Foundlan der. De gemiddelde New Found lander weegt al gauw een kilo of zestig. Maar desondanks is hij zo elegant en lenig als een raspaard. Hij is buitengewoon vriendelijk voor kindertjes. Kortom een huisgenoot als geen tweede. De New Foundlander is óf gitzwart óf roestbruin. Maar het geval wil dat de beroemde En gelse schilder Sir Edwin Lands eer bij voorkeur vertegenwoordi gers van dit edele ras afbeeldde die zwart-wit gevlekt waren. Sedertdien noemt men de Zwart-wit getekende variëteit de Landseer. Dit ter ere van de man die een beroemd gewor den schilderij van een New Foundlander de naam gaf „een voortreffelijk lid van de sa menleving." De aardigste en vriendelijkste kinderoppas is 'n knoeier naast een New Found lander. Wij kennen een gezin waarvan de moeder haar twee spruiten onveranderlijk uitrust met vuurrode „brandweerbre tels". Eén en ander tot verbazing van de buren. Maar het nut van dit merkwaardige kledingstuk bleek spoedig. 'Zodra de hum mels zich namelijk buiten de zandbak begaven werden zij door de altijd attente New Foundlander stevig bij de bre tels gegrepen en vastgehouden. Want de hond was van mening dat bretels 'n zeer geschikt aan knopingspunt vormden om kleu ters aan vast te grijpen. Door zijn uitstekende eigen schappen is de New Foundlan der een hond die veel men sen willen hebben. Begrijpe lijk, want het is een reuze hond. Maar denk erom: hij moet he lemaal behandeld worden als een lid van het gezin. Hij moet het gevoel hebben dat hij erbij hoort. Met üefde en vriende lijkheid komt U het verst. Het is eèn luilak..maar hij moet veel beweging hebben om in goede conditie te blijven. Ge woon flink meewandelen bevalt hem het beste. Een ideale hond om boodschappen mee te gaan doen. Met weinig moeite kunt hem leren om rustig buiten de winkel te wachten tot U terug komt. Hij trekt zich geen zier aan van het geloop en de druk te om hem heen maar blijft doodrustig zitten. Ze zijn dol op water, wat na tuurlijk te verwachten is voor afstammelingen van vissershon den. Hierboven zeiden we al dat het geboren mensenredders zijn. U moet Uw New Foundlander dan ook in zijn jeugd aan het verstand brengen dat U voor Uw plezier zwemt en niet gered wilt worden. Want anders haalt hij de baas iedere keer dat deze een duik wil nemen vastbera den uit het water! 's Zomers als het erg warm is kruipen ze rustig in de scha duw, want al te grote hitte be valt ze niet. Verder is het een hond voor alle dagen van het jaar. Ze zijn absoluut niet cecht vechtlustig en tonen nooit de neiging om 'n kippenhok uit te moorden of achter de konijnen aan te gaan. De zware vacht moet natuurlijk goed geborsteld worden. Vijf minuten per dag is heus genoeg als het maar ste vig en regelmatig gebeurt. Wei nig honden zijn zo mooi als 'n kerngezonde New Foundlan der wiens vacht glanst als een spiegel. Als gewoonlijk geven we weer een menu voor een volwas sen New Found Lander. Het is misschien niet overbodig om nog eens op de vele voordelen van vuile pens als hondevoer te wij zen. Het is goedkoop, gemakke- Twee schitterende New Foundlanders van de heer uit Leiden. lijk te krijgen en kerngezond. Heel wat gezonder dan snoep jes, koekjes en chocolaadjes. Blikjesvoedsel kunt U achter de hand houden voor noodgeal- vallen. De hoeveelheden die in 't menu worden aangegeven zijn bedoeld voor een volwassen hond die voldoende beweging krijgt! 's morgens: 4 geroosterde of een liter melk, af en toe een paar eieren. 's avonds: 3 pond vlees, een schaal gekookte groente en 6 oudbakken boterhammen en Het beste is vlees dat niet ge kookt is. Pens komt meestal uit de diepvries, dus dat kan zonder verdere moeite ontdooid worden. Vergeet het drinkwater niet.!! Alle inlichtingen over de New Foundlander worden U gaarne verstrekt door het secretariaat van de Nederlandse New Found lander Club: K. H. Versteeg van de Sande Bakhuizen- laan 25 Leiden tel. 01710—25364 Begin mei is in Midden-Limburg een groot watersportcentrum ge opend, dat een oppervlakte heeft van bijna vijfhonderd hectare. Het centrum dat door de ANWB wordt aangeduid als "De toekomstige gro te watertuin voor een Europese re gio" omvat een zuiderpias voor rus tige waterrecreatie ter grootte van 160 hectare en 140 hectare land met 'n modern kampeercentrum "Har tenboer" genoemd. Het centrum biedt plaats aan 700 personen en ongeveer 200 ten ten en caravans. Er zijn twee jachthavens met een capaciteit van bijna 800 boten en een bo tel-mo tel met een capaciteit van 100 bo ten. Er is parkeergelegenheid voor 400 auto's. De noorderpias (ongeveer 200 hectare) die nog niet geheel klaar is, zal ingericht wor den voor dagrecreatie. Er zal een parkeerruimte komen voor ongeveer 1000 auto's. Voor een vakantie in het Gel ders rivierengebied kunt u gebruik maken van een van de 49 campings of 12 jachthavens, die dit gebied rijk is. Er zijn specifieke familie campings, er zijn visserscam pings en er zijn campings in de boomgaarden en aan het wa ter. Sinds enkele Jaren kent het ge bied bovendien grote recreatiecen tra zoals 't Liendebos (bij Echteld) het Eiland van Mauirk en het Lin- gebos bij Vuren. Het Liendebos zal in de toekomst uitgroeien tot de grootste camping van West-Euro pa. 't Eiland van Maruis is voorbe stemd een recreatiegebied te worde dat kan wedijveren met de Friese meren. Vooral langs de Maas is de recreatieve ontwikkeling spectacu lair. Mocht u iets meer over dit ge bied willen weten dan is de Stich ting VVV Gelders Rivierengebied, Stationsstraat 37. Tiel (tel. 03440— 6441 graag bereid de gewenste in formaties te verstrekken. Amsterdam RAI en omlig gende parken Floriade '72 inter nationale bloemen- en tuinbouw tentoonstelling met tot en met 28 mei onder meer inzendingen van universiteits- en stadskwekerijen. Alkmaar Waagplein Tot en met eind september is daar iedere vrijdag de traditionele Alkmaarse kaasmarkt met dragers in histori sche gildenuniform en van 's och tends tien tot half een demonstra ties van oude ambachten. Haarlem De Hallen "Van medicijnman tot medicus" heet de tentoonstelling over de ontwikke ling van de geneeskunst (kunst voorwerpen, blow-up's, dia's en Gouda Markt en waagge bouw Elke donderdag van negen tot tien uur is hier de historische boerenkaasmarkt, terwijl van ne gen tot twaalf uur demonstraties worden gegeven van oude ambach ten. Ugchelen (bij Apeldoorn) Tot en met 16 Juni kunt u hier elke woensdag en vrijdagavond wild gaan bekijken vanuit de wild toren Hoogvuurlo onder leiding van een Jachtopziener. Voor bespr. telef. 05760-12249 Haarlem Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel. In de nacht van 19 op 20 mei vindt de jaarlijkse luilak viering plaats. Ter gelegenheid daarvan wordt een speciale bloe menmarkt gehouden langs de Haarlemse singels. Veere/Reeuwijk In het weekend van 20 tot 22 mei worden nationale en internationale zeilwed strijden gehouden op het Veerse Meer en de Reeuwijkse Plassen. Scheveningen Haven 20 mei is de dag van de Nederlandse Zee visserij. Ter gelegenheid van de opening van het haringvangstsei zoen zijn alle visserschepen, die in de haven liggen, versierd met vlag getjes, vandaar de naam "vlagge tjesdag". Bolsward De Doelen Voor de liefhebbers van een fors stukje trap werk is er de Elfstedentocht, een toeristische fietstocht waarvan de start en de finish in Bolsward is. Inlichtingen 051572892. Tubbergen/Zandvoort Voor het motorgeweld 22 mei naar Tubber- gen waar de Internationale motor races op de weg worden gehouden. Nog meer p.k.'s op het circuit van Zandvoort waar diezelfde dag de Nationale Pinksterraces van het NAV worden gehouden. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d'HERSIGNY grill bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 autoradio. In de derde plaats heb ben we nog de zogenaamde „pen- sluiting": een vinding die vooral de laatste tijd veel wordt toegepast bij de bouw van vaste hengels. Volgens de producenten heeft een pensluiting het voordeel, dat de ac tie die altijd nadelig beïnvloed wordt door sluitingen bij dit principe vol ledig gehandhaafd blijft. Hebben we wat „sluiting" betreft de keuze uit drie vormen, de keuze mogelijkheden in materiaalkwali- teit zijn niet in getallen uit te druk ken. Elke hengel wordt dan wel een holglashengel genoemd, maar er bestaat een oneindig groot verschil in kwaliteit. Holglas is op zich dus geen waarborg voor een goede hengel. Zo op het oog is het moei lijk een oordeel te vellen over de hoedanigheid van een bepaalde hengel, omdat de werkelijke struc tuur van de glasvezel verborgen is onder een laagje lak. Daarom is het belangrijk een hengel te kopen bij de erkende hengelsportwinkel, omdat hij hetzij uit eigen erva ring, hetzij uit opmerkingen van anderen op de hoogte is van de mo gelijkheden van een bepaalde vas te hengel. Ondiep water Toen ik deze week mijn oude ver trouwde hengel nog eens aan een grondige inspectie onderwierp heb ik al vast wat plannen zitten ma ken voor de eerste vismaand, die weldra aanbreekt. Ik ben er daar bij van uit gegaan dat de beste kansen liggen in ondiep water. Ik zal u vertellen waarom. Voor het paaifeest heeft de meeste vis de afgelopen maanden ondiepe plek jes opgezocht en heeft daar kuif geschoten. Nu heeft de vis de eigenschap om na de paai" niet onmiddellijk weg te trekken naar dieper water. t DE GOEDE VANGST t Morsstraat 46 - Leiden J Telefoon 21751 ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN. DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 De vis blijft daar nog een tijdje rondzwemmen. In de eerste plaats omdat de temperatuur van ondiep water in de lente altijd wat aan genamer is dan dat van diep water. Bovendien zijn veel vissoorten gek op het kuit van hun soortgenoten en dus blijven ze op plaatsen, waar de kans om kuit te vinden het grootst is. De theorie wordt bevestigd door een aantal wandelingen langs de polderslootjes vlak achter mijn huis. Het water in de slootjes, die niet dieper zijn dan dertig tot veer tig centimeter is zo helder dat Je tot op de bodem kunt kijken wan neer het uitzicht tenminste niet ontnomen wordt door plantengroei. Afhankelijk van de weersomstan digheden worden deze slootjes elk voorjaar bevolkt door grote brasem, voorn en blei. Volop vis In de eerste weken van Juni is daar volop vis te vangen, wanneer Je tenminste een flink stuk van de slootkant vandaan blijft er er met superlicht materiaal vist. Brasems van veertig tot vijftig centimeter en flinke voorns zijn er geen uit zondering. Het opmerkelijke is dat naarmate de Junimaand verstrijkt Het afwegen van de voor- en nadelen van een bepaalde hengel. de vis begint weg te trekken uit de slootjes. De temperatuur wordt er dan te hoog. Wat er achterblijft is een groot aantal ondermaatse voorntjes en bleitjes, waaraan al leen voor de „torrenpikker" nog wat plezier valt te beleven. Nu geldt die voorkeur voor ondiepe plaatsen niet alleen voor de polder maar ook voor plassen en kanalen. Daar om is het verstandig alvorens u de hengel ter hand neemt, in de weken voor het seizoen begint eerst ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 het viswater goed te onderzoeken. Noteer of markeer die plaatsen waar weinig water staat, zodat wanneer straks het visseizoen open gaat u direct weet waar u naar toe moet gaan. De kans dat u dit Jaar in de eers te visweken vis vangt die nog met kuit zit is gering. De gemiddelde watertemperatuur lag in het voor jaar hoger dan nogmaal en heeft men de indruk dat de vis het kuit snel is kwijtgeraakt. Tenslotte nog een advies voor het nieuwe seizoen: stop plastic zakje en het papier, dat u vorig Jaar in het water gooide of langs kant liet liggen weer in uw vistas en gooi ze thuis in de vuilniszak. Datzelfde geldt voor nylonlijnen, die u niet meer gebruikt. Het is niet de eerste keer, dat watervogels er in verstrikt raken. Laten we dit Jaar eens proberen ons visplekje zo achter te laten als we het aantrof- fen toen we kwamen. «IVISSERS HOLGLAS HENGELS, van 3 tot 8 meter lengte, Lerc, Garbolino, D.A.M., enz. Zacht style lood, druppel lood, Tortue- Platil TRILON-nylon en NYLORFI, VANAF 0.06 mm. Leidens Oudste Speciaalzaak Janvossensteeg 75/77 - Leiden is de laatste jaren veel veranderd in de hengelsport. Je unt bijna geen vissportblad meer opslaan of er wordt wel loftrompet gestoken voor het vissen met de werphen- tl, 't plaatsen van de palmer" met een vliegenhelgel of oor goedverzorgde vissportvakanties in Ierland, Noor wegen en nog een handvol andere landen waar de vis oor het opscheppen moet liggen. Er wordt gepraat over ieuwe materialen over nieuwe vistechnieken en nieuwe issoorten, zoals de forel. Maar temidden van al deze ver- leringen, wijzigingen en vernieu wen is één hengelsportattibuut een rots in de branding blijven jan: dat is de vaste hengel. Want wnaanks het feit, dat de henge- irs, die op pad gaan met werp- vliegenihemgel de l&atote jaren in aantal toenemen, blijft voor de vaste hengel grote inte- se bestaan. Voor het overgrote deel van het xierlandse visserslegioen is de ste stok nog altijd de grote fa- iriet. Dat simpele vier-, vijf-, of sdelige hengeltje, waaraan ieder ioen opnieuw vele tienduizenden Engelaars allemachtig veel plezier ieven. Nu zou ik een soort struis- «elpolitiek bedrijven als ik be erde, dat de hele ontwikkeling sportvisserij aan de vaste Engel voorbijgegaan is. noestige tak Het tegendeel is waar, want ook vaste stok heeft in de loop der ',i nogal wat wijzigingen onder- a. De knoestige tak, die we vroe-- hengel pleegden te noemen is a curiositeit geworden, die een laatje verdient in een of ander visserij museum. Via riet, bamboe en tonkin zijn we langzamerhand beland bij de superlichte hengel van holglas, waarin tal van varië teiten op de markt zijn. Nemen we alleen maar eens het gewicht. Onze vaders en grootva- d'ens hanteerde henigells, die als lood waren. Vijf deeltjes degelijk bam boe zorgden er voor dat er voor „soepel polswerk" geen ruimte was. Vergelijken we daarmee de veder lichte holglasstokjes, die nu in de handel zijn, dan kunnen we met een gerust hart zeggen dat er veel verbeterd is. Niet langer die koper- in-koper-sluiting, die voor elk sei zoen met de poetslap werd gewre ven tot het ding weer glom als een spiegel. Deze oerdegelijke maar loodzware verbinding is inmiddels verdrongen door drie nieuwe slui tingen. „Inschuif" De meest bekende is de inschuif - holglashengel, waarbij vanaf het topeind gezien de verscholCend'e de len zo'n tien tot vijftien centimeter in elkaar schuiven. Een andere vas- te-hengel-vorm is die met een te- lescopische sluiting. De verschillen de delen zijn uitschuifbaar, een principe dat te vergelijken is met de uitschuifbare antenne van een al uw sportvis- telkelen is uw Ktndaal 28 Telefoon 22053 Leiden "CHEL - DAIWAI - LERC - GARBOLINO - OLYMPIC RL AIR-CEL - GARCIA - DAM VLIEGENLIJN.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23